Baza je ažurirana 16.12.2024. 

zaključno sa NN 123/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 78/2010 (23.06.2010.):

 

MINISTARSTVO PRAVOSUĐA

Na temelju članka 13. stavka 2. Zakona o probaciji (»Narodne novine« broj 153/09), ministar pravosuđa donosi

 

PRAVILNIK O NAČINU OBAVLJANJA PROBACIJSKIH POSLOVA

OPĆE ODREDBE

Članak 1.

(1) Ovim pravilnikom uređuje se način obavljanja probacijskih poslova, sukladno Zakonu o probaciji.

(2) Osoba uključena u probaciju dužna je surađivati sa službenicima probacije.

(3) U obavljanju probacijskih poslova službenik probacije neposredno surađuje s članovima obitelji osobe uključene u probaciju, stručnjacima, različitim ustanovama i udrugama u lokalnoj zajednici u kojoj osoba uključena u probaciju živi, a koji su značajni u njenoj socijalnoj reintegraciji.

(4) Probacijski poslovi se obavljaju uz poštivanje dostojanstva osobe uključene u probaciju, na temelju načela jednakosti i dobrovoljnosti.

(5) Za obavljanje probacijskih poslova nadležan je ured za probaciju (dalje u tekstu: Ured) prema mjestu prebivališta odnosno boravišta osobe uključene u probaciju.

PROCJENA KRIMINOGENIH RIZIKA I TRETMANSKIH POTREBA POČINITELJA

Članak 2.

(1) Procjena kriminogenih rizika i tretmanskih potreba počinitelja (dalje u tekstu: Procjena) provodi se u svrhu određivanja sadržaja pojedinačnog programa postupanja, njegove evaluacije, radi izrade izvješća sudu prilikom odlučivanja o izboru kaznenopravne sankcije i kada nadležno tijelo to izričito zatraži.

(2) Procjenu provodi službenik probacije koji je prethodno završio program izobrazbe, sukladno Pravilniku o izobrazbi službenika probacije.

(3) Procjena se obavlja analizom podataka iz sljedećih područja: kriminalno ponašanje, smještaj, obrazovanje, stručna osposobljenost i zaposlenje, upravljanje financijama i prihodima, stil života i socijalne veze, zlouporaba droga i alkohola, emocionalno stanje i prilagodba, ponašanje i stavovi, zdravstveno stanje i drugih podataka koji mogu doprinijeti kvaliteti procjene.

(4) Za izradu Procjene koriste se podaci dobiveni od počinitelja, članova njegove obitelji, a po potrebi i od osoba koje bi mogle imati saznanja o podacima važnim za Procjenu te podaci iz postojeće relevantne dokumentacije o osobi uključenoj u probaciju (presuda, sudska rješenja, nalazi i mišljenja liječnika i drugih stručnjaka, izvješća centra za socijalnu skrb, izvješća o tijeku izvršavanja kazne zatvora i dr.).

IZRADA POJEDINAČNOG PROGRAMA POSTUPANJA

Članak 3.

(1) Prijedlog pojedinačnog programa postupanja izrađuje službenik probacije na temelju Procjene i razgovora s osobom uključenom u probaciju te dokumentacije o osobi uključenoj u probaciju.

(2) Pojedinačni program postupanja (dalje u tekstu: Program) donosi voditelj nadležnog Ureda.

(3) Program sadrži podatke o osobi uključenoj u probaciju, sankciji, posebnim obvezama, utvrđenim kriminogenim čimbenicima, postupke usmjerene na njihovo otklanjanje, aktivnosti koje će se poduzimati i rokove za njihovo provođenje te nositelje pojedinih aktivnosti.

(4) Program utvrđuje učestalost kontakata službenika probacije i osobe uključene u probaciju, osim ako ovim Pravilnikom nije drugačije propisano.

(5) Program se redovito preispituje na način određen ovim Pravilnikom, a ovisno o vrsti sankcije ili mjere koja je izrečena osobi uključenoj u probaciju.

Članak 4.

(1) Službenik probacije će na jednostavan i razumljiv način upoznati osobu uključenu u probaciju sa sadržajem Programa, koji ona svojim potpisom prihvaća.

(2) Osobi uključenoj u probaciju uručit će se sažetak programa.

(3) Ako osoba ne prihvati Program, Ured će odmah izvijestiti sud odnosno državnog odvjetnika o nemogućnosti izvršavanja sankcije ili mjere.

NADZOR IZVRŠAVANJA OBVEZA PREMA RJEŠENJU DRŽAVNOG ODVJETNIKA KADA ODLUČUJE O KAZNENOM PROGONU PREMA NAČELU SVRHOVITOSTI

Članak 5.

