MINISTARSTVO FINANCIJA
Na temelju članka 10. stavka 6., članka 24. stavka 2., članka 34. stavka 4. Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe (»Narodne novine«, broj 24/11), ministrica financija donosi
Pročišćeni tekst
Članak 1. (NN 55/13)
Ovim se Pravilnikom propisuje:
– način vođenja evidencija i izdavanja potvrda te obrazac evidencije i potvrde o primitku dobrovoljnih priloga (u daljnjem tekstu: donacije) političkih stranaka, nezavisnih zastupnika, članova predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranih s liste grupe birača, nezavisnih lista i kandidata te način vođenja evidencija i izdavanja potvrda i obrazac evidencije i potvrde o primitku članarina političkih stranaka.
– obrazac izvješća o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i izvješća o troškovima (rashodima) izborne promidžbe političkih stranaka, nositelja nezavisnih lista i kandidata kojima se sredstva za financiranje izborne promidžbe uplaćuju na njihov poseban račun.
– obrazac financijskog izvještaja za financiranje izborne promidžbe političkih stranaka, nositelja nezavisnih lista i kandidata kojima se sredstva za financiranje izborne promidžbe uplaćuju na njihov poseban račun.
– obrazac izvješća o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe,
– obrazac izvješća o primljenim donacijama za potporu političkog djelovanja,
– obrazac godišnjeg financijskog izvještaja članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranih s liste grupe birača.
Članak 2.
(1) Političke stranke, nezavisni zastupnici, članovi predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača, nezavisne liste i kandidati dužni su, sukladno članku 10. stavku 5. Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe (dalje u tekstu: Zakon), voditi evidenciju o primitku donacija te izdavati potvrde o primitku donacija.
(2) Političke stranke dužne su, sukladno članku 10. stavku 5. Zakona, voditi evidenciju o primitku članarina i izdavati potvrde o primitku članarina.
Članak 3. (NN 55/13)
(1) Političke stranke, nezavisni zastupnici, članovi predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača, nezavisne liste i kandidati dužni su voditi evidencije o primljenim donacijama dnevno za svaki mjesec kalendarske godine.
(2) Donacijama se u smislu članka 10. stavka 2. Zakona i ovoga Pravilnika smatraju povremene ili redovite uplate kojima fizičke ili pravne osobe (u daljnjem tekstu: donatori) dobrovoljno daju novac, odnosno pružaju usluge ili daju proizvode bez naplate, političkoj stranci, nezavisnom zastupniku, članu predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranom s liste grupe birača te nezavisnoj listi i kandidatu, za njihov politički rad, odnosno za financiranje izborne promidžbe.
(3) Političke stranke, nezavisni zastupnici, članovi predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača, nezavisne liste i kandidati dužni su voditi evidencije iz stavka 1. ovoga članka i to:
1. Evidenciju o primljenim donacijama u novcu iz dopuštenih izvora od fizičkih osoba – Obrazac »ED – Mf«,
2. Evidenciju o primljenim donacijama u novcu iz dopuštenih izvora od pravnih osoba – Obrazac »ED – Mp«,
3. Evidenciju o primljenim donacijama u obliku proizvoda ili usluga iz dopuštenih izvora od fizičkih osoba – Obrazac »EDN – Mf«,
4. Evidenciju o primljenim donacijama u obliku proizvoda ili usluga iz dopuštenih izvora od pravnih osoba – Obrazac »EDN – Mp«,
5. Evidenciju o primljenim donacijama u novcu iz zabranjenih izvora od fizičkih osoba – Obrazac »EZD – Mf«,
6. Evidenciju o primljenim donacijama u novcu iz zabranjenih izvora od pravnih osoba – Obrazac »EZD – Mp«,
7. Evidenciju o primljenim donacijama u obliku proizvoda ili usluga iz zabranjenih izvora od fizičkih osoba – Obrazac »EZDN – Mf«,
8. Evidenciju o primljenim donacijama u obliku proizvoda ili usluga iz zabranjenih izvora od pravnih osoba – Obrazac »EZDN – Mp«.
(4) Političke stranke, nezavisni zastupnici i članovi predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe biračadužni su s danom 31. prosincem kalendarske godine sastaviti Evidenciju o primljenim donacijama iz dopuštenih izvora od pravnih i fizičkih osoba – Obrazac »ED – Gfp« i Evidenciju o primljenim donacijama iz zabranjenih izvora od pravnih i fizičkih osoba – Obrazac »EZD – Gfp« , a na temelju podataka iz obrazaca iz stavka 3. ovoga članka, najkasnije u roku od trideset (30) dana od isteka kalendarske godine za koju se Evidencije sastavljaju.
(5) Evidencije iz stavka 3. ovoga članka su evidencije o primljenim donacijama koje se vode dnevno za svaki mjesec kalendarske godine, a odnose se na donacije iz dopuštenih izvora sa iskazanim donacijama koje prelaze iznose iz članka 11. Zakona, te donacije iz anonimnih izvora prema članku 22. stavku 2. Zakona i donacije iz ostalih nedopuštenih izvora prema članku 22. stavcima 1. i 3. Zakona uplaćenih na račun političke stranke, nezavisnih zastupnika, članova predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranih s liste grupe birača, nezavisnih lista i kandidata.
(6) Političke stranke, nezavisne liste i kandidati dužni su sastaviti evidencije o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe iz stavka 4. ovoga članka u roku od 7 dana prije održavanja izbora s ažuriranim podacima do dana sastavljanja evidencije te najkasnije u roku od trideset (30) dana nakon održanih izbora.
(7) Evidencije iz stavaka 3., 4. i 6. ovoga članka ovjerava potpisom odgovorna osoba političke stranke/nezavisni zastupnik/član predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabran s liste grupe birača/nositelj nezavisne liste/kandidat, a politička stranka ovjerava i pečatom.
(8) Obrasci za vođenje evidencija iz stavka 3. i 4. ovoga članka nalaze se u prilogu i sastavni su dio ovoga Pravilnika.
