Ministarstvo unutarnjih poslova
124
Na temelju članka 18. stavka 3. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu (»Narodne novine«, br. 130/11), a u vezi s člankom 15. stavkom 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu (»Narodne novine«, br. 102/19), ministar unutarnjih poslova, uz suglasnost čelnika tijela državne uprave nadležnih za znanost, obrazovanje, kulturu i sport, donosi
PRAVILNIK
O NAČINU PROVJERE POZNAVANJA HRVATSKOG JEZIKA I LATINIČNOG PISMA, HRVATSKE KULTURE I DRUŠTVENOG UREĐENJA U POSTUPCIMA STJECANJA HRVATSKOG DRŽAVLJANSTVA
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se način provjere poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja u postupcima stjecanja hrvatskog državljanstva.
Članak 2.
U postupcima stjecanja hrvatskog državljanstva prirođenjem, poznavanje hrvatskog jezika i latiničnog pisma može se dokazivati:
– potvrdom o položenom ispitu iz poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma na sveučilištima ili sastavnicama sveučilišta koje izvode programe iz hrvatskog jezika i provode ispite te potvrdom srednjoškolskih ustanova, Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja i ustanova za obrazovanje odraslih koje imaju suglasnost za provođenje ispita iz hrvatskog jezika i latiničnog pisma
– svjedodžbom o završenom osnovnom obrazovanju (razredna svjedodžba), svjedodžbom o završenom srednjem obrazovanju (razredna svjedodžba, svjedodžba o položenoj državnoj maturi, svjedodžba o završnome radu) ili diplomom o završenom visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj
– svjedodžbom o završenom tečaju ili prijepisom ocjena odnosno dopunskom ispravom o studiju inozemnog visokog učilišta, najmanje B1 stupnja znanja hrvatskog jezika.
Članak 3.
Stranci koji su do dana podnošenja zahtjeva za stjecanje hrvatskog državljanstva u Republici Hrvatskoj bili u statusu izbjeglice najmanje 10 godina i stranci koji su imali prebivalište u Republici Hrvatskoj na dan 8. listopada 1991. godine, a koji su korisnici programa povratka ili obnove ili stambenog zbrinjavanja, poznavanje hrvatskog jezika i latiničnog pisma u postupcima stjecanja hrvatskog državljanstva dokazuju popunjavanjem obrasca zahtjeva za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem.
Izbjeglički status i status korisnika programa povratka ili obnove ili stambenog zbrinjavanja dokazuje se potvrdom nadležnog državnog tijela.
Članak 4.
Stranci iz članka 3. ovog Pravilnika obrazac zahtjeva za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem popunjavaju pred službenikom policijske uprave/policijske postaje Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) koji zaprima zahtjev.
Obrazac iz stavka 1. ovoga članka popunjava se samostalno, bez konzultacija s drugim osobama, odmah prilikom podnošenja zahtjeva za stjecanje hrvatskog državljanstva.
Članak 5.
Poznavanje hrvatske kulture i društvenog uređenja dokazuje se popunjavanjem upitnika o poznavanju hrvatske kulture i društvenog uređenja.
Članak 6.
Upitnik o poznavanju hrvatske kulture i društvenog uređenja sastoji se od 15 pitanja iz područja društvenog uređenja, povijesti, kulture, običaja, umjetnosti, književnosti, sporta, gospodarstva, turizma i geografskog položaja Republike Hrvatske.
Upitnik o poznavanju hrvatske kulture i društvenog uređenja, određen nasumičnim odabirom službene osobe, popunjava podnositelj zahtjeva za stjecanje hrvatskog državljanstva samostalno, bez konzultacija s drugim osobama, pred službenikom policijske uprave/policijske postaje Ministarstva koji zaprima zahtjev, u trajanju od 60 minuta.
Upitnik se popunjava na način da se na postavljeno pitanje zaokruži samo jedan odgovor ili se pitanje dopuni traženim odgovorom.
