Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 27/17 od 24.03.2017.:

 

Vlada Republike Hrvatske

Na temelju članka 33. stavka 2. Zakona o sustavu civilne zaštite (»Narodne novine«, broj 82/15), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 23. ožujka 2017. godine donijela

 

UREDBU O SASTAVU I STRUKTURI POSTROJBI CIVILNE ZAŠTITE

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovom Uredbom uređuje se sastav i struktura postrojbi civilne zaštite za provedbu mjera i aktivnosti iz djelokruga sustava civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama i otklanjanja posljedica terorizma i ratnih razaranja na području Republike Hrvatske i za pružanje međunarodne pomoći.

Članak 2.

(1) Načela djelovanja postrojbi civilne zaštite su: samodostatnost, modularnost i interoperabilnost.

(2) Prema načelu samodostatnosti postrojbe civilne zaštite raspolažu potrebnim materijalno-tehničkim sredstvima (osobna i skupna oprema, uključujući vozila, opremu za smještaj, vodu, hranu, sanitarije) s kojima mogu samostalno djelovati na lokaciji intervencije u propisanom razdoblju s ciljem ostvarivanja kontinuiteta djelovanja i nemaju logističkih zahtjeva prema nadležnom tijelu primatelja pomoći kada pružaju pomoć izvan matičnog područja nadležnosti.

(3) Prema načelu modularnog ustrojavanja i opremanja, postrojbe civilne zaštite iste specijalnosti moraju biti međusobno kompatibilne kroz jedinstveni osobni i materijalni ustroj.

(4) Prema načelu interoperabilnosti postrojbe civilne zaštite iste specijalnosti kod operativnog djelovanja postupaju po istovjetnim operativnim postupovnicima.

Članak 3.

(1) Svaka postrojba civilne zaštite mora postupati sukladno operativnom postupovniku koji donosi načelnik stožera civilne zaštite razine koja je osnovala postrojbu.

(2) Operativnim postupovnikom definiraju se sve pojedinosti od značaja za pripravnost, mobilizaciju, operativno djelovanje, demobilizaciju i završetak djelovanja postrojbe civilne zaštite.

(3) Operativni postupovnik izrađuje se prema obrascu navedenom u Prilogu 1., koji je sastavni dio ove Uredbe i sadrži sljedeće podatke: uvodne napomene, organizacijski prikaz s dužnostima i odgovornostima pripadnika postrojbe, osobni i materijalni ustroj, aktivnosti po svim fazama djelovanja, plan veza, plan sigurnosti, plan logističke potpore, dokumentiranje i izvješćivanje, plan komunikacije s medijima i priloge (opisni obrazac, popis pripadnika s funkcijama, popis vozila, dnevnik rada, izvješće s lokacije, dnevno izvješće, završno izvješće, shemu baze operacije, informaciju za medije i kodeks ponašanja pripadnika).

(4) Izvješća iz stavka 3. ovog članka podnose se:

– nakon završetka intervencije na jednoj lokaciji – koordinatoru na lokaciji i nadležnom stožeru civilne zaštite (izvješće s lokacije)

– na kraju dana – nadležnom stožeru civilne zaštite (dnevno izvješće)

– nakon demobilizacije – nadležnom tijelu koje je izdalo nalog za mobilizaciju (završno izvješće).

Članak 4.

Središnje tijelo državne uprave nadležno za poslove civilne zaštite i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, prije postupka raspoređivanja vojnih obveznika koji su evidentirani kao kandidati za popunu postrojbi civilne zaštite, zatražit će odobrenje od nadležne ustrojstvene jedinice ministarstva nadležnog za poslove obrane.

II. SASTAV I STRUKTURA POSTROJBI CIVILNE ZAŠTITE

Članak 5.

