Hrvatska gospodarska komora
1345
Na temelju članka 18. stavka 2. Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori (»Narodne novine«, broj 66/91, 73/91) i članka 21. točke 1. alineje 3. Statuta Hrvatske gospodarske komore (»Narodne novine«, broj 39/16), Skupština Hrvatske gospodarske komore na 3. sjednici održanoj 11. prosinca 2019. donosi
OPĆE ODREDBE
Predmet uređenja
Članak 1.
(1) Ovim pravilnikom uređuju se organizacija i tijela Suda časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, njihove ovlasti i dužnosti, uvjeti i postupak za imenovanje predsjednika i njegovih zamjenika te sudaca Suda časti i prestanak njihove dužnosti, nadležnost Suda, sastav vijeća, postupak pred Sudom, izvršenje pravomoćno izrečenih mjera, vođenje registra mjera, brisanje mjera iz registra, troškovi postupka, nadzor nad radom Suda i njegovo financiranje.
(2) Izrazi koji se koriste u ovom pravilniku, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
Utemeljenje Suda
Članak 2.
(1) Pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (u daljnjem tekstu: Komora) djeluje Sud časti. Sud je utemeljen i postupa u skladu sa Zakonom o Hrvatskoj gospodarskoj komori, Statutom Hrvatske gospodarske komore i ovim pravilnikom.
(2) Sud djeluje kao prvostupanjski i drugostupanjski sud.
Članak 3.
(1) Naziv Suda je Sud časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (u daljnjem tekstu: Sud).
(2) Skraćeni je naziv Sud časti pri HGK.
(3) Sjedište Suda je u Zagrebu.
(4) Sud ima svoj znak i pečat.
(5) Pečat je okrugao, uz obod pečata je natpis »Sud časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori«, a u sredini pečata je otisnut znak Suda.
(6) Pečat je plave boje.
Neovisnost Suda
Članak 4.
(1) Sud je u svom radu neovisan i samostalan u odlučivanju.
(2) Sud sudi na temelju:
1. Ustava
2. međunarodnih ugovora
3. zakona
4. podzakonskih akata
5. općih akata Komore
6. osnovnih načela obveznih odnosa utemeljenih Zakonom o obveznim odnosima, a posebno načela savjesnosti i poštenja u obveznim odnosima i u skladu s moralom društva
7. zakona koji uređuju zaštitu potrošača
8. drugih propisa koji uređuju poslovne odnose u posebnim područjima.
TIJELA SUDA I NJIHOVE OVLASTI, UVJETI ZA IMENOVANJE I RAZRJEŠENJE
Članak 5.
Tijela Suda su:
– Predsjedništvo
– predsjednik Suda
– dva zamjenika predsjednika
– tajnik Suda
– prvostupanjska i drugostupanjska vijeća.
Članak 6.
Predsjedništvo Suda sastoji se od predsjednika, dva zamjenika predsjednika i tajnika Suda.
Članak 7.
Predsjedništvo Suda obavlja opći nadzor nad radom Suda, brine se o pravilnoj primjeni ovog pravilnika i drugih općih akata Suda, donosi godišnji Program rada Suda, razmatra i prihvaća Izvješće o radu Suda za proteklu godinu, utvrđuje visinu nagrade predsjedniku Suda i članovima Predsjedništva za obavljanje poslova u Sudu za tekuću odnosno prethodnu godinu, razmatra prijedloge općih akata Suda te obavlja druge poslove određene ovim pravilnikom i drugim aktima Suda.
Članak 8.
(1) Rad Predsjedništva odvija se na sjednicama.
(2) Sjednice Predsjedništva saziva i njima predsjeda predsjednik Suda, a u slučaju njegove spriječenosti ili odsutnosti, zamjenik predsjednika, kojeg on odredi.
(3) Pozivu se uz prijedlog dnevnog reda prilažu materijali o kojima će se raspravljati na sjednici.
(4) O tijeku sjednice Predsjedništva vodi se zapisnik koji potpisuje predsjednik Suda, kao predsjedajući i zapisničar kojeg predsjednik određuje na početku sjednice.
Članak 9.
Kad Predsjedništvo Suda na temelju odredaba ovog pravilnika ili drugog akta Suda samostalno odlučuje o određenoj stvari, za pravovaljano je odlučivanje potrebno da sjednici Predsjedništva prisustvuje predsjednik Suda i najmanje jedan zamjenik predsjednika te tajnik Suda, kao članovi Predsjedništva.
Članak 10.
(1) Predsjednik Suda zastupa i predstavlja Sud.
(2) Predsjednik Suda odgovoran je za pravilan rad i poslovanje Suda, brine se o urednom i pravodobnom obavljanju svih poslova, podnosi Hrvatskoj gospodarskoj komori godišnji Izvještaj o radu Suda, na prijedlog tajnika Suda imenuje predsjednika i članove prvostupanjskih i drugostupanjskih vijeća, odlučuje o izuzeću predsjednika i članova prvostupanjskih i drugostupanjskih vijeća, razmatra podnesene pritužbe i predstavke, saziva i predsjeda sjednicama Predsjedništva, saziva sjednice sudaca radi razmatranja spornih pravnih pitanja i ujednačavanja sudske prakse, brine se o održavanju i razvijanju suradnje s istim ili sličnim sudovima, drugim organizacijama ili tijelima iz zemlje i inozemstva, čija je djelatnost od interesa za rad Suda te obavlja druge poslove određene aktima Suda i odlukama Predsjedništva.
(3) Zamjenici predsjednika pomažu u radu predsjedniku, zamjenjuju predsjednika u slučaju njegove odsutnosti ili spriječenosti ili kada ih predsjednik za to izričito ovlasti.
Članak 11.
(1) Tajnik Suda mora biti diplomirani pravnik ili magistar prava s položenim pravosudnim ispitom.
(2) Tajnika Suda imenuje predsjednik Hrvatske gospodarske komore te s njim sklapa ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
UVJETI ZA IMENOVANJE PREDSJEDNIKA SUDA, NJEGOVIH ZAMJENIKA I SUDACA SUDA ČASTI
Članak 12.
(1) Predsjednika i dva zamjenika predsjednika Suda imenuje Upravni odbor Hrvatske gospodarske komore na mandat od četiri godine, s tim da ista osoba može biti imenovana samo dva puta uzastopce.
(2) Za predsjednika Suda i zamjenika predsjednika mogu biti imenovani suci redovnih i specijaliziranih sudova, znanstveni radnici i drugi istaknuti stručnjaci koji imaju završen diplomski sveučilišni studij ili integrirani diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij, odnosno studij kojim je stečena visoka stručna sprema u skladu s propisima koji su bili na snazi prije stupanja na snagu Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (»Narodne novine«, broj 123/03, 105/04, 46/07, 45/09, 63/11, 96/13, 139/13, 101/14 – odluka i rješenje USRH, 60/15 – odluka USRH) i odgovarajuće stručno iskustvo i stručnu kvalifikaciju, sposobnost i iskustvo potrebno za upravljanje Sudom.
(3) Odluka o imenovanju predsjednika Suda i njegovih zamjenika objavljuje se u »Narodnim novinama«.
Članak 13.
(1) Za suce prvostupanjskih i drugostupanjskih vijeća mogu biti imenovani suci i savjetnici redovnih i specijaliziranih sudova, znanstveni radnici, predstavnici trgovaca i potrošača, javni bilježnici i druge osobe koje imaju završen diplomski sveučilišni studij ili integrirani diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij, odnosno studij kojim je stečena visoka stručna sprema u skladu s propisima koji su bili na snazi prije stupanja na snagu Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (»Narodne novine«, broj 123/03, 105/04, 46/07, 45/09, 63/11, 96/13, 139/13, 101/14 – odluka i rješenje USRH, 60/15 – odluka USRH) i odgovarajuće stručno iskustvo.
