VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
Na temelju članka 10. Zakona o Vladi Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 101/98, 15/2000, 117/2001, 199/2003 i 30/2004) i članka 57. stavka 3. Zakona o šumama (»Narodne novine«, br.140/2005 i 82/2006), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 18. prosinca 2007. godine donijela
Pročišćeni tekst
Članak 1.
Ovom Uredbom utvrđuju se postupci i mjerila za osnivanje prava služnosti na šumi i/ili šumskom zemljištu radi njihova korištenja u svrhu eksploatacije mineralnih sirovina.
Članak 2.
Zahtjev za donošenje odluke i sklapanje ugovora radi osnivanja prava služnosti u šumi i/ili na šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske u svrhu eksploatacije mineralnih sirovina podnosi se Povjerenstvu za imovinu Vlade Republike Hrvatske, putem Središnjeg državnog ureda za upravljanje državnom imovinom.
Ovlaštenici prava služnosti su pravne i fizičke osobe u čiju korist se osniva pravo služnosti.
Uz zahtjev se prilaže: – izvadak iz zemljišne knjige, – izvadak iz katastra zemljišta, – odobrenje za eksploatacijsko polje, – konačna lokacijska dozvola, – izvod iz katastarskog plana, odnosno njegova preslika, za nekretnine za koje se traži osnivanje prava služnosti, – skica situacije sa ucrtanom granicom eksploatacijskog polja te označenim dijelom i površinom za koju se traži pravo služnosti, – potvrda Hrvatskih šuma d.o.o. da se predmetna nekretnina nalazi unutar šumskogospodarskog područja Republike Hrvatske, – potvrda Hrvatskih šuma d.o.o. da na predmetnoj nekretnini nije bilo protupravnog prisvajanja, korištenja i drugih protupravnih radnji od strane podnositelja zahtjeva, – potvrda Hrvatskih šuma d.o.o. da su za predmetnu nekretninu podmirene dospjele obveze s osnove prijašnjega protupravnog prisvajanja, korištenja i drugih protupravnih radnji na šumi i šumskom zemljištu od strane podnositelja zahtjeva, – potvrdu Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva da se predmetna nekretnina nalazi na Popisu šuma i šumskoga zemljišta iz članka 15. Zakona o šumama.
Članak 3. (NN 09/11)
Površina za koju se traži osnivanje prava služnosti za šumu ne može biti veća od 3 ha, a za neobraslo i neplodno šumsko zemljište ne može biti veća od 20 ha.
Članak 4.
Odluku o osnivanju prava služnosti radi eksploatacije mineralnih sirovina donosi Povjerenstvo za imovinu Vlade Republike Hrvatske.
Članak 5. (NN 09/11)
Temeljem odluke iz članka 4. ove Uredbe izrađuje se obračun naknade za pravo služnosti na šumi i/ili šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske prema posebnom propisu kojim se uređuje naknada za prenesena ili ograničena prava na šumi i/ili šumskom zemljištu, a izrađuju ga Hrvatske šume d.o.o. i dostavljaju Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva.
Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva dostavlja prihvaćeni obračun naknade za šumu i/ili šumsko zemljište podnositelju zahtjeva radi plaćanja.
Naknada iz stavka 1. ovoga članka plaća se obročno, a godišnji iznos naknade izračunava se tako da se ukupan iznos naknade podijeli na jednake iznose prema broju godina na koje je dobivena služnost, te se prva rata plaća prije sklapanja ugovora iz članka 6. ove Uredbe. Naknada se uplaćuje na žiro-račun Hrvatskih šuma d.o.o., koje su dužne voditi nadzor nad plaćanjem.
Preostale godišnje rate naknade iz stavka 1. ovoga članka dospijevaju na naplatu 10. siječnja tekuće kalendarske godine. Za preostale godišnje rate naknade ovlaštenik prava služnosti obvezan je predati Hrvatskim šumama d.o.o. kao sredstvo osiguranja plaćanja obveza zadužnice na iznos pojedinih godišnjih rata, koje dospijevaju u roku od tri dana od dospijeća svake pojedine rate.
Članak 6. (NN 09/11)
Ugovor o osnivanju prava služnosti na šumi i/ili šumskom zemljištu za eksploataciju mineralnih sirovina u ime Republike Hrvatske zaključuje tijelo nadležno za raspolaganje imovinom Republike Hrvatske.
