MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
Na temelju članka 100. Zakona o azilu (»Narodne novine«, broj 79/2007 i 88/2010) ministar unutarnjih poslova donosi
Članak 1.
Ovim Pravilnikom uređuje se postupak ostvarivanja besplatne pravne pomoći u postupku azila, način isplate troškova za pruženu pravnu pomoć i tarifa usluga pravne pomoći koja se pruža tražiteljima azila, azilantima i strancima pod supsidijarnom zaštitom.
Članak 2.
Besplatna pravna pomoć (u daljnjem tekstu: pravna pomoć) podrazumijeva pravnu pomoć koja se pruža sukladno članku 34. i 47. Zakona o azilu (»Narodne novine«, broj 79/07. i 88/10.), a financira se iz sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske, pozicije Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Pružatelj pravne pomoći je odvjetnik te pravnik iz udruge registrirane za obavljanje pravne pomoći koji pružaju pravnu pomoć sukladno odredbama ovoga Pravilnika.
Korisnik pravne pomoći (u daljnjem tekstu: korisnik) je tražitelj azila, azilant i stranac pod supsidijarnom zaštitom koji ostvaruje pravo na pravnu pomoć sukladno odredbama Zakona o azilu i ovoga Pravilnika.
Lista pružatelja pravne pomoći podrazumijeva popis pružatelja pravne pomoći.
Stvar veće vrijednosti podrazumijeva pokretnu imovinu tražitelja azila.
Članak 3.
Radi prijave kandidata zainteresiranih za pružanje pravne pomoći Ministarstvo objavljuje javni poziv, a može ga raspisati jednom godišnje ili kada je potrebno povećati broj pružatelja pravne pomoći.
Ako se na objavljeni javni poziv prijavi velik broj kandidata, prednost pri izboru imat će pružatelji pravne pomoći s područja bližem Prihvatilištu za tražitelje azila (u daljnjem tekstu: Prihvatilište) i Prihvatnom centru za strance (u daljnjem tekstu: Centar).
Listu pružatelja pravne pomoći sastavlja Ministarstvo po abecednom redu prezimena i imena pružatelja pravne pomoći s podacima o adresi i brojevima telefona.
Lista iz stavka 3. ovoga članka bit će izvješena na oglasnoj ploči Prihvatilišta i Centra odnosno drugog objekta u kojem su smješteni tražitelji azila.
Javni poziv Ministarstvo će raspisati najkasnije u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
Članak 4.
Ministarstvo će, najkasnije do uručenja prvostupanjske odluke, obavijestiti korisnika o mogućnosti izbora pružatelja pravne pomoći s liste iz članka 3. ovoga Pravilnika te o posljedicama koje za njega mogu nastati ako pravodobno ne izabere pružatelja pravne pomoći.
Korisnik će dostaviti pružatelju pravne pomoći prvostupanjsku odluku i drugu dokumentaciju te će ga obavijestiti o datumu primitka odluke.
Tražitelj azila koji se ne može sporazumjeti s pružateljem pravne pomoći, unutar roka za pokretanje upravnog spora na prvostupanjsku odluku, može zatražiti službenika Prihvatilišta da dokumentaciju iz stavka 2. ovoga članka proslijedi pružatelju pravne pomoći.
Članak 5.
Pružatelj pravne pomoći može koristiti usluge prevoditelja s kojim Ministarstvo ima sklopljen ugovor radi razgovora s korisnikom s kojim se ne može sporazumjeti, ako se radi o razjašnjenju činjenica bitnih za ishod upravnog spora te uručenja odluke upravnog suda.
Ministarstvo će nadoknaditi troškove prevoditelja iz stavka 1. ovoga članka za razgovor u trajanju od najviše 180 minuta.
Članak 6.
Pružatelj pravne pomoći dužan je pravnu pomoć pružati savjesno i nepristrano, u skladu s pravilima struke uzimajući u obzir najbolji interes korisnika.
Pružatelj pravne pomoći ne smije odbiti pružanje pravne pomoći, osim u slučaju postojanja razloga za uskratu pravne pomoći propisanih Zakonom o odvjetništvu.
Članak 7.
U slučaju spriječenosti pružatelja pravne pomoći može zamijeniti drugi pružatelj s liste iz članka 3. ovoga Pravilnika.
Upravni sud saslušat će korisnika u odsustvu pružatelja pravne pomoći ako pružatelj nije opravdao izostanak.
Članak 8.
O troškovima pravne pomoći odlučuje upravni sud u odluci povodom upravnog spora pokrenutog protiv prvostupanjske odluke, uzimajući u obzir raspolaže li korisnik dostatnim novčanim sredstvima ili stvarima veće vrijednosti.
