MINISTARSTVO FINANCIJA
Na temelju članka 72. stavka 8. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (»Narodne novine«, broj 80/13 i 137/13) ministar financija donosi
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom propisuje način plaćanja, obračunavanja i izvješćivanja i druga pitanja vezana uz prihod obveznoga zdravstvenog osiguranja po osnovi obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti iz članka 72. stavka 1. točke 11. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (dalje u tekstu: Zakon).
Članak 2.
(1) Pojedini pojmovi, u smislu ovoga Pravilnika, imaju sljedeće značenje:
1. društvo za osiguranje je društvo koje poslove osiguranja od automobilske odgovornosti obavlja sukladno odredbama posebnih propisa koji uređuju pitanja vezana uz obvezno osiguranje od automobilske odgovornosti,
2. osiguranje od automobilske odgovornosti je osiguranje vlasnika, odnosno korisnika vozila od odgovornosti za štete nanesene trećim osobama,
3. premija osiguranja je novčani iznos koji ugovaratelj osiguranja plaća osiguravatelju na temelju sklopljenog Ugovora o osiguranju, a sastoji se od funkcionalne premije i režijskog dodatka,
4. funkcionalna premija je dio premije osiguranja namijenjen za naknadu šteta i isplatu ugovorenih iznosa te za preventivu,
5. režijski dodatak je dio premije osiguranja koji služi za pokriće troškova obavljanja djelatnosti osiguranja,
6. obračunsko razdoblje je vremensko razdoblje od prvog do posljednjeg dana u mjesecu za koje društvo za osiguranje obračunava prihod obveznoga zdravstvenog osiguranja po osnovi obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti.
(2) Odnos funkcionalne premije i režijskog dodatka u ukupnoj premiji osiguranja utvrđuje osiguravatelj, sukladno posebnim propisima.
Članak 3.
(1) Društvo za osiguranje prema članku 72. stavku 3. Zakona dužno je obračunati prihod po osnovi obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti (dalje u tekstu: obveza) za svako obračunsko razdoblje u visini od 4% naplaćene funkcionalne premije osiguranja tijekom obračunskog razdoblja.
(2) Obračunana obveza iz stavka 1. ovog članka predstavlja predujam naknade stvarno prouzročene štete Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (dalje u tekstu: Zavod) u slučajevima iz članka 140. Zakona koju su prouzročili vlasnici, odnosno korisnici osiguranih motornih vozila.
(3) Obračunanu obvezu iz stavka 1. ovog članka društvo za osiguranje obvezno je do 10. dana u mjesecu za prethodni mjesec uplatiti u korist računa prihoda obveznoga zdravstvenog osiguranja po osnovi obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti na način kako je to propisano Naredbom o načinu uplaćivanja prihoda proračuna, obveznih doprinosa te prihoda za financiranje drugih javnih potreba za godinu u kojoj se uplata obavlja te o obračunanoj i uplaćenoj obvezi izvijestiti nadležnu ispostavu Porezne uprave prema svom sjedištu, do 15. dana u mjesecu za prethodni mjesec.
Članak 4.
(1) Društvo za osiguranje i Zavod dužni su sastaviti konačni obračun prema članku 72. stavku 6. Zakona, temeljem uplaćenih mjesečnih obveza i stvarnih troškova Zavoda.
(2) Iznimno od stavaka 1. ovog članka društvo za osiguranje i Zavod mogu se sporazumjeti da se uplaćeni predujmovi smatraju konačnim obračunom.
(3) Godišnje izvješće o konačnom obračunu iz stavka 1. ili stavka 2. ovog članka društvo za osiguranje predaje nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema svom sjedištu najkasnije do 30. travnja tekuće kalendarske godine za prethodnu kalendarsku godinu.
(4) Ukoliko prema konačnom obračunu postoji obveza za uplatu društvo za osiguranje obvezno je uplatiti utvrđenu razliku u korist računa prihoda obveznoga zdravstvenog osiguranja po osnovi obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti najkasnije do roka za podnošenje godišnjeg obračuna.
(5) Ukoliko je prema konačnom obračunu utvrđeno da je društvo za osiguranje tijekom godine uplatilo više nego što je stvarni trošak Zavoda više uplaćena sredstva vratit će se na njegov račun otvoren kod poslovne banke ili će predstavljati predujam za podmirivanje budućih obveza.
(6) Ukoliko konačni obračun nije izvršen do roka za podnošenje godišnjeg izvješća iz stavka 3. ovog članka, nadležna ispostava Porezne uprave, temeljem obavijesti i dostavljenih podatka Zavoda, u posebnom postupku rješenjem će, po službenoj dužnosti bez provedbe ispitnog postupka, pozivom na odredbe članka 72. stavka 7. Zakona, utvrditi obvezu za uplatu ili pravo na povrat više uplaćene obveze.
(7) Ukoliko je rješenjem iz stavka 6. ovog članka utvrđeno pravo na povrat društvo za osiguranje može pisanim zahtjevom zatražiti povrat više uplaćenih sredstva na njegov račun otvoren kod poslovne banke i to u roku od 8 dana od dana izvršnosti predmetnog rješenja. Ukoliko društvo za osiguranje u navedenom roku ne dostavi zahtjev nadležnoj ispostavi Porezne uprave smatrat će se da više uplaćena sredstva predstavljaju predujam za podmirivanje budućih obveza.
(8) Protiv rješenja iz stavka 6. ovoga članka društvu za osiguranje i Zavodu dopušteno je izjaviti žalbu Ministarstvu financija, Samostalnom sektoru za drugostupanjski upravni postupak.
(9) Žalba iz stavka 8. ovog članka odgađa izvršenje rješenja.
