HRVATSKA NARODNA BANKA
Na temelju članka 10. stavka 3. Zakona o štedno-kreditnim zadrugama (»Narodne novine«, broj 84/2002.) i članka 39. stavka 2. pod i) Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (»Narodne novine«, broj 36/2001.) guverner Hrvatske narodne banke donio je
Članak 1.
Ovom odlukom, u skladu s člankom 10. stavkom 3. Zakona o štedno-kreditnim zadrugama, uređuje se:
– sadržaj zahtjeva za obavljanje platnog prometa koji štedno-kreditna zadruga podnosi Hrvatskoj narodnoj banci
– izdavanje odobrenja za obavljanje poslova platnog prometa od strane Hrvatske narodne banke
– poslovi platnog prometa i način obavljanja poslova platnog prometa u štedno-kreditnoj zadruzi kojoj je Hrvatska narodna banka izdala odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa i
– obračun plaćanja po računima koje vodi štedno-kreditna zadruga kojoj je Hrvatska narodna banka izdala odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa.
Članak 2.
(1) Pod poslovima platnog prometa koje obavlja štedno-kreditna zadruga iz članka 1. ove odluke podrazumijevaju se poslovi platnog prometa koje na temelju Zakona o platnom prometu u zemlji obavlja banka, osim poslova slanja i primitka platnih transakcija u sustave za obračun međubankovnih plaćanja.
(2) Štedno-kreditna zadruga obavlja poslove platnog prometa, te ima obveze i odgovornosti u obavljanju tih poslova, u skladu s odredbama Zakona o platnom prometu u zemlji i propisima donesenim na temelju Zakona o platnom prometu u zemlji koji se odnose na banku, osim ako ovom odlukom ili drugim propisom nije drugačije uređeno.
(3) Štedno-kreditna zadruga može voditi račune samo za svoje zadrugare i obavljati poslove platnog prometa po tim računima.
(4) Štedno-kreditna zadruga ne može voditi glavni račun zadrugara koji se, u skladu sa Zakonom o platnom prometu u zemlji, smatra poslovnim subjektom.
(5) Štedno-kreditna zadruga dostavlja u Jedinstveni registar računa poslovnih subjekata podatke o računima koje vodi za zadrugare koji se, u skladu sa Zakonom o platnom prometu u zemlji, smatraju poslovnim subjektima.
Članak 3.
(1) Štedno-kreditna zadruga obavlja poslove platnog prometa na temelju odobrenja za obavljanje poslova platnog prometa koje izdaje Hrvatska narodna banka.
(2) Štedno-kreditna zadruga podnosi Hrvatskoj narodnoj banci zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje poslova platnog prometa, uz koji je dužna priložiti:
1. rješenje Ministarstva financija o odobrenju za rad
2. podatak o ukupnom broju zadrugara
3. podatak o ukupnom broju zadrugara koji se u skladu sa Zakonom o platnom prometu smatraju poslovnim subjektima, njihove nazive i matične brojeve
4. elaborat o načinu obavljanja i o tehničko-tehnološkoj osposobljenosti štedno-kreditne zadruge za obavljanje poslova platnog prometa ili svoje interne akte kojima štedno-kreditna zadruga uređuje obavljanje poslova platnog prometa. Navedenim elaboratom ili internim aktima štedno-kreditna zadruga dokazuje da može obavljati poslove platnog prometa u skladu i na način koji su za obavljanje tih poslova propisani ovom odlukom, Zakonom o platnom prometu u zemlji i propisima donesenim na temelju Zakona o platnom prometu u zemlji.
(3) Hrvatska narodna banka izdaje odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa ako utvrdi da štedno-kreditna zadruga ispunjava uvjete za obavljanje tog posla i dostavlja ga štedno-kreditnoj zadruzi i Ministarstvu financija.
(4) Hrvatska narodna banka je dužna u roku od dva mjeseca od dana primitka zahtjeva u skladu sa stavkom 2. ovoga članka odlučiti o zahtjevu, odnosno donijeti odgovarajuću odluku i obavijestiti podnositelja zahtjeva o tome.
