MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, RIBARSTVA I RURALNOG RAZVOJA
Na temelju članka 73. stavka 5. Zakona o veterinarstvu (»Narodne novine«, broj 41/07), ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donosi
Članak 1.
1) Ovim se Pravilnikom propisuje način obavljanja veterinarskih pregleda proizvoda životinjskog podrijetla navedenih u propisima iz Dodatka A ili u članku 11. ovoga Pravilnika, namijenjenih stavljanju u promet i ne dovodeći u pitanje odredbe članka 6. ovoga Pravilnika.
2) Veterinarski pregledi iz stavka 1. ovoga članka ne obavljaju se na graničnim veterinarskim postajama.
Članak 2.
Za potrebe ovoga Pravilnika primjenjuju se sljedeći pojmovi:
1. »Veterinarski pregled« je pregled životinja i proizvoda životinjskog podrijetla te hrane za životinje u svrhu zaštite javnog zdravlja, zdravlja životinja, dobrobiti životinja i veterinarske zaštite okoliša koji obavlja ovlaštena osoba, a može se sastojati od dokumentacijskog, identifikacijskog i fizičkog pregleda, od kojih je dokumentacijski pregled obvezan;
2. »Promet« je svako komercijalno premještanje životinja, proizvoda životinjskog podrijetla te hrane za životinje;
3. »Objekt« je objekt subjekta u poslovanju s hranom u kojem se proizvode, skladište ili prerađuju proizvodi iz članka 1. ovoga Pravilnika;
4. »Nadležno tijelo« je Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja;
5. »Službeni veterinar« je veterinar kojeg imenuje ministar u skladu s odredbama Zakona o veterinarstvu;
6. »Treća zemlja« je država koja nije država članica Europske unije (u daljnjem tekstu: država članica), osim Republike Hrvatske.
POGLAVLJE I. Veterinarski pregledi u mjestu podrijetla
Članak 3.
1) Proizvodi iz članka 1. ovoga Pravilnika mogu se staviti u promet ukoliko su proizvedeni, pregledani i označeni u skladu s propisima koji važe za navedeno odredište i koje prati certifikat ili drugi dokument određen propisima Europske unije do mjesta odredišta.
2) Proizvodi, podrijetlom iz objekata u kojima se stalno provode postupci samokontrole, moraju udovoljavati zahtjevima propisanim stavkom 1. ovoga članka. Nadležno tijelo obavlja redovite preglede objekata radi utvrđivanja udovoljavanja proizvoda namijenjenih stavljanju u promet zahtjevima propisanim važećim propisima ili, u slučajevima iz stavka 5. i 6. ovoga članka i članka 11. ovoga Pravilnika, zahtjevima propisanim u državi članici odredišta. U slučaju sumnje da objekt ne udovoljava propisanim zahtjevima, nadležno tijelo obavlja potrebne preglede, i u slučaju potvrđivanja sumnje poduzima propisane mjere koje mogu uključivati i ukidanje odobrenja.
3) Ako se proizvodi prevoze na više mjesta odredišta, moraju se grupirati u onoliko pošiljaka koliko ima mjesta odredišta. Svaku pošiljku označenu serijskim brojem mora pratiti certifikat ili drugi propisani dokument.
4) Proizvodi iz članka 1. ovoga Pravilnika namijenjeni izvozu u treću zemlju moraju tijekom prijevoza ostati pod carinskim nadzorom do mjesta na kojem izlaze s područja Europske unije.
5) U slučaju opcionalnog uvoza iz trećih zemalja, nadležno tijelo obavještava Europsku komisiju i države članice o postojanju takvog uvoza.
6) Nadležno tijelo obavlja dokumentacijski pregled proizvoda koji obuhvaća provjeru mjesta podrijetla i odredišta pošiljaka koje se uvoze iz trećih zemalja u skladu s člankom 6. stavkom 1. ovoga Pravilnika. Zabranjena je otprema navedenih proizvoda s područja Republike Hrvatske, osim u slučaju otpreme proizvoda u državu u kojoj se primjenjuju isti uvjeti uvoza.