Kod donošenja odluke o troškovima pravne pomoći sud će imati u vidu dokaze o imovnom stanju korisnika koje po službenoj dužnosti pribavlja Ministarstvo tijekom upravnog postupka.
Kada sud na temelju dokaza iz stavka 2. ovoga članka, kao i na temelju dokaza pribavljenih u upravnom sporu, utvrdi da korisnik raspolaže dostatnim novčanim sredstvima ili stvarima veće vrijednosti, u odluci u povodu upravnog spora, konstatirat će da je korisnik dužan troškove pravne pomoći nadoknaditi Ministarstvu.
Članak 9.
Upravni sud neće odobriti pravnu pomoć korisniku koji u trenutku pokretanja upravnog spora raspolaže novčanim sredstvima u iznosu prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj ili stvarima čija vrijednost prelazi navedeni iznos, odnosno ako ukupni iznos novčanih sredstava i stvari koje posjeduje prelazi iznos prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj.
Iznos novčanih sredstava koje tražitelj azila izdvaja za troškove smještaja u Prihvatilištu ne uračunava se u iznos iz stavka 1. ovoga Pravilnika.
O okolnostima iz stavka 1. i 2. ovoga članka tražitelj azila će se očitovati potpisivanjem izjave o imovinskom stanju.
Sadržaj izjave o imovinskom stanju odredit će Ministarstvo.
Članak 10.
Ako se do okončanja postupka znatno poboljša financijska situacija korisnika ili se utvrdi da je dao neistinite podatke o imovinskom stanju, Ministarstvo može zahtijevati od korisnika naknadu troškova pravne pomoći.
Članak 11.
Odvjetniku, kao pružatelju pravne pomoći, Ministarstvo će isplatiti iznos za sastavljanje tužbe i zastupanje pred upravnim sudom sukladno odredbama tarifnog broja 23. i 50. Tarife o nagradama i naknadama troškova za rad odvjetnika (»Narodne novine« broj 148/09, u daljnjem tekstu: Tarifa), umanjen za 50% te uvećan za porez na dodanu vrijednost.
Osim nagrada iz stavka 1. ovoga članka, odvjetnik kao pružatelj pravne pomoći ima pravo na naknadu putnih troškova sukladno odredbama tarifnog broja 46. Tarife.
Radi isplate nagrada i troškova iz stavka 1. i 2. ovoga članka odvjetnik kao pružatelj pravne pomoći dužan je Ministarstvu dostaviti račun te dokaz o putnim troškovima.
Za sve sporove između Ministarstva i pružatelja pravne pomoći nadležan je Općinski sud u Zagrebu.
Članak 12.
Naknada za sastavljanje tužbe i zastupanje pred upravnim sudom pravniku iz udruge registrirane za pružanje pravne pomoći, odredit će se ugovorom sklopljenim između Ministarstva i udruge.
Članak 13.
Ministarstvo neće isplatiti naknadu iz članka 11. i 12. ovoga Pravilnika ako utvrdi da je tužba nedopuštena, nepravovremena, izjavljena od neovlaštene osobe te ako tužba nije posebno obrazložena.
Članak 14.
Ako odvjetnik nesavjesno i nestručno obavlja pružanje pravne pomoći, Ministarstvo ili upravni sud će o tome obavijestiti Hrvatsku odvjetničku komoru i zatražiti mišljenje.
Ako Hrvatska odvjetnička komora utvrdi da je odvjetnik nesavjesno i nestručno obavljao pružanje pravne pomoći, Ministarstvo će odvjetnika brisati s liste iz članka 3. ovoga Pravilnika.
O nesavjesnom i nestručnom obavljanju pružanja pravne pomoći pravnika iz udruge registrirane za obavljanje pravne pomoći, Ministarstvo će obavijestiti udrugu. Ako se nakon obavijesti nastavi nesavjesno i nestručno obavljanje pružanja pravne pomoći, Ministarstvo će s udrugom raskinuti ugovor.
Članak 15.
Pružatelji besplatne pravne pomoći s liste pružatelja pravne pomoći sastavljene sukladno odredbama Pravilnika o besplatnoj pravnoj pomoći u postupku azila (»Narodne novine«, broj: 36/08. i 139/10.) nastavit će pružati pravnu pomoć do sastavljanja liste pružatelja pravne pomoći sukladno članku 3. ovoga Pravilnika.
Članak 16.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o besplatnoj pravnoj pomoći u postupku azila (»Narodne novine«, broj 36/2008. i 139/2010).
Članak 17.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Broj: 511-01-152-5910-2012
Zagreb, 7. ožujka 2012.
Ministar Ranko Ostojić, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_03_32_794.html