Evidencije o primljenim donacijama iz dopuštenih izvora
Članak 4. (NN 93/11)
(1) U Evidenciju o primljenim donacijama u novcu iz dopuštenih izvora od fizičkih osoba – Obrazac »ED – Mf« i u Evidenciju o primljenim donacijama u novcu iz dopuštenih izvora od pravnih osoba – Obrazac »ED – Mp«, osim općih podataka o nazivu političke stranke/nezavisnog zastupnik/člana predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača/nezavisne liste/ kandidata, mjestu sjedišta i adresi/prebivalištu ili boravištu, osobnom identifikacijskom broju (u daljnjem tekstu: OIB) i mjesecu u godini za koju se Evidencija vodi, kronološkim se slijedom, unose podaci o svim donacijama iz dopuštenih izora koje je u novcu primila politička stranka/nezavisni zastupnik/član predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabran s liste grupe birača/nezavisna lista/ kandidat u tom mjesecu i to kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. ime i prezime/naziv donatora (stupac 2),
3. adresa prebivališta ili boravišta/sjedišta donatora – mjesto, ulica i kućni broj (stupac 3),
4. OIB fizičke osobe donatora/OIB pravne osobe donatora/broj putovnice strane fizičke osobe donatora, odnosno strane pravne osobe donatora sukladno članku 22. stavka 5. Zakona (stupac 4),
5. datum uplate donacije (stupac 5),
6. iznos uplaćene donacije (stupac 6),
7. iznos donacije u kunama od fizičkih/pravnih osoba donatora do iznosa propisanoga člankom 11. Zakona (stupac 7),
8. ukupni iznos uplaćenih donacija u kunama od fizičkih/pravnih osoba donatora (kumulativ), predstavlja zbroj svih uplaćenih donacija iste fizičke/pravne osobe (stupac 8),
9. iznos donacije u kunama od fizičkih/pravnih osoba donatora koji prelazi iznos iz članka 11. Zakona iskazan kao razlika iznosa iz stupca 8 i iznosa propisanog člankom 11. Zakona (stupac 9),
10. napomene za donacije primljene iz dopuštenih izvora u novcu od fizičkih/pravnih osoba donatora (stupac 10).
(2) U Evidenciju o primljenim donacijama u obliku proizvoda i usluga iz dopuštenih izvora od fizičkih osoba – Obrazac »EDN – Mf« i u Evidenciju o primljenim donacijama u obliku proizvoda i usluga iz dopuštenih izvora od pravnih osoba – Obrazac »EDN – Mp«, osim općih podataka o nazivu političke stranke/nezavisnog zastupnika/člana predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača/nezavisne liste/kandidata, mjestu sjedišta i adresi/prebivalištu ili boravištu, OIB-u i mjesecu u godini za koju se Evidencija vodi, kronološkim se slijedom, unose podaci o svim donacijama iz dopuštenih izora koje je u proizvodima i uslugama, uključujući donacije u ostalim nenovčanim oblicima kao što su primjerice pokretna ili nepokretna imovina, imovinska prava i slično, primila politička stranka/nezavisni zastupnik/član predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabran s liste grupe birača/nezavisna lista/kandidat u tom mjesecu i to kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. ime i prezime/naziv donatora (stupac 2),
3. adresa prebivališta ili boravišta/sjedišta donatora – mjesto, ulica i kućni broj (stupac 3),
4. OIB fizičke osobe donatora/OIB pravne osobe donatora/broj putovnice strane fizičke osobe donatora odnosno OIB strane pravne osobe donatora sukladno članku 22. stavka 5. Zakona (stupac 4),
5. broj i datum izdavanja računa iz članka 10. stavka 3. Zakona (stupac 5),
6. opis donacije – u davanju proizvoda (navodi se opis danih proizvoda) i/ili usluga odnosno ostalih nenovčanih oblika kao što su primjerice pokretna ili nepokretna imovina, imovinska prava i slično (navodi se opis pruženih usluga) (stupac 6),
7. datum davanja proizvoda i/ili usluga (stupac 7),
8. vrijednost dane donacije (stupac 8),
9. tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga u kunama od fizičkih/pravnih osoba donatora do iznosa propisanoga člankom 11. Zakona (stupac 9),
10. ukupna tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga u kunama od fizičkih/pravnih osoba donatora (kumulativ), predstavlja zbroj vrijednosti svih darovanih proizvoda i/ili usluga iste fizičke/pravne osobe (stupac 10),
11. tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga u kunama od fizičkih/pravnih osoba donatora koja prelazi iznos iz članka 11. Zakona iskazana kao razlika iznosa iz stupca 10 i iznosa propisanog člankom 11. Zakona (stupac 11),
12. napomene za donacije primljene iz dopuštenih izvora u tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga od fizičkih/pravnih osoba donatora (stupac 12).
(3) Podaci o donacijama u obliku proizvoda i usluga unose se u obrasce iz stavka 2. ovoga članka prema podacima iz računa o darovanim proizvodima i/ili uslugama. Ako su na istom računu iskazani različiti proizvodi i/ili različite usluge, podaci o opisu donacije i tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga unose se kako slijedi:
1. opis donacije – unose se pojedinačni opisi svih darovanih proizvoda i/ili usluga,
2. tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga – unosi se ukupni iznos darovanih proizvoda i/ili usluga iskazan na računu.
(4) Pod napomene u stupac 10 obrazaca iz stavka 1. ovoga članka i pod napomene u stupac 12 obrazaca iz stavka 2. ovoga članka obvezno se unose podaci o:
1. datumu prijave iznosa donacije koji prelazi iznose iz članka 11. Zakona Državnom uredu za reviziju, odnosno Državnom izbornom povjerenstvu,
2. datumu uplate iznosa donacije koji prelazi iznose iz članka 11. Zakona u korist državnog proračuna.
(5) U obrascima iz stavka 1. i 2. ovoga članka, podaci o iznosima primljenih donacija u novcu i tržišnim vrijednostima darovanih proizvoda i/ili usluga na kraju mjeseca moraju se zbrojiti zbog unosa mjesečnog podatka u Obrazac »ED – Gfp« iz članka 3. stavka 4. ovoga Pravilnika.
