DRŽAVNOODVJETNIČKO VIJEĆE
Na temelju odredbe članka 157.a stavka 6. Zakona o državnom odvjetništvu (»Narodne novine« 76/09, 153/09, 116/10, 145/10, 57/11 i 130/11) na sjednici održanoj 9. i 10. veljače 2012. donosi
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
1) Ovim Pravilnikom uređuje se način, provođenje, ocjenjivanje i vrednovanje kandidata u postupku imenovanja na državnoodvjetničku dužnost.
2) Postupak iz stavka 1. ovog članka sastoji se od provjere znanja i razgovora s kandidatima.
Članak 2.
1) O tijeku provođenja provjere znanja i razgovora sastavlja se zapisnik za svakog kandidata.
2) U zapisnik se unosi: ime i prezime kandidata, osobna zaporka kandidata, dan održavanja provjere znanja i razgovora, ocjena provjere znanja i razgovora kao i konačna ocjena.
3) Zapisniku se prilažu izrađene pisane radnje kandidata.
PROVJERA ZNANJA
Članak 3.
1) Provjeru znanja provodi Povjerenstvo, koje rješenjem imenuje Državnoodvjetničko vijeće.
2) Predsjednik Državnoodvjetničkog vijeća je predsjednik Povjerenstva.
3) Provjera znanja provodi se u prostorijama koje odredi Državnoodvjetničko vijeće.
4) Organizaciju provedbe provjere znanja provode osobe koje odlukom određuje Predsjednik Državoodvjetničkog vijeća.
Članak 4.
1) Provjera znanja sastoji se od pisanja jedne radnje koja predstavlja donošenje i izradu državnoodvjetničke odluke utemeljene na konkretnom spisu predmeta, po izboru Državnoodvjetničkog vijeća, ovisno o državnom odvjetništvu za koje su se kandidati javili na oglas za državnoodvjetničkog dužnosnika.
2) Kandidatu se stavlja na raspolaganje cijeli spis osim državnoodvjetničke odluke.
3) Ako postoje opravdani razlozi, kao što su zaštita privatnosti, zaštita poslovne ili službene tajne te zaštita podataka iz nekog drugog opravdanog razloga, iz spisa predmeta uklonit će se podaci o strankama u postupku.
4) Kandidati koji istovremeno izrađuju pisanu radnju kao predložak će dobiti presliku istog spisa predmeta.
5) Predlošci za izradu pisanih radnji zapečatit će se u posebnim omotnicama koje se otvaraju na dan provjere znanja, neposredno prije početka ispita.
6) Jednom korišteni spis predmeta ne može se ponovno u istoj godini koristiti kao predložak za izradu pisane radnje.
7) Kandidati pisane radnje izrađuju pod osobnom zaporkom.
8) Zaporka se sastoji od kombinacije pet znamenki, bilježi se u spisu kandidata, a kandidat je istu dužan naznačiti na prvoj stranici svake pisane radnje.
9) Kandidati ne smiju povrijediti anonimnost pisane radnje. Pisanu radnju iz koje bude razvidan identitet kandidata Povjerenstvo neće ocijeniti, te će se smatrati da je kandidat odustao od kandidiranja.
10) Kandidatu koji postupi suprotno pravilima o provođenju postupka provjere znanja, te se koristi nedopuštenim pomagalima ili na drugi način ometa tijek provođenja provjere znanja, oduzet će se radnja, a Povjerenstvo radnju neće ocijeniti, te će se smatrati da je kandidat odustao od kandidiranja.
Članak 5.
1) Vrijeme provjere znanja određuje rasporedom predsjednik Državnoodvjetničkog vijeća time da se vrijeme provjere znanja mora javiti kandidatima najmanje 8 dana prije provjere znanja.
2) Obavijest o provjeri znanja sadrži vrijeme i mjesto održavanja provjere znanja, naznaku kandidatu da je prilikom dolaska na provjeru znanja dužan predočiti važeću osobnu iskaznicu ili putovnicu, te uputu o mogućnosti korištenja zakonskih tekstova s komentarima.
Članak 6.
1) Prije početka provjere znanja osobe iz čl. 3. st. 4. ovog Pravilnika utvrdit će identitet kandidata koji su pristupili, te im dodijeliti osobnu zaporku.
2) Osobe iz čl. 3. st. 4. ovog Pravilnika kandidatima će uručiti predmete za pisanu radnju, upoznati ih s propisima o obavljanju pisanog dijela provjere znanja i dati im potrebna objašnjenja.
3) Za vrijeme pisanja radnje kandidati se mogu koristiti zakonskim tekstovima s komentarom koje sami donose na provjeru znanja.
4) Provjera znanja može trajati najviše osam sati. Ako kandidat u tom vremenu ne dovrši pisanu radnju predaje ju nedovršenu, a ova činjenica upisuje se u zapisnik o tijeku provjere znanja.
5) Pisana radnja i spis predmeta koji je služio kao predložak za njenu izradu, zapečatit će se i dostaviti predsjedniku Povjerenstva.
