PRAVOSUDNA AKADEMIJA
Na temelju članka 13. podstavak 4., članka 26. i članka 28. Zakona o Pravosudnoj akademiji (»Narodne novine«, br. 153/09, 127/10, 82/15), Upravno vijeće Pravosudne akademije (u daljnjem tekstu: Upravno vijeće Akademije) donosi
I. UVODNI DIO
Članak 1.
Ovim Pravilnikom uređuje se sadržaj, način provođenja i ocjenjivanja kandidata na pisanoj provjeri znanja i sposobnosti te na razgovoru u postupku upisa u Državnu školu za pravosudne dužnosnike (u daljnjem tekstu: Škola).
Članak 2.
Izrazi u ovom pravilniku korišteni u muškom rodu rodno su neutralni, odnosno na jednak način obuhvaćaju muški i ženski rod.
II. POSTUPAK PRIJAVLJIVANJA ISPITA
Članak 3.
(1) Natječaj za prijam kandidata u Školu raspisuje Upravno vijeće Akademije u »Narodnim novinama« na temelju plana potrebnog broja sudaca i zamjenika državnih odvjetnika koji donosi Ministarstvo pravosuđa.
(2) Postupak upisa provodi Povjerenstvo za provedbu natječaja za upis u Državnu školu za pravosudne dužnosnike (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo).
(3) Način rada Povjerenstva propisan je Pravilnikom o načinu rada Povjerenstva za provedbu natječaja za upis u Državnu školu za pravosudne dužnosnike.
Članak 4.
(1) Kandidat je uz prijavu dužan priložiti u izvorniku ili ovjerenoj preslici:
– dokaz o hrvatskom državljanstvu,
– dokaz o položenom pravosudnom ispitu.
(2) Ako je kandidat osoba s invaliditetom te postoji potreba za dodatnim pomagalima, prijavi je dužan priložiti zahtjev i vjerodostojnu liječničku dokumentaciju.
(3) Ako osobe koje se prijavljuju na natječaj za prijam u Školu ostvaruju pravo prednosti prema odredbama posebnog zakona, u prijavi se imaju pravo pozvati na ostvarivanje prava koja im sukladno odredbama tog zakona pripadaju.
Članak 5.
(1) Akademija je dužna na svojim mrežnim stranicama objaviti popis literature za prijamni ispit, kao i ogledni primjerak testa za polaganje prijamnog ispita.
(2) Vrijeme pisane provjere znanja i sposobnosti te mjesto održavanja određuje predsjednik Povjerenstva u roku od 30 dana prije održavanja ispita. Vrijeme razgovora i mjesto održavanja određuje predsjednik Povjerenstva odmah nakon ocjenjivanja i bodovanja pisanih testova.
(3) Obavijest o pisanoj provjeri znanja i sposobnosti i razgovoru sadrži vrijeme i mjesto polaganja ispita, naznaku kandidatu da je prilikom dolaska na ispit dužan predočiti važeću osobnu iskaznicu ili putovnicu te uputu o mogućnosti korištenja zakonskih tekstova.
(4) Obavijest iz stavka 3. ovoga članka, objavljuje se na mrežnim stranicama Akademije.
III. POSTUPAK PROVOĐENJA I SADRŽAJ PRIJAMNOG ISPITA
Članak 6.
(1) Prijamni ispit provodi Povjerenstvo, a sastoji se od pisane provjere znanja i sposobnosti kandidata te razgovora s kandidatima. Na ispitu kandidati mogu ostvariti najviše 300 bodova.
(2) Kandidati prvo polažu pisani dio ispita, a zatim se pozivaju na razgovor s Povjerenstvom, najkasnije 60 dana od dana provođenja pisanog ispita.
(3) O tijeku provođenja i ocjenjivanju ispita Povjerenstvo sastavlja i vodi zapisnik. Zapisnik sastavlja i vodi tajnik Povjerenstva s tim da ga uz tajnika potpisuju i svi članovi Povjerenstva.
Članak 7.
(1) Pisani dio ispita polaže se u obliku testa koji se identificira putem numeričke zaporke koju određuje informatički sustav.
(2) Zaporka se bilježi na prvoj stranici testa, nakon što ga kandidat preda.
(3) Nakon provedenog testiranja, zaporke s imenima svih kandidata se zatvaraju u poseban omot i predaju tajniku Povjerenstva te se čuvaju u odgovarajućem prostoru u Akademiji.
(4) Kandidati imaju mogućnost odabira između testa za suce ili zamjenike državnog odvjetnika te između kaznenog i građanskog prava, a pitanja kojima se provjerava opće znanje kandidata istovjetna su za sve kandidate.