Evidencije o primljenim donacijama iz zabranjenih izvora
Članak 5. (NN 93/11)
(1) U Evidenciju o primljenim donacijama u novcu iz zabranjenih izvora od fizičkih osoba – Obrazac »EZD – Mf« i u Evidenciju o primljenim donacijama u novcu iz zabranjenih izvora od pravnih osoba – Obrazac »EZD – Mp«, osim općih podataka o nazivu političke stranke/nezavisnog zastupnik/člana predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača/nezavisne liste/ kandidata, mjestu sjedišta i adresi/prebivalištu ili boravištu, OIB-u i mjesecu u godini za koju se Evidencija vodi, kronološkim se slijedom, unose podaci o svim donacijama iz zabranjenih izvora koje je u novcu primila politička stranka/nezavisni zastupnik/član predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabran s liste grupe birača/nezavisna lista/ kandidat u tom mjesecu i to kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. ime i prezime/naziv donatora (stupac 2),
3. adresa prebivališta ili boravišta/sjedišta donatora – mjesto, ulica i kućni broj (stupac 3),
4. OIB fizičke osobe donatora/OIB pravne osobe donatora/broj putovnice strane fizičke osobe donatora odnosno OIB strane pravne osobe donatora sukladno članku 22. stavka 5. Zakona (stupac 4),
5. datum uplate donacije (stupac 5),
6. iznos donacije u kunama iz anonimnih izvora u novcu od fizičkih/pravnih osoba donatora prema članku 22. stavku 2. Zakona (stupac 6),
7. iznos donacije u kunama od fizičkih/pravnih osoba donatora iz ostalih nedopuštenih izvora prema članku 22. stavcima 1. i 3. Zakona (stupac 7),
8. ukupni iznos donacija od fizičkih/pravnih osoba donatora iz zabranjenih izvora prema članku 22. Zakona (stupac 8),
9. napomene za donacije primljene iz zabranjenih izvora u novcu od fizičkih/pravnih osoba donatora (stupac 9).
(2) U Evidenciju o primljenim donacijama u obliku proizvoda i usluga iz zabranjenih izvora od fizičkih osoba – Obrazac »EZDN – Mf« i u Evidenciju o primljenim donacijama u obliku proizvoda i usluga iz zabranjenih izvora od pravnih osoba – Obrazac »EZDN – Mp«, osim općih podataka o nazivu političke stranke/nezavisnog zastupnika/člana predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača/nezavisne liste/kandidata, mjestu sjedišta i adresi/prebivalištu ili boravištu, OIB-u i mjesecu u godini za koju se Evidencija vodi, kronološkim se slijedom, unose podaci o svim donacijama iz zabranjenih izvora koje je u proizvodima i uslugama, uključujući donacije u ostalim nenovčanim oblicima kao što su primjerice pokretna ili nepokretna imovina, imovinska prava i slično, primila politička stranka/nezavisni zastupnik/član predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabran s liste grupe birača/nezavisna lista/kandidat u tom mjesecu i to kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. ime i prezime/naziv donatora (stupac 2),
3. adresa prebivališta ili boravišta/sjedišta donatora – mjesto, ulica i kućni broj (stupac 3),
4. OIB fizičke osobe donatora/OIB pravne osobe donatora/broj putovnice strane fizičke osobe donatora odnosno OIB strane pravne osobe donatora sukladno članku 22. stavka 5. Zakona (stupac 4),
5. broj i datum izdavanja računa iz članka 10. stavka 3. Zakona (stupac 5),
6. opis donacije – u davanju proizvoda (navodi se opis danih proizvoda) i/ili usluga odnosno ostalih nenovčanih oblika kao što su primjerice pokretna ili nepokretna imovina, imovinska prava i slično (navodi se opis pruženih usluga) (stupac 6),
7. datum davanja proizvoda i/ili usluga (stupac 7),
8. tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga u kunama iz anonimnih izvora od fizičkih/pravnih osoba donatora prema članku 22. stavku 2. Zakona (stupac 8),
9. tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga u kunama od fizičkih/pravnih osoba donatora iz ostalih nedopuštenih izvora prema članku 22. stavcima 1. i 3. Zakona (stupac 9),
10. ukupni iznos donacija od fizičkih/pravnih osoba donatora iz zabranjenih izvora prema članku 22. Zakona (stupac 10),
11. napomene za donacije primljene iz zabranjenih izvora u tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga u kunama od fizičkih/pravnih osoba donatora (stupac 11).
(3) Podaci o donacijama u obliku proizvoda i usluga iz zabranjenih izvora unose se u obrasce iz stavka 2. ovoga članka prema podacima iz računa o darovanim proizvodima i/ili uslugama. Ako su na istom računu iskazani različiti proizvodi i/ili različite usluge, podaci o opisu donacije i tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga unose se kako slijedi:
1. opis donacije – unose se pojedinačni opisi svih darovanih proizvoda i/ili usluga,
2. tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga – unosi se ukupni iznos darovanih proizvoda i/ili usluga iskazan na računu.
(4) Pod napomene u stupac 9 obrazaca iz stavka 1. ovoga članka i pod napomene u stupac 11. obrazaca is stavka 2. ovoga članka obvezno se unose podaci o:
1. datumu prijave iznosa donacije iz anonimnih izvora prema članku 22. stavku 2. Zakona Državnom uredu za reviziju, odnosno Državnom izbornom povjerenstvu,
2. datumu uplate iznosa donacije iz anonimnih izvora prema članku 22. stavku 2. Zakona u korist državnog proračuna,
3. datumu prijave donacije uplaćene na račun političke stranke/nezavisnog zastupnika/člana predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača/nezavisne liste/kandidata iz ostalih nedopuštenih izvora prema članku 22. stavcima 1. i 3. Zakona Državnom uredu za reviziju, odnosno Državnom izbornom povjerenstvu,
4. datumu uplate donacije uplaćene na račun političke stranke/nezavisnog zastupnika/člana predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača/nezavisne liste/kandidata iz ostalih nedopuštenih izvora prema članku 22. stavcima 1. i 3. Zakona u korist državnog proračuna.
(5) U obrascima iz stavka 1. i 2. ovoga članka podaci o iznosima primljenih donacija u novcu i tržišnim vrijednostima darovanih proizvoda i/ili usluga na kraju mjeseca moraju se zbrojiti zbog unosa mjesečnog podatka u Obrazac »EZD – Gfp« iz članka 3. stavka 4. ovoga Pravilnika.
