Baza je ažurirana 16.12.2024. 

zaključno sa NN 123/24

EU 2024/2679

NN 26/10 od 26.02.2010. Pravilnik o postupku homologacije traktora za poljoprivredu i šumarstvo s obzirom na uređaj za upravljanje TPV 305 (izdanje 01)

 

DRŽAVNI ZAVOD ZA MJERITELJSTVO

Temeljem članka 275. stavak 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (»Narodne novine« broj 67/08) ravnatelj Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi

 

PRAVILNIK O POSTUPKU HOMOLOGACIJE TRAKTORA ZA POLJOPRIVREDU I ŠUMARSTVO S OBZIROM NA UREĐAJ ZA UPRAVLJANJE TPV 305 (IZDANJE 01)[1](*)

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom propisuje postupak homologacije traktora za poljoprivredu i šumarstvo kategorije T[2](1), s najvećom konstrukcijskom brzinom od 6 do 40 km/h, s obzirom na uređaj za upravljanje.

Članak 2.

Tehnički zahtjevi u postupku homologacije propisani su u točki 2. Priloga koji čini sastavni dio ovoga Pravilnika, a postupak homologacije u člancima 8. do 10. Pravilnika o homologaciji tipa traktora za poljoprivredu i šumarstvo.

Članak 3.

Tijelo nadležno za homologaciju traktora u smislu odredaba ovoga Pravilnika je Državni zavod za mjeriteljstvo (u daljnjemu tekstu: Zavod).

Članak 4.

Zavod će dodijeliti certifikat o homologaciji tipu traktora s obzirom na uređaj za upravljanje ako taj tip traktora zadovoljava zahtjeve iz Priloga ovoga Pravilnika.

Članak 5.

Novi traktori s obzirom na uređaj za upravljanje mogu se homologirati, uvoziti i stavljati na tržište ako zadovoljavaju zahtjeve ovoga Pravilnika i Priloga ovoga Pravilnika.

Odredbe stavka 1. ovoga članka primjenjivat će se od 1. travnja 2010. godine za sve nove traktore koji se prvi put registriraju u Republici Hrvatskoj.

Za sve nove traktore važeće su i homologacije dodijeljene prema zahtjevima Pravilnika TPV 305 (izdanje 00) (»Narodne novine« br. 71/07). Upućivanje na Pravilnik TPV 305 (izdanje 00) u drugim propisima smatra se upućivanjem na ovaj Pravilnik.

Članak 6.

Zavod može ovlastiti pravnu ili fizičku osobu za obavljanje poslova tehničke službe ako ta osoba ispunjava sljedeće uvjete:

– da zadovoljava zahtjeve norme HRN EN ISO/IEC 17025 za osposobljenost ispitnih laboratorija za područje ispitivanja prema zahtjevima ovoga Pravilnika,

– da može dokazati poznavanje metoda i postupaka ispitivanja danih u Prilogu,

– da ima najmanje jednoga djelatnika školske spreme VII/1 strojarskog smjera.

Članak 7.

Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o postupku homologacije traktora za poljoprivredu i šumarstvo s obzirom na uređaj za upravljanje TPV (»Narodne novine« br. 71/07).

Članak 8.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od njegove objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/10-02/01

Urbroj: 558-04-02/1-10-3

Zagreb, 19. veljače 2010.

Ravnatelj mr. sc. Krešimir Buntak, v. r.

PRILOG

1. DEFINICIJE

1.1. »Uređaj za upravljanje«

»Uređaj za upravljanje« označava svaki uređaj koji je namijenjen da promijeni smjer gibanja traktora.

Uređaj za upravljanje može uključivati:

– napravu za upravljanje

– prijenosni mehanizam

– upravljane kotače

te po potrebi, posebni uređaj za proizvodnju pomoćne ili neovisne sile.

1.1.1. »Naprava za upravljanje« označava dio na koji izravno djeluje vozač radi usmjeravanja traktora.

1.1.2. »Prijenosni mehanizam«

»Prijenosni mehanizam« označava sve sastavne dijelove između naprave za upravljanje i upravljanih kotača, osim posebnih uređaja navedenih u točki 1.1.4. Prijenosni mehanizam može biti mehanički, hidraulički, pneumatski, električni ili kombinacija svakoga od njih.

1.1.3. »Upravljani kotači«

»Upravljani kotači« označava:

– kotače čiji se smjer u odnosu na uzdužnu os traktora može izravno ili posredno mijenjati radi promjene smjera gibanja traktora

– sve kotače zglobnih traktora

– kotače na istoj osovini, čije se obodne brzine mogu mijenjati radi promjene smjera gibanja traktora.

