Baza je ažurirana 21.10.2024. 

zaključno sa NN 102/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 81/09 od 10.07.2009.:

 

DRŽAVNA UPRAVA ZA ZAŠTITU I SPAŠAVANJE

Na temelju članka 61. stavka 3. Zakona o zaštiti i spašavanju (»Narodne novine«, broj 174/04, 79/07 i 38/09) ravnatelj donosi

 

PRAVILNIK O ODORI PRIPADNIKA OPERATIVNIH SNAGA ZAŠTITE I SPAŠAVANJA DRŽAVNE UPRAVE ZA ZAŠTITU I SPAŠAVANJE

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom propisuju vrste odora pripadnika operativnih snaga zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje, dijelovi i izgled odore, način zaduženja, zamjene i povrata odore, vrijeme i način nošenja odore i pripadajuće oznake.

Članak 2.

Odora pripadnika operativnih snaga zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje je službena odora i zaštitna radna odora.

II. SLUŽBENA ODORA

Članak 3.

Dijelovi službene odore pripadnika operativnih snaga zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje jesu:

1. kapa,

2. jakna,

3. hlače,

4. košulja (dugi i kratki rukav),

5. podjakna,

6. remen,

7. obuća (cipele niske i visoke),

8. majica,

9. čarape,

10. rukavice.

Osnovna boja službene odora je plava.

III. ZAŠTITNA RADNA ODORA

Članak 4.

Dijelovi zaštitne radne odore pripadnika operativnih snaga zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje jesu:

1. kapa,

2. kombinezon,

3. remen,

4. obuća (cipele visoke),

5. majica,

6. čarape,

7. rukavice.

Boja zaštitne radne odore određuje se internim aktom Državne uprave za zaštitu i spašavanje, sukladno međunarodnim kriterijima i prema specijalnostima pripadnika operativnih snaga zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje.

IV. DODATNI DIJELOVI ODORE

Članak 5.

Dodatni dijelovi službene i zaštitne radne odore pripadnika operativnih snaga zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje jesu:

1. zaštitni reflektirajući prsluk,

2. kišni ogrtač-pelerina,

3. pododijelo.

V. NAČIN ZADUŽENJA, ZAMJENE I POVRATA ODORE

Članak 6.

Pripadnik operativnih snaga zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje zadužuje službenu odoru.

Pripadnik Državne intervencijske postrojbe (u daljnjem tekstu: pripadnik DIP-a) zadužuje službenu odoru i zaštitnu radnu odoru.

Pripadnik interventnih specijalističkih postrojbi civilne zaštite Državne uprave za zaštitu i spašavanje zadužuje zaštitnu radnu odoru (prema specijalnosti) prilikom rasporeda u postrojbu.

Pripadnik specijalističke postrojbe civilne zaštite koju osniva i oprema jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave zadužuje zaštitnu radnu odoru (prema specijalnosti) prilikom rasporeda u postrojbu.

Pripadnik operativnih snaga koji je mobiliziran radi pružanja pomoći izvan granica Republike Hrvatske u sastavu nacionalnog tima, zadužuje službenu odoru i zaštitnu radnu odoru.

Članak 7.

Zaduživanje odore obavlja se sukladno Popisu s količinom zaduženja i rokovima uporabe, koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 1).

Prilikom prvog zaduženja odore, odnosno dijelova odore, za pripadnika operativnih snaga zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje otvara se osobni karton zaduženja.

Članak 8.

Osobe iz članka 6. ovog Pravilnika moraju odoru stalno nositi, održavati i čuvati u čistom i urednom stanju.

Članak 9.

Zamjena dijelova službene i zaštitne radne odore koji su oštećeni ili uništeni u obavljanju službe ili povodom obavljanja službe obavlja se na temelju pisanog zahtjeva podnositelja uz odobrenje nadležnog pomoćnika ravnatelja.

Podnositelj zahtjeva iz stavka 3. ovog članka dužan je prilikom zamjene vratiti dotrajali dio odore s oznakama.

