Baza je ažurirana 20.11.2024.
zaključno sa NN 109/24
EU 2024/2679
Pročišćeni tekst
MINISTARSTVO ZAŠTITE OKOLIŠA, PROSTORNOG UREĐENJA I GRADITELJSTVA
Na temelju članka 104. stavka 1, točke 3., alineje 2 Zakona o otpadu (»Narodne novine«, broj 178/04 i 111/06), ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, donosi
Pročišćeni tekst
NN 74/07, 133/08, 31/09, 156/09, 143/12, 86/13
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se obveze i odgovornost proizvođača električne i elektroničke opreme i uređaja, način obilježavanja, način gospodarenja električnim i elektroničkim otpadom, vrste i iznosi naknada koje plaćaju obveznici plaćanja naknada, način i rokovi obračunavanja i plaćanja naknada, iznos naknada koje se plaćaju ovlaštenim osobama za skupljanje, obradu i oporabu električnog i elektroničkog otpada te druga pitanja u svezi gospodarenja električnim i elektroničkim otpadom u svrhu postizanja ciljeva propisanih ovim Pravilnikom.
Članak 1.a (NN 86/13)
Ovim se Pravilnikom u pravni poredak Republike Hrvatske prenose sljedeće direktive:
1. Direktiva 2002/96/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća od 27. siječnja 2003. o otpadnoj električnoj i elektroničkoj opremi (OEEO) (SL L 37, 13. 2. 2003).
2. članak 5. Direktive 2008/112/EZ Europskog Parlamenta i Vijeća Komisije od 16. prosinca 2008. o izmjeni Direktiva Vijeća 76/768/EEZ, 88/378/EEZ, 1999/13/EZ i Direktiva 2000/53/EZ, 2002/96/EZ i 2004/42/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u svrhu njihove prilagodbe Uredbi (EZ) br. 1272/2008 o razvrstavanju, označavanju i pakiranju tvari i smjesa (SL L 345, 23. 12. 2008, str. 68).
(1) Odredbe ovog Pravilnika odnose se na otpadnu električnu i elektroničku opremu i uređaje iz Dodatka I.A s pripadajućim popisom prema Dodatku I.B ovog Pravilnika.
(2) Odredbe ovog Pravilnika ne odnose se na EE opremu koja je od važnosti za nacionalnu sigurnost i koristi se isključivo u vojne svrhe.
(3) Odredbe ovog Pravilnika ne odnose se na opremu iz stavka 1. ovog članka koja je sastavni dio opreme koja ne spada ni u jednu kategoriju iz Dodatka I.A ovog Pravilnika kao niti na opremu koja sadrži zatvorene radioaktivne izvore.
(4) U smislu odredbi ovoga Pravilnika uvoz podrazumijeva stjecanje odnosno unos iz država članica Europske Unije i uvoz EE opreme i uređaja na područje Republike Hrvatske.
(5) U smislu odredbi ovoga Pravilnika izvoz podrazumijeva iznos u države članice Europske unije i izvoz EE opreme i uređaja iz područja Republike Hrvatske.
Članak 3.
Cilj je ovog Pravilnika uspostavljanje sustava odvojenog skupljanja električnog i elektroničkog otpada radi njegove oporabe, zbrinjavanja, zaštite okoliša i zdravlja ljudi.
Članak 4. (NN 86/13)
Pojmovi uporabljeni u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
1. Električna i elektronička oprema i uređaji (u daljnjem tekstu: EE oprema) predstavlja sve proizvode koji su za svoje pravilno djelovanje ovisni o električnoj energiji ili elektromagnetskim poljima kao i oprema za proizvodnju, prijenos i mjerenje struje ili jakosti elektromagnetskog polja koja spada u kategorije iz Dodatka I.A. ovoga Pravilnika i namijenjena je korištenju pri naponu koji ne prelazi 1.000 V za izmjeničnu i 1.500 V za istosmjernu struju i ne uključuje ambalažu.
1a. EE oprema iz kućanstva je EE oprema koja se koristi u kućanstvu i EE oprema koja se koristi u industriji, trgovini i uslužnim djelatnostima, ukoliko je njezina uporaba po prirodi i načinu slična uporabi u kućanstvu.
2. Električni i elektronički otpad (u daljnjem tekstu: EE otpad) je:
– otpadna električna i elektronička oprema uključujući sklopove i sastavne dijelove, koji nastaju u gospodarstvu (industriji, obrtu i slično)
– EE otpad iz kućanstva – je otpadna električna i elektronička oprema nastala u kućanstvima ili u proizvodnim i /ili uslužnim djelatnostima kad je po vrsti i količini slična EE otpadu iz kućanstva.
3. Posjednik EE otpada (u daljnjem tekstu: posjednik) je pravna ili fizička osoba – obrtnik koja posjeduje EE otpad ili čijom registriranom djelatnošću stalno ili povremeno nastaje EE otpad.
4. Posjednik u kućanstvu je fizička osoba koja posjeduje EE otpad nastao vlastitom uporabom EE opreme u kućanstvu.
5. Proizvođač je pravna ili fizička osoba – obrtnik koja proizvodi ili uvozi EE opremu za vlastite potrebe i/ili je stavlja na tržište u Republici Hrvatskoj neovisno o načinu prodaje.
6. Prodavatelj je pravna ili fizička osoba – obrtnik koja prodaje ili daje EE opremu korisnicima neovisno o načinu prodaje.
7. Prevencija predstavlja mjere u cilju smanjenja količine i štetnosti za okoliš EE otpada uključujući i materijale i tvari sadržane u EE otpadu.
8. Opasna tvar ili smjesa je bilo koja tvar ili smjesa koja se treba smatrati opasnom na temelju Direktive 1999/45/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 31. svibnja 1999. o usklađivanju zakona i drugih propisa država članica u odnosu na razvrstavanje, pakiranje i označivanje opasnih pripravaka (SL L 200, 30. 7. 1999) ili bilo koja tvar koja ispunjava kriterije za bilo koji od sljedećih razreda ili kategorija opasnosti navedenih u Prilogu I. Uredbe (EZ) br. 1272/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2008. o razvrstavanju, označavanju i pakiranju tvari i smjesa (SL L 353, 31. 12. 2008, str. 1) (u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 1272/2008):
a) razredi opasnosti od 2.1 do 2.4, 2.6 i 2.7, 2.8 vrste A i B, 2.9, 2.10, 2.12, 2.13 kategorije 1 i 2, 2.14 kategorije 1 i 2, 2.15 vrste od A do F,
b) razredi opasnosti od 3.1. do 3.6, 3.7 nepoželjni učinci na spolnu funkciju i plodnost ili na razvoj, 3.8. učinci osim narkotičkih učinaka, 3.9. i 3.10,
c) razred opasnosti 4.1,
d) razred opasnosti 5.1.
9. Skupljanje EE otpada je skupljanje, skladištenje, razvrstavanje i prijevoz do mjesta obrade i oporabe.
10. Ponovna uporaba EE otpada je svaki postupak pri kojem se EE otpad ili njegovi sastavni dijelovi koriste za prvotnu namjenu za koju su bili namijenjeni.
