Baza je ažurirana 04.02.2025. 

zaključno sa NN 150/24

EU 2024/2679

NN 137/2024 (29.11.2024.), Uredba o naknadi gospodarenja otpadom i povratnoj naknadi

Vlada Republike Hrvatske

2258

Na temelju članka 56. stavka 4., članka 104. stavka 10. i članka 105. stavka 16. Zakona o gospodarenju otpadom (»Narodne novine«, br. 84/21. i 142/23. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 28. studenoga 2024. donijela

UREDBU

O NAKNADI GOSPODARENJA OTPADOM I POVRATNOJ NAKNADI

Predmet Uredbe

Članak 1.

(1) Ovom Uredbom propisuju se vrste proizvoda za koje se plaća naknada gospodarenja otpadom, način izračuna naknade gospodarenja otpadom, vrste proizvoda za koje se plaća povratna naknada, način izračuna iznosa plaćanja za povratnu naknadu, iznos povratne naknade, rok za izvršenje obveze dostave podataka nužnih za sustav povratne naknade i rokovi plaćanja, minimalna godišnja stopa sakupljanja ribolovnog alata koji sadrži plastiku namijenjenog recikliranju.

(2) Sastavni dio ove Uredbe su:

1. Dodatak I. Naknada gospodarenja otpadom za gume

2. Dodatak II. Naknada gospodarenja otpadom za vozila

3. Dodatak III. Naknada gospodarenja otpadom za električne i elektroničke uređaje i opremu

4. Dodatak IV. Naknada gospodarenja otpadom za ulja

5. Dodatak V. Naknada gospodarenja otpadom za baterije i akumulatore

6. Dodatak VI. Naknada gospodarenja otpadom za ambalažu

7. Dodatak VII. Naknada gospodarenja otpadom za proizvode s Popisa E

8. Dodatak VIII. Naknada gospodarenja otpadom za ribolovni alat koji sadrži plastiku.

Pojmovi

Članak 2.

(1) Pojedini pojmovi u smislu ove Uredbe imaju sljedeće značenje:

1. električni i elektronički uređaji i oprema (u daljnjem tekstu: EE oprema) je određena propisom koji uređuje gospodarenje otpadnom električnom i elektroničkom opremom

2. baterija je određena propisom koji uređuje gospodarenje otpadnim baterijama ili akumulatorima

3. donosilac je fizička osoba ili pravna osoba, krajnji korisnik, koja je prodavatelju ili osobi koja upravlja reciklažnim dvorištem predala otpadnu ambalažu za koju je propisano plaćanje povratne naknade

4. Fond je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost

5. guma je određena propisom koji uređuje gospodarenje posebnim kategorijama otpada u sustavu Fonda

6. koeficijent dostave podataka u Registar je multiplikator za određivanje iznosa naknade gospodarenja otpadom, primjenom kojega se osigurava redovitost izvršavanja obveze plaćanja naknade gospodarenja otpadom

7. koeficijent ekomodulacije je multiplikator za određivanje iznosa naknade gospodarenja otpadom, putem kojega se ostvaruje provedba zahtjeva iz članka 105. stavka 3. Zakona o gospodarenju otpadom (u daljnjem tekstu: Zakon), koji su primjenjivi na određenu vrstu proizvoda, a može uključivati sadržaj recikliranog materijala u proizvodu i prilagođenost proizvoda i ambalaže zahtjevima gospodarenja posebnim kategorijama otpada u sustavu Fonda

8. Ministarstvo je ministarstvo nadležno za zaštitu okoliša

9. piće je određeno propisom koji uređuje ambalažu i otpadnu ambalažu, plastične proizvode za jednokratnu uporabu i ribolovni alat koji sadržava plastiku

10. prijenosna baterija je određena propisom koji uređuje gospodarenje otpadnim baterijama

11. prodavatelj je određen propisom koji uređuje ambalažu i otpadnu ambalažu, plastične proizvode za jednokratnu uporabu i ribolovni alat koji sadržava plastiku

12. Registar je Registar proizvođača s proširenom odgovornosti iz članka 94. Zakona

13. ulje je određeno propisom koji uređuje gospodarenje posebnim kategorijama otpada u sustavu Fonda

14. višeslojna (kompozitna) ambalaža je određena propisom koji uređuje ambalažu i otpadnu ambalažu, plastične proizvode za jednokratnu uporabu i ribolovni alat koji sadržava plastiku

15. vozilo je određeno propisom koji uređuje gospodarenje otpadnim vozilima.

