Baza je ažurirana 01.12.2024. 

zaključno sa NN 120/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 129/13 od 25.10.2013.:

 

MINISTARSTVO FINANCIJA

Na temelju članka 115. Zakona o trošarinama (»Narodne novine«, broj 22/2013, 32/2013 i 81/2013) ministar financija donosi

 

PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O TROŠARINAMA

Članak 1.

U Pravilniku o trošarinama (»Narodne novine«, broj 64/2013) u članku 2. stavak 3. mijenja se i glasi:

»(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kretanje energenata koje se odvija na teritoriju Republike Hrvatske iz trošarinskog skladišta neposredno u zrakoplov, odnosno plovni objekt ili plovilo, a koji se koriste kao pogonsko gorivo za namjene iz članka 101. stavka 1. točke 1. i 2. Zakona dozvoljeno je bez primjene elektroničkog trošarinskog dokumenta (u daljnjem tekstu: e-TD).«.

Iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:

»(4) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kretanje duhanskih prerađevina te alkohola i alkoholnih pića koje se odvija na teritoriju Republike Hrvatske iz trošarinskog skladišta do carinskog skladišta dozvoljeno je uz uobičajenu komercijalnu ispravu. Kretanje duhanskih prerađevina te alkohola i alkoholnih pića koja su prodana u izdvojenim prodajnim mjestima trošarinskih skladišta u zračnim lukama putnicima koji putuju u treću državu ili treći teritorij dozvoljeno je bez primjene e-TD-a.«.

Članak 2.

Iza članka 4. dodaje se članak 4.a koji glasi:

»Članak 4.a

Trošarinski obveznici koji opskrbljuju plovne objekte ili plovila energentima koji se koriste kao pogonsko gorivo za namjene iz članka 101. stavka 1. točke 2. Zakona na način da energente iz trošarinskog skladišta dostavljaju prijevoznim sredstvom dužni su podnijeti e-TD te nadležnom carinskom uredu dostaviti najkasnije petog radnog dana od dana završetka kretanja odnosno isporuke energenata dokumentaciju potrebnu za pravilan završetak kretanja radi unošenja u računalni sustav.«.

Članak 3.

U članku 36. stavak 1. mijenja se i glasi:

»(1) Trošarinski i/ili carinski dug i druga uvozna javna davanja (u daljnjem tekstu: dug) iz članka 35. ovoga Pravilnika moguće je osigurati:

1. polaganjem bankovne garancije,

2. polaganjem bjanko-zadužnice ili zadužnice,

3. polaganjem gotovine.«.

Članak 4.

U članku 40. stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) Banka izdaje garanciju u sadržaju sukladnom stavku 1. ovoga članka i prema Obrascu A, B, C, D i E koji su tiskani u Prilogu 9, 10, 11, 12 i 12A ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.«.

Članak 5.

Iza članka 45. dodaju se članci 45.a, 45.b i 45.c koji glase:

»Članak 45.a

(1) Gotovinski polog polaže se u kunama na evidentni račun nadležnog područnog carinskog ureda.

(2) Na položeni iznos gotovinskog pologa ne plaćaju se kamate.

Članak 45.b

(1) Za korištenje gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja plaćanja duga podnosi se pisani zahtjev nadležnom carinskom uredu uz istovremenu uplatu iznosa pologa na račun iz članka 45.a stavka 1. ovoga Pravilnika.

(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se na obrascu koji je tiskan u Prilogu 12B ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

(3) Na temelju podnesenog zahtjeva nadležni carinski ured provjerava izvršenu uplatu te izdaje potvrdu o korištenju gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja plaćanja duga.

(4) Potvrda iz stavka 3. ovoga članka izdaje se na obrascu koji je tiskan u Prilogu 12C ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

Članak 45.c

(1) Ako trošarinski dužnik više ne želi koristiti gotovinski polog kao instrument osiguranja plaćanja duga o tome obavještava nadležni carinski ured podnošenjem pisanog zahtjeva za povrat gotovinskog pologa.

(2) Obrazac zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka tiskan je u Prilogu 12D ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

(3) Trošarinski dužnik ne može koristiti gotovinski polog kao instrument osiguranja plaćanja duga od dana podnošenja zahtjeva za vraćanje pologa.

(4) Na temelju podnesenog zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka nadležni carinski ured vraća gotovinski polog.

