Baza je ažurirana 20.11.2024.
zaključno sa NN 109/24
EU 2024/2679
Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja
240
Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja OIB: 54882480048 (dalje u tekstu: AZTN) na temelju članka 22. stavka 7. točke 1., članka 31., članka 57. stavka 2. i članka 58. stavka 1. točke 5. Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja (»Narodne novine«, br. 79/09., 80/13 i 41/21.; dalje u tekstu: ZZTN), u postupku ocjene dopuštenosti namjere provedbe koncentracije poduzetnika koja nastaje promjenom kontrole na trajnoj osnovi poduzetnika EKO-FLOR PLUS d.o.o., sa sjedištem u Oroslavju (Grad Oroslavje), Mokrice 180C, OIB: 50730247993 (dalje u tekstu: EKO-FLOR PLUS) nad poduzetnikom REOMA GRUPA d.o.o., sa sjedištem u Zagrebu, Radnička cesta 173K, OIB: 68039275991 (dalje u tekstu: REOMA), u smislu odredbe članka 15. stavka 1. točke 1. ZZTN-a, na temelju odluke Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja u sastavu: dr. sc. Mirta Kapural, dipl. iur. predsjednica Vijeća, Vesna Patrlj, dipl. iur., zamjenica predsjednice Vijeća i Denis Matić, dipl. iur., članovi Vijeća, donesenoj na 42/2023. sjednici, održanoj 19. prosinca 2023., donosi
I. Ocjenjuje se dopuštenom koncentracija poduzetnika EKO-FLOR PLUS i REOMA.
II. Ovo rješenje bit će objavljeno u »Narodnim novinama« i na službenim mrežnim stranicama AZTN-a.
1. PRETHODNA PRIJAVA NAMJERE PROVEDBE KONCENTRACIJE PODUZETNIKA
AZTN je 31. kolovoza 2023. zaprimila potpunu prethodnu prijavu namjere provedbe koncentracije poduzetnika (dalje u tekstu: prethodna prijava koncentracije) koja nastaje promjenom kontrole na trajnoj osnovi poduzetnika EKO-FLOR PLUS nad poduzetnikom REOMA, u smislu odredbe članka 15. stavka 1. točke 1. ZZTN-a.
Prethodnu prijavu koncentracije dostavio je AZTN-u na ocjenu poduzetnik EKO-FLOR PLUS zastupan po punomoćnici, [***].
Prethodna prijava koncentracije podnesena je AZTN-u sukladno člancima 19. i 20. ZZTN-a i odredbama Uredbe o načinu prijave i kriterijima za ocjenu koncentracija poduzetnika (»Narodne novine«, br. 38/11; dalje u tekstu: Uredba o koncentracijama).
Po zaprimanju potpune prethodne prijave koncentracije, AZTN je, sukladno članku 21. stavcima 5. i 6. ZZTN-a, na službenim mrežnim stranicama AZTN-a (http://www.aztn.hr) 1. rujna 2023. objavio Javni poziv za dostavljanje primjedaba i mišljenja, pod poslovnim brojem klasa: UP/I 034-03/22-02/011, urbroj: 580-11/30-2023-036 (dalje u tekstu: Javni poziv), o predmetnoj koncentraciji, kako bi tako prikupljeni podaci pridonijeli pojašnjenju, odnosno boljem razumijevanju odnosa i stanja na mjerodavnom tržištu.
U Javnom pozivu utvrđen je rok za dostavu primjedbi i mišljenja AZTN-u do 11. rujna 2023. U navedenom roku AZTN nije zaprimio nijedan podnesak vezan uz spomenuti Javni poziv.
Budući da je na temelju analize podataka iz potpune prethodne prijave koncentracije i drugih AZTN-u raspoloživih podataka i saznanja, proizlazilo kako bi provedba predmetne koncentracije mogla imati za posljedicu značajan učinak na tržišno natjecanje, te da je stoga za donošenje odluke bilo potrebno pribaviti dopunske podatke u smislu članka 41. ZZTN-a i izraditi pravnu i ekonomsku analizu, AZTN je na temelju predmetne potpune prethodne prijave koncentracije, 28. rujna 2023., u smislu članka 22. stavka 3. ZZTN-a i članka 39. ZZTN-a, donio zaključak o pokretanju postupka ocjene dopuštenosti predmetne koncentracije na 2. razini KLASA: UP/I 034-03/22-02/011, URBROJ: 580-11/41-2023-037 (dalje u tekstu: Zaključak o pokretanju postupka), kojim je zatražio od poduzetnika EKO-FLOR PLUS dostavu dodatnih očitovanja, podataka i dokumentacije.
EKO-FLOR PLUS je podneskom zaprimljenim u AZTN-u 28. studenog 2023. dostavio zatražena očitovanja, podatke i dokumentaciju iz Zaključka o pokretanju postupka.
Sukladno odredbi članka 21. stavka 2. ZZTN-a, AZTN je tijekom postupka utvrđivao učinke provedbe predmetne koncentracije na tržišno natjecanje, te moguće zapreke pristupu mjerodavnom tržištu. Pri ocjeni učinaka predmetne koncentracije na 2. razini AZTN je postupao sukladno članku 21. stavku 3. ZZTN-a. U tom je smislu AZTN, u predmetnom postupku utvrđivao strukturu mjerodavnog tržišta, postojeće i moguće konkurente na mjerodavnom tržištu, strukturu i izbor ponude i potražnje na tržištu, ekonomske, pravne i ostale zapreke pristupu ili izlasku s tržišta, položaj, tržišne udjele te ekonomsku i financijsku snagu poduzetnika na mjerodavnom tržištu, stupanj konkurentnosti sudionika koncentracije i alternativne izvore nabave za kupce koji nastaju kao posljedica koncentracije, učinke predmetne koncentracije na druge poduzetnike ili na potrošače, te prednosti koje izravno proizlaze iz provedbe koncentracije.
Stoga je AZTN dopisom od 18. listopada 2023. zatražio od Hrvatske gospodarske komore, Udruženja za sekundarne sirovine, skupljanje i preradu, sa sjedištem u Zagrebu, Rooseveltov trg 2, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, sa sjedištem u Zagrebu, Radnička cesta 80, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Uprave za procjenu utjecaja na okoliš i održivo gospodarenje otpadom, sa sjedištem u Zagrebu, Radnička cesta 80, očitovanje o mogućim konkretnim značajnim učincima predmetne koncentracije na poslovanje ostalih poduzetnika na tržištima sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada (bio-otpad, drvo, glomazni, metal, miješani građevinski otpad, plastika) na teritoriju Republike Hrvatske, sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada (papir/ karton) na teritoriju Republike Hrvatske, obrade papira/kartona na teritoriju Republike Hrvatske i trgovine na veliko papirom/ kartonom na teritoriju Republike Hrvatske, država članica EU u okruženju te teritoriju država u okruženju izvan EU (dobavljača, kupaca i konkurenata sudionika koncentracije), kao i na moguće značajne učinke te koncentracije na tržišno natjecanje na navedenim tržištima.
Također, AZTN je dopisom od 18. listopada 2023. zatražio od poduzetnika [***], [***], [***], [***], [***], dostavu očitovanja i podataka vezanih uz predmetnu koncentraciju. Navedeni poduzetnici su konkurenti, kupci i dobavljači sudionika koncentracije.
U razdoblju od 2. do 27. studenog poduzetnici su AZTN-u dostavili zatraženo.
2. PRIMIJENJENI PROPISI
2.1. Zakonodavni okvir u Republici Hrvatskoj
AZTN je u provedbi postupka ocjene koncentracije primijenio ZZTN, Uredbu o načinu i kriterijima utvrđivanja mjerodavnog tržišta (»Narodne novine«, br. 9/11; dalje u tekstu: Uredba o mjerodavnom tržištu) i Uredbu o koncentracijama.
Također, zbog specifičnosti predmetnog tržišta, AZTN je izvršio uvid u Zakon o gospodarenju otpadom (»Narodne novine«, br. 84/21 i 142/23; dalje u tekstu: Zakon o gospodarenju otpadom).
2.2. Odgovarajuća primjena kriterija iz pravne stečevine EU
AZTN je, sukladno ovlasti iz članka 74. stavka 1. ZZTN-a, u provedbi predmetnog postupka ocjene koncentracije na odgovarajući način primjenjivao kriterije pravne stečevine Europske unije.
Člankom 74. stavkom 1. ZZTN-a propisano je da se u primjeni ZZTN-a, a osobito u slučajevima postojanja pravnih praznina ili dvojbi pri tumačenju propisa, u skladu s člankom 1. Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 2/12.), primjenjuju na odgovarajući način kriteriji koji proizlaze iz primjene pravila o tržišnom natjecanju u Europskoj uniji.
Cjelokupna pravna stečevina EU (acquis communautaire) koju čini primarno i sekundarno zakonodavstvo EU, ali i sudska praksa, prvenstveno Suda EU, važan je interpretativni instrument u primjeni ZZTN-a u slučaju postojanja pravnih praznina ili dvojbi pri tumačenju propisa.
Slijedom navedenoga, AZTN je u predmetnom slučaju izvršio osobito uvid u relevantne odluke Europske komisije: predmet broj COMP/M.4576 – AVR/VAN GANSEWINKEL, odluka od 3. travnja 2007., paragraf 9 do 20, predmet broj COMP/M.283 – WASTE MANAGEMENT INTERNATIONAL PLC/S.A.E., odluka od 21. prosinca 1992., paragraf 12 do 25, predmet broj M.10047 SCHWARZ GROUP/SUEZ WASTE MANAGEMENT COMPANIES, odluka od 14. travnja 2021., paragraf 6 do 77. Navedene odluke su pravomoćne.
Navedene odluke Europske komisije, dostupne su na službenoj mrežnoj stranici Europske komisije http://ec.europa.eu/competition/.
3. SUDIONICI KONCENTRACIJE
3.1. EKO-FLOR PLUS
EKO-FLOR PLUS, upisan je u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, OIB: 50730247993, MBS: 080414814. Osnovna djelatnost mu je pružanje usluga u području gospodarenja otpadom, odnosno sakupljanje, prijevoz, skladištenje, obrada i zbrinjavanje neopasnog industrijskog otpada i komunalnog otpada.
Unutar osnovne djelatnosti gospodarenja otpadom pruža javnu uslugu zbrinjavanja komunalnog, selektivnog, glomaznog otpada i svih ostalih vrsta neopasnog otpada u 49 jedinica lokalne samouprave. Pored komunalnog dijela poslovanja gdje pruža javnu uslugu, posluje i u segmentu »Industrije«, odnosno pruža uslugu zbrinjavanja otpada poslovnim subjektima i stanovništvu na području centralne, sjeverne, istočne Hrvatske te središnje Dalmacije. Vrste otpada koje zbrinjava su sekundarne sirovine (papir, metal, staklo, plastika), glomazni otpad, industrijski otpad, bavi se čišćenjem separatora i mastolova, pražnjenjem septičkih jama i odštopavanjem kanalizacijskih sustava, zbrinjavanjem robe s istekom roka trajanja i otpisane robe, otkupom metala i metalnih sekundarnih sirovina.
Raspolaže postrojenjima za obradu biorazgradivog otpada – kompostane na području općine Kloštar Ivanić u Zagrebačkoj županiji i na području Oroslavja, te postrojenjem za obradu drvene ambalaže u Kloštar Ivaniću, koje koristi u proizvodnji komposta kao konačnog proizvoda. Značajan udio u preuzimanju otpadnih materijala čini preuzimanje otpadne ambalaže od plastike koje obrađuje na lokacijama na kojoj posjeduje dozvole.
Nad poduzetnikom EKO-FLOR PLUS kontrolu ostvaruje C.I.O.S. GRUPA društvo s ograničenom odgovornošću za sakupljanje i primarnu preradu industrijskih otpadaka te unutarnju i vanjsku trgovinu, upisan u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, MBS: 080141680, OIB: 32900007680, sa sjedištem u Zagrebu, Ulica Josipa Lončara 15. Osnovna djelatnost je upravljačko (holding) društvo C.I.O.S. grupacije (dalje u tekstu: CIOS Grupa).
Nad poduzetnikom C.I.O.S. GRUPA kontrolu ostvaruje fizička osoba Petar Pripuz, OIB: 63124783189, iz Zagreba, Pantovčak 254A.
Poduzetnik EKO-FLOR PLUS ostvaruje kontrolu nad sljedećim poduzetnicima na teritoriju Republike Hrvatske:
MULL-TRANS d.o.o., sa sjedištem u Oroslavju, Mokrice 180C, upisan je u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, MBS: 080087972, OIB: 81751042446. Na temelju ugovora o koncesiji, poduzetnik pruža javnu uslugu sakupljanja komunalnog otpada na području dvije jedinice lokalne samouprave. U segmentu industrije na temelju ugovora sklopljenih s pravnim osobama pruža uslugu sakupljanja i obrade neopasnog otpada. Sukladno izdanoj dozvoli na lokaciji u Oroslavju obavlja djelatnost obrade ambalažnog otpada od papira i kartona, plastičnih materijala, drveta i drvene ambalaže, građevinskog i glomaznog otpada, stakla, tekstila, te uništenje neispravne robe i robe s istekom roka trajanja.
NEVKOŠ d.o.o. za uslužne djelatnosti, sa sjedištem u Vinkovcima, Ulica Martina Ballinga 5, upisan je u sudski registar Trgovačkog suda u Osijeku, MBS: 030049494, OIB: 76173743169. Na temelju ugovora sklopljenih s jedinicama lokalne samouprave pruža uslugu sakupljanja komunalnog otpada na području 8 jedinica lokalne samouprave, upravlja reciklažnim dvorištima i mobilnim reciklažnim dvorištem. U segmentu industrije na temelju ugovora sklopljenih s pravnim osobama pruža uslugu sakupljanja i obrade neopasnog otpada, ambalažnog otpada od papira i kartona, plastičnih materijala, drveta i drvene ambalaže, građevinskog i glomaznog otpada, stakla, tekstila, te uništenja neispravne robe i robe s istekom roka trajanja primarno na području Vukovarsko-srijemske županije, ali i na područjima Osječko-baranjske, Brodsko-posavske i Požeško-slavonske županije.
C.I.O.S. Grupa u Republici Hrvatskoj ostvaruje kontrolu nad sljedećim poduzetnicima:
CE-ZA-R Centar za reciklažu d.o.o., sa sjedištem u Zagrebu, Ulica Josipa Lončara 15, upisan u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, MBS: 080566020, OIB: 03860945174, čija je osnovna djelatnost prikupljanje, oporaba i trgovanje metalnim otpadom te ostalim otpadnim materijalima s pretežito metalnom komponentom. Bavi se trgovinom otpadom na malo od građana, te osim metala, otkupljuje papir/karton od građana, te u trgovačkim društvima gdje mu je fokus na davanje cjelokupne usluge sakupljanja neopasnog otpada. Na lokaciji u Karlovcu obavlja baliranje sakupljenog otpada radi smanjenja troškova transporta. Sukladno važećim dozvolama obavlja djelatnost biološke oporabe neopasnog otpada, djelatnost proizvodnje gotovih čeličnih proizvoda te djelatnost obrade velikih rashladnih uređaja.
CIAL d.o.o., sa sjedištem u Sisku, Ulica Božidara Adžije 19, upisan u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, MBS: 120008147, OIB: 75507383758, čija je osnovna djelatnost gospodarenje otpadom u dijelu oporabe otpadne aluminijske ambalaže u talionici i ljevaonici aluminija sa sjedištem u Sisku pri čemu oporabom nastaju gotovi proizvodi.
CIOS ENERGY d.o.o. za proizvodnju i usluge, sa sjedištem u Sisku, Ulica Božidara Adžije 19, upisan u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, MBS: 070110189, OIB: 10576072242, čija je osnovna djelatnost nositelja investicije visokoučinkovitog kogeneracijskog postrojenja za proizvodnju električne i toplinske energije iz neopasnog otpada i biomase postupkom oporabe R1.
C.I.O.S. SRF d.o.o., sa sjedištem u Sisku, Ulica Božidara Adžije 19, upisan u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, MBS: 080797368, OIB: 88562088929, čija je osnovna djelatnost izdvajanje metalne sekundarne sirovine iz ostataka već obrađenih otpadnih materijala u procesima oporabe otpada koju obavlja članica Grupe, društvo DEPOS d.o.o., s ciljem povećanja učinkovitosti obrade metalnog otpada i dobivanja veće količine sekundarnih metalnih sirovina za plasman na tržištu.
