Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
634
Na temelju članka 341. stavka 5. i članka 344. Obiteljskog zakona (»Narodne novine«, br. 103/15 i 98/19) i članka 93.a stavka 5. Zakona o socijalnoj skrbi (»Narodne novine«, br. 157/13, 152/14, 99/15, 52/16, 16/17, 130/17, 98/19, 64/20 i 138/20), ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, donosi
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se sadržaj i način vođenja Registra obiteljskih medijatora (u daljnjem tekstu: Registar), uvjeti stručne osposobljenosti obiteljskih medijatora, prostorni uvjeti te način provođenja obiteljske medijacije.
(2) Obiteljska medijacija iz stavka 1. ovoga članka može se provoditi radi sporazumnog rješavanja sporova iz obiteljskih odnosa sukladno Obiteljskom zakonu, Zakonu o socijalnoj skrbi i Zakonu o provedbi Konvencije o građanskopravnim vidovima međunarodne otmice djece (»Narodne novine«, broj 99/18, u daljnjem tekstu: Zakon).
(3) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
II. REGISTAR OBITELJSKIH MEDIJATORA
Način vođenja Registra
Članak 2.
(1) Registar vodi ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) u elektroničkom obliku te prikuplja i obrađuje podatke u njemu u skladu s propisima koji uređuju zaštitu osobnih podataka.
(2) U Registar se upisuju podaci iz članka 3. ovoga Pravilnika o osobi koja ispunjava uvjete stručne osposobljenosti za obiteljskog medijatora i obiteljskog medijatora za prekogranične sporove (u daljnjem tekstu: obiteljski medijator).
(3) Registar je javan i dostupan na mrežnoj stranici Ministarstva.
Sadržaj Registra
Članak 3.
U Registar se upisuju sljedeći podaci za obiteljskog medijatora:
1. osobno ime
2. spol
3. kontakt podaci (broj telefona, adresa elektroničke pošte)
4. naziv ustanove zaposlenja, broj telefona i adresa elektroničke pošte obiteljskog medijatora zaposlenog u sustavu socijalne skrbi
5. županija rada/Grad Zagreb
6. stručna sprema/akademski stupanj i zvanje
7. datum upisa u Registar
8. broj i datum rješenja o ispunjavanju uvjeta stručne osposobljenosti propisanih ovim Pravilnikom
9. dodatne kompetencije iz prekogranične obiteljske medijacije
10. napomena o privremenoj spriječenosti za obavljanje obiteljske medijacije.
Upis podataka u Registar
Članak 4.
(1) Ministarstvo po službenoj dužnosti upisuje podatke u Registar na temelju rješenja Ministarstva o ispunjavanju uvjeta stručne osposobljenosti obiteljskog medijatora propisanih ovim Pravilnikom.
(2) Zahtjev za donošenje rješenja o ispunjavanju uvjeta stručne osposobljenosti obiteljskog medijatora podnosi se na Obrascu koji čini sastavni dio ovoga Pravilnika.
Promjena podataka u Registru
Članak 5.
(1) Obiteljski medijator upisan u Registar dužan je zatražiti promjenu podataka u Registru u roku od 15 dana od dana nastale promjene.
(2) Upis promjene podataka u registru provodi Ministarstvo na zahtjev obiteljskog medijatora.
(3) Zahtjevu za upis promjene podataka obiteljski medijator dužan je priložiti vjerodostojnu dokumentaciju u neovjerenoj preslici kojom dokazuje istinitost podataka čija se promjena traži, a na zahtjev Ministarstva dužan je predočiti izvornu dokumentaciju na uvid.
Brisanje podataka iz Registra
Članak 6.
(1) Ministarstvo po službenoj dužnosti briše iz Registra obiteljskog medijatora na temelju rješenja o prestanku uvjeta stručne osposobljenosti obiteljskog medijatora ili na zahtjev obiteljskog medijatora.
(2) Ako obiteljski medijator u roku iz članka 13. stavka 6. ovoga Pravilnika ne dostavi dokaze o provedenoj obiteljskoj medijaciji, o sudjelovanju u metodskoj superviziji i provedenim edukacijama iz članka 13. stavka 5. ovoga Pravilnika, Ministarstvo po službenoj dužnosti donosi rješenje o prestanku uvjeta stručne osposobljenosti obiteljskog medijatora.
