Baza je ažurirana 02.01.2025. 

zaključno sa NN 135/24

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

Uredba o mjerilima razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme – PROČIŠĆENI TEKST
Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

Na temelju članka 25. stavka 3. Zakona o elektroničkim komunikacijama (»Narodne novine«, br. 73/2008 i 90/2011), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 21. studenoga 2012. godine donijela

 

UREDBU O MJERILIMA RAZVOJA ELEKTRONIČKE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE I DRUGE POVEZANE OPREME

PROČIŠĆENI TEKST (NN 131/1292/15, 10/21)

I. OPĆE ODREDBE

Sadržaj Uredbe

Članak 1.

Ovom se Uredbom propisuju mjerila razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme, što obuhvaća mjerila za izradu te uvjete i način planiranja u dokumentima prostornog uređenja, u dijelu koji se odnosi na elektroničku komunikacijsku infrastrukturu i drugu povezanu opremu.

Primjena načela gradnje integrirane infrastrukture

Članak 2. (NN 92/15)

(1) Gradnja elektroničke komunikacijske infrastrukture planira se, u načelu, u koridoru ili trasi drugih infrastruktura (u daljnjem tekstu: načelo gradnje integrirane infrastrukture).

(2) Načelo gradnje integrirane infrastrukture obuhvaća usklađenje planiranih trasa elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme s trasama drugih infrastruktura u odnosu na smještaj u prostoru i rokove gradnje.

(3) Zajedničko korištenje koridora i/ili područja u svrhu gradnje integrirane infrastrukture planira se u strateškim dokumentima prostornog uređenja iz članka 3. ove Uredbe.

II. STRATEŠKI DOKUMENTI PROSTORNOG UREĐENJA

Planiranje elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme

Članak 3.

(1) U postupku izrade prostornih planova županija, Grada Zagreba, gradova i općina te generalnih urbanističkih planova infrastrukturni operatori obvezni su dostaviti stanje postojeće i planirane elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme na razini trasa glavnih kabela, međužupanijskih i međudržavnih poveznica i čvorišta elektroničkih komunikacijskih mreža i njihovih poveznica u nepokretnoj komunikacijskoj mreži, kao i stanje postojeće i planirane elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme u mrežama pokretnih komunikacija.

(2) U planovima iz stavka 1. ovoga članka prikazuje se stanje postojeće elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme u nepokretnoj komunikacijskoj mreži i u mrežama pokretnih komunikacija te se planiraju koridori i područja za buduću gradnju i/ili rekonstrukciju elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme, kao i mogući sadržaji tih koridora i područja.

(3) U planovima iz stavka 1. ovoga članka, na temelju iskazanog interesa jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, trgovačkih društava u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske, ustanova i drugih zainteresiranih korisnika, planiraju se zajednički koridori i područja za buduću gradnju i/ili rekonstrukciju elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme, kao i mogući sadržaji tih koridora i područja.

Mjerila za planiranje nepokretne komunikacijske mreže

Članak 4.

(1) Gradnja i/ili rekonstrukcija elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme u nepokretnoj elektroničkoj komunikacijskoj mreži planira se podzemno, slijedeći koridore prometnica, željezničkih pruga i drugih vrsta infrastrukture. Iznimno, u svrhu bitnog skraćivanja trase, koridor se može planirati i izvan koridora prometnica, željezničkih pruga ili drugih vrsta infrastrukture, u skladu s dokumentom prostornog uređenja.

(2) Dokumentima prostornog uređenja planira se elektronička komunikacijska infrastruktura i druga povezana oprema na način kojim se ne ograničuje razvoj elektroničke komunikacijske mreže i elektroničke komunikacijske infrastrukture.

(3) Moguće ograničenje u pogledu korištenja vrste infrastrukture (npr. zračna/podzemna elektronička komunikacijska infrastruktura, samostojeći antenski stupovi i drugo) prema namjeni prostora mora sadržavati i zamjensko rješenje, kako se propisanim ograničenjem ne bi ugrozila mogućnost i kakvoća pružanja određene elektroničke komunikacijske usluge, odnosno obavljanje djelatnosti elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga.

