MINISTARSTVO BRANITELJA
Na temelju članka 108. stavka 1. točke 14. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 174/2004, 92/2005, 02/2007, 107/2007, 65/2009, 137/2009, 146/2010, 55/2011, 140/2012, 19/2013 – pročišćeni tekst, 33/2013, 148/2013 i 92/2014), ministar branitelja donosi
I. PREDMET PRAVILNIKA
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti, način i postupak ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 74. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 174/2004, 92/2005, 02/2007, 107/2007, 65/2009, 137/2009, 146/2010, 55/2011, 140/2012, 19/2013- pročišćeni tekst, 33/2013, 148/2013 i 92/2014 u daljnjem tekstu: Zakon), a u svezi Uredbe o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć članova obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata i hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata (»Narodne novine«, br. 87/2014, u daljnjem tekstu: Uredba), i kriteriji za određivanje iznosa visine jednokratne novčane pomoći u pojedinim situacijama kao i drugo važno za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć.
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski spol.
II. ZNAČENJE POJEDINIH IZRAZA
Članak 2.
Pojedini izrazi u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
1. Jednokratna novčana pomoć iz članka 7. Uredbe – novčana pomoć koja se isplaćuje korisniku koji nije u mogućnosti podmiriti osnovne životne potrebe jer se nalazi u jednoj ili više situacija iz članka 7. stavka 1. Uredbe, a najviše u iznosu jedne proračunske osnovice.
2. Osnovne životne potrebe – prehrana, odjeća, osobna njega, kućanske potrepštine, grijanje i ostali režijski i drugi predviđeni i nepredviđeni troškovi i novčani izdaci, zdravstvene potrebe, korištenje stambenog prostora za stanovanje i zemljišta za vlastite i druge potrebe, koje nisu podmirene po osnovi drugog propisa, osim slučaja iz članka iz članka 8. stavka 2. Uredbe.
3. Korisnik – osoba iz članka 2. Uredbe koja ostvaruje pravo na jednokratnu novčanu pomoć.
4. Korisnik samac – osoba iz članka 2. Uredbe koja ostvaruje pravo na jednokratnu novčanu pomoć, a živi sama na adresi prebivališta u stambenom prostoru u kojem nema osoba koji čine zajedničko kućanstvo prema odredbama ovog Pravilnika.
5. Članovi uže obitelji – supružnik (bračni ili izvanbračni), djeca (bračna, izvanbračna, posvojenici, pastorčad) i roditelji (otac, majka, očuh, maćeha) korisnika.
6. Zajedničko kućanstvo – sve osobe, bez obzira na srodstvo, koje zajedno žive u istom stambenom prostoru, na istoj adresi prebivališta, privređuju i troše ostvarene prihode, te koriste pokretnine i nekretnine za podmirenje osnovnih životnih potreba.
7. Redovni novčani prihodi:
– mjesečna neto-plaća,
– drugi dohodak,
– naknada na osnovi nezaposlenosti,
– naknada plaće s osnova bolovanja,
– rodiljna i roditeljska potpora,
– novčana primanja u vezi s profesionalnom rehabilitacijom,
– mirovina (inozemna ili tuzemna), dodaci na mirovinu i naknade u iznosu mirovine,
– prihod od samostalnog obavljanja gospodarske ili profesionalne djelatnosti, prihod ostvaren od iznajmljivanja soba i pružanja usluga i prehrane turistima, prihod od imovine i drugi porezu podložni prihodi prema dobiti, odnosno prihod iz prethodne godine koji je služio za osnovicu pri određivanju poreza,
– prihod od prodaje motornog vozila,
– prihod od prodaje nekretnina,
– naknada za rad u zatvoru/kaznionici,
8. Motorno vozilo – vozilo koje se pokreće snagom vlastitog motora:
– osobni automobil,
– teretno motorno vozilo (kamion, dostavno vozilo i slično),
– kombinirano vozilo (kombi),
– motocikl (radnog obujma motora iznad 125 cm3),
– radni stroj (kombajn, kopač rovova i slično),
– radno vozilo,
– traktor.
9. Nekretnine koje služe za podmirenje osnovnih životnih potreba:
a) stambeni prostor – jedan stan, obiteljska kuća ili jedan njezin dio za koji se utvrdi da čini odvojenu stambenu cjelinu, te apartman koji služi za stanovanje korisnika i članova njegovoga kućanstva
b) zemljište – vlasništvo, suvlasništvo, korištenje ili sukorištenje obradivog poljoprivrednog zemljišta, građevinskog zemljišta i šuma sljedeće površine za:
– samca – do 2 ha (20.000 m²)
– dvočlano kućanstvo do 2,5 ha (25.000 m²)
– za svakog sljedećeg člana kućanstva dodatnih ½ ha (5.000 m²)
10. Teška akutna, teška kronična ili maligna bolest – bolest koja se nalazi na Popisu teških akutnih, teških kroničnih ili malignih bolesti, koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
11. Teška ozljeda – tjelesna ozljeda temeljem koje je osoba zadržana na bolničkom liječenju u najmanjem trajanju od 10 dana neprekidno.