(2) Suce prvostupanjskih i drugostupanjskih vijeća imenuje Upravni odbor Hrvatske gospodarske komore na mandat od četiri godine. Iste osobe po isteku mandata mogu biti ponovno imenovane.
(3) Odluka o imenovanju sudaca objavljuje se u »Narodnim novinama«, a na internetskoj stranici Suda objavljuje se lista sudaca imenovanih odlukom o imenovanju.
(4) Sud je ovlašten na listi sudaca objavljenoj na internetskoj stranici ažurirati podatke.
Članak 14.
Predsjednik Suda i njegovi zamjenici, suci prvostupanjskih i drugostupanjskih vijeća stupaju na dužnost danom objave odluka o njihovim imenovanjima u »Narodnim novinama«.
Članak 15.
Za predsjednika Suda i zamjenike predsjednika i suce ne mogu biti birani članovi Nadzornog odbora, Upravnog odbora i Skupštine Hrvatske gospodarske komore te radnici stručne službe Komore i županijskih komora.
POSTUPAK IMENOVANJA
Članak 16.
Postupak za imenovanje predsjednika Suda, njegovih zamjenika i sudaca prvostupanjskih i drugostupanjskih vijeća pokreće se najkasnije šest mjeseci prije isteka mandata.
Članak 17.
(1) Postupak za imenovanje sudaca predstavnika trgovaca, pokreće se objavljivanjem javnog poziva članicama Komore da kandidiraju svoje kandidate za prvostupanjska i drugostupanjska vijeća.
(2) Javni poziv Komora objavljuje u najmanje dva tiskana medija i na svojoj internetskoj stranici.
(3) Rok za podnošenje prijedloga kandidata je 60 dana od dana objavljivanja javnog poziva.
(4) Osim članica Komore, po raspisanom javnom pozivu, kandidaturu mogu samostalno podnijeti i radnici članica, u roku iz stavka 3 ovog članka.
(5) Prijedlozi kandidata dostavljaju se u zatvorenoj kuverti s naznakom da je riječ o prijedlogu kandidata za suca predstavnika trgovaca.
(6) Uz prijedlog kandidata dostavljaju se i dokazi o ispunjavanju propisanih uvjeta, kratak životopis i izjava kandidata o prihvaćanju kandidature.
(7) Pristigle prijedloge kandidata razmatra tročlano Povjerenstvo čiji sastav određuje predsjednik Hrvatske gospodarske komore.
(8) Nepravovremene i nepotpune prijedloge, kao i prijedloge kandidata koji ne ispunjavaju uvjete propisane ovim pravilnikom Povjerenstvo neće razmatrati.
(9) O svom radu Povjerenstvo sastavlja zapisnik koji potpisuju svi članovi.
Članak 18.
Ako se u postupku koji je propisan odredbama članka 17. ovog pravilnika ne prijavi dovoljan broj kandidata, kandidate za listu sudaca predstavnika trgovaca na poziv Suda predlažu županijske komore i Komora Zagreb.
Članak 19.
(1) Postupak za imenovanja sudaca predstavnika potrošača pokreće se dostavom pisanog poziva predsjednika Suda udrugama koje djeluju u području zaštite prava potrošača da kandidiraju svoje kandidate za prvostupanjska i drugostupanjska vijeća.
(2) Rok za podnošenje prijedloga kandidata određuje predsjednik Suda, a prijedlozi se dostavljaju u sjedište Suda.
(3) Uz prijedlog kandidata dostavljaju se i dokazi o ispunjavanju propisanih uvjeta, kratak životopis i izjava kandidata o prihvaćanju kandidature.
Članak 20.
Ako se u postupku koji je propisan odredbama članka 19. ovog pravilnika ne prijavi dovoljan broj kandidata ili na području pojedine županije ne djeluje udruga za zaštitu potrošača, kandidate za listu sudaca predstavnika potrošača mogu na poziv Suda kandidirati i druge udruge.
Članak 21.
(1) Postupak za imenovanje sudaca neovisnih pravnih stručnjaka pokreće se dostavom pisanog poziva predsjednika Suda redovnim i specijaliziranim sudovima da kandidiraju svoje suce i sudske savjetnike.
(2) Rok za podnošenje prijedloga kandidata određuje predsjednik Suda, a prijedlozi se dostavljaju u sjedište Suda.
Članak 22.
(1) Suci prvostupanjskih i drugostupanjskih vijeća kojima istječe mandat mogu se ponovno kandidirati.
(2) Suci neovisni pravni stručnjaci i suci predstavnici potrošača kojima istječe mandat mogu svoju kandidaturu prijaviti Sudu potpisivanjem izjave o prihvaćanju kandidature za novo mandatno razdoblje.
Članak 23.
Ako imenovanje predsjednika Suda, njegovih zamjenika i sudaca, započeto u roku iz članka 16. ovog pravilnika, nije dovršeno do isteka mandata, prijašnji predsjednik, zamjenici predsjednika i suci ostaju na dužnosti do imenovanja predsjednika, njegovih zamjenika i sudaca s novim mandatom.
RAZRJEŠENJE PREDSJEDNIKA, ZAMJENIKA PREDSJEDNIKA I SUDACA SUDA ČASTI
Članak 24.
(1) Mandat predsjednika Suda i njegovih zamjenika može prestati:
1. ako ih razriješi Upravni odbor Hrvatske gospodarske komore
2. ako sami zatraže razrješenje
3. ako zanemaruju dužnosti pri Sudu.
(2) U slučajevima iz stavka 1. ovog članka, odluku o razrješenju donosi Upravni odbor Hrvatske gospodarske komore.
(3) U slučaju razrješenja predsjednika Suda, sve dužnosti i ovlasti do imenovanja novog predsjednika preuzima zamjenik predsjednika na kojeg je predsjednik svojom odlukom prenio ovlasti i dužnosti predsjednika.
Članak 25.
(1) Sudac može biti razriješen prije isteka mandata:
1. ako sam zatraži razrješenje
2. ako se utvrdi da je teže kršio sudačku dužnost ili njen ugled ili ako je svojim radom pokazao da nije sposoban obavljati funkciju
3. ako zanemaruje dužnosti na Sudu.
(2) Odluku o razrješenju suca donosi Upravni odbor Hrvatske gospodarske komore.
(3) Novoizabrani sudac dovršava mandat suca kojemu je mandat prestao prije isteka vremena na koje je izabran.
Članak 26.
Sucu ne može prestati mandat na njegov zahtjev prije nego što je u postupcima koji su u tijeku i u kojima je određen za predsjednika vijeća ili člana vijeća izvršio sve svoje obaveze.
NADLEŽNOST SUDA ČASTI
Članak 27.
(1) Sud odlučuje o povredama pravila morala (dobrih poslovnih običaja) u obavljanju gospodarskih djelatnosti i prometa roba i usluga, o neizvršavanju obveza članica Komore, kao i zbog povrede Statuta i drugih općih akata Komore, bilo da to članice učine u međusobnom poslovanju ili prema trećima.
(2) O povredama iz stavka 1. ovog članka Sud odlučuje u potrošačkim sporovima.
(3) Sud odlučuje i kada prijavitelj ima prebivalište odnosno sjedište izvan teritorija Republike Hrvatske.