11. Ovlaštena osoba za skupljanje EE otpada (u daljem tekstu: skupljač) je pravna ili fizička osoba – obrtnik koja sukladno Zakonu o otpadu ima dozvolu za obavljanje djelatnosti skupljanja EE otpada i ovlaštenik je koncesije za skupljanje EE otpada.
12. Ovlaštena osoba za obradu i oporabu EE otpada (u daljem tekstu: obrađivač) je pravna ili fizička osoba – obrtnik koja sukladno Zakonu o otpadu ima dozvolu za obavljanje djelatnosti obrade i oporabe EE otpada i ovlaštenik je koncesije, te je sklopila ugovor s Fondom.
13. Naknada gospodarenja EE otpadom je naknada koju plaćaju proizvođači EE opreme – obveznici plaćanja naknade, prilikom stavljanja EE opreme na tržište Republike Hrvatske, namjena naknade je pokrivanje troškova odvojenog skupljanja, obrade i oporabe EE otpada.
14. Naknada skupljaču i obrađivaču je novčani iznos koji Fond plaća skupljaču za skupljanje i obrađivaču za obradu i oporabu EE otpada.
15. Prateći list je obrazac propisan posebnim propisom.
16. Agencija za zaštitu okoliša (u daljnjem tekstu: Agencija) je javna ustanova osnovana za prikupljanje, objedinjavanje i obradu podataka o okolišu.
17. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (u daljnjem tekstu Fond) je pravna osoba s javnim ovlastima koja provodi aktivnosti na organiziranju gospodarenja EE otpadom sukladno odredbama ovog Pravilnika.
18. Stavljanje na tržište EE opreme je uvoz EE opreme na područje Republike Hrvatske kao i stavljanje na raspolaganje EE opreme odnosno opskrba pravnih ili fizičkih osoba – obrtnika na području Republike Hrvatske.
Članak 5. (NN 86/13)
(1) Cilj odvojenog sakupljanja EE otpada iz kućanstva iznosi četiri kilograma po stanovniku godišnje.
(2) Ciljevi oporabe EE otpada do 31. prosinca 2008. godine su:
a) za EE otpad nastao od EE opreme koja pripada kategorijama 1. i 10. iz Dodatka I.A ovog Pravilnika
– postotak oporabe povećat će se do najmanje 80% mase skupljenog EE otpada, i
– postotak ponovne uporabe i recikliranja sastavnih dijelova, materijala i tvari povećat će se do najmanje 75% mase skupljenog EE otpada;
b) za EE otpad nastao od EE opreme koja pripada kategorijama 3. i 4. iz Dodatka I.A ovog Pravilnika
– postotak oporabe povećat će se do najmanje 75% mase skupljenog EE otpada, i
– postotak ponovne uporabe i recikliranja sastavnih dijelova, materijala i tvari povećat će se do najmanje 65% mase skupljenog EE otpada;
c) za EE otpad nastao od EE opreme koja pripada kategorijama 2, 5, 6, 7. i 9. iz Dodatka I.A ovog Pravilnika
– postotak oporabe povećat će se do najmanje 70% mase skupljenog EE otpada, i
– postotak ponovne uporabe i recikliranja sastavnih dijelova, materijala i tvari povećat će se do najmanje 50% mase skupljenog EE otpada.
d) za rasvjetna tijela s plinskim izbijanjem, stopa ponovne uporabe i prerade sastavnih dijelova, materijala i tvari povećat će se do najmanje 80% prosječne težine rasvjetnih tijela
Članak 6.
(1) Proizvođač je dužan osigurati da je EE oprema koju stavlja na tržište proizvedena na način:
– da je uporaba opasnih tvari smanjena na najmanju moguću mjeru;
– da je moguće rastavljanje i oporaba, a posebno ponovna uporaba i recikliranje njezinih komponenata i materijala;
– da su u najvećoj mogućoj mjeri uporabljeni reciklirani materijali;
– da kada proizvod postane otpad, ne predstavlja opasnost ni štetu po ljudsko zdravlje i okoliš, kao ni zapreku ili poteškoću pri gospodarenju otpadom.
(2) Proizvođač svojim proizvodnim postupcima ne smije sprječavati ponovnu uporabu otpadne EE opreme, osim ako ti postupci ne predstavljaju osobite prednosti u pogledu zaštite okoliša i/ili sigurnosnih zahtjeva.
Članak 7.
(1) EE oprema pod kategorijama 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 10 iz Dodatka I.A ovog Pravilnika kao i električne žarulje te rasvjetna tijela iz kućanstava stavljena na tržište u Republici Hrvatskoj ne smije sadržavati olovo, živu, kadmij, šesterovalentni krom Cr6+, polibromirane bifenile (PBB) ili polibromirane difenil etere (PBDE).
(2) Odredba stavka 1. ovog članka ne odnosi se na rezervne dijelove namijenjene popravku ili ponovnoj uporabi EE opreme stavljene na tržište prije stupanja na snagu ovoga Pravilnika kao ni na izuzetke navedene u Dodatku VI.
Članak 8.
(1) Proizvođač i/ili prodavatelj mora čitljivo i na vidljivom mjestu jasno i neizbrisivo označiti EE opremu simbolom iz Dodatka IV. ovog Pravilnika, koji označava obvezno odvojeno skupljanje EE otpada.
(2) Proizvođač i/ili prodavatelj EE opreme dužan je osigurati da sva oprema stavljena na tržište Republike Hrvatske ima otisnutu oznaku proizvođača te godinu proizvodnje.
(3) Ukoliko zbog veličine EE opreme istu nije moguće označiti prema stavcima 1. i 2. ovog članka oznake treba otisnuti na pakiranju i uputi za uporabu.
(4) Proizvođač i/ili prodavatelj EE opreme dužan je uz isporučenu EE opremu priložiti pismenu uputu korisniku o:
– zabrani odlaganja EE otpada kao nerazvrstang komunalng otpada i obvezu da se takav otpad prikuplja odvojeno,
– sustavima vraćanja i prikupljanja, te njihovoj ulozi u gospodarenju EE otpadom,
– mogućim utjecajima na okoliš, zdravlje i sigurnost ljudi izazvanih odlaganjem štetnih sastojaka koji su sastavni dio EE opreme i
– značenju simbola iz Dodatka IV. ovog Pravilnika.
Članak 9.
(1) Proizvođač je obvezan unutar godine dana od stavljanja EE opreme na tržište osigurati obavjesti o mogućnostima njene ponovne uporabe i obrade kada postane otpad.
(2) Obavjesti moraju sadržavati podatke o sastavnim dijelovima i materijalima EE opreme kao i mjestima unutar otpadne EE opreme gdje se nalaze opasne tvari.
(3) Obavjesti iz stavka 1.i 2. ovoga članka moraju biti dostupne skupljačima i obrađivačima EE otpada u obliku priručnika ili putem elektroničkih medija (npr. CD-ROM-a ili usluga na mreži).
Članak 10.
(1) Prodavatelj je dužan prilikom isporuke proizvoda krajnjem korisniku u Republici Hrvatskoj, osigurati preuzimanje otpadnog proizvoda po sistemu jedan za jedan, ako isti odgovara po vrsti iz Dodatka I.A točke 1 do 7 ovog Pravilnika i ako je obavljao primarne funkcije kao i isporučena EE oprema.
(2) Velika računala i oprema za središnju obradu podataka iz točke 3. Dodatka I.A ovog Pravilnika ne podliježu obvezi iz stavka 1. ovog članka.