III. STRUČNA OSPOSOBLJENOST OBITELJSKOG MEDIJATORA I PROSTORNI UVJETI
Stručna osposobljenost obiteljskog medijatora
Članak 7.
(1) Obiteljski medijator može biti osoba koja ima:
– završen poslijediplomski specijalistički studij obiteljske medijacije ili
– završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij prava, socijalnog rada, psihologije, pedagogije, socijalne pedagogije ili edukacijske rehabilitacije, najmanje dvije godine radnog iskustva u struci u stručnom radu s djecom, mladima i obitelji i završenu izobrazbu za obiteljskog medijatora po odgovarajućim europskim standardima izobrazbe od minimalno 140 sati edukacije, 40 sati supervizirane prakse i 20 sati supervizije.
(2) Izobrazba iz stavka 1. ovoga članka u trajanju od 140 sati obuhvaća:
1. opće kompetencije u svezi pregovaranja, medijacije, područja obiteljske medijacije i medijacije roditeljskih sporova u trajanju od 80 sati i
2. specifične napredne kompetencije u području obiteljske medijacije u trajanju od 60 sati.
(3) Opće kompetencije iz stavka 2. točke 1. ovoga članka odnose se na:
– temeljna znanja i vještine komunikacije, rješavanja sukoba, pregovaranja i medijacije
– razumijevanje pitanja nasilja i kontrole te mogućnosti i ograničenja obiteljske medijacije
– znanje o etičkim principima te poštivanje etičkih pravila obiteljske medijacije
– poznavanje i razumijevanje pravnih propisa i procedura od značaja za rješavanje spornih obiteljskih odnosa.
(4) Specifične kompetencije iz stavka 2. točke 2. ovoga članka odnose se na:
– razumijevanje i poznavanje različitih modela medijacije, suvremenih teorija i istraživanja u području obiteljskih odnosa, sukoba i medijacije
– razvijene napredne komunikacijske i pregovaračke vještine
– razumijevanje i sposobnost prevladavanja zastoja i izazovnih emocionalnih situacija te situacija visokog konflikta
– vođenje medijacije u koju su uključena djeca, adolescenti i drugi članovi obitelji koji imaju neke specifične komunikacijske potrebe
– vještine komuniciranja s odvjetnicima i drugim stručnjacima u postupku obiteljske medijacije i proceduralnim pitanjima
– mogućnost evaluacije provedene medijacije u smislu dobrobiti za sudionike i način rada medijatora
– rad u su-medijaciji.
(5) Obiteljski medijator za prekogranične sporove može biti osoba koja, osim uvjeta iz stavka 1. ovoga članka ima i odgovarajućih 40 sati izobrazbe radi stjecanja dodatnih kompetencija.
(6) Dodatne kompetencije iz stavka 5. ovoga članka odnose se na:
– poznavanje i razumijevanje interkulturalnih aspekata rješavanja sukoba
– poznavanje i razumijevanje Konvencije o građanskopravnim vidovima međunarodne otmice djece (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 8/2018, u daljnjem tekstu: Konvencija) i Uredbe vijeća (EZ) br. 2001/2003 o nadležnosti, priznavanju i izvršenju sudskih odluka u bračnim sporovima i u stvarima povezanim s roditeljskom odgovornošću, kojom se stavlja izvan snage Uredba (EZ) br. 1347/2000 (SL L 338/1, 27. studenoga 2003.)
– poznavanje i razumijevanje pravnih aspekata prekogranične obiteljske medijacije
– provođenje medijacije u slučajevima prekogranične otmice djece u zemljama koje nisu potpisnice Konvencije
– poznavanje i razumijevanje modela prekogranične obiteljske medijacije i
– poznavanje specifičnih vještina i metoda rada; su-medijacije u visokokonfliktnim situacijama, on line medijacije i medijacije na stranom jeziku i/ili uz prevoditelje.
Prostorni uvjeti za provođenje obiteljske medijacije
Članak 8.
