Baza je ažurirana 16.12.2024. 

zaključno sa NN 123/24

EU 2024/2679

Direktiva Komisije (EU) 2019/1831 оd 24. listopada 2019. o utvrđivanju petog popisa indikativnih graničnih vrijednosti profesionalne izloženosti na temelju Direktive Vijeća 98/24/EZ i o izmjeni Direktive Komisije 2000/39/EZ

Službeni link: 32019L1831 verzija: 31.10.2019. na snazi od 20.11.2019.

 

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu Vijeća 98/24/EZ od 7. travnja 1998. o zaštiti zdravlja i sigurnosti radnika na radu od rizika povezanih s kemijskim sredstvima (1), a posebno njezin članak 3. stavak 2.,

budući da:

(1)

Europski stup socijalnih prava (2) proglašen je u Göteborgu 17. studenoga 2017., a u njegovu 10. načelu utvrđuje se da svaki radnik ima pravo na zdravo, sigurno i dobro prilagođeno radno okruženje. Pravo na visoku razinu zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, kao i na radno okruženje prilagođeno profesionalnim potrebama radnikâ koje im omogućuje dulje sudjelovanje na tržištu rada uključuje i zaštitu od izloženosti kemijskim sredstvima na radnom mjestu.

 

(2)

Komisija je jasno naglasila potrebu za daljnjim poboljšanjem zaštite radnika od izloženosti opasnim kemikalijama na radnom mjestu u komunikaciji „Sigurniji i zdraviji rad za sve” (3).

 

(3)

Na temelju Direktive 98/24/EZ, kako bi se radnici zaštitili od opasnih kemijskih sredstava, Komisija je zadužena za predlaganje ciljeva Europske unije u obliku indikativnih graničnih vrijednosti profesionalne izloženosti (dalje u tekstu „indikativne granične vrijednosti”) koje se trebaju utvrditi na razini EU-a.

 

(4)

Na temelju članka 3. stavka 2. Direktive 98/24/EZ Komisija je ovlaštena utvrđivati i revidirati granične vrijednosti, pri čemu mora uzimati u obzir raspoloživost mjernih tehnika, mjerama donesenima u skladu s postupkom utvrđenim u članku 17. Direktive Vijeća 89/391/EEZ (4).

 

(5)

U članku 3. stavku 1. Direktive 98/24/EZ utvrđuje se da Komisija pomoću neovisne znanstvene procjene najnovijih dostupnih podataka procjenjuje odnos između učinaka na zdravlje opasnih kemijskih sredstava i razine profesionalne izloženosti.

 

(6)

U toj dužnosti Komisiji pomaže Znanstveni odbor za ograničenja profesionalne izloženosti kemijskim sredstvima (SCOEL), osnovan Odlukom Komisije 2014/113/EU (5).

 

(7)

U skladu s Direktivom 98/24/EZ, „granična vrijednost profesionalne izloženosti” znači, osim ako je drukčije određeno, vremenski proračunatu granicu prosječne koncentracije kemijskog sredstva u zraku unutar područja udisanja radnika u odnosu na određeno referentno razdoblje.

 

(8)

Indikativne granične vrijednosti su granične vrijednosti profesionalne izloženosti u pogledu zdravstvene sigurnosti utvrđene na temelju najnovijih raspoloživih znanstvenih podataka te koje Komisija donosi uzimajući u obzir raspoloživost mjernih tehnika. Te su vrijednosti pragovi izloženosti pojedinačnom kemijskom sredstvu ispod kojih se u pravilu ne očekuju nikakvi štetni učinci nakon kratkotrajne ili dnevne izloženosti tijekom radnog vijeka. Riječ je o ciljevima EU-a osmišljenima kako bi se poslodavcima pomoglo u utvrđivanju i procjenjivanju rizika te u uvođenju preventivnih i zaštitnih mjera u skladu s Direktivom 98/24/EZ.

 

(9)

U skladu sa SCOEL-ovim preporukama indikativne se granične vrijednosti utvrđuju u odnosu na vremenski ponderiranu prosječnu vrijednost za referentno osmosatno razdoblje (granične vrijednosti za dugotrajnu izloženost) i, za neka kemijska sredstva, u odnosu na vrijednosti kraćih referentnih razdoblja, u pravilu vremenski ponderiranu prosječnu vrijednost za razdoblje od 15 minuta (granične vrijednosti za kratkotrajnu izloženost), kako bi se uzeli u obzir učinci uzrokovani kratkotrajnom izloženošću.

 

(10)

Države članice dužne su utvrditi nacionalnu graničnu vrijednost profesionalne izloženosti za svako kemijsko sredstvo za koje je utvrđena indikativna granična vrijednost na razini EU-a. Pri utvrđivanju te vrijednosti one moraju uzeti u obzir graničnu vrijednost koju je odredio EU uz određivanje prirode nacionalne granične vrijednosti u skladu s nacionalnim zakonodavstvom i nacionalnom praksom.