(4) Sud odlučuje o prijaviteljevoj prijavi i u slučaju kada je u tijeku propisani postupak rješavanja njegova prigovora pred nadležnom službom prijavljenika ili reklamacije pred povjerenstvom za reklamacije, odnosno zahtjeva za rješavanje spora pred nadležnom agencijom.
(5) Sud odlučuje po prijavi prijavitelja i u slučaju kada je u istoj stvari, među istim strankama, pokrenuta parnica pred državnim sudom.
(6) Sud ne obavlja poslove pravne pomoći i ne daje tumačenja propisa izvan postupka.
(7) Sud ne sudi u radnim sporovima.
Članak 28.
(1) Povredom pravila morala (dobrih poslovnih običaja) smatra se svako ponašanje članica Hrvatske gospodarske komore koje je suprotno temeljnim načelima obveznih odnosa, pravilima njihove struke, bitnim načelima odnosa utemeljenih potrošačkim ugovorima i pravilima dobrog ponašanja.
(2) Povredom pravila morala (dobrih poslovnih običaja) iz članka 27. stavka 1. ovog pravilnika osobito se smatraju:
1. prodaja proizvoda ili pružanje usluga loše kakvoće kao proizvoda ili usluga dobre kakvoće
2. svjesno preuzimanje obaveza bez namjere da ih se ispuni
3. namjerno zaključivanje nejasnih ili nepotpunih ugovora u prometu roba i usluga
4. neistinita reklama na štetu drugih trgovačkih društava ili potrošača
5. nepošteno, nepotpuno, obmanjujuće oglašavanje ili informiranje koje može dovesti do kupnje proizvoda i usluga koje ne ispunjavaju potrebe kupca
6. postupak ili propust usmjeren na rušenje ugleda drugih članica
7. svjesno postupanje kojim se drugima može prouzročiti šteta
8. prekoračenje dopuštene samopomoći radi pribavljanja ili zaštite svoga prava
9. povrede odredbi strukovnih kodeksa u pogledu članica na koje se kodeks primjenjuje
10. drugi slučajevi za koje Sud ocijeni da predstavljaju povredu pravila morala u smislu opće odredbe iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 29.
Pod neizvršavanjem obveza članica Komore osobito se smatra neizvršavanje preuzetih obveza u radu tijela, strukovnih grupa i drugih oblika organiziranja u Komori odnosno županijskim komorama.
Članak 30.
Povredom Statuta i drugih općih akata Komore smatra se nepridržavanje odredbi tih akata i odluka donesenih na temelju tih akata.
Članak 31.
(1) Zbog povreda iz članka 28. do 30. ovog pravilnika Sud može izreći sljedeće mjere društvene stege:
1. opomenu
2. javnu opomenu uz objavljivanje na sjednici Skupštine Hrvatske gospodarske komore
3. javnu opomenu uz objavljivanje u tisku i na internetskoj stranici Hrvatske gospodarske komore.
(2) Pri izricanju mjere Sud nije vezan uz prijedlog prijavitelja (čl. 45. stavak 1. alineja 10. ovog pravilnika).
SASTAV VIJEĆA
Prvostupanjsko vijeće
Članak 32.
(1) U postupku u prvom stupnju sudi vijeće sastavljeno od predsjednika vijeća i dva člana.
(2) Predsjednik prvostupanjskog vijeća mora imati položen pravosudni ispit.
(3) Predsjednik prvostupanjskog vijeća mora biti iz reda sudaca neovisnih pravnih stručnjaka imenovanih na listu sudaca za prvostupanjska vijeća.
Članak 33.
(1) Sastav prvostupanjskog vijeća za svaki pojedini slučaj određuje, na prijedlog tajnika Suda, predsjednik Suda s liste sudaca za prvostupanjska vijeća, a u slučaju njegove spriječenosti jedan od zamjenika predsjednika.
(2) U potrošačkom sporu iz članka 27. stavka 2. ovog pravilnika vijeće iz stavka 1. ovog članka čine predsjednik vijeća iz reda neovisnih pravnih stručnjaka, jedan član vijeća iz reda potrošača i jedan član vijeća iz reda trgovaca – članica Hrvatske gospodarske komore.
(3) Ako član prvostupanjskog vijeća u roku iz članka 36. ovog pravilnika obavijesti tajnika Suda odnosno voditelja postupka da je spriječen sudjelovati na zakazanoj raspravi, tajnik Suda odnosno voditelj postupka u županijskoj komori određuje drugog člana vijeća.
(4) Ako tijekom postupka dođe do izmjene sastava prvostupanjskog vijeća, provedeni dokazi neće se ponovno izvoditi, već će se pročitati zapisnik o njima.
Drugostupanjsko vijeće
Članak 34.
(1) O žalbama protiv prvostupanjskih presuda odnosno rješenja odlučuje drugostupanjsko vijeće sastavljeno od predsjednika i četiri člana.
(2) Predsjednik drugostupanjskog vijeća i sudac izvjestitelj mora imati položen pravosudni ispit.
(3) Predsjednik drugostupanjskog vijeća mora biti iz reda sudaca neovisnih pravnih stručnjaka imenovanih na listu sudaca za drugostupanjska vijeća.
Članak 35.
(1) Sastav drugostupanjskog vijeća za svaki pojedini slučaj određuje, na prijedlog tajnika Suda, predsjednik Suda s liste sudaca za drugostupanjska vijeća, a u slučaju njegove spriječenosti jedan od zamjenika predsjednika.
(2) U potrošačkom sporu iz članka 27. stavka 2. ovog pravilnika vijeće iz stavka 1. ovog članka čine predsjednik vijeća i dva člana vijeća iz reda neovisnih pravnih stručnjaka, jedan član vijeća iz reda potrošača i jedan člana vijeća iz reda trgovaca – članica Hrvatske gospodarske komore.
(3) Ako član drugostupanjskog vijeća u roku iz članka 36. Pravilnika obavijesti tajnika Suda da je spriječen sudjelovati na zakazanoj sjednici, tajnik Suda određuje drugog člana vijeća.
Članak 36.
Predsjednik odnosno član prvostupanjskog ili drugostupanjskog vijeća koji je spriječen i ne može sudjelovati na raspravi, to jest na sjednici drugostupanjskog vijeća, mora o tome obavijestiti tajnika Suda najkasnije tri dana prije održavanja rasprave odnosno sjednice.
Izuzeće suca
Članak 37.
(1) U prvostupanjskom i drugostupanjskom postupku Suda kao predsjednik ili član vijeća ne smije sudjelovati sudac koji je u sudskom ili nekom drugom postupku propisanom posebnim zakonima sudjelovao u rješavanju prijaviteljeve ili prijavljenikove tužbe, prigovora, pritužbe ili zahtjeva za rješavanje spora u istoj ili povezanoj stvari. Na tu okolnost sudac koji je određen za predsjednika ili člana vijeća u određenom predmetu pazi po službenoj dužnosti.
(2) Osim predsjednika ili člana vijeća koji u skladu sa stavkom 1. ovog članka sam traži da ga se izuzme, zahtjev za njegovo izuzeće mogu podnijeti i stranke.
(3) O izuzeću suca odlučuje predsjednik Suda.
POSTUPAK PRED SUDOM ČASTI
Članak 38.
(1) Sud sudi u svom sjedištu, u prostorijama Suda u Zagrebu.
(2) Postupak se vodi na hrvatskom jeziku i uz uporabu latiničnog pisma.
(3) Rasprave se mogu održati i izvan sjedišta Suda, u sjedištu pojedine županijske komore, i to kada prijavitelj ima sjedište odnosno prebivalište ili prijavljeno boravište, a prijavljenik sjedište na području županijske komore te ako je prvostupanjsko vijeće moguće formirati od sudaca koji imaju prebivalište na području županije na kojem djeluje županijska komora.