(5) Ukoliko je zahtjev nepotpun, štedno-kreditna zadruga mora dopuniti zahtjev traženom dokumentacijom ili dodatnim podacima u roku koji odredi Hrvatska narodna banka. U tom se slučaju rok od dva mjeseca iz stavka 4. ove odluke računa od dana primitka dopunjenog zahtjeva.
(6) Hrvatska narodna banka može od Ministarstva financija tražiti dostavu dokumentacije propisane člankom 12. točkom 7. Zakona o štedno-kreditnim zadrugama na temelju koje je moguće utvrditi postoje li tehnički i kadrovski uvjeti za obavljanje poslova utvrđenih statutom štedno-kreditne zadruge, a koja se odnosi na obavljanje poslova platnog prometa, i može tražiti mišljenje Ministarstva financija o dosadašnjem poslovanju štedno-kreditne zadruge.
(7) U slučaju iz stavka 6. ovoga članka Hrvatska narodna banka dužna je odlučiti o podnesenom zahtjevu, odnosno donijeti odgovarajuću odluku i obavijestiti o tome podnositelja zahtjeva u roku koji ne može biti duži od šest mjeseci računajući od dana podnošenja zahtjeva.
Članak 4.
(1) Pri izdavanju odobrenja za obavljanje poslova platnog prometa Hrvatska narodna banka određuje štedno-kreditnoj zadruzi vodeći broj.
(2) Hrvatska narodna banka određuje vodeći broj štedno-kreditnoj zadruzi na način koji je Zakonom o platnom prometu u zemlji propisan za banke.
Članak 5.
(1) Nakon dobivanja odobrenja za obavljanje poslova platnog prometa od Hrvatske narodne banke, a u svrhu izvršenja međubankovnih plaćanja po računima koje vodi, štedno-kreditna zadruga otvara u banci račun za namiru.
(2) Banka koja vodi račun za namiru štedno-kreditne zadruge naziva se obračunska banka.
(3) Obračunska banka obavlja na računu za namiru štedno-kreditne zadruge konačnu namiru izvršenih međubankovnih plaćanja po računima koje vodi štedno-kreditna zadruga.
(4) Štedno-kreditna zadruga osigurava na računu za namiru pokriće za izvršenje međubankovnih plaćanja po računima koje vodi. Štedno-kreditna zadruga i obračunska banka ugovaraju način osiguranja pokrića na računu za namiru.
(5) Štedno-kreditna zadruga može imati otvoren samo jedan račun za namiru.
(6) Štedno-kreditna zadruga mora u obračunskoj banci imati otvoren i glavni račun.
(7) Banka ne može otvoriti račun za namiru štedno-kreditnoj zadruzi ako kod nje nije otvoren i glavni račun te štedno-kreditne zadruge.
(8) Banka otvara račun za namiru štedno-kreditne zadruge na temelju odobrenja za obavljanje poslova platnog prometa koje je štedno-kreditnoj zadruzi na temelju ove odluke izdala Hrvatska narodna banka.
(9) Banka je dužna obavijestiti Hrvatsku narodnu banku o otvaranju računa za namiru štedno-kreditnoj zadruzi.
Članak 6.
(1) Obračun međubankovnih plaćanja po računima koje vodi štedno-kreditna zadruga obavlja se preko Nacionalnoga klirinškog sustava (u daljnjem tekstu: NKS) na način koji je propisan za banke i druge financijske institucije koje su definirane kao posredni sudionici NKS-a.
(2) Međubankovna plaćanja po računima koje vodi štedno-kreditna zadruga izvršavaju se preko NKS-a na obračunskom računu obračunske banke.
(3) Na temelju zaprimljene obavijesti iz članka 5. stavak 9. Hrvatska narodna banka obavještava NKS o vodećem broju štedno-kreditne zadruge iz članka 4. ove odluke te o nazivu i vodećem broju obračunske banke u kojoj štedno-kreditna zadruga ima otvoren račun za namiru. Na temelju zaprimljene obavijesti NKS omogućuje obračun međubankovnih plaćanja na način propisan stavkom 1. i 2. ovoga članka.
