Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

Pravilnik o polaganju pravosudnog ispita - pročišćeni tekst
Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu

Ministarstvo pravosuđa

Na temelju članka 25. stavka 3., članka 27. stavka 4., članka 30. stavka 5. i članka 31. stavka 5. Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima i pravosudnom ispitu (»Narodne novine« broj 14/19.), ministar pravosuđa donosi

 

PRAVILNIK O POLAGANJU PRAVOSUDNOG ISPITA

1. UVODNE ODREDBE

pročišćeni tekst NN 81/19, 141/20, 123/23, 128/23, 82/24

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se postupak imenovanja te dužnosti članova i zamjenika članova Ispitnog povjerenstva za polaganje pravosudnog ispita (u daljnjem tekstu: Ispitno povjerenstvo), postupak prijave polaganja pravosudnog ispita, način izbora predmeta za pisane radnje, vrijeme, mjesto održavanja te način i nadzor nad provedbom pravosudnog ispita i sadržaj isprava o tijeku i rezultatima pravosudnog ispita.

2. ISPITNO POVJERENSTVO ZA POLAGANJE PRAVOSUDNOG ISPITA

Članak 2. (NN 123/23)

(1) Ispitno povjerenstvo rješenjem imenuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.

(2) Prije imenovanja predsjednika, članova i zamjenika članova Ispitnog povjerenstva ministar nadležan za poslove pravosuđa zatražit će od predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske, predsjednika visokih sudova, Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, Hrvatske odvjetničke komore i Hrvatske javnobilježničke komore obrazloženi prijedlog o mogućim kandidatima.

(3) Ministar nadležan za poslove pravosuđa članove i zamjenike članova Ispitnog povjerenstva može imenovati i iz reda drugih pravnika koji ispunjavaju zakonom propisane uvjete i koji su se dokazali svojim stručnim djelovanjem na određenom pravnom području.

(4) Predsjednika, članove i zamjenike članova Ispitnog povjerenstva ministar nadležan za poslove pravosuđa imenuje vodeći računa o potrebi osiguranja kvalitetnog rada Ispitnog povjerenstva te njihovim stručnim postignućima i ostvarenim rezultatima rada na određenom pravnom području.

(5) Predsjednik Ispitnog povjerenstva određuje:

– članove i zamjenike članova Ispitnog povjerenstva koji će ocjenjivati pisane radnje te

– članove i zamjenike članova Ispitnog povjerenstva koji će određenog dana ispitivati kandidate na usmenom dijelu pravosudnog ispita.

(6) Članovi Ispitnog povjerenstva pribavljaju predloške za izradu pisanih radnji te određuju opseg i način ispitivanja na usmenom dijelu pravosudnog ispita za pojedini predmet, usklađuju utvrđene izvore za polaganje ispita s važećim propisima, skrbe za ujednačavanje mjerila ocjenjivanja i ispitivanja odnosno vrednovanja znanja kandidata te određuju raspored i usklađuju rad svojih zamjenika.

Članak 3.

(1) Ispitno povjerenstvo određuje izvore za polaganje pravosudnog ispita.

(2) Ispitno povjerenstvo dužno je najmanje dva puta godišnje izvršiti usklađivanje izvora za polaganje pravosudnog ispita s važećim pravnim propisima.

Članak 4.

(1) Sastanci članova i zamjenika članova Ispitnog povjerenstva sazivaju se radi utvrđenja izvora za polaganje pravosudnog ispita, ujednačavanja mjerila za ispitivanje i vrednovanje pisanih zadaća i usmenog dijela pravosudnog ispita, utvrđivanja načina i opsega ispitivanja na usmenom dijelu pravosudnog ispita te raspravljanja i odlučivanja o drugim pitanjima važnim za rad Ispitnog povjerenstva.

(2) Član Ispitnog povjerenstva najmanje jednom godišnje saziva sastanak zamjenika koji ispituju isti predmet radi razmatranja pitanja iz stavka 1. ovog članka.