Članak 11.
(1) Gospodarenje EE otpadom je skup mjera koje obuhvaćaju odvojeno skupljanje, obradu, ponovnu uporabu dijelova EE otpada, oporabu i zbrinjavanje novonastalog otpada.
(2) Osobe ovlaštene za skupljanje, obradu i oporabu EE otpada stječu pravo skupljanja, obrade i oporabe na temelju koncesije.
Članak 12.
(1) Posjednik mora EE otpad odvajati od komunalnog i ostalih vrsta otpada.
(2) Skupljanje i prijevoz EE otpada od posjednika mora se obavljati na način da se omogući ponovna uporaba, rastavljanje i oporaba, uključujući i recikliranje EE otpada.
(3) EE otpad koji se predaje skupljaču mora biti u stanju iz kojeg je vidljivo da nije predhodno rastavljan radi vađenja zasebnih komponenti. Takvim otpadom smatraju se i prethodno nerastavljeni dijelovi opreme koja se sastoji od više cjelina (ekrani kompjutora, elektromotori crpki ili kompresora i sl.)
(4) EE otpad iz kućanstva skupljač je dužan preuzeti unutar 30 dana od poziva.
(5) Otpad iz stavka 4. ovog članka podrazumjeva: hladnjake, zamrzivače, perilice i sušilice rublja, perilice posuđa, štednjake, električne radijatore, termoakumulacione peći, klima-uređaje, TV prijamnike i drugi EE otpad mase veće od 30 kg.
(6) Skupljanje i prijevoz EE otpada obavlja se bez naplate.
Članak 13.
(1) Posjednik je dužan skupljaču predati EE otpad i ispunjeni prateći list.
(2) Posjednik u kućanstvu, prilikom predaje EE otpada skupljaču, potvrđuje primopredaju EE otpada potpisom na obrazcu PPEEO iz Dodatka V. ovog Pravilnika.
(3) U slučaju kada EE otpad predstavlja zdravstvenu ili sigurnosnu opasnost posjednik je o tome dužan obavijestiti skupljača.
Članak 14.
(1) Posjednik, skupljač i obrađivač dužni su voditi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada (ONTO) prema posebnom propisu.
(2) Skupljač je obvezan voditi evidenciju o količini i vrsti skupljenog EE otpada iz kućanstva na obrascu PPEEO iz Dodatka V. ovoga Pravilnika te na obrascu ISOEEO o ukupnoj količini i vrsti EE otpada kojeg je predao obrađivaču.
(3) Skupljač je dužan sav skupljeni EE otpad predati ovlaštenom obrađivaču uz prateći list.
(4) Skupljač je dužan od posjednika preuzeti EE otpad u cijelosti i takvog ga predati obrađivaču.
(5) Skupljač je dužan podatke iz stavka 2. i 3. ovog članka jednom mjesečno dostaviti Fondu, a ukupne podatke Agenciji jedanput godišnje do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu.
Članak 15. (NN 86/13)
(1) Obrađivač je dužan preuzeti skupljeni EE otpad od skupljača bez naplate te mu ovjeriti prateći list.
(2) Obrađivač mora imati građevinu za skladištenje i obradu EE otpada u skladu s posebnim propisom te ispuniti zahtjeve iz Dodatka III. ovog Pravilnika.
(3) Obrada EE otpada uključuje izdvajanje svih tekućina i plinova te obradu sukladno Dodatku II. ovog Pravilnika.
(4) Ako u Republici Hrvatskoj ne postoje radni i tehnički kapaciteti za obradu i oporabu cjelovitog EE otpada, dijelova EE otpada ili ostataka nakon obrade, obrađivač će ih izvesti iz Republike Hrvatske o vlastitom trošku i Fondu dostaviti dokaz da je otpad izvezen na oporabu ili zbrinjavanje, oporabljen i/ili zbrinut, što dokazuje obrascem IIKCEEO iz Dodatka V. ovog Pravilnika i ovjerenim obrascem dokumenta o prekograničnom prometu otpadom, sukladno posebnom propisu.
(5) Obrađivač je dužan podatke o količini otpada preuzetog od skupljača, obrađenog i izvezenog dostaviti na obrascima IIKOEEO, IOOEEO i IIKCOEEO iz Dodatka V. ovog Pravilnika jednom mjesečno Fondu i ukupne podatke Agenciji jednom godišnje do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu.
(6) Obrađivač je dužan voditi Izvješće o izvezenim količinama obrađenog EE otpada, dijelova EE otpada, korisnih sirovina ili ostataka nakon obrade na obrascu IIKOEEO iz Dodatka V. ovog Pravilnika.
Članak 16.
(1) Obveznici plaćanja naknade gospodarenja EE otpadom plaćaju naknadu prilikom stavljanja EE opreme na tržište Republike Hrvatske.
(2) Obveznik plaćanja naknade za gospodarenje EE otpadom (u daljnjem tekstu: obveznik plaćanja naknade) je proizvođač.
(3) Naknada za gospodarenje EE otpadom plaća se Fondu.
(4) Fond vodi evidenciju proizvođača EE opreme.
Članak 17. (NN 31/09)
(1) Osnova za izračun naknade gospodarenja EE otpadom je (neto) masa EE opreme proizvedene ili uvezene za vlastite potrebe i/ili stavljene na tržište Republike Hrvatske izražena u kilogramima.
(2) Iznos naknade je umnožak mase EE opreme iz stavka 1. ovog članka i jedinične naknade.
(3) Jedinična naknada za svu EE opremu iz Dodatka I.A. ovog pravilnika iznosi 2,25 kn/kg.
(4) Iznos naknade za strojeve za pranje rublja je umnožak 70% iznosa ukupne mase stroja za pranje rublja i jedinične naknade iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Iznos naknade za svu opremu EE opremu iz dodatka I.B ovoga Pravilnika koja premašuje masu od 500 kg po jedinici opreme je umnožak mase od 500 kg i iznosa jedinične naknade iz stavka 3. ovoga članka.
Članak 18. (NN 86/13)
(1) Naknadu iz članka 17. ovoga Pravilnika kod uvoza, unosa i proizvodnje EE opreme obračunava Fond na temelju podataka iz jedinstvenih carinskih deklaracija (JCD), podataka iz obrasca Prijava proizvođača EE opreme i uređaja (PPEEOU) iz Dodatka VII. ovoga Pravilnika te podataka iz članka 19. ovog Pravilnika.
(2) U svrhu provjere podataka iz članka 19. ovog Pravilnika Fond ima pravu obaviti kontrolu temeljem službenih podataka Ministarstva financija i drugih službenih evidencija na način i u rokovima utvrđenih sporazumom Fonda i tijela nadležnog za te podatke.
(3) Na temelju podataka iz stavka 1. i 2. ovoga članka Fond donosi rješenje obvezniku plaćanja naknade o visini naknade za gospodarenje EE otpadom.
(4) Protiv rješenja Fonda može se izjaviti žalba Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) u roku od 8 dana od dana dostave rješenja.
(5) Proizvođač EE opreme i uređaja dužan je prilikom podnošenja prijave poreza na dodanu vrijednost sukladno posebnom propisu kojim se uređuje porez na dodanu vrijednost, dostaviti Poreznoj upravi Ministarstva financija podatke na obrascu Prijava proizvođača EE opreme i uređaja (PPEEOU) iz Dodatka VII. ovoga Pravilnika.