(4) Štedno-kreditna zadruga i obračunska banka ugovaraju naknadu i tehničko-tehnološki način izvršenja plaćanja iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Ukoliko štedno-kreditna zadruga nema osigurano pokriće na računu za namiru za izvršenje plaćanja iz stavka 1. ovoga članka, obračunska banka može obustaviti izvršenje međubankovnih plaćanja koja se preko NKS-a izvršavaju na teret računa koje vodi štedno-kreditna zadruga.
(6) Ukoliko štedno-kreditna zadruga ima evidentirane nenamirene obveze na svom glavnom računu, obračunska je banka dužna obustaviti izvršenje plaćanja koja se preko NKS-a izvršavaju na teret računa koje vodi štedno-kreditna zadruga.
(7) Sredstva evidentirana na računu za namiru štedno-kreditne zadruge ne mogu se tijekom obračunskog dana koristiti za izvršenje evidentiranih nenamirenih obveza na glavnom računu te štedno-kreditne zadruge sve dok obračunska banka ne provede konačnu namiru izvršenih međubankovnih plaćanja preko NKS-a na kraju tog obračunskog dana. Nakon što je provedeno namirenje na kraju obračunskog dana, obračunska banka prenosi sredstva s računa za namiru štedno-kreditne zadruge na njezin glavni račun i ona se koriste za izvršenje evidentiranih nenamirenih obveza.
Članak 7.
(1) Štedno-kreditna zadruga je dužna evidentirati izvršena plaćanja iz članka 6. stavka 1. na računima koje vodi pod datumom kada su ta plaćanja namirena na njezinu računu za namiru u obračunskoj banci.
(2) Obračunska banka je dužna u izvještaju o stanju i promjenama na računu za namiru štedno-kreditne zadruge, ili na drugi ugovoreni način, dati štedno-kreditnoj zadruzi sve podatke o međubankovnim plaćanjima izvršenim preko NKS-a.
Članak 8.
(1) Ministarstvo financija obavlja nadzor nad obavljanjem poslova platnog prometa u štedno-kreditnoj zadruzi u skladu s člankom 36. stavkom 1. Zakona o štedno-kreditnim zadrugama.
(2) Hrvatska narodna banka oduzet će štedno-kreditnoj zadruzi odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa ukoliko Ministarstvo financija, na temelju obavljenog nadzora iz stavka 1. ovoga članka, utvrdi nepravilnosti u obavljanju poslova platnog prometa i podnese zahtjev Hrvatskoj narodnoj banci za oduzimanje odobrenja za obavljanje poslova platnog prometa.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka Ministarstvo financija dužno je na zahtjev Hrvatske narodne banke utvrditi i dodatne okolnosti koje Hrvatska narodna banka ocijeni odlučujućima za donošenje odluke o oduzimanju odobrenja za obavljanje poslova platnog prometa.
(4) Ministarstvo financija je dužno, ako donese rješenje o oduzimanju odobrenja za rad štedno-kreditnoj zadruzi, o tome odmah obavijestiti Hrvatsku narodnu banku, a danom izvršnosti tog rješenja prestaje važiti odobrenje Hrvatske narodne banke na temelju kojeg ta štedno-kreditna zadruga obavlja poslove platnog prometa.
(5) Hrvatska narodna banka odmah će u slučaju oduzimanja ili prestanka važenja odobrenja za obavljanje poslova platnog prometa štedno-kreditne zadruge o tome obavijestiti obračunsku banku koja vodi račun za namiru te štedno-kreditne zadruge.
(6) Na temelju obavijesti iz stavka 5. ovoga članka obračunska banka zatvara račun za namiru štedno-kreditne zadruge.
Članak 9.
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se od 1. veljače 2003.
O. br: 228-020/12-02/ŽR Zagreb, 10. prosinca 2002.
Guverner Hrvatske narodne banke dr. sc. Željko Rohatinski, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/310218.html