(1) Postrojbe civilne zaštite osnivaju se prema namjeni na sljedećim razinama:

– na razini općina – postrojbe opće namjene

– na razini gradova – postrojbe opće namjene i specijalističke postrojbe

– na razini županija – specijalističke postrojbe

– na razini Republike Hrvatske – Državna intervencijska postrojba.

(2) Postrojbe civilne zaštite jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave osnivaju se odlukom koju na prijedlog izvršnog tijela donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

(3) Predstavničko tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave donosi odluku iz stavka 2. ovog članka na temelju procjene rizika i analize stanja spremnosti kapaciteta sustava civilne zaštite.

(4) U postrojbe iz stavka 1. ovog članka raspoređuju se pričuvnici, a na dužnosti u upravljačkoj skupini postrojbe mogu se rasporediti i službenici i namještenici koji u upravnim odjelima i službama jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave obavljaju poslove u području civilne zaštite.

1. Postrojba civilne zaštite opće namjene

Članak 6.

(1) Postrojba civilne zaštite opće namjene osniva se za provođenje mjere civilne zaštite asanacije terena, potporu u provođenju mjera evakuacije, spašavanja, prve pomoći, zbrinjavanja ugroženog stanovništva te zaštite od poplava.

(2) Postrojba civilne zaštite opće namjene primarno djeluje samo na području osnivanja, a iznimno može se koristiti i za djelovanje na području Republike Hrvatske isključivo kada samodostatnost u dijelu smještaja, prehrane, vode i sanitarija osigurava hijerarhijska razina sustava civilne zaštite koja traži pomoć.

(3) Sastav postrojbe civilne zaštite opće namjene po strukturi je:

– upravljačka skupina

– operativne skupine.

(4) Upravljačka skupina sastoji se od dva pripadnika, a svaka operativna skupina sastoji se od osam do deset pripadnika.

(5) Postrojba može imati najmanje dvije operativne skupine i svaka ima svog voditelja.

(6) Pripravnost postrojbe civilne zaštite opće namjene uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše osam sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje od najmanje 12 sati dnevno tijekom sedam dana i samodostatnost najmanje jedan dan.

2. Specijalističke postrojbe civilne zaštite

Članak 7.

(1) Specijalističke postrojbe civilne zaštite osnivaju se za sljedeće specijalnosti:

A. traganje i spašavanje u ruševinama

B. traganje i spašavanje u poplavama

C. kemijsko-biološko-radiološko-nuklearnu (u daljnjem tekstu: KBRN) zaštitu

D. zbrinjavanje

E. tehničko-taktičku potporu.

(2) Ovom Uredbom definiraju se obvezne razine pripravnosti za svaku specijalnost iz stavka 1. ovog članka.

Članak 8.

(1) Specijalističke postrojbe civilne zaštite dijele se u tri kategorije:

– laka kategorija

– srednja kategorija

– teška kategorija.

(2) Postrojbe lake kategorije primarno djeluju na području osnivanja, ali se mogu koristiti za djelovanje na području Republike Hrvatske kada samodostatnost u dijelu smještaja, prehrane, vode i sanitarija osigurava hijerarhijska razina sustava civilne zaštite koja traži pomoć, dok je razina pripravnosti za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije najviše osam sati.

(3) Postrojbe srednje i teške kategorije djeluju na području Republike Hrvatske.

Članak 9.

(1) Sastav specijalističkih postrojbi civilne zaštite po strukturi je:

– upravljačka skupina

– operativna skupina

– logistička skupina.

(2) Upravljačka skupina nadležna je za stručnu, efikasnu i operativnu organizaciju provedbe mjera i aktivnosti civilne zaštite na izvršavanju kojih je postrojba angažirana, planiranje provođenja intervencije, zapovijedanje pripadnicima postrojbe, koordinaciju s drugim postrojbama i sudionicima na lokaciji intervencije, izvješćivanje nadležnog koordinatora na lokaciji i stožera civilne zaštite, komunikaciju s medijima, brigu oko sigurnosti pripadnika postrojbe i analizu izvršenja zadaća.