(1) Obiteljska medijacija provodi se u posebnom prostoru, opremljenom i prilagođenom za provođenje individualnih ili grupnih postupaka adekvatnog rješavanja obiteljskih sukoba i sporova te obiteljske medijacije.
(2) Iznimno, obiteljska medijacija može se djelomično ili u cijelosti provoditi na daljinu, prema prijedlogu obiteljskog medijatora.
IV. POSTUPAK OBITELJSKE MEDIJACIJE
Pokretanje postupka obiteljske medijacije
Članak 9.
(1) Obiteljska medijacija pokreće se na zahtjev osobe koja se želi uključiti u postupak obiteljske medijacije.
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se obiteljskom medijatoru u pisanom obliku.
(3) Svaki sudionik može odustati od daljnjeg sudjelovanja u obiteljskoj medijaciji u bilo kojem trenutku.
Način provođenja obiteljske medijacije
Članak 10.
(1) Obiteljska medijacija provodi se kao jednokratan medijacijski sastanak ili kao višekratan medijacijski proces.
(2) Jedan medijacijski sastanak provodi se u trajanju do 120 minuta, ovisno o složenosti prijepora.
(3) Višekratan medijacijski proces sastoji se od dva do pet, a iznimno, ako je izgledna mogućnost postizanja sporazuma, do osam sastanaka tijekom nekoliko tjedana, u vremenskim intervalima između susreta, u pravilu svaka dva do tri tjedna, a po potrebi i češće.
(4) Obiteljska medijacija se može provoditi kroz zajedničke susrete obiteljskog medijatora sa svim sudionicima u prijeporu ili kroz odvojene susrete kada je prisutan obiteljski medijator i jedna strana u prijeporu.
(5) Obiteljska medijacija se može provoditi i u obliku su-medijacije kao zajednički oblik rada dvaju obiteljskih medijatora u cilju postizanja što većeg stupnja nepristranosti i oblikovanja poželjne međusobne komunikacije sudionika.
(6) U prekograničnim sporovima obiteljska medijacija se provodi u obliku su-medijacije dva obiteljska medijatora od kojih je jedan psihosocijalnog usmjerenja, a drugi pravne struke radi potrebe poznavanja pravnih i psihosocijalnih aspekata visokokonfliktnih prekograničnih sporova.
Obustava obiteljske medijacije
Članak 11.
Obiteljska medijacija obustavlja se na zahtjev bilo kojeg sudionika ili ako obiteljski medijator procijeni da je naknadno nastupio jedan ili više razloga za neprovođenje obiteljske medijacije.
Izvješće o obiteljskoj medijaciji
Članak 12.
(1) O obiteljskoj medijaciji obiteljski medijator sastavlja izvješće koje sadrži sljedeće podatke:
1. osobna imena i osobni identifikacijski broj sudionika koji su sudjelovali u obiteljskoj
medijaciji
2. predmet obiteljske medijacije
3. ishod obiteljske medijacije (razlog neprovođenja obiteljske medijacije iz članka 332. Obiteljskog zakona, razlog obustave obiteljske medijacije ili postignut sporazum odnosno plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi)
4. broj i duljina trajanja održanih sastanaka obiteljske medijacije
5. redovitost dolaska na sastanke obiteljske medijacije
6. sudjelovanje djeteta u postupku obiteljske medijacije odnosno je li djetetu omogućeno izraziti mišljenje u postupku, ako se radi o postupku vezanom za dijete
7. informiranje sudionika o njihovoj obvezi da vode brigu o dobrobiti djeteta i svih drugih članova obitelji, ako se radi o postupku vezanom za dijete
8. osobno ime obiteljskog medijatora i
9. potpis obiteljskog medijatora.
(2) Izvješće iz stavka 1. ovoga članka obiteljski medijator dostavlja sudionicima i sudu ako je u tijeku postupak o predmetu o kojem se vodi postupak obiteljske medijacije a obiteljski medijator za prekogranične sporove i Središnjem tijelu sukladno Zakonu (u daljnjem tekstu: Središnje tijelo).
Obveze obiteljskog medijatora
Članak 13.
(1) Obiteljski medijator dužan je čuvati povjerljivim sve informacije i podatke za koje sazna u postupku obiteljske medijacije, osim ako ih je na temelju zakona dužan prijaviti.