DEPOS d.o.o., sa sjedištem u Sisku, Ulica Božidara Adžije 19, upisan u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, MBS: 120001969, OIB: 96335959956, čija je osnovna djelatnost mehanička obrada ostatnih frakcija koje nastaju u procesima prethodne obrade otpadnih vozila i drugih vrsta otpadnih materijala (»postshredding«). Mehaničkom obradom izdvajaju se sirovine koje se koriste u novim proizvodnim procesima, odnosno materijali pogodni za daljnju materijalnu i energetsku oporabu, što uvelike pomaže u očuvanju prirodnih resursa te sprječavanju onečišćenja zraka i vode, kao i sprječavanju nastanka stakleničkih plinova uzrokovanih proizvodnjom novih proizvoda. U procesu mehaničke obrade otpadnih frakcija, osim vrijednih sekundarnih sirovina, nastaje i gorivo iz otpada visoke energetske vrijednosti.
METIS d.d., sa sjedištem u Kukuljanovu, Kukuljanovo 414, upisan u sudski registar Trgovačkog suda u Rijeci, MBS: 040023360, OIB: 19158233033, čija je osnovna djelatnost gospodarenje otpadom jedinicama lokalne samouprave, građanstvu i gospodarskim subjektima, a raspolaže i s postrojenjima za gospodarenje papirnom, metalnom i plastičnom ambalažom u funkciji centra za gospodarenje otpadom, sukladno ugovorima sklopljenim sa Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ima dozvole za gospodarenje otpadom na području općine Kukuljanovo i grada Pule, a svojim operativnim aktivnostima pokriva područje Istarske, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije. Pruža usluge preuzimanja i zbrinjavanja otpadnog papira i kartona, plastične ambalaže, građevinskog otpada, glomaznog otpada, metalnog otpada, biorazgradivog otpada i otpada iz kuhinja i kantina, drveta i drvene ambalaže, tekstilnog otpada. U svom pogonu u Kukuljanovu ima centar za brojanje ambalaže od plastike, metala i stakla koja je u sustavu povratne naknade Fonda za zaštitu okoliša. Također, posjeduje ručnu sortirnicu u kojoj između ostalih materijala sortira sakupljeni papir/karton. U reciklažnim centrima u Rijeci, Kukuljanovu, Puli, Ogulinu i Otočcu, raspolaže kapacitetima za odvojeno sakupljanje, razvrstavanje otpada, izdvajanje sekundarnih sirovina i materijalnu oporabu otpada.
3.2. REOMA
REOMA upisana je u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, MBS: 080795721, OIB: 61791785783. Osnovna djelatnost REOME je sakupljanje, prijevoz, skladištenje, obrada i zbrinjavanje neopasnog industrijskog otpada od pravnih i fizičkih osoba na domaćem i inozemnom tržištu, koji nakon obrade sortirane materijale po vrsti i kakvoći predaje reciklažerima. Glavna djelatnost unutar navedenog je preuzimanje otpadnog papira i kartona. Od 2023. raspolaže i automatskim postrojenjem za obradu papira i kartona u Gradu Zagrebu.
Poduzetnik REOMA posjeduje koncesiju zajedno s poduzetnikom MULL-TRANS, a koji je pod kontrolom EKO-FLOR PLUS iz CIOS Grupe za područje pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada za grad Sv. Nedjelju.
Nad poduzetnikom REOMA kontrolu ostvaruju fizičke osobe Dragan Zovko iz Zagreba, OIB: 68728088099, Fatmir Ademi iz Zagreba, OIB: 76574929999 i Luka Šeparović iz Zagreba, OIB: 83602312659.
REOMA u Republici Hrvatskoj ostvaruje kontrolu nad poduzetnikom:
FOLDING d.o.o. za trgovinu, promet i usluge, sa sjedištem u Josipovcu, Osječka 215, upisan je u sudski registar Trgovačkog suda u Osijeku, MBS: 030038197, OIB: 08343848143. Osnovna djelatnost mu je pružanje usluga prijevoza, sakupljanja, skladištenja i obrade, odnosno zbrinjavanja neopasnog otpada na temelju ugovora sklopljenim s pravnim i fizičkim osobama. Također pruža usluge sakupljanja i obrade otpadnog papira i kartona i plastike za koje posjeduje ručnu sortirnicu, te sortirani materijal balira zbog optimizacije skladišnog prostora i troškova transporta do reciklažera. Pruža usluge sakupljanja i obrade ostalih vrsta neopasnog otpada poput tekstila, stakla, građevinskog i glomaznog otpada i sl. Usluge zbrinjavanja otpada pruža na području Osječko-baranjske, Požeško-slavonske i Virovitičke županije. Posjeduje dozvolu za gospodarenje otpadom na lokaciji Josipovac te sukladno izdanoj dozvoli, obavlja djelatnosti odvoza i zbrinjavanja plastike, odvoza i zbrinjavanja ambalažnog otpada, odvoza i zbrinjavanja ostalog neopasnog otpada, otkupa papira, kartona i folije te uništenje arhive.
Stjecanjem poduzetnika REOMA, poduzetnik EKO-FLOR PLUS steći će i neizravnu kontrolu nad poduzetnikom FOLDING.
4. PRAVNI TEMELJ KONCENTRACIJE
Pravni temelj koncentracije je »Sporazum o pokretanju postupka preuzimanja trgovačkog društva između EKO-FLOR PLUS d.o.o. i REOMA GRUPA d.o.o.«, sklopljen 27. listopada 2022. između poduzetnika EKO-FLOR PLUS te REOMA, kojim je uređeno da će sklopiti ugovor o prijenosu udjela u temeljnom kapitalu poduzetnika REOMA u korist poduzetnika EKO-FLOR PLUS i »Nacrt ugovora o pripajanju«, sklopljen 30. lipnja 2023. između poduzetnika EKO-FLOR PLUS kao poduzetnika preuzimatelja, te REOMA kao pripojenog poduzetnika.
Nacrt ugovora o pripajanju, sadrži odredbu da se uprave pripojenog poduzetnika i poduzetnika preuzimatelja obvezuju, na temelju navedenog Nacrta ugovora o pripajanju, sklopiti ugovor o pripajanju i predati prijavu za upis pripajanja sudskom registru Trgovačkog suda u Zagrebu u roku od 30 dana od dana ishođenja odluke AZTN-a kojim se dopušta koncentracija, odnosno odluke da nije nedopuštena u skladu sa ZZTN-om.
REOMA će prenijeti cjelokupnu svoju imovinu zajedno sa svim pravima i obvezama na poduzetnika EKO-FLOR PLUS te će se time pripojiti navedenom poduzetniku i nakon upisa u sudski registar prestati će postojati. EKO-FLOR PLUS preuzet će cjelokupnu imovinu zajedno sa svim pravima i obvezama poduzetnika REOMA, te će nakon upisa u sudski registar kao pravni slijednik prihvatiti i preuzeti svu odgovornost za obveze pripojenog poduzetnika.
Upisom pripajanja u sudskom registru imovina i obveze pripojenog poduzetnika prijeći će na poduzetnika preuzimatelja, pripojeni poduzetnik prestat će postojati kao pravna osoba te će poduzetnik preuzimatelj postati sveopći pravni slijednik pripojenog poduzetnika, a u zemljišnim knjigama, drugima javnim knjigama i očevidnicima će se izvršiti upis prijenosa prava vlasništva i drugih stvarnih prava na nekretninama i pokretninama, prava nad poslovnim udjelima, prava intelektualnog vlasništva te svih ostalih prava pripojenog poduzetnika upisanih u javnim knjigama i očevidnicima.
U skladu s odredbama Zakona o trgovačkim društvima (»Narodne novine«, broj: 111/93, 34/99, 121/99, 52/00, 118/03, 107/07, 146/08, 137/09, 125/11, 152/11, 111/12, 68/13, 110/15, 40/19, 34/22, 114/22, 18/23 i 130/23), ugovor o pripajanju je valjan ako se s njime, svojom odlukom, suglase svi članovi društava koji sudjeluju u pripajanju te skupštine mogu i prije nego što je ugovor o pripajanju sklopljen odobriti njegov nacrt koje su usuglasile uprave tih poduzetnika.
U navedenu svrhu dostavljene su i Odluka o pripajanju i Odluka o odobrenju Nacrta ugovora o pripajanju donesene od strane imatelja udjela u temeljnom kapitalu poduzetnika EKO-FLOR PLUS, poduzetnika C.I.O.S., zastupanog po Tanji Tomašević, članici uprave C.I.O.S. koja zastupa samostalno i pojedinačno i imatelja udjela u temeljnom kapitalu poduzetnika REOMA, Dragana Zovka, Luke Šeparovića i Fatmira Ademija.
Odluke o pripajanju i Odluke o odobrenju Nacrta ugovora o pripajanju sadrže odredbe da ne proizvode pravne učinke sve do donošenje pozitivne odluke/rješenja AZTN-a u pogledu dopuštenosti koncentracije.
5. PRAVNI OBLIK KONCENTRACIJE
Pravni oblik koncentracije je promjena kontrole na trajnoj osnovi poduzetnika EKO-FLOR PLUS nad poduzetnikom REOMA, u smislu članka 15. stavka 1. točke 1. ZZTN-a.
6. OBVEZA PRIJAVE KONCENTRACIJE
Sukladno članku 17. stavku 1. ZZTN-a, sudionici koncentracije obvezni su AZTN-u prijaviti svaku namjeru provedbe koncentracije ako su kumulativno ostvareni sljedeći uvjeti:
1. ukupan godišnji konsolidirani prihod svih poduzetnika sudionika koncentracije ostvaren prodajom robe i/ili usluga (dalje: ukupan poslovni prihod) na svjetskom tržištu, iznosi najmanje jednu milijardu kuna sukladno financijskim izvješćima za financijsku godinu koja je prethodila koncentraciji, ako najmanje jedan sudionik koncentracije ima sjedište i/ili podružnicu u Republici Hrvatskoj, i
2. ukupan poslovni prihod svakog od najmanje dva sudionika koncentracije, u Republici Hrvatskoj, sukladno financijskim izvještajima iznosi najmanje 100.000.000 kuna, u financijskoj godini koja je prethodila koncentraciji.
Sukladno članku 19. stavku 1. ZZTN-a, svaku namjeru provedbe koncentracije poduzetnika iz članka 15. ZZTN-a, sudionici koncentracije obvezni su prijaviti AZTN-u kada se ispune uvjeti iz članka 17. ZZTN-a. U predmetnom slučaju, mjerodavna godina je 2021. godina.
Tablica 1. Ukupan godišnji konsolidirani prihod sudionika koncentracije ostvaren prodajom robe i/ili usluga na svjetskom tržištu u 2021. godini
Poduzetnik |
Prihod (u KN) |
C.I.O.S. Grupa |
[***] |
REOMA |
[***] |
Ukupno |
[***] |
Izvor: Prijava koncentracije od 2. studenog 2022. i dopune prijave koncentracije od 2. prosinca 2022. i od 13. ožujka 2023.; Obrada: AZTN. *fiksni tečaj konverzije: 1EUR=7,53450 HRK
Tablica 2. Ukupan godišnji konsolidirani prihod sudionika koncentracije ostvaren prodajom robe i/ili usluga na teritoriju Republike Hrvatske u 2021. godini
Poduzetnik |
Prihod (u KN) |
C.I.O.S. Grupa |
[***] |
REOMA |
[***] |
Izvor: Prijava koncentracije od 2. studenog 2022. i dopune prijave koncentracije od 2. prosinca 2022. i od 13. ožujka 2023.; Obrada: AZTN. *fiksni tečaj konverzije: 1EUR=7,53450 HRK
Slijedom navedenog, na temelju podataka iz Tablica 1. i 2., utvrđeno je kako su u predmetnom slučaju kumulativno ispunjeni uvjeti iz članka 17. stavka 1. ZZTN-a, te da postoji obveza prijave namjere provedbe koncentracije poduzetnika AZTN-u na ocjenu.
7. STRATEŠKI I EKONOMSKI RAZLOZI KOJIMA SE OBRAZLAŽE KONCENTRACIJA
Podnositelj prijave koncentracije navodi kako će, s obzirom da su djelatnosti koje obavljaju sudionici koncentracije komplementarne, namjeravana koncentracija doprinijeti optimizaciji i unaprjeđenju radnih procesa u okviru oba sudionika koncentracije.
Kroz sinergiju poslovanja oba sudionika doći će do automatizacije poslovanja, što će osigurati poboljšanje preduvjeta za operativno funkcioniranje kružne ekonomije gospodarenja otpadom, a istovremeno doprinijeti racionalizaciji poslovanja kroz objedinjavanje zajedničkih funkcija poslovanja (administracija, računovodstvo, nabava, prodaja, logistika, transport i pravna podrška).
Nadalje, predmetna transakcija predstavlja investicijsku priliku poduzetnika EKO-FLOR PLUS u skladu s njegovom strategijom, te priliku za proširenje poslovnih aktivnosti na inozemno tržište, pri čemu će se koristiti iskustvo REOME u poslovanju na inozemnim tržištima. Ulaganje u informatizaciju i unaprjeđenje obavljanja djelatnosti može doprinijeti razvoju poduzetnika EKO-FLOR PLUS što će u konačnici rezultirati pogodnostima za krajnje potrošače.
Prema mišljenju podnositelja prijave koncentracije, osim za same sudionike, predmetna koncentracija ima i značajne pozitivne učinke i na interese ostalih tržišnih sudionika (poduzetnike i krajnje kupce, odnosno korisnike usluga gospodarenja otpadom), kao i na tehnički i ekonomski razvoj tržišta.
Naime, povezivanjem sudionika koncentracije stvorili bi se preduvjeti za značajne efekte ekonomije obujma, a samim time i sinergijske efekte. Tako ostvareni sinergijski efekti (troškovne uštede), kao što su smanjenje nabavnih, transportnih, logističkih, marketinških, općih i administrativnih te ostalih varijabilnih troškova, osim na sudionike koncentracije, pozitivno bi djelovali i na ostale tržišne subjekte.
Troškovne uštede oslobodile bi značajan dio kapitala za investiranje u cijene prodajnih proizvoda učinivši ih tako atraktivnijim kupcima na tržištu. Isto tako, ostvarene troškovne uštede omogućile bi i sredstva za daljnji razvoj usluga i inovacija te osiguranje postizanja i održavanja kvalitete, te prilagođavanja sve sofisticiprijašnjim i zahtjevnijim kupcima koji trend se neće promijeniti.
Podnositelj prijave koncentracije smatra da će predmetna transakcija učiniti EKO-FLOR PLUS konkurentnijim, a sinergija troškova povezana s transakcijom omogućit će EKO-FLOR PLUSU brže postizanje ciljeva poslovne politike.
Također, podnositelj prijave koncentracije smatra da će predmetna transakcija doprinijeti EKO-FLORU PLUS da se učinkovitije natječe nudeći niže cijene i kvalitetnije usluge na tržištima koja su već intenzivno konkurentna, a istovremeno neće doći do nedostatka konkurencije u postupcima javnih natječaja pa time niti do povećanja troškova, pogoršanja kvalitete usluge ili nedostatka inovacija u predmetnom sektoru.
8. SEKTOR GOSPODARENJA OTPADOM U REPUBLICI HRVATSKOJ
Gospodarenje otpadom izrazito je regulirano područje u smislu važeće zakonodavne regulative (na razini Republike Hrvatske i Europske unije), obveza ishođenja potrebnih dozvola za obavljanje djelatnosti, upisa u relevantne očevidnike, evidencije ili druge registre, sklapanja ugovora o koncesiji u dijelu pružanja javne usluge zbrinjavanja otpada, kao i obveze redovitog podnošenja raznovrsnih izvještaja nadležnom državnom tijelu (Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, odnosno Zavodu za zaštitu okoliša i prirode).
Članak 4. stavak 1. točka 15. Zakona o gospodarenju otpadom definira »gospodarenje otpadom« kao »djelatnosti sakupljanja, prijevoza, oporabe uključujući razvrstavanje i zbrinjavanja otpada, uključujući nadzor nad obavljanjem tih djelatnosti, nadzor i mjere koje se provode na lokacijama na kojima se zbrinjavao otpad, te radnje koje poduzimaju trgovac otpadom i posrednik u gospodarenju otpadom«.
Osnovne djelatnosti u okviru gospodarenja otpadom su:
– oporaba otpada koja uključuje obavljanje postupka oporabe,
– posredovanje u gospodarenju otpadom,
– prijevoz otpada za vlastite potrebe ili za potrebe drugih na teritoriju Republike Hrvatske,
– sakupljanje otpada koje uključuje postupak sakupljanja otpada i postupak sakupljanja otpada u reciklažno dvorište,
– trgovanje otpadom,
– zbrinjavanje otpada.