(5) Ako je trošarinski dužnik podnio zahtjev za djelomično vraćanje položenih sredstava, može od dana podnošenja zahtjeva dalje koristiti gotovinski polog kao instrument osiguranja plaćanja duga samo u preostalom iznosu.«.

Članak 6.

U članku 46. stavku 5. riječ: »proizvoda« zamjenjuje se riječju: »korisnika«.

Članak 7.

U članku 48. stavku 3. točka 1. mijenja se i glasi:

»1. izvod iz sudskog registra ili druga važeća isprava izdana prema posebnim propisima iz koje je razvidna registrirana djelatnost podnositelja zahtjeva,«.

Iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:

»(6) Odredba stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na osobe koje nabavljaju trošarinske proizvode puštene u potrošnju na teritoriju Republike Hrvatske, a koje otpremaju u drugu državu članicu, odnosno u izvoz.«.

Članak 8.

U članku 60. stavak 1. mijenja se i glasi:

»(1) Potpuno denaturirani alkohol iz članka 63. Zakona koji se proizvodi u Republici Hrvatskoj ili se uvozi u Republiku Hrvatsku mora biti onečišćen sljedećim sredstvima u propisanim količinama, na hektolitar apsolutnog alkohola – etanola: 3 litre izopropilnog alkohola (IPA), 3 litre metiletilketona (MEK), 1 gram denatonijum benzoata.«.

Članak 9.

U članku 85. stavku 3. riječ: »jer« zamjenjuje se riječju: »je«.

Članak 10.

U članku 86. stavku 2. riječi: »stavku 1. i 2.« zamjenjuju se riječima: »stavku 1., 2. i 3.«.

Članak 11.

U članku 87. stavku 3. iza riječi: »skladišta« dodaju se riječi: »i registrirani primatelji«.

U stavku 4. iza riječi: »skladišta« dodaju se riječi: »i registrirani primatelj«.

Članak 12.

U članku 88. iza stavka 6. dodaju se stavci 7. i 8. koji glase:

»(7) Trošarinski obveznici energenata ne podnose mjesečno izvješće iz stavka 1. ovoga članka za energente iz članka 85. stavka 1. Zakona za koje nije propisana visina trošarine u članku 84. stavku 3. Zakona i koji se koriste za druge namjene, a ne kao pogonsko gorivo ili gorivo za grijanje ili dodatak pogonskom gorivu ili gorivu za grijanje.

(8) Trošarinski obveznici iz stavka 7. ovoga članka dužni su nadležnom carinskom uredu dostaviti do 20. dana u mjesecu za protekli mjesec specifikaciju tih energenata, i to prema vrsti energenata po šifri i tarifnoj oznaci Kombinirane nomenklature, trgovačkom nazivu, količini, pošiljatelju i datumu primitka.«.

Članak 13.

U članku 91. iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:

»(4) Neovisno o odredbi stavka 1. ovoga članka energente koje proizvođač električne energije nabavlja u okviru svoje registrirane djelatnosti za proizvodnju električne energije sukladno članku 101. stavku 1. točki 3. Zakona dužan je ishoditi odobrenje za oslobođenog korisnika prema članku 36. Zakona i članku 46. ovoga Pravilnika.«.

Članak 14.

Iza članka 93. dodaje se naslov i članak 93.a koji glase:

»Uporaba ostalih energenata za namjenu plovidbe

Članak 93.a

U slučaju uporabe ostalih energenata, osim plinskog ulja obojanog plavom bojom iz tarifne oznake KN 2710 19 41 do 2710 19 49, za namjene plovidbe iz članka 101. stavka 1. točke 2. Zakona na odgovarajući način se primjenjuju odredbe Pravilnika o uvjetima i načinu oslobođenja od plaćanja trošarine na energente koji se koriste kao pogonsko gorivo za plovidbu kojima se uređuje pravo na povrat plaćene trošarine te pravo na oslobođenje od plaćanja trošarine za energente koji se koriste za pogon brodova u međunarodnoj pomorskoj i međunarodnoj unutarnjoj plovidbi.«.

Članak 15.

U članku 94. stavku 3. točka 1. mijenja se i glasi:

»1. izvod iz sudskog registra ili druga važeća isprava izdana prema posebnim propisima iz koje je razvidna registrirana djelatnost podnositelja zahtjeva,«.

Članak 16.

