MINISTARSTVO FINANCIJA
Na temelju članka 63. stavka 6. Općega poreznog zakona (»Narodne novine«, broj 147/08 i 18/11) i članka 23. Zakona o izmjenama i dopunama Općega poreznog zakona (»Narodne novine«, broj 18/11), ministrica financija donosi
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se porezne prijave i drugi podaci bitni za oporezivanje koje porezni obveznici iz članka 63. stavka 6. Općeg poreznog zakona (u daljnjem tekstu: Zakon) obvezno podnose elektroničkim putem te uvjeti i način ostvarivanja elektroničkog prijenosa podataka i komunikacije elektroničkim putem s Ministarstvom financija, Poreznom upravom (u daljnjem tekstu: Porezna uprava).
Članak 2.
(1) Porezni obveznici iz članka 63. stavka 6. Zakona podnose porezne prijave i druge podatke bitne za oporezivanje elektroničkim putem, korištenjem sustava elektroničkog servisa Porezne uprave ePorezna (u nastavku: sustav ePorezna).
(2) Porezni obveznici iz članka 63. stavka 6. Zakona obvezni su podnositi na način iz stavka 1. ovoga članka sve prijave i izvješća za koje postoji mogućnost njihovog podnošenja korištenjem sustava ePorezna, a osobito:
– prijavu poreza na dodanu vrijednost za obračunsko razdoblje u obliku elektroničkog obrasca ePDV,
– konačni obračun poreza na dodanu vrijednost u obliku elektroničkog obrasca ePDV-K,
– prijavu poreza na dobit za porezno razdoblje u obliku elektroničkog obrasca ePD,
– obračun spomeničke rente u obliku elektroničkog obrasca eSR,
– obračun članarine turističkoj zajednici u obliku elektroničkog obrasca eTZ,
– mjesečno izvješće o primicima od nesamostalnog rada (plaći i mirovini), porezu na dohodak i prirezu te doprinosima za obvezna osiguranja u obliku elektroničkog obrasca eID.
(3) Prilozi koji se obvezno podnose uz poreznu prijavu izvješće (u nastavku: obvezni prilozi) podnose se na način iz stavka 1. ovoga članka, kao datoteka podataka – privitak uz elektronički obrazac porezne prijave ili izvješća.
(4) Ako za to postoje tehničke mogućnosti, datoteke s podacima koji su po sadržaju istovjetni obveznim prilozima Porezna uprava može preuzimati i sa web-servisa iz elektroničkih registara trećih osoba. Porezna uprava će na svojim službenim web-stranicama objavljivati popis koji će sadržavati podatke o web-servisima i elektroničkim registrima trećih osoba te datotekama podataka za koje postoji mogućnost preuzimanja.
(5) Ako je u trenutku slanja podnesaka iz stavka 2. ovoga članka na službenim web-stranicama Porezne uprave objavljeno da postoji mogućnost preuzimanja datoteke s podacima koji su po sadržaju istovjetni obveznim prilozima, porezni obveznik nije dužan slati obvezne priloge na način iz stavka 3. ovoga članka.
(6) Osim podnesaka iz stavka 2. ovoga članka, porezni obveznik može dostavljati Poreznoj upravi i druge podatke bitne za oporezivanje na način iz stavka 1. ovoga članka na nositelju podataka, ako za to postoje tehnički uvjeti te uz pridržavanje javno objavljenih standarda na službenim web-stranicama Porezne uprave.
Članak 3.
(1) Prije slanja podneska iz članka 2. stavka 2. ovoga Pravilnika, porezni obveznici moraju naprednim elektroničkim potpisom potpisati elektronički obrazac podneska. Prilikom slanja, porezni obveznik uz elektronički obrazac podneska prilaže kao privitak datoteku podataka koja sadrži obvezne priloge uz takav podnesak.
(2) Porezni obveznik popunjene elektroničke obrasce podneska i obvezne priloge s naprednim elektroničkim potpisom šalje Poreznoj upravi elektroničkim putem i to korištenjem sustava ePorezna.
(3) Podnesci iz članka 2. stavka 2. ovoga Pravilnika po svojem sadržaju i obliku u cijelosti odgovaraju elektroničkom prikazu obrasca porezne prijave u skladu s odredbama posebnih propisa koji propisuju sadržaj i oblik obrazaca porezne prijave. Obvezni prilozi iz članka 2. stavka 3. ovoga Pravilnika u cijelosti odgovaraju sadržaju dokumentacije koja se obvezno podnosi uz poreznu prijavu ili izvješće u skladu s odredbama posebnog propisa kojim je propisana obveza podnošenja priloga uz poreznu prijavu ili izvješće.
Članak 4.