Članak 18.a (NN 133/08, 143/12, 86/13)
(1) Obveznik plaćanja naknade koji izveze ili iznese određenu količinu EE opreme iz Republike Hrvatske ima pravo na povrat dijela uplaćene naknade za izvezenu odnosno iznesenu EE opremu. Iznos dijela uplaćene naknade za povrat jednak je iznosu uplaćene naknade umanjenom za troškove obrade zahtjeva i troškove financijskih transakcija.
(2) Za ostvarenje prava iz stavka 1. ovog članka obveznik plaćanja naknade mora Fondu podnijeti zahtjev za povrat uplaćene naknade kojem je dužan priložiti:
– dokaz o plaćanju naknade prema rješenju iz članka 18. stavka 3. ovog Pravilnika;
– dokaz o izvozu EE opreme (jedinstvena carinska deklaracija – JCD), odnosno dokaz o iznosu EE opreme (račun inozemnom kupcu s (neto) masom iznesene EE opreme).
(3) Na temelju podataka iz stavka 2. ovog članka Fond donosi rješenje o povratu uplaćene naknade u roku od trideset dana od uredno podnesenog zahtjeva iz stavka 2. ovog članka.
(4) Rok za podnošenje zahtjeva iz stavka 2. ovog članka je trideset dana od datuma izvoza odnosno iznosa EE opreme.
(5) Odluku o iznosu troškova obrade zahtjeva iz stavka 1. ovog članka donosi Fond.
Članak 19. (NN 31/09)
(1) Proizvođač mora voditi evidenciju o količini proizvedene i uvezene EE opreme iz Dodataka I.B (Popisu proizvoda prema vrstama EE opreme iz Dodatka I.A) zajedno s pripadajućim Tarifnim brojem EE opreme prema posebnom propisu.
(2) Podaci iz evidencije dostavljaju se na obrascu Izvješće uvoznika i/ili proizvođača EE opreme (u daljnjem tekstu: IU/PEEO) Fondu jednom mjesečno, a ukupni podaci Agenciji jedanput godišnje do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu.
(3) Na zahtjev Fonda podaci iz evidencije mogu se dostavljati Fondu i u kraćim vremenskim razmacima.
Članak 20.
(1) Skupljač EE otpada ima pravo na naknadu troškova skupljanja, privremenog skladištenja, razvrstavanja i prijevoza EE otpada od posjednika do privremenog skladišta skupljača ili skladišta obrađivača.
(2) Obrađivač EE otpada ima pravo na naknadu troškova obrade i oporabe EE otpada.
(1) Naknada skupljaču za poslove iz članka 20. stavka 1. ovog Pravilnika iznosi 2,60 kn/kg EE otpada predanog obrađivaču (uključujući PDV) od 1. siječnja 2010. godine.
(2) Naknada obrađivaču iznosi 1,60 kn/kg preuzetog EE otpada na obradu i oporabu osim za 1. kategoriju EE opreme iz Dodatka I.A Pravilnika od 1. siječnja 2010. godine.
(3) Naknada obrađivaču (uključujući PDV) za 1. kategoriju EE opreme iz Dodatka I.A Pravilnika iznosi 1,40 kn/kg EE otpada preuzetog na obradu i oporabu od 1. siječnja 2010. godine.
(4) Ministrica posebnom odlukom može odrediti za svaku sljedeću kalendarsku godinu visinu naknade iz stavka 1. 2. i 3. ovoga članka do 31. prosinca tekuće godine za sljedeću godinu.
Članak 22.
(1) Proizvođač je dužan u roku 30 dana od stupanja na snagu ovog Pravilnika dostaviti Fondu popunjeni obrazac prema članku 19. ovog Pravilnika s podacima o proizvedenim i uvezenim količinama EE opreme stavljene na tržište Republike Hrvatske za razdoblje od 1. siječnja 2007. do 30. lipnja 2007. godine, te jednom mjesečno, za svaki mjesec tekuće godine do 5. dana tekućeg mjeseca za prethodni mjesec.
(2) Fond će temeljem podataka iz stavka 1. ovog članka jednom mjesečno do 15. dana tekućeg mjeseca obračunati obveze proizvođačima za prethodni mjesec.
(3) Obveza plaćanja naknade gospodarenja EE otpadom iz članka 16. ovog Pravilnika započinje osmog dana od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika.
(4) Obveze i prava sakupljanja te obrade i oporabe EE otpada započinju danom sklapanja ugovora s Fondom, ali ne prije 1. listopada 2007. godine.
Članak 23. (NN 86/13)
(1) Proizvođač koji započne obavljanje djelatnosti nakon stupanja na snagu ovog Pravilnika dužan je u roku od 8 dana od dana upisa u odgovarajući registar dostaviti presliku registracije Fondu te od početka obavljanja djelatnosti Fondu dostavljati mjesečna izvješća do 5. dana tekućeg mjeseca za prethodni mjesec.
(2) Proizvođač može u prijelaznom razdoblju od 4 godine, odnosno 6 godina za vrstu 1 u Dodatku I.A, od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika u cijeni svog proizvoda posebno prikazati troškove naknade iz članka 17. stavak 3. ovog Pravilnika.
(3) Stupanjem na snagu posebnog propisa kojim se prenose odredbe Direktive 2011/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2011. o ograničavanju uporabe određenih opasnih tvari u električnoj i elektroničkoj opremi (preinačena) (Tekst značajan za EGP) (SL L 174, 1. 7. 2011.) članak 7. i Dodatak VI. ovog Pravilnika brišu se.
(4) Od 1. lipnja 2015. godine , u članku 4. točka 8. mijenja se i glasi:
»8. Opasna tvar ili smjesa je bilo koja tvar ili smjesa koja ispunjava kriterije za bilo koji od sljedećih razreda ili kategorija opasnosti navedenih u Prilogu I. Uredbe (EZ) br. 1272/2008:
a) razredi opasnosti od 2.1 do 2.4, 2.6 i 2.7, 2.8 vrste A i B, 2.9, 2.10, 2.12, 2.13 kategorije 1 i 2, 2.14 kategorije 1 i 2, 2.15 vrste od A do F,
b) razredi opasnosti od 3.1. do 3.6, 3.7 nepoželjni učinci na spolnu funkciju i plodnost ili na razvoj, 3.8. učinci osim narkotičkih učinaka, 3.9. i 3.10,
c) razred opasnosti 4.1,
d) razred opasnosti 5.1.«.
Članak 24.
(1) Temeljem prikupljenih podataka, Agencija izrađuje godišnje Izvješće o provedbi ovoga Pravilnika (u daljnjem tekstu Izvješće) na obrascima IPOP I. i IPOP II. iz Dodatka V.
(2) Izvješće iz stavka 1. ovog članka Agencija podnosi Ministarstvu najkasnije do 31. ožujka tekuće kalendarske godine za prethodnu kalendarsku godinu u elektronskom i pisanom obliku.
Članak 25.
(1) Skupljač i obrađivač kojem je dodijeljena koncesija dužan je sklopiti ugovor s Fondom.