(4) U slučajevima iz stavka 3. ovog članka administrativne i organizacijske poslove radi pripremanja i održavanja rasprava u određenoj pravnoj stvari obavlja stručni radnik kojeg je pojedina županijska komora imenovala za voditelja postupka Suda časti (u nastavku: voditelj postupka).
(5) Voditelj postupka pri pojedinoj županijskoj komori brine se o tome da se postupak provede u razumnom roku.
Članak 39.
(1) Na pitanja procesnopravne naravi koja nisu uređena ovim pravilnikom primjenjuju se na odgovarajući način važeće odredbe Zakona o parničnom postupku, osim odredbi o mirnom rješenju spora, presudi na temelju priznanja, presudi na temelju odricanja, presudi zbog ogluhe, presudi zbog izostanka, povratu u prijašnje stanje, ponavljanju postupka i reviziji.
(2) Primjenjujući Zakon o parničnom postupku na odgovarajući način, Sud se rukovodi načelima ekonomičnosti, transparentnosti i učinkovitosti postupanja, istodobno uvažavajući da se radi o postupku različitom od postupka koji provode redovni sudovi.
Članak 40.
(1) Stranke u postupku pred Sudom su prijavitelj i prijavljenik.
(2) Stranke mogu poduzimati radnje u postupku osobno ili posredstvom punomoćnika, ali Sud može pozvati stranku koja ima punomoćnika da se pred Sudom osobno izjasni o činjenicama koje treba utvrditi u postupku.
(3) Stranka koju zastupa punomoćnik može uvijek doći pred Sud i sama davati izjave.
(4) Stranku kao punomoćnik može zastupati samo odvjetnik, ako zakonom nije drugačije određeno.
(5) Stranku može kao punomoćnik zastupati osoba koja je s njom u radnom odnosu, ako je potpuno poslovno sposobna.
(6) Stranku kao punomoćnik može zastupati srodnik po krvi u pravoj liniji, brat, sestra ili bračni drug – ako je potpuno poslovno sposoban, odnosno sposobna i ako se ne bavi nadripisarstvom.
(7) Punomoćnik je dužan pri prvoj radnji zastupanja u postupku podnijeti punomoć. Ako ne dostavi punomoć, Sud će narediti toj osobi da naknadno, u roku od osam dana, podnese punomoć ili odobrenje stranke za obavljanje radnje u postupku. Ako taj rok bezuspješno protekne, Sud će nastaviti postupak ne uzimajući u obzir radnje koje je obavila osoba bez punomoći.
Članak 41.
(1) Postupak pred Sudom u potrošačkim sporovima može se voditi u elektroničkom obliku u skladu s tehničkim mogućnostima Suda.
(2) Postupak se u potrošačkim sporovima može provesti u elektroničkom obliku samo uz sporazum stranaka.
(3) Na potrošačke se sporove koji se vode u elektroničkom obliku na odgovarajući način primjenjuju ostale odredbe ovog pravilnika.
(4) Postupke povezane s ugovornim obvezama koje proizlaze iz ugovora o elektroničkoj trgovini sklopljenih između potrošača s prebivalištem u Europskoj uniji i članica Hrvatske gospodarske komore Sud će provesti na način koji smatra primjerenim.
Članak 42.
(1) Sudionici u postupku i druge članice Komore dužni su Sudu dostavljati isprave, podatke i obavijesti potrebne za odlučivanje u postupku.
(2) Članice Komore dužne su na zahtjev Suda dostaviti svoje opće akte koji su potrebni za odlučivanje u postupku.
(3) Ako ne postupe kao u stavku 1. i 2. ovog članka, sudionici u postupku i druge članice Komore krše odredbe Statuta Hrvatske gospodarske komore i ovog pravilnika.
TIJEK POSTUPKA PRED SUDOM ČASTI
Podnošenje prijave
Članak 43.
(1) Postupak pred Sudom pokreće se pisanom prijavom.
(2) Prijava i svi drugi podnesci podnose se na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.
(3) Prijavu može podnijeti svatko tko smatra da su mu radnjom članice Komore povrijeđeni prava i/ili interesi.
(4) Za pokretanje postupka ne plaća se pristojba.
Članak 44.
(1) Prijava se može podnijeti i putem službenog elektroničkog obrasca prijave dostupnog na internetskoj stranici Hrvatske gospodarske komore.
(2) Kada se prijava podnosi elektroničkim putem, Sud je dužan postupati po prijavi samo ako je ona podnesena na službenom elektroničkom obrascu prijave i ako je prijavitelj naveo sve podatke koji su zatraženi u obrascu.
(3) Za prijavu podnesenu protivno stavku 2. ovoga članka smatra se da nije ni podnesena, o čemu Sud obavještava podnositelja prijave putem e-adrese s koje je prijava podnesena ili koja je navedena u prijavi.
Članak 45.
(1) Prijava mora sadržavati:
1. naziv Suda
2. podatke o prijavitelju (osobno ime odnosno naziv prijavitelja s pravno ustrojbenim oblikom, broj osobne iskaznice / broj identifikacijske isprave, OIB, adresu prebivališta/boravišta prijavitelja, odnosno registriranog sjedišta prijavitelja – mjesto, ulica i kućni broj)
3. podatke o prijavljeniku (naziv, pravno ustrojbeni oblik, OIB i adresu registriranog sjedišta – mjesto, ulica i kućni broj)
4. podatke o zakonskim zastupnicima i punomoćnicima ako ih ima
5. podatke o zajedničkom punomoćniku za primanje pismena ako više osoba zajednički podnosi prijavu
6. podatak je li podnesen prigovor trgovcu i kada
7. činjenice na kojima prijavitelj temelji svoju prijavu
8. podatke o vremenu i mjestu izvršenja povrede
9. dokaze kojima se utvrđuju navodi u prijavi
10. prijedlog prijavitelja da se izrekne jedna od mjera iz članka 31. ovog pravilnika
11. potpis prijavitelja odnosno njegova zastupnika ili ovlaštenog punomoćnika.
(2) Uz ispravu sastavljenu na stranom jeziku podnosi se i ovjereni prijevod na hrvatski jezik. U protivnom Sud tu ispravu neće uzeti u obzir.
Članak 46.
Prijava u pisanom obliku i njezini prilozi, ispravak i dopuna prijave, odgovor na prijavu te drugi podnesci i isprave podnose se u tri primjerka za Sud, a za dostavu protivnoj strani u onolikom broju primjeraka koliko ima prijavljenika.
Članak 47.
Prijavitelj koji nema prebivalište/boravište odnosno sjedište na području Republike Hrvatske, a nema punomoćnika u Republici Hrvatskoj, dužan je već pri podnošenju prijave imenovati punomoćnika za primanje pismena u Republici Hrvatskoj i naznačiti njegovu adresu. Prijavu koja ne sadržava podatke o punomoćniku za primanje pismena odbacuje sudac pojedinac.
Članak 48.
(1) Pisana prijava i drugi podnesci predaju se Sudu neposredno svakog radnog dana tijekom radnog vremena Suda ili putem pošte.
(2) Kada su prijava ili drugi podnesak koji su vezani za rok upućeni Sudu putem pošte preporučenom pošiljkom, dan predaje pošti smatra se danom predaje Sudu.
(3) Kada su prijava ili drugi podnesak koji su vezani uz rok upućeni Sudu putem pošte običnom pošiljkom, danom predaje Sudu smatra se onaj dan kad je podnesak zaprimljen u Sudu.