Službena osoba odmah ocjenjuje upitnik te podnositelja zahtjeva za stjecanje hrvatskog državljanstva obavještava je li ili nije dokazao poznavanje hrvatske kulture i društvenog uređenja.
Smatra se da je stranac dokazao svoje poznavanje hrvatske kulture i društvenog uređenja Republike Hrvatske ako je točno odgovorio na najmanje 10 pitanja iz upitnika.
Podnositelju zahtjeva za stjecanje hrvatskog državljanstva koji nije dokazao poznavanje hrvatske kulture i društvenog uređenja, službena osoba može, na njegov zahtjev, dati na uvid ocijenjeni upitnik.
Stranac ne može upitnik iznositi iz službenih prostorija policijske uprave/policijske postaje Ministarstva, niti ga na bilo koji način učiniti dostupnim drugome.
Članak 7.
Sastavni dio ovoga Pravilnika čini Prilog 1 koji sadrži 110 pitanja temeljem kojih se provodi provjera poznavanja hrvatske kulture i društvenog uređenja.
Pitanja sadržana u Prilogu 1 razvrstavaju se po upitnicima koje stranci popunjavaju prilikom podnošenja zahtjeva za primitak u hrvatsko državljanstvo.
Članak 8.
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu provjere poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja u postupcima stjecanja hrvatskog državljanstva (»Narodne novine«, br. 118/12).
Članak 9.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-02/20-01/132
Urbroj: 511-01-152-21-20
Zagreb, 18. siječnja 2021.
Ministar dr. sc. Davor Božinović, v. r.
PRILOG 1
1. Nositelj zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj je:
__________________________________________________
2. Granice Republike Hrvatske mogu se mijenjati samo odlukom:
a) Vlade Republike Hrvatske
b) predsjednika Republike Hrvatske
c) Hrvatskoga sabora
d) Ustavnog suda Republike Hrvatske
3. Dana 5. kolovoza u Republici Hrvatskoj je blagdan:
a) Praznik rada
b) Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja
c) Svi Sveti
d) Dan antifašističke borbe
4. Himna Republike Hrvatske je:
__________________________________________________
5. Institucija neovisna o svim tijelima državne vlasti, ustanovljena Ustavom Republike Hrvatske, a koja jamči njegovo poštivanje i primjenu, zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda građana u Republici Hrvatskoj je:
__________________________________________________
6. Grad na istoku Hrvatske koji je tijekom Domovinskog rata pretrpio velika razaranja i progon hrvatskog stanovništva, a čiji je vodotoranj simbol stradanja i otpora grada:
__________________________________________________
7. Povijesna građevina, najveći rimski amfiteatar na području današnje Hrvatske nalazi se u:
a) Puli
b) Zagrebu
c) Osijeku
d) Zadru
8. Druga najduža europska rijeka koja protječe kroz istočni dio Republike Hrvatske zove se:
__________________________________________________
9. Najstariji i najveći nacionalni park Republike Hrvatske kojeg čine 16 međusobno povezanih jezera, 1979. godine upisan na UNESCO-ov Popis svjetske baštine je:
__________________________________________________
10. Brončanu skulpturu »Zdenac života« koja se nalazi u Zagrebu, ispred Hrvatskog narodnog kazališta, izradio je poznati hrvatski kipar:
a) Antun Augustinčić
b) Frano Kršinić
c) Ivan Meštrović
d) Robert Frangeš
11. Jedna od znamenitosti Zagreba, poznata po krovu s motivima hrvatskog povijesnog grba, je:
a) crkva sv. Marka
b) Stari grad Zrinskih
c) Velika Onofrijeva česma
d) tvrđava Nehaj