Ukoliko oštećenje ili uništenje pojedinog dijela odore nije nastalo kao posljedica obavljanja službe ili sudjelovanja u zadaćama zaštite i spašavanja, novi dio odore izdat će se na zahtjev pripadnika operativnih snaga na njegov trošak.

Članak 10.

Službenik i namještenik kojemu je iz bilo kojeg razloga prestao radni odnos u Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje (u daljnjem tekstu: Državna uprava), odnosno koji je raspoređen na drugo radno mjesto u Državnoj upravi, kao i osoba koja uslijed promjene rasporeda, godina starosti, zdravstvenih ili drugih razloga prestane biti obveznik civilne zaštite, dužna je vratiti posebne oznake.

Članak 11.

Evidenciju podatka o osobnom zaduženju odora vodi Služba za zajedničkih poslova.

Voditelj nadležne službe u sjedištu Državne uprave, pročelnici Područnih ureda za zaštitu i spašavanje i nadležni zapovjednici organiziraju obavljanje nadzora namjenskog korištenja, skladištenja, čuvanja i evidentiranja odora službenika i namještenika Državne uprave, DIP-ova i pripadnika interventnih specijalističkih postrojbi civilne zaštite Državne uprave.

Područni uredi za zaštitu i spašavanje dostavljaju nadležnim službama Državne uprave godišnje izvješće o stanju i zalihama odora.

VI. VRIJEME I NAČIN NOŠENJA ODORE

Članak 12.

Službenici i namještenici Državne uprave, pripadnici DIP-a i interventnih specijalističkih postrojbi civilne zaštite Državne uprave te pripadnici operativnih snaga zaštite i spašavanja nose službenu odoru:

– za vrijeme obavljanja zadaća zaštite i spašavanja,

– za vrijeme redovnog radnog vremena (operater-analitičar i voditelj dežurne smjene u centru 112 i pripadnici DIP-ova),

– tijekom osposobljavanja, vježbi i drugih oblika edukacije,

– na smotrama i u svečanim prigodama,

– u drugim slučajevima po nalogu ravnatelja Državne uprave.

Službenu odoru nose i pripadnici operativnih snaga zaštite i spašavanja kada se, kao sastavni dio nacionalnog tima upućuju na zadaće pružanja pomoći izvan granica Republike Hrvatske.

Članak 13.

Pripadnici DIP-ova, interventnih specijalističkih postrojbi civilne zaštite Državne uprave i pripadnici operativnih snaga zaštite i spašavanja nose (prema specijalnosti) zaštitnu radnu odoru:

– prilikom obavljanja posebnih zadaća iz djelokruga zaštite i spašavanja,

– prilikom sudjelovanja u vježbama.

Članak 14.

Članovi zapovjedništva zaštite i spašavanja i zapovjedništva civilne zaštite nose službenu odoru:

– prilikom obavljanja posebnih zadaća iz djelokruga zaštite i spašavanja,

– prilikom sudjelovanja u vježbama.

Članak 15.

Pripadnici postrojbi za obavješćivanje i uzbunjivanje, prilikom obavljanja zadaća iz djelokruga zaštite i spašavanja operativnih snaga, nose samo reflektirajući prsluk narančaste boje s oznakom pripadnosti operativnih snaga zaštite i spašavanja Državne uprave.

Članak 16.

Povjerenici, voditelji skloništa i pripadnici postrojbi civilne zaštite opće namjene, prilikom obavljanja zadaća zaštite i spašavanja nose samo reflektirajući prsluk narančaste boje koji na prednjoj lijevoj strani ima oznaku pripadnosti civilne zaštite, međunarodni znak civilne zaštite i natpis »CIVILNA ZAŠTITA« a na leđima natpis »POVJERENIK«, »VODITELJ SKLONIŠTA« ili »OPĆA NAMJENA«.

Članak 17.

Službenici i namještenici Državne uprave, obveznici postrojbi i drugih dijelova civilne zaštite kao i pripadnici gotovih operativnih snaga zaštite i spašavanja, odoru ili dijelove odore s posebnim oznakama specijalnosti i dužnosti ne smiju nositi:

– kada ne obavljaju službene zadaće,

– kao sudionici mirnog okupljanja i javnog prosvjeda,

– za vrijeme udaljenja od dužnosti,

– za vrijeme korištenja godišnjeg odmora ili bolovanja.