(4) Prijava podnesena putem službenog elektroničkog obrasca prijave smatra se uspješno primljena samo ako je na unesenu adresu elektroničke pošte pošiljatelja stigla potvrda o primitku prijave.
(5) Ako je prijava podnesena putem službenog elektroničkog obrasca primljena u dane blagdana ili na dan kada Sud ne radi ili potvrdu o primitku prijave nije moguće obaviti zbog drugih opravdanih razloga, Sud će primitak prijave potvrditi prvog sljedećeg radnog dana Suda, odnosno po prestanku razloga koji onemogućuju potvrdu primitka prijave.
Članak 49.
Ako prijava, žalba ili drugi podnesak koji je vezan za rok bude predan ili upućen u sjedište koje od županijskih komora Hrvatske gospodarske komore, nekom drugom tijelu Komore ili drugoj nenadležnoj zakonom ustanovljenoj strukovnoj komori, prije proteka roka, a Sudu stigne nakon proteka roka, smatra se da je podnesak podnesen na vrijeme.
Prethodno ispitivanje prijave
Članak 50.
(1) Ako je prijava nerazumljiva ili ne sadržava sve podatke propisane člankom 45. ovog pravilnika ili ako nije sastavljena u skladu s člankom 43. ovog pravilnika, tajnik Suda pozvat će prijavitelja da je ispravi odnosno dopuni u skladu s danom uputom te će odrediti rok u kojem je prijavitelj dužan ukloniti uočene nedostatke i upozoriti ga na posljedice koje će nastati ako ne postupi po traženju Suda.
(2) U potrošačkim sporovima u pozivu iz stavka 1. ovoga članka prijavitelja će se obavijestiti da nije obvezan koristiti odvjetnika ni pravnog savjetnika, ali da može u svim stadijima postupka zatražiti neovisan pravni savjet ili mišljenje.
(3) Ako prijava bude ispravljena, odnosno dopunjena i predana Sudu u roku određenom za dopunu ili ispravak, smatra se da je predana Sudu onog dana kada je prvi put podnesena.
Članak 51.
Ako prijavitelj ne ispravi odnosno ne dopuni prijavu u određenom mu roku ili u ispravku odnosno dopuni prijave ne postupi u skladu s danom uputom Suda, smatra se da je povukao prijavu, o čemu sudac pojedinac donosi rješenje.
Članak 52.
(1) Prijava se može podnijeti u roku od šest mjeseci od dana saznanja prijavitelja za učinjenu povredu i počinitelja, a najkasnije u roku od jedne godine od dana kada je povreda učinjena.
(2) U potrošačkim sporovima prijava se može podnijeti najkasnije u roku od jedne godine od dana podnošenja pisanog prigovora prijavljeniku.
(3) Na rokove iz stavka 1. i 2. ovog članka Sud pazi po službenoj dužnosti.
Članak 53.
(1) Sudac pojedinac odbacit će prijavu rješenjem:
1. ako prijavljenik nije član Hrvatske gospodarske komore ili je prestao postojati
2. ako je prijavu podnijela osoba ili je prijava podnesena protiv osobe koja ne može biti stranka u postupku
3. ako je prijava podnesena zbog povrede o kojoj je Sud već raspravljao i odlučio
4. ako je prijava podnesena zbog povrede o kojoj je među istim stranka pred Sudom već zaključena nagodba
5. ako je prijava podnesena po proteku roka za podnošenje prijave
6. ako iz navoda sadržanih u prijavi proizlazi da Sud nije nadležan za odlučivanje po prijavi
7. u drugim slučajevima predviđenim ovim pravilnikom.
(2) Sudac pojedinac odbacit će prijavu u potrošačkom sporu rješenjem i ako:
1. je prijavitelj podnio prijavu Sudu, a da prethodno nije podnio pisani prigovor ili propisanu pritužbu prijavljeniku, a u slučaju pružanja javne usluge i reklamaciju povjerenstvu prijavljenika za reklamacije potrošača
2. Sud ocijeni da su razlozi podnošenja prijave obijesni ili zlonamjerni
3. bi rješavanje takve vrste spora dovelo u pitanje učinkovito djelovanje, cilj ili svrhu postupanja Suda.
(3) Predsjednik prvostupanjskog vijeća će izvan ročišta za glavnu raspravu donijeti rješenje o odbacivanju prijave iz razloga navedenih u stavku 1. i 2. ovog članka ako to prethodno nije učinio sudac pojedinac.
Članak 54.
(1) Prijavitelj može tijekom postupka bez pristanka prijavljenika povući prijavu.
(2) Ako prijavitelj nakon podnošenja prijave ili tijekom prethodnog postupka mirenja u roku određenom za daljnje pregovore povuče prijavu, sudac pojedinac će donijeti rješenje o povlačenju prijave.
(3) Ako prijavitelj povuče prijavu tijekom glavne rasprave, rješenje o povlačenju prijave donosi predsjednik vijeća.
(4) Ako prijavitelj povuče prijavu u tijeku žalbenog postupka, do njegova okončanja, drugostupanjsko vijeće će rješenjem ukinuti prvostupanjsku odluku i utvrditi da je prijava povučena.
Članak 55.
(1) U povodu prijave tajnik Suda zakazuje i provodi prethodni postupak mirenja.
(2) Uz poziv na postupak mirenja, prijavljeniku se na odgovor dostavlja prijava prijavitelja.
(3) U potrošačkim sporovima stranke će se u pozivu obavijestiti da tijekom cijelog postupka nisu obavezne koristiti odvjetnika ni pravnog savjetnika, ali da mogu u svim stadijima postupka zatražiti neovisan pravni savjet ili pomoć treće strane.
(4) Dostava odgovora na prijavu nije uvjet za nastavak postupka pred Sudom.
(5) Sudjelovanje stranaka u postupku mirenja je dobrovoljno.
(6) Postupak mirenja za stranke je besplatan.
(7) Prethodni postupak mirenja neće se provoditi ako prijavitelj u prijavi predloži da se postupak mirenja ne provodi.
Članak 56.
(1) Kada u postupku pred Sudom sudjeluju prijavitelj koji ima sjedište odnosno prebivalište ili prijavljeno boravište, a prijavljenik sjedište na području županije na kojem djeluje županijska komora, tajnik Suda će radi ekonomičnosti postupka odrediti da se postupak mirenja provede u sjedištu županijske komore.
(2) U slučajevima iz stavka 1. ovoga članka postupak mirenja provodi stručni radnik kojeg je pojedina županijska komora imenovala za voditelja postupka Suda časti. Lista voditelja postupka Suda časti u županijskim komorama objavljuje se na internetskoj stranici Suda.
(3) Voditelj postupka pri pojedinoj županijskoj komori provest će postupak mirenja u roku od 30 dana od dana dostave spisa županijskoj komori i o tome obavijestiti tajništvo Suda.
(4) Ako postupak mirenja ne uspije, a ispunjeni su uvjeti iz članka 38. stavka 3. ovog pravilnika, voditelj postupka obavit će sve potrebne organizacijske i administrativne poslove radi provedbe rasprava u određenoj pravnoj stvari u sjedištu županijske komore i strankama dati sve potrebne obavijesti o tijeku postupka.
Članak 57.
(1) Tajnik Suda, a u slučaju njegove odsutnosti predsjednik Suda, može za provedbu prethodnog postupka mirenja odrediti jednog od sudaca s liste sudaca za prvostupanjska vijeća.
(2) Ako prethodni postupak mirenja ne uspije, sudac koji je provodio postupak ne može biti predsjednik niti član prvostupanjskog vijeća koje odlučuje o prijavi.