Godišnje evidencije o primljenim donacijama
(1) U Evidenciju o primljenim donacijama iz dopuštenih izvora od fizičkih i pravnih osoba – Obrazac »ED – Gfp« iz članka 3. stavka 4. ovoga Pravilnika, osim općih podataka o nazivu političke stranke/nezavisnog zastupnika/člana predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača/nezavisne liste/kandidata, mjestu sjedišta i adresi/prebivalištu ili boravištu, OIB-u i godini odnosno razdoblju za koju se Evidencija sastavlja, kronološkim se slijedom unose podaci o svim primljenim donacijama u toj godini odnosno razdoblju, i to u ukupnoj vrijednosti za svaki mjesec godine za koju se evidencija sastavlja, u ukupnoj vrijednosti kao zbroju mjesečnih vrijednosti, a prema podacima iz Obrasca »ED – Mf« i Obrasca »ED – Mp« iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika i Obrasca »EDN – Mf« i Obrasca »EDN – Mp« iz članka 4. stavka 2. ovoga Pravilnika. Podaci se unose kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. mjesec primitka donacije (stupac 2),
3. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija iz dopuštenih izvora u novcu od fizičkih osoba donatora u kunama do vrijednosti propisanoga člankom 11. Zakona – upisuje se ukupna vrijednost iz stupca 7 Obrasca »ED – Mf« (stupac 3),
4. ukupna tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga u mjesecu primljenih donacija iz dopuštenih izvora od fizičkih osoba donatora u kunama do vrijednosti propisanoga člankom 11. Zakona – upisuje se ukupna vrijednost iz stupca 9 Obrasca »EDN – Mf« (stupac 4),
5. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija iz dopuštenih izvora u novcu i u tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga od fizičkih osoba donatora u kunama do vrijednosti propisanoga člankom 11. Zakona (stupac 5),
6. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija iz dopuštenih izvora u novcu od pravnih osoba donatora u kunama do vrijednosti propisanoga člankom 11. Zakona – upisuje se ukupna vrijednost iz stupca 7 Obrasca »ED – Mp« (stupac 6),
7. ukupna tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga u mjesecu primljenih donacija iz dopuštenih izvora od pravnih osoba donatora u kunama do vrijednosti propisanoga člankom 11. Zakona – upisuje se ukupna vrijednost iz stupca 9 Obrasca »EDN – Mp« (stupac 7),
8. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija iz dopuštenih izvora u novcu i u tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga od pravnih osoba donatora u kunama do vrijednosti propisanoga člankom 11. Zakona (stupac 8),
9. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija iz dopuštenih izvora u novcu i u tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga od fizičkih i pravnih osoba donatora u kunama do vrijednosti propisanoga člankom 11. Zakona (stupac 9),
10. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija iz dopuštenih izvora u novcu i u tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga od fizičkih i pravnih osoba donatora u kunama koji prelazi vrijednost iz članka 11. Zakona iskazan kao zbroj ukupne vrijednosti u stupcu 9 Obrasca »ED – Mf«, ukupne vrijednosti u stupcu 9 Obrasca »ED – Mp«, ukupne vrijednosti u stupcu 11 Obrasca »EDN – Mf« i ukupne vrijednosti u stupcu 11 Obrasca »EDN – Mp« (stupac 10),
11. Pod napomene obvezno se unose podaci iz članka 4. stavka 4. ovoga Pravilnika (stupac 11).
(2) U Evidenciju o primljenim donacijama iz zabranjenih izvora od fizičkih i pravnih osoba – Obrazac »EZD – Gfp« iz članka 3. stavka 4 ovoga Pravilnika, osim općih podataka o nazivu političke stranke/nezavisnog zastupnika/člana predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača/nezavisne liste/kandidata, mjestu sjedišta i adresi/prebivalištu ili boravištu, OIB-u i godini odnosno razdoblju za koju se Evidencija sastavlja, kronološkim se slijedom unose podaci o svim primljenim donacijama u toj godini odnosno razdoblju, i to u ukupnoj vrijednosti za svaki mjesec godine za koju se evidencija sastavlja i u ukupnoj vrijednosti kao zbroju mjesečnih vrijednosti, a prema podacima iz Obrasca »EZD – Mf« i Obrasca »EZD – Mp« iz članka 5. stavka 1.ovoga Pravilnika i Obrasca »EZDN – Mf« i Obrasca »EZDN – Mp« iz članka 5. stavka 2. ovoga Pravilnika. Podaci se unose kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. mjesec primitka donacije (stupac 2),
3. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija iz anonimnih izvora u novcu i u tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga od fizičkih osoba donatora u kunama prema članku 22. stavku 2. Zakona iskazan kao zbroj ukupne vrijednosti u stupcu 6 Obrasca »EZD – Mf« i ukupne vrijednosti u stupcu 8 Obrasca »EZDN – Mf« (stupac 3),
4. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija u novcu i u tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga od fizičkih osoba donatora u kunama iz ostalih nedopuštenih izvora prema članku 22. stavcima 1. i 3. Zakona iskazan kao zbroj ukupne vrijednosti u stupcu 7 Obrasca »EZD – Mf« i ukupne vrijednosti u stupcu 9 Obrasca »EZDN – Mf« (stupac 4),
5. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija od fizičkih osoba donatora u kunama iz zabranjenih izvora prema članku 22. Zakona (stupac 5),
6. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija iz anonimnih izvora u novcu i u tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga od pravnih osoba donatora u kunama prema članku 22. stavku 2. Zakona iskazan kao zbroj ukupne vrijednosti u stupcu 6 Obrasca »EZD – Mp« i ukupne vrijednosti u stupcu 8 Obrasca »EZDN – Mp« (stupac 6),
7. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija u novcu i u tržišnoj vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga od pravnih osoba donatora u kunama iz ostalih nedopuštenih izvora prema članku 22. stavcima 1. i 3. Zakona iskazan kao zbroj ukupne vrijednosti u stupcu 7 Obrasca »EZD – Mp« i ukupne vrijednosti u stupcu 9 Obrasca »EZDN – Mp« (stupac 7),
8. ukupna vrijednost u mjesecu primljenih donacija od pravnih osoba donatora u kunama iz zabranjenih izvora prema članku 22. Zakona (stupac 8),
9. ukupna vrijednost primljenih donacija od fizičkih i pravnih osoba donatora u kunama iz zabranjenih izvora prema članku 22. Zakona (stupac 9),
10. Pod napomene obvezno se unose podaci iz članka 5. stavka 4. ovoga Pravilnika (stupac 10).
Članak 7. (NN 55/13)
(1) Političke stranke dužne su voditi mjesečnu Evidenciju o primljenim članarinama i članskim doprinosima – Obrazac »E – M« dnevno za svaki mjesec kalendarske godine.
(2) Politička stranka dužna je s danom 31. prosincem sastaviti godišnju Evidenciju o primljenim članarinama i članskim doprinosima – Obrazac »E – G« u kalendarskoj godini, a na temelju mjesečnih podataka iz Obrasca »E – M« iz stavka 1. ovoga članka. Politička stranka dužna je Evidenciju o primljenim članarinama i članskim doprinosima – Obrazac »E – G« sastaviti najkasnije u roku od trideset (30) dana od isteka kalendarske godine za koju se Evidencija sastavlja.