Vlada Republike Hrvatske donosi Plan gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje od šest godina. Ministarstvo nadležno za zaštitu okoliša izdaje dozvole za gospodarenje otpadom za obradu opasnog otpada i neopasnog otpada, izdaje ovlaštenje za obavljanje poslova obrade otpada osobama koje sklapaju ugovor s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sustavu proširene odgovornosti proizvođača, vodi očevidnik ukidanja statusa otpada, nadležno je tijelo za provedbu Uredbe (EZ) br. 1013/2006 o pošiljkama otpada, vodi informacijski sustav gospodarenja otpadom, Registar djelatnosti gospodarenja otpadom i Elektronički očevidnik o nastanku i tijeku otpada (e-ONTO) i izrađuje propisana izvješća o gospodarenju otpadom.
Također, Ministarstvo nadležno za zaštitu okoliša radi ispunjavanja nacionalnog cilja gospodarenja otpadom objavljuje javni poziv za davanje ovlaštenja za obavljanje poslova obrade otpada.
Nadležni uredi u županijama odnosno Gradu Zagrebu vode očevidnike sakupljača i oporabitelja, očevidnik nusproizvoda, evidencije prijevoznika, posrednika trgovaca i reciklažnih dvorišta, evidenciju centara ponovne uporabe i izdaju dozvole za gospodarenje otpadom za neopasni otpad za većinu postupaka oporabe i zbrinjavanja.
Za ulazak na tržište gospodarenja otpadom nužno je prethodno ispuniti sve uvjete koji su propisani za dobivanje dozvole za gospodarenje otpadom što podrazumijeva prvo angažiranje sredstava (vlastitih ili tuđih izvora – kredit ili leasing), osiguranje nekretnine za gospodarenje otpadom sa svim pripadajućim dozvolama, predaju zahtjeva za dobivanje dozvole za gospodarenje otpadom, a početak rada je moguć tek nakon dobivanja dozvole za gospodarenje otpadom. Dozvola za gospodarenje otpadom izdaje se na rok važenja od deset godina. Nakon što su svi zakonom i podzakonskim aktima propisani uvjeti zadovoljeni i pribavljene sve dozvole za rad moguće je krenuti s radom. Trajanje opisanog postupka ovisi o nadležnom tijelu. Nakon navedenog nužno je osigurati sredstva rada; npr. kamione za sakupljanje, opremu za manipulaciju materijalom i slično.
U djelatnosti gospodarenja otpadom u segmentu ne-komunalnih usluga, cijene se u pravilu formiraju slobodno, izuzev u dijelu pružanja usluga javnim pravnim osobama gdje se uvjeti definiraju putem javnog natječaja. Konačne cijene, podložno za pojedinu vrstu otpada, ovise o troškovima, trgovačkoj marži, kvaliteti materijala, fazi obrađenosti otpada i slično. Troškovi obuhvaćaju troškove materijala, troškove usluga, troškove rada, troškove amortizacije i ostale troškove.
Tržišni subjekti koji djeluju na tržištu gospodarenja otpadom i pružanja usluge zbrinjavanja otpada, prilikom izračuna troška pružanja usluge zbrinjavanja otpada ili preuzimanja otpadnih materijala, u kalkulaciju, osim navedenih operativnih troškova (direktnih i indirektnih), obavezno uzimaju kvalitetu materijala.
Kada je riječ o papiru i kartonu tu se osobito uzimaju u obzir zahtjevi EU norme 643 (Europska lista standardnih vrsta uporabljenog papira i kartona (EN 643:2001)) koja definira sve parametre kvalitete materijala i stupanj finalizacije (tolerancija vlage ne više od 10 %, ostale vrste papira/kartona u odnosu na onu koja je predmet preuzimanja ne više od 1 %, te bez tolerancije na onečišćenje materijala drugim vrstama otpada ili papirom ili kartonom sredstvima koja nije moguće sortiranjem ukloniti kao npr. razna ulja ili maziva).
Osim navedenoga, nužno se uzima u obzir i utovarna težina, odnosno da li se radi o materijalu koji je sortiran i baliran – čista sirovina s visokom utovarnom težinom ili se radi o materijalu u rasutom stanju koji je još potrebno obraditi sortiranjem i baliranjem što povećava operativne troškove obrade papira i kartona.
Dodatno, za papir i karton se prati tržišni indeks FOEX. Ista metodologija se primjenjuje i na ostale vrste otpadnih materijala pri čemu se za plastiku prati indeks EUWID, odnosno za ostale vrste materijala se prate tržišni trendovi.
Sudionici koncentracije cijene određuju na temelju kretanja na tržištu, uzimajući u obzir vlastite operativne troškove te podatke sa međunarodnih burza otpada koje su za papir FOEX, a za plastične materijale EUWID. Usluga sakupljanja materijala je značajno pogođena transportnim i drugim troškovima osobito u vrijeme energetske krize i inflacije te deficita radne snage na tržištu.
Javni naručitelji u postupcima javne nabave formiraju (tzv. planske) cijene usluge zbrinjavanja, kao i u određenim slučajevima i cijene materijala. Javni naručitelji na temelju provođenja postupaka javne nabave aktivno sudjeluju na tržištu budući da prilikom raspisivanja javnih natječaja formiraju uvjete natječaja koji uključuju vrstu usluge koju će naručivati, odnosno kupovati ili vrste materijala za čije će zbrinjavanje plaćati ili naplaćivati ovisno koja je vrsta usluge ili materijal predmet javnog natječaja. Prilikom prijave na javni natječaj ponuditelji samostalno i slobodno određuju cijene s kojima se prijavljuju na javne natječaje, a javni naručitelji evaluacijom pristiglih ponuda iste prihvaćaju ili ne prihvaćaju te donose odluku o odabiru ponuditelja.
Dokument pod nazivom »Ekonomska analiza učinaka predmetne koncentracije« dostavljena od podnositelja prethodne prijave koncentracije navodi kako se u dokumentu »Izvješće o podacima iz Registra onečišćavanja okoliša za 2021. godinu« procjenjuje da godišnje u Republici Hrvatskoj nastane ukupno oko 6 milijuna tona neopasnog otpada. Potražnja za pružanjem usluga u gospodarenju otpadom je u stalnom porastu zbog sve strože zakonske regulative oko odvojenog sakupljanja otpada te s tim povećanom potrebom za odvojenim odvozom.
U Republici Hrvatskoj prisutan je trend porasta ukupnih količina nastalog otpada, koji je u razdoblju od 2016. do 2020. godine iznosio 12 %. Ako se promatraju postupci obrade, onda je u 2021. do najvećeg povećanja došlo kod postupaka: R3 – Recikliranje otpadnih organskih tvari (otpadni papir i karton), R4 – Recikliranje otpadnih metala i spojeva metala i R1 – Korištenje otpada uglavnom kao goriva ili drugog načina dobivanja energije (šljaka iz visoke peći).
Količina ambalaže stavljene na tržište od 2015. također ima trend porasta. Najzastupljeniji ambalažni materijali koji se stavljaju na tržište su papir/karton s udjelom od 32 %, zatim staklo s udjelom od 24 % te plastika s udjelom od 23 %.
Tijekom 2021. uvezene/unesene količine otpada porasle su za daljnjih 71 % u odnosu na godinu ranije. Razlog za ovakav rast su dosadašnji uvoznici, koji su svi također i oporabitelji takvog otpada, a koji su započeli s masovnijim uvozom/unosom za vlastite potrebe nakon što je dugo bio zabranjen. Također, raste broj postrojenja koja su ishodila dozvolu za oporabu otpada, te su kapaciteti za oporabu veći, a time i mogućnosti za uvoz/unos.
Najveće količine izvezenog/iznesenog otpada čini otpad od metala (64 – 72 %) te otpad od papira i kartona (18 – 23 %), a najviše su se i uvozile/unosile iste vrste otpada.
Prema NKD klasifikaciji po djelatnostima i analizi podataka koje je podnositelj prijave koncentracije dostavio u okviru »Ekonomske analize učinaka« ukupan broj poduzetnika koji se prema NKD bave gospodarenjem otpadom u Republici Hrvatskoj iznosio je 1440. Od navedenih 1440 poduzetnika (trgovačkih društava i obrtnika), 380 poduzetnika ima važeće dozvole za gospodarenje otpadom ili drugi ekvivalentan dokument izdan od nadležnog tijela.
U Izvješću o podacima iz Registra onečišćavanja okoliša za 2021. godinu navodi se podatak kako su u 2021. 438 poduzetnika imala dozvolu za gospodarenje neopasnim otpadom, te kako se broj poduzetnika koje obavljaju tu djelatnost u Republici Hrvatskoj može smatrati zadovoljavajućim.
Nadalje, navodi se kako se recikliranjem papira bave dva poduzetnika, te ukupni kapacitet za recikliranje papira iznosi 349.930 tona /godina. Ostale tvrtke koje imaju dozvolu za postupak R3 bave se pripremnim radnjama za recikliranje (sortiranje, baliranje, sjeckanje, itd.).
Izvješće nadalje navodi da su za materijalnu oporabu plastike potrebni dodatni kapaciteti na razini Republike Hrvatske te oporabu građevnog otpada na razini Republike Hrvatske, dok s obzirom da postojeći kapaciteti postrojenja za materijalnu oporabu papira i kartona te postrojenja za oporabu stakla zadovoljavaju očekivane količine papira i kartona koji će biti potrebno reciklirati do 2028. godine, nisu predviđena dodatna ulaganja u postrojenja za materijalnu oporabu papira i kartona.
9. UVID U KRITERIJE IZ ODLUKA EUROPSKE KOMISIJE
9.1. Radi ispravnog utvrđivanja mjerodavnog tržišta koje je navedeno u točki 10. obrazloženja ovoga rješenja, AZTN je izvršio uvid u relevantne predmete Europske komisije: COMP/M.4576 – AVR/VAN GANSEWINKEL, COMP/M.283 – WASTE MANAGEMENT INTERNATIONAL PLC/S.A.E. i M.10047 SCHWARZ GROUP/SUEZ WASTE MANAGEMENT COMPANIES. Odluke u tim predmetima su pravomoćne.Predmet COMP/M.4576 – AVR/VAN GANSEWINKEL (paragraf 9 do 20)
Poduzetnici CVC i Grupa KKR su investitori kapitala sa poslovnim udjelima u nizu različitih poduzetnika koji djeluju na različitim tržištima.
Poduzetnik AVR obavlja djelatnost gospodarenja otpadom u Nizozemskoj, Belgiji i Luksemburgu.
Poduzetnik VAN GANSEWINKEL (WGW) obavlja djelatnost gospodarenja otpadom na teritoriju Nizozemske i Belgije te je u manjoj mjeri je također prisutan u Luksemburgu, Poljskoj, Francuskoj, Portugalu, Ujedinjenoj Kraljevini i Češkoj.
U konkretnom predmetu navedena su sljedeća mjerodavna tržišta: prikupljanje pločastog i ambalažnog stakla, prikupljanje papirnate ambalaže i kartona.
EK u ovom predmetnom slučaju zaključuje da je mjerodavno zemljopisno tržište za prikupljanje neopasnog otpada nacionalno.
Prepreke konkurentskim poduzetnicima ulasku na lokalna ili regionalna tržišta prikupljanja neopasnog otpada EK smatra niskima uz zakonski okvir (zaštite okoliša) koji je pretežno nacionalnog karaktera.
9.2. Predmet IV/M.283 – WASTE MANAGEMENT INTERNATIONAL PLC/S.A.E. (paragraf 12 do 25)
Poduzetnik WMI obavlja djelatnost gospodarenja otpadom i povezanih usluga za opasni i neopasni otpad na teritoriju Velike Britanije te je pod kontrolom Waste Management Inc. sa sjedištem u SAD koja navedene djelatnosti obavlja globalno.
Poduzetnik SAE obavlja djelatnosti u građevinarstvu, pretežito niskogradnje i vezanih usluga te je pod kontrolom poduzetnika Fougerolles S.A. Osim u Francuskoj, SAE je prisutan na teritoriju Portugala, Španjolske, Belgije i Ujedinjenog Kraljevstva. Navedeni poduzetnici nisu prisutni na tržištu gospodarenja otpadom.
EK u procjeni mjerodavnog tržišta zaključuje da aktivnosti zajedničkog pothvata potencijalno mogu obuhvatiti sljedeće kategorije: prikupljanje, transport, recikliranje, ponovnu upotrebu, spaljivanje, obradu i odlaganje neopasnog otpada, tj. kućnog, komercijalnog, industrijskog i građevinskog otpada koji ne spada u kategorije otpada prema relevantnom zakonodavstvu o opasnom otpadu, komunalne, komercijalne i industrijske usluge čišćenja, »recikliranje« koje podrazumijeva prikupljanje i odvajanje materijala za recikliranje. Ti se materijali zatim prodaju neovisnim posrednicima specijaliziranim za određeni otpadni materijal (npr. staklo, papir, plastika) od kojih tvornice za proizvodnju recikliranog konačnog proizvoda nabavljaju svoje sirovine.
9.3. Predmet M.10047 SCHWARZ GROUP/SUEZ WASTE MANAGEMENT COMPANIES (paragraf 6 do 77)
Poduzetnik Schwarz obavlja djelatnost integriranog pružanja usluga na tržištima prikupljanja, sortiranja, obrade, recikliranja i zbrinjavanja kućnog i gospodarskog otpada putem društva PreZero nad kojim ostvaruju kontrolu. Poduzetnik PreZero posluje na teritoriju Austrije, Belgije, Njemačke, Italije, Nizozemske, Poljska i SAD-a. Također, Schwarz grupa je prisutna u djelatnosti trgovine na veliko i malo putem maloprodajnih lanaca Lidl i Kaufland.
Poduzetnik SUEZ obavlja djelatnost pružanja usluga prikupljanja, sortiranja, obrade, recikliranja i odlaganja kućnog i komercijalnog otpada na teritoriju Njemačke, Poljske, Luksemburga i Nizozemske.
Sudionici koncentracije vertikalno su integrirani u cijelom lancu procesa upravljanja otpadom. Usluge gospodarenja otpadom i recikliranja obuhvaćaju niz usluga koja diferencira niz različitih vrsta otpada i materijala koje obavljaju poduzetnici putem ugovora i koncesija s općinama, industrijskim i komercijalnim kupcima te kućanstvima. Sudionici koncentracije prisutni su na tržištu prikupljanja, sortiranju i obradi, recikliranju te zbrinjavanju raznih vrsta i segmenata otpada.
Istraživanje tržišta potvrdilo je postojanje zasebnih mjerodavnih proizvodnih tržišta vezanih za različite faze procesa gospodarenja otpadom. Nadalje, utvrđena su relevantna mjerodavna tržišta kućnog otpada koje je odvojeno od industrijskog i komercijalnog otpada.
Vezano za segmentaciju otpada u različitim fazama procesa gospodarenja otpadom mjerodavno tržište odnosi se prvenstveno na procese prikupljanja ambalažnog stakla i sortiranja kućnog ambalažnog omota koji uključuje plastični, kartonski, aluminijsku foliju i omot od tkanine. Segmentacija se odnosi na sve različite faze procesa koji obuhvaća i čini cjelokupan postupak zbrinjavanja otpada.
EK definira tržišta usluge sortiranja ambalažnog otpada i prikupljanja ambalažnog stakla kao nacionalna tržišta u zemljopisnom smislu.
10. UTVRĐIVANJE MJERODAVNOG TRŽIŠTA U OVOM POSTUPKU
Mjerodavno tržište u konkretnom slučaju utvrđeno je sukladno članku 7. ZZTN-a, na način i prema kriterijima propisanim Uredbom o načinu i kriterijima utvrđivanja mjerodavnog tržišta (»Narodne novine« br. 79/09.; dalje: Uredba o mjerodavnom tržištu). Mjerodavno je tržište, sukladno članku 5. i 6. Uredbe o mjerodavnom tržištu, utvrđeno u proizvodnom i u zemljopisnom smislu.
Člankom 8. stavkom 1. Uredbe o mjerodavnom tržištu propisano je da se pri utvrđivanju mjerodavnog tržišta polazi od kriterija zamjenjivosti potražnje za određenim proizvodom, odnosno o zamjenjivosti ponude za određenim proizvodom, a po potrebi i od kriterija postojanja potencijalnih konkurenata, odnosno zapreka pristupa tržištu.
Pri utvrđivanju i analizi mjerodavnog tržišta uzeti su u obzir podaci iz potpune prethodne prijave koncentracije te drugi AZTN-u raspoloživi podaci.
