Baza je ažurirana 22.12.2024. 

zaključno sa NN 126/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 70/13 od 12.06.2013.:

 

MINISTARSTVO FINANCIJA

Na temelju članka 50. stavka 2. Zakona o provedbi carinskih propisa Europske unije (»Narodne novine«, br. 54/13), ministar financija donosi

 

PRAVILNIK O UVJETIMA I NAČINU POLAGANJA, PRIMJENE TE POVRATA INSTRUMENATA OSIGURANJA PLAĆANJA KOJI SE KORISTE U CARINSKIM POSTUPCIMA

I. TEMELJNE ODREDBE

Članak 1.

(1) Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti i način polaganja, primjene te povrata instrumenata osiguranja plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima, a temeljem članka 193. Uredbe Vijeća (EEZ) br. 2913/92 od 12. listopada 1992. godine o Carinskom zakoniku Zajednice (SL L 302, 19. 10. 1992. str. 1, sa svim izmjenama i dopunama, u daljnjem tekstu: Carinski zakonik) i članka 857. Uredbe Komisije (EEZ) br. 2454/93 od 2. srpnja 1993. godine o utvrđivanju odredaba za provedbu Uredbe Vijeća (EEZ) broj 2913/92 o Carinskom zakoniku Zajednice (SL L 253, 11. 10. 1993. str. 1, sa svim izmjenama i dopunama).

(2) Odredbe ovoga Pravilnika primjenjuju se kod podnošenja instrumenata osiguranja u svim carinskim postupcima, osim postupka provoza.

Članak 2.

(1) Instrumentom osiguranja u skladu s ovim Pravilnikom osigurava se namirenje nastalog carinskog duga ili carinskog duga koji bi mogao nastati, te poreza na dodanu vrijednost, trošarina, posebnih poreza i drugih javnih davanja koje je Ministarstvo financija, Carinska uprava (u daljnjem tekstu: Carinska uprava) po posebnim propisima ovlaštena naplaćivati prilikom uvoza ili izvoza, kao i kamata koje su nastale ili bi mogle nastati u svezi s javnim davanjima za koje je instrument osiguranja podnesen i prihvaćen.

(2) U smislu ovoga Pravilnika dugom se smatraju sva javna davanja iz stavka 1. ovoga članka koja je Carinska uprava prema carinskim i drugim propisima obvezna naplaćivati na robu koja se uvozi ili izvozi.

Članak 3.

Instrument osiguranja duga može se podnijeti u sljedećem obliku:

1. polaganjem gotovine,

2. polaganjem bankovne garancije, te

3. polaganjem vlastite bjanko mjenice.

II. POLAGANJE GOTOVINE

Članak 4.

(1) Gotovinski polog polaže se u kunama na evidentni račun nadležnog područnog carinskog ureda.

(2) Na položeni iznos gotovinskog pologa ne plaćaju se kamate.

Članak 5.

(1) Za korištenje gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja duga dužnik podnosi pisani zahtjev nadležnom područnom carinskom uredu uz istovremenu uplatu iznosa pologa na račun iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika.

(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se na Obrascu iz Priloga 1 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.

(3) Na temelju podnesenog zahtjeva područni carinski ured provjerava izvršenu uplatu te izdaje potvrdu o korištenju gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja duga.

(4) Potvrda iz stavka 3. ovoga članka izdaje se na obrascu iz Priloga 2 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.

Članak 6.

(1) Ako dužnik više ne želi koristiti gotovinski polog kao instrument osiguranja duga o tome obavještava nadležni područni carinski ured podnošenjem pisanog zahtjeva za povrat gotovinskog pologa.

(2) Obrazac zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka propisan je Prilogom 3 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.

(3) Dužnik ne može koristiti gotovinski polog kao instrument osiguranja duga od dana podnošenja zahtjeva za vraćanje pologa.

(4) Na temelju podnesenog zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, područni carinski ured vraća gotovinski polog.

(5) Ako je dužnik podnio zahtjev za djelomično vraćanje položenih sredstava, može od dana podnošenja zahtjeva dalje koristiti gotovinski polog kao instrument osiguranja duga samo u preostalom iznosu.

Članak 7.

Dužnik koji je položio gotovinski polog za osiguranje duga u carinskom postupku s gospodarskim učinkom može zahtijevati vraćanje pologa po završetku carinskog postupka ako je taj postupak zaključen u skladu sa zakonom ili je dug podmiren odnosno mogući carinski dug više ne može nastati.

III. POLAGANJE BANKOVNE GARANCIJE

Članak 8.

Dužnik može podnijeti bankovnu garanciju kao instrument osiguranja duga za plaćanje pojedinačnog duga ili za plaćanje svih dugova koji su nastali ili bi mogli nastati u određenom razdoblju odnosno u određenom carinskom postupku.

Članak 9.

(1) Bankovnu garanciju kao instrument osiguranja za pojedinačni dug dužnik polaže nadležnom carinskom uredu.