(3) Članarinom se u smislu članka 10. stavka 1. Zakona i ovoga Pravilnika smatra redoviti novčani iznos što ga član političke stranke plaća na način i pod uvjetima utvrđenim statutom ili drugim aktom političke stranke.
(4) Evidencija o primljenim članarinama i članskim doprinosima – Obrazac »E – M« iz stavka 1. ovoga članka jest evidencija o dnevnim i ukupnim primicima članarina iz stavka 3. ovoga članka koje politička stranka primi u jednom mjesecu kalendarske godine za koju se vodi Evidencija.
(5) U Evidenciju o primljenim članarinama i članskim doprinosima – Obrazac »E – M«, osim općih podataka o nazivu političke stranke, mjestu sjedišta/adresi političke stranke, OIB-u političke stranke i mjesecu u godini za koju se Evidencija vodi, kronološkim se slijedom unose podaci o svim primljenim članarinama i članskim doprinosima političke stranke u tom mjesecu kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. ime i prezime člana političke stranke uplatitelja članarine (stupac 2),
3. adresa prebivališta ili boravišta člana političke stranke uplatitelja članarine (mjesto, ulica i kućni broj) (stupac 3),
4. OIB člana političke stranke uplatitelja članarine (stupac 4),
5. datum uplate članarine (stupac 5),
6. iznos u gotovu novcu uplaćene članarine u kunama (stupac 6),
7. iznos na žiroračun uplaćene članarine u kunama (stupac 7),
8. napomene (stupac 8).
(6) U Evidenciji o primljenim članarinama i članskim doprinosima – Obrascu »E – M«, podaci o iznosima primljenih članarina na kraju mjeseca moraju se zbrojiti zbog unosa mjesečnog podatka u Obrazac »E – G« iz stavka 2. ovoga članka.
(7) U Evidenciju o primljenim članarinama i članskim doprinosima – Obrazac »E – G«, osim općih podataka o nazivu političke stranke, mjestu sjedišta/adresi političke stranke, OIB-u političke stranke i godini za koju se Evidencija sastavlja, kronološkim se slijedom unose podaci o svim primljenim članarinama i članskim doprinosima političke stranke u toj godini, i to u ukupnom iznosu za svaki mjesec godine za koju se evidencija sastavlja i u ukupnom godišnjem iznosu kao zbroj mjesečnih iznosa, a prema podacima iz Obrazaca »E – M«. Podaci se unose kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. mjesec primitka članarine (stupac 2),
3. ukupni iznos u mjesecu uplaćenih članarina u gotovu novcu u kunama (stupac 3),
4. ukupni iznos u mjesecu uplaćenih članarina na žiroračun u kunama (stupac 4),
5. napomene (stupac 5).
(8) Evidencije o primljenim članarinama i članskim doprinosima – Obrazac »E – M« iz stavka 1. ovoga članka i Obrazac »E – G« iz stavka 2. ovoga članka ovjerava pečatom i potpisom odgovorna osoba političke stranke.
(9) Obrasci Evidencija o primljenim članarinama i članskim doprinosima – Obrazac »E – M« iz stavka 1. ovoga članka i Obrazac »E – G« iz stavka 2. ovoga članka, nalaze se u prilogu i sastavni su dio ovoga Pravilnika.
Članak 8. (NN 93/11)
(1) Političke stranke, nezavisni zastupnici, članovi predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača, nezavisne liste i kandidati dužni su, prema članku 10. stavku 5. Zakona, izdavati Potvrdu o primitku donacije.
(2) Potvrdu o primitku donacije iz stavka 1. ovoga članka političke stranke, nezavisni zastupnici, članovi predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača, nezavisne liste i kandidati dužni su dostaviti donatoru najkasnije u roku od petnaest (15) dana od dana primitka donacije.
(3) Potvrda o primitku donacije izdaje se u dva istovjetna primjerka od kojih jedan zadržava politička stranka/nezavisni zastupnik/član predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabran s liste grupe birača/nezavisna lista/kandidat, a drugi se dostavlja donatoru.
(4) Potvrda o primitku donacije iz stavka 1. ovoga članka sadrži slijedeće podatke:
1. podatke o političkoj stranci/nezavisnom zastupniku/članu predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranom s liste grupe birača/nezavisnoj listi/kandidatu (primatelju donacije): naziv, mjesto sjedišta i adresa/prebivalište ili boravište, OIB,
2. broj potvrde koji se upisuje kronološkim slijedom,
3. podatke o uplatitelju/davatelju donacije:
3.1. za fizičku osobu donatora: ime i prezime, adresa prebivališta ili boravišta (mjesto, ulica i kućni broj), OIB fizičke osobe donatora/broj putovnice strane fizičke osobe donatora
3.2. za pravnu osobu donatora: naziv, mjesto sjedišta i adresa, OIB pravne osobe donatora, odnosno OIB strane pravne osobe donatora sukladno članku 22. stavka 5. Zakona (stupac 4),
4. podatke o vrsti donacije: u novcu, u davanju proizvoda (navodi se opis danog ili danih proizvoda), u pruženim uslugama (navodi se opis pružene usluge),
5. datum uplate/primitka donacije i iznos uplaćene donacije u kunama ili tržišna vrijednost darovanog proizvoda i/ili usluga u kunama,
6. mjesto i datum izdavanja potvrde,
7. pečat i potpis odgovorne osobe.
(5) Potvrda o primitku donacije nalazi se u prilogu i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Članak 9. (NN 55/13)
(1) Političke stranke dužne su, prema članku 10. stavku 5. Zakona, izdavati Potvrdu o primitku članarine i članskog doprinosa.
(2) Potvrdu o primitku članarine i članskog doprinosa iz stavka 1. ovoga članka politička stranka izdaje članu (uplatitelju članarine i članskog doprinosa) istekom godine u kojoj je članarina primljena, a najkasnije u roku od trideset (30) dana od isteka godine.
(3) Potvrda o primitku članarine i članskog doprinosa iz stavka 1. ovoga članka izdaje se i:
1. istodobno s primitkom članarine i članskog doprinosa ako se članarina uplaćuje izravno u gotovu novcu,
2. na zahtjev člana političke stranke (uplatitelja članarine i članskog doprinosa).