12. Elementarna nepogoda – elementarna nepogoda zbog koje je nadležno tijelo donijelo odluku o proglašenju elementarne nepogode kao i ostale iznenadne velike nesreća koje prekidaju normalno odvijanje života i uzrokuju štetu većeg opsega na stambenom objektu u kojem korisnik stanuje, u mjeri koja prelazi normalnu sposobnost korisnika da je sam otkloni bez pomoći.
III. POSTUPAK ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA JEDNOKRATNU NOVČANU POMOĆ IZ ČLANKA 3. STAVKA 1. UREDBE
Članak 3.
Postupak za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 3. stavka 1. Uredbe pokreće se na pisani zahtjev korisnika, odnosno njegovog zakonskog zastupnika, opunomoćenika ili skrbnika (Obrazac broj 1).
Članak 4.
Korisnik je, u postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 3. stavka 1. Uredbe, uz popunjeni i potpisani zahtjev iz članka 3. ovoga Pravilnika, dužan priložiti:
a) pravomoćno rješenje o proglašenju smrti zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
b) izvadak iz matice rođenih (ako je hrvatski branitelj rođen u inozemstvu, a nije upisan u nadležni Matični ured),
c) izvadak iz matice vjenčanih (ako je hrvatski branitelj sklopio brak u inozemstvu, a nije upisan u nadležni Matični ured).
Članak 5.
(1) Službena osoba, u postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 3. stavka 1. Uredbe, pribavit će po službenoj dužnosti podatke o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija kod upravnih tijela ili suda.
(2) Dokazi koje je službena osoba dužna pribaviti službenim putem su:
a) izvadak iz matice rođenih,
b) izvadak iz matice vjenčanih,
c) izvadak iz matice umrlih,
d) pravomoćno rješenje o statusu člana obitelji zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ili potvrda o statusu člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
e) pravomoćno rješenje o priznavanju prava na naknadu u iznosu obiteljske invalidnine.
IV. POSTUPAK ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA JEDNOKRATNU NOVČANU POMOĆ IZ ČLANKA 7. STAVKA 1. UREDBE
Članak 6.
(1) Postupak za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 7. stavka 1. Uredbe pokreće se na pisani zahtjev korisnika, odnosno njegovog zakonskog zastupnika, opunomoćenika ili skrbnika (Obrazac broj 2).
(2) Korisnik je u postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 7. stavka 1. Uredbe obvezan točno i istinito dati podatke o primljenoj pomoći za podmirenje osnovnih životnih potreba po osnovi drugog propisa.
(3) Pravo na jednokratnu novčanu pomoć zbog situacije iz članka 7. stavka 1.Uredbe, odnosno teške akutne, teške kronične, maligne bolesti korisnika, te teške akutne, teške kronične, maligne bolesti članova uže obitelji korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu može se ostvariti ukoliko se zahtjev podnese za vrijeme trajanja te situacije.
(4) Pravo na jednokratnu novčanu pomoć zbog situacije iz članka 7. stavka 1. Uredbe, odnosno teške ozljede korisnika nastale uslijed nesretnog slučaja i teške ozlijede članova uže obitelji korisnika koji žive u zajedničkog kućanstva nastale uslijed nesretnog slučaja te zbog situacije iz članka 7. stavka 1. točke c) i d) Uredbe može se ostvariti ukoliko se zahtjev podnese u roku od 30 dana od nastanka situacije.
Članak 7.
(1) Korisnik je u postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 7. stavka 1. Uredbe obvezan dati točne i istinite podatke o sastavu svog kućanstva.
(2) Podaci iz stavka 1. ovoga članka daju se na propisanom obrascu (Obrazac broj 3).
Članak 8.
(1) Korisnik i članovi kućanstva, u postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 7. stavka 1. Uredbe, obvezni su dati točne i istinite podatke o svojim prihodima i imovinskom stanju i dopustiti uvid u sve podatke o svojoj imovini, dohotku i ostalim ostvarenim prihodima, te dopustiti, ukoliko to bude potrebno, da se obavi očevid radi utvrđivanja sastava kućanstva.
(2) Podaci iz stavka 1. ovoga članka daju se na propisanom obrascu (Obrazac broj 4).
Članak 9.
Korisniku će se predočiti posljedice davanja lažnih podataka i izjava u postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć.
Članak 10.
