Baza je ažurirana 21.10.2024. 

zaključno sa NN 102/24

EU 2024/2679

NN 137/2021 (13.12.2021.), Pravilnik o stručnom nadzoru u zatvorskom sustavu

MINISTARSTVO PRAVOSUĐA I UPRAVE

2260

Na temelju članka 30. stavka 4. Zakona o izvršavanju kazne zatvora (»Narodne novine«, br. 14/21), ministar nadležan za poslove pravosuđa, donosi

PRAVILNIK

O STRUČNOM NADZORU U ZATVORSKOM SUSTAVU

Članak 1.

(1) Ovim Pravilnikom propisuje se način provođenja stručnog nadzora u zatvorskom sustavu (kaznionicama, zatvorima i centrima) ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa, osobe ovlaštene za provođenje stručnog nadzora, vrste i sadržaj stručnog nadzora.

(2) Stručni nadzor obuhvaća nadzor nad zakonitosti i pravilnosti rada kaznionica, zatvora i centara, njihovih državnih službenika i namještenika, te postupanja prema osobama lišenim slobode.

(3) Pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.

Članak 2.

Osnovni cilj stručnog nadzora je osiguranje: zakonitog i pravilnog obavljanja poslova izvršavanja kazne zatvora i drugih kaznenopravnih mjera i sankcija, te drugih poslova koje kaznionice, zatvori i centri obavljaju, pravilne primjene Zakona o izvršavanju kazne zatvora i podzakonskih propisa donesenih temeljem njega, te drugih propisa koje kaznionice, zatvori i centri primjenjuju u svom radu i postupanju, unaprjeđenja obavljanja poslova kaznionica, zatvora i centara te povećanja djelotvornosti i ujednačavanja njihovog rada i postupanja.

Članak 3.

O provođenju stručnog nadzora u zatvorskom sustavu odlučuje ravnatelj nadležan za zatvorski sustav ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.

Članak 4.

(1) Stručni nadzor u zatvorskom sustavu provodi se redovito tijekom kalendarske godine, tzv. redoviti stručni nadzor. Redoviti stručni nadzor obuhvaća nadzor nad cjelokupnim radom kaznionice, zatvora i centra.

(2) Stručni nadzor u zatvorskom sustavu provodi se izvanredno ukoliko, temeljem prikupljenih podataka, informacija i saznanja dobivenih u svezi obavljanja poslova iz nadležnosti Središnjeg ureda, postoji sumnja u nezakonit ili nepravilan rad kaznionice, zatvora i centra, u nepravilnu primjenu Zakona o izvršavanju kazne zatvora i podzakonskih propisa donesenih temeljem njega te drugih propisa koje kaznionica, zatvor i centar primjenjuje u svom radu i postupanju, u nezakonito i nepravilno postupanje državnih službenika i namještenika u obavljanju poslova iz njihovog djelokruga rada, te postupanja prema osobama lišenih slobode, kao i u slučaju izvanredne potrebe utvrđivanja stanja u kaznionici, zatvoru i centru, tzv. izvanredni stručni nadzor.

Članak 5.

(1) Osobe ovlaštene za provođenje stručnog nadzora u zatvorskom sustavu jesu ovlaštene službene osobe Središnjeg ureda imenovane u Povjerenstvo za provođenje stručnog nadzora (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo).

(2) Povjerenstvo, u sastavu od najmanje tri osobe od kojih je jedna voditelj Povjerenstva, imenuje ravnatelj nadležan za zatvorski sustav pisanom odlukom.

(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, nadzor u zatvorskom sustavu mogu provesti i druge osobe po nalogu ministra nadležnog za poslove pravosuđa, u kojem slučaju je voditelj Povjerenstva ovlaštena službena osoba Središnjeg ureda.

(4) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, ako provođenje stručnog nadzora ne trpi odgodu, ravnatelj nadležan za zatvorski sustav može imenovati Povjerenstvo i naložiti provođenje stručnog nadzora usmeno.

Članak 6.

(1) Ravnatelj nadležan za zatvorski sustav pisanom odlukom iz članka 5. stavka 2. ovoga Pravilnika utvrđuje: kaznionicu, zatvor ili centar nad kojim se provodi stručni nadzor, vrijeme u kojem se stručni nadzor provodi, te rad odnosno poslove kaznionice, zatvora ili centra nad kojima se stručni nadzor provodi, ako se ne radi o redovitom stručnom nadzoru iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika.

(2) O provođenju redovitog stručnog nadzora iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika, kaznionici, zatvoru i centru dostavlja se pisana obavijest.

Članak 7.

(1) Stručni nadzor se u pravilu provodi tijekom dana u redovno radno vrijeme prve smjene, a ako provođenje nadzora nije dovršeno do kraja redovnog radnog vremena, nadzor se može nastaviti i nakon proteka redovnog radnog vremena.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kada je cilj stručnog nadzora utvrditi pravilnost i zakonitost rada i postupanja državnih službenika i namještenika koji rade u smjenama, nadzor se provodi u svako doba dana i noći. Za vrijeme obavljanja nadzora noću, red i mir propisani kućnim redom kaznionice, zatvora i centra smiju se narušiti samo u mjeri neophodnoj za uspješnu provedbu nadzora.

(3) Stručnim nadzorom provodi se uvid u opće i pojedinačne akte, evidencije i dokumentaciju, uvjete i način rada kaznionice, zatvora i centra, pravilnost, točnost i stručnost rada i postupanja državnih službenika i namještenika kaznionice, zatvora i centra iz djelokruga njihovog rada, te način njihovog ophođenja i postupanja prema osobama lišenim slobode.