Sudionici koncentracije u bitnome obavljaju komplementarne djelatnosti, djelomično obavljaju i istovrsne djelatnosti.
CIOS Grupa jedna je od najznačajnijih grupa poduzetnika u sektoru gospodarenja otpadom. Putem povezanih poduzetnika koji posluju u sastavu CIOS Grupe obavlja široku paletu djelatnosti vezanih uz gospodarenje otpadom. U najznačajnijoj mjeri riječ je o zbrinjavanju metalnog otpada, od čega CIOS Grupa ostvaruje najznačajnije prihode.
Povezani poduzetnici u sastavu CIOS Grupe prisutni su u segmentu pružanja javne usluge sakupljanja, obrade i zbrinjavanja komunalnog otpada na velikom broju jedinica lokalne samouprave, pokrivajući gotovo sve županije Republike Hrvatske.
Osim toga, prisutni su i u segmentu zbrinjavanja industrijskog i komercijalnog otpada, gdje zbrinjavaju sve vrste otpada, na više zemljopisno disperziranih lokacija, pokrivajući cjelokupni teritorij Republike Hrvatske. Poduzetnici u sastavu CIOS Grupe ovlašteni su obrađivači (oporabljuju) sljedeće vrste otpada: metal, drvo, bio-otpad i plastiku.
Prema zaprimljenim konsolidiranim podacima za CIOS Grupu za 2021. godinu proizlazi kako je u toj godini najznačajniji iznos prihoda cjelokupna CIOS Grupa ostvarivala od prodaje otpadnog [***] ([70 – 80] % ukupnih prihoda), dok je od pružanja usluga sakupljanja i zbrinjavanja [***] otpada ostvarivala [5 – 10] % ukupnih prihoda (od čega se [50 – 60] % odnosilo na zbrinjavanje [***], odnosno [***]otpada).
REOMA je primarno prisutna u sektoru gospodarenja otpadom u segmentu zbrinjavanja otpadnog papira i kartonske ambalaže. Na lokaciji u Gradu Zagrebu raspolaže sa [***] sortirnicom za obradu papira i kartona, a od 2023. godine i sa [***] za obradu. Prisutna je u dijelu pružanja javne usluge sakupljanja, obrade i zbrinjavanja komunalnog otpada, sa koncesijom za isključivo područje Sv. Nedjelje.
REOMA najznačajnije prihode, [50 – 60] % ukupnih prihoda u 2021. godini, ostvaruje od trgovine na veliko [***]. Naime, [80 – 90] % prihoda od trgovine na veliko [***] ostvareno je od [***].
REOMA prikuplja industrijski i komercijalni otpad na način da ga preuzima od proizvođača otpada na svojoj lokaciji ili otpad preuzima od ostalih sakupljača, a u manjoj mjeri pruža i uslugu sakupljanja i odvoza drugih vrsta [***] otpada, primarno na području Grada Zagreba i istočnog dijela Zagrebačke županije. REOMA preuzima otpad i iz drugih dijelova Republike Hrvatske. U slučaju REOME prikupljanje otpada na [***] značajnije je zastupljeno u odnosu na [***] otpada.
Od pružanja usluge sakupljanja i zbrinjavanja [***] otpada u 2021. godini REOMA ostvaruje [20 – 30] % ukupnih prihoda.
Slijedom navedenog, na temelju svih analiziranih podataka utvrđeno je kako će koncentracija imati primarno učinak na sljedećim mjerodavnim tržištima:
– sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada (bio-otpad, drvo, glomazni, metal, miješani građevinski otpad, plastika) na teritoriju Republike Hrvatske
– sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada (papir/ karton) na teritoriju Republike Hrvatske
– obrade papira/kartona na teritoriju Republike Hrvatske
– trgovine na veliko papirom/kartonom na teritoriju Republike Hrvatske, država članica EU u okruženju, te teritoriju država u okruženju, izvan EU.
U predmetnom slučaju iz ukupnosti analiziranih podataka proizlazi kako je pružanje usluga sakupljanja promatranih vrsta komercijalnog i industrijskog otpada nacionalnog karaktera, te obuhvaća cjelokupni teritorij Republike Hrvatske. U pravilu, istog je karaktera i tržište obrade papira/kartona, budući da se zbog transportnih troškova koji su usko vezani i uz cijene energenata te obilježja papira/kartona kao proizvoda, otpadni papir i karton proizveden u Republici Hrvatskoj, u RH primarno obrađuje.
Po primarnoj obradi (oporabi) takav otpadni papir/ karton se izvozi ili predaje reciklažerima na daljnju obradu i pretvaranje u finalni proizvod. Slijedom navedenog, tržište trgovine na veliko papirom/kartonom je po svom karakteru šire od nacionalnog, a što u konkretnom predmetu potvrđuje činjenica da REOMA većinu primarno obrađenog papira/kartona izvozi na teritorij susjednih država članica EU i država izvan EU.
10.1. Tržište sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada (bio-otpad, drvo, glomazni, metal, miješani građevinski otpad, plastika) u Republici Hrvatskoj
Sakupljanje navedenih vrsta otpada u predmetnom slučaju podrazumijeva aktivnosti sakupljanja i odvoza otpada sa lokacije proizvođača otpada odnosno kupca usluge, kao i prikupljanja otpada na vlastitoj lokaciji, od proizvođača ili drugih sakupljača koji otpad sami dovoze. Podnositelj prethodne prijave koncentracije pojasnio je kako se u slučaju REOME sakupljanje otpada vrši na način da REOMA prikuplja otpad na lokacijama proizvođača otpada ili otpad preuzima od proizvođača ili drugih sakupljača otpada na svojoj lokaciji.
Pri tome, sakupljanje otpada vrši se na način:
– naplatno sakupljanje – na način da poduzetnik (REOMA) naplaćuje svoju uslugu [***], ili
– naplatno sakupljanje – na način da poduzetnik (REOMA) otkupljuje otpad i plaća proizvođaču otpada ili drugom sakupljivaču vrijednost otpada [***], ili
– nenaplatno sakupljanje [***].
Nakon što je otpad sakupila ili preuzela, REOMA predmetni otpad može sortirati na korisni i nekorisni otpad te sortirani otpad predati daljnjim sudionicima na tržištu na obradu (u smislu oporabe ili zbrinjavanja). REOMA nije obvezna prikupljeni otpad sortirati, već može nesortirani otpad predati daljnjim sudionicima na tržištu ili ga pohraniti na svojoj lokaciji.
REOMA predaje otpad na obradu (ovlaštenim oporabiteljima ili zbrinjavateljima), ovisno o vrsti otpada:
a) [***] (što je slučaj u odnosu na glomazni otpad, plastiku, biorazgradivi otpad, drvo, miješani građevinski otpad, metalni otpad) ili
b) [***] (u slučaju plastike, glomaznog otpada), ili se
c) otpad obrađuje na vlastitoj lokaciji gospodarenja otpadom ([***]).
Slika 1.: Prikaz procesa sakupljanja i odvoz otpada (biorazgradivi, drvo, glomazni, metal, miješani građevinski otpad, plastika) u slučaju REOME
[***]
Izvor: objedinjena prijava koncentracije od 17. srpnja 2023.; Obrada: AZTN.
REOMA od pružanja usluge sakupljanja i odvoza otpada u 2021. godini ostvaruje [20 – 30] % ukupnih prihoda. Promatrajući ostvareni prihod prema vrsti otpada, u 2020. i 2021. REOMA je najznačajniji prihod ostvarivala od sakupljanja [***] otpada, koji je u 2020. činio [50 – 60] % prihoda od usluge sakupljanja, te oko 40 % u 2021. Navedeno je podnositelj prethodne prijave koncentracije obrazložio iznimnim, te posljedicom zagrebačkog i petrinjskog potresa iz 2020. Nadalje, u 2021. u prihodima od sakupljanja otpada s gotovo [20 – 30] % sudjelovala je [***] i s oko [20 – 30] % [***].
Tablica 3. Prihod REOME prema vrsti kupca u 2021.
[***]
Izvor: Objedinjena prijava koncentracije od 17. srpnja 2023.; Obrada: AZTN.
Promatrajući prema vrsti kupaca, odnosno korisnika usluge, podaci REOME za 2021. godinu pokazuju da je usluga sakupljanja i odvoza otpada u najznačajnijem opsegu pružena pravnim osobama u vlasništvu grada ili jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave. Naime, REOMA u toj godini ostvaruje [***] % prihoda od pružanja usluga pravnim javnim osobama.
Ugovori za sakupljanje i odvoz ne-komunalnog otpada, uključujući i papir i karton s javnim pravnim osobama sklapaju se u okviru postupaka javne nabave u pravilu na kratki rok (jednu do dvije godine), a javni naručitelji u postupcima javne nabave formiraju (tzv. planske) cijene usluge zbrinjavanja, kao i u određenim slučajevima i cijene materijala.
Prilikom analize upita partnera ili prijave na javni natječaj u obzir se uzimaju raspoloživi kapaciteti voznog parka REOME koji se u 2021. godini sastojao od [***] dostavnih voznih jedinica (kamiona raznih vrsta i dostavnih vozila – kombija). Važan kriterij za odabir ponuditelja na natječajima je činjenica ima li ponuditelj transportna vozila ili zahtijeva dolazak na lokaciju za preuzimanje otpada.
Vlastitim voznim parkom REOMA nije pokrivala značajno geografsko područje, koncentrirala se na pružanje usluge zbrinjavanja i odvoza otpada na području Grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije, odnosno u krugu do [***] km od sjedišta REOME u Gradu Zagrebu na kojoj lokaciji se ujedno nalazi postrojenje za [***] otpada.
REOMA u svom poslovanju iznimno vodi računa o transportnim troškovima, te je postavljen poslovni model sukladno kojemu REOMA [***].
CIOS Grupa, odnosno poduzetnici u sastavu grupacije, i to EKO-FLOR PLUS, MULL-TRANS NEVKOŠ, CE-ZA-R i METIS također obavljaju djelatnost sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada. Sakupljaju na teritoriju gotovo cijele Republike Hrvatske i od javnih i od privatnih pravnih osoba, s naglaskom na pretežitu suradnju s javnim pravnim osobama.
Prema konsolidiranim podacima CIOS Grupe za 2021. godinu proizlazi kako su od pružanja te usluge ostvarivali [***] % od ukupnih prihoda.
Poslovni model im je u pravilu različit od REOMINOG, budući da raspolažu [***] voznim parkom, sa ukupno oko [***] vozila. Pretežito sakupljaju i odvoze otpad na način da [***], međutim podnositelj prethodne prijave koncentracije pojašnjava kako se u okviru svojeg poslovanja prilagođavaju zahtjevima poslovnih partnera, [***].
Pri tom, posluju na način da nude cjelokupnu uslugu sakupljanja svih vrsta neopasnog otpada, [***] ovisno o potrebama korisnika usluga.
Promatrajući strukturu predmetnog tržišta prema vrsti otpada, podnositelj prethodne prijave koncentracije dostavio je dostupne podatke o strukturi tržišta, navodeći kako se relevantni podaci temelje na podacima iz Registra onečišćavanja okoliša.
Pri tom navodi kako prijavljene količine ne predstavljaju ukupnu količinu nastalog otpada na nacionalnoj razini već samo dio. Naime, ukupne količine nastalog otpada utvrđuju se na temelju prijava i ostalih obveznika u ROO (obrađivača i sakupljača otpada), izvoznika otpada i dodatnih procjena. Riječ je o prijavama proizvođača otpada koji su premašili prag propisan Pravilnikom, tako da iste ne daju uvid u cjelokupni nastali otpad na nacionalnoj razini. Osim toga, predmetne količine prikazuju kumulaciju svih količina otpada preuzetih od građana i osoba koje pružaju uslužne djelatnosti, otpada preuzetog od proizvođača otpada-ostale ekonomske djelatnosti (industrije/proizvodnje), otpada preuzetog od sakupljača otpada te od drugih.
Iz tog razloga dolazi do moguće i višestruko uvećanih količina otpada, ako su zbrojene količine otpada koje su sakupljene od svih proizvođača otpada, kao i količine koje su prijavili razni sakupljači otpada, a prikupili su ih od proizvođača otpada i/ili drugih sakupljača itd. na temelju tih podataka podnositelj prethodne prijave koncentracije dostavlja procjenu tržišnih udjela sudionika koncentracije nakon provedbe predmetne koncentracije. Procjena je izvršena na temelju dostupnih podataka za 2021.
Tablica 4. Tržišni udjeli sudionika koncentracije po vrsti otpada na tržištu sakupljanja otpada u 2021. godini u Republici Hrvatskoj
|
Tržišni udjel (u %) |
Post-koncentracijski tržišni udjel (u %) |
|
Vrsta otpada |
CIOS Grupa |
REOMA |
|
Glomazni otpad |
[20 – 30] |
[10 – 20] |
[30 – 40] |
Bio |
[0 – 5] |
[5 – 10] |
[10 – 20] |
Drvo |
[10 – 20] |
[5 – 10] |
[10 – 20] |
Miješani |
[0 – 5] |
[0 – 5] |
[0 – 5] |
Metal |
[50 – 60] |
[0 – 5] |
[50 – 60] |
Plastika |
[10 – 20] |
[10 – 20] |
[20 – 30] |
Izvor: Objedinjena prijava koncentracije od 17. srpnja 2023.; Obrada: AZTN.
Iz prikazanih podataka u Tablici 4. proizlazi kako bi sudionici koncentracije najznačajniji tržišni udjel od [50 – 60] % ostvarivali u segmentu sakupljenog metala, međutim navedeno je rezultat postojećeg položaja CIOS Grupe, dok REOMA u tom segmentu nije značajno prisutna, sa tržišnim udjelom manjim od 0,5 %. U segmentu sakupljanja glomaznog otpada REOMA je u 2021. ostvarivala [10 – 20] % udjela, a CIOS Grupa [20 – 30] % udjela, te bi post-koncentracijski udjel iznosio [30 – 40] %. Prema dostavljenim podacima za svaki od segmenata tržišta sakupljanja otpada prema vrsti otpada prisutan je veći broj poduzetnika – konkurenata (više od 60 poduzetnika po segmentu), što ukazuje na značajnu disperziranost tržišta.
Između REOME i EKO-FLOR PLUSA kao i drugih poduzetnika u CIOS Grupi postoji odnos kupca i dobavljača. Naime, REOMA preuzima [***] od poduzetnika u sastavu CIOS Grupe, dok im predaje [***] otpad. REOMA je u 2021. godini bila [***] dobavljač EKO-FLOR PLUSU, sa udjelom od [5 – 10] %, dok je EKO-FLOR PLUS bio REOMIN [***] dobavljač, sa udjelom od [10 – 20] %. Prema podacima za 2021. godinu REOMA je EKO-FLOR PLUSU predavala 100 % sakupljenog [***] otpada, [***]. Oko 30 % sakupljenog [***] otpada te oko 60 % sakupljene [***] REOMA je u 2021. predala EKO-FLOR PLUSU i CE-ZA-R-u.
EKO-FLOR PLUS ima status ovlaštenog obrađivača na lokacijama u Kloštar Ivaniću i Oroslavju gdje otpadnu drvenu ambalažu i biorazgradivi otpad koristi u proizvodnji komposta. Preuzetu ambalažu od plastike EKO-FLOR PLUS na lokacijama na kojoj posjeduje dozvole, obrađuje postupkom R12. Obrađenu ambalažu od plastike predaje [***].
10.2. Tržište sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada u segmentu papir/karton u Republici Hrvatskoj
Sakupljanje papira i kartona u predmetnom slučaju podrazumijeva sakupljanje i odvoz otpada sa lokacije proizvođača otpada odnosno kupca usluge te prikupljanje na vlastitoj lokaciji, u smislu otkupa papira i kartona kojeg dovoze sami proizvođači i/ili građani. Kako je pojasnio podnositelj prethodne prijave koncentracije, proces sakupljanja i odvoza papira/kartona u odnosu na proces sakupljanja i odvoza ostalih vrsta otpada razlikuje se u činjenici da kod usluge sakupljanja i odvoza papira/kartona, REOMA [***]. Sakupljeni papir/karton sortira na korisni i nekorisni, te korisni otpad obrađuje radi [***].
Slika 2. Prikaz sakupljanja i odvoza te prodaje papira/kartona REOME
[***]
Izvor: objedinjena prijava koncentracije od 17. srpnja 2023.; Obrada: AZTN.