(4) Potvrda o primitku članarine i članskog doprinosa izdaje se u dva istovjetna primjerka od kojih jedan zadržava politička stranka, a druga se dostavlja članu političke stranke (uplatitelju članarine i članskog doprinosa).
(5) Potvrda o primitku članarine i članskog doprinosa iz stavka 1. ovoga članka sadrži sljedeće podatke:
1. podatke o političkoj stranci (primatelju članarine i članskog doprinosa): naziv, adresa i mjesto sjedišta, OIB političke stranke,
2. broj potvrde koji se upisuje kronološkim slijedom,
3. podatke o članu političke stranke (uplatitelju članarine i članskog doprinosa): ime i prezime, adresa prebivališta ili boravišta (mjesto, ulica i kućni broj), OIB
4. podatak o godini i ukupnom iznosu uplaćene članarine i članskog doprinosa u toj godini u kunama. Iznimno, ako se potvrda izdaje prema stavku 3. ovoga članka upisuje se datum uplate i iznos uplaćene članarine i članskog doprinosa izravno u gotovu novcu odnosno datum i iznos uplaćene članarine i članskog doprinosa za razdoblje godine prema zahtjevu uplatitelja članarine i članskog doprinosa.
5. mjesto i datum izdavanja potvrde,
6. pečat i potpis odgovorne osobe.
(6) Politička stranka može Potvrdu o primitku članarine i članskog doprinosa po obliku i sadržaju prilagoditi svojim potrebama, s tim da je obvezna osigurati podatke propisane stavkom 5. ovoga članka.
(7) Potvrda o primitku članarine i članskog doprinosa nalazi se u prilogu i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Članak 10. (NN 55/13)
(1) Političke stranke te nositelji nezavisnih lista i kandidati kojima se sredstva za financiranje izborne promidžbe uplaćuju na njihov poseban račun dužni su, prema članku 24. stavku 1. Zakona, dostaviti izvješće o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i izvješće o troškovima (rashodima) izborne promidžbe.
(2) Političke stranke, nezavisni zastupnici i članovi predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača dužni su, prema članku 26. stavku 1. Zakona, sastaviti izvješće o primljenim donacijama za potporu njihova političkog djelovanja.
(3) Političke stranke, nositelji nezavisnih lista odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati dužni su, prema članku 12. stavku 2. Zakona, javno objaviti iznos cijene i iznos ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe.
Izvješće o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe
Članak 11. (NN 55/13)
(1) Političke stranke te nositelji nezavisnih lista i kandidati kojima se sredstva za financiranje izborne promidžbe uplaćuju na njihov poseban račun dužni su nadležnom izbornom povjerenstvu dostaviti izvješće o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe u roku od 7 dana prije održavanja izbora s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća.
(2) Izvješće iz stavka 1. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (osobno ime odnosno naziv i adresa), datumu uplate donacije, odnosno davanja proizvoda ili pružanja usluga bez naplate, o uplaćenom iznosu donacije, odnosno o tržišnoj vrijednosti darovanog proizvoda i/ili usluge naznačenoj na računu koji ne podliježe naplati te o vrsti svake pojedine donacije.
(3) U slučaju iz članka 15. stavak 1. Zakona, kada politička stranka uplati financijska sredstva za financiranje izborne promidžbe na poseban račun kandidata kojeg je predložila, izvješće kandidata o donacijama iz stavka 1. ovoga članka treba sadržavati i podatke o donacijama koje je primila politička stranka, specificirane sukladno stavku 2. ovoga članka.
(4) U Izvješće iz stavka 1. ovoga članka – Obrazac »IZ – DP«, osim općih podataka o nazivu političke stranke/nositelja nezavisne liste odnosno nositelja liste grupe birača/kandidata, mjestu sjedišta i adresi/prebivalištu ili boravištu, OIB-u, broju posebnog računa za financiranje izborne promidžbe i razdoblju za koje se Izvješće podnosi, kronološkim se slijedom unose podaci kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. ime i prezime fizičke osobe donatora odnosno naziv pravne osobe donatora (stupac 2),
3. adresa prebivališta ili boravišta fizičke osobe donatora odnosno adresa sjedišta pravne osobe donatora – mjesto, ulica i kućni broj (stupac 3),
4. OIB fizičke odnosno pravne osobe donatora (stupac 4),
5. datum uplate donacije/davanja proizvoda i/ili pružanja usluge bez naplate (stupac 5),
6. vrsta donacije (stupac 6)
7. iznos uplaćene donacije u kunama (stupac 7),
8. tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga u kunama (stupac 8),
9. iznos donacije koji je primila politička stranka od fizičke odnosno pravne osobe donatora i uplatila na poseban račun kandidata kojeg je predložila sukladno članku 25. Zakona – popunjavaju samo kandidati koje je predložila politička stranka(stupac 9),
10. ukupna vrijednost primljenih donacija od fizičkih i pravnih osoba donatora (stupac 10).
(5) Obrazac Izvješća o donacijama »IZ – DP« zamjenjuje se novim obrascem koji se nalazi u prilogu i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Izvješće o donacijama za potporu političkog djelovanja
Članak 11.a. (NN 55/13)
(1) Političke stranke, nezavisni zastupnici, članovi predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača koji primaju donacije za potporu njihovog političkog djelovanja dužni su sastaviti Izvješće o primljenim donacijama za potporu političkog djelovanja.
(2) Izvješće iz stavka 1. ovoga članka – Obrazac »IZ-D« treba sadržavati specificirane podatke o donatoru (osobno ime odnosno naziv, adresa i OIB), datumu uplate donacije, odnosno davanja proizvoda ili pružanja usluga bez naplate, o uplaćenom iznosu donacije, odnosno o tržišnoj vrijednosti darovanog proizvoda ili usluge naznačenoj na računu koji ne podliježe naplati te o vrsti svake pojedine donacije.
(3) U Izvješće iz stavka 1. ovoga članka – Obrazac »IZ – D«, osim općih podataka o nazivu političke stranke/nezavisnog zastupnika/člana predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača, mjestu sjedišta i adresi/prebivalištu ili boravištu, OIB-u, broju računa za redovno političko djelovanje i razdoblju za koje se Izvješće podnosi, kronološkim se slijedom unose podaci kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. ime i prezime fizičke osobe donatora odnosno naziv pravne osobe donatora (stupac 2),
3. adresa prebivališta ili boravišta fizičke osobe donatora odnosno adresa sjedišta pravne osobe donatora – mjesto, ulica i kućni broj (stupac 3),
4. OIB fizičke odnosno pravne osobe donatora (stupac 4),
5. datum uplate donacije/davanja proizvoda i/ili pružanja usluge bez naplate (stupac 5),
6. vrsta donacije (stupac 6),
7. iznos uplaćene donacije u kunama (stupac 7),
8. tržišna vrijednost darovanih proizvoda i/ili usluga u kunama (stupac 8),
9. ukupna vrijednost primljenih donacija od fizičkih i pravnih osoba donatora (stupac 9).
