Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

PRAVILNIK O SKLADIŠTENJU OPASNIH KEMIKALIJA KOJE DJELUJU U OBLIKU PLINA

pročišćeni tekst 

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu

MINISTARSTVO ZDRAVLJA

Na temelju članka 21. stavka 4. Zakona o kemikalijama (»Narodne novine« broj 18/2013) ministar zdravlja, donosi

PRAVILNIK O SKLADIŠTENJU OPASNIH KEMIKALIJA KOJE DJELUJU U OBLIKU PLINA

pročišćeni tekst (NN 91/13, 147/21, 49/24)

Članak 1. (NN 147/21)

(1) Ovim Pravilnikom utvrđuju se uvjeti i način skladištenja opasnih kemikalija koje djeluju u obliku plina.

(2) Kemikalije iz stavka 1. ovoga članka, sukladno posebnim propisima kojima se uređuje razvrstavanje, označavanje, obilježavanje i pakiranje kemikalija, jesu kemikalije koje se razvrstavaju u jednu od sljedećih kategorija opasnosti: akutna toksičnost 1., 2. i 3. kategorije, nagrizajuće za kožu potkategorije 1.A, karcinogenost 1A i 1B kategorije, mutagenost 1A i 1B kategorije, reproduktivna toksičnost 1A i 1B kategorije, specifična toksičnost za ciljane organe – jednokratno izlaganje 1. kategorije i specifična toksičnost za ciljane organe – ponavljano izlaganje 1. kategorije, koje djeluju u obliku plina.

Članak 2.

Opasna kemikalija iz članka 1. ovoga Pravilnika koja djeluje u obliku plina jest svaka čvrsta, tekuća ili ukapljena plinovita kemikalija koja može prijeći u plinovito stanje, uslijed oštećenja spremnika, kod dovođenja toplinske energije ili na drugi način, odnosno koja nastaje kemijskom reakcijom iz dviju ili više kemikalija i razvrstava se u kemikalije iz članka 1. ovoga Pravilnika.

Članak 3. (NN 147/21)

(1) Hrvatski zavod za javno zdravstvo (u daljnjem tekstu: HZJZ) daje stručno mišljenje jesu li ispunjeni uvjeti za skladištenje točno određene opasne kemikalije iz članka 2. ovoga Pravilnika, uz utvrđenu maksimalnu količinu koja se smije skladištiti.

(2) Mišljenje iz stavka 1. ovoga članka treba imati pravna ili fizička osoba koja skladišti kemikalije iz članka 2. ovoga Pravilnika u količinama jednakima ili višim od 2% od graničnih količina navedenih u stupcu 2. Priloga I.A, dijela 1. i dijela 2. Uredbe o sprečavanju velikih nesreća koje uključuju opasne tvari

Članak 4. (NN 147/21)

(1) Pravna ili fizička osoba koja skladišti kemikalije iz članka 2. ovoga Pravilnika mora obaviti izračunavanje minimalno dopuštene udaljenosti skladišta od najbliže zgrade za boravak ljudi, a koje se obavlja izračunavanjem i/ili simulacijom oslobađanja i kretanja određene kemikalije za maksimalno dopuštenu količinu u skladištu uz najnepovoljnije meteorološke uvjete, s obzirom na temperaturu i vlažnost zraka, brzinu i smjer vjetra, inverziju i druge meteorološke okolnosti.

(2) Kod izračunavanja minimalne dopuštene udaljenosti skladišta iz stavka 1. ovoga članka, uzimaju se u obzir i reljefne osobitosti.

(3) Izračunavanja i/ili simulacije iz stavka 1. ovoga članka obavljaju se međunarodno provjerenim računarskim programom, koji su preporučile međunarodne organizacije poput EPA (Environmental Protection Agency) te se uvrštava u Plan intervencije propisan člankom 5. stavkom 1. točkom 6. ovoga Pravilnika.

