KOLEKTIVNI UGOVORI
Na temelju članka 54. Kolektivnog ugovora ugostiteljstva (»Narodne novine« 69/02) i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu (»Narodne novine« 114/03, 123/03, 142/03 i 30/04) Samostalni sindikat ugostiteljstva i turizma Hrvatske, Zagreb, Krešimirov trg 2 zastupan po predsjednici Vesni Dejanović, Sindikat Istre i Kvarnera, Pula, Danteov trg 2 zastupan po predsjedniku Bruni Buliću, Nazavisni sindikat ugostiteljstva i hotelijerstva Hrvatske, Zagreb, Krešimirov trg 2 zastupan po predsjedniku Marku Areliću i Hrvatska udruga poslodavaca – Udruga ugostiteljstva i turizma, Zagreb, Pavla Hatza 12 zastupana po predsjednici Izvršnog odbora Mirjani Mogorović sklopili su 15. srpnja 2004. godine
Članak 1.
Članak 3. mijenja se i glasi:
»Zaključujući ovaj kolektivni ugovor, ugovorne strane obvezuju se u dobroj vjeri poštivati njegove odredbe.
Ugovorne strane obvezuju se da neće kolektivnim ugovorima na razini regija, županija i kolektivnim ugovorima ili aktima trgovačkog društva/trgovca pojedinca/obrta, određena prava urediti u manjem opsegu od utvrđenih ovim kolektivnim ugovorom. Uređivanje određenih prava u manjem opsegu moguće je iznimno, a što će biti regulirano posebnim sporazumom koji se sklapa za vremenski ograničeno trajanje.
U slučaju kada više sindikata koji djeluju kod jednog poslodavca nisu suglasni oko sklapanja sporazuma iz prethodnog stavka, dužni su podvrći se postupku arbitraže sukladno Zakonu o radu. Arbitražno vijeće koje imenuju stranke spora, broji najmanje pet a najviše sedam članova, vodeći računa o broju članova sindikata zastupljenih na području za koje se rješava kolektivni radni spor.
Sporazum iz drugog stavka ovog članka potpisuju sindikat i poslodavac.«
Članak 2.
Iza članka 3. dodaje se nova Glava I a – ZABRANA DISKRIMINACIJE. i ispod nje novi članak 3a koji glasi:
»Poslodavac je obvezan poštivati sva ograničenja i zabrane diskriminacije radnika sukladno odredbama Zakona.
Diskriminacijom se smatra i uznemiravanje i spolno uznemiravanje.
Odredbe kolektivnog ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu kojima se utvrđuje diskriminacija na nekom od temelja utvrđenog Zakonom o radu ništave su.«
Članak 3.
U članku 4. dodaje se četvrti stavak koji glasi:
»Ako poslodavac ne sklopi s radnikom ugovor o radu u pisanom obliku ili mu ne izda pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.«
Članak 4.
U članku 10. stavku 3. alineja 1., broj 2 zamjenjuje se s brojem 4.
U istom članku dodaje se novi stavak 5. koji glasi:
»Kolektivnim ugovorom kod poslodavca ugovorit će se imenovanje ili izbor povjerenika zaštite na radu, kao i druga prava i obveze povjerenika zaštite na radu ovisno o broju zaposlenih i organizaciji zaštite na radu te drugim uvjetima kod poslodavca«.
Ako kod poslodavca nije sklopljen kolektivni ugovor obveze utvrđene u prethodnom stavku ovog članka, uredit će se sporazumom sindikata i poslodavca.
Članak 5.
Iza članka 11. dodaje se novi članak 11a. koji glasi:
»Poslodavac je dužan uz suglasnost radničkog vijeća imenovati osobu koja je osim njega ovlaštena primati i rješavati pritužbe za zaštitu dostojanstva radnika.
Poslodavac ili osoba iz stavka 1 ovog članka dužna je u roku od četiri dana od dostave pritužbe ispitati pritužbu i poduzeti sve potrebne mjere primjerene pojedinom slučaju radi sprječavanja nastavka uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja.
Kolektivnim ugovorom kod poslodavca ili sporazumom sindikata i poslodavca, regulirat će se način i postupak rješavanja pritužbi radnika za slučajeve sprječavanja uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja.
Članak 6.
U članku 17. dodaje se novi stavak koji glasi:
»Korištenje preraspodjele iz stavka 5. ovog članka produžava se za broj dana za koje je radnik ostvario pravo na naknadu zbog privremene nesposobnosti za rad (bolovanje.)«
Članak 7.
U članku 20., stavku 2. briše se točka i dodaje tekst »za svaki radni tjedan.«
Članak 8.
U članku 33. stavku 1. dodaje se nova alineja koja glasi:
»…kad poslodavac nije poduzeo mjere za sprječavanje uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja, odnosno, ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati da će poslodavac zaštititi dostojanstvo radnika, a radnik će zatražiti pred nadležnim sudom zaštitu.«
Članak 9.
U članku 34. stavak 3. briše se.
Članak 10.
U članku 38. stavak 1. riječi: »sklopljen na neodređeno vrijeme« brišu se.
Članak 11.
Nakon članka 52. dodaje se nova Glava XIa. – »DOPRINOS SOLIDARNOSTI« i NOVI članak 52a. koji glasi:
»Kolektivnim ugovorom kod poslodavca utvrdit će se način provođenja referenduma i postotka doprinosa solidarnosti kojeg plaćaju ne članovi sindikata za povoljnosti ugovorene kolektivnim ugovorom.
Ako kod poslodavca nije sklopljen kolektivni ugovor te je poslodavac obvezan primjenjivati Kolektivni ugovor ugostiteljstva, a kod poslodavca djeluje jedan sindikat, poslodavac može za ne članove sindikata uplaćivati doprinos solidarnosti po stopi od 1% na neto plaću.
U slučaju da kod poslodavca djeluje više sindikata poslodavac će izračunati doprinos solidarnosti sukladno Zakonu o radu, a pripadajuća sredstva uplaćivati sindikatima srazmjerno broju članova.«
Članak 12.
Članak 53., stavak 5. brisati tekst: »članka 210.«.
Članak 13.
Članak 55. mijenja se i glasi:
»Ugovorne strane suglasne su da će postupak mirnog rješavanja kolektivnih radnih sporova provoditi po važećim zakonskim propisima.«
Članak 14.
Članci 56., 57. i 58. brišu se.
Članak 15.
Smatra se da su ove Izmjene i dopune sklopljene kada ih potpišu ovlašteni predstavnici ugovornih strana, a primjenjuju se od 15. srpnja 2004. godine.
Izmjene i dopune Kolektivnog ugovora ugostiteljstva će se objaviti na način kako je to utvrđeno Pravilnikom o vođenju evidencije i objavi kolektivnih ugovora.
Zagreb, 15. srpnja 2004.
Hrvatska udruga poslodavaca Samostalni sindikat ugostiteljstva
Udruga ugostiteljstva i turizma i turizma Hrvatske
Mirjana Mogorović, v. r. Vesna Dejanović, v. r.
Sindikat Istre i Kvarnera
Bruno Bulić, v. r.
Nezavisni sindikat ugostiteljstva
i hotelijerstva Hrvatske
Marko Arelić, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/313089.html