(1) Kada su odlukom državnog odvjetnika o uvjetnom odbačaju kaznene prijave ili o uvjetnom odustanku od kaznenog progona počinitelju određene obveze prema Zakonu o kaznenom postupku, Ured će, nakon zaprimanja odluke, započeti s nadzorom počiniteljevih obveza u najkraćem mogućem roku vodeći računa o prirodi obveze.

(2) Izvješće o nadzoru preuzetih obveza Ured će pravodobno dostaviti državnom odvjetniku.

POSTUPAK IZVRŠAVANJA UVJETNE OSUDE SA ZAŠTITNIM NADZOROM

Članak 6.

(1) Ured će u roku od 7 dana od zaprimanja pravomoćne i izvršne presude pozvati osuđenika kojemu je izrečena uvjetna osuda sa zaštitnim nadzorom.

(2) Ako se osuđenik kojemu je uredno uručen poziv ne odazove ili ne opravda nedolazak, ili mu se ne može dostaviti poziv jer nije prijavio promjenu adrese ili je očito da izbjegava primitak poziva, Ured će odmah o tome izvijestiti nadležni sud.

(3) Ured osuđenika može pozvati i telekomunikacijskim sredstvima, o čemu se sačinjava službena zabilješka.

Članak 7.

(1) U prvom neposrednom kontaktu službenik probacije će upoznati osuđenika s načinom izvršavanja sankcije te njegovim pravima i obvezama.

(2) Najkasnije u roku od 30 dana od dana javljanja osuđenika, Ured će donijeti Program, sukladno članku 3. i 4. ovoga Pravilnika i dostaviti ga nadležnom sudu.

(3) Radi izvršavanja Programa službenik probacije u redovitom je kontaktu s osuđenikom, a najmanje svakih 14 dana.

(4) Svaka četiri mjeseca Ured izvješćuje nadležni sud o tijeku izvršavanja Programa.

(5) Osuđenika se na pogodan način upoznaje sa sadržajem izvješća koje se dostavlja nadležnom sudu.

Članak 8.

Ako službenik probacije utvrdi da osuđenik ne ispunjava obveze utvrđene Programom ili ga državni odvjetnik obavijesti o postojanju osnovane sumnje da je osuđenik počinio kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti, Ured će o tome izvijestiti nadležni sud i predložiti preispitivanje izvršavanja izrečene sankcije.

Članak 9.

(1) Ured može nadležnom sudu predložiti obustavu provođenja zaštitnog nadzora i prije isteka roka provjeravanja, ako je ostvaren Program.

(2) Po isteku uvjetne osude sa zaštitnim nadzorom, odnosno završetku zaštitnog nadzora Ured izrađuje zaključno izvješće o uspješnosti Programa i dostavlja ga nadležnom sudu.

POSTUPAK IZVRŠAVANJA RADA ZA OPĆE DOBRO NA SLOBODI

Članak 10.

(1) Ured će odmah, a najkasnije u roku od 7 dana od zaprimanja pravomoćne i izvršne presude pozvati osuđenika kojemu je kazna zatvora zamijenjena radom za opće dobro na slobodi.

(2) Ako se osuđenik kojemu je uredno uručen poziv ne odazove ili ne opravda nedolazak, ili mu se ne može dostaviti poziv jer nije prijavio promjenu adrese ili je očito da izbjegava primitak poziva, Ured će odmah o tome izvijestiti nadležni sud.

(3) Ured može pozvati osuđenika i telekomunikacijskim sredstvima, o čemu se sačinjava službena zabilješka.

(4) Ured će, na način određen u stavku 1., 2. i 3. ovog članka, postupati i kada državni odvjetnik odbaci kaznenu prijavu ili odustane od kaznenog progona a počinitelj je preuzeo obvezu rada za opće dobro na slobodi.

Članak 11.

(1) U prvom neposrednom kontaktu službenik probacije će upoznati osuđenika ili počinitelja s načinom izvršavanja sankcije te njegovim pravima i obvezama.

(2) Najkasnije u roku od 30 dana od dana javljanja osuđenika ili počinitelja Ured će donijeti Program, sukladno članku 3. i 4. ovoga Pravilnika i dostaviti ga nadležnom sudu odnosno državnom odvjetniku.

(3) Ured će posebnom odlukom utvrditi mjesto, početak i trajanje rada za opće dobro i dostaviti je osuđeniku ili počinitelju te ustanovi ili pravnoj osobi u kojoj će se izvršavati sankcija.

Članak 12.

(1) Ured te ustanova ili pravna osoba u kojoj osuđenik ili počinitelj izvršava rad za opće dobro po potrebi razmjenjuju informacije vezane uz izvršavanje ove sankcije odnosno obveze.

