Baza je ažurirana 04.02.2025. 

zaključno sa NN 150/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 39/08 od 04.04.2008.:

 

MINISTARSTVO ZDRAVSTVA I SOCIJALNE SKRBI

Na temelju članka 103. Zakona o azilu (»Narodne novine« br. 79/07), ministar zdravstva i socijalne skrbi donosi

 

PRAVILNIK O SADRŽAJU ZDRAVSTVENOG PREGLEDA TRAŽITELJA AZILA, AZILANATA, STRANACA POD PRIVREMENOM ZAŠTITOM I STRANACA POD SUPSIDIJARNOM ZAŠTITOM

OPĆE ODREDBE Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se sadržaj i način provedbe zdravstvenog pregleda tražitelja azila, azilanata, stranaca pod privremenom zaštitom i stranaca pod supsidijarnom zaštitom.

Članak 2.

Pri dolasku u prihvatilište uz mjere osobne higijene (pranje i izmjena odjeće) provodi se dezinsekcija odjeće osoba iz članka 1. ovoga Pravilnika kao i dezinsekcija samih osoba pri čemu je potrebno uključiti kosu i ostale obrasle dijelove tijela, najlakše piretroidnim praškom te zamijeniti rublje i odjeće čistom. Kod prijma osoba iz članka 1. ovoga Pravilnika osoblje prihvatilišta ili liječnik obavlja i orijentacijski uvid u zdravstveno stanje radi uočavanja jasnih znakova bolesti, povišene temperature, osipa ili proljeva te po potrebi osobu upućuje liječniku.

II. ZDRAVSTVENI PREGLED TRAŽITELJA AZILA Osnovni liječnički pregled Članak 3.

Tijekom prvih sedam dana boravka u prihvatilištu, tražitelji azila trebaju obaviti osnovni fizikalni liječnički pregled radi otkrivanja akutnih zaraznih bolesti i utvrđivanja cijepnog statusa te primiti nužna cjepiva kao i pisanu potvrdu o liječničkom pregledu s odredbom i uputom o zdravstvenom nadzoru u trajanju od 21 dan.

Dopunski liječnički pregled Članak 4.

Dopunski liječnički pregled s pretragama koji je usmjeren na eventualne kronične zarazne bolesti ili kliconoštvo kao i daljnja cijepljenja, tražitelj azila treba obaviti u okviru pribavljanja svjedodžbe (certifikata). Svjedodžbu iz stavka 1. ovoga članka tražitelji azila obvezni su priložiti uz ostalu dokumentaciju u slučaju pozitivnog rješenja njihova zahtjeva, a prije izdavanja, odnosno preuzimanja osobnih dokumenata o statusu azilanata. Pri tome pozitivan nalaz neke kronične zaraze ne može utjecati na odluku o dobivanju statusa azilanata.

Zdravstveni pregled i anamneza Članak 5.

U pogledu zaraznih bolesti zdravstveni pregled uz anamnezu mora sadržavati: 1. pregled na tuberkulozu (Rtg snimka pluća), a za mlađe ženske osobe i djecu ispod 14 godina tuberkulinski test; 2. pregled na trbušni tifus (stolica na Salmonellu typhi); 3. pretrage na druge crijevne bolesti (stolica na shigelle, parasite lambliae, amoebae, nematode); 4. pregled kože na znakove scabiesa i prema potrebi odgovarajuće liječenje. Za osobe koje dolaze iz tropskih zemalja moraju se obaviti i pretrage na malariju (ELISA, gusta kap i razmaz); koleru (stolica na koleru); lepru (serologija); leishmaniazu (serologija) i shistostomiazu (pregled stolice i urina). Za sve osobe potrebno je i uključiti opće pokazatelje moguće infektivne bolesti (sedimentaciju, ukupne leukocite i diferencijalnu krvnu sliku), a u anamnezi ciljano ispitati jesu li bolovali ili boluju od spolnih bolesti (syphilis, gonorrhoea, HIV/AIDS) te ponuditi testiranje na sifilis i HIV. Na temelju podataka dobivenih anamnezom i pregledom po potrebi treba uključiti i druge pretrage ili preglede, te osobu uputiti na liječenje.

Cijepljenje Članak 6.

U okviru pregleda i uzimanja anamneze potrebno je utvrditi cijepni status svake osobe te kontrolirati prisutnost ožiljka od BCG-a. Sve osobe do 35 godina starosti, a starije od jedne godine života odmah po ulasku treba cijepiti jednom dozom cjepiva protiv morbilla, poliomyelitisa (IPV) te difterije i tetanusa. Predškolsku djecu i školsku djecu do 14 godina života treba uključiti u Program obveznih cijepljenja u skladu s preporukama Programa za necijepljene ili nepotpuno cijepljene osobe za pojedinu dob.

Zdravstveni nadzor Članak 7.

Zdravstveni nadzor nad osobama koje traže azil može se provoditi u svim uvjetima, odnosno mjestima smještaja predviđenim ovim Pravilnikom. Tražitelj azila treba u prihvatilištu provesti određeno vrijeme u svrhu zdravstvenog nadzora (21 dan) kroz koje će se vrijeme manifestirati bolesti kao što je žuta groznica, morbilli i druge, dobiti rezultati obavljenih mikrobioloških pretraga te obaviti potrebna cijepljenja.