(2) Bankovnu garanciju kao instrument osiguranja za zajedničko osiguranje dužnik polaže Središnjem uredu Carinske uprave (u daljnjem tekstu: Središnji ured).

Članak 10.

(1) Bankovna garancija može se koristiti do iznosa do kojeg se podnesenim instrumentom osiguranja jamči cjelovito plaćanje duga iz članka 2. ovoga Pravilnika (jamstvena svota).

(2) Vrijednost jamstvene svote navedene u bankovnoj garanciji koja se koristi za zajedničko osiguranje ne može biti niža od 50.000,00 kuna.

Članak 11.

(1) Carinska uprava prihvatit će bankovnu garanciju koju je izdala banka sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.

(2) Izdavanjem bankovne garancije banka se kao garant obvezuje da će na prvi poziv i bez prigovora podmiriti dug kojeg dužnik do njegovoga dospijeća nije platio.

(3) Bankovna garancija podnosi se u tri primjerka na ovjeru Središnjem uredu, odnosno nadležnom carinskom uredu.

(4) Ovjerom podnijete bankovne garancije Carinska uprava donosi odluku o prihvaćanju i evidentiranju garancije bilješkom na obrascu položene garancije.

(5) Izvornik ovjerene garancije pohranjuje se u Središnjem uredu, odnosno nadležnom carinskom uredu. Dva primjerka ovjerene garancije vraćaju se podnositelju garancije.

Članak 12.

Rok važenja bankovne garancije kojom se osigurava plaćanje duga i duga koji bi mogao nastati iz članka 2. ovoga Pravilnika, ne može biti kraći od roka u kojem taj dug može nastati, produžen za tri mjeseca odnosno šest mjeseci za bankovne garancije podnijete kao osiguranje za namirenje duga koji bi mogao nastati u postupku unutarnje proizvodnje.

Članak 13.

(1) Bankovna garancija za osiguranje duga mora sadržavati sljedeće podatke:

1. broj garancije,

2. razdoblje važenja garancije,

3. iznos jamstvene svote garancije,

4. odredbu o njezinoj primjeni »na prvi poziv« i »bez prigovora«,

5. podatke o izdavatelju garancije (naziv banke, OIB, sjedište, broj žiro-računa/IBAN konstrukcija),

6. podatke o nalogodavcu za izdavanje garancije (naziv, sjedište i OIB),

7. odredbu o preuzimanju garancijskih obveza iz prethodnog razdoblja sukladno članku 15. ovoga Pravilnika,

8. vrste carinskih postupaka za koje vrijedi osiguranje, te da li je moguće podnijetu garanciju koristiti također i za osiguranje duga drugih dužnika,

9. datum i mjesto izdavanja garancije,

10. potpis ovlaštene osobe i pečat izdavatelja garancije.

(2) Banka izdaje garanciju sukladnu obrascu iz Priloga 4 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.

Članak 14.

(1) Bankovnu garanciju moguće je prije isteka roka važenja produljiti.

(2) Bankovna garancija produžuje se podnošenjem dodatka bankovnoj garanciji.

(3) Dodatak bankovnoj garanciji kojim se produžuje rok važenja bankovne garancije podnosi se sukladno obrascu iz Priloga 5 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.

(4) Dodatak bankovnoj garanciji kojim se povećava iznos jamstvene svote podnosi se sukladno obrascu iz Priloga 6 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.

(5) Dodatak bankovnoj garanciji kojim se produljuje rok važenja bankovne garancije i povećava iznos jamstvene svote podnosi se sukladno obrascu iz Priloga 7 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.

Članak 15.

(1) Ako dužnik podnosi novu garanciju, dugovi koji su bili osigurani prethodnom garancijom, a nisu u cijelosti podmireni odnosno mogući dugovi koji mogu još nastati, moraju novom bankovnom garancijom biti osigurani.

(2) Nova bankovna garancija mora sadržavati klauzulu da se iz nje mogu naplatiti i dugovi koji su bili osigurani prethodnom garancijom.

IV. OPOZIV BANKOVNE GARANCIJE

Članak 16.

(1) Izdavatelj garancije može opozvati bankovnu garanciju. Zahtjev za opoziv bankovne garancije dostavlja se u pisanom obliku Središnjem uredu ili nadležnom carinskom uredu, ovisno o mjestu prihvaćanja garancije.

(2) Opoziv stupa na snagu osmoga dana od dana njegova prihvata od strane Carinske uprave o čemu se obavještava podnositelj zahtjeva.

(3) U slučaju opoziva bankovna garancija vrijedi za sva davanja koja su do dana stupanja na snagu opoziva bila osigurana opozvanom garancijom, a izdavatelja garancije može se pozvati na plaćanje duga do isteka produljenog roka važenja garancije iz članka 12. ovoga Pravilnika, računajući od dana stupanja na snagu opoziva.

