Baza je ažurirana 12.01.2025. 

zaključno sa NN 135/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 28/14 od 27.02.2014.:

 

MINISTARSTVO OBRANE

Na temelju članka 96. stavka 5. Zakona o obrani (»Narodne novine«, br. 73/13), donosim

 

PRAVILNIK O NAČINU OSIGURANJA VOJNIH LOKACIJA I GRAĐEVINA POSEBNO VAŽNIH ZA OBRANU

I. TEMELJNE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se način osiguranja vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu.

Članak 2.

Pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:

– vojne lokacije i građevine su vojne nekretnine dane na upravljanje i raspolaganje Ministarstvu obrane za rad, smještaj i obuku zapovjedništava, postrojbi i ustanova te posebne vojne građevine specifične namjene (postrojenja, vojno-skladišni kompleksi i slično)

– vojne lokacije i građevine posebno važne za obranu su lokacije i građevine koje su zbog svojega strateškog značaja ili namjene bitne za funkcioniranje Oružanih snaga Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu Oružane snage)

– osiguranje vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu podrazumijeva organizaciju i provedbu sustava višestrukih mjera zaštite namijenjenih za sprječavanje neovlaštenog pristupa, uništenja ili oštećenja nekretnina, odnosno otkrivanja tajnih podataka o vojnoj lokaciji i građevini i djelatnostima u njima

– plan zaštite vojnih lokacija i građevina je dokument kojim se na temelju procjene ugroženosti definiraju mjere osiguranja i zaštite, nositelji, zadaće i aktivnosti, tvarna potpora radi neprekidnog osiguranja i zaštite vojnih lokacija i građevina u miru, u stanju neposredne ugroženosti neovisnosti, jedinstvenosti i opstojnosti Republike Hrvatske i u ratu (u daljnjem tekstu Plan zaštite).

Članak 3.

(1) Vojne lokacije i građevine posebno važne za obranu odlukom određuje ministar obrane na prijedlog načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga.

(2) Popis vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu vodi Ministarstvo obrane.

(3) Prijedlog izmjena i dopuna Popisa vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga dostavlja ministru obrane u roku od 30 dana od nastanka promjene (promjena stupnja važnosti za obranu, uvođenje nove ili brisanje vojne lokacije ili građevine iz Popisa).

(4) Odluka iz stavka 1. i Popis iz stavka 2. ovoga članka klasificiraju se i čuvaju u skladu s odredbama Zakona o tajnosti podataka i Pravilnika o tajnosti podataka obrane.

Članak 4.

(1) Izvode iz popisa vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu Glavni stožer Oružanih snaga dostavlja ustrojstvenim jedinicama u čijoj su nadležnosti navedene lokacije i građevine posebno važne za obranu.

(2) Stožeri i zapovjedništva prvopodređenih ustrojstvenih jedinica Glavnog stožera Oružanih snaga u čijoj su nadležnosti vojne lokacije i građevine važne za obranu obvezne su donijeti Plan zaštite posebno za svaku lokaciju i građevinu u svojoj nadležnosti.

Članak 5.

(1) Plan zaštite izrađuje se u tri primjerka, od čega jedan primjerak ostaje u stožeru/zapovjedništvu ustrojstvene jedinice koje ga je izradilo, a dva primjerka se dostavljaju putem zapovijedi zapovjedniku ustrojstvene jedinice u čijoj je nadležnosti lokacija i građevina kojom ga se čini odgovornim za provođenje svih mjera i aktivnosti propisanih Planom.

(2) Plan zaštite klasificira se u skladu s Pravilnikom o tajnosti podataka obrane.

(3) Ažuriranje Plana zaštite provode stožeri i zapovjedništva koja su ga izradila i donijela u roku od sedam dana od nastanka promjene.

Članak 6.

(1) Plan zaštite izrađuje se i za vojne lokacije i građevine posebno važne za obranu koje se u miru ne osiguravaju i ne koriste za potrebe Oružanih snaga.

(2) Plan zaštite iz stavka 1. ovoga članka čuva se u stožeru/zapovjedništvu koje ga je donijelo.