Stoga u segmentu sakupljanja papira i kartona [***] tržišna situacija diktira količine i cijene otkupa papira/kartona pri čemu se generira trošak nabavne vrijednosti papira/kartona, a prihod se u konačnici ostvaruje prodajom obrađenog papira/kartona na inozemnom i/ili domaćem tržištu.
REOMA u pravilu papir/karton otkupljuje na [***] na način da joj sami poduzetnici ili drugi sakupljači dovoze otpadni papir/karton, te u manjoj mjeri građani. U 2021. oko [***] % sakupljenih količina papira/kartona dovezeno je na lokaciju REOME bilo od samih proizvođača otpada bilo od sakupljača, sa područja [***]. Ostalih [***] % sakupljenih količina papira/kartona prema analitičkim podacima koje je dostavilo podnositelj prethodne prijave koncentracije sakupljala je sama REOMA na području [***].
Poduzetnici u sastavu CIOS Grupe obavljaju djelatnost sakupljanja papira i kartona odvozeći ga sami na vlastite lokacije i preuzimaju ga od poduzetnika i građana koji ga sami dovezu. Sakupljanje i odvoz papira/kartona nudi se kao dio cjelokupne usluge odvoza raznih vrsta otpada, a ugovara se i kao zasebna usluga. [***] sakupljanja papira/kartona poduzetnika u sastavu CIOS Grupe ovisan je o kvaliteti i količini preuzetog otpadnog papira/kartona, pa se ovisno o navedenim parametrima [***].
REOMI su u 2021. među 5 najvećih dobavljača papira/kartona sa oko [30 – 40] % u ukupnoj količini dobavljenog papira/kartona bili [***]. Od ostalih, najznačajniji dobavljač papira/kartona bio je [***] s oko [20 – 30] %.
Podnositelj prethodne prijave koncentracije je dostavio dostupne podatke o strukturi tržišta sakupljanja papira/kartona U RH za 2021., navodeći kako su isti utemeljeni na podacima iz Registra onečišćavanja okoliša. I za predmetne podatke vrijede ista ograničenja navedena kod ostalih vrsta otpada, jer podaci iskazani kao ukupno sakupljeno po pojedinom poduzetniku su moguće i višestruko uvećani zbog činjenice da svaki poduzetnik u nizu prijavljuje svoje količine u očevidnik, od proizvođača, preko moguće čak i nekoliko sakupljača.
Tablica 5. Struktura tržišta sakupljanja papira/kartona u 2021. u Republici Hrvatskoj
|
Preuzeto u t |
Tržišni udjel (u %) |
Post-koncentracijski tržišni udjel (u %) |
REOMA |
[***] |
[30 – 40] |
[40 – 50] |
CIOS Grupa |
[***] |
[5 – 10] |
|
DS Smith |
[***] |
[20 – 30] |
[20 – 30] |
Hamburger Recycling Croatia |
[***] |
[10 – 20] |
[10 – 20] |
Ostali |
[***] |
[20 – 30] |
[20 – 30] |
Ukupno |
[***] |
100,00 |
100,00 |
Izvor: Objedinjena prijava koncentracije od 17. srpnja 2023.; Obrada: AZTN.
Prema prikazanim podacima u Tablici 5. u 2021. CIOS Grupa je na tržištu sakupljanja otpadnog papira/kartona ostvarivala tržišni udjel od [5 – 10] % ([***]t), dok je REOMA ostvarivala tržišni udjel od [30 – 40] % ([***]t). Stoga bi post-koncentracijski udjel iznosio [40 – 50] %.
Najznačajniji konkurenti na predmetnom tržištu su DS Smith Belišće Croatia d.o.o. koji ostvaruje udjel od [20 – 30] %, te Hamburger Recycling Croatia d.o.o. s udjelom od [10 – 20] %.
Podnositelj prethodne prijave koncentracije je dostavio razradu količinski sakupljenog papira/kartona prema internim podacima REOME kako bi prikazao koliko je stvarno preuzeo količinski papira/kartona, bez višestrukog uvećavanja količina, ovisno o izvoru sakupljenog papira/kartona. Prema tim podacima u 2021. godini REOMA je sakupila ukupno [***] t papira/kartona, što je za oko [40 – 50] % manja količina od one koja se koristi pri izračunu udjela u ukupnoj strukturi tržišta prema podacima Registra onečišćavanja okoliša.
Najznačajniji konkurenti na tržištu sakupljanja otpadnog papira/kartona u Republici Hrvatskoj su DS Smith Belišće Croatia te Hamburger Recycling Croatia. Riječ je o poduzetnicima koji posluju u okviru međunarodnih grupacija DS Smith i Hamburger Recycling (Prinzhorn Group), koje u inozemstvu imaju tvornice za proizvodnju papira i kartona, ali i zaokružene cjeline s energanama u koje plasiraju sav materijal koji im nije koristan pri proizvodnji papira/kartona ili papirne/kartonske ambalaže. I na teritoriju Republike Hrvatske značajni su poduzetnici budući su jedini poduzetnici koji sakupljaju, u značajnoj mjeri obrađuju papir i karton te ga ujedno i recikliraju, odnosno stvaraju i finalni proizvod iz sakupljenog otpada.
10.3. Tržište obrade papira/kartona u Republici Hrvatskoj
Usko povezano uz tržište sakupljanja i otkupa papira/kartona je tržište obrade papira/kartona. Obrada otpada predstavlja sukladno članku 4. stavku 1. točki 37. Zakona o gospodarenju otpadom, postupak oporabe ili zbrinjavanja, a uključuje i pripremu prije oporabe ili zbrinjavanja pravnim i fizičkim osobama na teritoriju Republike Hrvatske.
Do 2023. godine REOMA je proces sortiranja otpada u okviru njezinog zbrinjavanja ili oporabe obavljala isključivo [***] izdvajali određene vrste otpada za koje postoji tržišni interes i za koje je na tržištu moguće ostvariti prihod od prodaje. [***].
REOMA od 2023. godine raspolaže [***] za papir/karton koja se sastoji od [***] i to: [***]. Kontrolu kvalitete sortiranog otpada obavljaju [***]. Osim navedene [***], REOMA raspolaže s određenim strojevima koji [***].
Nakon što su papir/karton sortirani po vrsti i kvaliteti, iste je, zbog optimizacije troškova transporta, potrebno kompaktirati baliranjem u bale određenih dimenzija čime se postiže maksimalna ušteda kod transportnih troškova, kao i ušteda u emisiji CO2 budući da se veća količina otpada može transportirati u balama nego li je to slučaj u rasutom stanju.
Osim [***] za papir/karton REOMA obavlja i [***] sortiranje otpada.
Sortiranje i baliranje (obradu) papirnog otpada obavljaju i poduzetnici u sastavu C.I.O.S. Grupe, i to:
– METIS koji obavlja sortiranje i baliranje papirnog otpada na lokacijama na području Istarske, i Primorsko-goranske županije, gdje posjeduje [***],
– CE-ZA-R na lokaciji u Karlovcu obavlja baliranje sakupljenog otpada [***]
– EKO-FLOR PLUS na lokaciji u Oroslavju obavlja djelatnost obrade ambalažnog otpada od papira i kartona.
Podnositelj prethodne prijave koncentracije dostavio je raspoložive podatke o strukturi tržišta obrade papira/kartona u Republici Hrvatskoj, koje temelji na Očevidniku oporabitelja, sastavnom dijelu Registra onečišćavanja okoliša. Poduzetnici koji sudjeluju na predmetnom tržištu također su aktivni i na analiziranom tržištu sakupljanja papira i kartona u Republici Hrvatskoj.
Tablica 6. Struktura tržišta obrade papira /kartona u 2021. u Republici Hrvatskoj
|
Količina (u t) |
Tržišni udjel (u %) |
Post-koncentracijski tržišni udjel (u %) |
DS Smith Belišće Croatia |
[***] |
[50 – 60] |
[50 – 60] |
REOMA |
[***] |
[10 – 20] |
[10 – 20] |
CIOS Grupa |
[***] |
[0 – 5] |
|
Hamburger Recycling Croatia |
[***] |
[5 – 10] |
[5 – 10] |
HARTMANN d.o.o. |
[***] |
[5 – 10] |
[5 – 10] |
Ostali |
[***] |
[5 – 10] |
[5 – 10] |
Ukupno |
[***] |
100,00 |
100,00 |
Izvor: Objedinjena prijava koncentracije od 17. srpnja 2023.; Obrada: AZTN.
Iz navedenih podataka u Tablici 6. proizlazi kako bi na tržištu oporabe papira i kartona u 2021. godini post-koncentracijski tržišni udjel sudionika koncentracije iznosio [10 – 20] %.
Vodeći poduzetnik na tom tržištu je DS Smith Belišće Croatia sa tržišnim udjelom [50 – 60] %. Slijedi ga REOMA sa tržišnim udjelom od [10 – 20] %, dok CIOS Grupa ostvaruje udjel od [0 – 5] %.
Podnositelj prethodne prijave koncentracije navodi kako je prema podacima iz Očevidnika oporabitelja ukupan broj konkurenata na tržištu 44 koji ukupno promatrano čine [5 – 10] % tržišta, riječ je o poduzetnicima s pojedinačnim tržišnim udjelima od [5 – 10] % i manje.
DS Smith Belišće Croatia je u Republici Hrvatskoj vodeći obrađivač papira/kartona te je ujedno i jedan od dva reciklažera papira koji posluju u Republici Hrvatskoj. Posjeduje tvornicu za proizvodnju ambalaže od papira i kartona u Belišću (bivša tvornica Unijapapir) te je predvodnik usvajanja novih tehnologija koje određuju sastav i kvalitetu ulaznih papira za recikliranje. DS Smith Belišće Croatia ima lokacije za gospodarenje otpadom na području gradova Zaprešića, Osijeka, Zadra, Rijeke, Koprivnice i Splita, a u pružanju usluge sakupljanja i zbrinjavanja otpada od komunalnih društava, proizvođača otpada ali i od ostalih društava koja se bave sakupljanjem i obradom otpada prisutan je na teritoriju cijele Republike Hrvatske.
Hamburger Recycling Croatia, s [5 – 10] % tržišnog udjela, nastao je kao greenfield investicija u poduzetničkoj zoni Sv. Helena, gdje mu se nalazi i pogon za obradu sakupljenog papira i kartona. Pripada međunarodnoj korporaciji Prinzhorn Grupe. Vlastitim operativnim aktivnostima fokusiran na područje Središnje Hrvatske, pri čemu preuzima materijal od ostalih sakupljača i proizvođača otpada s teritorija cijele Republike Hrvatske.
Poduzetnici u sastavu CIOS Grupe i cilj transakcije – REOMA ne posjeduju tehnologiju DS Smith Belišća, već se s aspekta obrade papira i kartona zaustavljaju na procesu sortiranja i baliranja papira/kartona po vrstama materijala (bijeli papir, novinski papir, kartonska ambalaža i slično).
Stavljajući u odnos podatke o prikupljenim količinama papira/kartona u Republici Hrvatskoj te obrađenih količina, razvidno je znatno odudaranje u prikazanim količinama. Navedeno je posljedica multipliciranja količina koje su sakupljene od pojedinog poduzetnika, budući da svaki sakupljač mora prijaviti sakupljene količine iako ih primjerice preuzima od drugog sakupljača koji ih je već prijavio u očevidnik, te činjenice da je u nekim slučajevima prisutan i značajan uvoz otpadnog papira/kartona u Republiku Hrvatsku.
Primjerice, najznačajniji uvoznik papira/kartona, poduzetnik DS Belišće, u 2021. uvezao je [***] t, što predstavlja [30 – 40] % ukupno obrađenog papira/kartona u 2021. godini u Republici Hrvatskoj.
Prema dokumentu: »Izvješće o podacima iz Registra onečišćavanja okoliša za 2021. godinu« proizlazi da postojeći kapaciteti postrojenja za materijalnu oporabu papira i kartona u Republici Hrvatskoj zadovoljavaju očekivane količine papira i kartona koje će biti potrebno reciklirati do 2028. godine, te kako nisu predviđena dodatna ulaganja u postrojenja za materijalnu oporabu papira i kartona.
Prema podacima REOME proizlazi kako su najznačajniji konkurenti REOME ujedno i njezini kupci na teritoriju Republike Hrvatske. Riječ je o poduzetnicima [***], [***] i [***]., koji su u pravilu istovremeno i reciklažeri papira te stoga i od otpadnog papira i kartona stvaraju i finalni proizvod, novu ambalažu.
Podnositelj prethodne prijave koncentracije pojasnio je kako u slučaju REOME implementacija [***]
10.4. Tržište trgovine na veliko papirom/kartonom na teritoriju Republike Hrvatske, država članica EU u okruženju te teritorij država u okruženju izvan EU
REOMA je od ukupnih poslovnih prihoda u 2021. godini najznačajniji prihod ostvarivala od trgovine na veliko papirom i kartonom, on je iznosio [***] %, od čega se [80 – 90] % odnosilo na [***].
REOMA izvozi na tržišta država u okruženju Republike Hrvatske izvan EU te država članica EU u okruženju. Tako je u 2021. u najznačajnijoj mjeri izvozila u [***].
Najznačajniji kupci REOME u 2021. godini na teritoriju Republike Hrvatske bili su [***], [***] i [***] poduzetnici koji su ujedno i njezini najznačajniji konkurenti, od kojih su prva dva jedini reciklažeri papira u Republici Hrvatskoj.
Podnositelj prethodne prijave koncentracije pojasnio je kako se papir sortira i plasira na tržište onome tko ponudi najveću otkupnu cijenu. Cijena papira ovisi o kvaliteti materijala i stupnju finalizacije, te se pri tome prati tržišni indeks FOEX.
CIOS grupa od ukupnih poslovnih prihoda u 2021. oko 70 % ostvaruje trgovinom na veliko [***], nijedan poduzetnik u sastavu CIOS grupe ne sudjeluje značajno u trgovini na veliko papirom i kartonom, niti na teritoriju Republike Hrvatske niti izvan nje.
Iz obrazloženja Izvješća o podacima iz Registra onečišćavanja okoliša za 2021. proizlazi kako prekogranični promet otpada, koji ne podliježe notifikacijskom postupku, u razdoblju od 2017. do 2021. godine, nastavlja rasti uz manji pad izvezenih/iznesenih količina tijekom 2018. godine. U promatranom petogodišnjem razdoblju izvoz otpada porastao je 1,5 puta. Najveće količine izvezenog/iznesenog otpada, koji ne podliježe notifikacijskom postupku, odnose se na otpad od metala (64 – 72 %), te otpad od papira i kartona (18 – 23 %). U značajnijoj mjeri izvoze/iznose se još otpad od plastike, stakla i drveta te otpad iz termičkih procesa, dok se ostale vrste otpada izvoze/iznose u vrlo malim količinama. Gotovo 90 % ukupne količine otpada izvozilo/iznosilo se u Tursku, Sloveniju, Italiju, Mađarsku i Austriju.
11. OČITOVANJE EKO-FLOR PLUS OD 28. STUDENOGA 2023.
Na temelju zahtjeva AZTN-a za dostavom očitovanja, podataka i dokumentacije iz Zaključka o pokretanju postupka od 28. rujna 2023. poduzetnik EKO-FLOR PLUS dostavio je 28. studenog 2023. očitovanje u skladu sa zatraženim.
Očitovanjem je EKO-FLOR PLUS dostavio popis postupaka javne nabave na kojima su sudjelovali EKO-FLOR PLUS i s njime povezana društva, te REOMA i s njom povezano društvo FOLDING u dijelu koji se odnosi na sakupljanje, odvoz i obradu industrijskog i komercijalnog otpada (po vrstama otpada: biootpad, drvo, glomazni otpad, metal, miješani građevinski otpad, papir/karton i plastika) u 2021., 2022. i 2023. godini (do 31. listopada 2023. godine) s naznakom naručitelja, predmeta nabave, procijenjenom vrijednosti nabave i popisom natjecatelja.
U 2021. sudjelovali su na ukupno [***] postupaka javne nabave, u 2022. na ukupno [***] postupaka te do 31. listopada 2023. na [***] postupaka javne nabave.