(3) Operativna skupina nadležna je za stručnu, efikasnu i operativnu provedbu mjera i aktivnosti civilne zaštite, koordinaciju s ostalim operativnim snagama sudionicima sustava civilne zaštite na lokaciji intervencije te poštivanje sigurnosnih mjera u provedbi mjera i aktivnosti civilne zaštite. Specijalistička postrojba civilne zaštite može u svom sastavu imati više operativnih skupina, koje se ustrojavaju i opremaju po modularnom načelu.

(4) Logistička skupina nadležna je za potporu u provedbi zadaća iz nadležnosti upravljačke i operativne skupine s ciljem osiguranja potrebne samodostatnosti u dijelu informatičko-komunikacijske potpore, uspostave baze operacija sa svim potrebnim sadržajima, osiguranje potrebnih vozila, opreme, hrane i vode.

A. Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama

Članak 10.

(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – laka kategorija, sljedeće je strukture, sastava i namjene:

– struktura: upravljačka, jedna operativna i logistička skupina

– zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu, površinsko traganje, lociranje i spašavanje žrtava iz ruševina ili klizišta, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb

– kapaciteti: traganje sa psima i/ili tehničkom opremom za traganje, spašavanje uključujući spašavanje iz dubina, osnovno podupiranje, prva pomoć.

(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – laka kategorija uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše pet sati od primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom sedam dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od dva dana.

Članak 11.

(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – srednja kategorija, sljedeće je strukture, sastava i namjene:

– struktura: upravljačka, dvije operativne i logistička skupina

– zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu, traganje, lociranje i spašavanje žrtava iz ruševina ili klizišta, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb

– kapaciteti: provesti/potvrditi početnu procjenu, traganje sa psima i/ili tehničkom opremom za traganje, spašavanje uključujući spašavanje iz dubina, rezanje betona, osnovno podupiranje, detekcija opasnih tvari, prva pomoć.

(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – srednja kategorija uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše osam sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom sedam dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od pet dana.

Članak 12.

(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – teška kategorija, sljedeće je strukture, sastava i namjene:

– struktura: upravljačka, četiri operativne i logistička skupina

– zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu, traganje, lociranje i spašavanje žrtava iz ruševina ili klizišta, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb

– kapaciteti: provesti/potvrditi početnu procjenu, traganje sa psima i/ili tehničkom opremom za traganje, spašavanje uključujući spašavanje iz dubina, rezanje armiranog betona i konstrukcijskog čelika, napredno podupiranje, detekcija i izoliranje opasnih tvari i prva pomoć.

(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – teška kategorija uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše deset sati od primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na dvije lokacije u kontinuiranom trajanju tijekom sedam dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od sedam dana.

Članak 13.

Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama je:

– upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od dva do šest pripadnika

– operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od deset do dvanaest pripadnika

– logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od dva do šest pripadnika.

B. Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama

Članak 14.

(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – laka kategorija sljedeće je strukture, sastava i namjene:

– struktura: upravljačka, dvije operativne i logistička skupina

– zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu, traganje, spašavanje i pružanje pomoći ljudima u poplavama korištenjem čamaca, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb i dopremanje najnužnijih sredstava za život, prema potrebi, na područje zahvaćenom poplavom

– kapaciteti: opremljeni osobnom zaštitnom opremom za sve klimatske uvjete, sposobnost traganja za ljudima u gradskim i seoskim područjima zahvaćenim poplavom, najmanje dva čamca za korištenje u svim klimatskim uvjetima sposobnih za plovidbu suprotno od toka brzine najmanje deset čvorova, sposobnost istovremenog prijevoza minimalno osam ljudi ne računajući pripadnike postrojbe.

(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – laka kategorija uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše pet sati od primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom sedam dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od dva dana.

Članak 15.