(2) Ustanova ili pravna osoba u kojoj se izvršava rad za opće dobro dužna je voditi evidenciju o broju odrađenih sati rada za opće dobro, koju nakon polovice izvršenog rada odnosno po završetku dostavlja nadležnom Uredu.

Članak 13.

(1) Nakon polovice izvršenog rada za opće dobro na slobodi Ured izvješćuje nadležni sud odnosno državnog odvjetnika o tijeku izvršavanja Programa.

(2) Po završetku rada za opće dobro na slobodi, odnosno vremena u kojemu se sankcija ili obveza trebala izvršiti Ured izrađuje zaključno izvješće te ga dostavlja nadležnom sudu odnosno državnom odvjetniku.

Članak 14.

(1) Ustanova ili pravna osoba će odmah, pisanim putem, izvijestiti Ured ako osuđenik odnosno počinitelj iz bilo kojeg razloga ne obavlja rad za opće dobro na slobodi te dostaviti evidenciju o broju odrađenih sati.

(2) U slučaju iz stavka 1. Ured će odmah, a najkasnije u roku od 3 dana, pozvati osuđenika odnosno počinitelja, utvrditi razloge neobavljanja rada, upozoriti na posljedice neizvršavanja sudske presude odnosno preuzete obveze, i savjetovati ga. O učinjenom Ured će sastaviti službenu zabilješku i po potrebi izvijestiti nadležni sud odnosno državnog odvjetnika i predložiti preispitivanje izvršavanja izrečene sankcije odnosno preuzete obveze.

(3) Ako se osuđenik odnosno počinitelj ne odazove pozivu iz stavka 2. ovog članka, postupit će se u skladu s člankom 10. stavak 2. i 3. ovog Pravilnika.

Članak 15.

(1) Odluku o odgodi ili prekidu rada za opće dobro na slobodi Ured će donijeti nakon provedenog postupka u kojem će utvrditi postojanje razloga za odgodu ili prekid.

(2) Odluku iz stavka 1. ovog članka Ured će dostaviti osuđeniku odnosno počinitelju te nadležnom sudu odnosno državnom odvjetniku.

NADZOR NAD IZVRŠAVANJEM MJERE OPREZA OBVEZE REDOVITOG JAVLJANJA ODREĐENOJ OSOBI ILI DRŽAVNOM TIJELU

Članak 16.

(1) Ured vodi evidenciju o izvršavanju rješenja nadležnog suda odnosno državnog odvjetnika kojim je određena primjena mjere opreza redovitog javljanja.

(2) O neizvršavanju mjere opreza redovitog javljanja Ured će odmah, pisanim putem, izvijestiti nadležni sud odnosno državnog odvjetnika.

(3) O izvršavanju mjere opreza Ured će i na njihov zahtjev odmah izvijestiti nadležni sud odnosno državnog odvjetnika.

NADZOR PROVOĐENJA MJERA UTVRĐENIH RJEŠENJEM O ODREĐIVANJU ISTRAŽNOG ZATVORA U DOMU

Članak 17.

Ured će po zaprimanju rješenja o određivanju istražnog zatvora u domu postupati sukladno Pravilniku o evidenciji i izvršavanju istražnog zatvora u domu i Pravilniku o matici i osobniku osoba uključenih u probaciju.

IZRADA IZVJEŠĆA ZATVORU, ODNOSNO KAZNIONICI

Članak 18.

(1) Nakon zaprimanja rješenja o korištenju pogodnosti izvan kaznionice odnosno zatvora Ured će provesti organizaciju i nadzor provođenja posebnih obveza ili mjera.

(2) Ako zatvorenik ne ispunjava posebne obveze ili mjere iz rješenja o korištenju pogodnosti izvan kaznionice odnosno zatvora Ured će odmah izvijestiti kaznionicu odnosno zatvor.

Članak 19.

(1) Na zahtjev kaznionice odnosno zatvora, a radi pripreme prihvata poslije otpusta zatvorenika, nadležni Ured će sačiniti izvješće o mogućnostima organiziranja smještaja i zapošljavanja zatvorenika te o pripremi žrtve, oštećenika ili obitelji žrtve za otpust zatvorenika.

(2) Izvješće iz stavka 1. ovog članka Ured će kaznionici odnosno zatvoru dostaviti u roku od 15 dana od zaprimanja zahtjeva.

Članak 20.