Članak 7.

(1) Osiguranje vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu provodi se neprekidno u miru, osim vojnih lokacija i građevina iz članka 6. stavka 1. ovoga Pravilnika, u slučajevima neposredne ugroženosti, proglašenja povišenih stupnjeva pripravnosti, te u slučajevima prirodnih, tehničko-tehnoloških i ekoloških nesreća u skladu s Planom zaštite.

(2) Plan zaštite se u ratnom stanju usklađuje s planovima uporabe i korištenja Oružanih snaga.

Članak 8.

Plan zaštite vojne lokacije i građevine sadrži sljedeće dokumente:

– zapovijed zapovjednika za provedbu osiguranja

– prosudba ugroženosti ili izvod iz prosudbe ugroženosti

– pregled mjera osiguranja i zaštite s definiranim nositeljima, zadaćama i potrebnim materijalno-tehničkim sredstvima

– prilozi (elaborat fizičkog osiguranja, plan zaštite od požara, knjiga nadzora, shematski prikazi i slično).

Članak 9.

(1) Procjenom ugroženosti utvrđuju se osnovni elementi ugroženosti, vrste i uzroci mogućih ugrožavanja, moguće posljedice neželjenog djelovanja i potrebne sposobnosti.

(2) Procjena ugroženosti sadrži podatke o sljedećem:

a) Opći podaci, osnovne karakteristike nekretnine i okoline u kojoj se nalazi

– značaj i opis nekretnine (vrsta i namjena, tehničko-tehnološke karakteristike i drugo)

– neposredno okružje (objekti, prometnice, konfiguracija terena, vegetacija, infrastrukturne građevine i drugo)

– pristup i kretanje ljudi i prometnih sredstava u nekretnini i oko nekretnine (dnevna fluktuacija zaposlenika i prijevoznih sredstava, prisutnost drugih osoba, kretanje osoba uz štićene prostore i drugo).

b) Postojeće stanje zaštite

– postojeći sustav zaštite (fizičko osiguranje, tehnička zaštita, inženjerijsko uređenje, zaštita od požara, oznake zabrane pristupa, kretanja, snimanja i drugo)

– zaštita tajnosti i postupanje s klasificiranim podacima i dokumentima, zaštita planova i aktivnosti i drugo.

c) Raščlamba ugroženosti objekta i mogućih oblika ugroze s mogućim posljedicama

– sigurnosni rizici (mogućnost diverzija, sabotaža, prirodnih, tehničko-tehnoloških i drugih oblika ugroze i slično)

– načini i oblici mogućih ugrožavanja, mogući ciljevi unutar vojne lokacije i građevine i drugo.

d) Zaključna ocjena, definiranje razine ugroženosti s prijedlogom zaštitnih mjera

– mogućnosti ugrožavanja i moguće posljedice za kritičnu infrastrukturu i mjere zaštite

– utvrđivanje potreba štićenja vojnih lokacija i građevina na snimkama iz zraka

– potreba organiziranja i načina djelovanja službe fizičkog osiguranja te upotrebe mehaničkih i elektroničkih sigurnosnih sustava.

II. NAČIN ZAŠTITE VOJNIH LOKACIJA I GRAĐEVINA POSEBNO VAŽNIH ZA OBRANU

Članak 10.

Stožeri i zapovjedništva ustrojstvenih jedinica Oružanih snaga koji su u skladu s odredbama ovoga Pravilnika nadležni za donošenje planova zaštite prije njihova donošenja dostavljaju procjene ugroženosti na suglasnost Glavnom stožeru Oružanih snaga.

Članak 11.

(1) Mjere osiguranja i zaštite vojne lokacije i građevine podrazumijevaju organizaciju i provedbu sustava mjera za sprječavanje neovlaštenog pristupa vojnim lokacijama i građevinama, uništenje ili oštećenje vojnih lokacija i građevina, odnosno otkrivanje tajnih podataka o vojnim lokacijama i građevinama te djelatnostima u njima.