(1) Ispravke poreznih prijava iz članka 2. stavka 2. ovoga Pravilnika, porezni obveznik podnosi elektroničkim putem, korištenjem sustava ePorezna, u obliku elektroničkog obrasca porezne prijave.
(2) Ispravci porezne prijave iz stavka 1. ovoga članka po svojem sadržaju i obliku odgovaraju elektroničkom prikazu obrasca porezne prijave u skladu s odredbama posebnih propisa koji propisuju sadržaj i oblik obrazaca porezne prijave, te obvezno sadrže oznaku da se radi o ispravku porezne prijave.
(3) Uz ispravak porezne prijave, porezni obveznik priloge podnosi elektroničkim putem, korištenjem sustava ePorezna, kao datoteku podataka – privitak.
(4) Porezni obveznik dužan je naprednim elektroničkim potpisom potpisati elektronički obrazac ispravka porezne prijave. Nakon naprednog elektroničkog potpisa ispravka porezne prijave i priloga, porezni obveznik podnosi ispravak porezne prijave s prilozima elektroničkim putem, korištenjem sustava ePorezna.
Članak 5.
(1) Porezni obveznik može na zakonom predviđen način ovlastiti osobu koja posjeduje kvalificirani certifikat kojim se potvrđuje napredni elektronički potpis u skladu s odredbama Zakona o elektroničkom potpisu, da u njegovo ime i za njegov račun popunjava i potpisuje naprednim elektroničkim potpisom podneske iz članka 2. i članka 4. ovoga Pravilnika.
(2) Porezni obveznik odgovoran je za točnost i potpunost podataka iskazanih u podnescima koje Poreznoj upravi elektroničkim putem dostavlja ovlaštena osoba iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 6.
(1) Format, veličinu i podatkovnu strukturu elektroničkih obrazaca, datoteka – privitaka uz elektronički obrazac ili drugih datoteka koje porezni obveznik podnosi na način iz članka 2. stavka 1. ovoga Pravilnika, porezni obveznik mora prilagoditi javno objavljenim standardima na službenim web stranicama Porezne uprave.
(2) Ako porezni obveznik dostavlja podatke na nositelju podataka, obvezan ih je dostaviti nadležnoj ispostavi područnog ureda Porezne uprave.
(3) Nositelj podataka označava se čitljivo napisanim sljedećim podacima:
– ime i prezime, odnosno naziv i osobni identifikacijski broj poreznog obveznika,
– kratak opis sadržaja datoteke,
– razdoblje na koje se odnose dostavljeni podaci.
Članak 7.
(1) Podatke iz članka 2. i članka 4. ovoga Pravilnika porezni obveznik mora dostaviti Poreznoj upravi u obliku koji omogućava čitljivost.
(2) Za točnost i potpunost podataka dostavljenih Poreznoj upravi na način iz članka 2. stavka 1. ovoga Pravilnika, odgovoran je porezni obveznik koji primjenom elektroničkih sredstava popunjava i potpisuje naprednim elektroničkim potpisom elektronički obrazac podneska i obvezne priloge.
(3) Potpisivanjem elektroničkog obrasca podneska naprednim elektroničkim potpisom, porezni obveznik jamči istovjetnost dokumentacije koja je priložena uz elektronički obrazac podneska kao privitak s izvornom dokumentacijom.
Članak 8.
(1) Porezna uprava dužna je bez odgode elektroničkim putem pošiljatelju potvrditi primitak podneska iz članka 2. stavka 2. i članka 4. ovoga Pravilnika.
(2) Porezna uprava dužna je bez odgode elektroničkim putem pošiljatelja obavijestiti o nemogućnosti učitavanja podneska:
– ako podnesak iz članka 2. stavka 2. i članka 4. ovoga Pravilnika nije ispravno ili potpuno popunjen,
– ako uz podnesak iz članka 2. stavka 2. nisu dostavljeni obvezni prilozi, a ne postoji mogućnost njihovog preuzimanja sukladno članku 2. stavku 4. ovoga Pravilnika,
– ako se u Poreznoj upravi iz tehničkih razloga ne može pročitati podnesak iz članka 2. stavka 2. i članka 4. ovoga Pravilnika ili obvezni prilozi.
(3) Pošiljatelj mora poslati podnesak u ispravnom obliku na način iz članka 2. stavka 1. ovoga Pravilnika, u roku od 24 sata od slanja obavijesti iz stavka 2. ovoga članka. Ako to pošiljatelj ne učini u propisanom roku, smatrat će se da podnesak nije podnesen.
(4) Obavijest iz stavka 2. ovoga članka obvezno sadrži razloge nemogućnosti učitavanja podneska, upozorenje poreznom obvezniku u kojem roku je dužan dostaviti podnesak u ispravnom elektroničkom obliku te o posljedicama ako to propusti učiniti.