Članak 18.

Posudbu dijelova službene ili zaštitne radne odore za potrebe snimanja filmova, kazališnih predstava i drugih srodnih aktivnosti može odobriti nadležni pomoćnik ravnatelja Državne uprave.

VII. OSNOVNE OZNAKE

Članak 19.

Službenici i namještenici Državne uprave, pripadnici DIP-ova i interventnih specijalističkih postrojbi civilne zaštite Državne uprave na desnom rukavu odore nose osnovnu oznaku pripadnosti Državne uprave za zaštitu i spašavanje, prišivenu ili pričvršćenu čičkom.

VIII. POSEBNE OZNAKE

Članak 20.

Uz osnovne oznake, osobe iz članka 6. ovog Pravilnika, nose i posebne oznake.

Posebna oznaka pravokutnog je oblika, na indigo plavoj podlozi na kojoj je zlatnim koncem strojno izvezen natpis:

– za članove stožera zaštite i spašavanja »STOŽER ZiS«,

– za službenike i namještenike Službe za civilnu zaštitu i pripadnike postrojbi civilne zaštite: »CIVILNA ZAŠTITA«,

– za službenike i namještenike Službe za vatrogastvo: »VATROGASTVO«,

– za službenike i namještenike Službe za sustav 112: »112«,

– za pripadnike državnih intervencijskih postrojbi: »DRŽAVNA INTERVENCIJSKA POSTROJBA«.

Posebna oznaka iz stavka 1. ovog članka nosi se prišivena ili pričvršćena čičkom iznad gornjeg lijevog džepa jakne, odnosno košulje.

Članak 21.

Iznad desnog gornjeg džepa odore našivena je čičak traka za natpis s imenom i prezimenom.

Na lijevom rukavu našivena je čičak traka za oznaku nacionalnog obilježja (zastava Republike Hrvatske).

Nacionalno obilježje nosi se i u zadaćama zaštite i spašavanja u međunarodnim aktivnostima u kojima sudjeluju pripadnici operativnih snaga zaštite i spašavanja Republike Hrvatske.

IX. OZNAKE SPECIJALNOSTI

Članak 22.

Pripadnici službi i postrojbi Državne uprave i pripadnici interventnih specijalističkih postrojbi civilne zaštite Državne uprave nose osnovnu oznaku specijalnosti prišivenu ili pričvršćenu čičkom na lijevom rukavu odore, ispod mjesta za nacionalno obilježje.

Oznaka specijalnosti je krug smeđe – zelene boje, opšiven žutim koncem, promjera 70 mm, unutar kojega se nalazi krug narančaste boje, promjera 50 mm u čijem je središtu istostraničan trokut tamnoplave boje čije su stranice dužine 44 mm.

U središtu trokuta, ovisno o namjeni pojedine specijalističke postrojbe, ucrtana je oznaka specijalnosti svake postrojbe, i to:

a) postrojbe za spašavanje iz ruševina: zupčanik crne boje, vanjskog promjera 20 mm, pri čemu je ukupna visina zubaca 4 mm;

b) postrojbe radiološko-biološko-kemijske zaštite: standardni znak za označavanje izvora zračenja, žute boje, promjera 20 mm;

c) postrojbe za spašavanje na vodi: pojas za spašavanje, promjera 20 mm, bijelo – crvene boje;

d) logističke postrojbe: stilizirana slika viličara, promjera 20 mm, plave boje.

Oznaku specijalnosti nose i pripadnici specijalističkih postrojbi civilne zaštite koje osnivaju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

X. OZNAKE DUŽNOSTI

Članak 23.

Oznake dužnosti označavaju dužnost pripadnika tijela za usklađivanje djelovanja i zapovijedanje operativnim snagama zaštite i spašavanja i pripadnika operativnih snaga zaštite i spašavanja.