12. Osnivač Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i inicijator podizanja đakovačke katedrale bio je đakovačko-srijemski biskup:
a) Juraj Dobrila
b) Josip Jelačić
c) Josip Juraj Strossmayer
d) Juraj Jezerinac
13. Hrvatski grad kroz koji prolaze četiri rijeke (Korana, Kupa, Mrežnica i Dobra) zove se:
a) Karlovac
b) Sisak
c) Varaždin
d) Požega
14. Poznati hrvatski matematičar, astronom, geodet i fizičar po kome je nazvan Institut koji predstavlja stožernu znanstvenu ustanovu u Republici Hrvatskoj u području prirodnih i biomedicinskih znanosti te istraživanju mora i okoliša je:
a) Juraj Haulik
b) Ruđer Bošković
c) Lavoslav Ružička
d) Ivan Vučetić
15. Na svjetskom prvenstvu u nogometu održanom u Rusiji 2018. godine reprezentacija Republike Hrvatske je osvojila:
a) prvo mjesto
b) drugo mjesto
c) treće mjesto
d) četvrto mjesto
16. Nositelj izvršne vlasti u Republici Hrvatskoj je:
a) Vlada Republike Hrvatske
b) Vrhovni sud Republike Hrvatske
c) Hrvatski sabor
d) Pučki pravobranitelj
17. Datum pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji je:
__________________________________________________
18. Izumitelj daktiloskopije, sustava identifikacije pomoću otisaka prstiju, rođen na otoku Hvaru, a umro u Argentini, je:
a) Andrija Mohorovičić
b) Ivan Vučetić
c) Ruđer Bošković
d) Đuro Deželić
19. U Republici Hrvatskoj državna je vlast ustrojena na načelu diobe vlasti na:
a) zakonodavnu, izvršnu i sudbenu
b) izvršnu i sudbenu
c) zakonodavnu i sudbenu
d) zakonodavnu i izvršnu
20. Osim Grada Zagreba, kao posebne i jedinstvene, teritorijalne i upravne cjeline, Republika Hrvatska ima 20 jedinica područne (regionalne) samouprave, koje se zovu:
a) regije
b) kotarevi
c) županije
d) provincije
21. Najpoznatija vrsta ugroženih ptica, koja se hrani strvinama, a obitava na sjevernojadranskim otocima (pretežno na Cresu) je:
a) galeb
b) orao štekavac
c) roda
d) bjeloglavi sup
22. Jedan od najpoznatijih dvoraca u sjevernom dijelu Republike Hrvatske je:
a) Eltz
b) Trakošćan
c) Trsat
d) Kamerlengo
23. Kako se zove rijeka koja je, prema ukupnoj duljini vodotoka, najdulja rijeka u Republici Hrvatskoj (562 km)?
__________________________________________________
24. Kako se zove najgušći jadranski arhipelag, čiji je jedan dio proglašen nacionalnim parkom 1980. godine?
__________________________________________________
25. Kojeg se književnika, autora epa »Judita«, naziva ocem hrvatske književnosti?
__________________________________________________
26. Vođa hrvatskog narodnog preporoda pokrenuo je na hrvatskom jeziku 1835. godine »Novine horvatzke«. Njegovo ime je:
a) August Šenoa
b) Dimitrije Demeter
c) Ljudevit Gaj
d) Stanko Vraz
27. »Notturno« i »Utjeha kose« pjesme su najpoznatijeg književnika hrvatske moderne:
a) Petra Preradovića
b) Hanibala Lucića
c) Antuna Gustava Matoša
d) Dobriše Cesarića
28. Katedrala sv. Jakova, 2000. godine upisana na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, nalazi se u:
a) Splitu
b) Zagrebu
c) Puli
d) Šibeniku
29. Središnja banka Republike Hrvatske je:
a) Hrvatska banka za obnovu i razvoj
b) Hrvatska gospodarska banka
c) Hrvatska narodna banka
d) Hrvatska poštanska banka
30. Znamenito turističko odredište na jugu Hrvatske, okruženo gradskim zidinama, 1979. godine upisano na UNESCO-ov Popis svjetske baštine je:
__________________________________________________
31. Jedan od najznačajnijih Hrvata svih vremena, rođen u Šibeniku, leksikograf i izumitelj (padobran, mostovi, mlinovi) je:
