Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 16/13 od 08.02.2013.:

 

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE

Na temelju članka 67. stavka 2. i članka 73. stavka 5. Zakona o veterinarstvu (»Narodne novine«, broj 41/07 i 55/11) ministar poljoprivrede donosi

 

PRAVILNIK O UVJETIMA ZA PREKRCAJ NA GRANIČNOJ VETERINARSKOJ POSTAJI POŠILJAKA PROIZVODA NAMIJENJENIH UVOZU ILI ZA TREĆE ZEMLJE

Članak 1.

(1) Ovim se Pravilnikom propisuju detaljna pravila za prekrcaj proizvoda na graničnoj veterinarskoj postaji kada su pošiljke namijenjene za treće zemlje ili namijenjene uvozu u Republiku Hrvatsku, a nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji namijenjene uvozu na područje Europske unije.

(2) Ovaj Pravilnik sadrži odredbe koje su u skladu s Provedbenom odlukom Komisije 2011/215/EU od 4. travnja 2011. kojom se provodi Direktiva Vijeća 97/78/EZ vezano uz prekrcaj na graničnoj veterinarskoj postaji pri unosu pošiljaka proizvoda namijenjenih za uvoz u Europsku uniju ili za treće zemlje (SL L 90, 6. 4. 2011.).

Članak 2.

1. Nadležno tijelo – Ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede; Uprava nadležna za poslove veterinarstva;

2. Proizvodi – proizvodi životinjskog podrijetla navedeni u Pravilniku o veterinarskim pregledima u prometu s državama članicama Europske unije s ciljem stvaranja jedinstvenog tržišta (»Narodne novine«, broj 139/08), Pravilniku o veterinarskim i zootehničkim pregledima određenih životinja i proizvoda u prometu s državama članicama Europske unije (»Narodne novine«, broj 147/08) i Pravilniku o službenim kontrolama hrane životinjskog podrijetla (»Narodne novine«, broj 99/07, 28/10, 94/11 i 51/12)[1];

3. Treća zemlja – zemlja koja nije država članica Europske unije, osim Republike Hrvatske.

Članak 3.

Osoba odgovorna za pošiljku mora u trenutku prispijeća na graničnu veterinarsku postaju, prijaviti pošiljku koja je namijenjena za daljnji prekrcaj graničnom veterinarskom inspektoru, na način koji je odredilo nadležno tijelo, i obavijestiti ga o sljedećem:

(a) predviđenom vremenu istovara pošiljke;

(b) u slučaju uvoza ili provoza preko područja Republike Hrvatske/Europske unije, o graničnoj veterinarskoj postaji odredišta ili u slučaju izravnog provoza, o odredišnoj trećoj zemlji;

(c) točnoj lokaciji pošiljke, ukoliko nije izravno utovarena na zrakoplov ili brod za daljnje odredište;

(d) predviđenom vremenu utovara pošiljke na zrakoplov ili brod određen za daljnje odredište.

Članak 4.

(1) Najkraće razdoblje predviđeno člankom 9. točkom (b) alinejom prvom Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske (»Narodne novine« 132/08, 153/09 i 144/11)[2] je:

(a) 12 sati za zračnu luku;

(b) 7 dana za pomorsku luku.

(2) Najdulje razdoblje predviđeno člankom 9. točkom (b) alinejom prvom Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske je:

(a) 48 sati za zračnu luku;

(b) 20 dana za pomorsku luku.

Članak 5.

(1) Za potrebe primjene članka 11. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske, najkraće razdoblje predviđeno člankom 9. točkom (a) tog Pravilnika je:

(a) 12 sati za zračnu luku;

(b) 7 dana za pomorsku luku.

(2) Za potrebe primjene članka 11. stavka 1. i članka 11. stavka 2. točke (b) Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske, moguće je produžiti najkraće razdoblje propisano u stavku 1. točki (b) ovoga članka do 14 dana, pod uvjetom da:

(a) pošiljke dolaze iz trećih zemalja i namijenjene su nekoj drugoj trećoj zemlji bez dodatnih zaustavljanja na područjima navedenim u Dodatku I. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske;

(b) su pošiljke prekrcane iz jednog broda u drugi na graničnoj veterinarskoj postaji unutar carinskog područja iste pomorske luke Republike Hrvatske;

(c) nadležno tijelo daje detaljno obrazloženje Europskoj komisiji i drugim državama članicama u okviru Stalnog odbora za prehrambeni lanac i zdravlje životinja, koje određuje da su poduzete sve potrebne mjere kako bi se spriječio premještaj takve pošiljke u drugu pomorsku luku Republike Hrvatske, odnosno Europske unije umjesto izravnog prekrcaja u treću zemlju. Navedene mjere uključuju i sustav nadzora u svrhu osiguravanja poštivanja vremenskih razdoblja i daljnjih odredišta iz obavijesti iz članka 3. ovoga Pravilnika.

Članak 6.

U slučajevima kada istekne najduže razdoblje propisano člankom 4. stavkom 2. ovoga Pravilnika, pošiljka će biti dostavljena graničnoj veterinarskoj postaji ulaska na identifikacijski i fizički pregled, sukladno članku 4. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske.

Članak 7.

Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima za prekrcaj proizvoda na graničnoj veterinarskoj postaji pri uvozu (»Narodne novine«, broj 17/09).

Članak 8.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/11-01/157

Urbroj: 525-10/0484-12-2

Zagreb, 12. prosinca 2012.

Ministar Tihomir Jakovina, v. r.

[1] Pravilnikom su preuzete odredbe Uredbe (EZ) br. 854/2004 Europskoga parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. godine kojom se utvrđuju posebna pravila za obavljanje službenih kontrola proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih prehrani ljudi.

[2]Pravilnikom su preuzete odredbe Direktive Vijeća 97/78/EZ od 18. prosinca 1997. kojom se utvrđuju načela organizacije veterinarskih pregleda proizvoda koji se unose u Zajednicu iz trećih zemalja.

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_02_16_278.html

Copyright © Ante Borić