U članku 105. stavku 2. točka 1. mijenja se i glasi:

»1. izvod iz sudskog registra ili druga važeća isprava izdana prema posebnim propisima iz koje je razvidna registrirana djelatnost podnositelja zahtjeva,«.

Članak 17.

U članku 108. stavku 1. točki 5. riječ: »certifikat« zamjenjuje se riječima: »podatak o energetskoj vrijednosti krutih goriva«.

Članak 18.

Članak 123. mijenja se i glasi:

»Članak 123.

(1) Osoba koja podliježe primjeni nadzornih mjera dužna je na zahtjev ovlaštenih službenika Carinske uprave predočiti sve isprave i drugu porezno-pravno relevantnu dokumentaciju iz koje proizlazi mogućnost zakonite prodaje alkohola i alkoholnih pića u smislu članka 48. stavka 2. Zakona.

(2) Nezakonitom se smatra svaka prodaja alkohola i alkoholnih pića na:

1. štandovima, klupama i drugim otvorenim prostorima u tržnicama i neposredno oko tržnica, te

2. drugim mjestima gdje se može prigodno trgovati ako nadzirana osoba ne posjeduje važeću odluku nadležnog tijela propisanu posebnim propisima te pisanu suglasnost nadležnog carinskog ureda prema mjestu prodaje u kojoj se navode uvjeti pod kojima je prodaja dopuštena.

(3) Zahtjev za pisanu suglasnost iz članka 48. stavka 2. Zakona se podnosi nadležnom carinskom uredu i u slučajevima kada se na mjestu prigodne prodaje gotovinski promet evidentira preko naplatnih uređaja uz izdavanje računa u smislu posebnih propisa.

(4) Dopuštena je prodaja alkohola i alkoholnih pića u prodavaonicama i izvan prodavaonica (na štandovima i klupama unutar trgovačkih centara, ustanova i sl.; putem kioska; pokretnom prodajom; proizvodni objekti obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava) uz ispunjavanje uvjeta propisanih posebnim propisima.

(5) Nezakonitom se smatra svaka prodaja duhanskih prerađevina i energenata na štandovima, klupama i drugim otvorenim prostorima u tržnicama i neposredno oko tržnica, na mjestima prigodne prodaje te na drugim otvorenim mjestima.«.

Članak 19.

Iza članka 127. dodaje se članak 127.a koji glasi:

»Članak 127.a

(1) U smislu članka 24. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama (»Narodne novine«, broj 81/2013) cigarete koje su označene duhanskim markicama Ministarstva financija sukladno članku 65. Zakona o trošarinama (»Narodne novine«, br. 83/2009 i 111/2012) i na koje je sukladno članku 22. Zakona o trošarinama (»Narodne novine«, br. 22/2013, 32/2013 i 81/2013) do 1. studenoga 2013. godine nastala obveza obračunavanja trošarine smatraju se cigaretama označenim sukladno članku 78. Zakona o trošarinama (»Narodne novine«, br. 22/2013, 32/2013 i 81/2013) i mogu se nalaziti u prometu na teritoriju Republike Hrvatske najkasnije do 1. siječnja 2015. godine.

(2) Na cigarete iz stavka 1. ovoga članka primjenjuje se obveza obračunavanja trošarine sukladno članku 22. stavku 9. Zakona o trošarinama (»Narodne novine«, br. 22/2013, 32/2013 i 81/2013) i mogu se prodavati po maloprodajnim cijenama ne višim od zadnje važeće prijavljene maloprodajne cijene.«.

Članak 20.

(1) U Pravilniku o trošarinama (»Narodne novine«, broj 64/2013) iza Priloga 12 dodaje se obrazac Prilog 12 A – Bankovna garancija za trošarinski dug, koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.

(2) Obrasci: Prilog 45 – Mjesečni obračun trošarine na električnu energiju, Prilog 46 – Mjesečni obračun trošarine na prirodni plin i ostale plinove iz KN 2711 29 00 i Prilog 47 – Mjesečni obračun trošarine na kruta goriva zamjenjuju se novim obrascima koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.

Članak 21.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/13-01/67 Urbroj: 513-02-1710/1-13-1

Zagreb, 16. listopada 2013.

Ministar financija Slavko Linić, v. r.

PRILOZI

 

 

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_10_129_2815.html

Copyright © Ante Borić