Mjerila za planiranje komunikacijske mreže za pružanje usluga uz uporabu radiofrekvencijskog spektra

Članak 5. (NN 92/15)

(1) Planiranje položaja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme u pokretnim komunikacijskim mrežama (samostojećih antenskih stupova) utvrđuje se na temelju podloge koju čini objedinjeni plan razvoja pokretne komunikacijske infrastrukture (u daljnjem tekstu: objedinjeni plan).

(2) Objedinjeni plan, koji obuhvaća usklađene planove svih operatora pokretnih komunikacija u Republici Hrvatskoj, s najmanjim potrebnim brojem samostojećih antenskih stupova u svakoj županiji i Gradu Zagrebu, operatori pokretnih komunikacija zajednički podnose na prethodnu suglasnost Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti (u daljnjem tekstu: Agencija). Objedinjeni plan, na koji je prethodnu suglasnost dala Agencija, a koji je sastavni dio ove Uredbe, objavljuje se u skladu s člankom 14. ove Uredbe.

(3) Odredbe za provođenje prostornih planova županija i Grada Zagreba ne smiju umanjivati i/ili ograničavati elektroničke komunikacijske zone koje su na temelju objedinjenog plana iz stavka 1. ovoga članka unesene u grafički prikaz tih prostornih planova.

(4) Opći uvjeti postavljanja samostojećih antenskih stupova moraju sadržavati odredbe o gradnji samostojećih antenskih stupova unutar i izvan građevinskih područja, na način da se omogući kvalitetno pokrivanje radijskim signalom.

(5) Opći uvjeti postavljanja samostojećih antenskih stupova mogu obuhvaćati ograničenje visine stupa, potrebu za maskirnim rješenjima stupa i posebne boje stupa, u svrhu uklapanja u prostor.

(6) Unutar građevinskog područja samostojeći antenski stupovi planiraju se u industrijskim i poslovnim zonama. Iznimno, samostojeći antenski stupovi mogu se planirati i u stambenim i mješovitim zonama, gdje su građevine pretežito (80% i više) u visini koja ne prelazi prizemlje i dva kata, ako kvalitetno pokrivanje radijskim signalom planirane elektroničke komunikacijske zone polumjera do 500 m ne bi bilo moguće postavljanjem antenskih prihvata.

(7) U grafičkom prikazu dokumenata prostornog uređenja određuje se elektronička komunikacijska zona za smještaj samostojećeg antenskog stupa u polumjeru od 1000 do 3000 m, unutar koje je moguće postaviti samo jedan antenski stup. Iznimno, moguće je postaviti dodatni antenski stup unutar jedne elektroničke komunikacijske zone ako je to uvjetovano ograničenjima iz stavka 5. ovoga članka.

(8) Novi samostojeći antenski stup planira se na udaljenosti od postojećeg antenskog stupa koja u najmanjoj mjeri utječe na okoliš, na način da se ovisno o lokacijskim i prostornim uvjetima određuje elektronička komunikacijska zona unutar koje je moguće postaviti samo jedan antenski stup.

(9) Antenski prihvati, koji se postavljaju na postojeće građevine, ne planiraju se u dokumentima prostornog uređenja.

(10) Planiranje položaja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme za potrebe drugih korisnika radiofrekvencijskog spektra utvrđuje se putem iskaza interesa u postupku donošenja prostornih planova.

III. PROVEDBENI DOKUMENTI PROSTORNOG UREĐENJA

Planiranje svjetlovodne distribucijske mreže

Članak 6.

(1) Svjetlovodne distribucijske mreže planiraju se u skladu s pravilima struke, na način da omoguće razvoj elektroničkih komunikacijskih mreža otvorenog pristupa, imajući u vidu namjenu građevina na području planiranja te planirani broj/kapacitet svjetlovodnih niti po korisniku usluga.

(2) Svjetlovodna distribucijska mreža planira se kao jedinstvena mreža u skladu s načelom zajedničkog korištenja, koja može zadovoljiti sve potrebe korisnika usluga.