3. POLAGANJE PRAVOSUDNOG ISPITA

3.1. Prijava za polaganje pravosudnog ispita

Članak 5. (NN 123/23, 128/23)

(1) Prijava za polaganje pravosudnog ispita podnosi se ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa najkasnije 30 dana prije početka mjeseca u kojem kandidat namjerava pristupiti polaganju ispita, a mora obavezno sadržavati kontakt-podatke kandidata.

(2) Kandidat prijavi u izvorniku ili ovjerenoj preslici prilaže:

– diplomu o završenom studiju prava odnosno rješenje nadležnog tijela o priznavanju inozemne visokoškolske kvalifikacije

– dokaz o ispunjenju uvjeta za pristupanje polaganju pravosudnog ispita sukladno zakonu koji uređuje postupak prijavljivanja te program, način polaganja i vrednovanja pravosudnog ispita (u daljnjem tekstu Zakon):

1. vježbenici u pravosudnim tijelima potvrdu čelnika pravosudnog tijela o najmanje 18 mjeseci vježbeničke prakse u pravosudnim tijelima i njihovim odjelima propisanim Zakonom te potvrdu Pravosudne akademije o pohađanju stručnih radionica sukladno Zakonu

2. osobe primljene u pravosudna tijela na stručno osposobljavanje radi stjecanja uvjeta za polaganje pravosudnog ispita potvrdu čelnika pravosudnog tijela o najmanje 18 mjeseci vježbeničke prakse sukladno Zakonu

3. odvjetnički vježbenici potvrdu Hrvatske odvjetničke komore o najmanje 18 mjeseci odvjetničke vježbe

4. javnobilježnički vježbenici potvrdu Hrvatske javnobilježničke komore o najmanje 18 mjeseci javnobilježničke vježbe i potvrdu predsjednika općinskog suda o obavljenoj praksi sukladno Zakonu

5. ostali kandidati potvrdu poslodavaca s popisom i opisom pravnih poslova za koje je kao uvjet propisan završeni studij prava odnosno poslova u znanstveno-nastavnim, nastavnim i suradničkim zvanjima pravnih znanosti u najkraćem trajanju od 36 mjeseci ili 24 mjeseca uz potvrdu predsjednika općinskog suda o obavljenoj praksi sukladno Zakonu.

(3) Prijavi se prilaže i dokaz o uplati naknade troškova polaganja pravosudnog ispita.

(4) Vrijeme provedeno na odvjetničkoj odnosno javnobilježničkoj vježbi te vrijeme provedeno na radu na drugim pravnim poslovima izvan pravosudnih tijela i poslovima u znanstveno-nastavnim, nastavnim i suradničkim zvanjima pravnih znanosti priznaje se i razmjerno uračunava u potrebno vrijeme obavljanja pravnih poslova odnosno vježbe u slučaju promjene poslodavca odnosno zasnivanja drugog radnog odnosa.

(5) Ako je kandidat nakon završetka studija prava promijenio osobno ime, prijavi je dužan priložiti i dokaz o promjeni osobnog imena.

Članak 6. (NN 141/20123/23)

(1) Prijava za polaganje popravnog ispita uz dokaz o uplati naknade troškova polaganja ispita podnosi se ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa najkasnije 15 dana prije početka mjeseca u kojem kandidat namjerava pristupiti polaganju ispita.

(2) Ako kandidat polaganju popravnog ispita iz pojedinog predmeta namjerava pristupiti u sljedećem mjesecu, a prethodnom polaganju ispita pristupio je nakon proteka roka iz stavka 1. ovoga članka, prijava za polaganje popravnog ispita podnosi se do kraja mjeseca koji prethodi mjesecu u kojem kandidat namjerava pristupiti polaganju ispita.

(3) Prijava za ponovno polaganje usmenog dijela ispita uz dokaz o uplati naknade troškova polaganja ispita podnosi se ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa najkasnije 15 dana prije početka mjeseca u kojem kandidat namjerava pristupiti polaganju ispita.

Članak 7.