V. UVEĆANJE VISINE JAMSTVENE SVOTE BANKOVNE GARANCIJE

Članak 17.

(1) Polaganje osiguranja za namirenje duga s 50% uvećanom visinom jamstvene svote bankovne garancije može se odobriti dužniku ili osobi koja bi dužnikom mogla postati, koja je tijekom carinskog poslovanja u prethodnom 12-mjesečnom razdoblju:

1. pravodobno i u cijelosti namirivala svoje obveze prema Carinskoj upravi,

2. nije namirivala dospjeli dug plaćanjima po osnovi podnijete bankovne garancije, te

3. nije kažnjavana za carinski prekršaj počinjen s namjerom izbjegavanja plaćanja duga ili ponovljeno kažnjavana za carinske prekršaje.

(2) Zahtjev za uvećanje visine jamstvene svote podnosi se područnom carinskom uredu nadležnom prema sjedištu podnositelja zahtjeva. Zahtjev se podnosi na obrascu iz Priloga 8 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.

(3) Odobrenje ili odluku o odbijanju zahtjeva za uvećanje visine jamstvene svote donosi Središnji ured na temelju mišljenja nadležnog područnog carinskog ureda.

(4) U slučaju promjene podataka navedenih u odobrenju, korisnik odobrenja dužan je o tome odmah obavijestiti Središnji ured.

(5) Središnji ured će ukinuti odobrenje iz stavka 3. ovoga članka, ako korisnik odobrenja više ne ispunjava uvjete propisane za njegovo izdavanje.

VI. POLAGANJE MJENICE

Članak 18.

(1) Podnošenje vlastite bjanko mjenice kao instrumenta osiguranja za namirenje duga ili mogućeg duga odobrava Središnji ured osobama koje tijekom carinskog poslovanja u prethodnom 12-mjesečnom razdoblju:

1. pravodobno i u cijelosti namiruju svoje obveze prema Carinskoj upravi,

2. nemaju nenamirenih dospjelih poreznih obveza, sukladno potvrdi nadležne ispostave Porezne uprave,

3. pružaju bonitetna jamstva glede stabilnosti svojeg financijskog položaja i poslovanja, sukladno podacima iz obrasca BON 1 za prethodno obračunsko razdoblje i obrasca BON 2 ne starijeg od mjesec dana,

4. nisu kažnjavane za carinski prekršaj počinjen s namjerom izbjegavanja plaćanja duga ili ponovljeno kažnjavane za carinske prekršaje.

(2) Polaganje vlastite bjanko mjenice kao instrumenta osiguranja za namirenje duga ili mogućega duga može se odobriti isključivo osobama koje ispunjavaju uvjete iz stavka 1. ovoga članka i koje imaju odobreni status ovlaštenog gospodarskog subjekta sukladno članku 5.a Carinskog zakonika.

Članak 19.

(1) Zahtjev za korištenje vlastite bjanko mjenice kao instrumenta osiguranja duga iz članka 18. ovoga Pravilnika podnosi se područnom carinskom uredu nadležnom prema sjedištu podnositelja zahtjeva, na obrascu iz Priloga 9 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.

(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnose se sljedeće isprave:

1. izvadak iz registra Trgovačkog suda, odnosno rješenje o upisu i početku obavljanja obrta,

2. uvjerenje Porezne uprave da podnositelj zahtjeva nema nenamirenih dospjelih poreznih obveza,

3. obrazac BON 1 za prethodno obračunsko razdoblje i obrazac BON 2 ne stariji od mjesec dana,

4. podaci o opsegu i strukturi carinskog poslovanja i zaduženja, odvojeno za stavljanje robe u slobodni promet i postupke s gospodarskim učinkom, te

5. procjena mjesečnog zaduženja prema Carinskoj upravi u narednom šestomjesečnom razdoblju.

Članak 20.

(1) Podnošenje vlastite bjanko mjenice kao instrumenta osiguranja za namirenje duga ili mogućega duga odobrava Središnji ured osobama koje tijekom carinskog poslovanja u prethodnom 12-mjesečnom razdoblju:

1. pravodobno i u cijelosti namiruju svoje obveze prema Carinskoj upravi,

2. nisu kažnjavane za carinski prekršaj počinjen s namjerom izbjegavanja plaćanja duga ili ponovljeno kažnjavane za carinske prekršaje.

(2) Podnošenje vlastite bjanko mjenice kao instrumenta osiguranja za namirenje duga ili mogućega duga može se odobriti osobama koje ispunjavaju uvjete iz stavka 1. ovoga članka za sljedeće carinske postupke:

1. postupak unutarnje proizvodnje radi uporabe robe pri gradnji ili remontu brodova u hrvatskim brodogradilištima,

2. postupak unutarnje proizvodnje kada se proizvodnja obavlja na temelju ugovora sklopljenog između osobe iz Republike Hrvatske i osobe sa sjedištem u trećoj zemlji i uz plaćanje samo troškova proizvodnje (oplemenjivanje – lohn posao),

3. postupak carinskog skladištenja za carinsko skladište tipa E koje je odobreno za smještaj i čuvanje privremeno uvezenih plovila i kamp kućica pod carinskim nadzorom.

