Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 70/14 od 09.06.2014.:

 

MINISTARSTVO FINANCIJA

Na temelju članka 115. Zakona o trošarinama (»Narodne novine«, broj 22/2013, 32/2013 i 81/2013) ministar financija donosi

 

PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O TROŠARINAMA

Članak 1.

U Pravilniku o trošarinama (»Narodne novine«, broj 64/2013, 129/2013 i 11/2014) u članku 42. iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:

»(4) U postupku određivanja visine jamstvene svote bankovne garancije nadležni carinski ured može zahtijevati prilaganje podataka o bonitetu i solventnosti nalogodavca za izdavanje bankovne garancije (BON-1 i BON-2/SOL-2 ne stariji od mjesec dana).«.

Članak 2.

Članak 43. mijenja se i glasi:

»(1) Podnošenje bjanko-zadužnice ili zadužnice kao instrumenta osiguranja za namirenje mogućeg duga odobrava Središnji ured pravnoj ili fizičkoj osobi koja je tijekom svoga poslovanja u prethodnom 12-mjesečnom razdoblju kao trošarinski obveznik:

1. pravodobno i u cijelosti namirivala obveze prema Carinskoj upravi,

2. nema nenamirenih dospjelih poreznih obveza, sukladno uvjerenju Porezne uprave,

3. ostvarila pozitivne pokazatelje boniteta/solventnosti, što se dokumentira podacima iz obrazaca BON-1 i BON-2/SOL-2 ne starijim od mjesec dana, ovjerenim od strane nadležne financijske agencije,

4. nije kažnjavana za trošarinske, porezne i carinske prekršaje,

5. za koju nije pokrenut stečajni postupak.

(2) Zahtjev za korištenje bjanko-zadužnice ili zadužnice kao instrumenta osiguranja plaćanja duga koji bi mogao nastati za trošarinske proizvode podnosi se carinskom uredu nadležnom prema sjedištu podnositelja zahtjeva, a uz isti se podnose:

1. izvadak iz sudskog registra Trgovačkog suda, odnosno rješenje o upisu i početku obavljanja obrta ili izvadak iz Obrtnog registra, ne stariji od 6 mjeseci;

2. isprave propisane stavkom 1. ovoga članka, i to:

– potvrda nadležne ispostave Porezne uprave da podnositelj zahtjeva nema nenamirenih dospjelih poreznih obveza,

– obrazac BON-1 za prethodno obračunsko razdoblje i obrazac BON-2/SOL-2, ne stariji od mjesec dana,

3. predviđene, odnosno uobičajene količine godišnje proizvodnje te količine skladištenih trošarinskih proizvoda na zalihi prema pojedinim vrstama, kao i predviđene, odnosno uobičajene količine primljenih i/ili otpremljenih trošarinskih proizvoda,

4. procjena mjesečnog zaduženja prema Carinskoj upravi u šestomjesečnom razdoblju.

(3) Odobrenje ili odluku o odbijanju zahtjeva za korištenje bjanko-zadužnice ili zadužnice kao instrumenta osiguranja plaćanja duga donosi Središnji ured na temelju mišljenja nadležnog carinskog ureda nakon provjere ispunjenja uvjeta iz stavka 1. ovoga članka.

(4) U slučaju promjene podataka navedenih u odobrenju korisnik odobrenja je dužan o tome odmah obavijestiti Središnji ured.

(5) Prije dostave odobrenja iz stavka 3. ovoga članka korisniku odobrenja isti je obvezan položiti bjanko-zadužnicu ili zadužnicu Središnjem uredu.

(6) Središnji ured će ukinuti odobrenje iz stavka 3. ovoga članka ako korisnik odobrenja više ne ispunjava uvjete propisane za njegovo izdavanje.

(7) Iznos jamstvene svote u bjanko-zadužnici ili zadužnici kao instrumentu osiguranja za namirenje mogućeg duga ne može biti niži od 60.000,00 kuna.

(8) Odobrenje za podnošenje bjanko-zadužnice ili zadužnice kao instrumenta osiguranja mogućeg duga neće se izdati ako podnositelj zahtjeva u prethodnom 12-mjesečnom razdoblju nije primao, proizvodio, prerađivao (obrađivao), skladištio ili izvodio druge radnje s trošarinskim proizvodima ili ako je te trošarinske radnje obavljao samo povremeno ili u manjem opsegu.

(9) Neovisno o odredbi stavka 8. ovoga članka, odobrenje za podnošenje bjanko-zadužnice ili zadužnice kao instrumenta osiguranja mogućeg duga neće se izdati ako je podnositelj zahtjeva u prethodnom 12-mjesečnom razdoblju pretežno obavljao trošarinske radnje koje su uključivale skladištenje i/ili trgovinu trošarinskim proizvodima.

(10) Neovisno o ispunjavanju uvjeta iz stavka 1. ovoga članka, odobrenje za podnošenje bjanko-zadužnice ili zadužnice kao instrumenta osiguranja mogućeg duga neće se izdati ako takav instrument osiguranja ne nudi dostatno jamstvo da je namirenje duga sigurno.«.

Članak 3.