Korisnik je radi ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 7. stavka 1. Uredbe, uz popunjeni i potpisani zahtjev iz članka 6. stavka 1. ovoga Pravilnika, dužan priložiti:
a) Obrazac broj 3,
b) Obrazac broj 4 (popunjen od strane korisnika i punoljetnih članova kućanstva),
c) izvadak iz matice rođenih za korisnika i sve članove njegova kućanstva (ukoliko korisnik i članovi njegova kućanstva nisu upisani u nadležni Matični ured, a rođeni su u inozemstvu), ne stariji od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva,
d) izvadak iz matice vjenčanih (ukoliko je brak sklopljen u inozemstvu, a nije upisan u nadležni Matični ured), ne stariji od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva,
e) potvrda liječnika primarne zdravstvene zaštite o teškoj akutnoj, teškoj kroničnoj ili malignoj bolesti zbog koje se podnosi zahtjev za jednokratnu novčanu pomoć sa šifrom bolesti (MKB) i dijagnozom bolesti ispisanom na hrvatskom jeziku,
f) potvrda o redovnom školovanju za djecu stariju od 15 godina života, koja su na redovnom školovanju (ne starija od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva),
g) dokaz je li korisnik inozemne mirovine, za korisnika i sve članove kućanstva (izjava korisnika i članova kućanstva, te potvrda banke u kojoj osoba prima inozemnu mirovinu ili isplatnog tijela, o visini ostvarene mirovine za prethodnu godinu),
h) ovjereni kupoprodajni ugovor, ukoliko je došlo do otuđenja motornih vozila,
i) ovjereni kupoprodajni ugovor, ukoliko je došlo do otuđenja nekretnina,
j) pravomoćnu presudu o razvodu braka, ukoliko je brak korisnika razveden,
k) pravomoćno rješenje o invalidnosti korisnika ili člana njegova kućanstva, u slučaju iz članka 23. stavka 1. točke a) ovoga Pravilnika, od nadležnog tijela,
l) Obrazac broj 6 (potvrda liječnika primarne zdravstvene zaštite o osnovnoj bolesti zbog koje je potreban učestali prijevoz u zdravstvenu ustanovu, u slučaju iz članka 23. stavka 1. točke b) ovoga Pravilnika),
m) ugovor o dodjeli stambenog prostora na korištenje, ukoliko korisnik i članovi njegova kućanstva stanuju u stambenom prostoru koje je u vlasništvu Republike Hrvatske, jedinice lokalne, područne (regionalne) samouprave, Grada Zagreba ili upravnog tijela, te ugovor o najmu stambenog prostora ukoliko korisnik i članovi njegova kućanstva stanuju u stambenom prostoru fizičke osobe, ovjeren na propisan način,
n) presliku medicinske dokumentacije za tešku akutnu, tešku kroničnu ili malignu bolest koja nije starija od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva, te presliku medicinske dokumentacije za tešku ozljedu zbog koje se podnosi zahtjev za jednokratnu novčanu pomoć odnosno otpusno pismo ili drugi dokaz iz kojeg je vidljivo trajanje bolničkog liječenja,
o) dokaz o elementarnoj nepogodi u situaciji iz članka 7. stavka 1. točke c) Uredbe, (potvrda nadležnog tijela lokalne ili regionalne samouprave),
p) račune o troškovima pogreba koji glase na podnositelja zahtjeva (u situaciji iz članka 7. stavka 1. točke d) Uredbe),
q) smrtni list (u situaciji iz članka 7. stavka 1. točke d) Uredbe),
r) preslika kartice tekućeg ili štednog računa korisnika ili iznimno člana uže obitelji (ako se prilaže preslika kartice tekućeg ili štednog računa člana uže obitelji, potrebno je priložiti i pisanu suglasnost).
Članak 11.
(1) Službena osoba će u postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 7. stavka 1. Uredbe pribaviti po službenoj dužnosti podatke o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija kod javnopravnih tijela ili suda.