(4) Izvješće o donacijama koje političke stranke, nezavisni zastupnici i članovi predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača prime u prvih šest mjeseci tekuće godine za potporu njihovoga političkog djelovanja, političke stranke, nezavisni zastupnici i članovi predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača, dužni su najkasnije do 15. srpnja javno objaviti na svojim web-stranicama.
(5) Izvješće o donacijama za potporu političkog djelovanja iz ovoga članka primljenim u tekućoj godini podnosi se uz financijski izvještaj iz članka 30. Zakona.
(6) Izvješće o primljenim donacijama za potporu političkog djelovanja iz ovoga članka podnosi se na obrascu »IZ – D«, koji se nalazi u prilogu i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe
Članak 11.b. (NN 55/13)
(1) Političke stranke te nositelji nezavisnih lista, odnosno nositelji lista grupe birača i kandidati kojima se sredstva za financiranje izborne promidžbe uplaćuju na njihov poseban račun dužni su nadležnom izbornom povjerenstvu dostaviti izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe u roku od 7 dana prije održavanja izbora.
(2) Izvješće iz stavka 1. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o nazivu pružatelja medijskih usluga, broju i datumu računa za izvršene medijske usluge, broju ugovorenih i izvršenih medijskih usluga, iznosu cijene bez popusta, popustu izraženom u postotku i plaćenom iznosu s popustom.
(3) U Izvješće iz stavka 1. ovoga članka – Obrazac »IZ-MO«, osim općih podataka o nazivu političke stranke/dviju ili više političkih stranaka/nositelja nezavisne liste odnosno nositelja liste grupe birača /kandidata, mjestu sjedišta i adresi/prebivalištu ili boravištu, OIB-u, broju posebnog računa za financiranje izborne promidžbe i razdoblju za koje se Izvješće podnosi, kronološkim se slijedom unose podaci kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. naziv pružatelja medijskih usluga (stupac 2),
3. adresa pružatelja medijskih usluga – mjesto, ulica i kućni broj (stupac 3),
4. OIB pružatelja medijskih usluga (stupac 4),
5. broj i datum računa za izvršene medijske usluge (stupac 5),
6. broj ugovorenih i izvršenih medijskih usluga (stupac 6),
7. iznos cijene medijskih usluga bez popusta (stupac 7),
8. popust izražen u postotku (stupac 8),
9. iznos ostvarenog popusta (stupac 9),
10. plaćeni iznos s popustom (stupac 10),
(4) Izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe iz ovoga članka podnosi se na obrascu »IZ-MO«, koji se nalazi u prilogu i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Izvješće o troškovima (rashodima) izborne promidžbe
Članak 12. (NN 93/11)
(1) Političke stranke te nositelji nezavisnih lista i kandidati kojima se sredstva za financiranje izborne promidžbe uplaćuju na njihov poseban račun dužni su nadležnom izbornom povjerenstvu dostaviti izvješće o troškovima (rashodima) izborne promidžbe, u roku od 7 dana prije održavanja izbora s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća.
(2) Izvješće iz stavka 1. ovoga članka treba sadržavati specificirane podatke o svrsi troška, nazivu i adresi primatelja, datumu isplate, te o isplaćenom iznosu, odnosno iznosu tržišne vrijednosti proizvoda i/ili usluga navedenom na računu koji ne podliježe naplati ako se radi o donacijama u obliku proizvoda i usluga.
(3) U Izvješće iz stavka 1. ovoga članka – Obrazac »IZ – TP« osim općih podataka o nazivu političke stranke/dviju ili više političkih stranaka/nositelja nezavisne liste/kandidata, mjestu sjedišta i adresi/prebivalištu ili boravištu, OIB-u, broju posebnog računa za financiranje izborne promidžbe i razdoblju za koje se Izvješće podnosi, kronološkim se slijedom unose podaci o rashodima temeljem računa dobavljača kako slijedi:
1. redni broj (stupac 1),
2. svrha troška (stupac 2),
3. naziv primatelja (dobavljača) (stupac 3),
4. adresa primatelja (stupac 4),
5. OIB primatelja (dobavljača) (stupac 5),
6. broj i datum računa/ugovora (stupac 6),
7. datum isplate/korištenja proizvoda/ usluge (stupac 7),
8. iznos isplaćenog iznosa u kunama (stupac 8),
9. iznos tržišne vrijednosti darovanih proizvoda i/ili usluga naveden na računu koji ne podliježe naplati ako se radi o donacijama u obliku proizvoda ili usluga u kunama (stupac 9),
10. ukupni iznos troškova (rashoda) izborne promidžbe iskazan kao zbroj iznosa pod rednim brojem 8. i 9. u kunama (stupac 10).
(4) Izvješće o troškovima (rashodima) izborne promidžbe iz ovoga članka podnosi se na obrascu »IZ – TP« koji se nalazi u prilogu i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Objava izvješća o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i o troškovima (rashodima) izborne promidžbe
Članak 13.
(1) Političke stranke, nositelji nezavisnih lista i kandidati dužni su izvješća iz članaka 11. i 12. ovog Pravilnika javno objaviti na svojim web-stranicama ili putem dnevnog tiska (za lokalne izbore u lokalnom dnevnom tisku), najkasnije u roku od 48 sati od isteka rokova iz članaka 11. i 12. ovog Pravilnika.
(2) Pod objavom na web-stranici iz stavka 1. ovoga članka smatra se objava u trajanju od najmanje 30 dana.
Članak 14. (NN 55/13)
(1) Političke stranke te nositelji nezavisnih lista i kandidati kojima se sredstva za financiranje izborne promidžbe uplaćuju na njihov poseban račun dužni su sastaviti i Državnom izbornom povjerenstvu dostaviti Financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe s podacima o ostvarenim prihodima za financiranje izborne promidžbe, izvorima financiranja te o izvršenim rashodima za financiranje izborne promidžbe, u roku od 30 dana nakon održanih izbora.