(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – srednja kategorija sljedeće je strukture, sastava i namjene:

– struktura: upravljačka, četiri operativne i logistička skupina

– zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu, traganje, spašavanje i pružanje pomoći ljudima u poplavama korištenjem čamaca, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb i dopremanje najnužnijih sredstava za život, prema potrebi, na područje zahvaćenom poplavom

– kapaciteti: opremljeni osobnom zaštitnom opremom za sve klimatske uvjete, provesti/potvrditi početnu procjenu, sposobnost traganja za ljudima u gradskim i seoskim područjima zahvaćenim poplavom, pripadnici osposobljeni za spašavanje na brzim vodama, najmanje četiri čamca za korištenje u hladnim klimatskim uvjetima sposobnih za plovidbu suprotno od toka brzine najmanje deset čvorova, sposobnost djelovanja sa zračnim snagama (helikopteri), sposobnost istovremenog prijevoza minimalno 16 ljudi ne računajući pripadnike postrojbe.

(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – srednja kategorija uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše osam sati od primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na dvije lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom sedam dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od pet dana.

Članak 16.

Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama je:

– upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od dva do pet pripadnika

– operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od četiri do pet pripadnika

– logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od dva do pet pripadnika.

C. Specijalistička postrojba civilne zaštite za KBRN zaštitu

Članak 17.

(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za KBRN zaštitu – laka kategorija sljedeće je strukture, sastava i namjene:

– struktura: upravljačka, dvije operativne (uzorkovanje i dekontaminacija) i logistička skupina

– zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu (detekciju) uključujući opis opasnosti ili rizika, određivanje i označavanje kontaminiranog područja, procjena ili potvrda već poduzetih zaštitnih mjera, provesti kvalificirano uzorkovanje, predviđanje razvoja situacije, preporuke za uzbunjivanje, terenska dekontaminacija

– kapaciteti: utvrđivanje kemijskih i detekcija radioloških opasnosti kombinacijom ručne, prijenosne i laboratorijske opreme (sposobnost detekcije alfa, beta i gama zračenja i utvrđivanja uobičajenih izotopa), osposobljeni i opremljeni osobnom zaštitnom opremom od najniže do najviše razine, sposobnost prikupljanja, izrada bioloških, kemijskih i radioloških uzoraka za daljnju analizu koja će se provesti negdje drugdje, dekontaminacija za najmanje 30 osoba za jedan sat.

(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za KBRN zaštitu – laka kategorija uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše pet sati od primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom sedam dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od dva dana.

Članak 18.

(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za KBRN zaštitu – srednja kategorija sljedeće je strukture, sastava i namjene:

– struktura: upravljačka, četiri operativne (dvije uzorkovanje i dvije dekontaminacija) i logistička skupina

– zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu (detekciju) uključujući opis opasnosti ili rizika, određivanje i označavanje kontaminiranog područja, procjena ili potvrda već poduzetih zaštitnih mjera, provesti kvalificirano uzorkovanje, predviđanje razvoja situacije, praćenje i dinamička procjena rizika uključujući preporuke za uzbunjivanje, puna dekontaminacija

– kapaciteti: utvrđivanje kemijskih i detekcija radioloških opasnosti kombinacijom ručne, prijenosne i laboratorijske opreme, (sposobnost detekcije alfa, beta i gama zračenja i utvrđivanja uobičajenih izotopa), osposobljeni i opremljeni osobnom zaštitnom opremom od najniže do najviše razine, sposobnost prikupljanja, sposobnost utvrđivanja toksičnih industrijskih kemikalija i detektiranih ratnih agensa, izrada bioloških, kemijskih i radioloških uzoraka za daljnju analizu koja će se provesti negdje drugdje, dekontaminacija za najmanje 60 osoba za jedan sat.

(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za KBRN zaštitu – srednja kategorija uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše osam sati od primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom sedam dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od pet dana.

Članak 19.

Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za KBRN zaštitu je:

– upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od dva do pet pripadnika

– operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od deset do dvanaest pripadnika

– logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od dva do pet pripadnika.

D. Specijalistička postrojba civilne zaštite za zbrinjavanje

Članak 20.

(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za zbrinjavanje – laka kategorija sljedeće je strukture, sastava i namjene:

– struktura: upravljačka, dvije operativne i logistička skupina

– zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu, pružiti privremeno sklonište i upravljanje kampom za potrebe ugroženog stanovništva i operativnih snaga sustava civilne zaštite koje djeluju na lokaciji intervencije u početnoj fazi velike nesreće i katastrofe u koordinaciji s nadležnim stožerom civilne zaštite i postrojbom civilne zaštite opće namjene do predaje lokalnim vlastima ili humanitarnim organizacijama, gdje oprema ostaje prisutna dulje vrijeme

– kapaciteti: kamp sa šatorima i opremom za minimalno 250 osoba (šatori s grijanjem i kreveti s vrećama za spavanje i/ili dekama, generatori za struju, električna i rasvjetna oprema, sanitarni i higijenski prostori, distribucija pitke vode i prehrana, sklonište za temeljne društvene aktivnosti i sigurnost u kampu).

(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za zbrinjavanje – laka kategorija uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše pet sati od primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom sedam dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od dva dana.

Članak 21.

(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za zbrinjavanje – srednja kategorija sljedeće je strukture, sastava, namjene i pripravnosti:

– struktura: upravljačka, četiri operativne i logistička skupina

– zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu, pružiti privremeno sklonište i upravljanje kampom za potrebe ugroženog stanovništva i operativnih snaga sustava civilne zaštite koje djeluju na lokaciji intervencije u početnoj fazi velike nesreće i katastrofe u koordinaciji s nadležnim stožerom civilne zaštite i postrojbom civilne zaštite opće namjene do predaje lokalnim vlastima ili humanitarnim organizacijama, gdje oprema ostaje prisutna dulje vrijeme

– kapaciteti: kamp sa šatorima i opremom za minimalno 500 osoba (šatori s grijanjem i kreveti s vrećama za spavanje i/ili dekama, generatori za struju, električna i rasvjetna oprema, sanitarni i higijenski prostori, distribucija pitke vode i prehrana, sklonište za temeljne društvene aktivnosti, sigurnost u kampu).

(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za zbrinjavanje – srednja kategorija uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše osam sati od primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom sedam dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od pet dana.

Članak 22.

Sastav specijalističke postrojbe civilne zaštite za zbrinjavanje po pojedinim skupinama je:

– upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od dva do pet pripadnika

– operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od deset do dvanaest pripadnika

– logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od dva do pet pripadnika.

E. Specijalistička postrojba civilne zaštite za tehničko-taktičku potporu

Članak 23.

(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za tehničko-taktičku potporu sljedeće je strukture, sastava i namjene:

– struktura: upravljačka, operativna i logistička skupina

– zadaće: tehnička i administrativna potpora radu stožera civilne zaštite na lokaciji intervencije, taktička potpora vođenju intervencije, potpora uspostavi i vođenju baze operacija

– kapaciteti: uredska potpora, oprema za telekomunikacijsku potporu, kartografija, oprema za osnovne potrebe rada, smještaja i prehrane, organizacija prijevoza za potrebe nadležnog stožera civilne zaštite.

(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za tehničko-taktičku potporu uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na lokaciji intervencije u roku od najviše pet sati od primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom sedam dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od pet dana.

(3) Sastav specijalističke postrojbe civilne zaštite za tehničko-taktičku potporu: najmanje deset, a najviše dvanaest pripadnika.

3. Državna intervencijska postrojba civilne zaštite

Članak 24.