(2) Dokazi koje je službena osoba dužna pribaviti službenim putem su:
a) izvadak iz matice rođenih za korisnika i sve članove njegova kućanstva, ne stariji od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva,
b) uvjerenje o nekažnjavanju korisnika za kaznena djela iz članka 10. Zakona (ne starije od šest mjeseci),
c) uvjerenje o prebivalištu ili boravištu za sve osobe koje su prijavljene na kućnom broju nekretnine na kojoj je prijavljeno prebivalište korisnika, a koje stanuju u njegovu stambenom prostoru (nadležna policijska postaja prema mjestu prebivališta),
d) potvrda o sudjelovanju hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata u obrani suvereniteta Republike Hrvatske od najmanje 100 dana u borbenom sektoru koja nije starija od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva (izdaje ministarstvo nadležno za branitelje, u daljnjem tekstu: Ministarstvo),
e) pravomoćno rješenje o priznatom statusu hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata,
f) verificirana potvrda o visini dohotka za korisnika i sve članove kućanstva starije od 15 godina života za prethodnu godinu ukoliko je korisnik kao vremensko razdoblje za izračun prihoda izabrao razdoblje od prethodne godine (osim u slučaju kada je zahtjev podnesen u razdoblju od 1. siječnja do kraja veljače, iznimno i kasnije ako verificirana potvrda nije izdana),
g) dokaze o visini dohotka za korisnika i sve članove kućanstva starije od 15 godina života za prethodnu godinu ukoliko je korisnik kao vremensko razdoblje za izračun prihoda izabrao razdoblje od prethodne godine, a zahtjev je podnesen u razdoblju od 1. siječnja do kraja veljače, a iznimno i kasnije ako verificirana potvrda nije izdana (izjava korisnika i članova kućanstva o visini dohotka, potvrda poslodavca o isplaćenom dohotku, drugom dohotku, naknade s osnova bolovanja do 42 dana, ugovor o djelu, potvrda Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o primanju mirovine, naknade mirovine, dodataka na mirovinu, potvrda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o primanju naknade s osnova nezaposlenosti, potvrda Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje o primanju naknade s osnova bolovanja duljeg od 42 dana, rodiljne i roditeljske potpore i drugo),
h) dokaze o visini dohotka za korisnika i sve članove kućanstva starije od 15 godina života za razdoblje od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva ukoliko je korisnik kao vremensko razdoblje za izračun prihoda izabrao razdoblje od tri mjeseca (potvrda poslodavca o isplaćenom dohotku, drugom dohotku, naknade s osnova bolovanja do 42 dana,ugovor o djelu, potvrda Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o primanju mirovine, naknade mirovine, dodataka na mirovinu, potvrda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o primanju naknade s osnova nezaposlenosti, potvrda Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje o primanju naknade s osnova bolovanja duljeg od 42 dana, rodiljne i roditeljske potpore i drugo),
i) očitovanje nadležne porezne uprave da li je evidentiran promet nekretnina za korisnika i sve članove kućanstva,
j) dokaz da li je korisnik novčanog primanja zbog nezaposlenosti, za sve nezaposlene članove kućanstva starije od 15 godina života (nadležan Hrvatski zavod za zapošljavanje),
k) uvjerenje je su li korisnik jednokratne novčane pomoći i članovi kućanstva korisnici dodataka na mirovinu i u kojem iznosu (nadležan Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje),
l) izvadak iz zemljišne knjige o pravu vlasništva na nekretninama korisnika jednokratne novčane pomoći i svih članova njegova kućanstva, bez obzira na godine života (nadležan općinski sud, zemljišnoknjižni odjel),
m) izvadak iz knjige položenih ugovora za korisnika i sve članove kućanstva, bez obzira na godine života (nadležan općinski sud, zemljišnoknjižni odjel),
n) uvjerenje (posjedovni list) o pravu posjeda na nekretninama za korisnika i sve članove njegova kućanstva, bez obzira na godine života (nadležna Državna geodetska uprava, područni ured za katastar odnosno Gradski ured za katastar i geodetske poslove),
o) uvjerenje o identifikaciji određene čestice u slučajevima kada se ista nekretnina vodi pod različitim brojčanim oznakama u katastarskoj i zemljišnoknjižnoj evidenciji (nadležna Državna geodetska uprava, područni ured za katastar odnosno Gradski ured za katastar i geodetske poslove),
p) očitovanje Hrvatskog centra za razminiranje u slučaju iz članka 20. stavka 1. ovoga Pravilnika (nadležan Hrvatski centar za razminiranje),
r) potvrda nadležnog ureda državne uprave, službe za imovinsko pravne poslove (prema mjestu nekretnine) da li je korisnik ostvario pravo na obnovu prema propisima o obnovi,
s) potvrda ili izvršno rješenje o kućnom broju nekretnine na kojoj je prijavljeno prebivalište korisnika (nadležna Državna geodetska uprava,područni ured za katastar odnosno Gradski ured za katastar i geodetske poslove),
t) potvrda ili ovjerenu presliku rješenja nadležnog tijela o ostvarenom pravu i visini zajamčene minimalne naknade,
u) uvjerenje o vlasništvu i korištenju motornih vozila, za korisnika i sve punoljetne članove kućanstva (nadležna policijska uprava /postaja prema mjestu prebivališta),
(3) Dokaze iz članka 10. ovoga Pravilnika koje je potrebno pribaviti iz inozemstva, pribavit će službena osoba ukoliko ih svojevoljno ne pribavi korisnik.
(4) Dokazi koje je službena osoba dužna pribaviti razmjenom podataka iz elektroničke baze podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju o činjenicama o kojima to upravno tijelo vodi službenu evidenciju, a kojima se dokazuje:
a) jesu li korisnik jednokratne novčane pomoći i članovi njegova kućanstva korisnici mirovine, mirovine sa zaštitnim dodatkom ili dodatkom na mirovinu, te u kojem iznosu (pribaviti razmjenom podataka iz elektroničke baze podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje),
b) jesu li korisnik i članovi njegova kućanstva, stariji od 15 godina života, zaposleni (pribaviti razmjenom podataka iz elektroničke baze podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, pribaviti izvod s koje osnove osiguranja je osoba prijavljena na mirovinsko osiguranje),
c) jesu li korisnik i članovi njegova kućanstva, stariji od 15 godina života, korisnici novčanog primanja u vezi s profesionalnom rehabilitacijom (pribaviti iz elektroničke baze podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje),
d) jesu li korisnik obveznik uplate doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju poljoprivredne djelatnosti,
e) jesu li korisnik ili članovi njegova kućanstva upisani u registar poljoprivrednih gospodarstava.
