Baza je ažurirana 20.11.2024.
zaključno sa NN 109/24
EU 2024/2679
MINISTARSTVO PRAVOSUĐA I UPRAVE
1712
Na temelju članka 25. stavka 3., članka 27. stavka 4., članka 30. stavka 5. i članka 31. stavka 5. Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima i pravosudnom ispitu (»Narodne novine«, broj 14/19 i 30/23), ministar pravosuđa i uprave donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O POLAGANJU PRAVOSUDNOG ISPITA
Članak 1.
U Pravilniku o polaganju pravosudnog ispita (»Narodne novine«, broj 81/19 i 141/22) u članku 2. stavak 3. mijenja se i glasi:
»(3) Ministar nadležan za poslove pravosuđa članove i zamjenike članova Ispitnog povjerenstva može imenovati i iz reda drugih pravnika koji ispunjavaju zakonom propisane uvjete i koji su se dokazali svojim stručnim djelovanjem na određenom pravnom području.«.
Članak 2.
U članku 5. stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
»(2) Kandidat prijavi u izvorniku ili ovjerenoj preslici prilaže:
– diplomu o završenom studiju prava odnosno rješenje nadležnog tijela o priznavanju inozemne visokoškolske kvalifikacije
– dokaz o ispunjenju uvjeta za pristupanje polaganju pravosudnog ispita sukladno zakonu koji uređuje postupak prijavljivanja te program, način polaganja i vrednovanja pravosudnog ispita (u daljnjem tekstu Zakon):
1. vježbenici u pravosudnim tijelima potvrdu čelnika pravosudnog tijela o najmanje 18 mjeseci vježbeničke prakse u pravosudnim tijelima i njihovim odjelima propisanim Zakonom te potvrdu Pravosudne akademije o pohađanju stručnih radionica sukladno Zakonu
2. osobe primljene u pravosudna tijela na stručno osposobljavanje radi stjecanja uvjeta za polaganje pravosudnog ispita potvrdu čelnika pravosudnog tijela o najmanje 18 mjeseci vježbeničke prakse sukladno Zakonu
3. odvjetnički vježbenici potvrdu Hrvatske odvjetničke komore o najmanje 18 mjeseci odvjetničke vježbe
4. javnobilježnički vježbenici potvrdu Hrvatske javnobilježničke komore o najmanje 18 mjeseci javnobilježničke vježbe i potvrdu predsjednika općinskog suda o obavljenoj praksi sukladno Zakonu
5. ostali kandidati potvrdu poslodavaca s popisom i opisom pravnih poslova za koje je kao uvjet propisan završeni studij prava odnosno poslova u znanstveno-nastavnim, nastavnim i suradničkim zvanjima pravnih znanosti u najkraćem trajanju od 36 mjeseci ili 24 mjeseca uz potvrdu predsjednika općinskog suda o obavljenoj praksi sukladno Zakonu.
(3) Prijavi se prilaže i dokaz o uplati naknade troškova polaganja pravosudnog ispita.
(4) Ako je kandidat nakon završetka studija prava promijenio osobno ime, prijavi je dužan priložiti i dokaz o promjeni osobnog imena.«.
Članak 3.
Članak 6. mijenja se i glasi:
»(1) Prijava za polaganje popravnog ispita uz dokaz o uplati naknade troškova polaganja ispita podnosi se ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa najkasnije 15 dana prije početka mjeseca u kojem kandidat namjerava pristupiti polaganju ispita.
(2) Ako kandidat polaganju popravnog ispita iz pojedinog predmeta namjerava pristupiti u sljedećem mjesecu, a prethodnom polaganju ispita pristupio je nakon proteka roka iz stavka 1. ovoga članka, prijava za polaganje popravnog ispita podnosi se do kraja mjeseca koji prethodi mjesecu u kojem kandidat namjerava pristupiti polaganju ispita.