Prijava za polaganje pravosudnog ispita podnosi se neposredno, putem pošte odnosno elektroničkim putem kada se odlukom ministra nadležnog za poslove pravosuđa utvrdi ispunjenost tehničkih uvjeta.

3.2. Raspored polaganja i pristup pravosudnom ispitu

Članak 8.

Mjesto i vrijeme polaganja pisanog i usmenog dijela pravosudnog ispita određuje ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa.

Članak 9.

Kandidati i osobe koje slušaju usmeni dio pravosudnog ispita moraju biti primjereno odjeveni u skladu s uobičajenim profesionalnim mjerilima te svojim izgledom i ponašanjem ne smiju narušavati kućni red i ugled ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa te ugled Ispitnog povjerenstva.

3.3. Pisani dio ispita

Članak 10.

(1) O vremenu polaganja pisanog dijela pravosudnog ispita kandidat se mora obavijestiti najmanje osam dana prije dana određenog za polaganje.

(2) Obavijest iz stavka 1. ovog članka sadržava vrijeme i mjesto polaganja te uputu o načinu polaganja pisanog dijela pravosudnog ispita.

Članak 11.

Prije početka pisanog dijela ispita identitet kandidata utvrđuje se predočenjem važeće osobne identifikacijske isprave.

Članak 12.

(1) Kandidat koji nije u mogućnosti pristupiti pisanom dijelu pravosudnog ispita dužan je o tome pisanim putem obavijestiti ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa najkasnije dan prije održavanja ispita.

(2) Kandidat koji ne postupi sukladno stavku 1. ovog članka i ne pristupi pisanom dijelu pravosudnog ispita ponovnom polaganju pravosudnog ispita može pristupiti protekom najmanje tri mjeseca od dana kada je trebao pristupiti polaganju.

Članak 13.

(1) Ispitno povjerenstvo izabire spise predmeta koji mogu služiti kao predložak za pisane radnje te ih dostavlja ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa.

(2) Predložak za izradu pisane radnje mora biti prvostupanjski spis predmeta iz područja građanskog i kaznenog sudovanja te spis predmeta iz upravnog prava, iz kojih su izostavljene odluke koje je kandidat dužan izraditi u pisanoj radnji.

(3) Pri izboru spisa predmeta koji se koriste kao predlošci za izradu pisanih radnji Ispitno povjerenstvo dužno je voditi računa o najdužem dopuštenom vremenu izrade pisanih zadaća te o pravnim izvorima potrebnim za izradu radnje.

(4) Iz opravdanih razloga kao što su zaštita privatnosti, tajnosti podataka, osobnih podataka te iz drugih opravdanih razloga Ispitno povjerenstvo iz spisa predmeta može ukloniti podatke o sudionicima u postupku te druge podatke o predmetu.

(5) Predlošci za izradu pisanih radnji pečate se u posebnim omotnicama odnosno pohranjuju u elektroničkom obliku na računalu, a kandidati ih otvaraju odnosno pristupaju im neposredno prije početka ispita.

Članak 14.

Pisane radnje izrađuju se na računalu.

Članak 15. (NN 141/20)

(1) Izrada pojedine pisane radnje može trajati najduže šest sati.

(2) U vremenu iz stavka 1. ovog članka kandidat je dužan predati izrađenu radnju.

(3) Ako kandidat u vremenu iz stavka 1. ovog članka ne dovrši pisanu radnju, predaje je nedovršenu, koja se činjenica upisuje u zapisnik o tijeku pravosudnog ispita.

(4) Za vrijeme izrade pisane radnje kandidat može samo jednom napustiti prostoriju u kojoj se ispit provodi uz odobrenje osobe koja nadzire tijek ispita. Napuštanje prostorije nije dopušteno u prva dva sata nakon početka ispita i 30 minuta prije isteka vremena određenoga za izradu radnje.

(5) Iznimno od stavka 4. ovog članka, osoba koja nadzire tijek ispita može kandidatu iz zdravstvenih ili drugih opravdanih razloga odobriti dodatno napuštanje prostorije u kojoj se ispit provodi.