(4) U provođenju stručnog nadzora ovlaštena službena osoba obavlja razgovor s državnim službenicima i namještenicima, drugim osobama koje se nalaze u kaznionici, zatvoru i centru, osobama lišenim slobode, a po potrebi uzima njihove pritužbe i/ili izjave na zapisnik.

(5) Tijekom provođenja stručnog nadzora Povjerenstvo vodi Zapisnik o provođenju stručnog nadzora (u daljnjem tekstu: Zapisnik). Zapisnik vodi član Povjerenstva koji je ujedno i zapisničar. U Zapisnik se unose poduzete radnje tijekom stručnog nadzora, a po potrebi se unose pritužbe i/ili izjave državnih službenika i namještenika, osoba lišenih slobode, upute i pojašnjenja dana državnim službenicima i namještenicima, izdane naredbe za otklanjanje nezakonitosti, nedostataka ili nepravilnosti, te druge činjenice bitne za provedbu stručnog nadzora. Dio Zapisnika u koji se izravno unosi pritužba i/ili izjava državnog službenika i namještenika, te osobe lišene slobode pročitat će se osobi koja je izjavila pritužbu i/ili dala izjavu, koja će se potpisati u znak svoje suglasnosti neposredno iza dane pritužbe i/ili izjave. Nakon zaključenja, Zapisnik potpisuju svi članovi Povjerenstva. U slučaju potrebe dopune Zapisnika nakon zaključenja i potpisivanja, izrađuje se novi dokument kao dodatak Zapisniku, a potpisuju ga svi članovi Povjerenstva. Preslika dokumentacije koja je predmet stručnog nadzora prilog je Zapisnika.

(6) U slučaju potrebe, Povjerenstvo može od nadzirane kaznionice, zatvora ili centra naknadno zatražiti dostavu dodatne dokumentacije, izjava, očitovanja i sl.

Članak 8.

Tijekom provođenja stručnog nadzora Povjerenstvo će, ukoliko smatra potrebnim, državnim službenicima i namještenicima davati upute i pojašnjenja u svezi obavljanja poslova iz njihovog djelokruga rada, o čemu se informacija unosi u Zapisnik.

Članak 9.

(1) Na molbu osobe lišene slobode ovlaštena službena osoba koja je član Povjerenstva može tijekom provođenja stručnog nadzora, zaprimiti njezinu pritužbu i po njoj postupiti.

(2) Na zaprimljenu pritužbu osoba lišena slobode ima pravo dobiti odgovor, najkasnije u roku od 30 dana od dana zaprimanja pritužbe.«

Članak 10.

(1) Tijekom provođenja stručnog nadzora u zatvorskom sustavu Povjerenstvo je, u skladu sa zakonom, ovlašteno:

– naložiti otklanjanje utvrđenih nedostataka odnosno nepravilnosti upravitelju u određenom roku, a po obrazloženom zahtjevu rok se može produžiti

– naložiti poništenje ili ukidanje svakog nepravilnog ili nezakonitog općeg ili pojedinačnog akta upravitelja ili samo donijeti akt, odnosno odluku koju upravitelj nije donio

– predložiti pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti za povredu službene dužnosti

– predložiti podnošenje kaznene prijave protiv počinitelja kaznenog djela

– predložiti podnošenje optužnog prijedloga protiv počinitelja prekršaja.

(2) Ako je Povjerenstvo naložilo upravitelju otklanjanje utvrđenih nedostataka odnosno nepravilnosti u određenom roku, upravitelj će o otklanjanju nedostataka odnosno nepravilnosti bez odgode pisanim putem izvijestiti Povjerenstvo i ravnatelja nadležnog za zatvorski sustav.

Članak 11.

(1) Povjerenstvo će u roku od pet radnih dana od dana provedenog stručnog nadzora predati Izvješće o provedenom stručnom nadzoru (u daljnjem tekstu: Izvješće) ravnatelju nadležnom za zatvorski sustav. Izvješće sadrži bitne podatke o provedenom stručnom nadzoru, ocjenu Povjerenstva o utvrđenom stanju i prijedlog mjera.

(2) Provedbu mjera nalaže ravnatelj nadležan za zatvorski sustav, koji će o provedenom stručnom nadzoru, naređenim mjerama i njihovoj provedbi bez odgode izvijestiti ministra nadležnog za poslove pravosuđa.

Članak 12.

U dijelu postupka provođenja stručnog nadzora u zatvorskom sustavu koji nije uređen ovim Pravilnikom, na odgovarajući način se primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje sustav državne uprave i opća pravila o ovlaštenjima za donošenje podzakonskih propisa za provedbu zakona i privremenih interventnih mjera.

Članak 13.

Odredbe ovoga Pravilnika na odgovarajući način primjenjuju se na odgojne zavode u kojima se sukladno posebnom propisu izvršava odgojna mjera upućivanja u odgojni zavod.

Članak 14.

Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika, prestaje važiti Pravilnik o načinu provedbe inspekcijskog nadzora nad radom kaznionica, zatvora i Centra za izobrazbu (»Narodne novine«, br. 43/02).

Članak 15.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-01/21-07/53 Urbroj: 514-10-02-02-01/02-21-15 Zagreb, 24. studenoga 2021.

Ministar dr. sc. Ivan Malenica, v. r.

 

 

 

Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2021_12_137_2260.html

Copyright © Ante Borić