Članak 5. (NN 147/21)

(1) Skladište iz članka 4. ovoga Pravilnika mora ispunjavati uvjete određene posebnim propisom kojim je uređeno obavljanje djelatnosti proizvodnje, stavljanja na tržište i korištenja opasnih kemikalija, kao i:

1. u skladištu ili izvan njega treba osigurati odgovarajuće uvjete, sredstva i opremu za prihvat i neutralizaciju u slučaju ispuštanja plina ili aerosola;

2. na prikladnim mjestima u skladištu moraju se nalaziti senzori za kemikaliju koji automatski dojavljuju slučajeve koncentracije kemikalije u zraku iznad granične vrijednosti izloženosti (skraćeno: GVI);

3. u skladištu ne smije biti pohranjena niti jedna kemikalija ili uređaj koji bi mogli izazvati oslobađanje kemikalija;

4. u skladištu mora biti povezan sustav dojave povišenih koncentracija opasnih plinova u zraku te dojave neovlaštenog ulaska u objekt i, kad je to tehnički moguće i opravdano, sustav neutralizacije tako da se u slučaju ispuštanja kemikalije u zrak odmah uključi sustav neutralizacije;

5. mora imati propisanu zaštitnu opremu i sredstva u dovoljnoj količini i broju za intervenciju kod nesreće s opasnom kemikalijom;

6. mora imati Plan intervencije za slučaj nesreće s opasnom kemikalijom.

(2) Ukoliko je za skladište izrađen interventni plan prema posebnim propisima kojima se uređuje područje sustava civilne zaštite može ga se prihvatiti u zamjenu za Plan intervencija iz stavka 1. točke 6. ovoga članka, ako ga HZJZ ocijeni ispravnim i sukladnim odredbama ovoga Pravilnika.

Članak 6.

Skladište opasnih kemikalija iz članka 5. ovoga Pravilnika mora biti na ograđenom prostoru i pod ključem kako bi se spriječio neovlašteni ulazak, a na vratima mora biti postavljen dojavni sustav povezan s najbližom zaštitarskom službom i/ili odgovornom osobom pravne osobe u cilju sprečavanja neovlaštenog ulaska u skladište.

Članak 7. (NN 147/21)

(1) Na zahtjev pravne ili fizičke osobe koja skladišti kemikalije iz članka 2. ovoga Pravilnika, HZJZ daje mišljenje o ispunjavanju uvjeta iz članka 5. ovoga Pravilnika.

(2) Zahtjev za izdavanje mišljenja iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati:

1. naziv opasne kemikalije i njezine maksimalne količine koje će biti skladištene

2. podatke o drugim kemikalijama koje se namjeravaju skladištiti te o potencijalno opasnim kemikalijama u blizini skladišta

3. izračun i/ili simulacije iz članka 4. ovoga Pravilnika

4. nacrt i tlocrt skladišta

5. mapu okoliša objekta

6. Plan intervencija za slučaj nesreće s opasnom kemikalijom.

(3) HZJZ je obvezan izdati mišljenje iz stavka 1. ovoga članka u roku od 30 dana od dana dostave urednog zahtjeva iz stavka 2. ovoga članka.

Članak 8. (NN 147/21, 49/24)

U mišljenju iz članka 7. ovoga Pravilnika moraju biti sadržani sljedeći podaci:

1. ocjena o razini opasnosti za najbliže stambene objekte ili mjesto okupljanja ljudi i minimalna udaljenost od objekta s opasnom kemikalijom;

2. maksimalne količine opasne kemikalije iz članka 5. ovoga Pravilnika koje se smiju skladištiti;

3. popis kemikalija koje se smiju skladištiti zajedno s opasnom kemikalijom;

4. popis kemikalija koje smiju biti pohranjene u blizini skladišta;

5. popis obveznih naputaka koji se nalaze izvješeni u ili na skladištu;

6. ocjena Plana intervencija za slučaj nesreće s opasnom kemikalijom;

7. popis zaštitne opreme i sredstva koja moraju biti u ili uz skladište;

8. popis lijekova odnosno protuotrova koji moraju biti na raspolaganju za slučaj nesreće;

9. podaci koji su po mišljenju Zavoda ključni za sigurno skladištenje opasne kemikalije.

Članak 9.

Pravne i fizičke osobe koje skladište opasne kemikalije iz članka 2. ovoga Pravilnika moraju ishoditi odobrenja iz članka 3. ovoga Pravilnika najkasnije u roku 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.

Članak 10.

Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika, prestaje važiti Pravilnik o skladištenju opasnih kemikalija koje djeluju u obliku plina (»Narodne novine« broj 78/2012).

Članak 11.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Prijelazne i završne odredbe iz NN 147/21 od 31.12.2021.

Članak 7.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dan od dana njegove objave u »Narodnim novinama«.

Prijelazne i završne odredbe iz NN 49/24 od 26.04.2024.

Članak 2.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

 

Copyright © Ante Borić