(3) Prijava za ponovno polaganje usmenog dijela ispita uz dokaz o uplati naknade troškova polaganja ispita podnosi se ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa najkasnije 15 dana prije početka mjeseca u kojem kandidat namjerava pristupiti polaganju ispita.«.
Članak 4.
Iza članka 21. dodaje se članak 21.a koji glasi:
»Članak 21.a
(1) Tijek pisanog dijela pravosudnog ispita snima se nadzornim kamerama i prati na središnjem računalu radi sprječavanja korištenja nedopuštenih pomagala te cjelovitog nadzora pravilnosti provedbe ispita koji se ne može osigurati drugim mjerama.
(2) Osobni podaci koji se obrađuju u provedbi video nadzora iz stavka 1. ovoga članka su snimke i slike kandidata koji polažu pisani dio ispita te osoba iz članka 21. stavka 1. ovoga Pravilnika, kao i mjesto i vrijeme snimanja.
(3) Sustav video nadzora iz stavka 1. ovoga članka zaštićen je od neovlaštenog pristupa te se aktivira isključivo za vrijeme provedbe pisanog dijela pravosudnog ispita u prostoriji u kojoj se ispit provodi i na čijem je ulazu vidljivo istaknuta oznaka o provedbi video nadzora.
(4) Pravo pristupa podacima dobivenim sustavom video nadzora iz stavka 1. ovoga članka radi donošenja mjerodavnih odluka imaju predsjednik Ispitnog povjerenstva te članovi i zamjenici članova Ispitnog povjerenstva koji ocjenjuju pisane radnje odnosno koji odlučuju o prigovoru na ocjenjivanje.
(5) Osobe iz stavka 4. ovoga članka prije pristupa podacima dobivenim sustavom video nadzora daju izjavu o povjerljivosti kojom se obvezuju na obradu i korištenje podataka u skladu s propisanom svrhom te čuvanje njihove tajnosti i nakon prestanka članstva u Ispitnom povjerenstvu.
(6) Podaci dobiveni sustavom video nadzora čuvaju se do utvrđenja ishoda odnosno rezultata pisanog dijela ispita, a najkasnije šest mjeseci od dana nastanka, osim zbog korištenja u dokazne svrhe u pokrenutom upravnom ili sudskom postupku, u kojem se slučaju čuvaju do pravomoćnog okončanja navedenog postupka.
(7) Uređaji i postavke sustava video nadzora te osobe ovlaštene za rad sa sustavom video nadzora, pohranu podataka na prijenosne medije radi korištenja u dokazne svrhe, obradu osobnih podataka dobivenih sustavom video nadzora te vođenje evidencija o snimkama koje odgovaraju za korištenje sustava i prikupljenih podataka u skladu s propisanom svrhom utvrđuju se posebnom odlukom ministra nadležnog za poslove pravosuđa.«.
Članak 5.
U članku 22. iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
»(6) Kandidatu koji ponovno pristupa polaganju pravosudnog ispita priznaju se prethodno ostvareni rezultati na pisanom dijelu ispita.«.
Članak 6.
Članak 23. mijenja se i glasi:
»(1) Na zahtjev kandidata omogućava se uvid u pisane radnje i postignuti broj bodova.
(2) Kandidat koji iz pisane radnje ne ostvari najmanji broj bodova potreban da bi ostvario pravo na pristupanje usmenom dijelu pravosudnog ispita može izjaviti prigovor na ocjenjivanje.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka i prigovor iz stavka 2. podnose se pisanim putem ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa u roku od tri dana od obavijesti iz članka 22. stavka 5. ovoga Pravilnika.
(4) Izjavljeni prigovor ministarstvo prosljeđuje predsjedniku Ispitnog povjerenstva, koji između članova i zamjenika članova Ispitnog povjerenstva određuje posebno povjerenstvo od tri člana koje je dužno je ponovno pregledati pisanu radnju i odlučiti o izjavljenom prigovoru u roku od tri dana od zaprimanja.