(5) Test se sastoji od 40 pitanja s mogućnošću odabira ponuđenih odgovora, te jednom problemskom situacijom (primjerice sudski slučaj) s četiri pitanja na koja kandidat sam mora napisati kratak odgovor. Od 40 pitanja s mogućnošću odabira ponuđenih odgovora, 35 pitanja se odnosi na pravna pitanja, a 5 pitanja na opće znanje kandidata.
(6) Trajanje pisanog dijela ispita može iznositi najviše dva sata, a od toga 1 sat za rješavanje pitanja s mogućnošću odabira ponuđenih odgovora i 1 sat za rješavanje problemske situacije. Kandidati na pisanom dijelu ispita rješavaju test na računalu. U dijelu pisanog ispita koji se odnosi na rješavanje problemske situacije, kandidati mogu koristiti tekstove propisa koje osigurava Akademija, kao i tekstove propisa koje sami osiguraju, o čemu, po potrebi, odlučuje Povjerenstvo. Kandidatima nije dopušteno korištenje mobitelima, tabletima i sličnim tehničkim pomagalima i drugim komunikacijskim uređajima.
Članak 8.
(1) Kandidata koji na pisanom dijelu ispita koristi nedopuštena pomagala, kao što su primjerci sudskih odluka, tehnička pomagala i komunikacijske uređaje ili remeti uredni tijek ispita, osoba koja nadzire pisani dio ispita udaljit će iz prostorije te se za takvu osobu smatra da ispit nije položila. Ova činjenica upisuje se u zapisnik o tijeku ispita.
(2) Kandidatu koji, bez prethodne dozvole osobe koja nadzire pisani dio ispita, napusti prostoriju u kojoj se održava ispit, neće se dopustiti da nastavi pisanje ispita. U tom slučaju postupit će se sukladno stavku 1. ovog članka.
(3) Osobe koje nadziru pisani dio ispita određuje Akademija te im daje odgovarajuće upute i pravila za rad na pisanom dijelu ispita.
IV. OCJENJIVANJE I BODOVANJE PRIJAMNOG ISPITA
Članak 9.
(1) Predsjednik Povjerenstva određuje članove za pregled, ocjenjivanje i bodovanje pisanih testova, u sastavu od 2 člana.
(2) Članovi Povjerenstva zaduženi za pregled, ocjenjivanje i bodovanje pisanih testova, dužni su iste zajednički pregledati, ocijeniti i bodovati najkasnije u roku od 30 dana po dovršetku pisanog testiranja.
(3) Na testu kandidat može ostvariti najviše 240 bodova, od čega najviše 200 bodova na pitanjima s mogućnošću odabira ponuđenih odgovora, a najviše 40 bodova na rješavanju pitanja vezanih uz problemsku situaciju. Svaki točan odgovor na pitanje s mogućnošću odabira ponuđenih odgovora nosi pet bodova, a na svakom pitanju vezanom za problemsku situaciju na koje mora sam upisati odgovor, kandidat može dobiti najviše deset bodova.
(4) Svi kandidati koji na pisanoj provjeri znanja i sposobnosti ostvare najmanje 156 bodova pozivaju se na razgovor s Povjerenstvom.
(5) Kandidati imaju pravo uvida u pisani test u roku od 48 sati od primitka obavijesti o postignutom broju bodova i ono se ostvaruje podnošenjem pisanog zahtjeva Povjerenstvu najkasnije do isteka navedenog roka.
(6) Prigovor na ostvareni broj bodova podnosi se pisanim putem u roku od 48 sati od proteka roka iz stavka 5. ovog članka i o njemu odlučuje Povjerenstvo odlukom protiv koje nije dopušten pravni lijek.
Članak 10.
(1) Sastavljači pitanja – suci i zamjenici državnog odvjetnika prvostupanjske razine dužni su uz svako sastavljeno pitanje dostaviti i odgovor.
(2) Svako pitanje dostavlja se u zatvorenom omotu, s naznakom »pitanje s mogućnošću odabira ponuđenih odgovora – pravno znanje«, »pitanje s mogućnošću odabira ponuđenih odgovora – opće znanje« ili »problemska situacija«. Akademiji, koja zatvorene omotnice razvrstava prema naznaci na njima te ih dostavlja Povjerenstvu radi odabira.
(3) Sastavljači pitanja imaju pravo na naknadu za svako odabrano pitanje, a visinu naknade određuje Upravno vijeće.
Članak 11.
(1) Članovi Povjerenstva otvaraju zatvorene omotnice i provode odabir pitanja te ih razvrstavaju za pisani dio ispita po granama prava (kaznena ili građanska) te posebno za suce, a posebno za zamjenike državnog odvjetnika.