(6) Svako napuštanje prostorije u kojoj se ispit provodi unosi se u zapisnik o tijeku ispita.

Članak 16.

(1) Ako zbog tehničkih smetnji ili drugih razloga nije moguće osigurati uredan tijek pisanog dijela ispita ili on bude prekinut, vrijeme za izradu pisane radnje može se produljiti razmjerno trajanju prekida, a najdulje dva sata.

(2) U slučaju da je smetnja iz stavka 1. ovog članka trajala duže od dva sata, kandidatima će se omogućiti ponovna izrada te pisane radnje.

Članak 17.

(1) Na zahtjev kandidata s invaliditetom ili drugim zdravstvenim stanjem zbog kojeg kandidat nije u mogućnosti radnju izraditi u propisanom vremenu, vrijeme za izradu radnje tom kandidatu može se produžiti za najviše dva sata.

(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se u prijavi za polaganje pravosudnog ispita, a kandidat mu je dužan priložiti odgovarajuću liječničku dokumentaciju.

Članak 18.

(1) Pri izradi pisanih radnji kandidat smije kao dopuštena pomagala koristiti isključivo tekstove propisa te druga pomagala koja mu osigura ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa.

(2) Za vrijeme pisanog dijela ispita kandidatima nije dozvoljeno korištenje vlastitih predmeta ni pomagala niti unošenje prehrambenih proizvoda u prostoriju u kojoj se ispit provodi.

(3) Pri izradi pisanih radnji zabranjeno je korištenje primjeraka sudskih i drugih odluka, tehničkih pomagala, komunikacijskih te elektroničkih audio i videouređaja.

(4) Na zahtjev kandidata iz članka 17. stavka 1. ovog Pravilnika može se odobriti korištenje dodatnih pomagala potrebnih da bi se kandidatu omogućilo ravnopravno sudjelovanje na ispitu (npr. prijevod spisa predmeta na Brailleovo pismo, prevoditelj za znakovni jezik, materijalna ili slušna pomagala, uvećana veličina slova predloška, posebno računalo, osobe koje čitaju na glas, osobe koje pomažu pri pisanju, materijalna pomagala za pisanje i drugo).

(5) Zahtjev za korištenje dodatnih pomagala iz stavka 4. ovoga članka podnosi se u prijavi za polaganje pravosudnog ispita, a kandidat mu je dužan priložiti odgovarajuću liječničku dokumentaciju.

Članak 19.

(1) Ako kandidat na pisanom dijelu ispita koristi nedopuštena pomagala, remeti uredan tijek ispita ili bez prethodnog odobrenja napusti prostoriju u kojoj se ispit održava, osoba koja nadzire pisani dio ispita udaljit će ga iz prostorije te mu neće dopustiti nastavak pisanja radnje.

(2) Radnje kandidata iz stavka 1. ovog članka neće se dostaviti Ispitnom povjerenstvu na ocjenjivanje.

(3) Kandidati iz stavka 1. ovog članka ponovnom polaganju pravosudnog ispita mogu pristupiti nakon isteka roka od godine dana od dana polaganja.

(4) O ponašanju kandidata iz stavka 1. ovog članka koji su vježbenici u pravosudnim tijelima, odvjetnički ili javnobilježnički vježbenici izvijestit će se čelnici pravosudnih tijela u kojima su zaposleni odnosno čelnici Hrvatske odvjetničke komore ili Hrvatske javnobilježničke komore.

Članak 20.

(1) Prije početka izrade svake pisane radnje kandidatu se dodjeljuje osobna zaporka koja se sastoji od kombinacije pet znamenki, a služi ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa za identifikaciju kandidata.

(2) Osobna zaporka naznačuje se na prvoj stranici svake pisane radnje te bilježi u spisu predmeta kandidata.

(3) Ako kandidat na pisanu radnju pored zaporke stavi bilo kakvu drugu oznaku, naložit će mu se ponovna izrada pisanje radnje iz određenog područja.