Napominje se da su dostavljeni podaci u odnosu na postupke javne nabave na kojima su prethodno navedeni poduzetnici sudjelovali, a koji su bili objavljeni u godini 2021. i 2022., te za 2023. godinu do datuma 31. listopada 2023. godine. U praksi, pojedini postupci javne nabave zbog administrativnih razloga na strani naručitelja mogu trajati duže vrijeme od inicijalno predviđenog trajanja u natječajnoj dokumentaciji zbog čega su ponuditelji, ako žele nastaviti sudjelovanje u konkretnom javnom natječaju, u obvezi dostaviti pisanu izjavu o produljenju roka valjanosti ponude i jamstvo za ozbiljnost ponude. Navedeno dovodi do neizvjesnosti za ponuditelje s jedne strane, ali i mogućnosti odustajanja ponuditelja iz postupka. Također, postoje slučajevi kada naručitelj objavi određeni javni natječaj ali od istoga odustane u tijeku samog postupka. Navedene situacije pokazuju veliku neizvjesnost za ponuditelje kod provođenja postupaka javne nabave budući da naručitelji određuju uvjete i dinamiku tržišta.
Kao primjer prethodno navedenoga, ukazuje se na postupak javne nabave koji je objavio [***] 31. prosinca 2020. godine u odnosu na vrstu otpada – glomazni otpad u kojem su sudjelovali, između ostalih ponuđača, CE-ZA-R i REOMA. U okviru predmetnog postupka, rok za dostavu ponude je bio 29. siječnja 2021., međutim, u više navrata se tražilo od ponuditelja dostava novih izjava o produljenju valjanosti ponude i jamstva, iako je [***] u određenom trenutku odlučio poništiti natječaj uz objašnjenje kako će poslove obrade glomaznog otpada obavljati isključivo trgovačka društva u vlasništvu [***], po žalbi REOME izjavljenoj na odluku o poništenju natječaja, Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave poništila je odluku [***]. Kao ponuditelj s najpovoljnijom ponudom odabrana je REOMA, te je u studenom 2021. godine REOMA potpisala s [***] okvirni sporazum (koji ne obvezuje na izvršenje usluge), a pojedinačni ugovori koji su trebali biti zaključeni na temelju okvirnog sporazuma do današnjeg dana REOMA nije pozvana na njihovo zaključenje niti je [***] predao REOMI bilo koju količinu glomaznog otpada na daljnju obradu.
Nadalje, u okviru navedenog očitovanja EKO-FLOR PLUS dostavio je popis postupaka javne nabave u kojima su ponude poduzetnika EKO-FLOR PLUS i s njime povezanih društava te REOME i FOLDINGA odabrane kao najpovoljnije ponude, te u kojima su sklopljeni okvirni sporazumi ili ugovori o javnoj nabavi, uz naznaku vremena trajanja ugovora.
U 2021. odabrani su na ukupno [***] postupaka javne nabave, u 2022. na ukupno [***] postupaka te do 31. listopada 2023. na [***] postupaka javne nabave.
U pogledu vremena trajanja ugovora, napominje se da se većina natječaja objavljuje za razdoblje važenja ugovora do godine dana, u manjem broju slučajeva do dvije godine, a izuzetno na tri ili četiri godine.
Posebno su izdvojili primjer sanacije zatvorenog odlagališta neopasnog otpada na lokaciji [***]. Konkretno, [***] je objavio međunarodni javni natječaj u rujnu 2022. kojim je pozvao sve zainteresirane poduzetnike iz Republike Hrvatske i inozemstva koji se bave gospodarenjem otpadom radi sanacije odlagališta i zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada koji se baliran nalazi na predmetnoj lokaciji. Od zainteresiranih poduzetnika, na natječaj se javio samo jedan ponuditelj i to ponuda Zajednice ponuditelja društva CE-ZA-R i HIS d.o.o., koja je i odabrana. Značaj predmetnog natječaja je prepoznala Republika Hrvatska te je na sjednici Vlade Republike Hrvatske održanoj 16. studenog 2023. godine donesena odluka o financiranju predmetne sanacije u cijelosti od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, bez sudjelovanja lokalne i županijske uprave u ukupnom iznosu od 28.764.611,95 EUR.
Osim toga, u očitovanju EKO-FLOR PLUS pojašnjava kako je izvršio analizu javno objavljenih podataka za 2022. godinu koji su objavljeni na web-stranici Registra onečišćavanja okoliša http://roo.azo.hr/rpt.html# (dostupni od listopada 2023. godine) koristeći iste analitičke postupke kako su primijenjeni u objedinjenoj prijavi namjere koncentracije od 17. srpnja 2023. godine. Provedeni su postupci analize podataka ukupnih količina otpada (biorazgradivi otpad, drvo, glomazni otpad, metal, miješani građevinski otpad, papir/karton, plastika) registriranih za godinu 2022. u očevidnicima:
i. Oporabitelj/zbrinjavatelj otpada,
ii. Sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad).
Nadalje, izvršena je analiza podataka ukupnih količina otpada (biorazgradivi otpad, drvo, glomazni otpad, metal, miješani građevinski otpad, papir/karton, plastika) skupno iz sva četiri očevidnika:
i. Oporabitelj/zbrinjavatelj otpada
ii. Sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad)
iii. Sakupljanje komunalnog otpada
iv. Reciklažna dvorišta, mobilna reciklažna dvorišta i trgovci otpadom na malo.
U odnosu na zatražene podatke za 2023. EKO-FLOR PLUS se očitovao kako podaci o količinama otpada za navedenu 2023. nisu javno dostupni, stoga je izvršio projekciju podataka za 2023. na način da je za sudionike koncentracije i s njima povezane poduzetnike koristio podatke iz poslovnih evidencija pojedinih društava za period od siječnja do kolovoza 2023., dok se izvor podataka o količinama otpada za sve ostale poduzetnike na tržištu u odnosu na 2023. temelji na podacima objavljenim za 2022. godinu od strane Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja u Registru onečišćavanja okoliša, web-stranica: http://roo.azo.hr/rpt.html#. Na temelju navedenog, analiza podataka za sudionike koncentracije i s njima povezane poduzetnike za period od rujna do prosinca 2023. izvršena je ekstrapolacijom podataka koji se odnose na razdoblje od siječnja do kolovoza 2023., s ciljem usporedivosti podataka s prethodnim kalendarskim godinama.
EKO-FLOR PLUS očitovao se kako prilikom analize podataka za razdoblje od 2019. do 2021. koja je prezentirana u objedinjenoj prijavi namjere koncentracije, u svrhu preciznog prikaza utjecaja koncentracije na mjerodavno tržište, iz preuzetih Očevidnika su izuzeti oni ključni brojevi otpada ([***] brojeva) za koje REOMA nije ostvarila promet količina otpada, pa shodno tome nije ni postojala potreba prijave količine otpada u Registar onečišćavanja okoliša u periodu od 2019. do 2021.
Nadalje, analiza sadrži one ključne brojeve otpada ([***] broj) po kojima je REOMA ostvarila promet količina u navedenom periodu. Isto tako, prilikom analize podataka za 2022. i 2023., iz preuzetih Očevidnika je za 2022. izuzeto [***] ključnih brojeva otpada za koje REOMA u 2022. nije ostvarila promet količina otpada, a za 2023. izuzeto je [***] ključnih brojeva otpada, pa shodno tome nije ni postojala potreba prijave količine otpada u Registar onečišćavanja okoliša.
Sukladno navedenom, za 2022. i 2023. analiza sadrži one ključne brojeve otpada po kojima je REOMA ostvarila promet količina u navedenoj godini ([***] ključnih brojeva otpada u 2022. te [***] ključnih brojeva otpada u 2023.). Također su iz navedenih Očevidnika izuzeti svi ključni brojevi opasnog otpada ([***] ključnih brojeva otpada u 2022. te [***] ključnih brojeva otpada u 2023. sa zvjezdicom, npr. [***]) budući da sudionici koncentracije u 2022. i 2023. ne posjeduju dozvole za gospodarenje opasnim otpadom na operativnim lokacijama (niti su ih posjedovali u prijašnjim godinama).
U prilozima očitovanju dostavljeni su: opis metodologije, nastanka baze i svih provedenih analitičkih postupaka, analiza podataka registriranih u očevidniku oporabitelj/zbrinjavatelj otpada za 2022. i podataka koji su projicirani za 2023., analiza podataka registriranih u očevidniku sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad) za 2022. i podataka koji su projicirani za 2023., analiza podataka registriranih skupno iz sva četiri očevidnika za 2022., kao i podataka koji su projicirani za 2023.
Nadalje, EKO-FLOR PLUS u očitovanju obrazlaže kako postoji trend promjene uzrokovan primjenom odredbi Zakona o gospodarenju otpadom u odnosu na otpadnu ambalažu. Zbog potrebe usklađenja poslovanja sa zakonskom regulativom u pogledu otpadne ambalaže od drva, podnositelj prijave, kao ovlašteni obrađivač otpadne ambalaže od drva bio je obvezan najkasnije do 31. srpnja 2022. organizirati vlastitu sakupljačku mrežu na cijelom teritoriju Republike Hrvatske, što je imalo za posljedicu i određeno povećanje količina otpadne ambalaže od drva koje su sakupljene i predane na obradu. Također, 15. studenog 2023. u »Narodnim novinama« br. 137/2023 objavljen je Pravilnik o ambalaži i otpadnoj ambalaži, plastičnim proizvodima za jednokratnu uporabu i ribolovnom alatu koji sadržava plastiku, koji je stupio na snagu 23. studenog 2023. Predmetnim Pravilnikom je sakupljanje, obrada, trgovanje i posredovanje otpadnom ambalažom stavljeno u nadležnost Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, odnosno djelatnost gospodarenja otpadom neopasnom ambalažom dopuštena je isključivo ovlaštenom obrađivaču i ovlaštenim sakupljačima. Na ovaj način zakonodavac je direktno utjecao na tržišno natjecanje u dijelu gospodarenja ambalažnim otpadom onemogućivši tržišnu utakmicu pravnim subjektima koji posjeduju važeće dozvole za gospodarenje otpadom i koji su prethodnih godina gospodarili otpadnom ambalažom. Slijedom navedenog, smatra EKO-FLOR PLUS, za očekivati je kako će u narednom razdoblju doći do pada količina ambalažnog otpada, osim drvene i metalne ambalaže, kojima gospodare sudionici koncentracije i njihova povezana društva s obzirom da isti nisu ovlašteni obrađivači, odnosno trenutno se ne nalaze u sakupljačkoj mreži ovlaštenih obrađivača.
Nadalje, EKO-FLOR PLUS pojašnjava kako u odnosu na vrstu otpada – papir/karton, provedena analiza prikazuje stabilnu tržišnu situaciju u 2021., 2022., te projekciju za 2023. godinu, bez značajnih odstupanja. Kroz sve promatrane godine grupacija [***], koju sačinjavaju [***] i [***], ima vodeću ulogu na tržištu budući da posjeduje tvornicu za obradu otpadne ambalaže od papira/kartona u [***], te tvornicu za proizvodnju papirne ambalaže [***], čime zaokružuje cjelokupni proces recikliranja papira/kartona u Republici Hrvatskoj, ali i u zemljama okruženja.
U pogledu tržišta otpada od plastike, [***] je kontinuirano vodeći oporabitelj plastike kroz promatrane godine. Isto tako, razvidan je smjer razvoja tržišta po uzoru na ostale europske zemlje koji teži prema energetskoj oporabi plastike. [***] u 2021. nije prešao prag od 5 % udjela tržišta, u 2022. sudjeluje sa 6,68 % udjela tržišta. Naime, razvojem vlastite tehnologije za proizvodnju energije iz otpadne plastike koju koriste članice [***] za proizvodnju građevinskih proizvoda dolazi do povećanja količina energetske oporabe otpadne plastike.
EKO FLOR PLUS dostavio je očitovanje kako će poduzetnici u sastavu C.I.O.S. Grupe nastaviti suradnju s dosadašnjim dobavljačima REOME i nakon provedbe koncentracije, ako određena suradnja od strane Uprave pojedinog društva – članice C.I.O.S. Grupe bude ocijenjena ekonomski i poslovno isplativom za konkretno društvo u skladu s okolnostima na tržištu.
S obzirom na složenost poslovanja i potrebe dobavljača, uslugu može pružati ona članica C.I.O.S. Grupe koja posjeduje potrebne dozvole za gospodarenje otpadom i po mogućnosti koja je geografski najbliža dobavljaču prema lokaciji na kojoj se prikuplja ili preuzima određena vrsta otpada.
Dostavljen je i popis dobavljača industrijskog i komercijalnog otpada s kojima je REOMA poslovala tijekom 2021., 2022. i 2023. godine, s naznakom vrste otpada koju je pojedini dobavljač dobavljao REOMI te s podatkom o tome radi li se o dobavljaču koji je u tom razdoblju istovremeno bio dobavljač otpada nekom od društava C.I.O.S. Grupacije ili isključivo REOMI.
EKO-FLOR PLUS u prilogu očitovanja dostavio je i dokument pod nazivom »Dopuna ekonomske analize učinaka koncentracije EKO-FLOR PLUS d.o.o. Oroslavje i REOMA GRUPA d.o.o., Zagreb« pripremljenu od strane Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu od 27. studenog 2023. (dalje u tekstu: »Dopuna ekonomske analize učinaka EFZG-a«.
U dokumentu »Dopuna ekonomske analize učinaka EFZG-a« zaključno se navodi kako uspoređujući vrijednosti poslije-koncentracijskih tržišnih udjela i izračuna HHI i delte sudionika koncentracije u 2021. i 2022. po analiziranim materijalima i očevidnik oporaba/ zbrinjavanje otpada, vidljivo je kako:
– u kategoriji PAPIR I KARTON – očevidnik oporaba/ zbrinjavanje otpada, u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [10 – 20] %, HHI 3.911,02, a delta 123,54; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [10 – 20] %, HHI 3.350,77, a delta 109,70.
Uspoređujući vrijednosti post-koncentracijskih tržišnih udjela i izračuna HHI i delte sudionika koncentracije u 2021. i 2022. po analiziranim materijalima i očevidniku sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad), vidljivo je kako:
– u kategoriji BIORAZGRADIVI OTPAD – očevidnik sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad), u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [10 – 20] %, HHI 1.053,22, a delta 52,09; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [10 – 20] %, HHI 1.399,63, a delta 48,65.
– u kategoriji DRVO – očevidnik sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad), u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [10 – 20] %, HHI 1.055,78, a delta 194,19; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [20 – 30] %, HHI 1.211,73, a delta 242,09.
– u kategoriji GLOMAZNI OTPAD – očevidnik sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad), u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [30 – 40] %, HHI 1.567,20, a delta 482,25; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [10 – 20] %, HHI 1.347,69, a delta 98,38.
Rezultat značajnijeg smanjenja udjela na tržištu glomaznog otpada-sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad), u 2022. u odnosu na 2021. je zbog iznimnog utjecaja na tržišne udjele poduzetnika u usluzi sakupljanja i odvoza glomaznog otpada koje je imao potres na području Grada Zagreba 2020. (kao i potres 29. 12. 2020. na području Petrinje) te posljedično značajne i sveobuhvatne aktivnosti u saniranju posljedica potresa u pogledu sakupljanja glomaznog otpada, dok u 2022. nije više bilo iznimnih utjecaja.
– u kategoriji METAL – očevidnik sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad), u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [50 – 60] %, HHI 3.320,19, a delta 5,43; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [30 – 40] %, HHI 1,566,41, a delta 7,80.
Prema obrazloženju podnositelja prijave koncentracije vezano uz razliku u količinama, odnosno smanjenja tržišnog udjela C.I.O.S. Grupe na tržištu u 2022. u odnosu na 2021., do istoga je u prikazanim izračunima došlo zbog razlika u analiziranim ključnim brojevima metalnog otpada s kojima je REOMA sudjelovala na tržištu metala u 2022.
– u kategoriji MIJEŠANI GRAĐEVINSKI OTPAD – očevidnik sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad), u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [0 – 5] %, HHI 1.640,04, a delta 3,01; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [0 – 5] %, HHI 970,11, a delta 6,36.
– u kategoriji PAPIR I KARTON – očevidnik sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad), u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [40 – 50] %, HHI 2.536,35, a delta 591,32; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [40 – 50] %, HHI 2.544,26, a delta 667,77.
– u kategoriji PLASTIKA – očevidnik sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad), u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [20 – 30] %, HHI 1.450,78, a delta 304,72; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [20 – 30] %, HHI 1.665,35, a delta 389,02.
Uspoređujući vrijednosti post-koncentracijskih tržišnih udjela i izračuna HHI sudionika koncentracije u 2021. i 2022. po analiziranim materijalima i 4 očevidnika: sakupljanje otpada (isključuje komunalni otpad), sakupljanje komunalnog otpada, oporaba/ zbrinjavanje, i reciklažna dvorišta/ mobilna reciklažna dvorišta/ trgovci otpadom na malo, vidljivo je kako:
– u kategoriji BIORAZGRADIVI OTPAD – 4 očevidnika, u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [5 – 10] %, HHI 907,70, a delta 18,02; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [5 – 10] %, HHI 944,10, a delta 15,92.