Članak 4.
1) Objekti subjekata u poslovanju s hranom moraju udovoljavati propisanim zahtjevima u svim stadijima proizvodnje, skladištenja, stavljanja u promet i prijevoza proizvoda iz članka 1. ovoga Pravilnika. Nadležno tijelo poduzima mjere kojima se osigurava da se:
– proizvodi životinjskog podrijetla navedeni u propisima iz Dodatka A ovoga Pravilnika, koji su namijenjeni stavljanju u promet unutar Europske unije ili Republike Hrvatske, pregledavaju na isti način,
– proizvodi iz Dodatka B ovoga Pravilnika ne otpremaju na područje države članice, ukoliko je njihovo stavljanje u promet zabranjeno u Republici Hrvatskoj.
2) Nadležno tijelo u slučaju postupanja protivno važećim propisima poduzima odgovarajuće mjere prema fizičkim ili pravnim osobama, a posebno ukoliko se utvrdi da dokumentacija ne odgovara utvrđenom stanju u odnosu na proizvod ili da oznake zdravstvene ispravnosti ne udovoljavaju zahtjevima propisanim ovim Pravilnikom.
POGLAVLJE II. Pregledi na mjestu odredišta
Članak 5.
1) Nadležno tijelo na mjestu odredišta provodi sljedeće mjere:
(a) veterinarske preglede, ili uzorkovanje pošiljke, na licu mjesta te na temelju slučajnog odabira, radi utvrđivanja udovoljavanja zahtjevima iz članka 3. ovoga Pravilnika. U slučaju sumnje u postupanje protivno važećim propisima pri provozu pošiljke preko područja Republike Hrvatske ili ako je Republika Hrvatska država odredišta, pregledi se obavljaju tijekom prijevoza pošiljke, a obuhvaćaju provjeru sukladnosti prijevoznih sredstava i uvjeta prijevoza s važećim propisima;
(b) ukoliko su proizvodi iz članka 1. ovoga Pravilnika podrijetlom iz države članice namijenjeni:
– objektu koji je pod nadzorom službenog veterinara, a koji osigurava da samo proizvodi koji udovoljavaju zahtjevima iz članka 3. stavka 1. ovoga Pravilnika mogu biti primljeni u odnosni objekt, te imaju oznaku i prateću dokumentaciju ili, u slučaju proizvoda iz Dodatka B ovoga Pravilnika, prateći dokument mora biti u skladu s propisima Republike Hrvatske,
– odgovornoj osobi koja distribuira pošiljku označenu serijskim brojem do krajnjeg korisnika ili subjektu u poslovanju s hranom s više objekata, ili objektu koji nije pod stalnom nadzorom, navedene osobe odnosno objekt moraju pregledati, prije nego se pošiljka razdijeli ili stavi u promet, da li je pošiljka označena i prati li je certifikat ili dokumenti iz prve alineje ove točke te obavijestiti nadležno tijelo o utvrđenim nepravilnostima,
– primateljima, ukoliko je pošiljka djelomično istovarena tijekom prijevoza, svaku pošiljku označenu serijskim brojem mora pratiti izvornik certifikata u skladu s člankom 3. stavkom 1. ovoga Pravilnika.
2) Primatelji pošiljke iz stavka 1. točke (b) alineje druge i treće ovoga članka, moraju dati pisana jamstva za udovoljavanje zahtjevima iz navedenih alineja, prije upisa iz stavka 4. ovoga članka. Nadležno tijelo obavlja preglede na temelju slučajnog odabira radi provjere sukladnosti s navedenim jamstvima.
3) Ne dovodeći u pitanje odredbe članka 4. ovoga Pravilnika i u slučaju iz članka 11. ovoga Pravilnika objekt podrijetla mora udovoljavati zahtjevima propisanim važećim propisima.
