Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 13/02 od 08.02.2002.:

 

HRVATSKI SABOR

Na teme­­lju članka 68. Zakona o po­­ljoprivrednom zem­­ljištu (»Narodne novine«, br. 66/01.) Hrvatski sabor na sjednici 29. siječ­­nja 2002., donio je

 

MJERILA I UVJETE ZA PROVEDBU PRIVATIZACIJE POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA

I.

Jedinice lokalne samouprave sukladno Zakonu o po­­ljopri­vrednom zem­­ljištu (»Narodne novine«, br. 66/01.) i Strate­giji gospodare­­nja po­­ljoprivrednim zem­­ljištem u vlasništvu države donose Program raspolaga­­nja po­­ljoprivrednim zem­­ljištem u vlas­ništvu države.

Program treba sadržavati: ukupnu površinu po­­ljoprivrednog zem­­ljišta u vlasništvu države, podatke o dosadaš­­njem raspolaga­­nju po­­ljoprivrednim zem­­ljištem u vlasništvu države, površine odre­đene za povrat imovine prema posebnom zakonu, površine određene za prodaju, površine određene za koncesiju, površine određene za zakup.

Po­­ljoprivredno zem­­ljište u vlasništvu države može se pro­davati, davati u zakup i dati koncesija za ­­nje­govo korište­­nje.

Jedinice lokalne samouprave u Programu određuju površine za pojedine oblike raspolaga­­nja po­­ljoprivrednim zem­­ljištem u vlasništvu države.

II.

Za po­­ljoprivredno zem­­ljište u vlasništvu države koje je dano u zakup, koncesiju ili na kojem je ustanov­­ljena služnost plodo­uživa­­nja, jedinice lokalne samouprave raspisuju natječaj za prodaju, sukladno programu raspolaga­­nja po­­ljoprivrednim zem­­lji­štem u vlasništvu države, uz uvjet da u natječaju objave da je zem­­ljište u nekom od oblika raspolaga­­nja i do koje­g roka.

U slučaju da na natječaju najpovo­­ljniji ponudite­­lj bude dosa­daš­­nji zakupoprimac, koncesionar ili nosite­­lj prava služnosti plodouživa­­nja, postojeći ugovor o zakupu, koncesiji i služnosti plodouživa­­nja se raskida i zak­­ljučuje se ugovor o prodaji.

Ako na natječaju za prodaju najpovo­­ljniji ponudite­­lj bude oso­ba koja nije zakupoprimac, koncesionar ili nosite­­lj prava služnosti plodouživa­­nja kupac zem­­ljišta može stupiti u posjed zem­­ljišta tek po isteku roka iz važećih ugovora o zakupu, kon­cesiji ili osniva­­nju služnosti plodouživa­­nja.

III.

Maksimalna površina po­­ljoprivrednog zem­­ljišta u vlasništvu države koja se može prodati obite­­ljskom po­­ljoprivrednom gospo­darstvu, po­­ljoprivredniku ili po­­ljoprivrednom gospodarstvu, koji se bave ratarskom proizvod­­njom, iznosi:

– 150 ha oranice u s­­ljedećim županijama: Osječko-bara­­nj­skoj, Vukovarsko-srijemskoj, Brodsko-posavskoj, Požeško-slavonskoj i Virovitičko-podravskoj,

– 100 ha oranice u s­­ljedećim županijama: Zagrebačkoj, Si­sačko-moslavačkoj i Bjelovarsko-bilogorskoj,

– 50 ha oranice u s­­ljedećim županijama: Krapinsko-zagorskoj, Karlovačkoj, Varaždinskoj, Koprivničko-križevačkoj, Zadarskoj, Šibensko-kninskoj, Splitsko-dalmatinskoj, Istarskoj, Du­brovačko-neretvanskoj, Ličko-se­­njskoj, Primorsko-goranskoj, Me­đi­murskoj i Gradu Zagrebu.

Maksimalna površina po­­ljoprivrednog zem­­ljišta u vlasništvu države koja se može prodati obite­­ljskom po­­ljoprivrednom gospodarstvu, po­­ljoprivredniku ili po­­ljoprivrednom gospodarstvu, koji se bave stočarskom proizvod­­njom, iznosi:

– 2 ha oranice po jednom uvjetnom grlu, ali ne više od površina iz stavka 1. ove točke,

– 3 – 4 ha paš­­njaka po jednom uvjetnom grlu.