Članak 44. mijenja se i glasi:

»U postupku određivanja visine jamstvene svote, prihvata, polaganja i povrata instrumenta osiguranja iz članka 43. ovoga Pravilnika odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Pravilnika o određivanju visine jamstvene svote, prihvatu, polaganju i povratu bankovne garancije.«.

Članak 4.

Iza članka 45.c dodaje se članak 45.d koji glasi:

»Članak 45.d

U postupku određivanja visine gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja plaćanja duga odgovarajuće se primjenjuju odredbe članka 42. stavka 1. i 3. ovoga Pravilnika.«.

Članak 5.

Iza članka 65. dodaje se naslov i članak 65.a koji glase:

»Posebnosti označavanja cigara duhanskim markicama

Članak 65.a

(1) U trenutku puštanja u potrošnju u Republici Hrvatskoj duhanskom markicom mora biti označena:

1. svaka cigara posebno pri pojedinačnoj prodaji,

2. skupno pakiranje koje sadrži više od jedne cigare kada se pakiranje kao takvo prodaje krajnjem potrošaču u tuzemnom prometu.

(2) Iznimno od stavka 1. točke 1. ovoga članka, cigare koje se prodaju pojedinačno ne moraju biti označene duhanskom markicom:

1. ako se cigare neposredno prodaju iz originalnog skupnog pakiranja koje sadrži više od jedne cigare i označeno je duhanskom markicom koja mora biti prekinuta prilikom otvaranja originalnog skupnog pakiranja na način da ostane vidljiv broj markice, te

2. ako je za svaku isporuku originalnog skupnog pakiranja u trgovini odnosno prometu na veliko do mjesta na kojem će se vršiti prodaja na malo, izdan račun ili druga komercijalna isprava koji, uz ostalo, obavezno sadrži:

– trgovački naziv proizvoda/broj duhanske markice/broj komada cigara u pakiranju, te

– naznaku mjesta na kojem će se vršiti prodaja na malo.

(3) U slučaju primjene stavka 2. ovoga članka Središnjem uredu dostavlja se specifikacija cigara s trgovačkim nazivom proizvoda i brojem komada cigara u pakiranju.

(4) Trošarinski obveznici duhanskih prerađevina dužni su osigurati sljedivost lanca dobave i distribucije cigara do mjesta na kojem će se vršiti prodaja na malo.

(5) Obveza obračunavanja i plaćanja trošarine na cigare nastaje u svakom slučaju kada se utvrdi postupanje protivno odredbama ovoga članka.«.

Članak 6.

U članku 89. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:

»(3) Odredbe ovoga članka na odgovarajući način se primjenjuju kod nastanka obveze obračuna i plaćanja trošarine kod nepravilnosti u smislu članka 25. Zakona.«.

Članak 7.

Iza članka 93.a dodaje se naslov i članak 93.b koji glase:

»Posebnosti postupanja s energentima iz tarifnih oznaka KN 2710 19 91 i 2710 19 99 (ulja za podmazivanje ili lubrikanti obuhvaćeni člankom 83. stavkom 2. točkom 1. Zakona o trošarinama)

Članak 93.b

(1) Svaka pravna ili fizička osoba koja namjerava poslovati s energentima iz tarifnih oznaka KN 2710 19 91 i 2710 19 99 (ulja za podmazivanje ili lubrikanti obuhvaćeni člankom 83. stavkom 2. točkom 1. Zakona) mora carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, odnosno prebivalištu podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika (za status XVII. Ostali trošarinski obveznici) i to najkasnije 8 dana prije početka obavljanja registrirane djelatnosti ili drugoga događaja koji znači trošarinsku radnju kako je propisano člankom 48. ovoga Pravilnika. Ova odredba ne odnosi se na osobe koje obavljaju isključivo djelatnost prijevoza tih energenata te osobe koje su već upisane u registar trošarinskih obveznika za poslovanje s energentima.

(2) Prijevoznik ili druga osoba koja unosi energente iz stavka 1. ovoga članka u Republiku Hrvatsku dužna je:

– najkasnije 12 sati prije unosa obavijestiti Carinsku upravu – Trošarinski ured za vezu o namjeravanom unosu pošiljke ulja za podmazivanje ili lubrikanata. Obavijest se podnosi elektroničnom poštom na adresu: [email protected] popunjavanjem Obrasca O-PL koji je tiskan u Prilogu 48 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio;

– omogućiti Carinskoj upravi provjeru i nesmetano obavljanje nadzora nad pošiljkom.

(3) Prijevoznici ili druge osobe koje unose energente iz stavka 1. ovoga članka moraju imati primjerak poslane obavijesti iz stavka 2. alineje 1. ovoga članka s dokazom o slanju (ispis obavijesti i poruke poslane elektroničkom poštom) i prema potrebi istu predočiti nadležnim tijelima.

(4) U ime i za račun prijevoznika ili druge osobe koje unose energente iz stavka 1. ovoga članka obavijest iz stavka 2. alineje 1. ovoga članka mogu poslati i primatelji tih energenata u Republici Hrvatskoj.