(2) Ugovorom iz stavka 1. ovog članka pobliže se uređuju međusobni odnosi skupljača, odnosno obrađivača i Fonda u svezi skupljanja EE otpada i ponovne uporabe EE otpada, načina i rokovi dostavljanja izvješća i propisanih obrazaca, rokovi i način plaćanja naknada skupljaču i obrađivaču, te druga pitanja od međusobnog interesa koja nisu uređena odredbama ovog Pravilnika.
Članak 26.
Dodaci I.A, I.B, II., III., IV., V. i VI. s obrascima IU/PEEO, ISOEEO, IOOEEO, IIKEEO, IPOP I., IPOP II. i PPEEO s odgovarajućim sadržajem tiskani su uz ovaj Pravilnik i čine sastavni dio ovog Pravilnika.
Članak 27.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 351-01/06-04/56
Urbroj: 531-08-3-2-1-07-3
Zagreb, 13. srpnja 2007.
Članak 5.
U cijelom Pravilniku o gospodarenju otpadnim električnim i elektroničkim uređajima i opremom (»Narodne novine«, broj 74/07) riječi »pravna ili fizička osoba« u odgovarajućem broju i padežu zamjenjuju se riječima »pravna ili fizička osoba – obrtnik«.
Članak 6.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 351-01/08-04/35
Urbroj: 531-08-3-08-1
Zagreb, 11. studenoga 2008.
Članak 4.
Odredbe članka 3. ovog Pravilnika primjenjuju se za 2009. godinu.
Članak 6.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 351-01/09-04/11
Urbroj: 531-08-3-1-09-1
Zagreb, 4. ožujka 2009.
Članak 2.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 351-01/09-04/37
Urbroj: 531-13-2-09-1
Zagreb, 21. prosinca 2009.
Članak 2.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 351-01/12-04/69
Urbroj: 517-01-12-5
Zagreb, 10. prosinca 2012.
Članak 13.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 351-01/13-04/37
Urbroj: 517-06-3-1-1-13-1
Zagreb, 3. srpnja 2013.
1. Veliki kućanski uređaji
2. Mali kućanski uređaji
3. Oprema informatičke tehnike (IT) i oprema za telekomunikacije
4. Oprema široke potrošnje za razonodu
5. Rasvjetna oprema
6. Električni i elektronički alati (osim velikih nepokretnih industrijskih alata)
7. Igračke, oprema za razonodu i športska oprema
8. Medicinski uređaji (osim implantiranih uređaja)
9. Instrumenti za nadzor i upravljanje
10. Samoposlužni aparati
1. Veliki kućanski uređaji
Veliki rashladni uređaji
Hladnjaci
Ledenice
Ostali veliki uređaji za hlađenje, konzerviranje i spremanje hrane
Strojevi za pranje
Sušilice rublja
Strojevi za pranje posuđa
Kuhinjske peći
Električni štednjaci
Električne ploče za grijanje
Mikrovalni uređaji
Ostali veliki uređaji za kuhanje i ostalu pripremu hrane
Električni uređaji za grijanje
Električni radijatori
Ostali veliki uređaji za grijanje soba, kreveta i namještaja za sjedenje
Električni ventilatori
Klima-uređaji
Ostali uređaji za ventilaciju, odzračivanje i klimatizaciju
2. Mali kućanski uređaji
Usisavači
Uređaji za čišćenje tepiha
Ostali uređaji za čišćenje
Uređaji za šivanje, pletenje, tkanje i ostalu obradu tkanine
Glačala i ostali uređaji za glačanje, izažimanje i drugo uređivanje odjeće
Tosteri
Pržilice
Mlinci, aparati za kavu i uređaji za otvaranje i zatvaranje spremnika i pakiranja.
Električni noževi
Uređaji za šišanje, sušenje kose, pranje zubi, brijanje, masiranje i ostali uređaji za njegu tijela
Satovi, ručni satovi i uređaji za mjerenje, pokazivanje i zapisivanje vremena
Vage
3. Oprema informatičke tehnike (IT) i oprema za telekomunikacije
Središnja obrada podataka:
Velika računala
Miniračunala
Osobna računalna oprema:
Osobna računala (CPU, miš, zaslon i tipkovnica)
Računala »laptop« (CPU, miš, zaslon i tipkovnica)
Računala »notebook«
Računala »notepad«
Pisači
Kopirna oprema
Električni i elektronički pisaći strojevi
Džepni i stolni kalkulatori i ostali proizvodi ili oprema za prikupljanje, spremanje, obradu i predstavljanje podataka ili komuniciranje podacima
Korisnički terminali i sustavi
Faks-uređaji
Teleks-uređaji
Telefoni
Telefoni s karticama i kovanicama
Bežični telefoni
Mobilni telefoni
Sustavi odgovora na poziv
Ostali proizvodi ili oprema za telekomunikacijski prijenos zvuka, slika ili drugih podataka
4. Oprema široke potrošnje
Radioaparati
Televizijski aparati
Videokamere
Videorekorderi
Hi-fi-uređaji
Audiopojačala
Glazbeni instrumenti
Ostali proizvodi ili oprema za snimanje ili reprodukciju zvuka ili slika, uključujući signale, ili druge tehnologije, osim telekomunikacijskih, za raspodjelu zvuka i slike
5. Rasvjetna oprema
Rasvjetna tijela za fluorescentne žarulje, osim žarulja za kućanstvo
Ravne fluorescentne žarulje
Kompaktne fluorescentne žarulje
Žarulje s izbijanjem, uključujući visokotlačne žarulje s natrijevim parama i žarulje s metalnim parama
Niskotlačne natrijeve žarulje
Ostala rasvjetna oprema ili oprema za širenje ili upravljanje svjetla, osim žarulja sa žarnom niti
6. Električni i elektronički alati (osim velikih nepokretnih industrijskih alata)
Bušilice
Pile
Šivaći strojevi
Oprema za okretanje, mljevenje, brušenje, poliranje, piljenje, rezanje, sječenje, bušenje, prošupljivanje, probijanje, previjanje, savijanje ili za sličnu obradu drveta, metala i drugih materijala
Alati za zakivanje, spajanje čavlima, spajanje vijcima, alati za skidanje zakovica, čavala ili vijaka ili za slične namjene
Alati za zavarivanje, lemljenje i sličnu uporabu
Oprema za prskanje, nanošenje, raspršivanje i ostalu drukčiju obradu tekućih ili plinovitih tvari
Alati za košenje ili za druge vrtne poslove
7. Igračke, oprema za razonodu i športska oprema
Električni kompleti s tračnicama ili automobilima
Ručne konzole za videoigre
Videoigre
Računala za biciklizam, ronjenje, trčanje, veslanje itd.
Športska oprema s električnim ili elektroničkim komponentama
Automati s kovanicama za igranje
8. Medicinski uređaji (osim implantiranih uređaja)
Radioterapijska oprema
Kardiološki uređaji
Uređaji za dijalizu
Plućni ventilatori
Uređaji nuklearne medicine
Laboratorijska oprema za dijagnostiku in vitro
Analizatori
Ledenice
Uređaji za ispitivanje oplodnje
Ostali uređaji za otkrivanje, sprječavanje, nadgledanje, obradu, ublaživanje bolesti, povreda ili nemoći
9. Instrumenti za nadzor i upravljanje
Detektori dima
Regulatori grijanja
Termostati
Uređaji za mjerenje, vaganje ili ugađanje za kućanstvo ili laboratorije
Ostali instrumenti za nadziranje i upravljanje koji se upotrebljavaju u industrijskim instalacijama (npr. na kontrolnim pločama)
10. Samoposlužni aparati
Automatski uređaji za izdavanje toplih napitaka
Automatski uređaji za izdavanje toplih i hladnih boca ili kutija
Automatski uređaji za izdavanje čvrstih proizvoda
Automatski uređaji za izdavanje novca
Svi uređaji koji automatski izdaju sve vrste proizvoda.