(2) Ukupno četiri testa – kazneno za suce i zamjenike državnog odvjetnika te građansko za suce i zamjenike državnog odvjetnika, stavljaju se u omotnicu koja se zatvara i dostavlja na čuvanje Akademiji. Svaka omotnica označava se rednim brojem, a prilikom polaganja pisanog dijela ispita predsjednik Povjerenstva nasumičnim odabirom određuje testove koje će kandidati rješavati.
(3) Pitanja i testovi se čuvaju u odgovarajućem prostoru u Akademiji.
Članak 12.
Nepristupanje pisanoj provjeri znanja i sposobnosti kao i odustanak od već započete provjere znanja i sposobnosti te nedolazak na razgovor smatra se odustankom od prijave na natječaj, osim ako za to ne postoje opravdani razlozi o čemu odluku donosi Povjerenstvo.
Članak 13.
(1) Razgovor s kandidatima provodi Povjerenstvo ocjenjujući mjerila iz članka 14. stavka 2. ovog Pravilnika s tim da svi članovi Povjerenstva ocjenjuju kandidata sukladno svakom od navedenih mjerila. Ako članovi Povjerenstva ne postignu suglasnost oko broja bodova, primjenjuje se srednji broj bodova (aritmetička sredina).
(2) Broj bodova koje je pojedini kandidat ostvario na pisanom dijelu ispita neće se, prije usmenog dijela ispita, priopćiti članovima Povjerenstva.
(3) Razgovor s pojedinim kandidatom može trajati najduže 15 minuta.
Članak 14.
(1) Na razgovoru kandidat može ostvariti najviše 60 bodova.
(2) Mjerila koja se ocjenjuju su strukturirana na sljedeći način:
– motiviranost kandidata za rad u pravosuđu (osam bodova),
– sposobnost za pregovaranje i mirenje (osam bodova),
– sposobnost za rješavanje sukoba i donošenje odluka (deset bodova),
– spremnost na suradnju (osam bodova),
– osjećaj za pravdu (deset bodova),
– odgovorno obnašanje vlasti (osam bodova),
– socijalno razumijevanje (osam bodova).
(3) O tijeku razgovora Povjerenstvo vodi zapisnik, koji se potpisuje sukladno Pravilniku o načinu rada Povjerenstva.
V. UPIS KANDIDATA U ŠKOLU
Članak 15.
(1) Nakon ocjenjivanja razgovora Povjerenstvo utvrđuje listu prvenstva za upis u Školu koja se objavljuje na internetskim stranicama Akademije. Lista prvenstva sastavlja se na temelju zbroja bodova koje su kandidati ostvarili na pisanoj provjeri znanja i sposobnosti te na razgovoru.
(2) U Školu se primaju kandidati prema redoslijedu na listi prvenstva, do popune predviđenoga broja kandidata.
(3) Ako koji od kandidata s liste prvenstva odustane, u Školu se prima kandidat koji je sljedeći na listi prvenstva.
(4) Ako na listi prvenstva kandidati imaju isti broj bodova, prednost ima kandidat koji sukladno odredbama posebnog zakona ostvaruje pravo prednosti. Ako ni tako nije moguće odrediti kandidata koji ostvaruje prednost, prednost ima kandidat koji je ostvario veći broj bodova na pisanom dijelu ispita.
Članak 16.
Akademija s polaznicima Škole sklapa ugovor kojim se polaznici obvezuju vratiti sredstva utrošena u njihovo školovanje ako polaznici Škole bez opravdanog razloga napuste Školu, ne pristupe završnom ispitu ili ga ne polože u zakonskom roku te ukoliko bez opravdanog razloga prestanu obnašati dužnost suca ili zamjenika državnog odvjetnika prije isteka roka od 3 godine od imenovanja.
VI. TAJNOST PODATAKA
Članak 17.
Sve osobe koje su u obavljanju svojih poslova saznale za sadržaj testa i zaporki kandidata dužne su navedene podatke čuvati kao poslovnu tajnu.
VII. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 18.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu po isteku roka od 8 dana od dana objave na oglasnoj ploči i mrežnoj stranici Akademije i objavit će se u »Narodnim novinama«.
Članak 19.
Stupanjem na snagu ovog pravilnika stavljaju se izvan snage Pravilnik o provođenju i ocjenjivanju pisanog i usmenog ispita za upis kandidata u Državnu školu za pravosudne dužnosnike od 18. studenog 2010. godine te Pravilnik o sadržaju i metodama provođenja psihološkog testa kandidata za prijem u Državnu školu od 23. studenog 2010. godine.
Utvrđuje se da je Pravilnik objavljen na oglasnoj ploči i mrežnim stranicama Akademije 29. studenoga 2016. godine.
Klasa: 023-01/16-01/01 Urbroj: 390-02-01/15-16-55 Zagreb, 3. listopada 2016.
Predsjednik Upravnog vijeća Pravosudne akademije Branko Hrvatin, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2016_12_113_2504.html