(5) Obrazložena odluka povjerenstva iz stavka 4. ovoga članka donosi se većinom glasova i dostavlja ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa na posebnom obrascu koji je sastavni dio ovog Pravilnika (obrazac broj 2) radi obavijesti kandidata.«.
Članak 7.
Članak 28. mijenja se i glasi:
»(1) U prostoriji u kojoj se održava pravosudni ispit kandidatima i osobama koje slušaju ispit nije dopuštena uporaba tehničkih pomagala, komunikacijskih te elektroničkih audio i video uređaja.
(2) Ako kandidat na usmenom dijelu ispita bude zatečen u korištenju nedopuštenih pomagala, ispit se prekida te se utvrđuje da pravosudni ispit nije položio.
(3) Kandidat iz stavka 2. ovog članka ponovnom polaganju pravosudnog ispita može pristupiti nakon isteka roka od godine dana od dana polaganja usmenog dijela ispita.
(4) O ponašanju kandidata iz stavka 1. ovog članka koji su vježbenici u pravosudnim tijelima, odvjetnički ili javnobilježnički vježbenici izvijestit će se čelnici pravosudnih tijela u kojima su zaposleni odnosno čelnici Hrvatske odvjetničke komore ili Hrvatske javnobilježničke komore.«.
Članak 8.
U članku 29. iza stavka 4. dodaju se novi stavci 5. i 6. koji glase:
»(5) Predsjednik Ispitnog povjerenstva izreći će posebnu pohvalu kandidatu koji na pravosudnom ispitu ukupno ostvari 90 ili više bodova.
(6) Predsjednik Ispitnog povjerenstva utvrdit će da kandidat upućen na popravni ispit koji dobije manje od tri boda nije položio ispit.«.
Dosadašnji stavci 5., 6. i 7. postaju stavci 7., 8. i 9.
Članak 9.
U članku 30. stavku 1. riječi: »obrazac broj 2« zamjenjuju se riječima: »obrasci 3., 4. i 5.«
Članak 10.
U članku 31. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Opravdanim razlozima za podnošenje molbe za odobrenje nastavka polaganja ispita smatraju se bolest i drugi poremećaji zdravlja kandidata te druge izvanredne okolnosti koje se odnose na kandidata nastale nakon početka pisanog dijela ispita odnosno nakon objave rasporeda polaganja usmenog dijela ispita, a koje kandidata onemogućuju u polaganju ispita u vremenu utvrđenom rasporedom.«.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
»(4) Ako kandidat ne pristupi polaganju pravosudnog ispita u roku iz stavka 3. ovoga članka, smatra se da ispit nije položio.«.
Članak 11.
U članku 32. stavku 1. riječi: »obrazac broj 3« zamjenjuju se riječima: »obrazac broj 6«.
U stavku 2. riječi: »obrazac broj 4« zamjenjuju se riječima: »obrazac broj 7«.
U stavku 3. riječi: »obrazac broj 5« zamjenjuju se riječima: »obrazac broj 8«.
Članak 12.
U članku 33. riječi: »obrazac broj 6« zamjenjuju se riječima: »obrazac broj 9«.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 13.
Odluku iz članka 21.a stavka 7., koji je dodan člankom 4. ovoga Pravilnika, ministar nadležan za poslove pravosuđa donijet će u roku od 30 dana od ispunjenja tehničkih uvjeta za primjenu sustava video nadzora.
Članak 14.
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaju se primjenjivati obrasci propisani Pravilnikom o polaganju pravosudnog ispita (»Narodne novine«, broj 81/19 i 141/20) te se primjenjuju obrasci koji su sastavni dio ovog Pravilnika.
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim članka 4. ovoga Pravilnika koji stupa na snagu danom ispunjenja tehničkih uvjeta te članka 14. ovoga Pravilnika koji stupa na snagu 1. siječnja 2024.
Klasa: 011-01/19-01/100023
Urbroj: 514-03-02-01-01/01-23-27
Zagreb, 16. listopada 2023.
Ministar dr. sc. Ivan Malenica, v. r.
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.