Oznake dužnosti nose se pričvršćene na čičak traci iznad lijevog džepa odore.

Pregled oznaka dužnosti tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 2).

XI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 24.

Grafički izgled oznaka dužnosti i posebnih oznaka pripadnosti, detaljan opis i tehnički normativi za izradu službenih odora i zaštitnih radnih odora (izgled, veličine i mjere, spektralne karakteristike boja tkanine, sirovinski sastav i kvaliteta tkanina, kvaliteta šava, pakiranje) uredit će se internim aktom Državne uprave za zaštitu i spašavanje.

Članak 25.

Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o odori pripadnika operativnih snaga zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje (»Narodne novine«, br. 141/06 i 25/08).

Članak 26.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/09-04/39

Urbroj: 543-01-10-01-09-2

Zagreb, 6. srpnja 2009.

Ravnatelj Damir Trut, mr. sig., v. r.

PRILOG 1

POPIS S KOLIČINOM ZADUŽENJA I ROKOVIMA UPORABE

Red br.

Naziv

Količina po osobi/kom.

Rok uporabe

SLUŽBENA ODORA

1.

Kapa

1

5 godina

2.

Jakna

1

5 godina

3.

Hlače

2

5 godina

4.

Košulja dugih rukava

1

3 godine

5.

Košulja kratkih rukava

1

3 godine

6.

Podjakna

1

5 godina

7.

Remen

1

5 godina

8.

Obuća – cipele niske

1 par

2 godine

9.

Obuća – cipele visoke

1 par

2 godine

10.

Majica kratkih rukava

2

2 godine

11.

Čarape

2 para

1 godina

12.

Rukavice

1 par

5 godina

Red br.

Naziv

Količina po osobi/kom.

Rok uporabe

DODATNI DIJELOVI SLUŽBENE I ZAŠTITNE RADNE ODORE

1.

Zaštitni reflektirajući prsluk

1

5 godina

2.

Kišni ogrtač-pelerina

1

5 godina

3.

Pododijelo

1

5 godina

Red br.

Naziv

Količina po osobi/kom.

Rok uporabe

ZAŠTITNA RADNA ODORA

1.

Kapa

1

3 godine

2.

Kombinezon

1

3 godine

3.

Remen

1

5 godina

4.

Obuća – cipele visoke

1 par

3 godine

5.

Majica kratkih rukava

2

2 godine

6.

Čarape

2 para

1 godina

7.

Rukavice

1

3 godine

PRILOG 2

PREGLED OZNAKA DUŽNOSTI

Red. broj

TIJELO/POSTROJBA

DUŽNOST

1.

Stožer zaštite i spašavanja Republike Hrvatske

Načelnik

Zamjenik načelnika

Član

Stožer zaštite i spašavanja županije

Načelnik

Zamjenik načelnika

Član

Stožer zaštite i spašavanja grada/općine

Načelnik

Zamjenik načelnika

Član

2.

Zapovjedništvo civilne zaštite Republike Hrvatske

Zapovjednik

Zamjenik zapovjednika

Član

Zapovjedništvo civilne zaštite županije

Zapovjednik

Zamjenik zapovjednika

Član

Zapovjedništvo civilne zaštite grada

Zapovjednik

Zamjenik zapovjednika

Član

3.

Služba za vatrogastvo

Glavni vatrogasni zapovjednik

Zamjenik glavnog vatrogasnog zapovjednika

Pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika

Član Zapovjedništva

4.

Služba za sustav 112

Glavni nadzornik sustava 112

Zamjenik glavnog nadzornika sustava 112

Načelnik Državnog centra 112

Načelnik ŽC 112

Voditelj dežurne smjene

5.

Državna intervencijska postrojba

Zapovjednik DIP-a

Zamjenik zapovjednika DIP-a

Voditelj smjene

Vatrogasni instruktor

6.

Interventne specijalističke postrojbe civilne zaštite DUZS

Zapovjednik tima

Zamjenik zapovjednika tima

Vođa skupine

Vođa ekipe

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_07_81_1960.html

Copyright © Ante Borić