4) Subjekti u poslovanju s hranom kojima su dopremljeni proizvodi podrijetlom iz države članice ili subjekti koji u potpunosti pošiljku razdijele u označene pošiljke, moraju:
(a) biti upisani u Upisnik koji vodi nadležno tijelo;
(b) voditi evidenciju o isporukama;
(c) na zahtjev nadležnog tijela, izvijestiti o dopremi proizvoda podrijetlom iz države članice, zbog obavljanja pregleda iz stavka 1. ovoga članka;
(d) čuvati, u razdoblju od jedne godine, certifikate ili dokumentaciju iz članka 3. ovoga Pravilnika, koju moraju predočiti na zahtjev nadležnog tijela.
Članak 6.
Na mjestima uvoza proizvoda iz trećih zemalja koja su definirana u Dodatku I. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 132/08)[2], kao što su luke, zračne luke i granične veterinarske postaje, nadležno tijelo tijekom pregleda provodi sljedeće:
(a) dokumentacijski pregled;
(b) u slučaju proizvoda podrijetlom iz Europske unije, pregled se obavlja u skladu s člankom 5. ovoga Pravilnika;
(c) u slučaju proizvoda podrijetlom iz trećih zemalja, pregled se obavlja u skladu s Pravilnikom o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske[3].
Članak 7.
1) Ukoliko nadležno tijelo tijekom pregleda pošiljke na mjestu odredišta ili tijekom prijevoza utvrdi:
(a) prisustvo uzročnika bolesti navedenih u Pravilniku o načinu i postupku prijave sumnje na zaraznu bolest životinja, prijavi i odjavi zarazne bolesti životinja te obliku i sadržaju propisanih obrazaca (»Narodne novine«, broj 179/04)4,[4],zoonoza, bolesti, ili drugi uzrok koji bi mogao predstavljati ozbiljnu opasnost za zdravlje životinja ili ljudi, ili da proizvodi potječu s područja na kojem je potvrđena epizootija, nadležno tijelo naređuje uništavanje pošiljke ili njezino korištenje u druge svrhe u skladu s važećim propisima, osim u slučaju proizvoda koji podliježu jednoj od obrada propisanih Pravilnikom o higijeni hrane, Pravilnikom o higijeni hrane životinjskog podrijetla i Pravilnikom o službenim kontrolama hrane životinjskog podrijetla (»Narodne novine«, broj 99/07)5.[5]U slučaju uništavanja pošiljke, pošiljatelj ili njegov predstavnik snosi troškove njezinog uništavanja. Nadležno tijelo, putem telefaksa, bez odgađanja obavještava države članice i Europsku komisiju o nalazu pregleda, donesenim odlukama i razlozima za njihovo donošenje. U slučaju iz ove točke primjenjuju se mjere iz članka 9. ovoga Pravilnika;
(b) da pošiljka ne udovoljava zahtjevima navedenim u važećim propisima, nadležno tijelo u dogovoru sa pošiljateljem ili njegovim predstavnikom određuje:
– uništavanje pošiljke, ili
– korištenje pošiljke u druge svrhe,
– vraćanje pošiljke pošiljatelju uz pisani pristanak nadležnog tijela države podrijetla o bezuvjetnom prihvatu navedene pošiljke.
2) Ukoliko nadležno tijelo utvrdi nepravilnosti u odnosu na prateću dokumentaciju, prije određivanja korištenja u druge svrhe ili vraćanja pošiljke, pošiljatelju se određuje rok za otklanjanje nepravilnosti.
3) Troškove koji se odnose na vraćanje, skladištenje ili korištenje pošiljke u druge svrhe snosi pošiljatelj.
Članak 8.
1) U slučaju postupanja iz članka 7. ovoga Pravilnika nadležno tijelo bez odlaganja obavještava nadležno tijelo države podrijetla.
