Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 67/17 od 12.07.2017.:

 

Državna uprava za zaštitu i spašavanje

Na temelju članka 50. stavka 3. Zakona o sustavu civilne zaštite (»Narodne novine«, broj 82/15), ravnatelj donosi

 

PRAVILNIK O POSTUPKU PRIMANJA I PRENOŠENJA OBAVIJESTI RANOG UPOZORAVANJA, NEPOSREDNE OPASNOSTI TE DAVANJU UPUTA STANOVNIŠTVU

Opće odredbe

Članak 1.

Ovim Pravilnikom uređuje se postupak primanja i prenošenja informacija ranog upozoravanja i informacija neposredne opasnosti za nastupanje velike nesreće i katastrofe, nadležna tijela i postupci za davanje uputa stanovništvu o mogućim opasnostima te organiziranom sudjelovanju u provođenju preventivnih i drugih mjera i postupaka za izbjegavanje i smanjivanje posljedica.

Članak 2.

U smislu odredbi ovog Pravilnika rano upozoravanje označava pružanje pravodobnih i učinkovitih informacija na temelju kojih nadležne institucije pokreću zajednice i pojedince izložene opasnostima na poduzimanje mjera za izbjegavanje ili smanjivanje rizika i provođenje pravodobnih priprema za učinkovit odgovor na prijetnje.

Prikupljanje informacija ranog upozoravanja

Članak 3.

Informacije ranog upozoravanja prikupljaju sve institucije iz javnog sektora u okviru propisanog djelokruga u području meteorologije, hidrologije i obrane od poplava, seizmologije, ionizirajućeg zračenja, javnog zdravstva, geologije, inspekcijske službe i institucije koje provode znanstvena istraživanja.

Prikupljanje informacija neposredne opasnosti

Članak 4.

Informacije o neposrednoj opasnosti od nastanka nesreće čije posljedice mogu izazvati značajne posljedice po živote i zdravlje ljudi i štete na materijalnim dobrima i okolišu prikupljaju operateri postrojenja s opasnim tvarima, hidroakumulacija i vatrogastvo.

Prenošenje informacija

Članak 5.

(1) Informacije iz članaka 3. i 4. ovog Pravilnika namijenjene su korisnicima s razine Republike Hrvatske i razina lokalne i područne (regionalne) samouprave za podizanje pripravnosti sustava civilne zaštite u slučaju prijetnji od velikih nesreća i katastrofa te pojedincima za slučaj prijetnji nastajanja pretežno izvanrednih vremenskih ekstremnih događaja.

(2) Informacije ranog upozoravanja i neposredne opasnosti u vremenu najpribližnijem realnom prenose se središnjem tijelu državne uprave nadležnom za poslove civilne zaštite (dalje u tekstu: Državna uprava).

(3) Informacije o neposrednoj opasnosti iz članka 4. ovog Pravilnika, osim tijelu iz stavka 1. ovog članka, prenose se i mjerodavnim žurnim službama i lokalnim samoupravama.

(4) Vatrogastvo koristi informacije o neposrednoj opasnosti kod provođenja mjera i aktivnosti u okviru ovlasti koje su im utvrđene posebnim propisom.

Članak 6.

(1) Informacije ranog upozoravanja i neposredne opasnosti za određenu vrstu ugroze prenose se i primaju informacijsko-komunikacijskim sustavom (dalje u tekstu: IKS), uspostavljenim unutar institucija iz članka 3. ovog Pravilnika ili IKS-om u koje su institucije uvezane.

(2) Državna uprava povezuje vlastiti IKS s IKS-om navedenim u stavku 1. ovog članka te na taj način prima i prenosi informacije ranog upozoravanja i neposredne opasnosti tijelima iz članka 5. ovog Pravilnika.

Članak 7.

(1) Prilikom prenošenja informacija ranog upozoravanja, posebno u komunikaciji s medijima, tim informacijama uglavnom se prenose predviđanja o mogućnostima nastanka velike nesreće i katastrofe, a ne informacije o sigurnim događajima.

(2) Državna uprava će komunikaciju s medijima regulirati posebnim planom kako bi se preveniralo nastajanje panike.

Davanje uputa

Članak 8.

(1) Tijela nadležna za davanje uputa stanovništvu o mogućim opasnostima te organiziranom sudjelovanju u provođenju preventivnih i drugih mjera i postupaka za izbjegavanje i smanjivanje posljedica velikih nesreća i katastrofa su: Državna uprava, Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske, izvršna tijela i stožeri civilne zaštite jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te druga tijela i institucije u slučajevima kada se radi o specifičnim postupanjima u području nadležnosti povezanih uz vremenske prognoze i ekstremne vremenske događaje, ionizirajuće zračenje, opasne tvari, potrese, humane zdravstvene izvanredne događaje (epidemije, pandemije, toplotne i hladne valove), zarazne bolesti životinja (epizootije i zoonoze), zarazne bolesti bilja, mjerama za sigurnost hrane, pitke vode i okoliša.

(2) Za obavljanje poslova iz stavka 1. ovog članka nadležna tijela mogu koristiti vlastite internetske stranice, društvene mreže, SMS poruke, medije ili druge prihvatljive načine kojima će poruke na najjednostavniji i najjeftiniji način te u najkraćem mogućem vremenu doći do većine krajnjih korisnika.

Članak 9.

Državna uprava koordinira obavještavanje javnosti u slučajevima kada se na temelju informacija ranog upozoravanja s velikom sigurnošću očekuje mogućnost proglašavanja katastrofe.

Članak 10.

Državna uprava, u slučaju žurnosti, prema vlastitoj procjeni i ovlastima ili odluci tijela iz članka 5. stavka 1. ovog Pravilnika, uzbunjuje stanovništvo sustavom javnog uzbunjivanja te emitira priopćenje za stanovništvo.

Završna odredba

Članak 11.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 012-04/17-02/23

Urbroj: 543-01-08-01-17-2

Zagreb, 3. srpnja 2017.

Ravnatelj dr. sc. Dragan Lozančić, v. r.

 

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_07_67_1581.html

Copyright © Ante Borić