(5) Primatelj energenta iz stavka 1. ovoga članka dužan je voditi evidencije o primljenim, naručenim, isporučenim i uskladištenim energentima po trgovačkom nazivu proizvoda, tarifnoj oznaci iz Kombinirane nomenklature, količinama, pošiljateljima, naručiteljima i kupcima, kao i evidencije o kretanju tih energenata. Primateljem energenata u smislu ovoga članka smatra se svaka osoba koja na bilo koji način činjenično ili pravno raspolaže ili posluje s energentima iz stavka 1. ovoga članka.

(6) Primatelj energenata dužan je voditi i čuvati evidencije iz stavka 5. ovoga članka na način da u svakom trenutku može iskazati stanje, odnosno kretanje energenata iz stavka 1. ovoga članka. Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od primatelja uvid u evidenciju, odnosno obvezati primatelja na dostavu iste.

(7) Primatelj energenata iz stavka 1. ovoga članka može od prijevoznika primiti energente samo ako su ispunjeni uvjeti propisani stavkom 2. alinejom 1. ovoga članka. U protivnom dužan je bez odlaganja o takvoj pošiljci obavijestiti nadležni carinski ured.

(8) Obveza obračunavanja i plaćanja trošarine na energente iz stavka 1. ovoga članka nastaje u svakom slučaju kada se utvrdi postupanje protivno odredbama ovoga članka. Obračun trošarine vrši se prema iznosu propisanom za plinsko ulje za pogon. Smatra se da su energenti iz stavka 1. ovoga članka predmet postupanja protivno odredbama ovoga članka ako osoba koja postupa s tim energentima ne može dokazati pravilnost stjecanja, posjedovanja i svakog drugog činjeničnog ili pravnog raspolaganja, a iz okolnosti slučaja proizlazi da je s energentima nezakonito postupano.

(9) Iznimno od stavka 8. ovoga članka, obveza obračuna i plaćanja trošarine ne nastaje ako osobe koje unose energente i primatelji dokažu da su postupali u dobroj vjeri i da energenti iz stavka 1. ovoga članka u bilo kojem trenutku nisu bili namijenjeni korištenju kao pogonsko gorivo, odnosno gorivo za grijanje.

(10) Obveze iz ovoga članka odnose se na komercijalni prijevoz u rasutom stanju energenta (ulja za podmazivanje ili lubrikanti) iz tarifnih oznaka KN 2710 19 91 i 2710 19 99. Komercijalni prijevoz u rasutom stanju podrazumijeva nezapakirani proizvod koji se prevozi u kontejnerima kao sastavnom dijelu prijevoznog sredstva (kamion cisterna, vagon cisterna ili tanker) ili u ISO spremnicima, uključujući i nezapakirane proizvode koji se prevoze u drugim kontejnerima zapremine veće od 210 litara.«.

Članak 8.

U članku 123. iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:

»(6) Iznimno od stavka 5. ovoga članka, dopuštena je prodaja duhanskih prerađevina na mjestima prigodne prodaje uz prethodnu pisanu obavijest carinskom uredu nadležnom prema mjestu prodaje te ako su ispunjeni uvjeti propisani posebnim propisima u odnosu na obavljanje djelatnosti trgovine, izdavanje računa i ograničavanje uporabe duhanskih proizvoda.«.

Članak 9.

U članku 124. stavak 6. mijenja se i glasi:

»(6) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, oduzete duhanske prerađevine ne mogu se izložiti internetskoj prodaji (aukciji) niti besplatno dodijeliti.«.

Članak 10.

Iza članka 127.a dodaje se novi članak 127. b koji glasi:

»Članak 127.b

(1) Odobrenja za korištenje bjanko-zadužnice ili zadužnice kao instrumenta osiguranja mogućeg duga, a koja su donijeta sukladno odredbama članka 43. Pravilnika o trošarinama (»Narodne novine«, broj 64/2013, 129/2013 i 11/2014) ostaju na snazi do ukidanja ili opoziva odobrenja.

(2) Trošarinski obveznici koji će podnositi novi zahtjev za odobrenje za podnošenje bjanko-zadužnice ili zadužnice kao instrumenta osiguranja mogućeg duga moraju ispuniti uvjete propisane odredbama ovoga Pravilnika.«.

Članak 11.

(1) U Pravilniku o trošarinama (»Narodne novine«, broj 64/2013, 129/2013 i 11/2014) iza Priloga 47 dodaje se Prilog 48 – Obrazac O-PL koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.

(2) Obrasci: Prilog 14 – Obrazac PUR, Prilog 27 – Obrazac DP-U, Prilog 28 – Obrazac DP-I i Prilog 42 – Obrazac MI-EN zamjenjuju se novim obrascima koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.

Članak 12.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim članka 5. ovoga Pravilnika koji stupa na snagu 15. srpnja 2014. godine.

Klasa: 011-02/14-01/9

Urbroj: 513-02-1710/2-14-5

Zagreb, 29. svibnja 2014.

Ministar financija mr. sc. Boris Lalovac, v. r.

PRILOZI

 

 

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_06_70_1328.html

Copyright © Ante Borić