(1) Državna intervencijska postrojba civilne zaštite osniva se odlukom čelnika središnjeg tijela državne uprave nadležnog za poslove civilne zaštite za djelovanje na području Republike Hrvatske i u međunarodnim aktivnostima sukladno Zakonu o sustavu civilne zaštite te odlukama i smjernicama Europske unije i Ujedinjenih naroda te obvezama Republike Hrvatske preuzetim iz međunarodnih ugovora u području civilne zaštite.

(2) Za sudjelovanje u međunarodnim aktivnostima logistička skupina iz sastava postrojbe mora osigurati potrebnu samodostatnost u skladu s odlukama i smjernicama nadležnih tijela organizacija iz stavka 1. ovog članka.

(3) U strukturu Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite za svaku specijalnost iz članaka 11., 12., 15., 18. i 21. ove Uredbe, dodaje se i medicinska skupina (tri do četiri pripadnika), koja je odgovorna za medicinsku potporu pripadnicima postrojbe i unesrećenim osobama.

(4) Pripadnici postrojbe iz stavka 1. ovog članka su pričuvnici, a u postrojbu se raspoređuju i državni službenici i namještenici središnjeg tijela državne uprave nadležnog za poslove civilne zaštite.

III. ZAVRŠNA ODREDBA

Članak 25.

Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 022-03/17-03/17

Urbroj: 50301-29/09-17-3

Zagreb, 23. ožujka 2017.

Predsjednik mr. sc. Andrej Plenković, v. r.

PRILOG 1.

OPERATIVNI POSTUPOVNIK

1. Uvodne napomene

pravna podloga, cilj postupovnika

2. Organizacijski prikaz s dužnostima i odgovornostima pripadnika

pregled po skupinama s opisom zadaća, broj pripadnika za svaku funkciju

3. Osobni i materijalni ustroj

pregled zadaća svakog pripadnika (funkcije), uvjeti za raspored, pregled osobne i skupne opreme

4. Aktivnosti po svim fazama djelovanja

pregled aktivnosti za fazu pripravnosti, mobilizacije, operativnog djelovanja, demobilizacije i završetka djelovanja

5. Plan veza

cilj i raspoloživa komunikacijska sredstva, frekvencije i radni kanali, pristup Internetu, shematski prikaz

6. Plan sigurnosti

pregled aktivnosti za poštivanje zaštite pripadnika i potrebna zaštitna sredstva

7. Plan logističke potpore

pregled potrebne logistike za ostvarivanje samodostatnosti, održavanje i zanavljanje materijalno-tehničkih sredstava

8. Dokumentiranje i izvješćivanje

administrativno vođenje provedbe intervencije, popis kontaktnih točaka (operativne snage civilne zaštite s područja nadležnosti, itd.)

9. Plan komunikacije s medijima

nadležnosti i procedure za komunikaciju s medijima

Prilozi Operativnog postupovnika:

a. opisni obrazac (osnovne informacije o postrojbi)

b. popis pripadnika s funkcijama i vozilima (popis s kontaktima po funkcijama i osnovne informacije o vozilima)

c. dnevnik rada (pregled aktivnosti postrojbe po lokaciji, datumu i vremenu)

d. izvješće s lokacije (podnosi se po završetku intervencije na jednoj lokaciji koordinatoru na lokaciji i nadležnom stožeru civilne zaštite, sadrži informacije o poduzetim mjera i aktivnostima, npr. broj spašenih i/ili evakuiranih ljudi)

e. dnevno izvješće (podnosi se na kraju dana nadležnom stožeru civilne zaštite)

f. završno izvješće (podnosi se nakon demobilizacije nadležnom tijelu koje je izdalo nalog za mobilizaciju)

g. shema baze operacije (shematski prikaz kampa sa sadržajima za smještaj postrojbe)

h. informacija za medije (kratka informacija o postrojbi i njezinom djelovanju na intervenciji)

i. kodeks ponašanja (sukladno načelima sustava civilne zaštite)

 

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_03_27_593.html

Copyright © Ante Borić