(5) Podatke o kojima službena osoba ne može imati saznanja, niti se mogu pribaviti službenim putem, korisnik je dužan istinito i pravovremeno ih dostaviti službenoj osobi.
(6) Službena osoba će pribaviti uvjerenje nadležnog općinskog suda, zemljišnoknjižni odjel, u kojem će biti navedeni brojevi zemljišnoknjižnih uložaka, u kojima se korisnik i članovi njegova kućanstva navode kao nositelji prava vlasništva na nekretninama na području za koje taj odjel vodi zemljišne knjige, te izvadak iz zemljišnih knjiga, o pravu vlasništva na nekretninama, iz kojih će biti vidljiv broj katastarske čestice, oznaka zemljišta (katastarska kultura), površina i tereti upisani na nekretnini.
(7) Službena osoba će pribaviti uvjerenje od Državne geodetske uprave, nadležnog područnog ureda za katastar, u kojem će biti navedeni brojevi posjedovnih listova, u kojima se korisnik i članovi njegova kućanstva navode kao nositelji prava posjeda na nekretninama na području o kojem taj ured vodi evidenciju, te posjedovne listove, iz kojih će biti vidljivi broj katastarske čestice, adresa katastarske čestice, način uporabe katastarske čestice i površina.
(8) Iznimno, površina nekretnina se može utvrditi izjavom stranke ukoliko nije navedena u izvatku iz zemljišne knjige niti u posjedovnom listu.
Članak 12.
Službena osoba može zatražiti i druge dokaze, ukoliko dokazi propisani ovim Pravilnikom nisu dovoljni za ocjenu opravdanosti zahtjeva, kao što su dokazi o primljenoj pomoći za podmirenje osnovnih životnih potreba ostvarene po osnovi drugih propisa, dokazi koji su potrebni za utvrđivanje visine jednokratne novčane pomoći i drugi dokazi.
Članak 13.
Iznimno, ukoliko se u postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 7. stavka 1. točke d) Uredbe utvrdi da je korisnik već ostvario jednokratnu novčanu pomoć u istoj kalendarskoj godini, umjesto svih dokaza iz članka 10. i članka 11. ovoga Pravilnika potrebno je pribaviti:
a) Obrazac broj 2
b) izjavu korisnika danu na zapisnik pri nadležnom prvostupanjskom tijelu o tome je li bilo promjena u sastavu kućanstva, imovini ili prihodima u odnosu na stanje utvrđeno u prethodnom postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć,
c) dokazi iz članka 10. i 11. ovoga Pravilnika za koje je propisano da ne smiju biti stariji od šest mjeseci (ukoliko su prikupljeni stariji),
d) dokazi kojima se dokazuje postojanje situacije iz članka 7. stavka 1. točke d) Uredbe.
Članak 14.
(1) Iznimno, ukoliko se u postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 7. stavka 1. Uredbe utvrdi da je korisnik hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je samac i ostvaruje pravo na zajamčenu minimalnu naknadu u iznosu od 100% osnovice na temelju koje se utvrđuje pravo na zajamčenu minimalnu naknadu, umjesto svih dokaza iz članka 10. i 11. ovoga Pravilnika potrebno je pribaviti:
a) Obrazac broj 2,
b) dokaz iz članka 10. točke r) ovoga Pravilnika,
b) dokaze iz članka 11. stavka 2. točke b), c), d) i t) ovoga Pravilnika,
c) dokaze iz članka 11. stavka 4. točke d) i e) ovoga Pravilnika,
d) dokaze kojima se utvrđuje postojanje situacije iz članka 7. stavka 1. točke a) do d) Uredbe.
(2) Iznimno, ukoliko se u postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 7. stavka 1. Uredbe utvrdi da je korisnik hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je samac i ostvaruje pravo na zajamčenu minimalnu naknadu utvrđenu u iznosu razlike između iznosa od 100% osnovice na temelju koje se utvrđuje pravo na zajamčenu minimalnu naknadu i prosječnog mjesečnog prihoda korisnika, umjesto svih dokaza iz članka 10. i 11. ovoga Pravilnika potrebno je pribaviti:
a) Obrazac broj 2 i Obrazac broj 4 (ispuniti samo podatke pod točkom B),
b) dokaze iz članka 10. točke g) i r) ovoga Pravilnika
b) dokaze iz članka 11. stavka 2. točke b), c), d), f), g), h), j), k) i t) ovoga Pravilnika
c) dokaze iz članka 11. stavka 4. točke b), c), d) i e) ovoga Pravilnika,
d) dokaze kojima se utvrđuje postojanje situacije iz članka 7. stavka 1. točke a) do d) Uredbe.