(3) Područje svjetlovodne distribucijske mreže planira se na način da omogućuje pružanje elektroničkih komunikacijskih usluga te upravljanje, daljinska mjerenja i nadzor komunalnih sustava.

Članak 7.

(1) Područje obuhvata svjetlovodne distribucijske mreže utvrđuje se ovisno o broju i kapacitetu izgrađenih i planiranih korisničkih jedinica. Korisničkim jedinicama u smislu mogućnosti povezivanja na svjetlovodnu distribucijsku mrežu smatraju se jedinice u stambenim i poslovnim građevinama te razni komunalni objekti (semafori, trafo-stanice, precrpne stanice, nadzorne kamere i slično).

(2) Područje svjetlovodne distribucijske mreže planira se na način da omogući povezivanje svih postojećih i planiranih građevina i objekata iz stavka 1. ovoga članka na tu mrežu. Područja su logične cjeline s obzirom na mogućnosti povezivanja sučelja vanjske pristupne elektroničke komunikacijske mreže građevine ili objekta tog područja do distribucijskog čvora (pristupnog čvora).

(3) Zamišljena pravocrtna linija, koja povezuje sučelje vanjske pristupne elektroničke komunikacijske mreže građevine ili objekta i distribucijski čvor (pristupni čvor), u pravilu mora obuhvatiti područja pokrivanja svjetlovodne distribucijske mreže, kako bi se izbjeglo nepovezivanje manjih dijelova određenog područja ili nepovezivanje određenih objekata na mrežu.

(4) Područje svjetlovodne distribucijske mreže ovisi o broju korisnika izračunatom prema podacima iz stavka 1. ovoga članka, na način da se određuju područja koja obuhvaćaju, u pravilu, od 500 do 1500 korisničkih jedinica.

Članak 8.

(1) Za svako područje svjetlovodne distribucijske mreže planira se najmanje jedan ili više distribucijskih čvorova (pristupnih čvorova).

(2) Distribucijski čvor (pristupni čvor) smješta se u uličnom ormaru ili kontejneru, ili u tehničkom prostoru građevine koji služi za smještaj opreme elektroničkih komunikacijskih mreža.

(3) U provedbenim dokumentima prostornog uređenja planira se postavljanje uličnih ormara ili kontejnera. Ulični ormari u pravilu se postavljaju uz ograde ili građevine, i to neposredno u liniji trase kojom prolazi elektronička komunikacijska infrastruktura. Ako je udaljenost do ograde ili građevine veća od tri duljine uličnog ormara, ulični ormar može se postaviti i uz rub nogostupa.

Kabelska kanalizacija

Članak 9.

(1) U provedbenim dokumentima prostornog uređenja u sklopu planiranja elektroničke komunikacijske infrastrukture planiraju se trase kabelske kanalizacije.

(2) U urbanim područjima u pravilu se planira gradnja kabelske kanalizacije bez obzira na broj planiranih kabela elektroničke komunikacijske mreže.

(3) Trase kabelske kanalizacije gradova i naselja planiraju se podzemno u zonama pješačkih staza ili zelenih površina, gdje god je to moguće, ili prema načelu gradnje integrirane infrastrukture.

(4) Prigodom određivanja položaja kabelskih zdenaca u prostoru, određivanja njihove međusobne udaljenosti i odabira tipičnih profila cijevi kabelske kanalizacije uzet će se u obzir svojstva i značajke svjetlovodnih kabela i svjetlovodnih vlakana, kao što su male dimenzije, tehnološki složenija izrada nastavaka te slabljenje na mjestu spojeva.

Članak 10.

(1) Trase kabelske kanalizacije planiraju se s obje strane ulice u građevinskom području, a s jedne strane ceste izvan građevinskog područja.

(2) Na križanjima i spajanjima ulica i cesta potrebno je planirati prijelaze kabelske kanalizacije na drugu stranu ulice ili ceste.