6) Povjerenstvo će pregledati radnju kandidata, ocijeniti uspjeh i odrediti kandidate koji su ostvarili najbolji uspjeh na provjeri znanja radi provođenja razgovora.
Članak 7.
1) Povjerenstvo je dužno pregledati i ocijeniti pisane radnje najkasnije u roku od 30 (trideset) dana po dovršetku provjere znanja.
2) Predsjednik Povjerenstva raspodijeliti će pisane radnje članovima Povjerenstva koji će radnje pregledati, te izvijestiti Povjerenstvo o ispunjavanju mjerila iz članka 8. stavka 2. ovog Pravilnika u pisanim radnjama za koje su zaduženi, nakon čega će Povjerenstvo ocijeniti uspjeh svakog kandidata na provjeri znanja.
3) Predsjednik Povjerenstva pravodobno će i na prikladan način obavijestit kandidate o ostvarenom broju bodova na provjeri znanja, najkasnije tri dana prije usmenog razgovora.
Članak 8.
1) Kandidat iz pisane radnje može ostvariti ukupno najviše 100 bodova.
2) Mjerila kod ocjenjivanja pisane radnje su:
a) formalna potpunost i sadržaj odluke (ukupno 20 bodova),
b) analiza činjeničnog stanja (ukupno 20 bodova),
c) analiza pravne situacije (ukupno 20 bodova),
d) odluka uz objašnjenje činjeničnog i pravnog stanja (ukupno 20 bodova),
e) jasno, nedvojbeno, sažeto i logično obrazloženje (ukupno 20 bodova).
Članak 9.
1) Kandidat za zamjenika općinskog državnog odvjetnika koji već obnaša dužnost državnog odvjetnika ili zamjenika državnog odvjetnika ne pristupa provjeri znanja iz članka 4. ovog Pravilnika.
2) Kandidatu iz stavka 1. ovog članka ostvarena ocjena iz članka 130. Zakona o državnom odvjetništvu (»Narodne novine« 76/09, 153/09, 116/10, 145/10, 57/11 i 130/11) revalorizira se u bodove na način da se bodovi ostvareni na temelju ocjene o obnašanju državnoodvjetničke dužnosti dijele sa koeficijentom, a vrijednost koeficijenta proizlazi iz formule: »Vrijednost koeficijenta = najviša ocjena obnašanja državnoodvjetničke dužnosti / najviša ocjena pisane radnje.
3) Broj bodova utvrđen na način propisan stavkom 2. i 3. ovog članka smatra se brojem bodova ostvarenim na provjeri znanja.
USMENI RAZGOVOR
Članak 10.
1) Usmeni razgovor provode članovi Državnoodvjetničkog vijeća.
2) Na usmeni razgovor iz stavka 1. ovog članka pozivaju se kandidati koji su na pisanoj provjeri znanja odnosno revalorizacijom bodova iz članka 9. ovog Pravilnika ostvarili više od 70 bodova.
3) Na razgovor će se pozvati najmanje dvostruki broj kandidata od broja osoba koje se imaju imenovati sukladno oglasu, ukoliko se takav broj kandidata javio na oglas, a u protivnom pozvat će se svi prijavljeni kandidati.
4) Ako je najbolji uspjeh ostvarilo više osoba od dvostrukog broja osoba koje se imaju imenovati, pozvat će se svi kandidati koji su ostvarili najbolji uspjeh.
Članak 11.
Na usmenom razgovoru se ocjenjuju:
– motiviranost za rad u državnom odvjetništvu, dosadašnji rad i aktivnosti,
– sposobnost za komunikaciju s drugim osobama,
– sposobnost rješavanja sukoba i donošenje odluka,
– motiviranost za prikupljanje podataka i dokaza potrebnih za donošenje odluke,
– osjećaj za pravdu i odgovorno obnašanje državnoodvjetničke dužnosti.
Članak 12.
1) Svako mjerilo iz članka 11. može se ocijeniti s najviše 10 bodova.
2) Na razgovoru može se ostvariti najviše 50 bodova.
3) Svaki član Državnoodvjetničkog vijeća daje ocjenu za svako traženo mjerilo koja se obznanjuje i raspravlja s time da raspravu započinje onaj član koji je dao najmanju ocjenu.
4) Ako članovi Državnoodvjetničkog vijeća ne postignu suglasnost oko određene ocjene, primjenjuje se srednja ocjena.
5) Broj bodova dobiven na način iz članka 9. stavka 2. ovog Pravilnika i stavka 4. ovog članka zaokružuje se na puni veći broj, ako je decimalni ostatak veći od 0,5, a u suprotnome na puni manji broj.
Članak 13.
Nakon provjere znanja i provedenog razgovora Državnoodvjetničko vijeće sastavlja listu prvenstva kandidata na temelju rezultata provjere znanja i razgovora i donosi odluku o imenovanju.
Članak 14.
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu, provođenju i ocjenjivanju provjere znanja i razgovora kandidata u postupku imenovanja na državnoodvjetničku dužnost (»Narodne novine« 49/11).
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Zagreb, 9. veljače 2012.
Predsjednik Državnoodvjetničkog vijeća Josip Čule, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_02_22_597.html