Baza je ažurirana 01.12.2024. 

zaključno sa NN 120/24

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

ZAKON ​O SANACIJI JAVNIH USTANOVA
Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu
Objavljeno u NN 136/12 od 07.12.2012.:

 

HRVATSKI SABOR

Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim

ODLUKU

O PROGLAŠENJA ZAKONA O SANACIJI JAVNIH USTANOVA

Proglašavam Zakon o sanaciji javnih ustanova, koji je Hrvatski sabor donio na sjednici 30. studenoga 2012. godine.

Klasa: 011-01/12-01/150

Urbroj: 71-05-03/1-12-2

Zagreb, 5. prosinca 2012.

Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović, v. r.

 

ZAKON O SANACIJI JAVNIH USTANOVA

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

(1) Ovim se Zakonom uređuje postupak sanacije javnih ustanova osnovanih od strane Republike Hrvatske, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugih osnivača sukladno posebnom propisu.

(2) Ovaj Zakon ne primjenjuje se na postupak sanacije javnih ustanova koji je uređen posebnim propisima.

(3) Javne ustanove, u smislu ovoga Zakona, jesu javne ustanove za koje iz posebnih propisa proizlazi da su neprofitne organizacije ili proračunski korisnici.

Članak 2.

(1) Postupak sanacije javnih ustanova provodi se kod javnih ustanova kod kojih osnivač ne može pokriti nastale gubitke ili ispunjavati novčane obveze u zakonom utvrđenim rokovima.

(2) Sanacija javnih ustanova provodi se radi postizanja financijske stabilnosti javnih ustanova i jačanja odgovornosti u njihovom upravljanju te time povećanja kvalitete i efikasnosti u pružanju javnih usluga.

II. POKRETANJE POSTUPKA SANACIJE

Članak 3.

(1) Osnivač je obvezan odlukom pozvati Vladu Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Vlada) na provođenje sanacije kada je javna ustanova osnovana od strane jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugih osnivača, koji kao osnivači ne mogu pokriti nastale gubitke ili ispunjavati novčane obveze u zakonom utvrđenim rokovima.

(2) Odluka iz stavka 1. ovoga članka obvezno sadrži:

– popis vjerovnika sa stanjem nepodmirenih obveza, na posljednji dan u mjesecu koji prethodi mjesecu u kojem se donosi odluka iz stavka 1. ovoga članka,

– razloge zbog kojih osnivač ne može pokriti nastale gubitke ili ispunjavati novčane obveze u zakonom utvrđenim rokovima,

– zahtjev kojim se poziva Vlada da donese odluku o sanaciji te

– izjavu osnivača kojom se osnivač odriče svih osnivačkih prava tijekom provedbe sanacije i dvije godine nakon dana stupanja na snagu odluke o završetku sanacije.

(3) Odluku iz stavka 1. ovoga članka donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koja je osnivač ustanove, odnosno tijelo upravljanja osnivača za ustanove drugih osnivača.

(4) Odluka iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se ministarstvu u čijem je djelokrugu djelatnost javne ustanove čija se sanacija predlaže.

Članak 4.

(1) Ministarstvo u čijoj je nadležnosti javna ustanova čija se sanacija predlaže, Vladi predlaže donošenje odluke o sanaciji javne ustanove kojoj je osnivač Republika Hrvatska.

(2) Ministarstvo u čijem je djelokrugu djelatnost javne ustanove čija se sanacija predlaže i kojem je prethodno dostavljena odluka iz članka 3. ovoga Zakona, ukoliko je mišljenja da je poziv na sanaciju utvrđen u odluci iz članka 3. ovoga Zakona opravdan, predlaže Vladi donošenje odluke o sanaciji javne ustanove kojoj je osnivač jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugi osnivači.

(3) Vlada donosi odluku o sanaciji javne ustanove kojoj je osnivač Republika Hrvatska, odnosno odluku o sanaciji javne ustanove kojoj je osnivač jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugi osnivači, koja obvezno sadrži:

– način provođenja sanacije,

– odredbu kojom se utvrđuje da stupanjem na snagu odluke o sanaciji i dvije godine nakon dana stupanja na snagu odluke o završetku sanacije prestaju ovlasti tijela upravljanja javnom ustanovom i miruju sva prava osnivača javne ustanove te

– imenovanje sanacijskog upravitelja i sanacijskog vijeća, njihova prava, obveze i ovlaštenja sukladno posebnom propisu i ovom Zakonu.

(4) Prilog odluci iz stavka 3. ovoga članka je odluka osnivača iz članka 3. ovoga Zakona, kada je osnivač javne ustanove jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugi osnivači, koja se objavljuje na internetskoj stranici ministarstva u čijem je djelokrugu djelatnost javne ustanove čija će se sanacija provesti.

(5) Odluka iz stavka 3. ovoga članka objavljuje se u »Narodnim novinama« i dostavlja se predstavničkom tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, ministarstvu u čijoj je nadležnosti javna ustanova, odnosno u čijem je djelokrugu djelatnost javne ustanove, sudskom registru i tijelu upravljanja osnivača za ustanove drugih osnivača.