V. UTVRĐIVANJE SASTAVA KUĆANSTVA
Članak 15.
(1) Zajedničko kućanstvo utvrđuje se izjavom korisnika danom na zapisnik prvostupanjskom tijelu (Obrazac broj 3). Radi razjašnjenja bitnih okolnosti u vezi utvrđivanja sastava kućanstva može se provesti očevid.
(2) Zapisnik o očevidu mora sadržavati sve činjenice i izjave iz kojih se nesporno može utvrditi sastav kućanstva. Obrazac zapisnika o očevidu (Obrazac broj 5).
(3) Kod jednog stambenog prostora odvojeno kućanstvo može se utvrditi ako postoje najmanje jedna soba koju korisnik i članovi njegovog kućanstva koriste samostalno u odnosu na druge osobe koje koriste isti stambeni prostor.
(4) Kod dva i više stambena prostora koji se nalaze na istoj adresi prebivališta, može se utvrditi odvojeno kućanstvo ako postoji najmanje jedan stambeni prostor koji korisnik i članovi njegovog kućanstva koriste samostalno u odnosu na druge osobe koje koriste iste stambene prostore.
(5) Odvojeno kućanstvo iz stavka 3. i 4. ovoga članka može se utvrditi ukoliko korisnikovo kućanstvo ne čine članovi koje je korisnik dužan uzdržavati ili koji su dužni uzdržavati korisnika prema propisima kojima se uređuju obiteljski odnosi.
(6) Prostorije koje služe svima ili većini članova kućanstva, a koriste se samo u ljetne mjesece, ne mogu se uzeti kao odvojeni stambeni prostor koji čini odvojeno kućanstvo.
VI. ČINJENICE KOJE PREDSTAVLJAJU ZAPREKU ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA JEDNOKRATNU NOVČANU POMOĆ
Članak 16.
Zapreku za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć predstavlja vlasništvo, korištenje, suvlasništvo ili sukorištenje dodatnih stambenih prostora, uz jedan stambeni prostor (jedna obiteljska kuća, stan ili apartman) koji se smatra dovoljnim za podmirenje osnovnih životnih potreba, ako pojedinačna ili ukupna površina tih dodatnih stambenih prostora iznosi više od 50 m², bez obzira na broj članova kućanstva.
Članak 17.
Zapreku za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć predstavlja vlasništvo ili korištenje registriranog osobnog automobila bez obzira na starost, osim u slučaju iz članka 23. i članka 24. ovog Pravilnika, te vlasništvo ili korištenje neregistriranih, odjavljenih osobnih automobila mlađih od 10 godina starosti, a ostalih motornih vozila mlađih od 20 godina starosti.
Članak 18.
(1) Korisnik koji je pravomoćno osuđen na kaznu zatvora duže od šest mjeseci, za vrijeme izdržavanja kazne zatvora nema pravo na jednokratnu novčanu pomoć ukoliko u vlasništvu ili korištenju ima obiteljsku kuću, stan ili apartman u kojoj je prije stupanja na izdržavanje kazne zatvora živio kao samac, odnosno nije živio u kućanstvu sa osobama koje je dužan uzdržavati sukladno propisima kojima se uređuju obiteljski odnosi.
(2) Kada je korisnik jednokratne novčane pomoći na izdržavanju kazne zatvora, potrebno je od zatvorske ustanove zatražiti očitovanje da li je isti korisnik naknade za rad i u kojem iznosu, te navedeni iznos uzeti u obzir kao novčani prihod od utjecaja na pravo i visinu jednokratne novčane pomoći.
VII. ČINJENICE KOJE NE PREDSTAVLJAJU ZAPREKU ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA JEDNOKRATNU NOVČANU POMOĆ
Članak 19.
Zapreku za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć ne predstavlja vlasništvo ili korištenje jednog stambenog prostora (jedna obiteljska kuća, stan ili apartman) koji se smatra dovoljnim za podmirenje osnovnih životnih potreba.
Članak 20.
(1) Zapreku za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć ne predstavlja nekretnina koja se nalazi na miniranom području.
(2) Zapreku za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć ne predstavlja nekretnina smještena u 1. kategoriji područja s težim uvjetima gospodarenja (brdsko-planinska područja), sukladno propisima o područjima s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi i popisu katastarskih općina razvrstane u 1. kategoriju TUG područja.
(3) Zapreku za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć ne predstavlja stambeni prostor znatno oštećen u Domovinskom ratu, a koji nije obnovljen niti je korisnik ostvario pravo na obnovu prema propisima o obnovi.
(4) Zapreku za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć ne predstavlja stambeni prostor koji ne zadovoljava osnovne uvjete za korištenje tog prostora za stanovanje (napušteni, ruševni, nedovršeni i slični objekti).
Članak 21.
(1) Zapreku za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć ne predstavlja prodaja vlastite, darovane ili naslijeđene nekretnine, koja korisniku i članovima njegova kućanstva ne služi za podmirenje osnovnih životnih potreba, ali se prihod ostvaren od prodaje uzima kao prihod od utjecaja na pravo i visinu jednokratne novčane pomoći.