 

(11)

Indikativne granične vrijednosti važan su dio općih mjera za zaštitu radnika od zdravstvenih rizika uzrokovanih izloženošću opasnim kemijskim sredstvima.

 

(12)

U skladu s člankom 3. Direktive 98/24/EZ SCOEL je procijenio odnos učinaka na zdravlje kemijskih sredstava iz deset unosa s popisa u Prilogu ovoj Direktivi i razine profesionalne izloženosti. Nadalje, preporučio je da se za sva ta kemijska sredstva utvrde indikativne granične vrijednosti za izloženost udisanjem u odnosu na vremenski ponderiranu prosječnu vrijednost za referentno osmosatno razdoblje. Stoga je u Prilogu ovoj Direktivi primjereno utvrditi granične vrijednosti za dugotrajnu izloženost za sva ta sredstva.

 

(13)

Za neka od tih kemijskih sredstava, tj. anilin, trimetilamin, 2-fenilpropan (kumen), sek-butil acetat, 4-aminotoluen, izobutil acetat, izoamil alkohol, n-butil acetat i fosforil triklorid SCOEL je dodatno preporučio utvrđivanje graničnih vrijednosti za kratkotrajnu izloženost.

 

(14)

Za neke je tvari potrebno uzeti u obzir mogućnost prodiranja kroz kožu kako bi se osigurao najviši mogući stupanj zaštite. Od kemijskih sredstava iz unosa u Prilogu ovoj Direktivi SCOEL je za anilin, 2-fenilpropan (kumen) i 4-aminotoluen utvrdio mogućnost znatne apsorpcije kroz kožu. Stoga je primjereno u Prilog ovoj Direktivi uz indikativne granične vrijednosti unijeti napomene kojima se ukazuje na mogućnost znatne apsorpcije tih kemijskih sredstava kroz kožu.

 

(15)

Jedno se od tih kemijskih sredstava, 2-fenilpropan (kumen), trenutačno nalazi na popisu u Prilogu Direktivi Komisije 2000/39/EZ (6). SCOEL je preporučio utvrđivanje nove indikativne granične vrijednosti profesionalne izloženosti za tu tvar. Stoga je primjereno u Prilog ovoj Direktivi unijeti revidiranu graničnu vrijednost za 2-fenilpropan (kumen) te izbrisati odgovarajući unos iz Priloga Direktivi 2000/39/EZ.

 

(16)

U skladu sa Zajedničkom političkom izjavom država članica i Komisije od 28. rujna 2011. o dokumentima s obrazloženjima (7) države članice obvezale su se da će u opravdanim slučajevima uz obavijest o svojim mjerama za prenošenje priložiti dokumente s objašnjenjima odnosa elemenata direktive i odgovarajućih dijelova nacionalnih instrumenata za prenošenje.

 

(17)

Kad je riječ o ovoj Direktivi, Komisija smatra da je opravdano slanje takvih dokumenata u obliku tablice u kojoj će se vidjeti korelacija nacionalnih mjera i ove Direktive jer u nacionalnom zakonodavstvu već postoje nacionalne granične vrijednosti profesionalne izloženosti za neka sredstva i jer treba uzeti u obzir raznolikost i tehničku prirodu nacionalnih pravnih instrumenata kojima se utvrđuju granične vrijednosti profesionalne izloženosti.

 

(18)

Provedene su konzultacije sa Savjetodavnim odborom za sigurnost i zdravlje na radu u skladu s člankom 3. stavkom 2. Direktive 98/24/EZ koji je dao je svoje mišljenje 6. prosinca 2017. i 31. svibnja 2018. Odbor je istaknuo da trenutačno ne postoje odgovarajuće metode mjerenja kojima bi se mogla dokazati usklađenost s predloženim graničnim vrijednostima za fosforil triklorid i izoamil alkohol te da treba uložiti napore kako bi se prikladne tehnike osigurale do kraja razdoblja za prenošenje.

 

(19)

Mjere predviđene u ovoj Direktivi u skladu su s mišljenjem Odbora za tehnički napredak osnovanog na temelju članka 17. Direktive 89/391/EEZ,

DONIJELA JE OVU DIREKTIVU:

Članak 1.

Utvrđuje se peti popis indikativnih graničnih vrijednosti profesionalne izloženosti koje je odredio EU za kemijska sredstva navedena u Prilogu.

Članak 2.

Države članice za kemijska sredstva navedena u Prilogu utvrđuju nacionalne granične vrijednosti profesionalne izloženosti i pritom uzimaju u obzir granične vrijednosti koje je odredio EU.

Članak 3.

Upućivanje na kumen u Prilogu Direktivi 2000/39/EZ briše se s učinkom od 20. svibnja 2021.