Članak 5.

(1) Ako je ministarstvo, u čijem je djelokrugu djelatnost javne ustanove čija se sanacija predlaže i kojem je prethodno dostavljena odluka iz članka 3. ovoga Zakona, mišljenja da poziv na sanaciju utvrđen u odluci iz članka 3. ovoga Zakona nije opravdan, predlaže Vladi donošenje zaključka kojim se odbija predložena sanacija javne ustanove kojoj je osnivač jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugi osnivači.

(2) Vlada donosi zaključak kojim se odbija predložena sanacija javne ustanove kojoj je osnivač jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugi osnivači uz obrazloženje razloga odbijanja provođenja predložene sanacije javne ustanove.

III. FINANCIRANJE SANACIJE

Članak 6.

(1) Sredstva potrebna za provođenje odluke iz članka 4. stavka 3. ovoga Zakona, uključujući i sredstva potrebna za financiranje sanacijskog vijeća, osiguravaju se u državnom proračunu Republike Hrvatske.

(2) Sredstva potrebna za financiranje sanacijskog upravitelja osigurava javna ustanova čiji se postupak sanacije provodi.

IV. PROGRAM SANACIJE

Članak 7.

(1) Sanacijsko vijeće javne ustanove donosi prijedlog programa sanacije javne ustanove u roku od 30 dana od stupanja na snagu odluke iz članka 4. stavka 3. ovoga Zakona.

(2) Prijedlog programa sanacije iz stavka 1. ovoga članka izrađuje se na temelju naputka o metodologiji izrade i provođenju programa sanacije.

(3) Ministar u čijoj je nadležnosti javna ustanova, odnosno u čijem je djelokrugu djelatnost javne ustanove za koju je Vlada donijela odluku iz članka 4. stavka 3. ovoga Zakona obvezan je u roku od 10 dana od stupanja na snagu odluke iz njegove nadležnosti, odnosno djelokruga donijeti naputak iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Ministarstvo u čijoj je nadležnosti javna ustanova kojoj je osnivač Republika Hrvatska, odnosno u čijem je djelokrugu djelatnost javne ustanove osnovane od strane jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugih osnivača obvezno je radi ostvarenja ciljeva sanacije, u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu odluke iz članka 4. stavka 3. ovoga Zakona na temelju prijedloga programa sanacije iz stavka 1. ovoga članka donijeti program sanacije javne ustanove.

(5) Programom sanacije utvrđuju se mjere reorganizacije i racionalizacije poslovanja javne ustanove radi osiguranja obavljanja djelatnosti javne ustanove i financijskog poslovanja sukladno zakonima i drugim propisima.

(6) Sanacijski upravitelj, sanacijsko vijeće i ministarstvo iz stavka 4. ovoga članka, sukladno svojim nadležnostima, provode program sanacije iz stavka 5. ovoga članka u roku od 12 mjeseci od dana donošenja programa sanacije.

V. ZAVRŠETAK SANACIJE

Članak 8.

(1) Odluku o završetku sanacije javne ustanove donosi Vlada na prijedlog ministarstva u čijoj je nadležnosti javna ustanova kojoj je osnivač Republika Hrvatska, odnosno u čijem je djelokrugu djelatnost javne ustanove osnovane od strane jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugih osnivača.

(2) Odluka iz stavka 1. ovoga članka objavljuje se u »Narodnim novinama« i dostavlja se predstavničkom tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, ministarstvu u čijoj je nadležnosti javna ustanova, odnosno u čijem je djelokrugu djelatnost javne ustanove, sudskom registru i tijelu upravljanja osnivača za ustanove drugih osnivača.

Članak 9.

(1) Sanacijski upravitelj i sanacijsko vijeće nastavlja upravljati javnom ustanovom dvije godine nakon dana stupanja na snagu odluke iz članka 8. stavka 1. ovoga Zakona.

(2) Osnivač je obvezan imenovati članove tijela upravljanja javnom ustanovom u skladu s posebnim propisom najkasnije 60 dana prije isteka roka iz stavka 1. ovoga članka.

VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 10.

(1) Jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugi osnivač koji ne može pokriti nastale gubitke javne ustanove u zdravstvu ili ispunjavati novčane obveze javne ustanove u zdravstvu u zakonom utvrđenim rokovima, poziva Vladu, najkasnije u roku od 30 dana od stupanja na snagu ovoga Zakona, na provođenje sanacije sukladno odredbama ovoga Zakona.

(2) Odluka iz stavka 1. ovoga članka, osim obveznog sadržaja propisanog odredbom članka 3. stavka 2. podstavka 2., 3. i 4. ovoga Zakona, obavezno sadrži i popis vjerovnika sa stanjem nepodmirenih obveza na dan 31. prosinca 2012.

Članak 11.

Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2013.

Klasa: 602-04/12-01/02

Zagreb, 30. studenoga 2012.

HRVATSKI SABOR

Predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko, v. r.

 

 

 

 

 

Copyright © Ante Borić