(2) Obiteljski medijator dužan je sudionicima osigurati ravnopravan položaj u obiteljskoj medijaciji.
(3) Na prvom sastanku obiteljske medijacije obiteljski medijator dužan je provesti predmedijaciju i objasniti sudionicima te provjeriti jesu li razumjeli postupak obiteljske medijacije, način i dobrovoljnost sudjelovanja te utvrditi jesu li ispunjene pretpostavke za provođenje obiteljske medijacije, odnosno jesu li prisutni razlozi za neprovođenje obiteljske medijacije.
(4) Obiteljski medijator za prekogranične sporove dužan je obavijestiti Središnje tijelo i sud da će se provoditi obiteljska medijacija.
(5) Obiteljski medijator upisan u Registar dužan je u razdoblju od dvije godine:
– provoditi najmanje četiri obiteljske medijacije
– sudjelovati u najmanje pet sati individualne ili 20 sati grupne metodske ili edukativne supervizije obiteljskih medijatora
– sudjelovati u najmanje 20 sati edukacije godišnje iz područja obiteljske medijacije ili drugih srodnih područja od značaja za primjenu i razvoj obiteljske medijacije, uključivo i sudjelovanje na konferencijama o medijaciji i drugim srodnim područjima.
(6) Obiteljski medijator dužan je Ministarstvu dostavljati dokaze o provedenoj obiteljskoj medijaciji, sudjelovanju u metodskoj superviziji i edukacijama iz stavka 5. ovoga članka svake druge godine, do kraja kalendarske godine u kojoj se navršavaju dvije godine, počevši od 1. siječnja 2022. godine.
(7) Iznimno, stavak 5. i 6. ovoga članka, ne odnose se na obiteljskog medijatora koji zbog opravdanog razloga nije u mogućnosti privremeno provoditi obiteljsku medijaciju, najduže do četiri godine i koji je u roku od 15 dana od dana nastupanja okolnosti koje ga privremeno sprječavaju u provođenju obiteljske medijacije o istome pisanim putem obavijestio Ministarstvo.
Evidencija
Članak 14.
Obiteljski medijator vodi evidenciju o provedenim medijacijskim susretima u obliku bilješke u kojoj se navode podaci o susretu (o dolascima ili nedolascima sudionika, duljini sastanka i dr.).
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 15.
Obiteljski medijator upisan u Registar prema Pravilniku o obiteljskoj medijaciji (»Narodne novine«, br. 123/15, 132/15 i 132/17) dužan je najkasnije do 1. siječnja 2022. godine podnijeti zahtjev za donošenje rješenja o ispunjavanju uvjeta o stručnoj osposobljenosti obiteljskog medijatora sukladno ovom Pravilniku.
Članak 16.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o obiteljskoj medijaciji (»Narodne novine«, br. 123/15, 132/15 i 132/17).
Članak 17.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-02/21-01/4
Urbroj: 524-08-03-01/2-21-2
Zagreb, 9. ožujka 2021.
Ministar Josip Aladrović, v. r.
OBRAZAC
ZAHTJEV ZA DONOŠENJE RJEŠENJA O ISPUNJAVANJU UVJETA STRUČNE OSPOSOBLJENOSTI OBITELJSKOG MEDIJATORA
Ime i prezime: |
|
Spol |
Ž/M |
Datum rođenja: |
|
Mjesto rođenja: |
|
Državljanstvo: |
|
Prebivalište: |
|
Županija rada/Grad Zagreb (moguće odabrati više županija) |
|
Broj telefona: |
|
Adresa e-pošte: |
|
Stručna sprema/akademski stupanj: |
|
Zvanje: |
|
Ustanova zaposlenja: |
|
Adresa ustanove: |
|
Broj telefona: |
|
Adresa e-pošte: |
|
Broj godina radnog staža: |
|
Podaci o stručnoj osposobljenosti obiteljskog medijatora: |
|
U _________, dana _________ potpis ____________________
Prilog:
1. dokaz/dokazi o ispunjavanju uvjeta stručne osposobljenosti iz članka 7. ovoga Pravilnika
Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2021_03_29_634.html