(2) Pojedini pojmovi koji se koriste u ovoj Uredbi imaju jednako značenje pojmovima utvrđenim u Zakonu.

(3) Izrazi koji se koriste u ovoj Uredbi, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.

Naknada gospodarenja otpadom

Članak 3.

(1) Vrste proizvoda čijim stavljanjem na tržište nastaje obveza plaćanja naknade gospodarenja otpadom i način izračuna iznosa naknade gospodarenja otpadom određeni su sljedećim dodatcima ove Uredbe: za gume Dodatkom I., za vozila i sastavne dijelove vozila Dodatkom II., za EE opremu Dodatkom III., za ulja Dodatkom IV., za baterije i akumulatore Dodatkom V., za ambalažu Dodatkom VI., za proizvode s Popisa E Dodatkom VII. i za ribolovni alat koji sadržava plastiku Dodatkom VIII.

(2) Iznos naknade gospodarenja otpadom koji je dužan platiti proizvođač proizvoda, utvrđuje Fond u skladu s ovom Uredbom i na temelju podataka o količini proizvoda stavljenih na tržište koji su dostavljeni u Registar ili podataka koje utvrdi Ministarstvo financija – Carinska uprava.

(3) Prilikom određivanja iznosa naknade gospodarenja otpadom primjenjuje se koeficijent dostave podataka u Registar koji:

– kad se naknada gospodarenja otpadom obračunava temeljem podataka o količini proizvoda koje je proizvođač proizvoda stavio na tržište na području Republike Hrvatske i koje je dostavio u Registar do 20. dana u mjesecu za prethodni mjesec, odnosno do 20. siječnja tekuće godine za prethodnu kalendarsku godinu za proizvode u povratnoj ambalaži, iznosi 1

– kad se naknada gospodarenja otpadom obračunava temeljem podataka o količini proizvoda koje je proizvođač proizvoda stavio na tržište na području Republike Hrvatske i koje je dostavio u Registar do tri mjeseca nakon roka iz prethodne točke iznosi 1.15

– u svim ostalim slučajevima iznosi 5.

(4) Naknada gospodarenja otpadom ne plaća se za proizvod koji je proizveden u Republici Hrvatskoj i koji se izvozi ili iznosi sa teritorija Republike Hrvatske ili koji se provozi kroz teritorij Republike Hrvatske ili koji je obuhvaćen sustavom gospodarenja otpadom kojim upravlja Organizacija iz članka 95. Zakona.

(5) Fond donosi odluku koja sadrži:

– iznose jediničnih naknada i koeficijente ekomodulacije iz Dodataka I. do VIII. ove Uredbe

– obrazloženja iznosa i načina na koji su određene jedinične naknade i koeficijenti ekomodulacije

– obrazloženje načina ispunjenja zahtjeva propisanih člankom 105. stavkom 3. Zakona.

(6) Jedinična naknada iz stavka 5. ovoga članka:

– mora biti određena na način da prihod koji Fond ostvari od naknade gospodarenja otpadom bude dostatan za izvršavanje obveza Fonda u vezi s gospodarenjem otpadom i da ne predstavlja nerazmjerno opterećenje cijene proizvoda

– može biti određena za podvrstu određene vrste proizvoda za koju je ovom Uredbom propisano plaćanje naknada gospodarenja otpadom.

(7) Fond odluku iz stavka 5. ovoga članka dostavlja Ministarstvu i objavljuje na mrežnim stranicama Fonda.

Povratna naknada

Članak 4.

(1) Povratna naknada za jedinicu primarne ambalaže od pića iznosi 0,10 eura.

(2) Povratna naknada se plaća za jednokratnu ambalažu koja je namijenjena za pića i načinjena je od plastike, stakla, metala ili je višeslojna (kompozitna) ambalaža s pretežno papir-kartonskom komponentom i volumena je jednakog ili manjeg od 3 litre.