Članak 21. (NN 141/20)

(1) Nadzor nad tijekom pisanog dijela pravosudnog ispita provode tajnik Ispitnog povjerenstva ili njegov zamjenik odnosno drugi službenici ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa. 

(2) Osobe zadužene za nadzor prije početka pisanog dijela ispita kandidatima daju upute za provedbu ispita te ih upozoravaju na posljedice uporabe nedopuštenih pomagala, prekoračenja vremena predviđenog za izradu pisane radnje, propuštanja predaje radnje, remećenja urednog tijeka ispita i neopravdanog napuštanja prostorije u kojoj se izrađuje pisana radnja.

(3) Osobe zadužene za nadzor iz stavka 1. ovog članka kandidatima uručuju zapečaćene omotnice s pripremljenim predlošcima za izradu pisane radnje odnosno omogućuju pristup predlošku u elektroničkom obliku.

Članak 21.a (NN 123/23)

(1) Tijek pisanog dijela pravosudnog ispita snima se nadzornim kamerama i prati na središnjem računalu radi sprječavanja korištenja nedopuštenih pomagala te cjelovitog nadzora pravilnosti provedbe ispita koji se ne može osigurati drugim mjerama.

(2) Osobni podaci koji se obrađuju u provedbi video nadzora iz stavka 1. ovoga članka su snimke i slike kandidata koji polažu pisani dio ispita te osoba iz članka 21. stavka 1. ovoga Pravilnika, kao i mjesto i vrijeme snimanja.

(3) Sustav video nadzora iz stavka 1. ovoga članka zaštićen je od neovlaštenog pristupa te se aktivira isključivo za vrijeme provedbe pisanog dijela pravosudnog ispita u prostoriji u kojoj se ispit provodi i na čijem je ulazu vidljivo istaknuta oznaka o provedbi video nadzora.

(4) Pravo pristupa podacima dobivenim sustavom video nadzora iz stavka 1. ovoga članka radi donošenja mjerodavnih odluka imaju predsjednik Ispitnog povjerenstva te članovi i zamjenici članova Ispitnog povjerenstva koji ocjenjuju pisane radnje odnosno koji odlučuju o prigovoru na ocjenjivanje.

(5) Osobe iz stavka 4. ovoga članka prije pristupa podacima dobivenim sustavom video nadzora daju izjavu o povjerljivosti kojom se obvezuju na obradu i korištenje podataka u skladu s propisanom svrhom te čuvanje njihove tajnosti i nakon prestanka članstva u Ispitnom povjerenstvu.

(6) Podaci dobiveni sustavom video nadzora čuvaju se do utvrđenja ishoda odnosno rezultata pisanog dijela ispita, a najkasnije šest mjeseci od dana nastanka, osim zbog korištenja u dokazne svrhe u pokrenutom upravnom ili sudskom postupku, u kojem se slučaju čuvaju do pravomoćnog okončanja navedenog postupka.

(7) Uređaji i postavke sustava video nadzora te osobe ovlaštene za rad sa sustavom video nadzora, pohranu podataka na prijenosne medije radi korištenja u dokazne svrhe, obradu osobnih podataka dobivenih sustavom video nadzora te vođenje evidencija o snimkama koje odgovaraju za korištenje sustava i prikupljenih podataka u skladu s propisanom svrhom utvrđuju se posebnom odlukom ministra nadležnog za poslove pravosuđa.

Članak 22. (NN 123/23)

(1) Pisane radnje i spis predmeta koji je služio kao predložak za njihovu izradu ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa dostavlja članovima i zamjenicima članova Ispitnog povjerenstva iz članka 2. stavka 5. podstavka 1. ovog Pravilnika na pregled i bodovanje.

(2) Ocjene pisanih radnji unose se u poseban obrazac koji je sastavni dio ovog Pravilnika (obrazac broj 1).

(3) Članovi i zamjenici članova Ispitnog povjerenstva iz stavka 1. ovog članka dužni su pregledati i ocijeniti pisane radnje najkasnije u roku od pet radnih dana od primitka.