__________________________________________________
32. Hrvatski državljani stječu opće i jednako biračko pravo:
a) s navršenih 16 godina života
b) muškarci s navršenih 16, a žene s navršenih 18 godina života
c) s navršenih 18 godina života
d) s navršenom 21 godinom života
33. Vrhovni zapovjednik oružanih snaga Republike Hrvatske je:
a) Predsjednik Sabora
b) Predsjednik Vlade
c) Predsjednik Republike
d) Predsjednik Ustavnog suda
34. Hrvatski velikaši pogubljeni u Bečkom Novom Mjestu 1671. godine, nakon sloma neuspjele urote usmjerene protiv habsburškog apsolutizma:
a) Antun i Stjepan Radić
b) Petar Berislavić i Petar Keglević
c) Matija Gubec i Ilija Gregorić
d) Petar IV. Zrinski i Fran Krsto Frankopan
35. Papa koji je tijekom svog pontifikata tri puta posjetio Republiku Hrvatsku bio je:
__________________________________________________
36. Slava Raškaj bila je poznata hrvatska:
a) književnica
b) balerina
c) slikarica
d) liječnica
37. Poznati hrvatski političar i vođa hrvatskog seljaštva, umro od posljedica atentata 1928. godine u beogradskoj skupštini, bio je:
a) Stjepan Radić
b) Ivan Mažuranić
c) Frano Supilo
d) Milan Šufflay
38. »Morske orgulje« jedna su od znamenitosti grada:
a) Senja
b) Makarske
c) Zadra
d) Trogira
39. Marija Jurić Zagorka bila je:
a) prva profesionalna novinarka i poznata hrvatska književnica
b) operna pjevačica
c) glumica
d) skladateljica
40. Jedan od najznačajnijih hrvatskih izumitelja s početka 20. stoljeća, tvorac mehaničke olovke i nalivpera s krutom tintom je:
a) Ferdinand Budicki
b) Dragutin Novak
c) Vladimir Prelog
d) Eduard Slavoljub Penkala
41. Poznati park prirode u Baranji je:
a) Vransko jezero
b) Kopački rit
c) Paklenica
d) Risnjak
42. Književnost baroka u Republici Hrvatskoj obilježio je svojim epovima Ivan Gundulić. Njegova poznata djela su:
a) »Kiklop« i »Mirisi, zlato i tamjan«
b) »Zlatarevo zlato« i »Posljednji Stipančići«
c) »Smrt Smail-age Čengića« i »Ribanje i ribarsko prigovaranje«
d) »Osman« i »Dubravka«
43. Jedan od najstarijih spomenika hrvatske pismenosti iz razdoblja oko 1100. godine, Baščanska ploča, sačuvana u Baškoj na otoku Krku pisana je:
a) ćirilicom
b) glagoljicom
c) latinicom
d) goticom
44. Na Olimpijskim igrama 1996. i 2004. godine Republika Hrvatska osvojila je zlatnu medalju i bila svjetski prvak 2003. godine u:
a) nogometu
b) vaterpolu
c) rukometu
d) odbojci
45. S kojom državom Republika Hrvatska ima najdužu kopnenu granicu?
__________________________________________________
46. Zastupnici u Hrvatskom saboru biraju se na vrijeme od:
a) 2 godine
b) 3 godine
c) 4 godine
d) 5 godina
47. U Republici Hrvatskoj smrtna kazna:
a) ne postoji
b) postoji, ali se ne primjenjuje
c) postoji samo za ratni zločin i zločin protiv čovječnosti
d) postoji samo za djelo veleizdaje, u situaciji neposredne ratne opasnosti
48. Opunomoćenik Hrvatskog sabora koji štiti ustavna i zakonska prava građana u postupku pred državnom upravom i tijelima – Ombudsman, na hrvatskom jeziku naziva se:
__________________________________________________
49. Dan antifašističke borbe u Republici Hrvatskoj je dan:
a) 8. ožujka
b) 9. svibnja
c) 22. lipnja
d) 4. srpnja
50. Početkom 4. stoljeća rimski car Dioklecijan izgradio je svoju palaču na području Dalmacije. Kako se danas zove grad čija je povijesna jezgra Dioklecijanova palača?