– u kategoriji DRVO – 4 očevidnika, u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [10 – 20] %, HHI 1.746,93, a delta 82,75; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [10 – 20] %, HHI 1.593,51, a delta 171,85.
– u kategoriji GLOMAZNI OTPAD – 4 očevidnika, u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [10 – 20] %, HHI 641,38, a delta 170,90; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [5 – 10] %, HHI 498,38, a delta 14,80.
– u kategoriji METAL – 4 očevidnika, u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [50 – 60] %, HHI 3.386,50, a delta 2,89; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [40 – 50] %, HHI 2.523,30, a delta 4,92.
– u kategoriji MIJEŠANI GRAĐEVINSKI OTPAD – 4 očevidnika, u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [0 – 5] %, HHI 1.595,30, a delta 0,32; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [0 – 5] %, HHI 1.816,64, a delta 0,29.
– u kategoriji PAPIR I KARTON – 4 očevidnika, u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [20 – 30] %, HHI 2.328,62, a delta 257,26; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [20 – 30] %, HHI 2.141,82, a delta 269,67.
– u kategoriji PLASTIKA – 4 očevidnika, u 2021. tržišni udio sudionika koncentracije je [20 – 30] %, HHI 1.053,18, a delta 213,99; u 2022. tržišni udio sudionika koncentracije je [20 – 30] %, HHI 1.100,38, a delta 236,29.
Za 2023. su provedene analize prema prethodno navedenim kategorijama materijala i očevidnicima. Ograničenja pretpostavki analize za 2023. su značajna jer se procjena za 2023. bazira na količinama iz 2022. prema evidencijama poduzetnika REOMA i C.I.O.S. Grupe, a ne podacima iz Registra onečišćavanja okoliša, budući da isti za 2023. nisu javno dostupni. Podaci za sudionike koncentracije i s njima povezane poduzetnike za period od siječnja do kolovoza 2023. godine temelje se na poslovnim evidencijama društava sudionika koncentracije.
12. OČITOVANJA NAJVEĆIH KONKURENATA, KUPACA I DOBAVLJAČA SUDIONIKA KONCENTRACIJE NA TRŽIŠTU SAKUPLJANJA I OBRADE PAPIRA I KARTONA U RH
[***] očitovao se kako nema saznanja o mogućim konkretnim značajnim učincima predmetne koncentracije na poslovanje ostalih poduzetnika na navedenim tržištima (dobavljača, kupaca i konkurenata sudionika koncentracije), niti o učincima te koncentracije na tržišno natjecanje na navedenim tržištima. Djelatnost [***] prema NKD-u jest 1712 – Proizvodnja papira i kartona. 5 (pet) najvećih dobavljača i kupaca otpadnog papira/kartona u 2021., 2022. i 2023. godini, prema visini prihoda i količini otkupljene/kupljene robe navedenog poduzetnika su [***].
[***] očitovao se kako sukladno svim dostupnim saznanjima, društvo [***] smatra kako predmetna koncentracija neće značajno utjecati na postojeću tržišnu situaciju. Također, dostavljena je lista 5 najvećih dobavljača i kupaca otpadnog papira/kartona društva [***] za 2021., 2022. i 2023.
Za 2021. lista najvećih kupaca: [***] Za 2022. lista najvećih kupaca: [***] Za 2023. lista najvećih kupaca: [***]
Za 2021. lista najvećih dobavljača: [***]. Za 2022. lista najvećih dobavljača: [***] Za 2023. lista najvećih dobavljača: [***].
[***] očitovao se kako je u poslovnom odnosima s EKO-FLOR PLUS, na temelju [***]. Navedenim ugovorom ugovorene su pojedinačne i jedinične cijene za usluge koje pruža na ime organiziranja i zbrinjavanja otpada iz poslovanja s lokacija [***] i to za: Odvoz i zbrinjavanja miješanog amabalažnog otpada, Odvoz i uništenje robe s istekom roka trajanja i Odvoz i zbrinjavanje plastičnih gajbica i tvrde plastike. Nadalje, u poslovnom je odnosu s REOMA, na temelju [***]. Navedenim ugovorom ugovorene su pojedinačne i jedinične cijene za usluge koje pruža [***], kao prodavatelju i naručitelju, a kojim je REOMA kao sakupljač obvezan preuzeti od [***] kao prodavatelja na ugovorenim lokacijama (filijale [***]), neopasni otpad, a za koji sakupljač plaća ugovorenu cijenu, s time da je sakupljač ovlašten naplatiti trošak odvoza. Ugovoreno je za: Ambalažu od papira i kartona i Ambalažu od plastike. [***], na temelju kojeg je REOMA obvezna na lokaciji [***] preuzeti neopasni otad, po cijenama iz [***] i to za: Ambalažu od papira i kartona. Predmetni ugovori naknadno nisu mijenjani niti nadopunjeni, stoga [***] nema saznanja da bi predmetna koncentracija imala ili u budućnosti mogla imati kakav konkretan značajniji mogući utjecaj na poslovanje s [***] i na ugovorene usluge. Također, [***] nema nikakvih saznanja o mogućim konkretnih značajnim učincima predmetne koncentracije na poslovanje ostalih poduzetnika na navedenim tržištima kao i na moguće značajne učinke te koncentracije na tržišno natjecanje na navedenim tržištima.
[***] očitovao se kako društvo [***] smatra kako u slučaju predmetne koncentracije ne dolazi do poremećaja na tržištu niti će predmetna koncentracija imati značajne učinke na tržišno natjecanje. Naime, uzimajući u obzir tendenciju rasta industrije i proizvodnje, a samim time i potrošnje postoji povećana potražnja za uslugama sakupljanja i zbrinjavanja otpada od strane proizvođača otpada. Nastavno na navedeno, po mišljenju navedenog poduzetnika, svi sudionici koji imaju potrebne dozvole za pružanje usluga sakupljanja i obrade otpada, imaju pristup na tržište te mogućnost sklapanja poslova bilo u sklopu javne nabave, bilo u obliku komercijalnih ugovora.
[***] očitovao se o poslovnim odnosima s tvrtkama EKO-FLOR PLUS d.o.o. i REOMA GRUPA d.o.o. S obzirom da je [***] aktualni davatelj javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području [***], isti je dužan postupati sukladno odredbama članka 68. Zakona o gospodarenju otpadom (NN 84/21) koje propisuju obveze davatelja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada. Javna usluga, sukladno članku 64. Zakona uključuje slijedeće: – uslugu prikupljanja na lokaciji obračunskog mjesta korisnika usluge: 1. miješanog komunalnog otpada 2. biootpada 3. reciklabilnog komunalnog otpada (koji obuhvaća papir i karton, otpadnu plastiku, otpadni metal i otpadno staklo, uključujući otpadnu ambalažu) 4. glomaznog otpada jednom godišnje te – uslugu preuzimanja otpada u reciklažnom dvorištu – uslugu prijevoza i predaje otpada ovlaštenoj osobi. S obzirom na činjenicu da je [***] u svojstvu davatelja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada dužna reciklabilni otpad predati ovlaštenoj osobi koja posjeduje dozvole potrebne za obavljanje djelatnosti oporabe otpada, u spomenutom je svojstvu dužna zasnovati poslovni odnos sa oporabiteljima putem javnog poziva za dostavu ponuda za otkup reciklabilnog otpada. U slučaju da za pojedine vrste reciklabilnog otpada ne postoji gospodarski interes otkupa, [***] je dužna objaviti javni natječaj za preuzimanje i daljnju obradu reciklabilnog otpada. U spomenutom svojstvu u periodu od 2021. pa do listopada 2023. tvrtka EKO-FLOR PLUS d.o.o. preuzela je [***] tona otpadne plastike, [***] tona otpadnog stakla (prozorska stakla), [***] tona izolacijskih materijala i [***] tone ostalog komunalnog otpada sukladno obvezama iz ugovora koji je sa spomenutom [***] sklopila nakon provedenog javnog natječaja za preuzimanje reciklabilnog komunalnog otpada. Također, nakon provedenog javnog poziva za otkup i daljnju obradu reciklabilnog otpada s tvrtkom REOMA GRUPA d.o.o. postojali su poslovni odnosi u dijelu koji se odnosi na otkup dijela reciklabilnog otpada (papira i kartona), otpadnog drva i daljnje obrade glomaznog otpada te otpadne plastične ambalaže. U svim spomenutim poslovnim odnosima tvrtka REOMA GRUPA d.o.o. je gotovo uvijek nastupala kao dio zajednice ponuditelja s tvrtkom Ce-ZaR d.o.o. iz Zagreba. Navedeni poduzetnici su drvo, metal, papirnu i kartonsku ambalažu te papir i karton otkupljivali na temelju provedenog javnog poziva za otkup. Biorazgradivi otpad, plastičnu ambalažu i glomazni otpad navedeni poduzetnici su preuzimali na temelju provedenog javnog natječaja za nabavu usluge preuzimanja i daljnje obrade otpada. Otpadnu elektroničku opremu i opremu koja sadrži klorofluorougljike (KB 20 01 23* i 20 01 35*) CE-ZA-R d.o.o. je preuzimao kao ovlašteni koncesionar Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ostale vrste otpada navedeni poduzetnici su preuzimali na temelju provedenog javnog nadmetanja za nabavu usluge preuzimanja i daljnje obrade otpada.
13. OČITOVANJE NADLEŽNIH INSTITUCIJA U PODRUČJU GOSPODARENJA OTPADOM
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, sa sjedištem u Zagrebu, Radnička cesta 80 (dalje u tekstu: Fond) dostavio je zatraženo 14. prosinca 2023.
Fond se očitovao kako je 31. srpnja 2021. stupio je na snagu Zakon o gospodarenju otpadom (»Narodne novine« broj 84/21, u daljnjem tekstu: Zakon) kojim je u odredbi članka 88. propisano kako su posebne kategorije otpada tokovi otpada za koje se propisuju posebni uvjeti gospodarenja (otpadni tekstil i obuća, otpadna ambalaža, otpadne gume, otpadna ulja, otpadne baterije i akumulatori, otpadna vozila, građevni otpad i otpad koji sadrži azbest, medicinski otpad, otpadna električna i elektronička oprema, otpad iz proizvodnje titan dioksida, otpadni poliklorirani bifenili i poliklorirani terfenili, plastika za jednokratnu uporabu i ribolovni alati koji sadrže plastiku) kao i određeni tok otpada za koje ministar nadležan za poslove zaštite okoliša Pravilnikom propisuje poseban način gospodarenja otpadom ili određeni tok otpada za koji je propisima Europske unije uređen način gospodarenja. U Republici Hrvatskoj je putem Fonda uspostavljen sustav proširene odgovornosti proizvođača proizvoda za: otpadna vozila, otpadne gume, otpadna ulja, otpadne baterije i akumulatore, otpadnu električnu i elektroničku opremu i otpadnu ambalažu, kao skup mjera koje se poduzimaju u Republici Hrvatskoj kako bi se osiguralo da proizvođači proizvoda snose financijsku odgovornost za fazu »otpad« u životnom ciklusu proizvoda.
Vezano uz navedeno, EKO-FLOR PLUS u ovom trenutku s Fondom ima sklopljen: Ugovor o [***] za papirnu, kartonsku, višeslojnu, skupnu (sekundarnu) i transportnu (tercijalnu) otpadnu ambalažu od drveta, tekstila i ostalih ambalažnih materijala, te Ugovor [***].
Također, Fond i EKO-FLOR PLUS imaju sklopljen i Ugovor o [***] te Ugovor [***], međutim predmetni ugovori u 2021., 2022. i prvih 9. mjeseci 2023. nisu konzumirani.
Nadalje, u svezi s traženim informacijama od Fonda koje su relevantne za postupak ocjene dopuštenosti koncentracije, dani su podaci za razdoblje 2021., 2022. i prvih 9 mjeseci 2023. o količini sakupljene otpadne ambalaže izvan sustava povratne naknade po materijalima (otpadni ambalažni ostali polimeri – plastika, otpadni ambalažni papir i karton, otpadno ambalažno staklo i otpadno drvo) koje su u sustavu gospodarenja posebnim kategorijama otpada sakupili EKO-FLOR PLUS i REOMA kao i podatak o količini otpadne ambalaže od drveta koju je obradio EKO-FLOR PLUS uz podatak o tome koliki udio predstavljaju predmetne količine u ukupno sakupljenim/obrađenim količinama otpadne ambalaže po vrstama materijala u ukupnim količinama isključivo u sustavu kojim upravlja Fond.
U nastavku je Fond dostavio navedene podatke u tabelarnom prikazu, Tablica 7.
[***]
Izvor: Očitovanje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost zaprimljeno 14. prosinca 2023., Obrada: AZTN
Iz podataka prikazanih u tabličnom prikazu u Tablici 7., pojašnjava Fond, razvidno je kako jedino područje u sustavu gospodarenja posebnim kategorijama otpada u kojem sudjeluju EKO-FLOR PLUS je sakupljanje otpadne ambalaže od polimera (plastike), otpadne ambalaže od papira i kartona, otpadnog ambalažnog stakla, otpadne drvene ambalaže i oporabe otpadne ambalaže od drva. REOMA nema ugovorni odnos s Fondom ali sudjeluje u sakupljačkoj mreži EKO-FLOR PLUS u sakupljanju otpadnog ambalažnog drveta. Sakupljanje i oporaba otpadne ambalaže se odvija sukladno uvjetima iz propisa Republike Hrvatske koji reguliraju predmetnu problematiku, slijedom čega Fond ne vidi mogućnost konkretnih negativnih učinaka na poslovanje ostalih dionika sustava gospodarenja otpadnom ambalažom, kao niti na sustav sakupljanja ili obrade otpadne ambalaže u Republici Hrvatskoj u cjelini.
Hrvatska gospodarska komora, Udruženje za sekundarne sirovine, skupljanje i preradu, sa sjedištem u Zagrebu, Rooseveltov trg 2, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Uprava za procjenu utjecaja na okoliš i održivo gospodarenje otpadom, sa sjedištem u Zagrebu, Radnička cesta 80, nisu AZTN-u dostavili zatražena očitovanja, mišljenje i podatke u za to ostavljenom roku od 30 dana.
14. UČINCI KONCENTRACIJE NA MJERODAVNO TRŽIŠTE
Zbog visine post-koncentracijskog tržišnog udjela na tržištu sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada (papir/karton) na teritoriju Republike Hrvatske od [40 – 50] %, podnositelj prethodne prijave koncentracije je u dokumentu »Ekonomska analiza učinaka« koji je izradio Ekonomski fakultet u Zagrebu, dostavio obrazloženje horizontalnih i vertikalnih učinaka predmetne koncentracije. AZTN je prihvatio navedenu analizu i zaključke iz te analize kao vjerodostojne i relevantne za ocjenu učinaka predmetne koncentracije.
Prema podacima za 2021. godinu CIOS Grupa na predmetnom tržištu ostvaruje tržišni udjel od [5 – 10] %, a REOMA tržišni udjel od [30 – 40] %.
Ukupni (apsolutni) HHI nakon provedbe koncentracije sudionika koncentracije na mjerodavnom tržištu za 2021. godinu iznosi 2.536,35. Indikator povećanja koncentriranosti (delta) između predkoncentracijskih HHI vrijednosti i nakon provedbe koncentracije iznosi 591,32.
Struktura tržišta u predmetnom slučaju temelji se na podacima Očevidnika sakupljanja, iz Registra onečišćavanja okoliša, koje vodi MINGOR, pri čemu je potrebno uzeti u obzir kako su podaci iskazani kao ukupno sakupljeno po pojedinom poduzetniku moguće i višestruko uvećani zbog činjenice da svaki poduzetnik u nizu prijavljuje svoje količine u očevidnik, od proizvođača, preko čak i nekoliko sakupljača papira/kartona. Iz tako prikazanih podataka proizlaze i utvrđeni tržišni udjeli.
Dokument »Ekonomska analiza učinaka« navodi kako nakon provedbe predmetne koncentracije tržišni udjel sudionika koncentracije iznosi [40 – 50] % na visoko koncentriranom tržištu (koeficijent koncentracije CR4 = 82,03 %). Niz je čimbenika zbog kojih nije vjerojatno da će sudionici koncentracije, nakon provedbe koncentracije, biti u mogućnosti profitabilno povećavati cijene, odnosno da neće nastati značajni horizontalni učinci.
