MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE
Na temelju članka 17. stavka 3. Zakona o veterinarstvu (»Narodne novine«, broj 41/07 i 55/11), ministar poljoprivrede donosi
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom propisuju mjere suzbijanja i iskorjenjivanja infekciozne anemije kopitara (u daljnjem tekstu: IAK).
Članak 2.
(1) Oboljelima od IAK smatraju se kopitari kod kojih je serološka pretraga uzoraka krvi gel-difuzijskim precipitinskim testom (Coggins test) dala pozitivnu reakciju.
(2) Svaka sumnja i potvrđeni slučaj IAK prijavljuje se u skladu s posebnim propisom o načinu prijave bolesti životinja.
Članak 3.
(1) Kopitari iz članka 2. ovoga Pravilnika moraju biti označeni u skladu s posebnim propisima o identifikaciji i registraciji kopitara.
(2) U odjeljke VII, VIII, IX, X i XIX putovnice kopitara ovlašteni veterinar mora unijeti odgovarajuće podatke vezano za pozitivan rezultat serološke pretrage na IAK.
(3) Posjednik je dužan omogućiti ovlaštenom veterinaru unos podataka u putovnicu.
Članak 4.
(1) Sumnjivim na IAK smatraju se kopitari koji pokazuju kliničke znakove IAK te kopitari koji su u prethodna tri mjeseca bili u direktnom ili indirektnom kontaktu s kopitarima u kojih je potvrđen IAK.
(2) Kopitari sumnjivi na IAK moraju biti podvrgnuti serološkoj pretrazi iz članka 2. ovoga Pravilnika u roku od 7 dana od postavljanje sumnje.
(3) Smatra se da na IAK sumnjivi kopitari nisu zaraženi ako su serološkim pretraživanjem provedenim u skladu s člankom 8. stavkom 3. ovoga Pravilnika, polučili negativan rezultat.
Članak 5.
(1) Redovno serološko pretraživanje svih kopitara starijih od 6 mjeseci na IAK provodi se u skladu s posebnim propisima.
(2) U promet, osim kada se upućuju izravno na klanje, mogu se stavljati samo kopitari koji su pretraženi na IAK s negativnim rezultatom.
(3) Nalaz serološke pretrage na IAK vrijedi 90 dana računajući od dana vađenja krvi.
Članak 6.
Radi suzbijanja IAK, kopitari u kojih je utvrđena serološki pozitivna reakcija moraju se:
1. odmah usmrtiti i neškodljivo ukloniti ukoliko pokazuju kliničke znakove IAK;
2. odmah usmrtiti i neškodljivo ukloniti ako posjednik nema valjanu putovnicu za predmetnog kopitara, ako isti nije označen u skladu s propisima o identifikaciji i registraciji kopitara te ako nije moguće utvrditi njegovo podrijetlo;
3. uputiti na klanje, najkasnije u roku od 7 dana, ukoliko nema pojave kliničkih znakova IAK i ukoliko posjednik ima valjanu putovnicu za predmetnog kopitara, izdanu prije potvrđivanja IAK.
Članak 7.
Usmrćivanje i upućivanje na klanje kopitara zaraženih IAK iz članka 6. ovoga Pravilnika provodi se pod nadzorom nadležnog veterinarskog inspektora/službenog veterinara.
Članak 8.
(1) Kad se utvrdi IAK ili postavi sumnja na IAK, u zaraženom i na zarazu sumnjivom gospodarstvu, nadležni veterinarski inspektor/službeni veterinar naređuje sljedeće mjere:
1. izdvajanje oboljelih i odvojeno držanje na bolest sumnjivih kopitara,
2. popis i identifikacija svih kopitara na gospodarstvu, a ukoliko kopitari prethodno nisu identificirani i registrirani, nadležni veterinarski inspektor naređuje posjedniku da odmah, a najkasnije u roku od 48 sati, podnese zahtjev za identifikaciju i registraciju kopitara tijelu nadležnom za identifikaciju i registraciju kopitara.
3. najkasnije u roku od 7 dana od utvrđivanja IAK ili postavljanja sumnje na IAK, uzimanje uzoraka krvi svih kopitara te dijagnostičko pretraživanje na IAK, dva puta, s razmakom od 3 mjeseca između dva pretraživanja, osim u slučaju kopitara mlađih od 6 mjeseci kod kojih se drugo pretraživanje provodi u starosti od 9 mjeseci; iznimno rok iz ovoga podstavka, može se produžiti za najviše 48 sati u slučaju kada kopitari nisu identificirani i registrirani.
4. zabrana ili ograničenje kretanja i premještanja kopitara,
5. zabrana izdavanja svjedodžbi o zdravstvenom stanju i podrijetlu životinje za kopitare, osim u slučaju iz članka 6. točka 3. ovoga Pravilnika,
6. usmrćivanje ili klanje kopitara u skladu s člankom 6. ovoga Pravilnika,
7. dezinfekcija i dezinsekcija predmeta, opreme, objekata, prijevoznih sredstava, te drugih mjesta, područja i površina na kojima je boravio zaraženi ili na zarazu sumnjivi kopitar,
8. zaštita kopitara od vektora,
9. osiguranje i održavanje higijenskih uvjeta u objektima za uzgoj životinja,
10. individualni postupak s kopitarima pri liječenju i poduzimanju drugih stručnih zahvata, u skladu s načelima asepse i antisepse.
(2) U slučaju iz stavka 1. podstavka 3. ovoga članka, nadležni veterinarski inspektor izvješćuje tijelo nadležno za identifikaciju i registraciju kopitara da u roku od 7 dana od zaprimanja zahtjeva od strane posjednika, provede identifikaciju i registraciju svih kopitara na gospodarstvu.
Članak 9.
Smatra se da je IAK prestala kada od usmrćivanja, klanja ili uginuća posljednjega oboljelog kopitara i završne dezinfekcije protekne najmanje tri mjeseca, a svi ostali kopitari na gospodarstvu, su, serološkim pretraživanjem provedenim u skladu s člankom 8. stavkom 1. točkom 3. ovoga Pravilnika, polučili negativan rezultat.
Članak 10.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje infekciozne anemije kopitara (»Narodne novine«, br. 122/99).
Članak 11.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-02/12-01/182
Urbroj: 525-10/0547-13-1
Zagreb, 15. ožujka 2013.
Ministar Tihomir Jakovina, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_04_42_798.html