(2) Mjere osiguranja i zaštite vojne lokacije i građevine razrađuju se i provode na temelju procjene ugroženosti.

(3) Mjerama osiguranja i zaštite određuju se:

– snage i sredstva za provođenje mjera zaštite

– veličina, struktura i sastav

– način komunikacije, organizacija zaštite vojnih lokacija i građevina

– organizacija i rad provoditelja fizičkog osiguranja.

Članak 12.

Mjere osiguranja i zaštite vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu dijele se na opće i posebne mjere.

Članak 13.

(1) Opće mjere osiguranja i zaštite obvezni su provoditi korisnici vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu.

(2) Opće mjere osiguranja i zaštite su:

– definiranje granica štićenog prostora (vanjskog perimetra) vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu

– uspostava višestruke zaštite (mehanički sigurnosni sustavi tehničke zaštite, elektronički sigurnosni sustavi tehničke zaštite, zaštita koju provode djelatnici izravnog i posrednog osiguranja)

– osiguranje vanjskog perimetra kroz uspostavu odgovarajućih ograda, kontrolom pristupa, uspostavom kontrolnih točaka za ulazak u štićeni prostor, uspostavom sustava za otkrivanje neovlaštenog pristupa štićenom prostoru, uspostavom sigurnosne rasvjete vanjskog perimetra, uspostavom videonadzora i primjenom drugih elektroničkih i mehaničkih sigurnosnih sustava tehničke zaštite

– organiziranje i djelovanje provoditelja fizičkog osiguranja

– reguliranje kretanja osoba unutar vojnih lokacija i građevina

– zaštita klasificiranih podataka i sigurnosna provjera osoba s pristupom klasificiranim podacima

– primjenu propisanih mjera i standarda informacijske sigurnosti za pohranu, prijenos i korištenje klasificiranih podataka

– primjena mjera zaštite od elementarnih nepogoda

– primjena mjera zaštite od požara

– druge mjere zaštite predviđene procjenom ugroženosti.

(3) Perimetar je vanjski rub prostora (zaštitna ograda) oko štićene vojne lokacije i građevine te djelatnika u štićenoj vojnoj lokaciji i građevini.

(4) Čelnici ustrojstvenih jedinica Oružanih snaga u čijoj su nadležnosti vojne lokacije i građevine posebno važne za obranu, u skladu s Planom zaštite provode postavljanje znakova i signalizacije zabrana i ograničenja pristupa, kretanja, snimanja i drugo.

Članak 14.

(1) Posebne mjere osiguranja i zaštite provode se kao dopuna općim mjerama osiguranja i zaštite u skladu s procjenom ugroženosti vojnih lokacija i građevina.

(2) Posebne mjere zaštite poduzimaju se u skladu s rezultatima procjena ugroženosti lokacija i građevina posebno važnih za obranu, a mogu sadržavati:

– neprekidnu nazočnost provoditelja fizičkog osiguranja na posebno sigurnosno osjetljivim mjestima u ili oko štićenog prostora

– uspostavu pojačanoga fizičkog osiguranja nekretnina, imovine, materijalnih sredstava i ljudi, sprječavanja nastanka kaznenih dijela na vojnim nekretninama i imovini te zaštita sredstava s klasificiranim podacima

– organiziranje skupina/postrojbi za intervenciju na ugroženim nekretninama

– elektroničku zaštitu, koja osim osnovnih funkcija omogućuje audiovizualni nadzor, nadzor i djelovanje radi sprječavanja narušavanja sigurnosti štićenog prostora, elektronsko maskiranje i zaštitu od otkrivanja podataka, kao i primjena drugih elektroničkih i mehaničkih sigurnosnih sustava boljih karakteristika razlučivosti i reakcije na ugrozu u odnosu na sustave korištene kod općih mjera zaštite

– uspostavu pojačanoga stalnog nadzora nad ulaskom i izlaskom zaposlenika i posjetitelja, te prema potrebi i nadzor kretanja unutar štićenog prostora

– uspostavu procedura sigurnosnog provjeravanja zaposlenika, pomoćnog osoblja, djelatnika osiguranja i posjetitelja koji ulaze ili rade u štićenom prostoru

– dodatno inženjerijsko osiguranje

– protuobavještajnu zaštitu

– kombinaciju navedenih mjera zaštite.