1. Iz odvojeno skupljenog EE otpada trebaju se odstraniti ove tvari, pripravci i komponente:
– kondenzatori koji sadrže poliklorirane bifenile (PCB);
– komponente koje sadrže živu, kao što su sklopke ili pozadinska svjetla;
– baterije;
– sklopovi mobilnih telefona te ostalih uređaja ako je površina tiskane ploče veća od 10 cm2;
– tonerski ulošci, tekući ili s pastom, kao i toneri za boju;
– plastika koja sadrži bromirana sredstva za usporavanje gorenja;
– azbestni otpad i komponente koje sadrže azbest;
– katodne cijevi;
– klorofluorougljici (CFC), klorofluorougljikovodici (HCFC) ili fluoriraniuglkikovodici (HFC), ugljikovodici (HC);
– plinske izbojne svjetiljke;
– zasloni računala s tekućim kristalom (kad je potrebno sa svojim kućištem) površine veće od 100 kvadratnih centimetara i pozadinski osvijetljeni plinskim izbojnim svjetlima;
– vanjski električni kabeli;
– ploče tiskanih krugova;
– komponente koje sadrže vatrootporna keramička vlakna kako je opisano u 3. dijelu Priloga VI. Uredbe (EZ) br. 1272/2008;
– komponente koje sadrže radioaktivne tvari, osim komponenata koje su ispod granica izuzeća utvrđenih posebnim propisom;
– elektrolitski kondenzatori koji sadržavaju opasne tvari (visina > 25 mm, promjer > 25 mm ili razmjerno sličan obujam kondenzatora).
2. Iz odvojeno skupljenog EE otpada mora se:
– odstraniti fluorescentni sloj iz katodnih cijevi;
– izdvojiti i obraditi plinove koji oštećuju ozonski omotač ili imaju potencijal globalnoga zagrijavanja iznad 15
– izdvojeni plinovi moraju se obraditi u skladu s posebnim propisima;
– odstraniti živu iz plinskih izbojnih svjetiljki
3. Stavci 1. i 2. moraju se primijeniti na način koji će omogućiti ponovnu uporabu i za okoliš prihvatljivu preradu komponenata i cijelih uređaja.
1. Građevine za skladištenje EE otpada prije obrade trebaju imati:
– dijelove skladišta s nepropusnim plohama i opremu za skupljanje rasutog materijala te opremu za odstranjivanje izlivenih tekućina i čišćenje odmašćivanjem;
– pokrov koji potrebne površine štiti od nevremena i atmosferskih utjecaja.
2. Građevine za obradu EE otpada trebaju imati:
– vage za mjerenje težine otpada koji se obrađuje;
– odgovarajuća područja s nepropusnim plohama i pokrovom za zaštitu od nevremena i utjecaja atmosfere, opremu za skupljanje rasutog materijala te opremu za odstranjivanje izlivenih tekućina za čišćenje s odmašćivanjem;
– odgovarajući skladišni prostor za pojedine rastavljene dijelove iz EE otpada;
– odgovarajuće spremnike za skladištenje baterija, kondenzatora sa sadržajem PCB/PCT i drugoga opasnog otpada;
– opremu za obradu otpadnih voda prema posebnim propisima.
Oznaka za označavanje odvojenog skupljanja EE otpada sastoji se od prekriženog spremnika za skupljanje otpada s kotačima. Ta oznaka mora biti otisnuta vidljivo, jasno i neizbrisivo.
IU/PEEO
IZVJEŠĆE UVOZNIKA i/ili PROIZVOĐAČA ELEKTRIČNE I ELEKTRONIČKE OPREME za mjesec:_____________godine: ___________ |
||||
PODATKE POPUNJAVA: |
PROIZVOĐAČ |
|
UVOZNIK |
|
PODACI O PROIZVOĐAČU/UVOZNIKU |
||||
Ime proizvođača (tvrtka): |
||||
Adresa: |
||||
Osoba za kontakt: |
||||
Telefon: |
Faks: |
|||
e-mail adresa: |
||||
Matični broj: |
||||
|
||||
IZVJEŠĆE O PROIZVEDENIM/UVEZENIM KOLIČINAMA ELEKTRIČNE I ELEKTRONIČKE OPREME |
||||
|
Vrsta EE opreme |
Tarifni broj |
Kg |
Ukupno kg |
1. |
Veliki kućanski uređaji |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
2. |
Mali kućanski uređaji |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
3. |
Oprema informatičke tehnike (IT) i oprema za telekomunikacije |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
4. |
Oprema široke potrošnje |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
5. |
Rasvjetna oprema (osim sijalica s plinskim izbijanjem) |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
5.a |
Sijalice s plinskim izbijanjem |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
6. |
Električni i elektronički alati (osim velikih nepokretnih industrijskih alata) |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
7. |
Igračke, oprema za razonodu i športska oprema |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
8. |
Medicinski uređaji (osim implantiranih uređaja) |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
9. |
Instrumenti za nadzor i upravljanje |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
10. |
Samoposlužni aparati |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|||
|
||||
Mjesto: |
Potpis: |
|||
Datum: |
||||
Dostaviti: Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost 10 000 Zagreb Ksaver 208 |
MP |
Prilog JCD
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva
Pravilnik o gospodarenju EE otpadom ISOEEO
SKUPLJENO:
IZVJEŠĆE SKUPLJAČA EE OTPADA za mjesec:_____________ godine: ___________ |
|
||||||||||||
PODACI O SKUPLJAČU |
|
||||||||||||
Ime skupljača (tvrtka): |
|
||||||||||||
Adresa: |
|
||||||||||||
Osoba za kontakt: |
|
||||||||||||
Telefon: |
Faks: |
|
|||||||||||
e-mail adresa: |
|
||||||||||||
Matični broj: |
|
||||||||||||
IZVJEŠĆE O SKUPLJENIM KOLIČINAMA EE OTPADA |
|
||||||||||||
|
|
||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
UKUPNO: |
auto'>e='color:windowtext;mso-ansi-language:HR'> |
|
|||||||||||
Mjesto: |
Potpis: |
||||||||||||
Datum: |
|||||||||||||
Dostaviti: Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost 10 000 Zagreb Ksaver 208 |
MP |
||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(*) upisati brojčanu oznaku vrste EE opreme iz Dodatka I.A
(**) kratak opis otpada (npr. plastični dijelovi tipkovnice, matična ploča, katodna cijev ekrana i sl.)