(1) Na zahtjev kaznionice odnosno zatvora u postupku obrade prijedloga za uvjetni otpust zatvorenika, Ured će sačiniti izvješće o procjeni uvjeta za poslijepenalni prihvat i resocijalizaciju koje sadržava: opće podatke o zatvoreniku, obiteljski status, socio-ekonomski status obitelji, podatke o smještaju nakon otpusta, zaposlenju, mogućnostima nastavka obveza utvrđenih pojedinačnim programom izvršavanja kazne zatvora, mišljenje žrtve, procjenu rizika u zajednici gdje se zatvorenik otpušta, eventualne dodatne napomene i zaključak.

(2) Izvješće iz stavka 1. ovog članka Ured će kaznionici odnosno zatvoru dostaviti u roku od 15 dana od zaprimanja zahtjeva.

NADZOR NAD UVJETNO OTPUŠTENIM OSUĐENIKOM

Članak 21.

(1) Ured će, prilikom javljanja osuđenika, upoznati ga s njegovim pravima i obvezama za vrijeme trajanja uvjetnog otpusta.

(2) Ured će najkasnije u roku od 15 dana od dana javljanja osuđenika donijeti Program sukladno članku 3. i 4. ovoga Pravilnika i dostaviti ga sucu izvršenja.

(3) Ako se osuđenik ne javi Uredu u roku određenom rješenjem o uvjetnom otpustu, Ured će odmah o tome izvijestiti suca izvršenja.

(4) Službenik probacije redovito je u kontaktu s osuđenikom, a najmanje jednom u 14 dana.

Članak 22.

(1) Ured redovito izvješćuje nadležnog suca izvršenja o tijeku izvršavanja Programa.

(2) Kod uvjetnog otpusta u trajanju do šest mjeseci, izvješće se podnosi po isteku uvjetnog otpusta.

(3) Kod uvjetnog otpusta u trajanju duljem od šest mjeseci, izvješće se podnosi nakon polovice vremena trajanja uvjetnog otpusta i po njegovom isteku.

(4) Osuđenika se na pogodan način upoznaje sa sadržajem izvješća koje Ured podnosi sucu izvršenja.

Članak 23.

Ako službenik probacije utvrdi da osuđenik ne ispunjava obveze utvrđene Programom ili ga državni odvjetnik obavijesti o postojanju osnovane sumnje da je osuđenik počinio kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti, odmah će o tome izvijestiti nadležnog suca izvršenja.

IZRADA IZVJEŠĆA O POČINITELJU ZA DRŽAVNOG ODVJETNIKA, SUD I SUCA IZVRŠENJA

Članak 24.

Ured će izvješće iz članka 17. Zakona o probaciji dostaviti državnom odvjetniku u roku od 30 dana od zaprimanja zahtjeva.

Članak 25.

Ured će izvješće iz članka 19. Zakona o probaciji dostaviti sucu izvršenja u najkraćem mogućem roku vodeći računa o tome radi li se o odgodi ili prekidu izvršavanja kazne zatvora ili prestanku razloga za odgodu ili prekid.

SUDJELOVANJE U ORGANIZIRANJU POMOĆI I PODRŠKE ŽRTVI, OŠTEĆENIKU, OBITELJI ŽRTVE I OBITELJI POČINITELJA

Članak 26.

(1) Ured prati i prikuplja informacije o mogućnostima pružanja psihosocijalne pomoći žrtvi, oštećeniku, obitelji žrtve.

(2) Kada Ured zaprimi zahtjev državnog odvjetnika, suda, žrtve, oštećenika ili obitelji počinitelja pružit će podršku žrtvi, oštećeniku, obitelji žrtve ili počinitelja i usmjeriti ih na programe, službe i državna tijela koja se bave pružanjem psihosocijalne pomoći te druge institucije po potrebi.

(3) Kada zahtjev iz stavka 2. ovog članka dostavi državni odvjetnik ili sud, Ured će odmah pozvati žrtvu, oštećenika ili obitelj žrtve.

(4) Ako se žrtva, oštećenik ili obitelj žrtve ne odazove pozivu iz stavka 3. ovog članka, Ured će o tome izvijestiti nadležno tijelo.

Članak 27.

Ured će, nakon zaprimanja obavijesti kaznionice odnosno zatvora o otpustu zatvorenika koji izdržava kaznu zatvora zbog kaznenog djela protiv spolne slobode i spolnog ćudoređa, protiv života i tijela ili kaznenog djela s elementima nasilja, o tome na pogodan način obavijestiti žrtvu, oštećenika ili obitelj žrtve u najkraćem mogućem roku.

Članak 28.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-01/09-01/4

Urbroj: 514-08-01-10-2

Zagreb, 9. lipnja 2010.

Ministar

dr. sc. Ivan Šimonović, v. r.

 

Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_06_78_2249.html

Copyright © Ante Borić