(3) Povratna naknada se plaća za svu ambalažu od pića koja je označena oznakom sustava povratne naknade.

(4) Iznimno od stavka 2. ovoga članka povratna naknada se ne plaća ako:

– je proizvod u ambalaži iz stavka 2. ovoga članka piće pakirano u čašu

– je za određenu vrstu proizvoda u ambalaži Fond odlukom utvrdio da nije prikladna za preuzimanje u sustavu povratne naknade.

(5) Obveza plaćanja povratne naknade nastaje stavljanjem na tržište proizvoda u ambalaži za koju je propisana obveza plaćanja povratne naknade.

(6) Iznos koji je dužan platiti proizvođač proizvoda Fondu za povratnu naknadu, Fond utvrđuje do kraja kalendarskog mjeseca za prethodni kalendarski mjesec, temeljem podataka o količini proizvoda stavljenih na tržište koji su dostavljeni u Registar ili podataka koje utvrdi Ministarstvo financija – Carinska uprava.

(7) Za potrebe obračuna povratne naknade proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu je obvezan podatke o količini proizvoda odnosno ambalaže koju je označio oznakom sustava povratne naknade i stavio na tržište u Republici Hrvatskoj ili izvezao odnosno iznio izvan Republike Hrvatske dostaviti u Registar do 20. dana u kalendarskom mjesecu za prethodni kalendarski mjesec.

Plaćanje za isplaćenu povratnu naknadu

Članak 5.

(1) Osoba koja upravlja reciklažnim dvorištem i prodavatelj koji imaju sklopljen ugovor iz članka 104. stavka 7. Zakona obvezni su Fondu dostaviti podatke o preuzetim vrstama i količinama proizvoda odnosno ambalaže za koje su isplatili iznos povratne naknade donosiocu, do kraja tekućeg kalendarskog mjeseca za prethodni kalendarski mjesec.

(2) Fond je dužan osobama iz stavka 1. ovoga članka isplatiti iznos troška za povratnu naknadu isplaćenu donosiocima otpada i iznos troškova za obavljanje poslova u sustavu povratne naknade u roku od 30 dana od dana podnošenja Fondu zahtjeva s dokumentacijom koja dokazuje iznos za isplate donosiocima otpada za povratnu naknadu i iznos troškova za obavljanje poslova u sustavu povratne naknade.

(3) Trošak za obavljanje poslova u sustavu povratne naknade za:

– preuzimanje otpadne ambalaže od pića putem aparata iznosi 0,02389 eura po jedinici ambalaže (porez na dodanu vrijednost uključen)

– ručno preuzimanje otpadne ambalaže od pića iznosi 0,00664 eura po jedinici ambalaže (porez na dodanu vrijednost uključen).

Povrat uplaćenih naknada

Članak 6.

(1) Proizvođač proizvoda ima pravo na povrat uplaćenog iznosa naknade iz članaka 3. i 4. ove Uredbe ako se proizvod ili ambalaža, za koju je uplaćen iznos te naknade, izveze ili iznese ili povuče s tržišta Republike Hrvatske.

(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka proizvođač proizvoda ostvaruje temeljem zahtjeva podnesenog Fondu, podataka koji su sadržani u Registru i dokumentacije kojom se dokazuje izvoz, iznos ili povlačenje s tržišta.

Ribolovni alat koji sadrži plastiku

Članak 7.

(1) Minimalna godišnja stopa sakupljanja otpadnog ribolovnog alata koji sadrži plastiku i koji je namijenjen recikliranju u kalendarskoj godini iznosi:

– 3 % u 2026. godini

– 4 % u 2027. godini

– 5 % u 2028. godini

– 6 % u 2029. godini

– 7 % u 2030. godini i nadalje.

(2) Postotak iz stavka 2. ovoga članka je postotak omjera mase sakupljenog otpada u odgovarajućoj godini i mase ribolovnog alata koji sadrži plastiku i koji je stavljen na tržište u Republici Hrvatskoj u prethodnoj kalendarskoj godini.

(3) Masa ribolovnog alata koji sadrži plastiku koji je stavljen na tržište u Republici Hrvatskoj određuje se temeljem podataka dostavljenih u Registar sukladno propisu koji uređuje ambalažu i otpadnu ambalažu, plastične proizvode za jednokratnu uporabu i ribolovni alat koji sadržava plastiku.