Članak 58.
(1) Postupak mirenja tajnik Suda ili sudac određen za provedbu postupka mirenja odnosno voditelj postupka (u nastavku: izmiritelj) provodi na način koji smatra primjerenim, uzimajući u obzir okolnosti slučaja.
(2) Rokove za pojedine radnje u postupku predlaže izmiritelj te se svaki pojedini rok određuje u dogovoru sa strankama.
(3) Izmiritelj može donijeti odluku o okončanju postupka ako utvrdi da njegovo nastojanje da stranke postignu mirno rješenje spora nema izgleda za uspjeh. Odluku o okončanju postupka izmiritelj unosi u zapisnik iz članka 62. ovog pravilnika.
Članak 59.
(1) Ako u tijeku postupka jedna od stranaka odustane od daljnjeg postupka mirenja, smatra se da je postupak mirenja okončan.
(2) Ako u postupku mirenja u kojem sudjeluje više stranaka jedna stranka odustane od mirenja, mirenje se može nastaviti u odnosu na druge stranke.
Članak 60.
(1) U slučaju postizanja mirnog rješenja spora, stranke sklapaju nagodbu u postupku.
(2) Tekst nagodbe unosi se u zapisnik.
(3) Nagodba je sklopljena kad stranke, nakon što pročitaju zapisnik o nagodbi, potpišu zapisnik.
(4) Primjerak zapisnika u koji je unesena nagodba, osim stranaka, potpisuju izmiritelj i zapisničar te se po jedan primjerak zapisnika, ovjeren pečatom Suda, uručuje strankama.
(5) Sklapanjem nagodbe postupak se smatra okončanim.
Članak 61.
Ako stranke u postupku mirenja sklope djelomičnu nagodbu, u odnosu na predmet spora koji nije riješen nagodbom provest će se postupak pred prvostupanjskim vijećem.
Članak 62.
U zapisnik o mirenju koje nije uspjelo ne unose se izjave i prijedlozi, odnosno drugi podaci koje u postupku mirenja iznesu stranke u sporu.
Članak 63.
(1) Stranke u sporu mogu tijekom cijelog prvostupanjskog postupka suglasno zatražiti zastoj postupka radi pokušaja mirnog rješenja spora, bez obzira na način i forum rješavanja.
(2) Zastoj iz stavka 1. ovoga članka može trajati 60 dana, s tim da na suglasan obrazloženi prijedlog stranaka Sud može ovaj rok produžiti jednom.
(3) Protekom roka iz stavka 2. ovog članka Sud nastavlja postupak po službenoj dužnosti.
Postupak pred prvostupanjskim vijećem
Članak 64.
Predsjednik prvostupanjskog vijeća određuje raspravu:
1. ako u prethodnom postupku mirenja stranke ne postignu mirno rješenje spora
2. ako jedna ili obje stranke ne pristupe prethodnom postupku mirenja, u kojem slučaju se smatra da nisu zainteresirane za mirno rješenje spora
3. ako jedna od stranaka predloži da se ne provodi postupak mirenja.
Članak 65.
(1) Pozivom na raspravu predsjednik vijeća određuje dan, sat i mjesto održavanja rasprave.
(2) Na raspravu se pozivaju stranke, svjedoci i vještaci koje je predsjednik vijeća odlučio pozvati, uz upozorenje strankama na posljedice neodazivanja pozivu.
Članak 66.
(1) Ako uredno pozvan prijavitelj izostane s rasprave, a svoj izostanak ne opravda u roku od 8 dana od dana održavanja rasprave, smatrat će se da je povukao prijavu, o čemu će predsjednik vijeća donijeti rješenje.
(2) Odsutnost uredno pozvanog prijavljenika ne sprječava održavanje rasprave.
Članak 67.
Predsjednik vijeća rukovodi raspravom, brine se o svestranom raspravljanju o predmetu i otklanjanju svega što odugovlači postupak, a ne služi razrješenju stvari.
Članak 68.
Predsjednik vijeća dužan je brinuti se o održavanju reda u sudnici i dostojanstvu Suda.
Članak 69.
Suci se moraju ponašati tako da ne umanje svoj ugled i ugled Suda te ne dovedu u pitanje svoju nepristranost i neovisnost u suđenju.
Članak 70.
(1) Presuda se donosi po zaključenju glavne rasprave. Presudu donosi prvostupanjsko vijeće. Presuda se ne objavljuje.
(2) Predsjednik vijeća izrađuje pisani otpravak presude. U slučaju iznenadne duže bolesti ili drugih iznimnih okolnosti zbog kojih predsjednik vijeća nije u mogućnosti izraditi ili potpisati presudu (dalje: neizrađena presuda), presudu po nalogu predsjednika Suda sastavlja i potpisuje drugi sudac.
(3) Neizrađena presuda sastavlja se prema zapisniku o vijećanju i glasovanju i prema podacima iz spisa, a ako podaci u spisu nisu dovoljni da bi drugi sudac mogao donijeti presudu, glavna rasprava može se ponovo otvoriti.
(4) Presudu je predsjednik vijeća dužan izraditi u roku od 30 dana od dana zaključenja glavne rasprave.
(5) Presuda mora sadržavati uvod, izreku, obrazloženje i pouku o pravnom lijeku.
(6) Uvod mora sadržavati naziv i sjedište Suda, ime i prezime predsjednika vijeća i članova vijeća, ime i prezime ili naziv te prebivalište ili boravište, odnosno sjedište stranaka, njihova zastupnika ili punomoćnika, kratko navođenje predmeta spora, dan zaključenja glavne rasprave, naznaku stranaka, njihovih zastupnika i punomoćnika koji su na toj raspravi prisustvovali te dan kada je presuda donesena.
(7) U izreci se navodi odluka Suda o tome je li prijavljenik odgovoran ili se oslobađa odgovornosti. Ako je utvrđena odgovornost prijavljenika, u izreci se navodi činjenični opis povrede, vrijeme i način kako je povreda učinjena te koja mu se mjera izriče.
(8) U obrazloženju Sud navodi zahtjeve stranaka, činjenice koje su iznijele i dokaze koje su predložile, koje je od tih činjenica utvrđivao, zašto i kako ih je utvrdio, a ako ih je utvrdio dokazivanjem, koje je dokaze izvodio i zašto te kako ih je ocijenio; sud će posebno navesti koje je odredbe materijalnog prava primijenio odlučujući o zahtjevima stranaka, a izjasnit će se, ako je to potrebno, i o stavovima stranaka o pravnoj osnovi spora te o njihovim prijedlozima i prigovorima o kojima nije dao svoje razloge u odlukama koje je već donio tijekom postupka.
(9) Presudu potpisuje predsjednik vijeća.
Članak 71.
Odredbe članka 70. ovog pravilnika na odgovarajući se način primjenjuju i na rješenje.
Članak 72.
Prvostupanjski sud presudom može:
1. osloboditi prijavljenika odgovornosti
2. utvrditi odgovornost prijavljenika te ovisno o težini odgovornosti izreći jednu od mjera iz članka 31. ovog pravilnika.
PRAVNI LIJEKOVI
Članak 73.
(1) Protiv presude i rješenja donesenih u prvom stupnju stranke mogu podnijeti žalbu.
(2) Žalba protiv presude podnosi se u roku od petnaest, a žalba protiv rješenja u roku od osam dana od dana dostave prijepisa odluke.
(3) Žalba se podnosi prvostupanjskom sudu u pet primjeraka.