(2) Vrijednost prodane nekretnine uzimat će se iz rješenja nadležne porezne uprave o razrezu poreza. Ako se nadležna porezna uprava očituje da nije izdala rješenje, uzimat će se u obzir iznos naveden u kupoprodajnom ugovoru.
(3) Činjenica prodaje nekretnina, utvrdit će se pribavljanjem očitovanja zemljišnoknjižnog odjela nadležnog općinskog suda ili očitovanjem nadležne porezne uprave o činjenici prometa nekretnine.
Članak 22.
Zapreku za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć ne predstavljaju neregistrirani, odjavljeni osobni automobili stariji od 10 godina, a ostala motorna vozila starija od 20 godina.
Članak 23.
(1) Zapreku za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć ne predstavlja vlasništvo ili korištenje registriranog osobnog automobila bez obzira na starost, ako:
a) su korisnik ili članovi uže obitelji koji žive u zajedničkom kućanstvu invalidi sa 100% tjelesnim oštećenjem ili,
b) korisnik ili članovi njegova kućanstva boluju od maligne ili teške kronične bolesti, koja bi se prema Listi postotaka oštećenja organizma, koja je sastavni dio Pravilnika o utvrđivanju postotka oštećenja organizma HRVI iz Domovinskog rata, ocijenila kao tjelesno oštećenje od 80% i više, te zbog koje je potreban učestali prijevoz u zdravstvenu ustanovu.
(2) Činjenica iz stavka 1. točke a) ovog članka dokazuje se rješenjem nadležnog javnopravnog tijela.
(3) Činjenica iz stavka 1. točke b) ovog članka dokazuje se Potvrdom liječnika primarne zdravstvene zaštite o osnovnoj bolesti zbog koje je potreban učestali prijevoz u zdravstvenu ustanovu (Obrazac broj 6), ispunjenom i ovjerenom od strane liječnika primarne zdravstvene zaštite.
Članak 24.
(1) Zapreku za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć ne predstavlja vlasništvo ili korištenje registriranih motornih vozila bez obzira na starost, ako korisnik priloži dokaz o otuđenju na temelju pravnog posla ili dokaz o krađi nadležne policijske uprave.
(2) Otuđenje motornog vozila dokazuje se ovjerenim kupoprodajnim ili darovnim ugovorom, ovjerenim kod javnog bilježnika.
(3) Prihod ostvaren od prodaje motornog vozila uzima se kao prihod od utjecaja na pravo i visinu jednokratne novčane pomoći sukladno odredbi članka 2. točke 7. ovoga Pravilnika.
(4) Vrijednost prodanog motornog vozila, uzet će se iz rješenja nadležne porezne uprave o razrezu poreza. Ako se nadležna porezna uprava očituje da nije izdala rješenje, uzet će se r iznos naveden u ovjerenom kupoprodajnom ugovoru.
VIII. KRITERIJI ZA ODREĐIVANJE VISINE IZNOSA U KOJEM SE OSTVARUJE PRAVO NA JEDNOKRATNU NOVČANU POMOĆ
Članak 25.
(1) Visina iznosa jednokratne novčane pomoći iz članka 7. stavka 1. Uredbe određuju se ovisno o:
a) visini redovnih novčanih prihoda mjesečno po članu kućanstva u prethodnoj godini ili u razdoblju od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva za jednokratnu novčanu pomoć,
b) broju članova kućanstva, osim po situaciji iz članka 7. točke d) Uredbe,
c) situacijama iz članka 7. stavka 1. točke a), b), c), d) i e). Uredbe.
(2) Visina iznosa jednokratne novčane pomoći iz stavka 1. ovog članka određuju se prema tablici (Tablica broj 1).
Članak 26.
Kod izračuna visine novčanih prihoda iz članka 25. stavka 1. točke a) ovoga Pravilnika, uzet će se prihodi korisnika i svih članova zajedničkog kućanstva, ostvarenih u prethodnoj kalendarskoj godini ili u posljednja tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva, ovisno o tome za koje se razdoblje korisnik opredijelio prilikom podnošenja zahtjeva.
Članak 27.
(1) Ako dva ili više korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu ispunjavaju uvjete za stjecanje prava na jednokratnu novčanu pomoć temeljem članka 7. stavka 1. Uredbe zbog teške akutne, teške kronične ili maligne bolesti korisnika, te zbog teške akutne, teške kronične, maligne bolesti članova uže obitelji korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu, pravo na jednokratnu novčanu pomoć može ostvariti samo onaj korisnik koji ima tešku akutnu, teške kroničnu ili malignu bolest, sukladno odredbama Uredbe i ovoga Pravilnika.