(4) Član odnosno zamjenik člana Ispitnog povjerenstva koji je radnju ocijenio s manjim brojem bodova od Zakonom propisanog za ostvarenje prava na pristupanje usmenom dijelu pravosudnog ispita dužan je danu ocjenu pisano obrazložiti.

(5) O ostvarenom broju bodova na pisanom dijelu ispita kandidati se obavještavaju najkasnije deset dana prije usmenog dijela ispita.

(6) Kandidatu koji ponovno pristupa polaganju pravosudnog ispita priznaju se prethodno ostvareni rezultati na pisanom dijelu ispita.

Članak 23. (NN 123/23)

(1) Na zahtjev kandidata omogućava se uvid u pisane radnje i postignuti broj bodova.

(2) Kandidat koji iz pisane radnje ne ostvari najmanji broj bodova potreban da bi ostvario pravo na pristupanje usmenom dijelu pravosudnog ispita može izjaviti prigovor na ocjenjivanje.

(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka i prigovor iz stavka 2. podnose se pisanim putem ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa u roku od tri dana od obavijesti iz članka 22. stavka 5. ovoga Pravilnika.

(4) Izjavljeni prigovor ministarstvo prosljeđuje predsjedniku Ispitnog povjerenstva, koji između članova i zamjenika članova Ispitnog povjerenstva određuje posebno povjerenstvo od tri člana koje je dužno je ponovno pregledati pisanu radnju i odlučiti o izjavljenom prigovoru u roku od tri dana od zaprimanja.

(5) Obrazložena odluka povjerenstva iz stavka 4. ovoga članka donosi se većinom glasova i dostavlja ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa na posebnom obrascu koji je sastavni dio ovog Pravilnika (obrazac broj 2) radi obavijesti kandidata.

3.4. Usmeni dio ispita

Članak 24. (NN 141/20)

(1) O vremenu i mjestu održavanja usmenog dijela ispita kandidati se obavještavaju putem mrežne stranice ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa najkasnije osam dana prije dana određenog za polaganje.

(2) Raspored održavanja usmenog dijela ispita i popravnog ispita objavljuje se pod osobnim zaporkama kandidata pod kojima su polagali pisani dio ispita.

(3) Kandidat koji nije u mogućnosti pristupiti popravnom ispitu ili ponovnom polaganju usmenog dijela ispita dužan je o tome pisanim putem obavijestiti ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa najkasnije do dana objave rasporeda polaganja ispita. Ako nakon dana objave rasporeda polaganja ispita kandidat zbog bolesti, drugih poremećaja zdravlja ili drugih izvanrednih okolnosti bude onemogućen u polaganju ispita u vremenu utvrđenom rasporedom, na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Zakona o nastavku ispita i članka 31. ovog Pravilnika.

Članak 25.

Prije početka usmenog dijela ispita tajnik Ispitnog povjerenstva utvrdit će identitet kandidata te ga upozoriti na način i pravila o polaganju usmenog dijela ispita i na posljedice remećenja urednog tijeka ispita odnosno neopravdanog napuštanja usmenog dijela pravosudnog ispita.

Članak 26.

(1) Predsjednik Ispitnog povjerenstva određuje redoslijed ispitivanja pojedinih predmeta te se brine o održavanju reda i o trajanju ispitivanja na usmenom dijelu ispita.

(2) Ispitivanje jednog kandidata iz pojedinog predmeta može najduže trajati 30 minuta.

Članak 27.

(1) Ispitivanje na usmenom dijelu ispita je javno.

(2) Osobe zainteresirane za slušanje ispita prijavljuju se ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa.

(3) Odobrenje za slušanje ispita daje se prema raspoloživim prostornim mogućnostima, vodeći računa o nesmetanom odvijanju tijeka usmenog dijela ispita.

(4) Osobe koje slušaju ispit ne smiju ometati njegov tijek te su se dužne pridržavati uputa tajnika Ispitnog povjerenstva odnosno predsjednika Ispitnog povjerenstva.