Preuzimanje i isplata povratne naknade za otpadnu ambalažu od pića označenu u skladu s Pravilnikom o ambalaži i otpadnoj ambalaži

Članak 8.

Za otpadnu ambalažu od pića u sustavu povratne naknade koja je označena u skladu s Pravilnikom o ambalaži i otpadnoj ambalaži (»Narodne novine«, br. 88/15., 78/16., 116/17., 14/20. i 144/20.) Fond je obvezan donosiocu osigurati preuzimanje i isplatu povratne naknade, a prodavatelju ili osobi koja upravlja reciklažnim dvorištem povrat iznosa povratne naknade isplaćen donosiocu.

Izuzeće od utvrđivanja naknade gospodarenja otpadom za povratnu ambalažu za koju je plaćena naknada gospodarenja otpadnom ambalažom u skladu s Uredbom o gospodarenju otpadnom ambalažom

Članak 9.

Naknada gospodarenja otpadom iz članka 3. ove Uredbe ne utvrđuje se za povratnu ambalažu koja je do 31. prosinca 2024. stavljena na tržište i za koju je plaćena naknada gospodarenja otpadnom ambalažom određena u skladu s Uredbom o gospodarenju otpadnom ambalažom (»Narodne novine«, br. 97/15., 7/20. i 140/20.).

Naknade, koeficijent ekomodulacije i koeficijent dostave podataka u Registar u prijelaznom razdoblju

Članak 10.

(1) Do donošenja odluke iz članka 3. stavka 5. ove Uredbe prilikom utvrđivanja iznosa naknade gospodarenja otpadom primjenjuje se koeficijent ekomodulacije koji iznosi 1, koeficijent dostave podataka u Registar koji iznosi 1 i sljedeće jedinične naknade:

1. za uvezene i / ili proizvedene gume 141,62 eura/t

2. za gume koje su sastavni dio uvezenih osobnih automobila, autobusa, teretnih automobila, radnih strojeva, radnih vozila i traktora, zrakoplova i drugih letjelica i kompleta kotača, što uključuje gumu i naplatak za:

a) osobni automobil 0,90 eura po gumi

b) kombi, dostavno vozilo do 3,5 t nosivosti i traktor 1,29 eura po gumi

c) kamion, autobus i viljuškar 8,37 eura po gumi

d) građevinski radni stroj 23,17 eura po gumi

e) zrakoplov i drugu letjelicu 23,17 eura po gumi

3. za vozilo 0,08 eura/kg

4. za bateriju i akumulator 1,05 eura/kg

5. za ulje 0,07 eura/litri

6. za EE opremu 0,30 eura/kg

7. za ambalažu po težini i vrsti ambalažnog materijala za:

a) PET 54,42 eura/t

b) staklo 19,91 euro/t

c) Al – limenke 54,42 eura/t

d) Fe – limenke 29,86 eura/t

e) višeslojna ambalaža za pića i napitke 54,42 eura/t

f) višeslojna ambalaža za ostale namjene 99,54 eura/t

g) papir, karton 49,77 eura/t

h) drvo 19,91 euro/t

i) tekstil 19,91 euro/t

j) ostali polimerni materijali 99,54 eura/t

k) ostali polimerni materijali za mlijeko i mliječne napitke 54,42 eura/t

l) plastične vrećice 199,08 eura/t.

(2) Do stupanja na snagu članka 4. stavka 1. ove Uredbe povratna naknada iznosi 0,07 eura po komadu ambalažne jedinice od pića.

(3) Iznimno od članka 4. stavka 2. ove Uredbe do 31. prosinca 2026. povratna naknada se plaća za jednokratnu ambalažu koja je namijenjena za pića i načinjena je od polietilen-tereftalata (PET), stakla ili metala i volumena je jednakog i većeg od 0,20 litre do volumena jednakog ili manjeg od 3 litre.

(4) Fond će donijeti odluku iz članka 3. stavka 5. ove Uredbe u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ove Uredbe.

Prestanak važenja propisa

Članak 11.

Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje važiti Odluka o izmjeni naknade u sustavu gospodarenja otpadnim uljima (»Narodne novine«, br. 95/15. i 57/20.).