(5) Ako nakon slanja podataka iz članka 2. stavka 2. i članka 4. ovoga Pravilnika pošiljatelj ne primi obavijest Porezne uprave o primitku, obvezan je sljedećeg radnog dana o tome obavijestiti ovlaštenu službenu osobu Porezne uprave radi utvrđivanja uzroka.
(6) Porezna uprava dužna je voditi evidenciju o svim primljenim podnescima iz stavka 1. ovoga članka i vremenu njihovog primitka u Poreznoj upravi te o svim poslanim obavijestima Porezne uprave i vremenu njihova slanja.
(7) Obavješćivanje elektroničkim putem smatra se obavljenim u trenutku kad je zabilježeno na poslužitelju Porezne uprave za slanje takvih poruka.
Članak 9.
(1) Porezna uprava će objavljivati na službenim web-stranicama Porezne uprave standarde koji se odnose na neophodne uvjete potrebne za ostvarivanje komunikacije elektroničkim putem s Poreznom upravom, a osobito:
– neophodne tehnološke preduvjete (potrebna oprema i računalni programi),
– podatke potrebne radi instalacije korisničke aplikacije, format, veličinu i podatkovnu strukturu elektroničkih obrazaca, datoteka podataka – privitaka, korištene protokole, informatičko sučelje, strukturu i postavke informatičkog sustava za komunikaciju, korisnički priručnik i detaljne informacije potrebne za instalaciju aplikacija,
– način na koji porezni obveznik kontaktira Poreznu upravu u slučaju nemogućnosti ili pogrešaka u komunikaciji elektroničkim putem s Poreznom upravom.
(2) Porezni obveznik dužan je osigurati potrebne tehnološke preduvjete i pridržavati se standarda iz stavka 1. ovoga članka radi komunikacije elektroničkim putem s Poreznom upravom.
(3) Porezna uprava dužna je osigurati: tehničke uvjete za preuzimanje podataka u elektroničkom obliku koje porezni obveznici podnose na način propisan odredbama ovoga Pravilnika, neprekidnost rada sustava Porezne uprave za komunikaciju elektroničkim putem i tehničke uvjete potrebne za dostupnost podataka koje porezni obveznici podnose na način propisan odredbama ovoga Pravilnika. Dostupnost podacima koje porezni obveznici podnose elektroničkim putem mora se omogućiti 24 sata dnevno i svakog dana u godini, osim u dane održavanja, odnosno provjere rada sustava.
(4) Porezna uprava dužna je kao poreznu tajnu čuvati podatke koje porezni obveznik podnosi elektroničkim putem na način koji ih osigurava od neovlaštena pristupa, brisanja, mijenjanja ili gubitka, sukladno važećim standardima te dobroj praksi upravljanja i zaštite informacijskih sustava.
Članak 10.
(1) Za svaki računalni sustav, odnosno program koji porezni obveznik koristi za pohranu ili slanje podataka Poreznoj upravi elektroničkim putem, porezni obveznik mora odrediti osobu koja je odgovorna za zaštitu podataka, redovitu izradu sigurnosnih kopija te za postupak obnove podataka u slučaju greške ili gubitka podataka.
(2) Porezni obveznik mora čuvati u izvornom, elektroničkom obliku koji sadrži napredni elektronički potpis: porezne prijave, izvješća i druge podatke koje elektroničkim putem podnosi Poreznoj upravi, te obavijesti koje elektroničkim putem primi od Porezne uprave.
(3) Postupci izrade sigurnosnih kopija i obnove podataka trebaju biti takvi da omoguće sigurnu i cjelovitu obnovu podataka u kratkom roku.
(4) Prilikom pohrane sigurnosnih kopija na mjesto čuvanja, porezni obveznik dužan je provjeriti njihovu cjelovitost, čitljivost i ispravnost.
Članak 11.
(1) Porezna uprava dužna je provoditi mjere osiguranja i zaštite pohranjivanja podataka koje porezni obveznici dostave elektroničkim putem te provoditi mjere održavanja i provjere ispravnosti rada sustava Porezne uprave za komunikaciju elektroničkim putem.
(2) Ravnatelj Porezne uprave određuje sredstva zaštite i ovlaštene osobe za provedbu mjera osiguranja i zaštite pristupa sustavu Porezne uprave za komunikaciju elektroničkim putem.
(3) Mjere, uvjeti i sredstva zaštite smatraju se službenom tajnom.
Članak 12.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu 1. siječnja 2012. godine.
Klasa: 011-01/10-01/225 Urbroj: 513-07-21-01/11-1 Zagreb, 12. travnja 2011.
Ministrica financija mr. sc. Martina Dalić, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2011_05_51_1129.html