Baza je ažurirana 01.12.2024. 

zaključno sa NN 120/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 148/02 od 11.12.2002.:

 

MINISTARSTVO VANJSKIH POSLOVA

Na teme­lju članka 6. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i državnih upravnih organizacija (»Narodne novine« 15/00 i 20/00), a u svezi odredaba članka 24. stavka 1. Zakona o proračunu (»Narodne novine« 92/94), ministar va­njskih poslova donosi

 

PRAVILNIK O OSTVARIVANJU PRAVA NA NAKNADU ZA UČENJE HRVATSKOG JEZIKA I STIPENDIRANJE ISELJENIKA, USELJENIKA I PRIPADNIKA HRVATSKE NACIONALNE MANJINE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom utvrđuju se prava ise­ljenika, use­ljenika i pripadnika hrvatske nacionalne ma­njine na naknadu za uče­nje hrvatskog jezika te ostvariva­nje prava učenika i studenata na stipendira­nje.

Ise­ljenici, use­ljenici i pripadnici hrvatske nacionalne ma­njine (u da­lj­njem tekstu korisnici) ostvaruju prava utvrđena ovim Pravilnikom putem natječaja koji se objav­ljuje u Republici Hrvatskoj jednom godiš­nje.

Članak 2.

U smislu ovog Pravilnika:

1. Ise­ljenik je pripadnik hrvatskog naroda koji je rođen u inozemstvu i koji ima prebivalište u inozemstvu, ili koji je rođen u Republici Hrvatskoj a iselio se je s namjerom da trajno živi u inozemstvu i ima prebivalište u inozemstvu.

2. Use­ljenik je pripadnik hrvatskog naroda koji je rođen u inozemstvu ili Republici Hrvatskoj i ima prebivalište u inozemstvu, a koji se use­ljava s namjerom da stalno živi u Republici Hrvatskoj.

Kao dokaz o pripadnosti hrvatskom narodu osoba iz stavka 1. i 2. ovog članka može se prihvatiti odgovarajuća javna isprava u kojoj su se oni osobno ili jedan od rodite­lja tako izjaš­njavali. U slučaju da nisu u mogućnosti pribaviti takvu ispravu, pripadnost hrvatskom narodu može se priznati potomcima hrvatskih ise­ljenika, ukoliko takvo ­njihovo opredje­lje­nje proizlazi iz drugih poznatih či­njenica.

3. Nacionalna ma­njina općenito, pa tako i hrvatska nacionalna ma­njina, označava skupinu koja je brojčano ma­nja od ostatka stanovništva neke države, čiji pripadnici kao držav­ljani te države imaju etničke, vjerske ili jezične crte različite od onih ostatka stanovništva te žele sačuvati svoju kulturu, tradiciju, vjeru ili jezik.

Članak 3.

Pravo na uče­nje hrvatskog jezika i pisma imaju korisnici koji nisu stariji od 35 godina.

Zahtjev za pohađa­nje nastave hrvatskog jezika i pisma i zahtjev za naknadu troškova uče­nja hrvatskog jezika i pisma iz članka 5. ovog Pravilnika podnosi se Ministarstvu va­njskih poslova (u da­lj­njem tekstu: Ministarstvo).

Korisniku starijem od 35 godina može se iznimno, odlukom Ministra, usvojiti zahtjev za pohađa­nje nastave i naknadu troškova uče­nja hrvatskog jezika i pisma iz članka 3. stavaka 1. ovog Pravilnika.

Članak 4.

Uče­nje hrvatskog jezika i pisma provode visoka učilišta koja izvode nastavu hrvatskog jezika i k­njiževnosti, otvorena pučka učilišta ili ustanove koje su re­gistrirane za uče­nje hrvatskog jezika.

Ustanove iz stavka 1. ovog članka polaznicima uče­nja hrvat­skog jezika i pisma koji s uspjehom savladaju program, izdaju uvjere­nje o poznava­nju hrvatskog jezika i pisma.

Članak 5.

Ministarstvo može korisnicima iz članka 3. stavka 1. ovog Pravilnika nadoknaditi troškove uče­nja hrvatskog jezika i pisma, prema programu obrazovne ustanove, pod uvjetom da pohađaju nastavu kod ustanova iz članka 4. stavka 1. ovog Pravilnika.

Radi ostvariva­nja prava iz stavka 1. ovog članka korisnici moraju pružiti pisani dokaz da pohađa nastavu hrvatskog jezika i pisma.

Članak 6.

Korisnici, učenici sred­njih škola, odnosno studenti visokih učilišta koji nisu stariji od osamnaest, odnosno dvadeset pet godina, imaju pravo na stipendiju tijekom radovnog školova­nja, odnosno studira­nja, za podmire­nje osnovnih životnih troškova.

Članak 7.

Pravo na dodjelu stipendije ima korisnik, učenik sred­nje škole, koji pored uvjeta iz članka 6. ispu­njava i s­ljedeće uvjete:

– da se upisuje u sred­nju školu u Republici Hrvatskoj

– da je završio osnovnu ili dio sred­nje škole u inozemstvu koja mu omogućava nastavak sred­nje naobrazbe u Republici Hrvatskoj.

Ispu­njava­nje uvjeta iz stavka 1. ovog članka dokazuje se inozemnom školskom svjedo­džbom u izvorniku ili ovjerenom prijepisu, te ­njenom preslikom i prijevodom, ovjerene od sudskog tumača.

U slučaju dvojbe jesu li ispu­njeni uvjeti iz stavka 1. alineje 2. ovog članka, miš­lje­nje daje Ministarstvo prosvjete i športa.

Visina stipendije učenika sred­nje škole utvrđuje se odlukom Ministra za tekuću školsku godinu.

Članak 8.

Pravo na dodjelu stipendije ima korisnik, student, koji pored uvjeta iz članka 6. ovog Pravilnika ispu­njava i s­ljedeće uvjete:

– student koji upisuje prvu godinu dodiplomskog studija da je završio sred­nju školu bez ponav­lja­nja godine

– student koji upisuje drugu godinu i ostale godine dodiplomskog studija da je do sada svladao upisani studij bez ponav­lja­nja godine.

Visina stipendije studenta visokog učilišta utvrđuje se odlukom Ministra za tekuću akademsku godinu.

Članak 9.

Prioritet pri ostvariva­nju prava iz ovog Pravilnika imaju

– učenici i studenti s bo­ljim uspjehom u školova­nju

– učenici i studenti lošije­g socijalnog statusa obite­lji

Članak 10.

Radi dodjele stipendija Ministarstvo raspisuje natječaj, koji se objav­ljuje u javnom glasilu.

Natječaj iz stavka 1. ovog članka sadrži uvjete i kriterije za dodjelu stipendije, postupak i način provedbe natječaja, te rok za podnoše­nje zahtjeva.

Na teme­lju provedenog natječaja Ministarstvo donosi odluku o dodjeli stipendija.

Na teme­lju odluke iz stavka 3. ovog članka Ministarstvo sklapa ugovor s učenikom, odnosno studentom, kojemu je dodije­ljena stipendija, kojim se pobliže uređuju prava i obveze davate­lja i primate­lja stipendije.

Članak 11.

Stupa­njem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o ostvariva­nju prava na naknadu za uče­nje hrvatskog jezika i stipendira­nje povratnika i use­ljenika (»Narodne novine« broj 102/00).

Članak 12.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 604-02/02-01/57 Urbroj: 521-03-05-03-02-03 Zagreb,  10. prosinca 2002.

Ministar va­njskih poslova Tonino Picula, v. r.

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/310123.html

Copyright © Ante Borić