(2) Ako dva ili više korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu ispunjavaju uvjete za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć temeljem članka 7. stavka 1. Uredbe zbog teške ozljede korisnika nastale uslijed nesretnog slučaja, te zbog teške ozljede članova uže obitelji korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu nastale uslijed nesretnog slučaja, pravo na jednokratnu novčanu pomoć može ostvariti samo onaj korisnik koji je pretrpio tešku ozljedu nastalu uslijed nesretnog slučaja, sukladno odredbama Uredbe i ovoga Pravilnika.
(3) Ako dva ili više korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu ispunjavaju uvjete za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć temeljem članka 7. stavka 1. točke b) i d) Uredbe pravo na jednokratnu novčanu pomoć može ostvariti samo jedan korisnik, a u slučaju više istovremenih zahtjeva, iznos jednokratne novčane pomoći im pripada u jednakim dijelovima, sukladno odredbama Uredbe i ovoga Pravilnika.
(4) Ako dva ili više korisnika koji žive u zajedničkom kućanstvu ispunjavaju uvjete za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć temeljem članka 7. stavka 1. točke c) i e) Uredbe pravo na jednokratnu novčanu pomoć može ostvariti samo jedan korisnik, a u slučaju više istovremenih zahtjeva, iznos jednokratne novčane pomoći im pripada u jednakim dijelovima, sukladno odredbama Uredbe i ovoga Pravilnika.
IX. VOĐENJE EVIDENCIJA
Članak 28.
Upravno tijelo u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno nadležno upravno tijelo Grada Zagreba vodi službenu evidenciju zahtjeva, rješenja i korisnika jednokratne novčane pomoći iz članka 3. stavka 1. i članka 7. stavka 1. Uredbe.
Članak 29.
Ministarstvo vodi službenu evidenciju o isplatama jednokratne novčane pomoći iz članka 3. stavka 1. i članka 7.stavka 1. Uredbe.
X. PRIVICI UZ PRAVILNIK
Članak 30.
Sastavni dio ovoga Pravilnika su:
Obrazac broj 1 – Zahtjev za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 3. stavka 1. Uredbe
Obrazac broj 2 – Zahtjev za priznavanje prava na jednokratnu novčanu pomoć iz članka 7. stavka 1. Uredbe
Obrazac broj 3 – Izjava korisnika o sastavu kućanstva
Obrazac broj 4 – Izjava korisnika i članova njegova kućanstva o imovini, te o dopuštenju da se izvrši uvid u sve podatke o njihovoj imovini i dohotku te ostalim ostvarenim prihodima
Obrazac broj 5 – Zapisnik o očevidu radi utvrđivanja sastava kućanstva
Obrazac broj 6 – Potvrda liječnika primarne zdravstvene zaštite o osnovnoj bolesti zbog koje je potreban učestali prijevoz u zdravstvenu ustanovu
Popis teških akutnih, teških kroničnih ili malignih bolesti
Tablica broj 1 – visine iznosa jednokratne novčane pomoći iz članka 7. stavka 1. Uredbe.
XI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 31.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć (»Narodne novine«, br. 49/13 i 32/14).
Članak 32.
Neriješeni predmeti, zatečeni na dan stupanja na snagu ovoga Pravilnika, riješit će se sukladno odredbama Pravilnika o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu pomoć (»Narodne novine«, br. 49/13 i 32/14).
Članak 33.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-02/13-0002/2
Urbroj: 522-04/1-3-14-9
Zagreb, 27. kolovoza 2014.
Ministar Predrag Matić, v. r.
Obrazac broj 1 – Obrazac broj 6
Tablica broj 1 – visina iznosa jednokratne novčane pomoći iz članka 7. stavka 1. Uredbe
Broj članova kućanstva |
samac |
2 člana |
3 člana |
4 člana |
5 i više članova |
||||||
PRIHOD po članu |
<498,9 kn |
498,9-831,5 kn |
<498,9 kn |
498,9-831,5 kn |
<498,9 kn |
498,9-831,5 kn |
<498,9 kn |
498,9-831,5 kn |
<498,9 kn |
498,9-831,5 kn |
|
čl. 7. st. 1. Uredbe |
točka a) |
2660,8 |
2328,2 |
2827,1 |
2494,5 |
2993,4 |
2660,8 |
3159,7 |
2827,1 |
3326 |
2993,4 |
točka b) |
2328,2 |
1995,6 |
2494,5 |
2161,9 |
2660,8 |
2328,2 |
2827,1 |
2494,5 |
2993,4 |
2660,8 |
|
točka c) |
1995,6 |
1663 |
2161,9 |
1829,3 |
2328,2 |
1995,6 |
2494,5 |
2161,9 |
2660,8 |
2328,2 |
|
točka d) |
1663 |
1330.4 |
1663 |
1330.4 |
1663 |
1330.4 |
1663 |
1330.4 |
1663 |
1330.4 |
|
točka e) |
1330,4 |
997,8 |
1496,7 |
1164,1 |
1663 |
1330,4 |
1829,3 |
1496,7 |
1995,6 |
1663 |
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_09_107_2079.html