Zdravstveno savjetovanje Članak 8.

Tražitelje azila potrebno je obavijestiti o potrebi i mogućnostima zaštite i liječenja od zaraznih bolesti u Hrvatskoj, o važnosti i koristi te načinu provođenja programa obveznih cijepljenja i dr. Ostale mjere u prihvatilištu među azilantima, osobljem ili stanovništvom

Članak 9.

Zdravstveno stanje azilanata potrebno je dnevno nadzirati (temperatura, proljev, osip) i o takvim bolestima odmah obavijestiti nadležnog specijalista epidemiologije. Osoblje u prihvatilištu mora biti: 1. dopunski zdravstveno educirano o sigurnom radu i izbjegavanju zaražavanja pri poslu; 2. cijepljeno po potrebi protiv bolesti koje bi mogli akvirirati na poslu (gripa, hepatitis B prema procjeni nadležnog specijalista epidemiologije o stupnju profesionalnog rizika), 3. opremljeno s potrebnim sredstvima za osobnu zaštitu (maske, rukavice i dr.)

PRAVA I USLUGE U SLUČAJU BOLESTI, TRUDNOĆE I PORODA Članak 10.

Zdravstvene ustanove pružaju usluge zdravstvene skrbi tražitelju azila na temelju predočenja iskaznice tražitelja azila ili potvrde o podnesenom zahtjevu za azil.

Članak 11.

U svrhu liječenja akutnih bolesti i bolova potrebno je osigurati neophodnu liječničku ili stomatološku terapiju uključujući opskrbu lijekovima i zavojima, odnosno ostalim uslugama nužnim za liječenje, oporavak ili ublažavanje bolesti ili posljedica bolesti.

Članak 12.

Zdravstvena sigurnost tražitelja azila obuhvaća: 1. pravo na nužnu zdravstvenu pomoć i nužni prijevoz po odluci liječnika te pravo na nužnu stomatološku pomoć. Nabavljanje zamjenskog zuba moguće je samo u slučajevima u kojima je to iz medicinskih razloga neodgodivo. 2. pravo na nužno liječenje po odluci liječnika, koja obuhvaća: – održavanje životno važnih funkcija, zaustavljanje većih krvarenja ili sprečavanje iskrvarenja, – sprečavanje iznenadnog pogoršanja zdravstvenog stanja koje bi moglo prouzročiti trajna oštećenja pojedinih organa ili životnih funkcija, – liječenje šoka, – djelovanje pri kroničnim bolestima i stanjima, kojih bi zapuštanje neposredno ili naknadno prouzročilo invaliditet, druga trajna oštećenja ili smrt, – liječenje stanja s povišenom tjelesnom temperaturom i sprečavanje širenja infekcije koja bi mogla dovesti do septičnog stanja, – liječenje ili sprečavanje otrovanja, – liječenje lomova kostiju ili uganuća te drugih oštećenja pri kojima je nužno posredovanje liječnika, – lijekove s važećeg popisa lijekova koji se propisuju na recept za liječenje bolesnih stanja iz ove točke. 3. pravo na zdravstvenu zaštitu žena – rodiljama potrebno je osigurati liječničku pomoć, njegu i skrb, pomoć primalja, lijekove, zavoje i sva sredstva za liječenje.

III. ZDRAVSTVENI PREGLED AZILANATA Članak 13.

Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na zdravstveni pregled tražitelja azila, na odgovarajući način primjenjuju se i na zdravstveni pregled azilanata, a u skladu s pravima koje azilant ostvaruje na temelju Zakona o azilu.

IV. ZDRAVSTVENI PREGLED STRANACA POD SUPSIDIJARNOM ZAŠTITOM Članak 14.

Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na zdravstveni pregled azilanata na odgovarajući način primjenjuju se i na zdravstveni pregled stranaca pod supsidijarnom zaštitom, a u skladu s pravima koja stranac pod supsidijarnom zaštitom ostvaruje na temelju Zakona o azilu.

V. ZDRAVSTVENI PREGLED STRANACA POD PRIVREMENOM ZAŠTITOM Članak 15.

Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na zdravstveni pregled azilanata na odgovarajući način primjenjuju se i na zdravstveni pregled stranaca pod privremenom zaštitom, a u skladu s pravima koja stranac pod privremenom zaštitom ostvaruje na temelju Zakona o azilu.

VI. EVIDENCIJE Članak 16.

Evidencija o zdravstvenim pregledima i provedenim mjerama zaštite od zaraznih bolesti nad osobama iz članka 1. ovoga Pravilnika sastoji se od: a) zdravstvenog lista u ambulanti gdje je pregled obavljen sa svim podacima o učinjenom b) certifikatu – svjedodžbi o zdravstvenom stanju (uručuje se tražitelju azila u dva primjerka kako bi ga priložio ostaloj dokumentaciji prikupljenoj za dobivanje statusa azilanta u Republici Hrvatskoj, a jedan primjerak zadržao za sebe). Obrazac certifikata/svjedodžbe o zdravstvenom stanju tiskan je u Prilogu I. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

VII. ZAVRŠNA ODREDBA Članak 17.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«. Klasa: 011-01/08-01/17 Urbroj: 534-07-08-1 Zagreb, 2. travnja 2008.

Ministar mr. Darko Milinović, dr. med., v. r.

PRILOG I.

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/338835.html