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva
Pravilnik o gospodarenju EE otpadom IOOEEO
IZVJEŠĆE OBRAĐIVAČA EE OTPADA za mjesec:_____________ godine: ___________ |
|
|||||||
PODACI O OBRAĐIVAČU |
|
|||||||
Ime obrađivača (tvrtka): |
|
|||||||
Adresa: |
|
|||||||
Osoba za kontakt: |
|
|||||||
Telefon: |
Faks: |
|
||||||
e-mail adresa: |
|
|||||||
Matični broj: |
|
|||||||
|
|
|||||||
IZVJEŠĆE O PREUZETIM I OBRAĐENIM KOLIČINAMA EE OTPADA |
|
|||||||
|
EE otpad prema vrsti EE opreme |
Preuzeto od skupljača: |
Obrađeno: |
Oporabljeno: |
|
|||
kilograma |
kilograma |
kilograma |
|
|||||
1. |
Veliki kućanski uređaji |
|
|
|
|
|||
2. |
Mali kućanski uređaji |
|
|
|
|
|||
3. |
Oprema informatičke tehnike (IT) i oprema za telekomunikacije |
|
|
|
|
|||
4. |
Oprema široke potrošnje za razonodu |
|
|
|
|
|||
5. |
Rasvjetna oprema (osim žarulja s plinskim izbijanjem) |
|
|
|
|
|||
5.a |
Žarulje s plinskim izbijanjem |
|
|
|
|
|||
6. |
Električni i elektronički alati (osim velikih nepokretnih industrijskih alata) |
|
|
|
|
|||
7. |
Igračke, oprema za razonodu i športska oprema |
|
|
|
|
|||
8. |
Medicinski uređaji (osim implantiranih uređaja) |
|
|
kilograma |
kilograma |
kilograma |
|
|
1. |
Veliki kućanski uređaji |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
Mali kućanski uređaji |
|
|
|
|
|
||
7. |
Igračke, oprema za razonodu i športska oprema |
|
|
|
|
|
|
|
8. |
Medicinski uređaji (osim implantiranih uređaja) |
|
|
|
|
|
|
|
9. |
Instrumenti za nadzor i upravljanje |
|
|
|
|
|
|
|
10. |
% |
Ukupna masa u tonama |
% |
|||||
1. |
Veliki kućanski uređaji |
|
|
|
|
|||
2. |
Mali kućanski uređaji |
|
|
|
|
|||
3. |
Oprema informatičke tehnike (IT) i oprema za telekomunikacije |
|
|
|
|
|||
4. |
Oprema široke potrošnje za razonodu |
|
|
|
|
|||
5. |
Rasvjetna oprema (osim žarulja s plinskim izbijanjem) |
|
|
|
|
|||
5.a |
Žarulje s plinskim izbijanjem |
|
|
|
|
|||
6. |
Električni i elektronički alati (osim velikih nepokretnih industrijskih alata) |
|
|
|
|
|||
7. |
Igračke, oprema za razonodu i športska oprema |
|
|
|
|
|||
8. |
Medicinski uređaji (osim implantiranih uređaja) |
|
|
|
|
|||
9. |
Instrumenti za nadzor i upravljanje |
|
|
|
|
|||
10. |
Samoposlužni aparati |
|
|
|
|
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode
Pravilnik o gospodarenju EE otpadom obrazac: IIKCEEO
Izvješće o izvezenim količinama cjelovitog EE otpada, dijelova EE otpada ili ostataka nakon obrade godina: |
|
Izvješće se odnosi na količine EE otpada za koje ne postoje obradni kapaciteti i mogućnost odlaganja otpada u Republici Hrvatskoj |
|
Podatke popunjava ovlašteni obrađivač EE otpada |
|
Naziv tvrtke ovlaštenog obrađivača: |
|
Adresa: |
|
Osoba za kontakt: |
|
Telefon: |
Faks: |
E-mail adresa: |
|
OIB: |
IZVJEŠĆE O IZVEZENIM KOLIČINAMA CJELOVITOG EE OTPADA |
||||
|
EE otpad prema kategorijama EE opreme |
U zemlje EU (kg) |
Izvan EU (kg) |
Ukupno (kg) |
1. |
Veliki kućanski uređaji |
|
|
|
2. |
Mali kućanski uređaji |
|
|
|
3. |
Oprema informatičke tehnike (IT) i oprema za telekomunikacije |
|
|
|
4. |
Oprema široke potrošnje i fotonaponski paneli |
|
|
|
5. |
Rasvjetna oprema (osim žarulja s plinskim izbijanjem) |
|
|
|
5.a |
Žarulje s plinskim izbijanjem |
|
|
|
6. |
Električni i elektronički alati (osim velikih nepokretnih industrijskih alata) |
|
|
|
7. |
Igračke, oprema za razonodu i športska oprema |
|
|
|
8. |
Medicinski uređaji (osim implantiranih uređaja) |
|
|
|
9. |
Instrumenti za nadzor i upravljanje |
|
|
|
10. |
Samoposlužni aparati |
|
|
|
|
Ukupno: |
|
|
|
IZVJEŠĆE O IZVEZENIM KOLIČINAMA DIJELOVA EE OTPADA ILI OSTATAKA NAKON OBRADE |
|||
Dijelovi EE otpada ili ostaci nakon obrade (kg) – Ključni broj otpada i kratak opis otpada |
U zemlje EU (kg) |
Izvan EU (kg) |
Ukupno (kg) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ukupno: |
|
|
|
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode
Pravilnik o gospodarenju EE otpadom obrazac: IIKOEEO
Izvješće o izvezenim količinama obrađenog EE otpada, dijelova EE otpada, korisnih sirovina ili ostataka nakon obrade godina: |
|||
Izvješće se odnosi na obrađene količine EE otpada u Republici Hrvatskoj – komercijalni izvoz frakcija nakon obrade |
|||
Podatke popunjava ovlašteni obrađivač EE otpada |
|||
Naziv tvrtke obrađivača: |
|||
Adresa: |
|||
Osoba za kontakt: |
|||
Telefon: |
Faks: |
||
E-mail adresa: |
|||
OIB: |
|||
|
|||
Ključni broj otpada: |
|||
IZVEZENO: |
|||
Dijelovi EE otpada, korisne sirovine ili ostatak nakon obrade (kg) – kratak opis otpada |
U zemlje EU (kg) |
Izvan EU (kg) |
Ukupno (kg) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ukupno: |
|
|
|
IZVEZENO UKUPNO PO KLJUČNOM BROJU OTPADA: |
|||
Ključni broj otpada: |
U zemlje EU (kg) |
Izvan EU (kg) |
Ukupno (kg) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ukupno: |
|
|
|
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva
Pravilnik o gospodarenju EE otpadom PPEEO
POTVRDA O PRIMOPREDAJI EE-OTPADA |
||||||
EE-otpad preuzeo skupljač: |
|
|||||
EE-otpad predao: |
Ime i prezime: |
|
||||
Adresa: |
|
|||||
R.br. |
NAZIV OTPADA |
Količina/kom. |
||||
1. |
|
|
||||
2. |
|
|
||||
3. |
|
|
||||
4. |
|
|
||||
5. |
|
|
||||
6. |
|
|
||||
7. |
|
|
||||
8. |
|
|
||||
9. |
|
|
||||
10. |
|
|
||||
Potpis vlasnika: |
|
Datum: |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
1. Kompaktni fluorescentni izvori svjetlosti sa sadržajem žive do 5 mg.
2. Ravni fluorescentni izvori svjetlosti za opće svrhe u kojima sadržaj živinih spojeva ne prelazi sljedeće vrijednosti:
– halofosfati 10 mg,
– trifosfati s normalnim vijekom trajanja 5 mg,
– trifosfati s dugim vijekom trajanja 8 mg.