2) Nakon što država podrijetla poduzme mjere u odnosu na članak 7. ovoga Pravilnika, a nadležno tijelo smatra da poduzete mjere nisu primjerene, nadležna tijela odnosnih država pronalaze zajednička rješenja, koja mogu uključivati i preglede na licu mjesta.
3) Ukoliko se pregledom iz članka 7. ovoga Pravilnika utvrdi ponavljanje nepravilnosti, nadležno tijelo obavještava Europsku komisiju i države članice.
POGLAVLJE III. Zajedničke odredbe
Članak 9.
1) Nadležno tijelo odmah obavještava države članice i Europsku komisiju o svakoj pojavi epizootije, zoonoze, bolesti ili uzroka koji predstavljaju ozbiljnu opasnost za zdravlje životinja ili ljudi, osim pojava bolesti navedenih u Pravilniku o načinu i postupku prijave sumnje na zaraznu bolest životinja, prijavi i odjavi zarazne bolesti životinja te obliku i sadržaju propisanih obrazaca[6].
2) Nadležno tijelo poduzima propisane mjere u skladu s pravilima Europske unije, ukoliko se tijekom pregleda iz članka 5. ovoga Pravilnika utvrdi postojanje jedne od bolesti ili uzroka navedenih u stavku 1. ovoga članka, te o tome odmah obavještava Europsku komisiju i države članice.
3) Ako je ozbiljno ugroženo zdravlje ljudi ili životinja, nadležno tijelo poduzima propisane mjere u odnosu na objekte ili, u slučaju epizootija, određuje zaraženo područje u skladu s važećim propisima prema pravilima Europske unije.
4) O poduzetim mjerama nadležno tijelo odmah obavještava Europsku komisiju i države članice.
Članak 10.
1) Nadležno tijelo:
– provodi nadzor prostora, ureda, laboratorija, instalacija, prijevoznih sredstava, postrojenja i opreme, proizvoda za čišćenje i održavanje, postupaka koji se koriste u proizvodnji i preradi proizvoda, označavanja te prezentiranja proizvoda,
– obavlja pregled udovoljava li osoblje uvjetima određenim u propisima iz Dodatka A ovoga Pravilnika,
– uzima uzorke proizvoda koji se drže s ciljem čuvanja ili prodaje, stavljanja u promet ili prijevoza,
– obavlja pregled dokumenata ili informatičkog materijala koji se odnosi na preglede koji se obavljaju uz mjere poduzete u skladu s člankom 3. stavkom 1. ovoga Pravilnika.
2) Pri obavljanju pregleda u objektima mora se osigurati suradnja s nadležnim tijelom.
Članak 11.
1) Na proizvodima iz Dodatka B ovoga Pravilnika obavljaju se pregledi u skladu s odredbama ovoga Pravilnika, posebno člankom 5. stavkom 3. ovoga Pravilnika.
2) Nadležno tijelo obavještava Europsku komisiju o veterinarskim pregledima koji su obavljeni u skladu s odredbama ovoga Pravilnika.
POGLAVLJE IV. Prijelazne i završne odredbe
Članak 12.
Dodatak A i B nalaze se u prilogu ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.
Članak 13.
Posebni propisi iz:
– Dodatka A Poglavlja I. i II. ovoga Pravilnika bit će doneseni do 30. lipnja 2009. godine,
– Dodatka B ovoga Pravilnika bit će donesen do 31. prosinca 2008. godine.
Članak 14.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske u članstvo Europske unije.
Klasa: 011-02/08-01/12
Urbroj: 525-11-08-1
Zagreb, 21. studenoga 2008.
Ministar mr. sc. Božidar Pankretić, v. r.
DODATAK A
POGLAVLJE I.
1. Poseban propis[7]
2. Pravilnik o higijeni hrane životinjskog podrijetla (»Narodne novine«, broj 99/07)[8]
POGLAVLJE II.