Članak 4.

1.   Države članice najkasnije do 20. svibnja 2021. donose i objavljuju zakone i druge propise potrebne za usklađivanje s ovom Direktivom.

One moraju Komisiji odmah dostaviti tekst tih odredaba te uz obavijest priložiti dokumente s objašnjenjima u obliku tablice u kojima je prikazana korelacija odredaba i ove Direktive.

Kada države članice donose te odredbe, one sadržavaju upućivanje na ovu Direktivu ili se na nju upućuje prilikom njihove službene objave. Države članice određuju načine tog upućivanja.

2.   Države članice Komisiji dostavljaju tekst glavnih odredaba nacionalnog prava koje donesu u području na koje se odnosi ova Direktiva.

Članak 5.

Ova Direktiva stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Članak 6.

Ova je Direktiva upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 24. listopada 2019.

Za Komisiju

Predsjednik

Jean-Claude JUNCKER

(1)  SL L 131, 5.5.1998., str. 11.

(2)  Europski stup socijalnih prava, studeni 2017., https://ec.europa.eu/commission/priorities/deeper-and-fairer-economic-and-monetary-union/european-pillar-social-rights_hr

(3)  Komunikacija Komisije „Sigurniji i zdraviji rad za sve – Modernizacija zakonodavstva i politike EU-a o sigurnosti i zdravlju na radnom mjestu”, COM(2017) 12 final. http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=hr&catId=89&newsId=2709

(4)  Direktiva Vijeća 89/391/EEZ od 12. lipnja 1989. o uvođenju mjera za poticanje poboljšanja sigurnosti i zdravlja radnika na radu (SL L 183, 29.6.1989., str. 1.).

(5)  Odluka Komisije 2014/113/EU оd 3. ožujka 2014. o osnivanju Znanstvenog odbora za ograničenja profesionalne izloženosti kemijskim sredstvima i stavljanju izvan snage Odluke 95/320/EZ (SL L 62, 4.3.2014., str. 18.).

(6)  Direktiva Komisije 2000/39/EZ od 8. lipnja 2000. o utvrđivanju prvog popisa indikativnih graničnih vrijednosti profesionalne izloženosti u provedbi Direktive Vijeća 98/24/EZ o zaštiti zdravlja i sigurnosti radnika na radu od rizika povezanih s kemijskim sredstvima (SL L 142, 16.6.2000., str. 47.).

(7)  SL C 369, 17.12.2011., str. 14.

PRILOG

EZ br. (1)

CAS br. (2)

Ime kemijskog sredstva

Granične vrijednosti

Napomena (3)

8 sati (4)

kratkotrajno (5)

mg/m3  (6)

ppm (7)

mg/m3  (6)

ppm (7)

200-539-3

62-53-3

anilin (8)

7,74

2

19,35

5

koža

200-817-4

74-87-3

klorometan

42

20

200-875-0

75-50-3

trimetilamin

4,9

2

12,5

5

202-704-5

98-82-8

2-fenilpropan

(kumen) (8)

50

10

250

50

koža

203-300-1

105-46-4

sek-butil acetat

241

50

723

150

203-403-1

106-49-0

4-aminotoluen

4,46

1

8,92

2

koža

203-745-1

110-19-0

izobutil acetat

241

50

723

150

204-633-5

123-51-3

izoamil alkohol

18

5

37

10

204-658-1

123-86-4

n-butil acetat

241

50

723

150

233-046-7

10025-87-3

fosforil triklorid

0,064

0,01

0,13

0,02

(1)  EZ br.: broj Europske zajednice (EZ broj), numerički identifikator za tvari u Europskoj uniji.

(2)  CAS br.: registarski broj prema Chemical Abstract Serviceu.

(3)  Napomena „koža” uz graničnu vrijednost profesionalne izloženosti ukazuje na mogućnost znatne apsorpcije kroz kožu.

(4)  Izmjereno ili izračunano u odnosu na vremenski ponderiranu prosječnu vrijednost za referentno osmosatno razdoblje (TWA).

(5)  Granična vrijednost za kratkotrajnu izloženost (STEL). Granična vrijednost koja se ne smije prijeći, a ako nije drugačije određeno, odnosi se na razdoblje od 15 minuta.

(6)  mg/m3: miligrami po kubičnom metru zraka. Za kemikalije u plinovitoj ili parnoj fazi granična se vrijednost iskazuje pri 20 °C i 101,3 kPa.

(7)  ppm: dijelovi na milijun u volumenu zraka (ml/m3).

(8)  Tijekom praćenja izloženosti trebalo bi uzeti u obzir relevantne vrijednosti biološkog praćenja kako je predložio Znanstveni odbor za ograničenja profesionalne izloženosti kemijskim sredstvima (SCOEL).

 

 

Copyright © Ante Borić