(4) U žalbi se ne mogu iznositi nove činjenice ni predlagati novi dokazi.
(5) Pravodobno podnesena žalba protiv presude odgađa izvršenje izrečene mjere društvene stege iz članka 31. stavka 1. ovog pravilnika.
Članak 74.
Žalba mora sadržavati:
1. oznaku odluke protiv koje se podnosi
2. određenu izjavu o tome pobija li se odluka u cijelosti ili u nekom dijelu
3. razloge zbog kojih se žalba podnosi
4. potpis podnositelja.
Članak 75.
(1) Ako se na temelju sadržaja žalbe ne može utvrditi koja se odluka pobija ili ako žalba nije potpisana (nepotpuna žalba), prvostupanjski će sud rješenjem, protiv kojeg nije dopuštena posebna žalba, žalitelja pozvati da u određenom roku žalbu ispravi ili dopuni.
(2) Ako žalitelj u određenom roku ne postupi po pozivu iz stavka 1. ovoga članka, prvostupanjski će sud žalbu odbaciti kao nepotpunu.
(3) Prvostupanjski je sud ovlašten odbaciti i nepravovremenu i nedopuštenu žalbu.
(4) Rješenja iz stavaka 1. do 3. ovoga članka donosi predsjednik vijeća odnosno sudac pojedinac koji je odluku donio.
Članak 76.
(1) O žalbi odlučuje drugostupanjski sud u nejavnoj sjednici vijeća na kojoj prisustvuje i zapisničar.
(2) Nakon što žalba bude zaprimljena na drugostupanjskom sudu, predsjednik drugostupanjskoga vijeća dodjeljuje spis predmeta sucu izvjestitelju i određuje vrijeme sazivanja sjednice drugostupanjskoga vijeća.
(3) Odlučujući o žalbi drugostupanjsko vijeće može:
1. rješenjem odbaciti žalbu kao nepravodobnu, nepotpunu ili nedopuštenu, ako to nije učinio prvostupanjski sud
2. presudom odnosno rješenjem odbiti žalbu kao neosnovanu i potvrditi prvostupanjsku presudu odnosno rješenje
3. rješenjem ukinuti prvostupanjsku presudu odnosno rješenje i predmet vratiti prvostupanjskom vijeću na ponovni postupak
4. ukinuti presudu i odbaciti prijavu
5. preinačiti prvostupanjsku presudu odnosno rješenje.
(4) Drugostupanjski sud dužan je odlučiti o žalbi u roku od devedeset dana od dana njezina primitka.
(5) Sudac izvjestitelj izrađuje odluku najkasnije u roku od trideset dana nakon donošenja odluke na sjednici.
(6) Odluku drugostupanjskog vijeća potpisuje predsjednik vijeća.
Članak 77.
(1) Žalba protiv prvostupanjske presude i rješenja može se podnijeti i u elektroničkom obliku, putem službenog elektroničkog obrasca žalbe dostupnog na internetskoj stranici Hrvatske gospodarske komore.
(2) Kada se žalba podnosi elektronički, Sud je dužan postupati po žalbi samo ako je ona podnesena na službenom elektroničkom obrascu žalbe i ako je žalitelj naveo sve podatke koji su obrascem zatraženi.
(3) Ako žalba nije podnesena u skladu sa stavkom 2. ovoga članka, smatra se da nije ni podnesena, o čemu Sud obavještava podnositelja žalbe putem e-adrese s koje je žalba podnesena ili koja je u žalbi navedena.
(4) Žalba podnesena putem službenog elektroničkog obrasca žalbe smatra se uspješno primljenom samo ako je na unesenu adresu elektroničke pošte pošiljatelja stigla potvrda o primitku žalbe.
(5) Ako je žalba podnesena putem službenog elektroničkog obrasca žalbe primljena onoga dana kada Sud ne radi ili potvrdu o primitku žalbe nije moguće obaviti zbog drugih opravdanih razloga, Sud će primitak žalbe potvrditi prvog sljedećeg radnog dana Suda, odnosno nakon uklanjanja razloga koji onemogućuju potvrdu primitka žalbe.
DOSTAVA
Članak 78.
(1) Dostava prijavitelju obavlja se na adresu koju je prijavitelj naveo u prijavi.
(2) Nakon dvije uzastopne neuspjele dostave prijavitelju na adresu navedenu u prijavi, dostava pismena i sudskih odluka objavljuje se oglašavanjem na oglasnoj ploči Suda.
(3) Dostava prijavljeniku obavlja se na adresu koju je prijavitelj naveo u prijavi.
(4) Ako nakon dvije uzastopne dostave dostava na adresu navedenu u prijavi ne uspije, dostava pismena i sudskih odluka obavlja se na adresu sjedišta prijavljenika navedenu u sudskom registru. Ako dostava ne uspije ni na toj adresi, dostava se obavlja oglašavanjem na oglasnoj ploči Suda.
Članak 79.
(1) Stranke i njihovi zastupnici dužni su o promjeni svoje adrese uredno obavještavati Sud.
(2) Ako stranka ili njezin zastupnik ne obavijesti Sud o promjeni adrese pa zbog toga dostava ne uspije, daljnja dostava obavlja se stavljanjem pismena i sudskih odluka na oglasnu ploču Suda, u skladu s člankom 78. ovog pravilnika.
Članak 80.
Dostava oglašavanjem na oglasnoj ploči smatra se obavljenom istekom osmog dana od dana stavljanja pismena odnosno sudske odluke na oglasnu ploču Suda.
Članak 81.
(1) Oglasna ploča Suda postavlja se na vidnom mjestu u sjedištu Suda.
(2) Kada se u skladu s odredbama članka 38. stavka 3. i članka 56. stavka 1. ovog pravilnika postupci Suda časti provode izvan njegova sjedišta, u sjedištu pojedine županijske komore, županijska komora u kojoj se postupak vodi postavlja oglasnu ploču Suda na vidnom mjestu u svom sjedištu.
PODNOŠENJE I DOSTAVA PODNESAKA I PISMENA ELEKTRONIČKIM PUTEM U POTROŠAČKIM SPOROVIMA
Članak 82.
(1) U postupcima koji se provode u skladu s odredbama članka 41. ovog pravilnika, prijava, odgovor na prijavu, drugi podnesci i prilozi uz te podneske podnose se u elektroničkom obliku.
(2) Prijavitelj je dužan u prijavi, a prijavljenik u odgovoru na prijavu naznačiti svoju elektroničku adresu na koju će im se pismena dostavljati elektroničkim putem.
(3) Stranke su dužne o promjeni elektroničke adrese obavijestiti Sud.
(4) Sud dostavu svojih pismena strankama obavlja elektroničkim putem. Sud je dužan svoja pismena upućena strankama dostaviti elektroničkim putem i članovima vijeća.
(5) Prijava podnesena putem službenog elektroničkog obrasca prijave, odgovor na prijavu, drugi podnesci i prilozi uz te podneske smatraju se uspješno primljenim samo ako je na unesenu adresu elektroničke pošte pošiljatelja stigla potvrda o primitku.
(6) Podnesak stranke upućen Sudu časti elektroničkim putem Sud će elektroničkim putem uputiti protivnoj stranci i članovima vijeća. Smatra se da je podnesak uspješno dostavljen protivnoj stranci samo ako je na adresu elektroničke pošte Suda stigla potvrda o primitku.
(7) Kada stranka elektroničkim putem upućuje svoj podnesak protivnoj stranci, dužna je taj podnesak dostaviti elektroničkim putem i Sudu.
(8) Sud objavljuje na svojoj internetskoj stranici elektroničku adresu na koju prima podneske iz stavka 1. ovog članka te ostala pismena u ovom postupku.