__________________________________________________
51. Zagrebački nadbiskup i kardinal koji je bio proganjan i osuđen u političkom procesu nakon Drugog svjetskog rata, zvao se:
a) Franjo Rački
b) Alojzije Stepinac
c) Maksimilijan Vrhovac
d) Franjo Kuharić
52. Godine 1993. Hrvatska vojska izvela je munjevitu vojnu akciju kojom je, kopnenim putem, povezala sjever i jug Hrvatske, koji je agresor okupacijom prostora razdvojio. To je bila akcija:
a) Oluja
b) Bljesak
c) Maslenica
d) Maestral
53. Nacionalni park nedaleko Šibenika, poznat po prekrasnim sedrenim slapovima (Roški slap, Skradinski buk) je:
a) Cetina
b) Krka
c) Rastoke
d) Lonjsko polje
54. Ivana Brlić Mažuranić bila je poznata hrvatska:
a) liječnica
b) glumica
c) slikarica
d) književnica
55. Skladatelj prve hrvatske opere »Ljubav i zloba« je:
a) Jakov Gotovac
b) Ivan Zajc
c) Ferdo Livadić
d) Vatroslav Lisinski
56. Prvi predsjednik Republike Hrvatske bio je:
__________________________________________________
57. Renesansni dubrovački dramski pisac i komediograf, koji je živio 1508. – 1567. godine, autor je poznatih djela: »Dundo Maroje«, »Skup« i »Novela od Stanca«. Njegovo ime je:
a) Matija Vlačić
b) Ruđer Bošković
c) Marin Držić
d) Marin Getaldić
58. Koji je hrvatski otok poznat po čipki, siru, soli i najstarijim stablima maslina?
a) Šolta
b) Ugljan
c) Pag
d) Krk
59. Navedite ime jednog od najpoznatijih i najboljih hrvatskih košarkaša, koji je igrao i u NBA ligi, rođenog u Šibeniku, čija je skulptura postavljena u parku Olimpijskog muzeja u Lausanni:
__________________________________________________
60. Zbog datuma proglašenja, Ustav Republike Hrvatske ima i popularni naziv:
a) božićni
b) novogodišnji
c) uskršnji
d) prvosvibanjski
61. Bojni ples s mačevima koji se od 15. stoljeća tradicionalno održava na Korčuli zove se:
__________________________________________________
62. Opišite zastavu Republike Hrvatske:
Sastoji se od tri boje koje su položene vodoravno i to ovim redom (odozgo prema dolje):
______________, ______________ i ______________, a u sredini zastave nalazi
se__________________________ .
63. Zaštita ljudskih prava i temeljnih sloboda zajamčena je najvišim državnim aktom. To je:
_____________________________________________
64. Prvi hrvatski kralj, vladao je u prvoj polovini 10. stoljeća. Njegov se spomenik nalazi na istoimenom trgu, preko puta glavnog željezničkog kolodvora u Zagrebu. To je:
a) Trpimir
b) Zdeslav
c) Tomislav
d) Držislav
65. Gdje se nalazi Hrvatsko nacionalno marijansko svetište?
__________________________________________________
66. Grad u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, poznat kao barokna prijestolnica Hrvatske, čije je groblje dragulj parkovne arhitekture je:
__________________________________________________
67. Predsjednik Republike Hrvatske bira se na vrijeme od:
a) 4 godine
b) 5 godina
c) 6 godina
d) 8 godina
68. Najviša planina u Hrvatskoj, s najvišim vrhom od 1.831 m, je:
a) Mosor
b) Velebit
c) Biokovo
d) Dinara
69. Svjetski afirmirani slikar, koji je studirao u Parizu, a slikao je alegorijske i povijesne kompozicije i portrete te je izradio svečani zastor Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu »Hrvatski narodni preporod«, zvao se:
a) Edo Murtić
b) Julije Klović
c) Vlaho Bukovac
d) Ivan Lacković Croata
70. »Tko pjeva zlo ne misli«, antologijsku »ljubavnu komediju s pjevanjem«, na temelju »Dnevnika malog Perice« Vjekoslava Majera, režirao je:
a) Zvonimir Berković
b) Krešo Golik
c) Ante Babaja
d) Vatroslav Mimica
71. Vođa seljačke bune 1573. godine na području današnje sjeverozapadne Hrvatske bio je:
__________________________________________________
72. U Republici Hrvatskoj u uporabi je _______________ jezik i _________________ pismo.
73. Novčana jedinica u uporabi u Republici Hrvatskoj je _______________ , čiji stoti dio je ______________________ .
74. Najpoznatija hrvatska skijašica, osvajačica 4 zlatne i 2 srebrne olimpijske medalje u alpskom skijanju, zove se:
a) Sanda Dubravčić Šimunjak
b) Janica Kostelić
c) Ana Jelušić
d) Nika Fleiss
75. Ukupno 14 otoka i otočića čine nacionalni park u Jadranskom moru, zapadno od istarske obale, bogat po raznovrsnoj flori i fauni:
__________________________________________________
76. Hrvatski tenisač, pobjednik Wimbledona 2001. godine je:
a) Bruno Orešar
b) Marin Čilić
c) Goran Ivanišević
d) Ivan Ljubičić
77. Najznačajnija endemična biljka hrvatske flore, zakonom zaštićena, zove se velebitska ________________________________
78. Tko je izvršio oružanu agresiju na Republiku Hrvatsku 1990. godine, sukladno Deklaraciji o Domovinskom ratu (»Narodne novine«, br. 102/2000)?
__________________________________________________
79. Svjetski poznat izumitelj, fizičar i elektrotehničar rođen 1856. godine u Smiljanu kod Gospića, a umro 1943. godine u New Yorku, po kome je nazvana mjerna jedinica magnetskog polja je:
a) Ruđer Bošković
b) Nikola Tesla
c) Ivan Supek
d) Andrija Štampar
80. Prva hrvatska žrtva u Domovinskom ratu, hrvatski redarstvenik poginuo 1991. godine na Plitvicama zvao se:
__________________________________________________
81. Godine 1999., zbog izrazite raznolikosti krških fenomena, živog svijeta i iznimnih prirodnih ljepota na relativno malom prostoru, nacionalnim parkom proglašen je dio jedne planine. To je:
a) Sjeverni Velebit
b) Južno Biokovo
c) Istočna Medvednica
d) Zapadna Plješivica
82. Jedan od najznačajnijih hrvatskih književnika, autor brojnih romana, ciklusa drama o Glembajevima i Balada Petrice Kerempuha, je:
a) Milan Begović
b) Ivan Goran Kovačić
c) Miroslav Krleža
d) Ranko Marinković
83. Hrvatski ban, po čijem je imenu nazvan glavni trg u Gradu Zagrebu zvao se:
__________________________________________________
84. Republika Hrvatska je članica zajednice europskih država koja se naziva:
a) Europska zajednica
b) Zajednica europskih država
c) Ujedinjena Europa
d) Europska unija
85. Ukrasni odjevni predmet, nosi se oko vrata, koji su nosili hrvatski vojnici u Tridesetogodišnjem ratu, nakon čega se njegovo korištenje proširilo većim dijelom Europe je:
__________________________________________________
86. Eufrazijeva bazilika poznata je znamenitost grada u Istri:
a) Poreča
b) Rovinja
c) Pazina
d) Labina
87. Vjekoslav Šutej bio je poznati hrvatski:
a) sportaš
b) dirigent
c) slikar
d) glumac
88. Tekst himne Republike Hrvatske »Lijepa naša domovino« napisao je _______________________________ , a uglazbio _________________________________ .