(3) Kapacitet kabelske kanalizacije planira se na način da omogući postavljanje najmanje:

1. četiri cijevi unutar stambenog naselja po glavnim trasama kabelske kanalizacije,

2. dvije cijevi unutar stambenog naselja po odvojcima i ograncima kabelske kanalizacije,

3. šest cijevi unutar poslovnih i stambeno-poslovnih zona,

4. ako se po određenoj trasi planira i polaganje spojnih kabela, broj cijevi iz točaka 1., 2. i 3. ovoga stavka povećava se za dvije cijevi,

5. dvije cijevi uz lokalne i županijske ceste,

6. četiri cijevi uz međužupanijske i magistralne ceste te u pojasu autocesta.

Članak 11.

U provedbenim dokumentima prostornog uređenja kabelska kanalizacija planira se za priključenje građevina na elektroničku komunikacijsku mrežu zajedno s drugim komunalnim priključcima.

IV. PROVEDBENE ODREDBE ZA GRADNJU ELEKTRONIČKE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE

Članak 12.

(1) U svrhu gradnje samostojećeg antenskog stupa nije potrebno formirati posebnu građevnu česticu, već se aktom, kojim se odobrava gradnja, ako se takav akt izdaje, ili projektnom dokumentacijom samo određuje obuhvat zahvata.

(2) Samostojeći antenski stup, koji se planira na novoj lokaciji, mora imati značajke koje omogućuju prihvat svih zainteresiranih operatora pokretnih komunikacija i drugih korisnika, osim u iznimnim slučajevima kad radi zaštite prostora, prirodne ili kulturne baštine nadležno središnje tijelo državne uprave ne odredi drukčije.

(3) Operatori pokretnih komunikacija svoju zainteresiranost za postavljanje opreme na samostojeći antenski stup infrastrukturnog operatora iz stavka 2. ovoga članka dokazuju iskazivanjem interesa na obrascu iz Dodatka 1. koji je tiskan uz ovu Uredbu i čini njezin sastavni dio.

(4) Ako je unutar planirane elektroničke komunikacijske zone već izgrađen samostojeći antenski stup koji nema slobodan prostor za prihvat drugih operatora, tada je moguće graditi zamjenski antenski stup ili rekonstruirati postojeći antenski stup. Iznimno, ako gradnja zamjenskog antenskog stupa ili rekonstrukcija postojećeg antenskog stupa nije ostvariva, moguće je graditi novi antenski stup za druge operatore na temelju suglasnosti Agencije. Agencija će odobriti zahtjev za davanje suglasnosti za gradnju novoga antenskog stupa ako je ispunjeno jedno od sljedećih mjerila:

1. gradnja zamjenskog antenskog stupa ili rekonstrukcija postojećeg antenskog stupa dovela bi do bitnog poremećaja područja pokrivanja radijskim signalom,

2. gradnja zamjenskog antenskog stupa ili rekonstrukcija postojećeg antenskog stupa dovela bi do poremećaja u pružanju usluga koji se smatra sigurnosnim incidentom prema posebnom propisu o zaštiti sigurnosti i cjelovitosti mreža i usluga operatora elektroničkih komunikacija.

(5) U provedbenim dokumentima prostornog uređenja planira se uporaba postojećeg slobodnog prostora u izgrađenoj kabelskoj kanalizaciji, primjenom tehnologije mikrocijevi namijenjenih za mikro-svjetlovodne kabele.

(6) Cijevi malog promjera i cijevi promjera od 50 mm predstavljaju uobičajeno rješenje pri gradnji kabelske kanalizacije. Mikrocijevi se polažu kao mikrocijevna struktura u rov pored cijevi malog promjera, ili umjesto njih, kao uobičajeno rješenje pri gradnji kabelske kanalizacije.

(7) Gradnja kabelske kanalizacije može se izvesti i tehnologijom minirovova i mikrorovova.

(8) Ako na području planirane svjetlovodne distribucijske mreže ne postoji provedbeni dokument prostornog uređenja ili taj dokument ne sadrži planirane lokacije distribucijskih čvorova, distribucijski čvor smješta se u tipskom uličnom ormaru i postavlja nad trasom postojeće kabelske kanalizacije.

V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Usklađivanje dokumenata prostornog uređenja

Članak 13.