Stupanje na snagu

Članak 12.

Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim članka 4. stavka 1. ove Uredbe koji stupa na snagu 1. siječnja 2025.

Klasa: 022-03/24-03/82

Urbroj: 50301-05/14-24-6

Zagreb, 28. studenoga 2024.

Predsjednik mr. sc. Andrej Plenković, v. r.

DODATAK I.

NAKNADA GOSPODARENJA OTPADOM ZA GUME

Naknada gospodarenja otpadom se plaća za gume namijenjene korištenju u sljedećim proizvodima:

1. osobnim i pripadajućim priključnim vozilima

2. manjim teretnim i putničkim te priključnim vozilima

3. teretnim i putničkim te priključnim vozilima

4. viljuškarima

5. radnim strojevima

6. traktorima

7. kolicima

8. biciklima

9. motociklima

10. zrakoplovima.

Iznos naknade gospodarenja otpadom za gumu, koja se kao zasebni proizvod stavlja na tržište, izračunava se prema sljedećem izrazu:

NGOGZ = JNGZ x mG x kE x kR

pri čemu je:

NGOGZ – iznos naknade gospodarenja otpadom za gume u eurima

JNGZ – jedinična naknada za gume izražena u eurima po toni gume

mG – masa guma u tonama

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

Iznos naknade gospodarenja otpadom za gume koje su sastavni dio drugog proizvoda ili kompleta kotača izračunavaju se prema sljedećem izrazu:

NGOGD = JNGD x br x kE x kR

pri čemu je:

NGOGD – iznos naknade gospodarenja otpadom za gume u eurima

JNGD – jedinična naknada za gume izražena u eurima po komadu

br – broj komada guma

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

DODATAK II.

NAKNADA GOSPODARENJA OTPADOM ZA VOZILA

Naknada gospodarenja otpadom plaća se za vozilo, uključujući i sastavne dijelove za ta vozila, koje spada u sljedeću kategoriju određenu propisom koji uređuje tehničke uvjete vozila u prometu na cestama:

– M1 Motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju još najviše 8 sjedala

– N1 Motorna vozila za prijevoz tereta najveće dopuštene mase ≤ 3500 kg.

Naknada gospodarenja otpadom ne plaća se za vozila u vlasništvu sljedećih subjekata, a popis kojih je objavljen je na mrežnim stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova:

– diplomatska i konzularna predstavništva sa sjedištem u Republici Hrvatskoj

– članova osoblja tih diplomatskih i konzularnih predstavništava koji nisu državljani Republike Hrvatske osim vozila u vlasništvu počasnih konzularnih dužnosnika

– međunarodnih organizacija odnosno predstavništava međunarodnih organizacija sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koje kao takve priznaje Republika Hrvatska u skladu s međunarodnim ugovorima koji obvezuju Republiku Hrvatsku

– članova osoblja tih međunarodnih organizacija odnosno predstavništava međunarodnih organizacija koji nisu državljani Republike Hrvatske

– tijela Europske unije sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.

Naknada gospodarenja otpadom ne plaća se za:

– starodobna vozila (oldtajmere), povijesna vozila ili vozila koja su od vrijednosti za kolekcionare ili su namijenjena muzejima.

Iznos naknade gospodarenja otpadom za vozila koja spadaju u M1 ili N1 kategoriju izračunava se prema sljedećem izrazu:

NGOVMN = JNVMN x mVMN x kE x kR

pri čemu je:

NGOVMN – iznos naknade gospodarenja otpadom za vozila u eurima

JNVMN – jedinična naknada za vozilo kategorije M1 ili N1 izražena u eurima po kilogramu vozila

mVMN – masa vozila kategorije M1 ili N1 u kilogramima

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

Masa vozila kategorije M1 ili N1 u kilogramima izračunava se prema sljedećem izrazu:

mVMN = mV – 75 kg – 40 kg

pri čemu je:

mVMN – masa vozila kategorije M1 ili N1 u kilogramima

mV – masa vozila kategorije M1 ili N1 u kilogramima navedena u homologacijskom dokumentu ili tehničkoj dokumentaciji vozila

75 kg – masa prosječnog vozača

40 kg – masa prosječne količine goriva.