Članak 21.

(1) Zahtjev za korištenje vlastite bjanko mjenice kao instrumenta osiguranja duga iz članka 20. ovoga Pravilnika podnosi se područnom carinskom uredu nadležnom prema sjedištu podnositelja zahtjeva, na obrascu iz Priloga 9 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.

(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnose se sljedeće isprave:

1. izvadak iz registra Trgovačkog suda, odnosno Rješenje o upisu i početku obavljanja obrta,

2. podaci o opsegu i strukturi carinskog poslovanja i zaduženja, odvojeno za pojedine carinske postupke,

3. procjena mjesečnog zaduženja prema Carinskoj upravi u narednom šestomjesečnom razdoblju,

4. ugovor zaključen između osobe iz Republike Hrvatske i osobe sa sjedištem u trećoj zemlji ako se zahtijeva odobrenje sukladno članku 20. stavku 2. točki 2. ovoga Pravilnika.

Članak 22.

(1) Odobrenje ili odluku o odbijanju zahtjeva za korištenje vlastite bjanko mjenice kao instrumenta osiguranja duga donosi Središnji ured na temelju mišljenja nadležnog područnog carinskog ureda nakon provjere ispunjavanja uvjeta iz članka 18. odnosno članka 20. ovoga Pravilnika.

(2) Prije dostave odobrenja korisniku isti je obvezan položiti vlastitu bjanko mjenicu Središnjem uredu, za odobrenje iz članka 18. ovoga Pravilnika, odnosno nadležnom područnom carinskom uredu za odobrenje iz članka 20. ovoga Pravilnika.

(3) U slučaju promjene podataka navedenih u odobrenju, korisnik odobrenja dužan je o tome odmah obavijestiti Središnji ured.

(4) Središnji ured ukinut će odobrenje iz stavka 1. ovoga članka ako korisnik odobrenja više ne ispunjava uvjete koji su bili propisani za njegovo izdavanje.

VII. VRAĆANJE BANKOVNE GARANCIJE I MJENICE

Članak 23.

(1) Bankovna garancija ili vlastita bjanko mjenica vraća se na temelju podnesenog pisanog zahtjeva nalogodavca ili izdavatelja.

(2) Bankovna garancija može se vratiti podnositelju zahtjeva:

1. nakon isteka roka važenja i produženog roka važenja iz članka 12. ovoga Pravilnika,

2. prije isteka roka važenja bankovne garancije, koja je prethodno opozvana sukladno članku 16. ovoga Pravilnika, ako:

– Carinska uprava utvrdi da su izmireni svi dugovi koji su bili osigurani predmetnom bankovnom garancijom, odnosno da mogući dug više ne može nastati, ili

– nalogodavac za izdavanje bankovne garancije podnese novu garanciju, kojom se u cijelosti preuzimaju sve jamstvene obveze prethodno važeće garancije, a nova garancija prema utvrđenju Carinske uprave u cijelosti osigurava namirenje jamstvenih obveza po prethodno važećoj garanciji.

(3) Vlastita bjanko mjenica vraća se podnositelju zahtjeva ako Carinska uprava utvrdi da su izmireni svi dugovi koji su bili osigurani predmetnom mjenicom odnosno mogući dug više ne može nastati.

VIII. NAPLATA

Članak 24.

(1) Ako dužnik ne plati obračunati dug u propisanom roku područni carinski ured šalje dužniku opomenu s pregledom dospjelih neplaćenih obveza. Opomena mora sadržavati napomenu da će se u slučaju nepodmirenja duga u roku dva (2) radna dana od dana primitka opomene unovčiti podneseni instrument osiguranja. Opomena se šalje na obrascu iz Priloga 10 ovoga Pravilnika koji je njegov sastavni dio.

(2) Protekom roka od dva (2) radna dana od primitka opomene od strane dužnika, područni carinski ured izvršit će provjeru stanja potraživanja, te ukoliko dug nije plaćen u roku navedenom u opomeni, pokrenuti postupak naplate s podnesenog instrumenta osiguranja.

IX. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 25.

(1) Bankovne garancije položene pri Carinskoj upravi za osiguranje duga prema odredbama Uredbe za provedbu Carinskog zakona (»Narodne novine«, br. 161/03, 5/07, 70/08, 76/09, 29/11 i 10/13) mogu se koristiti do isteka roka važenja bankovne garancije.

(2) Odobrenja za podnošenje vlastite bjanko mjenice kao instrumenta osiguranja duga, a koja su izdana sukladno članku 453. stavku 1. i 2. Uredbe za provedbu Carinskog zakona važe do izdavanja odgovarajućih odobrenja prema odredbama ovoga Pravilnika, a najkasnije do 30. ožujka 2014. godine.