3. Ravni fluorescentni izvori svjetlosti za posebne namjene koji sadrže živu.
4. Ostali izvori svjetlosti koji sadrže živu, a nisu posebno navedeni u ovom Dodatku.
5. Katodne cijevi, elektroničke komponente i fluorescentne cijevi koje u staklu sadrže olovo.
6. Legure:
– čelika s masenim udjelom olova do 0,35%,
– aluminija s masenim udjelom olova do 0,4%,
– bakra s masenim udjelom olova do 4%.
7.
– lemovi s visokom temperaturom taljenja (tj. olovne legure za lemljenje koje sadrže 85% ili više olova),
– serveri, memorije i memorijski sklopovi za pohranu podataka, oprema mrežne infrastrukture koja u lemu sadrži olovo - infrastruktura za preklapanje (uključivanje i isključivanje), signaliziranje, prijenos kao i upravljanje mrežom,
– elektrokeramički dijelovi (npr. piezoelektronički uređaji) koji sadrže olovo.
8. Kadmijske prevlake i spojevi u elektičnim kontaktima i kadmijskim galvanskim prevlakama.
9. Apsorpcijski hladnjaci koji kao antikorozivni dodatak ugljikovom čeliku u rashladnim sistemima sadrže šesterovalentni krom.
10. Olovno-brončane obloge kliznih ležajeva i kliznih puškica.
11. Sustavi usklađenih (odgovarajućih) konektorskih pinova koji sadrže olovo.
12. Pokrovni materijal modulnih c-prstenova za termičko provođenje koji sadrže olovo.
13. Optička i filter stakla koja sadrže olovo i kadmij.
14. Lemovi za spajanje pinova i sklopova mikroprocesora koji se sastoje od više od dva elementa i imaju maseni udio olova viši od 80% i manji od 85%.
15. Lemovi za održavanje kontakta unutar integriranih krugova koji sadrže olovo – olovo u lemovima za kompletiranje održivog električnog kontakta između poluvodičkog kalupa i nosača u integriranom krugu Flip Chip sklopova.
16. Ravni (linearni) izvori svjetlosti koji sadrže olovo - izvori sa žarnom niti u cijevima presvučenim silikatima.
17. Izvori svjetlosti za profesionalnu reprografijsku primjenu –izvori s izbojem u plinu s olovnim halidom (halogenidom) kao sredstvom za isijavanje.
18. Izvori svjetlosti s izbojem u plinu-korišteni u solarijima, koji sadrže fluorescentni prah s luminoforima kao što je BSP (BaSi2O5:Pb), s masenim udjelom olova koje služi kao aktivator do 1%, kao i izvori svjetlosti za specijalne namjene poput reprografije, litografije, zaštitu od insekata, fotokemijske procese i liječenje, koji sadrže luminofore kao SMS (Sr,Ba)2MgSi2O7:Pb).
19. Kompaktne štedne žarulje (ESL) koje sadrže olovne amalgame posebnog sastava s PbBiSn-Hg i PbInSn-Hg kao glavnim amalgamom i PbSn-Hg kao pomoćnim amalgamom.
20. Zasloni sa tekućim kristalima (Liquid Crystal Displays-LCD) koji sadrže olovni oksid u staklu koje se koristi za spajanje prednje i stražnje osnovice ravnih fluorescentnih izvora svjetlosti.
21. Tinte koje sadrže olovo i kadmij, a koriste se za emajliranje borosilikatnog stakla.
22. Optička vlakna komunikacijskih sustava koja sadrže olovo kao nečistoću u RIG Faraday-evim ventilima (RIG-rare earth garnet =mineral rijetkih zemalja i ferita).
23. Politure finih smolastih sastojaka koje sadrže olovo, osim spojnih elemenata sa slojem smole 0,65 mm ili manje, s NiFe provodnim postoljem, i politure finih smolastih sastojaka koje sadrže olovo, osim spojnih elemenata sa slojem smole 0,65 mm ili manje, s bakrenim provodnim postoljem,.
24. Lemovi koji sadrže olovo za lemljenje strojno obrađenih prolaznih provrta pločastih i plosnatih rešetkastih keramičkih višeslojnih kondenzatora.
25. Olovni oksid u strukturnim elementima plazma zaslona (Plasma Display panels-PDP) i zaslonima koji emitiraju elektrone površinskim vođenjem (Surface Emitter Display-SED); osobito u dielektričkim slojevima prednjeg i stražnjeg stakla, sabirničke elektrode, crne trake, adresne elektrode, zapornim rebrima, brtvenoj staklastoj masi, prstenu od staklenaste mase kao i u tiskarskim pastama.
26. Black Light Blue-BLB izvori svjetlosti koji u staklenom balonu sadrže olovni oksid.
27. Pretvornici jakih zvučnika za specijalne namjene (zvučnici namijenjeni višesatnom radu na akustičnim razinama od 125 dB SPL i više) koji u lemovima sadrže olovne legure.
28. Kristalno staklo koje sadrži vezano olovo.
Prijava proizvođača EE opreme i uređaja
Razdoblje od ______ do ________ godina_________
Obveznik naknade _________________________
OIB obveznika__________________________
NKD obveznika _________________________
Tarifni broj_____________________________
naziv proizvoda __________________________
količina proizvoda stavljena na tržište ________________kom.
masa proizvoda/netto__________ kg
masa ambalaže/neto___________ kg
električni i elektronički uređaji i oprema:
– veliki kućanski uređaji ___________ (kg) × _________ (jedinična naknada u kn) = ________ (ukupno u kn),
– mali kućanski uređaji ___________ (kg) × _________ (jedinična naknada u kn) = ________(ukupno u kn),
– oprema IT i oprema za telekomunikacije ___________ (kg) × _________ (jedinična naknada u kn) = ________ (ukupno u kn),
– oprema široke potrošnje___________ (kg) × _________ (jedinična naknada u kn) = ________ (ukupno u kn),
– rasvjetna oprema i žarulje s plinskim izbijanjem ___________(kg) × _________ (jedinična naknada u kn) = ________(ukupno u kn),
– električni i elektronički alati ___________(kg) × _________ (jedinična naknada u kn) = ________ (ukupno u kn),
– igračke, oprema za razonodu i športska oprema___________(kg) × _________ (jedinična naknada u kn) = ________(ukupno u kn),
– medicinski uređaji ___________(kg) × _________(jedinična naknada u kn) = ________(ukupno u kn),
– instrumenti za nadzor i upravljanje ___________(kg) × _________ (jedinična naknada u kn) = ________ (ukupno u kn),
– samoposlužni aparati___________(kg) × _________ (jedinična naknada u kn) = ________ (ukupno u kn)
Ukupna obveza: _____________ kn
NAPOMENE:
Uz prijavu obrasca PPEEUO, obavezno je prijaviti i obrazac PPA (prijava proizvođača ambalaže).
PPEEUO obrazac je dodatak uz prijavu poreza na dodanu vrijednost.
Pogledajte npr. Zakon o radu
Zahvaljujemo na odazivu :) Sav prihod ide u održavanje i razvoj.