Članak 5.
Društvo za osiguranje o obračunanoj i uplaćenoj obvezi izvještava nadležnu ispostavu Porezne uprave kako je to propisano člankom 3. stavkom 3. ovog Pravilnika putem obrasca »Izvješće o obračunanom i uplaćenom mjesečnom predujmu – prihodu po osnovi obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti u obračunskom razdoblju od _______ do ______, god. ____« – Obrazac FPO.
Članak 6.
(1) Obrazac FPO sadrži podatke o:
1. podnositelju izvješća – obvezniku obračunavanja i to naziv, adresa i OIB,
2. nadležnom područnom uredu i ispostavi Porezne uprave,
3. obračunskom razdoblju – mjesecu i godini na koji se odnose podaci na izvješću,
4. iznosu ukupno naplaćenih premija osiguranja tijekom obračunskog razdoblja,
5. postotnom udjelu funkcionalne premije osiguranja u ukupnoj premiji osiguranja,
6. iznosu naplaćenih funkcionalnih premija osiguranja tijekom obračunskog razdoblja,
7. iznosu utvrđenog mjesečnog predujma,
8. iznosu uplaćenog mjesečnog predujma,
9. mjestu i datumu sastavljanja izvješća,
10. imenu i prezimenu osobe koja je sastavila izvješće.
(2) Obrazac FPO potpisuje odgovorna osoba podnositelja izvješća, koja pečatom i potpisom ili naprednim elektroničkim potpisom jamči za istinitost i točnost iskazanih podataka.
(3) Obrazac FPO može se dostaviti ispisan putem računala, uz uvjet da sadržajem i oblikom u cijelosti odgovara obrascu koji je propisan ovim Pravilnikom.
(4) Obrazac FPO sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Članak 7.
Društvo za osiguranje predaje godišnje izvješće kako je to propisano člankom 4. stavkom 3. ovog Pravilnika putem obrasca »Izvješće o godišnjem obračunu – prihodu po osnovi obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti za godinu ________« – Obrazac FPO-K.
Članak 8.
(1) Obrazac FPO-K sadrži podatke o:
1. podnositelju izvješća – obvezniku obračunavanja i to naziv, adresa i OIB,
2. nadležnom područnom uredu i ispostavi Porezne uprave,
3. razdoblju (godini) na koju se odnose podaci na izvješću,
4. iznosu troškova Zavoda koji su posljedica štete koju su prouzročili vlasnici odnosno korisnici osiguranih motornih vozila koji je utvrđen konačnim obračunom za izvještajnu godinu,
5. ukupnom iznosu uplaćenih predujmova tijekom izvještajne godine,
6. iznosu za uplatu ili povrat koji predstavlja razliku između iznosa stvarnih troškova i iznosa uplaćenih predujmova tijekom izvještajne godine,
7. mjestu i datumu sastavljanja izvješća,
8. imenu i prezimenu osobe koja je sastavila izvješće.
(2) Ukoliko je na Obrascu FPO-K iskazan iznos za povrat obvezno se upisuje podatak o tome da li se traži povrat više uplaćenih sredstava i to na način da se u polje »POVRAT« upiše oznaka »X« i iznos te podatak o poslovnoj banci i broju računa otvorenog kod poslovne banke na koji će se izvršiti povrat ili podatak o tome da će više uplaćena sredstva predstavljati predujam za podmirivanje budućih obveza na način da se u polje »PREDUJAM« upiše oznaka »X« i iznos.
(3) Obrazac FPO-K potpisuje odgovorna osoba društva za osiguranje, koja pečatom i potpisom ili naprednim elektroničkim potpisom jamči za istinitost i točnost iskazanih podataka.
(4) Obrazac FPO-K može se dostaviti ispisan putem računala, uz uvjet da sadržajem i oblikom u cijelosti odgovara obrascu koji je propisan ovim Pravilnikom.
(5) Obrazac FPO-K sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Članak 9.
Izvješća na Obrascima FPO i FPO-K smatraju se obračunskim prijavama, sukladno odredbama Općega poreznog zakona.
Članak 10.
Obračun zatezne kamate na iznos obveze koja nije plaćena u roku, utvrđivanje zastare prava na utvrđivanje i naplatu prihoda od obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti, povrat više uplaćenih sredstava, postupak nadzora, i vođenje prekršajnog postupka prema članku 72. stavcima 9. i 10. Zakona provodi Porezna uprava primjenjujući odredbe Općega poreznog zakona.
Članak 11.
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu obračunavanja i plaćanja te izvješćivanja o prihodu obveznog zdravstvenog osiguranja po osnovi obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti (»Narodne novine«, broj 132/12).
Članak 12.
(1) Ukoliko društvo za osiguranje i Zavod do donošenja ovog Pravilnika nisu sastavili konačan obračun troškova za razdoblje od 17. studenog 2012. do 31. prosinca 2012, te za razdoblje od 1. siječnja 2013. do 31. prosinca 2013. godine, dužni su ga sastaviti primjenom odredaba ovoga Pravilnika i to u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
(2) Ukoliko u roku iz stavka 1. ovog članka društvo za osiguranje i Zavod ne sastave konačan obračun troškova, Zavod je dužan u roku od osam dana od dana isteka roka dostaviti nadležnoj ispostavi Porezne uprave podatke potrebne za utvrđivanje obveze za uplatu ili prava na povrat više uplaćene obveze.
Članak 13.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu dan nakon objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-01/14-01/131
Urbroj: 513-07-21-01/14-1
Zagreb, 25. rujna 2014.
Ministar financija mr. sc. Boris Lalovac, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_11_135_2569.html