(3) Odobrenja za polaganje osiguranja za namirenje duga s 50% uvećanom visinom jamstvene svote bankovne garancije, a koja su izdana sukladno članku 453.a Uredbe za provedbu Carinskog zakona važe do izdavanja odgovarajućih odobrenja prema odredbama ovoga Pravilnika, a najkasnije do 31. prosinca 2013. godine.

Članak 26.

Ovaj Pravilnik objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.

Klasa: 011-02/13-01/34 Urbroj: 513-02-1220/1-13-1 Zagreb, 3. lipnja 2013.

Ministar financija Slavko Linić, v. r.

PRILOG 1

__________________________ (podaci o podnositelju zahtjeva)

PODRUČNI CARINSKI URED _____________

ZAHTJEV ZA KORIŠTENJE GOTOVINSKOG POLOGA KAO INSTRUMENTA OSIGURANJA

Podnositelj zahtjeva ___________________________________                              (puni naziv i adresa podnositelja zahtjeva),

EORI broj: _________________________

obavještava Područni carinski ured ___________________ da je dana _____________ na račun br. ________________________ izvršio uplatu gotovinskog pologa u 

iznosu ______________________ kn.

Sukladno izvršenoj uplati podnositelj zahtijeva korištenje gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja sukladno članku 5. Pravilnika o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenta osiguranja plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima.

_______________                            ____________________________

    Mjesto i datum                              Pečat i potpis podnositelja zahtjeva

 

PRILOG 2

MINISTARSTVO FINANCIJA

CARINSKA UPRAVA

PODRUČNI CARINSKI URED ______________

POTVRDA O KORIŠTENJU GOTOVINSKOG POLOGA KAO INSTRUMENTA OSIGURANJA

Temeljem Vašeg zahtjeva za korištenje gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja i uplati gotovinskog pologa u iznosu _______________ kn, dana ___________ Područni carinski ured ____________ odobrava korištenje gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja sukladno članku 5. Pravilnika o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenta osiguranja plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima.

Gotovinski polog kao instrument osiguranja evidentiran je pod brojem _________________________________ .

_______________                       ____________________________

    Mjesto i datum                         Pečat i potpis carinskog službenika

 

PRILOG 3

_____________________________    (podaci o podnositelju zahtjeva)

PODRUČNI CARINSKI URED _____________

ZAHTJEV ZA POVRAT GOTOVINSKOG POLOGA KAO INSTRUMENTA OSIGURANJA

Podnositelj zahtjeva ___________________________________                              (puni naziv i adresa podnositelja zahtjeva),

EORI broj: _________________________

obavještava Područni carinski ured ___________________ da dana ________________ podnosi zahtjev za povrat gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja u iznosu

_________________ kn sukladno članku 6. Pravilnika o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenta osiguranja plaćanja koji se koriste u carinskim

postupcima.

Molimo Vas da povrat gotovinskog pologa izvršite na račun br. ____ __________________ .

_______________                          ____________________________

    Mjesto i datum                            Pečat i potpis podnositelja zahtjeva

 

PRILOG 4

BANKOVNA GARANCIJA ZA CARINSKI DUG

(Memorandum banke)

Na zahtjev .............................................................................., sukladno članku 193. Uredbe Vijeća (EEZ) br. 2913/92 od 12. listopada 1992. godine kojim se donosi

Carinski zakonik Zajednice, izdaje se

BANKOVNA GARANCIJA br. .................

Ova bankovna garancija važi kao instrument osiguranja za plaćanje duga sukladno članku 193. Uredbe Vijeća (EEZ) br. 2913/92 od 12. listopada 1992. godine kojim se donosi Carinski zakonik Zajednice (SL L 302, 19. 10. 1992. str. 1) te sukladno Pravilniku o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenta osiguranja plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima 

PODACI O IZDAVATELJU GARANCIJE

Naziv banke – garanta:

Osobni identifikacijski broj (OIB):

Sjedište

Žiro račun broj:

IBAN konstrukcija:

PODACI O DUŽNIKU – NALOGODAVCU ZA IZDAVANJE GARANCIJE

Naziv:

Osobni identifikacijski broj (OIB):

EORI broj:

Sjedište:

Banka – garant se obvezuje da će na prvi poziv i bez prigovora Carinskoj upravi platiti do ukupne svote od ................................ kuna, svaku svotu nastalu na ime dospjeloga a neplaćenoga duga dužnika, glede kojega se kao jamstvo za njegovu pravodobnu naplatu pozvao na ovu bankovnu garanciju u određenome carinskome postupku koji se vodi pri Carinskoj upravi, u razdoblju od ..................................... do .........................................., s tim da se naplata po osnovi ove garancije može izvršiti i u produženome roku od 3 mjeseca, odnosno 6 mjeseci za bankovne garancije podnijete kao osiguranje za namirenje carinskog duga u postupku unutarnje proizvodnje, računajući od dana isteka jamstvenog roka.