(5) Predsjednik Ispitnog povjerenstva može udaljiti osobu koja sluša ispit ako svojim ponašanjem ometa tijek usmenog dijela ispita, ako nije primjereno odjevena ili se u prostoriji u kojoj se održava ispitivanje ne može smjestiti na način koji je primjeren ili na način da ne ometa tijek ispita.

Članak 28. (NN 123/23)

(1) U prostoriji u kojoj se održava pravosudni ispit kandidatima i osobama koje slušaju ispit nije dopuštena uporaba tehničkih pomagala, komunikacijskih te elektroničkih audio i video uređaja.

(2) Ako kandidat na usmenom dijelu ispita bude zatečen u korištenju nedopuštenih pomagala, ispit se prekida te se utvrđuje da pravosudni ispit nije položio.

(3) Kandidat iz stavka 2. ovog članka ponovnom polaganju pravosudnog ispita može pristupiti nakon isteka roka od godine dana od dana polaganja usmenog dijela ispita.

(4) O ponašanju kandidata iz stavka 1. ovog članka koji su vježbenici u pravosudnim tijelima, odvjetnički ili javnobilježnički vježbenici izvijestit će se čelnici pravosudnih tijela u kojima su zaposleni odnosno čelnici Hrvatske odvjetničke komore ili Hrvatske javnobilježničke komore..

Članak 29. (NN 123/23)

(1) Po završetku usmenog dijela ispita iz pojedinog predmeta Ispitno povjerenstvo za svakog kandidata utvrđuje ostvareni broj bodova za taj predmet.

(2) Predsjednik Ispitnog povjerenstva utvrdit će da kandidat koji iz pojedinog predmeta dobije manje od osam bodova nije položio ispit iz tog predmeta.

(3) Predsjednik Ispitnog povjerenstva utvrdit će da kandidat koji iz dva predmeta dobije manje od po osam bodova nije položio pravosudni ispit te će se prestati s daljnjim ispitivanjem tog kandidata.

(4) Nakon završetka usmenog dijela ispita Ispitno povjerenstvo za svakog kandidata utvrđuje ukupno ostvareni broj bodova i donosi odluku o rezultatu pravosudnog ispita.

(5) Predsjednik Ispitnog povjerenstva izreći će posebnu pohvalu kandidatu koji na pravosudnom ispitu ukupno ostvari 90 ili više bodova.

(6) Predsjednik Ispitnog povjerenstva utvrdit će da kandidat upućen na popravni ispit koji dobije manje od tri boda nije položio ispit.

(7) Odluka Ispitnog povjerenstva o rezultatu pravosudnog ispita priopćuje se kandidatima.

(8) Ako kandidat ne želi da se odluka o rezultatu pravosudnog ispita objavi u prisutnosti ostalih kandidata, odluka mu se priopćava samo u prisutnosti članova Ispitnog povjerenstva.

(9) Odluka Ispitnog povjerenstva da je kandidat položio pravosudni ispit objavljuje se u prisutnosti ostalih kandidata koji su položili ispit, a svi prisutni čitanje odluke slušaju stojeći.

Članak 30. (NN 123/23)

(1) O tijeku pravosudnog ispita tajnik Ispitnog povjerenstva za svakog kandidata vodi zapisnik na obrascu koji je sastavni dio ovog Pravilnika (obrasci 3., 4. i 5.).

(2) Zapisnik potpisuju svi članovi Ispitnog povjerenstva koji su ispitivali kandidata, tajnik Ispitnog povjerenstva i kandidat.

(3) Član Ispitnog povjerenstva koji nije suglasan s odlukom većine članova Ispitnog povjerenstva u zapisnik može unijeti razloge i obrazloženje svog mišljenja.

3.5. Odgoda i nastavak ispita

Članak 31. (NN 123/23)

(1) Opravdanim razlozima za podnošenje molbe za odobrenje nastavka polaganja ispita smatraju se bolest i drugi poremećaji zdravlja kandidata te druge izvanredne okolnosti koje se odnose na kandidata nastale nakon početka pisanog dijela ispita odnosno nakon objave rasporeda polaganja usmenog dijela ispita, a koje kandidata onemogućuju u polaganju ispita u vremenu utvrđenom rasporedom.