Prvenstveno se ističe kako tržište nije asimetrično jer postoji jasan konkurentski pritisak od strane drugog poduzetnika po visini tržišnog udjela ([***]), te postoje još dva poduzetnika ([***] i [***] koji imaju tržišni udjel iznad 5 %. Ostatak tržišta od [10 – 20] % čini daljnjih 101 sudionika (poduzetnika s pojedinačnim tržišnim udjelima od [0 – 5] % i manjim).
Najznačajniji konkurenti sudionika koncentracije na tržištu papira i kartona vertikalno su integrirani sustavi. Riječ je o poduzetniku [***], koji je po tehnologiji kojom raspolaže daleko ispred REOME i CIOS Grupe, a koji je vertikalno integriran budući da raspolaže tvornicom za proizvodnju papira i kartona, te je jedan od dva reciklažera papira u Republici Hrvatskoj. I poduzetnik [***] je isto tako vertikalno integriran na tržištu papira i kartona.
Na mjerodavnom tržištu postoji velik broj stvarnih manjih konkurenata (više od 100) te velik broj potencijalnih konkurenata (tj. poduzetnika koji imaju dozvole za obavljanje djelatnosti, ali trenutno ne obavljaju tu djelatnost).
Tržište je vrlo dinamično i otvoreno, s tendencijom rasta. Na tržište gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj, uključujući papir/karton, ušao je niz velikih multinacionalnih poduzetnika na način da su preuzeli ranija etablirana domaća društva. Tako je primjerice britanski DS Smith Belišće Croatia d.o.o. preuzeo društvo Unijapapir. Nadalje, 2015. na tržište su ušli Hamburger Recycling Croatia d.o.o., a 2018. godine Saubermacher-EKP d.o.o., značajne multinacionalne kompanije.
Ugovori za sakupljanje i odvoz nekomunalnog otpada, uključujući i papir i karton sklapaju se u okviru postupaka javne nabave, u pravilu na kratki rok (jednu do dvije godine), što je pretežiti model poslovanja i ciljnog društva-REOME, zbog čega se situacija na tržištu stalno mijenja ovisno o tome tko od ponuđača uspije na kojem javnom natječaju koji raspisuju jedinice lokalne samouprave. Stoga, tržište je otvoreno, a na natječaj se može javiti svatko tko ispunjava uvjete.
Također postoji zadovoljavajuća protutežeća snaga kupaca, koja bi spriječila sudionike koncentracije da sudionici koncentracije profitabilno povećavaju cijene. Kupci su u predmetnom slučaju prvo, javni naručitelji, a drugo, »privatni« kupci obrađenog materijala.
Javni naručitelji, tj. lokalne jedinice i trgovačka društva u njihovom vlasništvu, kao kupci usluge zbrinjavanja otpada, imaju snažnu poziciju, te mogu diktirati uvjete na tržištu. Javni naručitelji su jači nego ponuditelji formirajući svojom voljom tj. predispozicijama natječaja uvjete javljanja na natječaj. To djeluje ograničavajuće na tržišnu snagu poduzetnika koji se javljaju na javne natječaje jer se provodi postupak prema pravilima javne nabave, što podrazumijeva međusobno konkuriranje ponuditelja.
S druge strane, postoje i kupci obrađenog materijala, kojima se materijal plasira kao gotov ili polugotov proizvod, npr. balirani proizvod koji je u određenoj fazi finalizacije i kompaktnije ga je transportirati nego u rasutom stanju, jer se ostvaruje ušteda transportnih troškova, a koji se prodaje reciklažerima. Tih kupaca nema značajan broj u Republici Hrvatskoj, ali oni kupuju od različitih ponuditelja.
Nadalje, podaci provedenih analiza odnose se na količine, a ne na prihode poduzetnika, te ne postoji nužno korelacija između podataka o tržišnim udjelima koji se temelje na količinama i tržišnim udjelima koji bi se temeljili na podacima o prihodima poduzetnika. Naime, prikupljene količine ne moraju biti nužno indikativne za tržišnu snagu poduzetnika jer njihovo sakupljanje primjerice u slučaju papira/kartona može biti: (i) naplatno [***], ili (ii) bez naknade [***].
Stoga u konkretnom slučaju, pokušaj sudionika koncentracije da značajno povećaju cijene ne bi bio profitabilan jer bi dovoljan broj kupaca prešao njihovim konkurentima. Naime, konkurencija se na ovom mjerodavnom tržištu odvija između manjih lokalnih tržišta, te treba smatrati da poduzetnici koji su takmaci, a prisutni na susjednim lokalnim tržištima, prvenstveno oni sa susjednih tržišta, a potencijalno i sa daljnjih udaljenih lokalnih tržišta, predstavljaju zadovoljavajući izvor učinkovitog konkurentskog pritiska na sposobnost sudionika da profitabilno povećaju cijene.
Vjerojatnost da vodeći poduzetnik na tržištu profitabilno poveća cijenu nije izvjestan budući da je, s jedne strane, pristup tržištu zbrinjavanja otpada za kojim potrebu imaju javni naručitelji riješen putem javnih natječaja, gdje ponuđači konkuriraju s obzirom na cijenu, te s druge strane, kada je riječ o plasiranju materijala trećima, riječ je o tržišnom privatno-pravnom odnosu, gdje nema moći ponuditelja da nametnu svoju cijenu s obzirom na činjenicu da postoji niz ponuditelja.
U odnosu na vertikalne učinke, u »Ekonomskoj analizi učinaka« navodi se kako vertikalni odnos između sudionika koncentracije postoji zbog toga što su poduzetnici koji su obuhvaćeni koncentracijom prisutni kako na tržištu sakupljanja industrijskog i komercijalnog papira i kartona (uzlazno tržište), tako i na tržištu obrade papira i kartona (silazno tržište). Vertikalne veze postoje između uzlaznog (sakupljanje i odvoz) i silaznog (obrada) tržišta gospodarenja otpadom, odnosno papira i kartona.
Kako se pod mogućim vertikalnim učincima koncentracije, misli na mogućnost zatvaranja tržišta (engl. foreclosure), onda se u kontekstu ovog konkretnog tržišta postavlja pitanje hoće li REOMA nakon koncentracije prestati prodavati svojim dotadašnjim kupcima, odnosno hoće li zbog provedbe koncentracije stvarnim ili potencijalnim konkurentima biti spriječen ili onemogućen pristup tržištu.
Sortiranje i baliranje (obradu) papirnog otpada obavljaju i poduzetnici u sastavu CIOS Grupe i drugi poduzetnici na tržištu, dok je poduzetnik [***], vodeći poduzetnik na tržištu papira i kartona, te posjeduje tvornicu za proizvodnju ambalaže od papira i kartona u [***]. S druge strane poduzetnici u okviru CIOS Grupe ne posjeduju takvu tehnologiju, već se s aspekta obrade zaustavljaju na procesu sortiranja i baliranja papira/kartona po vrstama materijala (bijeli papir, novinski papir, kartonska ambalaža i slično).
REOMA pak značajan dio prihoda ostvaruje od prodaje obrađenog papira/kartona u inozemstvu. Navedeno ukazuje da je izvoz sirovine u inozemstvo provediv te da nije vjerojatno da bi sudionici koncentracije nakon njezine provedbe pribjegli strategiji zatvaranja tržišta.
Nadalje, kupcima su dostupne alternative za kupnju papira i kartona po sličnim uvjetima na domaćem i inozemnom tržištu, što ukazuje na disperziju kupaca na tržištu u pogledu kupnje i prodaje papira/kartona.
U svakom slučaju, sposobnost zatvaranja tržišta (ograničavanje pristupa tržištu) u konkretnom slučaju je isključena, jer će nakon provedbe koncentracije na silaznom tržištu sudionici koncentracije imati samo [10 – 20] % tržišnog udjela, dok vodeći poduzetnik ([***]) ostvaruje [50 – 60] % tržišnog udjela.
Osim toga, kada je riječ o tržištu trgovine na veliko papirom i kartonom, kupci papira i kartona na tržištu trgovine na veliko su isključivo treće osobe, pa ne postoji mogućnost zatvaranja tržišta nakon koncentracije od strane sudionika koncentracije, a uzimajući u obzir relativno niske tržišne udjele i REOME i CIOS Grupe na tržištima sakupljanja i obrade otpada, predložena transakcija ne izaziva negativne vertikalne učinke.
Prema podacima podnositelja prijave, EKO FLOR PLUSA dostavljenim za 2022. godinu, te dopunom »Ekonomske analize učinaka EFZG-a«, u odnosu na ranije dostavljene podatke za 2021. godinu te »Ekonomsku analizu učinaka« koju je izradio Ekonomski fakultet u Zagrebu, proizlazi kako bi prema podacima za 2022. sudionici koncentracije ostvarivali post-koncentracijski tržišni udjel na tržištu sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada (papir/karton) na teritoriju Republike Hrvatske u visini od [40 – 50] %, što predstavlja pad tržišnog udjela za [0 – 5] postotna poena.
Prema podacima za 2022. godinu CIOS Grupa na predmetnom tržištu ostvaruje tržišni udjel od [10 – 20] %, a REOMA tržišni udjel od [30 – 40] %. Ukupni (apsolutni) HHI nakon provedbe koncentracije sudionika koncentracije na mjerodavnom tržištu za 2022. godinu iznosi 2.544,26. Indikator povećanja koncentriranosti (delta) između predkoncentracijskih HHI vrijednosti i nakon provedbe koncentracije iznosi 667,77. Na tržištu obrade papira i kartona (silazno tržište) u 2022. godini tržišni udio sudionika koncentracije je [10 – 20] %, što predstavlja pad za [0 – 5] postotni poen u odnosu na 2021. godinu.
U odnosu na vrstu otpada – papir/karton, provedena analiza prikazuje stabilnu tržišnu situaciju u 2021., 2022., te projekciju za 2023. godinu bez značajnih odstupanja gdje kroz sve promatrane godine grupacija [***], koju sačinjavaju [***] i [***], ima vodeću ulogu na tržištu budući da posjeduje tvornicu za obradu otpadne ambalaže od papira/kartona u [***], te tvornicu za proizvodnju papirne ambalaže [***] čime zaokružuju cjelokupni proces recikliranja papira/kartona u Republici Hrvatskoj, ali i u zemljama okruženja.
Nadalje, najznačajniji pad tržišnog udjela na tržištu sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada na teritoriju Republike Hrvatske ostvaren je u 2022. godini u kategoriji glomazni otpad, te bi post-koncentracijski tržišni udjel iznosio [10 – 20] %, dok bi prema podacima za 2021. iznosio [30 – 40] %. Značajnije smanjenje udjela je radi iznimnog utjecaja na tržišne udjele poduzetnika u usluzi sakupljanja i odvoza glomaznog otpada koje je imao potres na području Grada Zagreba 2020. godine (kao i potres 29. 12. 2020. na području Petrinje) te posljedično značajne i sveobuhvatne aktivnosti u saniranju posljedica potresa u pogledu sakupljanja glomaznog otpada, dok u 2022. godini nije više bilo iznimnih utjecaja.
Osim toga, pad tržišnog udjela u 2022. na tržištu sakupljanja industrijskog i komercijalnog otpada na teritoriju Republike Hrvatske ostvaren je u kategoriji metal, sa post-koncentracijskog udjela od [50 – 60] % prema podacima za 2021. na [30 – 40] % prema podacima za 2022. zbog razlika u analiziranim ključnim brojevima metalnog otpada s kojima je REOMA sudjelovala na tržištu metala u 2022. godini.
Rast tržišnog udjela u 2022. ostvaren je u kategoriji drvo, gdje bi post-koncentracijski udjel sudionika koncentracije iznosio [20 – 30] %. Riječ je o posljedici usklađenja poslovanja sa zakonskom regulativom u pogledu otpadne ambalaže od drva, gdje je podnositelj prijave, kao ovlašteni obrađivač otpadne ambalaže od drva bio je obvezan najkasnije do 31. srpnja 2022. godine organizirati vlastitu sakupljačku mrežu na cijelom teritoriju Republike Hrvatske, što je imalo za posljedicu i određeno povećanje količina otpadne ambalaže od drva koje su sakupljene i predane na obradu.
Rast tržišnog udjela u 2022. ostvaren je i u kategoriji plastika, gdje bi post-koncentracijski udjel sudionika koncentracije iznosio [20 – 30] %, što je rast za [0 – 5] postotna poena u odnosu na 2021.
U pogledu tržišta otpada od plastike, [***] je kontinuirano vodeći oporabitelj plastike kroz promatrane godine. Isto tako, razvidan je smjer razvoja tržišta po uzoru na ostale europske zemlje koji teži prema energetskoj oporabi plastike. Najbolji pokazatelj je tržišni subjekt [***] koji u 2021. godini nije prešao prag od 5 % udjela tržišta, dok u 2022. godini sudjeluje sa [5 – 10] % udjela tržišta. Naime, razvojem vlastite tehnologije za proizvodnju energije iz otpadne plastike koju koriste članice [***] za proizvodnju građevinskih proizvoda dolazi do povećanja količina energetske oporabe otpadne plastike.
Neznatan rast u 2022. ostvaren je i u kategorijama bio-otpad i građevinski miješani otpad, gdje bi post-koncentracijski tržišni udjel sudionika koncentracije iznosio [10 – 20] % u slučaju bio-otpada te [0 – 5] % u slučaju građevinskog miješanog otpada.
Podaci o količinama otpada za 2023. godinu nisu javno dostupni, podnositelj prijave je izvršio projekciju podataka za tu godinu, no u dokumentu »Dopuna ekonomske analize učinaka EFZG-a« navodi se kako su ograničenja pretpostavki analiza za 2023. godinu značajna te stoga analize za 2023. godinu treba promatrati s rezervom.
15. ODLUKA VIJEĆA ZA ZAŠTITU TRŽIŠNOG NATJECANJA
Vijeće za zaštitu tržišnog natjecanja (dalje: Vijeće) je na 42/2023. sjednici, održanoj 19. prosinca 2023., sukladno ovlastima iz članka 30. točke 2. i članka 31. ZZTN-a, razmatralo ukupne učinke provedbe predmetne koncentracije na tržištima obuhvaćenim predmetnom koncentracijom, uzimajući u obzir kriterije iz članka 21. stavka 3. ZZTN-a i članka 19. Uredbe o koncentracijama.
Na temelju ocjene podataka sadržanih u prijavi koncentracije, očitovanja podnositelja prijave, utvrđene strukture mjerodavnih tržišta, s obzirom na postojeće i potencijalne konkurente, općih pokazatelja o tržišnim udjelima na mjerodavnom tržištu, pribavljenih podataka i očitovanja od anketiranih poduzetnika očitovanja Fonda, postkoncentracijskog tržišnog udjela sudionika koncentracije, ekonomske analize sadržane u dokumentu: »Ekonomska analiza učinaka« koju je izradio Ekonomski fakultet u Zagrebu, očekivanih učinaka koncentracije u smislu koristi za potrošače i drugih raspoloživih podataka i saznanja, isprava i dokaza, kao i rezultata provedene pravne i ekonomske analize u ovom predmetu, vodeći računa o svim konkretnim činjeničnim, pravnim i gospodarskim okolnostima, Vijeće je zaključilo da je u konkretnom slučaju riječ o koncentraciji koja se ocjenjuje kao dopuštena u smislu članka 22. stavka 7. točke 1. ZZTN-a.
Stoga je AZTN, na temelju odluke Vijeća donio odluku kao u točki I. izreke ovoga rješenja.
Ovo je rješenje pročišćeno od poslovnih tajni u smislu članka 53. ZZTN-a i bit će objavljeno u »Narodnim novinama» i na službenim mrežnim stranicama AZTN-a sukladno odredbi članka 59. stavka 2. i stavka 3. ZZTN-a u svezi s člankom 58. stavkom 1. točkom 5. ZZTN-a.
Stoga je AZTN, na temelju odluke Vijeća donio odluku kao u točki II. izreke ovoga rješenja.
UPUTA O PRAVNOM LIJEKU
Protiv rješenja AZTN-a nije dopuštena žalba, ali u roku od trideset (30) dana od dana dostave rješenja stranka može tužbom pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske.
Napomena:
Sukladno članku 53. ZZTN-a, podaci koji predstavljaju poslovnu tajnu izuzeti su od objavljivanja te su u tekstu navedeni podaci označeni u rasponima i s [***].
Klasa: UP/I 034-03/22-02/011
Urbroj: 580-11/41-2023-055
Zagreb, 19. prosinca 2023.
Predsjednica Vijeća
za zaštitu tržišnog natjecanja
dr. sc. Mirta Kapural, dipl. iur., v. r.
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.