Ova bankovna garancija može se koristiti kao:

a) zajednička garancija za sve dugove dužnika,

b) zajednička garancija za dugove dužnika iz određenih carinskih postupaka, i to:

c) pojedinačna garancija za namirenje određenoga duga, i to:

Ova garancija može se – ne može se pri Središnjem uredu Carinske uprave odnosno nadležnom carinskom uredu položiti i glede namirenja dugova drugih osoba, ako nalogodavac u odnosnome carinskome postupku ima status zastupnika u smislu članka 5. Carinskog zakonika Zajednice.

Ova garancija izdana je u tri (3) istovjetna primjerka.

...................................................    M.P     . ..............................................   (datum i mjesto izdavanja garancije)                    (potpis ovlaštene osobe)

Carinska uprava, ustrojstvena jedinica ............................................. prihvaća i evidentira predmetnu garanciju pod brojem. .................... .

...........................................................   M.P.     ...........................................    (datum i mjesto prihvaćanja garancije)                      (potpis ovlaštene osobe)

 

PRILOG 5

Na zahtjev ____________________________________ sukladno članku 14. stavku 3. Pravilnika o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenta osiguranja

plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima, izdaje se

DODATAK BANKOVNOJ GARANCIJI BR. __________

_____________ <naziv banke> (dalje u tekstu: Banka) povećava iznos bankovne garancije br. ________ izdane dana ___________ po nalogu i za račun

___________________ <naziv dužnika/nalogodavca> OIB_______________/EORI broj___________ (dalje u tekstu: dužnik), u korist Carinske uprave, a za podmirenje

svake svote nastale na ime dospjelog, a neplaćenoga duga dužnika, glede kojega se kao jamstvo za njegovu pravodobnu naplatu pozvao na bankovnu garanciju broj

___________.

Iznos bankovne garancije br. ______________ povećava se od dana prihvaćanja ovog Dodatka od strane Carinske uprave sa iznosa ___________ kn na iznos

_______________ kn, tako da u razdoblju od dana prihvaćanja ovog Dodatka od strane Carinske uprave obveza Banke po bankovnoj garanciji iznosi _____________ kn.

Ovaj Dodatak se primjenjuje od dana prihvaćanja istog u Carinskoj upravi.

Sve odredbe Garancije koje ovim Dodatkom nisu mijenjane ostaju i dalje na snazi.

Ovaj Dodatak je izdan u tri (3) istovjetna primjerka.

________________    M.P.      ___________________    (mjesto i datum)                  (potpis ovlaštene osobe)

Carinska uprava, ustrojstvena jedinica _________________ prihvaća i evidentira ovaj dodatak bankovne garancije pod brojem _________________ .

________________   M.P.   ___________________    (mjesto i datum)               (potpis ovlaštene osobe)

 

PRILOG 6

Na zahtjev ________________________________________ sukladno članku 14. stavku 3. Pravilnika o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenta

osiguranja plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima, izdaje se

DODATAK BANKOVNOJ GARANCIJI BR. __________

__________ <naziv banke> (dalje u tekstu: Banka) produžuje rok valjanosti bankovne garancije br. ___________ izdane dana ___________ po nalogu i za račun

___________________ <naziv dužnika/nalogodavca> OIB _______________ /EORI broj ___________ (u daljnjem tekstu: dužnik), u korist Carinske uprave, a za

podmirenje svake svote nastale na ime dospjelog, a neplaćenoga duga dužnika, glede kojega se kao jamstvo za njegovu pravodobnu naplatu pozvao na bankovnu garanciju

br. ______________.

Rok valjanosti bankovne garancije produžuje se sa roka _________ na novi rok _____________, tako da u razdoblju od dana prihvaćanja ovog Dodatka od strane Carinske

uprave obveza Banke po bankovnoj garanciji iznosi _____________ kn, s tim da se naplata po osnovi ove garancije može izvršiti i u produženom roku od tri (3), odnosno

šest (6) mjeseci[1], računajući od dana isteka novog jamstvenog roka.

Ovaj Dodatak se primjenjuje od dana prihvaćanja istog u Carinskoj upravi.

Sve odredbe Garancije koje ovim Dodatkom nisu mijenjane ostaju i dalje na snazi.

Ovaj Dodatak je izdan u tri (3) istovjetna primjerka.

________________     M.P.      ___________________     (mjesto i datum)                  (potpis ovlaštene osobe)

Carinska uprava, ustrojstvena jedinica _________________ prihvaća i evidentira ovaj dodatak bankovne garancije pod brojem _________________.