1. Poseban propis[9]
2. Poseban propis[10]
DODATAK B
PROIZVODI KOJI NISU PREDMET USKLAĐIVANJA, ALI JE PREGLED PRI STAVLJANJU U PROMET PROPISAN ODREDBAMA OVOGA PRAVILNIKA
– Proizvodi koji nisu navedeni u propisima iz Dodatka A posebnog propisa[11]
[1] Pravilnikom se preuzimaju odredbe Direktive Vijeća 89/662/EEZ od 11. prosinca 1989. o veterinarskim pregledima u trgovini unutar Zajednice s ciljem provođenja unutarnjeg tržišta
[3]2,3 Pravilnikom o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 132/08) preuzete su odredbe Direktive 97/78/EZ od 18. prosinca 1997. kojom se utvrđuje način obavljanja veterinarskih pregleda proizvoda koji ulaze u Zajednicu iz trećih zemalja
[4]4 Pravilnikom o načinu i postupku prijave sumnje na zaraznu bolest životinja, prijavi i odjavi zarazne bolesti životinja te obliku i sadržaju propisanih obrazaca (»Narodne novine«, broj 179/04) preuzete su odredbe Direktive Vijeća 82/894/EEZ od 21. prosinca 1982. o prijavi bolesti životinja unutar Zajednice
[5]5 Pravilnikom o higijeni hrane, Pravilnikom o higijeni hrane životinjskog podrijetla i Pravilnikom o službenim kontrolama hrane životinjskog podrijetla (»Narodne novine«, broj 99/07) preuzete su odredbe Uredbe (EZ) br. 852/2004, 853/2004 i 854/2004 koje utvrđuju uvjete za higijenu hrane u slučaju proizvodnje i stavljanja u promet određenih proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih prehrani ljudi
[6]Pravilnikom o načinu i postupku prijave sumnje na zaraznu bolest životinja, prijavi i odjavi zarazne bolesti životinja te obliku i sadržaju propisanih obrazaca (»Narodne novine«, broj 179/04) preuzete su odredbe Direktive Vijeća 82/894/EEZ od 21. prosinca 1982. o prijavi bolesti životinja unutar Zajednice
[7]Posebnim propisom preuzet će se odredbe Direktive Vijeća 2002/99/EZ od 16. prosinca 2002. kojom se utvrđuju veterinarsko-zdravstveni uvjeti koji uređuju proizvodnju, preradu, distribuciju i unos proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih prehrani ljud
[8] Pravilnikom o higijeni hrane životinjskog podrijetla (»Narodne novine«, broj 99/07) preuzete su odredbe Uredbe (EZ) br. 853/2004 od 29. travnja 2004. kojom se utvrđuju posebna pravila higijene hrane životinjskog podrijetla
[9] Posebnim propisom preuzet će se odredbe Direktive Vijeća 92/118/EEZ od 17. prosinca 1992. kojom se utvrđuju veterinarsko-zdravstveni uvjeti i uvjeti vezani uz javno zdravstvo koji uređuju trgovinu i uvoz u Zajednicu proizvoda koji nisu predmet dotičnih zahtjeva utvrđenih u posebnim pravilima Zajednice iz Priloga A Dijela I. Direktive 89/662/EEZ i, glede patogenih organizama, iz Direktive 90/425/EEZ
[10]Posebnim propisom preuzet će se Uredbe (EZ) br. 1774/2002 Europskoga parlamenta i Vijeća od 3. listopada 2002. koja propisuje posebna pravila u svezi nusproizvoda životinjskog podrijetla koji nisu namijenjeni prehrani ljudi
[11] Posebnim propisom preuzet će se odredbe Direktive Vijeća 90/425/EEZ od 26. lipnja 1990 o veterinarskim i zootehničkim kontrolama koje se primjenjuju u trgovini određenim živim životinjama i proizvodima unutar Zajednice u cilju uspostave unutrašnjeg tržišta
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/315861.html