(2) Opravdanost razloga iz stavka 1. ovog članka dokazuje se odgovarajućom liječničkom ili drugom dokumentacijom iz koje je moguće utvrditi vrijeme nastanka te okolnost spriječenosti u polaganju ispita u vremenu utvrđenom rasporedom.

(3) Kandidat kojem se odobri nastavak ispita raspoređuje se za polaganje ispita po prestanku okolnosti iz stavka 1. ovog članka, u pravilu na istom ili na početku prvog idućeg ispitnog roka.

(4) Ako kandidat ne pristupi polaganju pravosudnog ispita u roku iz stavka 3. ovoga članka, smatra se da ispit nije položio.

3.6. Izdavanje uvjerenja i svjedodžbe

Članak 32. (NN 123/23)

(1) Neposredno nakon položenog ispita kandidatu koji je ispit položio izdaje se uvjerenje o položenom pravosudnom ispitu na obrascu koji je sastavni dio ovog Pravilnika (obrazac broj 6).

(2) O rezultatima pravosudnog ispita izdaje se svjedodžba na obrascu koji je sastavni dio ovog Pravilnika (obrazac broj 7).

(3) Kandidatu koji je na pravosudnom ispitu ostvario 90 ili više bodova izdaje se svjedodžba s posebnom pohvalom na obrascu koji je sastavni dio ovog Pravilnika (obrazac broj85).

(4) Uvjerenje i svjedodžbu o položenom pravosudnom ispitu potpisuju predsjednik i tajnik Ispitnog povjerenstva.

Članak 33. (NN 123/23)

(1) U ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa vodi se evidencija o kandidatima koji su pristupili polaganju pravosudnog ispita u Knjizi pravosudnih ispita na obrascu koji je sastavni dio ovog Pravilnika (obrazac broj 9).

(2) Evidencija iz stavka 1. ovog članka može se voditi i u elektroničkom obliku.

3.7. Troškovi pravosudnog ispita

Članak 34.

(1) Troškove polaganja pravosudnog ispita za vježbenika u pravosudnom tijelu koji prvi put polaže pravosudni ispit snosi pravosudno tijelo u koje je raspoređen.

(2) Kandidat iz stavka 1. ovoga članka koji pravosudni ispit ne položi prvi puta, sam snosi troškove ponovnog pristupa polaganju pravosudnog ispita.

4. ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 35.

Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o polaganju pravosudnog ispita (»Narodne novine« broj 96/09 i 22/15).

Članak 36.

Ovaj Pravilnik objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 2. rujna 2019. godine.

 

Prijelazne i završne odredbe iz NN 141/20

Članak 5.

Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaju se primjenjivati obrasci 2, 3, 4, 5 i 6 propisani Pravilnikom o polaganju pravosudnog ispita (»Narodne novine«, broj 81/19) te se primjenjuju obrasci 2, 3, 4, 5 i 6 koji su sastavni dio ovog Pravilnika.

Članak 6.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Prijelazne i završne odredbe iz NN 123/23

Članak 13.

Odluku iz članka 21.a stavka 7., koji je dodan člankom 4. ovoga Pravilnika, ministar nadležan za poslove pravosuđa donijet će u roku od 30 dana od ispunjenja tehničkih uvjeta za primjenu sustava video nadzora.

Članak 14.

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaju se primjenjivati obrasci propisani Pravilnikom o polaganju pravosudnog ispita (»Narodne novine«, broj 81/19 i 141/20) te se primjenjuju obrasci koji su sastavni dio ovog Pravilnika.

Članak 15.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim članka 4. ovoga Pravilnika koji stupa na snagu danom ispunjenja tehničkih uvjeta te članka 14. ovoga Pravilnika koji stupa na snagu 1. siječnja 2024.

 

OBRASCI

 

Obrazac broj 6

 

 

Obrazac broj 7 (NN  82/24)

Obrazac broj 8 (NN  82/24)

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © Ante Borić