(1) Obvezuju se jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da usklade odredbe dokumenata prostornog uređenja iz svojeg djelokruga s odredbama ove Uredbe prigodom njihove prve izrade, ili prve izrade njihovih izmjena i/ili dopuna nakon stupanja na snagu ove Uredbe.

(2) Do usklađenja dokumenata prostornog uređenja s odredbama ove Uredbe neposredno se primjenjuje ova Uredba.

Objedinjeni plan i plan radiodifuzijske mreže

Članak 14.

(1) Objedinjeni plan, koji obuhvaća usklađene planove svih operatora pokretnih komunikacija u Republici Hrvatskoj na dan stupanja na snagu ove Uredbe, naveden je u Dodatku 2. ove Uredbe, koji je tiskan uz ovu Uredbu i čini njezin sastavni dio. Objedinjeni plan sastoji se od tekstualnog i grafičkog dijela, pri čemu se grafički dio objedinjenog plana ne objavljuje u »Narodnim novinama«, već na internetskim stranicama Agencije.

(2) Plan razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture u radiodifuzijskim mrežama naveden je u Dodatku 3. ove Uredbe, a sastoji se od tekstualnog dijela koji je tiskan uz ovu Uredbu i čini njezin sastavni dio.

(3) Operatori pokretnih komunikacija i operatori radiodifuzijskih mreža mogu dostaviti ministarstvu nadležnom za elektroničke komunikacije, uz prethodnu suglasnost Agencije, prijedlog novoga objedinjenog plana, odnosno prijedlog novoga plana razvoja radiodifuzijske mreže. U postupku davanja prethodne suglasnosti Agencija provodi javnu raspravu.

(4) Ministar nadležan za elektroničke komunikacije predložit će Vladi Republike Hrvatske, na temelju dostavljenog prijedloga iz stavka 3. ovoga članka, izmjene i dopune ove Uredbe.

Stupanje na snagu Uredbe

Članak 15.

Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 344-03/12-01/07

Urbroj: 50301-05/05-12-3

Zagreb, 21. studenoga 2012.

Prijelazne i završne odredbe iz NN 92/15

Članak 4.

Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Prrijelazne i završne odredbe iz NN 10/21

Članak 2.

Dodatak 2. iz članka 14. stavka 1. zamjenjuje se novim Dodatkom 2. koji je tiskan uz ovu Uredbu i čini njezin sastavni dio.

Dodatak 3. iz članka 14. stavka 2. zamjenjuje se novim Dodatkom 3. koji je tiskan uz ovu Uredbu i čini njezin sastavni dio.

Članak 3.

Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

 

 

 

DODATAK 1.

Obrazac za Iskaz interesa

Infrastrukturni operator:

             (naziv) ______________________

            (sjedište) ______________________

______________________

Zagreb, (nadnevak)

ISKAZ INTERESA

PREDMET: LOKACIJA __________________________________

Zemljopisne odrednice: _________________________

                                      _________________________

Ovim se zbirno iskazuje interes operatora pokretnih komunikacija za gradnju samostojećeg antenskog stupa koji se nalazi u planiranoj elektroničkoj komunikacijskoj zoni u _________________ županiji/Gradu Zagrebu, na kčbr. ______, k.o. ______________.

Za predmetnu lokaciju interes su iskazali:

Operator

Iskaz interesa

Broj potrebnih polja

Broj antena

Potrebna visina vrha polja

Infrastrukturni operator

 DA      NE

     

Operator korisnik

 DA      NE

     

Operator korisnik

 DA      NE

     

UKUPNO

     

Budući da je na predmetnoj lokaciji potrebna gradnja samostojećeg antenskog stupa za zainteresirane operatore ________, ________ i _________, predlaže se gradnja samostojećeg antenskog stupa _________, visine ______ m.

Ime i prezime i potpis odgovorne osobe    ____________________

DODATAK 2. (NN 92/15, 10/21)

OBJEDINJENI PLAN RAZVOJA POKRETNE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE

 

DODATAK 3. (NN 92/15, 10/21)

PLAN RAZVOJA ELEKTRONIČKE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE U RADIODIFUZIJSKIM MREŽAMA