Samoupravljivi kotači nisu upravljani kotači.

1.1.4. »Posebni uređaj«

»Posebni uređaj« označava onaj dio uređaja za upravljanje kojim se proizvodi pomoćna ili neovisna sila. Pomoćna ili neovisna sila može se proizvesti mehaničkim, hidrauličkim, pneumatskim ili električnim sustavom, ili svakom njihovom kombinacijom (npr. uljnom pumpom, zračnom pumpom ili akumulatorom itd.).

1.2. »Različite vrste uređaja za upravljanje«

1.2.1. Ovisno o izvoru energije potrebne za zakretanje upravljanih kotača, razlikujemo sljedeće vrste uređaja za upravljanje:

1.2.1.1. ručni uređaj za upravljanje u kojemu se sile upravljanja proizvode samo snagom vozačevih mišića

1.2.1.2. uređaj za upravljanje s pomoćnom silom u kojemu se sile upravljanja proizvode snagom vozačevih mišića i posebnim uređajem navedenim u točki 1.1.4.;

Uređaj za upravljanje u kojem se sile upravljanja uobičajeno proizvode posebnim uređajem navedenim u točki 1.1.4., ali koji u slučaju kvara posebnog uređaja omogućuje da se za upravljanje upotrijebi snaga vozačevih mišića, smatrat će se »uređajem za upravljanje s pomoćnom silom«.

1.2.1.3 servouređaj za upravljanje, u kojemu se sile upravljanja proizvode samo posebnim uređajem navedenim i točki 1.1.4.

1.3 Sila pokretanja

1.3.1. »Sila pokretanja« označava silu kojom vozač djeluje na napravu za upravljanje radi upravljanja traktorom.

2. ZAHTJEVI ZA IZRADBU, UGRADBU I PREGLEDE

2.1. Opći zahtjevi

2.1.1 Uređaj za upravljanje mora osiguravati lako i sigurno upravljanje traktorom i zadovoljavati posebne zahtjeve navedene u točki 2.2.

2.2. Posebni zahtjevi

2.2.1. Naprava za upravljanje

2.2.1.1. Naprava za upravljanje mora biti prikladna za uporabu i držanje. Mora biti konstruirana tako da omogućava postupnu promjenu smjera. Smjer pomicanja naprave za upravljanje mora odgovarati željenoj promjeni smjera traktora.

2.2.1.2. Sila pokretanja koja je potrebna da se iz položaja vožnje ravno naprijed dosegne krug zaokretanja s polumjerom 12 m ne smije prekoračiti 25 daN. Ako se u slučaju uređaja za upravljanje s pomoćnom silom koji nije povezan s drugom opremom prekine dovod pomoćne sile, potrebna sila pokretanja ne smije prekoračiti 60 daN.

2.2.1.3. Da bi se provjerilo zadovoljavanje zahtjeva u točki 2.2.1.2., traktor mora opisati na suhoj ravnoj površini koja daje dobro prianjanje guma spiralno gibanje pri brzini od 10 km/h, iz položaja za vožnju ravno naprijed. Sila pokretanja na napravi za upravljanje treba se bilježiti do trenutka dok ne dosegne položaj koji odgovara ulasku traktora u krug zaokretanja s polumjerom 12 m. Trajanje pomicanja (vrijeme od trenutka kad se naprava za upravljanje prvi put aktivira do trenutka kad dosegne položaj u kojemu se obavljaju mjerenja) ne smije prekoračiti pet sekunda u uobičajenim uvjetima, a osam sekunda u slučaju kvara posebnog uređaja. Jedno pomicanje mora se obaviti ulijevo i jedno udesno.

Pri ispitivanju traktor mora biti opterećen do svoje najveće tehnički dopuštene mase; tlak u gumama i raspodjela težine između osovina mora biti u skladu s uputama proizvođača.

2.2.2. Prijenosni mehanizam

2.2.2.1. Uređaj za upravljanje ne smije uključivati električni ili potpuno pneumatski prijenosni mehanizam.

2.2.2.2. Prijenosni mehanizam mora biti konstruiran tako da zadovoljava sve radne zahtjeve te mora biti lako dostupan za održavanje i pregled.

2.2.2.3. U slučaju prijenosnog mehanizma koji nije isključivo hidraulički, upravljanje traktorom mora biti moguće čak i u slučaju zatajenja hidrauličkih ili pneumatskih sastavnih dijelova prijenosnog mehanizma.