(3) U skladu s Planom zaštite čelnik ustrojstvene jedinice Oružanih snaga, u čijoj su nadležnosti vojne lokacije i građevine posebno važne za obranu, u provedbi posebnih mjera zaštite surađuje s nadležnom postrojbom Vojne policije i policijskom postajom Ministarstva unutarnjih poslova.

(4) U slučaju potrebe angažiranja policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova, ustrojstvene jedinice Oružanih snaga koje donose Plan zaštite dostavljaju svoje zahtjeve u Glavni stožer Oružanih snaga koji će proslijediti Ministarstvu obrane na daljnje postupanje.

Članak 15.

(1) Osiguranje vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu provodi se različitim oblicima osiguranja, sredstvima i mjerama zaštite, preventivnim djelovanjem od napada, uništenja, otuđenja i oštećenja te otkrivanja tajnih podataka o vojnoj lokaciji i građevini i djelatnosti u njima.

(2) Osiguranje vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu načelno se provodi:

– mehaničkom zaštitom vojnih lokacija i građevina

– elektroničkom zaštitom vojnih lokacija i građevina

– primjenom propisanih mjera i standarda informatičke sigurnosti

– fizičkom zaštitom vojnih lokacija i građevina koja obuhvaća provedbu

– stražarske službe samostalno i/ili uz potporu drugih oblika unutarnje službe

– i zaštite te uporabu službenih pasa i snaga za intervenciju

– kombinacijom navedenih oblika zaštite.

(3) Pod mehaničkim sigurnosnim sustavima tehničke zaštite podrazumijevaju se: zaštitne ograde, zidovi, prepreke, protunaletne prepreke, rampe, rešetke, protuprovalna vrata, neprobojna stakla i slične konstrukcije, sve vrste brava sa serijskim brojem ili kodom, sigurnosni spremnici i druga oprema za pohranu i čuvanje predmeta i dokumenata, postavljeni znakovi i signalizacija zabrana i ograničenja.

(4) Pod elektroničkom zaštitom podrazumijevaju se: sustavi za stalni nadzor nad štićenim objektom s jednog mjesta, sustavi videonadzora, senzorske ograde, protuprovalni i protuprepadni sustavi, sustavi kontrole prolaska i sustavi za nadzor rada provoditelja fizičkog osiguranja.

(5) Vojne lokacija i građevine posebno važne za obranu imaju prioritet u opremanju i instaliranju elektroničke zaštite. Osiguranje vojnih lokacija i građevina primarno će se provoditi uporabom odgovarajućih mehaničkih i elektroničkih oblika zaštite.

Članak 16.

(1) Fizičku zaštitu vojne lokacije i građevine posebno važne za obranu provode vojne osobe u skladu s pravilnikom koji regulira stražarsku službu u Oružanim snagama.

(2) Iznimno, fizičku zaštitu mogu provoditi pripadnici ugovorne i razvrstane pričuve.

(3) U fizičku zaštitu vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu mogu se uključiti i snage Vojne policije u okviru propisanih nadležnosti te policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova kroz kontaktno-ophodne djelatnosti.

III. ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 17.

Stožeri i zapovjedništva u čijoj su nadležnosti vojne lokacije i građevine posebno važne za obranu dužna su izraditi planove zaštite vojnih lokacija i građevina u roku od 90 dana od dobivanja obavijesti o utvrđivanju statusa.

Članak 18.

Inspekcijski pregled i nadzor nad provedbom planova zaštite vojnih lokacija i građevina posebno važnih za obranu provodi Inspektorat obrane i Glavni stožer Oružanih snaga.

Članak 19.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 023-03/13-04/31 Urbroj: 512-01-14-5 Zagreb, 21. veljače 2014.

Ministar Ante Kotromanović, v. r.

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_02_28_478.html