Masa električnih vozila kategorije M1 ili N1 u kilogramima izračunava se prema sljedećem izrazu:

mVMN = mV – 75 kg

pri čemu je:

mVMN – masa vozila kategorije M1 ili N1 u kilogramima

mV – masa vozila kategorije M1 ili N1 u kilogramima navedena u homologacijskom dokumentu ili tehničkoj dokumentaciji vozila

75 kg – masa prosječnog vozača.

Iznos naknade gospodarenja otpadom za dijelove vozila kategorije M1 i N1 izračunava se prema sljedećem izrazu:

NGOVD = JNVD x mVD x kE x kR

pri čemu je:

NGOVD – iznos naknade gospodarenja otpadom za vozila u eurima

JNVD – jedinična naknada za dijelove vozila kategorije M1 ili N1 izražena u eurima po kilogramu vozila

mVD – masa dijelova vozila kategorije M1 ili N1 u kilogramima

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

Ako vozilo sadrži gume za koje se plaća naknada gospodarenja otpadom, iznos naknade gospodarenja otpadom za vozila umanjuje se za iznos naknade gospodarenja otpadom za gume.

DODATAK III.

NAKNADA GOSPODARENJA OTPADOM ZA ELEKTRIČNE I ELEKTRONIČKE UREĐAJE I OPREMU

Naknada gospodarenja otpadom plaća se za sljedeće vrste proizvoda:

1. oprema za izmjenu topline

2. zasloni, monitori i oprema koja sadrži zaslone površine veće od 100 cm2

3. žarulje

4. velika oprema

5. mala oprema

6. mala oprema informatičke tehnike (IT) i oprema za telekomunikacije.

Iznos naknade gospodarenja otpadom za električnu i elektroničku opremu izračunava se prema sljedećem izrazu:

NGOEE = JNEE x mEE x kE x kR

pri čemu je:

NGOEE – iznos naknade gospodarenja otpadom za električnu i elektroničku opremu u eurima

JNEE – jedinična naknada za električnu i elektroničku opremu izražena u eurima po kilogramu električne i elektroničke opreme

mEE – masa električne i elektroničke opreme u kilogramu

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

DODATAK IV.

NAKNADA GOSPODARENJA OTPADOM ZA ULJA

Naknada gospodarenja otpadom plaća se za ulje koje se razvrstava prema sljedeći tarifnim oznakama podređene Uredbom Vijeća (EEZ) br. 2658/87 od 23. srpnja 1987. o tarifnoj i statističkoj nomenklaturi i o Zajedničkoj carinskoj tarifi (SL 256 7.9.1987):

 

Tarifna oznaka

Naziv

2710 19 81

motorna ulja, kompresorska ulja za podmazivanje, turbinska ulja za podmazivanje

2710 19 83

ulja za hidrauliku

2710 19 85

bijela ulja, tekući parafin

2710 19 87

ulja za mjenjače i reduktore

2710 19 91

ulja za obradu kovina, za odjeljivanje kalupa, ulja protiv korozije

2710 19 93

elektroizolacijska ulja

2710 19 99

ostala ulja za podmazivanje i ostala ulja i masti

3403 19 10

s masenim udjelom naftnih ulja ili ulja dobivenih od bitumenskih minerala 70 % ili većim, ali ne kao osnovnim sastojcima

3403 19 20

maziva s masenim udjelom ugljika na biološkoj osnovi od najmanje 25 % koja su biorazgradiva na razini od najmanje 60 %

3403 19 80

ostalo

3403 99 00

ostalo

3819 00 00

Tekućine za hidraulične kočnice i ostale pripremljene tekućine za hidraulične prijenose, bez sadržaja naftnih ulja ili ulja dobivenih od bitumenskih minerala ili s masenim udjelom tih ulja manjim od 70 %

 

 

Iznos naknade gospodarenja otpadom za ulje izračunava se prema sljedećem izrazu:

NGOULJ = JNULJ x VULJ x kE x kR

pri čemu je:

NGOULJ – iznos naknade gospodarenja otpadom za ulja u eurima

JNULJ – jedinična naknada izražena u eurima po litri ulja

VULJ – zapremina ulja u litrama

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

Naknada gospodarenja otpadnim uljima ne plaća se na ulja koja se isključivo koriste kao potrebna sirovina za proizvodnju novih svježih ulja u Republici Hrvatskoj i proizvodnju drugih proizvoda gdje nakon uporabe takvih proizvoda ne nastaju otpadna ulja.