________________     M.P.   ___________________    (mjesto i datum)                (potpis ovlaštene osobe)

 

PRILOG 7

Na zahtjev ___________________________________ sukladno članku 14. stavku 3. Pravilnika o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenta osiguranja

plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima, izdaje se

DODATAK BANKOVNOJ GARANCIJI BR. __________

__________ <naziv banke> (dalje u tekstu: Banka) produžuje rok valjanosti i povećava iznos bankovne garancije br. ___________ izdane dana _______________ po

nalogu i za račun __________________ <naziv dužnika/nalogodavca> OIB _______________/EORI broj ___________ (dalje u tekstu: dužnik) u korist Carinske uprave, a

za podmirenje svake svote nastale na ime dospjelog, a neplaćenoga duga dužnika, glede kojega se kao jamstvo za njegovu pravodobnu naplatu pozvao na bankovnu

garanciju br. ______________ .

Rok valjanosti Garancije produžuje se sa roka ______________ na novi rok _______________.

Iznos Garancije povećava se od dana prihvaćanja ovog Dodatka od strane Carinske uprave sa iznosa ____________ kn na iznos ____________ kn, tako da u razdoblju od

dana prihvaćanja ovog Dodatka od strane Carinske uprave do ____________ obveza Banke po Garanciji iznosi _____________ kn, s tim da se naplata po osnovi ove

Garancije može izvršiti i u produženom roku od tri (3), odnosno šest (6) mjeseci[2], računajući od dana isteka novog jamstvenog roka.

Ovaj Dodatak se primjenjuje od dana prihvaćanja istog u Carinskoj upravi.

Sve odredbe Garancije koje ovim Dodatkom nisu mijenjane ostaju i dalje na snazi.

Ovaj Dodatak je izdan u tri (3) istovjetna primjerka.

________________     M.P.     ___________________      (mjesto i datum)                 (potpis ovlaštene osobe)

Carinska uprava, ustrojstvena jedinica _________________ prihvaća i evidentira ovaj dodatak bankovne garancije pod brojem _________________ .

________________     M.P.     ___________________      (mjesto i datum)                (potpis ovlaštene osobe)

 

PRILOG 8

ZAHTJEV ZA UVEĆANJE VISINE JAMSTVENE SVOTE BANKOVNE GARANCIJE

Podnositelj zahtjeva podnosi Carinskoj upravi zahtjev za uvećanje visine jamstvene svote bankovne garancije, sukladno članku 17. Pravilnika o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenta osiguranja plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima,

na osnovu sljedećih podataka:

I. Podaci o podnositelju zahtjeva

1.

Naziv podnositelja:

2.

Sjedište

3.

OIB:

EORI broj:

4.

Broj važeće bankovne garancije za koju se podnosi zahtjev za uveæanje visine jamstvene svote:

5.

Kontakt osoba/radno mjesto:

Telefon: Telefaks: e-mail:

II. Podaci o ispunjavanju uvjeta:

1.

Podmirenje obveza

Jesu li vaše obveze prema Carinskoj upravi pravodobno i u cijelosti podmirene?

☐ DA

☐ NE

2.

Prethodno poslovanje

Da li je u prethodnom 12-mjesečnom razdoblju namirivan dospjeli dug po osnovi podnijete bankovne garancije?

☐ DA

☐ NE

3.

Zakonito i pravilno postupanje

Jeste li u svojem poslovanju kršili carinske propise?

☐ DA

☐ NE

4.

Podnošenjem ovoga zahtjeva izjavljujemo da:

– pravodobno i u cijelosti podmirujemo svoje obveze prema Carinskoj upravi

– nije namirivan dospjeli dug plaćanjima po osnovi podnijete bankovne garancije;

– nismo kršili carinske propise

(ako je bilo kršenja, navesti oblike kršenja te brojeve pod kojim se vode prekršajni postupci)

5.

Ostali podaci:

        Mjesto i datum:                           Ime, prezime i potpis                                                             podnositelja zahtjeva:

................................................. ....................................................

 

PRILOG 9

ZAHTJEV ZA PODNOŠENJE VLASTITE BJANKO MJENICE KAO INSTRUMENTA OSIGURANJA

Podnositelj zahtjeva podnosi Carinskoj upravi zahtjev za podnošenje vlastite bjanko mjenice kao instrumenta osiguranja za namirenje duga ili mogućeg duga:

☐ sukladno članku 18. Pravilnika o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenta osiguranja plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima (popunjavaju se točke I i II)

☐ sukladno članku 20. Pravilnika o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenta osiguranja plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima (popunjavaju se točke I i III)

na osnovu sljedećih podataka:

I. Podaci o podnositelju zahtjeva

1.

Naziv:

2.

Adresa:

3.

OIB:

EORI broj:

4.

Kontakt osoba/radno mjesto:

Telefon: Telefaks: e-mail:

II. Podaci o ispunjavanju uvjeta iz članka 18. Pravilnika:

1.

Podmirenje obveza

Jesu li vaše obveze prema Carinskoj upravi pravodobno i u cijelosti podmirene?

Jesu li vaše obveze prema Poreznoj upravi u cijelosti podmirene?

☐ DA

☐ DA

☐ NE

☐ NE

2.