(2) Sastavni dio financijskog izvještaja iz stavka 1. ovoga članka je izvješće o primljenim donacijama i troškovima izborne promidžbe te izvješće o iznosu cijene i iznosu ostvarenog popusta u cijeni za medijsko oglašavanje izborne promidžbe.
(3) Zaglavlje Financijskog izvještaja o financiranju izborne promidžbe – Obrazac »FIN-IZVJ« sadržava podatke o OIB-u, nazivu političke stranke/dviju ili više političkih stranaka/nositelja nezavisne liste/kandidata, mjestu i adresi sjedišta/prebivališta ili boravišta i broju posebnog računa za financiranje izborne promidžbe, razdoblje za koje se Izvještaj podnosi, datum održavanja te vrsta izbora.
(4) Podaci o prihodima i rashodima za financiranje izborne promidžbe iskazuju se u skladu sa propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija.
(5) Podnožje Izvještaja iz stavka 1. ovoga članka sadržava potpis odgovorne osobe političke stranke/nositelja nezavisne liste/kandidata, pečat političke stranke, podatke o osobi za kontaktiranje: ime i prezime, telefon, telefax i e-mail adresu te mjesto i datum sastavljanja Izvještaja.
(6) Politička stranka je dužna Izvještaj iz stavka 1. ovoga članka uz potpis odgovorne osobe, ovjeriti pečatom političke stranke.
(7) Podaci koji se odnose na novčane iznose u obrazac iz stavka 1. ovoga članka upisuju se u kunama bez lipa.
(8) Uz financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe političke stranke, nositelji nezavisnih lista i kandidati dužni su Državnom izbornom povjerenstvu, na njegov zahtjev, dostaviti svu traženu dokumentaciju.
(9) Političke stranke, nositelji nezavisnih lista i kandidati dužni su financijske izvještaje o financiranju izborne promidžbe, objaviti na svojim web-stranicama ili u dnevnom tisku (za lokalne izbore u lokalnom dnevnom tisku) u roku od 15 dana nakon isteka roka iz stavka 1. ovoga članka.
(10) Pod objavom na web-stranici iz stavka 10. ovoga članka smatra se objava u trajanju od najmanje 90 dana.
(11) Financijski izvještaj o financiranju izborne promidžbe podnosi se na obrascu »FIN-IZVJ« koji se nalazi u prilogu i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Članak 14.a. (NN 55/13)
(1) Političke stranke i nezavisni zastupnici dužni su sastaviti i podnositi financijske izvještaje na način koji je utvrđen propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija.
(2) Članovi predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača dužni su sastaviti te Državnom izbornom povjerenstvu i Državnom uredu za reviziju dostaviti godišnje financijske izvještaje u roku od 60 dana od dana isteka izvještajnog razdoblja.
(3) Godišnji financijski izvještaj iz stavka 2. ovoga članka podnosi se na obrascu »G-FIN-IZVJ« koji se daje u prilogu Pravilnika i koji u zaglavlju sadržava podatke o OIB-u, imenu, mjestu i adresi prebivališta ili boravišta člana predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača, broju posebnog računa za financiranje političke djelatnosti te razdoblje za koje se godišnji financijski izvještaj podnosi.
(4) Podnožje godišnjeg financijskog izvještaja iz stavka 2. ovoga članka sadržava potpis člana predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranog s liste grupe birača, podatke o osobi za kontaktiranje: ime i prezime, telefon, telefaks i e-adresu te mjesto i datum sastavljanja godišnjeg financijskog izvještaja.
(5) Podaci koji se odnose na novčane iznose u obrazac iz stavka 3. ovoga članka upisuju se u kunama bez lipa.
(6) Podaci o prihodima i rashodima iskazuju se u skladu s propisima o vođenju računovodstva neprofitnih organizacija.
(7) Političke stranke, nezavisni zastupnici i članovi predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača uz godišnji financijski izvještaj iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, kao njegov sastavni dio dužni su priložiti:
– godišnji program rada i financijski plan, odnosno program rada za mandatno razdoblje,
– izvješće o donacijama primljenim u toku godine iz članka 11a. ovoga Pravilnika.
(8) Političke stranke, nezavisni zastupnici i članovi predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača dužni su financijske izvještaje iz stavaka 1. i 2. ovoga članka objaviti na svojim web-stranicama u roku od 60 dana od dana isteka izvještajnog razdoblja.
(9) Pod objavom na web-stranici iz stavka 8. ovoga članka smatra se objava u trajanju od najmanje 90 dana.
Članak 15.
(1) U evidencije, izvješća i izvještaje koji se vode sukladno ovom Pravilniku podaci se unose putem računala, strojno, odnosno ručno. Uneseni podaci ne smiju se brisati ni ispravljati; ako se pogriješi, pogrešku treba precrtati vodoravnom crtom, uz pečat i potpis odgovorne osobe.
(2) Pri vođenju obrazaca sukladno ovom Pravilniku mora se osigurati da podaci u roku čuvanja budu raspoloživi i da se u svako doba unutar primjerenog roka mogu učiniti čitljivima. Tijek postupaka mora se zajedno sa svim promjenama dokazati s pomoću sustavne dokumentacije.
(3) Zbog evidentiranja i unosa u propisane evidencije, donacija primljena u stranoj valuti preračunava se u kunsku vrijednost prema srednjem tečaju Hrvatske narodne banke važećem na dan primitka donacije.
Članak 16.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-01/11-01/188
Urbroj: 513-05-02/11-1
Zagreb, 21. travnja 2011.
Članak 7.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-01/11-01/188
Urbroj: 513-05-02/11-11
Zagreb, 1. kolovoza 2011.
Članak 15.
U cijelom tekstu Pravilnika o načinu vođenja evidencija i izdavanja potvrda o primitku dobrovoljnih priloga (donacija) i članarina, izvješćima o primljenim donacijama za financiranje izborne promidžbe i izvješćima o troškovima (rashodima) izborne promidžbe te financijskim izvještajima za financiranje izborne promidžbe (»Narodne novine«, broj 24/11 i 61/11) riječi »zastupnik nacionalnih manjina« u odgovarajućem broju i padežu brišu se, a riječi »nezavisni članovi predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave« zamjenjuju se riječima »članovi predstavničkih tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave izabrani s liste grupe birača« u odgovarajućem broju i padežu.
Članak 16.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-01/13-01/183
Urbroj: 513-05-02/13-3
Zagreb, 3. svibnja 2013.