DODATAK V.

NAKNADA GOSPODARENJA OTPADOM ZA BATERIJE I AKUMULATORE

Naknada gospodarenja otpadom plaća se za prijenosne baterije i akumulatore.

1) Iznos naknade gospodarenja otpadom za baterije i akumulatore, koji se stavljaju na tržište na teritoriju Republike Hrvatske u sastavu proizvoda koji je:

– vozilo, za koje se plaća naknada gospodarenja otpadom prema ovoj Uredbi, izračunava se u skladu s Dodatkom II. ove Uredbe

– električna i elektronička oprema, za koju se plaća naknada gospodarenja otpadom prema ovoj Uredbi, izračunava se u skladu s Dodatkom III. ove Uredbe.

2) Iznos naknade gospodarenja otpadom za baterije i akumulatore, koji se stavljaju na tržište Republike Hrvatske, osim prijenosnih baterija i akumulatora obuhvaćenih točkom 1) ovog Dodatka, izračunava se prema sljedećem izrazu:

NGOBA = JNBA x mBA x kE x kR

pri čemu je:

NGOBA – iznos naknade gospodarenja otpadom za baterije i akumulatore u eurima

JNBA – jedinična naknada za baterije i akumulatore izražena u eurima po kilogramu

mBA – masa prijenosnih baterija i akumulatora u kilogramima

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

DODATAK VI.

NAKNADA GOSPODARENJA OTPADOM ZA AMBALAŽU

Naknada gospodarenja otpadom plaća se za svu ambalažu, osim za:

– ambalažu koja je u sustavu gospodarenja kojom upravlja organizacija iz članka 95. Zakona

– primarnu ambalažu lijeka za koju je propisom koji uređuje gospodarenje medicinskim otpadom propisana obveza preuzimanja u ljekarni

– ambalažu, koja se kad postane otpad, smatra se opasnim otpadom, do 1. siječnja 2025.

– ambalažu, koja se kad postane otpad, smatra se opasnim otpadom, nakon 1. siječnja 2025., ako se do tog dana Organizaciji u skladu s člankom 95. Zakona ne povjeri upravljanje sustavom gospodarenja tom ambalažom.

Jedinična naknada za ambalažu određuje se ovisno o ambalažnom materijalu za:

– polimere, uključujući polietilen tereftalat i plastične vrećice

– aluminij

– željezo

– papir/karton

– višeslojnu (kompozitnu) ambalažu

– drvo

– tekstil

– staklo

– ostale materijale.

Jedinična naknada prema vrsti ambalažnog materijala za ambalažu od mlijeka i tekućih mliječnih proizvoda je 55 % iznosa jedinične naknade za ambalažu od drugog proizvoda u odgovarajućem ambalažnom materijalu.

1) Iznos naknade gospodarenja otpadom za ambalažu, koja nije obuhvaćena sustavom povratne naknade, izračunava se prema sljedećem izrazu:

a) za jednokratnu ambalažu (nepovratnu ambalažu)

NGOA = JNA x mA x kE x kR

pri čemu je:

NGOA – iznos naknade gospodarenja otpadom za ambalažu u eurima

JNA – jedinična naknada za ambalažu izražena u eurima po kilogramu

mA – masa ambalaže u kilogramima

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

b) za ponovno uporabljivu ambalažu (povratnu ambalažu)

NGOPA = JNA x (mA – mOA) x kE x kR

pri čemu je:

NGOPA – iznos naknade gospodarenja otpadom za ponovno uporabljivu ambalažu u eurima

JNA – jedinična naknada za ambalažu izražena u eurima po kilogramu

mA – masa ambalaže u kilogramima

mOA – masa ambalaže u kilogramima koju je proizvođač proizvoda proglasio otpadom i predao uz prateći list ovlaštenoj osobi za obradu te otpadne ambalaže.