Prije zaključivanja ugovora o osnivanju prava služnosti, korisnik služnosti dužan je predati dokaz da je izvršio uplatu prvog obroka naknade za služnost, potvrdu Ministarstva financija i nadležnog državnog tijela za rudarstvo da nema nepodmirenih dugovanja prema Republici Hrvatskoj, sukladno odredbama Zakona o rudarstvu.
Ugovor iz stavka 1. ovoga članka zaključit će se po izvršnosti akta nadležnog tijela u postupku dodjele koncesije sa onom fizičkom ili pravnom osobom koja je u tom postupku izabrana kao najpovoljniji ponuditelj.
Iznimno od stavka 3. ovoga članka, ugovor iz stavka 1. ovoga članka može se zaključiti po donošenju odluke iz članka 4. ove Uredbe, s fizičkom ili pravnom osobom koja ima važeći upravni akt temeljem kojeg je rudarski subjekt stekao pravo eksploatacije mineralnih sirovina na odobrenom eksploatacijskom polju.
Članak 7. (NN 09/11)
Ugovor iz članka 6. ove Uredbe sklapa se na rok trajanja koncesije.
U posjed šume i/ili šumskog zemljišta ovlaštenika na pravo služnosti uvode Hrvatske šume d.o.o., na temelju sklopljenog ugovora i važećeg odobrenja za izvođenje rudarskih radova, odnosno dodijeljene rudarske koncesije. Rok za uvođenje u posjed je 15 dana od dana sklapanja ugovora u slučaju postojanja važećeg odobrenja za izvođenje radova, odnosno 15 dana od konačnosti rješenja kojim se daje rudarska koncesija, ako ovlaštenik na pravo služnosti nema odobrenje, već mora ishoditi koncesiju.
Članak 8.
Primjerak ugovora iz članka 6. ove Uredbe dostavlja se Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva.
Članak 9.
Nova eksploatacijska polja u svrhu eksploatacije mineralnih sirovina koje se nalaze na njihovoj površini ne mogu se planirati na području šume i/ili šumskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske: – na području površine od 10 000 ha na kojima postoji nesanirano napušteno eksploatacijsko polje, – u sastojinama koje se u sljedećih 10 godina planiraju za obnovu, – u I. dobnom razredu, – na području šume i dijelovima šuma registriranih za proizvodnju šumskog sjemena, – na području šume namijenjene znanstvenim istraživanjima, nastavi, potrebama obrane Republike Hrvatske te potrebama utvrđenim posebnim propisima.
Kod planiranja eksploatacijskih polja na području šume i/ili šumskog zemljišta prioritet u planiranju, u skladu s gornjim stavkom, imaju degradacijski oblici sastojine.
Nova eksploatacijska polja u svrhu eksploatacije mineralnih sirovina koje se nalaze na njihovoj površini ne mogu se odobriti na površini šume i/ili šumskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske veće od 20 ha.
Članak 10.
Ugovor o osnivanju prava služnosti iz članka 6. ove Uredbe, osim u slučajevima predviđenima u ugovoru, raskida se u slučaju oduzimanja eksploatacijskog polja ili rudarske koncesije te zbog povrede prisilnih odredbi Zakona o šumama.
U slučaju raskida ugovora iz članka 6. ove Uredbe, Središnji državni ured za upravljanje državnom imovinom bez odlaganja će o tome obavijestiti Hrvatske šume d.o.o. te nadležno Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, a ovlaštenik prava služnosti je dužan zemljište koje je predmet ugovora predati u posjed Hrvatskim šumama d.o.o., u roku od 30 dana od dana raskida ugovora.
Članak 11.
Ova Uredba stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«. Klasa: 946-01/07-02/03 Urbroj: 5030116-07-1 Zagreb, 18. prosinca 2007.
Članak 5.
U cijelom tekstu Uredbe, riječi: »Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva« u odgovarajućem rodu, broju i padežu zamjenjuju se riječima: »Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva« u odgovarajućem rodu, broju i padežu.
Članak 6.
Ova Uredba stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 946-01/10-01/02
Urbroj: 5030105-10-1
Zagreb, 23. prosinca 2010.