89. Za predsjednika Republike Hrvatske ne može se biti biran više od:
a) 1 puta
b) 2 puta
c) 3 puta
d) 4 puta
90. Koliko zastupnika može imati Hrvatski sabor?
a) najmanje 80, najviše 100
b) najmanje 100, najviše 160
c) najmanje 68, najviše 151
d) najmanje 120, najviše 200
91. Koja je tvrđava simbol hrvatske državnosti i pobjede u Domovinskom ratu?
a) kninska
b) varaždinska
c) zagrebačka
d) zadarska
92. Bitka protiv Osmanlija, u kojoj su poginuli mnogi pripadnici hrvatskog plemstva, zbila se 1493. godine u Lici, na ________________________________ polju.
93. Zagrebački muzej, čiji se fundus temelji na donaciji privatne zbirke umjetnina poznatog kolekcionara, zove se:
a) Muzej za umjetnost i obrt
b) Muzej Mimara
c) Tehnički muzej
d) Muzej suvremene umjetnosti
94. Fabijan Šovagović, Boris Dvornik i Ivo Gregurević bili su poznati hrvatski:
a) redatelji
b) scenaristi
c) glumci
d) producenti
95. Svjetski poznati izvozni proizvod hrvatske prehrambene industrije je začin:
a) bajadera
b) vegeta
c) cvijet soli
d) cedevita
96. Kako se zove najveći grad u Slavoniji na rijeci Dravi, čija je povijesna jezgra Tvrđa?
__________________________________________________
97. Hrvatska viteška igra koja se održava svake godine u prvoj nedjelji mjeseca kolovoza u Sinju, na godišnjicu pobjede nad turskim osvajačima 14. kolovoza 1715. godine, zove se:
__________________________________________________
98. Najbolji igrač svijeta za 2018. godinu u izboru Međunarodne nogometne federacije (FIFA) i France Footballa je hrvatski nogometaš:
__________________________________________________
99. Poznatu slikarsku školu hrvatske naive osnovao je, u podravskom selu Hlebine, slikar:
a) Josip Račić
b) Ivan Rabuzin
c) Krsto Hegedušić
d) Ljubo Babić
100. Hrvatski redatelj, scenarist, animator, crtač i karikaturist, koji je 1962. godine dobio Oscara za crtani film »Surogat« zvao se:
__________________________________________________
101. »Tigrovi«, »Gromovi«, »Kune«, »Pauci«, »Pume«, »Sokolovi«, »Orlovi« i »Vukovi« nazivi su hrvatskih vojnih postrojbi iz Domovinskog rata:
a) mornaričke pješadije
b) vojne policije
c) zrakoplovnih eskadrila
d) gardijskih brigada
102. Datum međunarodnog priznanja Republike Hrvatske je:
a) 30. svibnja 1990. godine
b) 25. lipnja 1991. godine
c) 8. listopada 1991. godine
d) 15. siječnja 1992. godine
103. Koje su se godine održali prvi demokratski izbori u Republici Hrvatskoj?
_______________________________________________
104. Prvo kazalište na području Hrvatske otvoreno je početkom 17. stoljeća u:
a) Zagrebu
b) Hvaru
c) Dubrovniku
d) Varaždinu
105. Poznata hrvatska skladateljica plemićkog podrijetla, čiji je otac bio hrvatski ban te čiji se obiteljski dvorac nalazi u Našicama je:
__________________________________________________
106. Najviša kulturna i znanstvena institucija u Republici Hrvatskoj je:
__________________________________________________
107. Kojeg je sveca Hrvatski državni sabor svojom odlukom iz 1687. godine proglasio zaštitnikom Hrvatske, a čije je nacionalno svetište u Karlovcu?
a) sv. Antuna
b) sv. Josipa
c) sv. Nikolu
d) sv. Franju
108. Tradicionalne hrvatske smotre folklora i običaja koje se održavaju u Slavoniji su
đakovački ___________________ i vinkovačke ____________ .
109. Poznate hrvatske umjetnice, Milka Trnina i Zinka Kunc-Milanov, bile su:
a) glumice
b) skladateljice
c) operne pjevačice
d) književnice
110. Viktor Kovačić, Stjepan Planić i Drago Ibler bili su poznati hrvatski:
a) arhitekti
b) književnici
c) slikari
d) glazbenici.
Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2021_01_6_124.html