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

2) Iznos naknade gospodarenja otpadom za ambalažu koja je obuhvaćena sustavom povratne naknade izračunava se prema sljedećem izrazu:

NGOAP = NVM + NJ

pri čemu je:

NGOAP – iznos naknade gospodarenja otpadom za ambalažu u eurima

NVM – iznos za ambalažu prema vrsti ambalažnog materijala u eurima

NJ – iznos za ambalažu prema broju jedinica ambalaže u eurima.

Iznos za ambalažu prema vrsti ambalažnog materijala izračunava se prema sljedećem izrazu:

NVM = JNA x mAP x kE

pri čemu je:

NVM – iznos za ambalažu prema vrsti ambalažnog materijala u eurima

JNA – jedinična naknada za ambalažu izražena u eurima po kilogramu

mAP – masa ambalaže izražena u kilogramima

kE – koeficijent ekomodulacije.

Iznos za ambalažu prema broju jedinica ambalaže izračunava se prema sljedećem izrazu:

NJ = JNAB x BJ x kR

pri čemu je:

NJ – iznos za ambalažu prema broju jedinica ambalaže u eurima

JNAB – jedinična naknada za ambalažu prema broju jedinica ambalaže izražena u eurima po jedinici ambalaže

BJ – broj jedinica ambalaže u sustavu povratne naknade

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

Jedinična naknada za ambalažu prema broju jedinica ambalaže iznosi 0,01327 eura, osim za ambalažu od mlijeka i tekućih mliječnih proizvoda za koju iznosi 0,00265 eura.

Radi izbjegavanja dvostrukog obračunavanja iznosa naknade gospodarenja otpadom, za ambalažu za koju se obračunava naknada gospodarenja otpadom u skladu s Dodatkom VII. ove Uredbe, ne obračunava se naknada gospodarenja otpadom prema ovom Dodatku ove Uredbe.

DODATAK VII.

NAKNADA GOSPODARENJA OTPADOM ZA PROIZVODE S POPISA E

Naknada gospodarenja otpadom plaća se za plastične proizvode za jednokratnu uporabu navedene popisom E Dodatka III. Zakona.

Iznos naknade gospodarenja otpadom za plastične proizvode za jednokratnu uporabu izračunava se prema sljedećem izrazu:

NGOPP = JNPP x mPP x kE x kR

pri čemu je:

NGOPP – iznos naknade gospodarenja otpadom za plastične proizvode za jednokratnu uporabu izražen u eurima

JNPP – jedinična naknada za plastične proizvode za jednokratnu uporabu izražena u eurima po kilogramu plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu

mPP – masa plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu izražena u kilogramima

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

DODATAK VIII.

NAKNADA GOSPODARENJA OTPADOM ZA RIBOLOVNI ALAT KOJI SADRŽI PLASTIKU

Naknada gospodarenja otpadom se plaća za svaki predmet ili komad opreme koji se upotrebljava u ribolovu ili akvakulturi za traženje, hvatanje ili uzgoj morskih bioloških resursa ili koji pluta na površini mora i upotrebljava se za privlačenje i hvatanje ili uzgoj takvih morskih bioloških resursa te u svom sastavu sadrži plastiku.

Iznos naknade gospodarenja otpadom za ribolovni alat koji sadrži plastiku izračunava se prema sljedećem izrazu:

NGORA = JNRA x mRA x kE x kR

pri čemu je:

NGORA – iznos naknade gospodarenja otpadom za ribolovni alat koji sadrži plastiku izražen u eurima

JNRA – jedinična naknada za ribolovni alat koji sadrži plastiku izražena u eurima po kilogramu ribolovnog alata koji sadrži plastiku

mRA – masa ribolovnog alata koji sadrži plastiku izražena u kilogramima

kE – koeficijent ekomodulacije

kR – koeficijent dostave podataka u Registar.

Naknada gospodarenja otpadom za ribolovni alat koji sadrži plastiku iznosi nula eura za ribara i obrtnika za ribolovni alat koji je sam izradio i kojega koristi.

Koeficijentom ekomodulacije za ribolovni alat koji sadrži plastiku treba se osigurati poticaj za predaju otpadnog ribolovnog alata koji sadrži plastiku u sustav gospodarenja otpadom za ribolovni alat koji sadrži plastiku.

 

 

 

Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2024_11_137_2258.html