Ako se jedno obite­­ljsko po­­ljoprivredno gospodarstvo, po­­ljoprivrednik ili po­­ljoprivredno gospodarstvo bavi ratarskom i stočarskom proizvod­­njom ima pravo na maksimalnu površinu predviđenu za prodaju samo po jednoj osnovi.

Maksimalna površina po­­ljoprivrednog zem­­ljišta u vlasništvu države koja se može prodati obite­­ljskom po­­ljoprivrednom go­spo­darstvu, po­­ljoprivredniku ili po­­ljoprivrednom gospodarstvu, koji se bave vinogradarskom proizvod­­njom, iznosi:

– 20 ha vinograda.

Maksimalna površina po­­ljoprivrednog zem­­ljišta u vlasništvu države koja se može prodati obite­­ljskom po­­ljoprivrednom gospo­darstvu, po­­ljoprivredniku ili po­­ljoprivrednom gospodarstvu, koji se bave voćarskom proizvod­­njom, iznosi:

– 20 ha voć­­njaka.

Maksimalna površina po­­ljoprivrednog zem­­ljišta u vlasništvu države koja se može prodati obite­­ljskom po­­ljoprivrednom gospodarstvu, po­­ljoprivredniku ili po­­ljoprivrednom gospodarstvu, za rib­­njake, utvrdit će, ovisno o ­­njihovoj stvarnoj površini moguće­g korište­­nja, jedinice lokalne samouprave.

Jedinice lokalne samouprave mogu u svojim Programima utvrditi maksimalnu površinu za prodaju po­­ljoprivrednog zem­­ljišta u vlasništvu države za svoje područje koja može biti niža od maksimalne površine utvrđene odredbama ove točke, ovisno o specifičnim uvjetima i interesima.

IV.

Sudionici natječajnog postupka za kup­­nju po­­ljoprivrednog zem­­ljišta u vlasništvu države moraju u trenutku podnoše­­nja ponude priložiti dokaz o ispu­­nje­­nju ugovorne obveze prema Republici Hrvatskoj, kao vlasniku po­­ljoprivrednog zem­­ljišta ukoliko su bili zakupci ili koncesionari po­­ljoprivrednog zem­­ljišta u vlasništvu države.

V.

Kod prodaje po­­ljoprivrednog zem­­ljišta u vlasništvu države kada prema Zakonu utvrđenom redoslijedu pravo na kup­­nju imaju obite­­ljska po­­ljoprivredna gospodarstva, prednost imaju s­­ljedećim redos­­lijedom:

– obite­­ljska poljoprivredna gospodarstva s prebivalištem na području jedinice lokalne samouprave koja je raspisala natječaj,

– obite­­ljska po­­ljoprivredna gospodarstva – dosadaš­­nji zakupci po­­ljoprivrednog zem­­ljišta,

– obite­­ljska po­­ljoprivredna gospodarstva čiji je član hrvatski branite­­lj iz Domovinskog rata koji je proveo u obrani suvereniteta Republike Hrvatske najma­­nje tri mjeseca,

– obite­­ljska po­­ljoprivredna gospodarstva – čiji članovi imaju završenu po­­ljoprivrednu ili drugu odgovarajuću školu ili fakultet,

– obite­­ljska po­­ljoprivredna gospodarstva koja imaju razvojni gospodarski program (gospodarski program korište­­nja po­­ljoprivrednog zem­­ljišta) i koja imaju veći stočni fond.

Do upisa obite­­ljskih po­­ljoprivrednih gospodarstava u re­gi­star, potvrdu o ispu­­njava­­nju uvjeta utvrđenih ovim Mjerilima izdaje nadležno tijelo jedinica lokalne samouprave za gospo­darstvo prema obrascu koji izdaje Hrvatski zavod za po­­ljoprivrednu savjetodavnu službu.

VI.

Ukoliko se na dva uzastopna natječaja za prodaju po­­ljo­privrednog zem­­ljišta u vlasništvu države ne jave osobe koje ispu­­njavaju uvjete i zem­­ljište se ne proda, jedinice lokalne samouprave dužne su za te površine raspisati natječaj za zakup u roku od 30 dana od završetka drugoga natječajnog postupka za prodaju.

VII.

Ukoliko najviša ponuđena cijena na natječaju od strane ponuđača koji ispu­­njava natječajne uvjete prelazi dvostruki iznos početne cijene, takva ponuda se smatra nevažećom.

Klasa: 320-02/01-01/02 Zagreb, 29. siječ­­nja 2002.

HRVATSKI SABOR

Predsjednik Hrvatskoga sabora Zlatko Tomčić, v.  r.

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/308078.html

Copyright © Ante Borić