2.2.2.4. Prijenosni mehanizam u kojemu se sile prenose samo hidrauličkim sredstvima i posebni uređaj naveden u točki 1.1.4. moraju zadovoljavati sljedeće zahtjeve:

2.2.2.4.1. Jedan ili više uređaja za ograničavanje tlaka moraju štititi cjelokupni hidraulički sustav ili njegove dijelove od previsokoga tlaka;

2.2.2.4.2. Uređaj za ograničavanje tlaka mora biti namješten tako da se ne prekorači tlak T koji je jednak najvećemu radnom tlaku koji je odredio proizvođač.

2.2.2.4.3. Značajke i dimenzije cijevne instalacije moraju biti takve da cijevi izdrže četverostruki tlak T (koji dopuštaju uređaji za ograničavanje tlaka), a ona mora biti zaštićena i raspoređena tako da opasnosti od oštećenja od udaraca ili trešnje budu smanjene na najmanju mjeru te da se opasnost od oštećenja trljanjem može smatrati zanemarivom.

2.2.3. Upravljani kotači

2.2.3.1. Svi kotači mogu biti upravljani kotači.

2.2.4. Posebni uređaj

2.2.4.1. Posebni uređaj određen u točki 1.1.4., koji se upotrebljava u svim vrstama uređaja za upravljanje određenih u točkama 1.2.1.2. i 1.2.1.3., dopušten je u sljedećim okolnostima:

2.2.4.1.1. Ako je traktor opremljen uređajem za upravljanje s pomoćnom silom prema definiciji u točki 1.2.1.2., mora se moći voziti čak i slučaju kvara posebnog uređaja kao što je već navedeno u točki 2.2.1.2. Ako uređaj za upravljanje pomoćnom silom nema svoj vlastiti izvor energije, mora biti opremljen spremnikom energije. Taj spremnik energije može se nadomjestiti neovisnom napravom koja osigurava opskrbu uređaja za upravljanje energijom prije svih drugih sustava koji su spojeni na zajednički izvor energije. Ne dovodeći u pitanje odredbe Pravilnika TPV 307 koji se odnosi na kočenje, ako postoji hidraulička veza između hidrauličkog uređaja za upravljanje i hidrauličkog uređaja za kočenje i ako se oba opskrbljuju iz istoga izvora energije, sila potrebna za aktiviranje uređaja za upravljanje ne smije prekoračiti 40 daN ako bilo koji od sustava otkaže. Ako je izvor energije stlačeni zrak, spremnik zraka mora biti zaštićen nepovratnim ventilom.

Kad energiju za upravljanje u uobičajenim okolnostima osigurava samo posebni uređaj naveden u točki 1.1.4., uređaj za upravljanje s pomoćnom silom mora biti opremljen napravom koja u slučaju kvara posebnog uređaja mora optičkim ili zvučnim signalom upozoriti na takav kvar ako sila pokretanja prekorači 25 daN.

2.2.4.1.2. Ako je traktor opremljen servouređajem za upravljanje prema definiciji u točki 1.2.1.3. i pod uvjetom da takav uređaj ima potpuno hidraulički prijenosni mehanizam, u slučaju zatajenja posebnog uređaja ili motora mora biti moguće obaviti oba pomicanja određena u točki 2.2.1.3. uporabom posebnoga dodatnog uređaja. Posebni dodatni uređaj može biti spremnik stlačenog zraka ili plina. Uljna pumpa ili kompresor mogu se upotrijebiti kao poseban dodatni uređaj ako taj uređaj pogoni vrtnja traktorskih kotača s kojima je u nerastavljivoj vezi. U slučaju zatajenja posebnog uređaja, optički ili zvučni signal mora upozoriti na takav kvar.

2.2.4.1.2.1. Ako je posebni uređaj pneumatski, on mora biti opremljen spremnikom stlačenog zraka zaštićenim nepovratnim ventilom. Kapacitet spremnika stlačenog zraka mora se izračunati tako da je moguće napraviti najmanje sedam potpunih okretaja (od jednoga do drugoga krajnjeg položaja) prije nego što tlak u spremniku padne na polovicu njegova radnoga tlaka. Ispitivanje se mora obaviti s upravljanim kotačima podignutim iznad tla.

[1](*) Ovaj Pravilnik preuzima sadržaj Direktive 2009/66/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. srpnja 2009. o uređaju za upravljanje traktora na kotačima za poljoprivredu ili šumarstvo.

[2]1 Definicija traktora dana je u točki 11. članka 4. Pravilnika o homologaciji tipa traktora za poljoprivredu i šumarstvo (izdanje 01) (»Narodne novine« br. 16/09), a kategorizacija u Prilogu II.A istoga Pravilnika.

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_02_26_614.html

Copyright © Ante Borić