IZVRŠENJE PRAVOMOĆNO IZREČENE MJERE
Članak 83.
(1) Mjera opomene izvršava se dostavljanjem pravomoćne presude strankama.
(2) Mjera javne opomene uz objavljivanje na sjednici Skupštine Hrvatske gospodarske komore izvršava se objavljivanjem pravomoćne presude u skraćenom obliku na sjednici Skupštine Hrvatske gospodarske komore.
(3) Mjera javne opomene uz objavljivanje u tisku i na internetskoj stranici Hrvatske gospodarske komore izvršava se objavljivanjem pravomoćne presude u skraćenom obliku o trošku prijavljenika. Objava na internetskoj stranici Hrvatske gospodarske komore traje 60 dana od dana objave.
(4) Skraćeni oblik presude iz stavka 2. i 3. ovoga članka sadržava uvod i izreku presude.
(5) Ako prijavljenik ne podmiri trošak objave presude u tisku, presuda se objavljuje na teret sredstava Hrvatske gospodarske komore.
(6) Izrečena mjera ne može se izvršiti po proteku roka od dvije godine od dana pravomoćnosti presude kojom je izrečena.
(7) O izvršenoj objavi pravomoćne presude na sjednici Skupštini Hrvatske gospodarske komore, odnosno u tisku i na internetskoj stranici Hrvatske gospodarske komore, Sud pismeno obavještava stranke.
REGISTAR MJERA
Članak 84.
(1) Sud vodi registar pravomoćno izrečenih mjera.
(2) Sud vodi automatiziran i neautomatiziran sustav pohrane koji čini registar mjera.
(3) Pravne posljedice osude nastupaju danom pravomoćnosti odluke kojom je počinitelj proglašen odgovornim za počinjenje djela povrede pravila morala (dobrih poslovnih običaja) i kojom mu je izrečena mjera društvene stege.
(4) U registar se upisuju podaci o prijavitelju (osobno ime i prezime odnosno naziv prijavitelja s pravno ustrojbenim oblikom, osobni identifikacijski broj (u daljnjem tekstu: OIB) prebivalište/boravište prijavitelja odnosno registrirano sjedište prijavitelja), podaci o prijavljeniku (naziv, OIB, pravno ustrojbeni oblik i registrirano sjedište) kojem je mjera izrečena, opis povrede, broj pravomoćne presude, vrsta izrečene mjere s naznakom njezina trajanja, datum upisa mjere, datum izvršenja mjere, datum brisanja mjere.
Članak 85.
(1) Na temelju uvida u registar sudskih mjera, tajnik Suda može izdati uvjerenje o neizricanju mjere društvene stege prema podacima iz registra kojima raspolaže na dan izdavanja uvjerenja.
(2) Uvjerenje se izdaje na pisani zahtjev članice Hrvatske gospodarske komore radi dokazivanja njezina dobrog ugleda.
(3) Podaci iz registra mjera smiju se uporabiti samo u svrhu za koju su izdani.
(4) Uvjerenje ne sadržava podatke o brisanoj mjeri.
(5) Za izdavanje uvjerenja ne naplaćuje se pristojba.
BRISANJE SUDSKIH MJERA
Članak 86.
Mjere upisane u Registar sudskih mjera brišu se:
a) mjera opomene – po proteku jedne (1) godine od pravomoćnosti presude
b) mjera javne opomene uz objavljivanje na sjednici Skupštine Hrvatske gospodarske komore – po proteku dvije (2) godine od pravomoćnosti presude
c) mjera javne opomene uz objavljivanje u tisku i internetskoj stranici Hrvatske gospodarske komore po proteku tri (3) godine od pravomoćnosti presude.
Članak 87.
Podaci iz registra mjera brišu se potpuno i trajno iz baze podataka po proteku rokova iz članka 86. ovog pravilnika.
TROŠKOVI POSTUPKA
Članak 88.
U postupcima pred Sudom časti stranke nemaju obvezu plaćanja pristojbi.
Članak 89.
(1) U potrošačkim sporovima troškove postupka koje čine osobni troškovi stranaka i zastupnika u vezi s njihovim dolaskom na Sud (putni troškovi, troškovi za hranu, troškovi za smještaj, naknada za neostvarenu plaću odnosno zaradu), nagrada odvjetnika i drugo snose same stranke.
(2) U sporovima iz stavka 1. ovoga članka troškove izvođenja dokaza saslušanjem svjedoka odnosno vještačenjem snosi stranka koja je predložila izvođenje dokaza, a vještaka određuje Sud.
(3) Naknadu troškova (putni troškovi, troškovi prenoćišta, naknada izmakle zarade) svjedok treba zatražiti odmah po zaprimanju poziva na raspravu, nakon čega Sud poziva stranku koja je predložila izvođenje tog dokaza da uplati predujam.
(4) Sud će odustati od izvođenja dokaza iz stavka 2. ovog članka ako predujam za njihovo izvođenje ne bude uplaćen u roku koji odredi Sud.
Članak 90.
Na troškove postupka u sporovima koji u smislu ovog pravilnika nisu potrošački odgovarajuće se primjenjuju mjerodavne odredbe Zakona o parničnom postupku.
Članak 91.
Visina nagrade koja se isplaćuje sucu pojedincu, predsjedniku i članovima prvostupanjskih vijeća, predsjedniku i članovima drugostupanjskih vijeća, sucima izvjestiteljima i sucu koji je proveo mirenje, naknada troškova službenog putovanja sucima koji imaju prebivalište izvan mjesta održavanja rasprave te visina nagrade za rad predsjednika Suda i članova Predsjedništva određuju se odlukom koju donosi Upravni odbor Hrvatske gospodarske komore.
ČUVANJE SPISA
Članak 92.
(1) Spisi se čuvaju 10 godina nakon pravomoćno dovršenog postupka.
(2) Spisi koji su zbog svog sadržaja i zbog osoba na koje se odnose od povijesnog, znanstvenog ili društvenog značaja, kao i spisi uprave koji su važni za opću ili mjesnu povijest trajno se čuvaju, o čemu odluku donosi predsjednik Suda.
NADZOR NAD RADOM SUDA
Članak 93.
Hrvatska gospodarska komora obavlja nadzor nad administrativnim i materijalno-financijskim poslovanjem Suda časti i osigurava sredstva i materijalno-tehničke uvjete za njegov rad.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 94.
Do stupanja na snagu odluke iz članka 91. ovog pravilnika ostaju na snazi Odluka o nagradama i naknadi troškova sucima i drugim osobama u postupku pred Sudom časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (»Narodne novine«, broj 48/93, 57/98, 72/99, 64/01 – pročišćeni tekst, 116/17) i Odluka o troškovima u potrošačkim sporovima pred Sudom časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (»Narodne novine«, broj 56/08).
Članak 95.
(1) Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovog pravilnika, izuzev postupka imenovanja sudaca, dovršit će se primjenom odredbi Pravilnika o Sudu časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (»Narodne novine«, broj 66/06, 114/06 – ispravak, 129/07, 8/08 – ispravak, 74/15 i 6/18).
(2) Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje važiti Pravilnik o Sudu časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (»Narodne novine«, broj 66/06, 114/06 – ispravak, 129/07, 8/08 – ispravak, 74/15 i 6/18).
(3) Ovaj pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana njegove objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 023-02/19-01/05
Urbroj: 311-02-19-10
Zagreb, 11. prosinca 2019.
Predsjednik dr. sc. Luka Burilović, v. r.
Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2020_06_67_1345.html