Financijska sposobnost

Je li financijsko stanje vaše tvrtke stabilno?

Ima li vaša tvrtka dugovanja (prema drugim tvrtkama ili državnim tijelima) koja bi mogla

dovesti do financijske nestabilnosti ili stečajnog postupka?

☐ DA

☐ DA

☐ NE

☐ NE

3.

Zakonito i pravilno postupanje

Jeste li u svojem poslovanju kršili carinske propise?

☐ DA

☐ NE

4.

Status ovlaštenog gospodarskog subjekta

Posjedujemo status ovlaštenog gospodarskog subjekta temeljem odobrenja br. ________________________

☐ DA

☐ NE

5.

Podnošenjem ovoga zahtjeva izjavljujemo da:

– pravodobno i u cijelosti podmirujemo svoje obveze prema Carinskoj upravi;

– nemamo nenamirenih dospjelih poreznih obveza prema Poreznoj upravi;

– imamo dobru financijsku sposobnost koja je dovoljna za ispunjavanje obveza;

– nismo kršili carinske propise.

(ako je bilo kršenja, navesti oblike kršenja te brojeve pod kojim se vode prekršajni postupci)

 

Ostali podaci:

III. Podaci o ispunjavanju uvjeta iz članka 20. Pravilnika:

1.

Podmirenje obveza

Jesu li vaše obveze prema Carinskoj upravi pravodobno i u cijelosti podmirene?

☐ DA

☐ NE

2.

Zakonito i pravilno postupanje

Jeste li u svojem poslovanju kršili carinske propise?

☐ DA

☐ NE

3.

Podnošenjem ovoga zahtjeva izjavljujemo da:

– pravodobno i u cijelosti podmirujemo svoje obveze prema Carinskoj upravi;

– nismo kršili carinske propise.

(ako je bilo kršenja, navesti oblike kršenja te brojeve pod kojim se vode prekršajni postupci)

4.

Ostali podaci:

     Mjesto i datum:                         Ime, prezime i potpis                                                       podnositelja zahtjeva:

................................................. ....................................................

Mišljenje carinarnice o ispunjavanju uvjeta za odobravanje odgode plaćanja

Popunjava mjesno nadležna carinarnica:

Podnositelj zahtjeva ima podmirene sve dospjele obveze prema Carinskoj upravi?

Podnositelj zahtjeva ima podmirene sve dospjele obveze kod Porezne uprave?

(popunjava se samo kod zahtjeva temeljem članka 18. Pravilnika)

Podnositelj zahtjeva je pouzdan i financijski stabilan?

(popunjava se samo kod zahtjeva temeljem članka 18. Pravilnika)

Podnositelj zahtjeva nije kršio carinske propise?

(ako je bilo kršenja, ta su kršenja propisa zanemariva)

Datum izvršene provjere:

Potpis:                              M.P.

☐ DA

☐ DA

☐ DA

☐ DA

☐ NE

☐ NE

☐ NE

☐ NE

20. Mišljenje mjesno nadležne carinarnice:

Potpis:                             M.P.

 

PRILOG 10

REPUBLIKA HRVATSKA

MINISTARSTVO FINANCIJA

CARINSKA UPRAVA

PODRUČNI CARINSKI URED _______________

KLASA:

URBROJ:

Mjesto i datum

DUŽNIK

PREDMET: OPOMENA

Kontrolom u knjigovodstvenoj evidenciji Područnog carinskog ureda ______________ utvrđeno je neplaćeno dospjelo potraživanje na ime uvoznih davanja po rješenju

KLASA: ___________________ URBROJ: _________________ od _______________ godine / ili po JCD broj _________________ od ____________ godine, u ukupnom

iznosu od ______________ kn (glavnica u iznosu od _____________ kn i obračunate kamate do _______________godine u iznosu od __________________ kn) sa

daljnjim kamatama koje teku od _____________ godine do dana naplate.

Temeljem članka 23. stavka 1. Pravilnika o uvjetima i načinu polaganja, primjene te povrata instrumenata osiguranja plaćanja koji se koriste u carinskim postupcima,

pozivamo vas da u roku od 2 (dva) radna dana od primitka ove opomene izvršite uplatu na evidentni račun Područnog carinskog ureda ______________ broj: 1001005- ____________ s pozivima na broj za:

Dug: ____________________________ ___________ kn

Kamate: __________________________ ___________ kn

Daljnje kamate: ____________________ ___________ kn

Ukupno na dan _____________ godine ___________ kn

Ako u roku od dva (2) dana ne platite dospjeli dug, Područni carinski ured _______________ pokrenut će postupak naplate s podnesenog instrumenta osiguranja duga.

                                                            PROČELNIK

                                                         ______________

[1] Ovisno o osnovnoj bankovnoj garanciji

[2] Ovisno o osnovnoj bankovnoj garanciji

 

 

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_06_70_1378.html

Copyright © Ante Borić