MINISTARSTVO FINANCIJA
Na temelju članka 74. i članka 81. stavka 6. Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (»Narodne novine«, br. 87/08) ministar financija donosi
Uvodne odredbe
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom propisuje:
1. definicija gotovine iz članka 74. stavka 1. Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma (»Narodne novine« broj 87/08; dalje u tekstu: Zakon)
2. način dostave podataka koje je Carinska uprava dužna dostavljati Uredu za sprječavanje pranja novca (dalje u tekstu: Ured),
3. vrsta i način vođenja evidencije podataka od strane Carinske uprave.
Definicija gotovine
Članak 2.
Gotovinom iz članka 74. stavka 1. Zakona smatraju se:
1. novčanice i kovani novac koji je u optjecaju kao zakonsko sredstvo plaćanja u zemlji ili inozemstvu,
2. instrumenti plaćanja na donositelja kao što su putnički čekovi, prenosivi vrijednosni papiri (uključujući čekove, mjenice, bjanko zadužnice i novčane uputnice i drugo) koji su izdani ili na donositelja, prenosivi bez ograničenja, ispostavljeni na fiktivnog primatelja ili u takvom obliku da vlasništvo nad njima prelazi na drugoga prilikom predaje te nepotpuni instrumenti (uključujući čekove, mjenice i novčane uputnice i drugo) koji su potpisani ali je izostavljeno ime primatelja.
Način obavješćivanja Ureda
Članak 3.
O prijenosu gotovine preko državne granice Carinska uprava obavješćuje Ured na jedan od sljedećih načina:
1. na elektroničkom obrascu koristeći se elektroničkim prijenosom podataka,
2. na tiskanom obrascu koristeći se preporučenom poštanskom pošiljkom,
3. na tiskanom obrascu koristeći se telefaksom,
4. na tiskanom obrascu koristeći se dostavljačem.
Obrazac za obavješćivanje Ureda
Članak 4.
(1) Podatke o prijenosu gotovine preko državne granice Carinska uprava šalje odmah, a najkasnije u roku od tri dana Uredu na Obrascu za obavješćivanje o prijenosu gotovine preko državne granice (UZSPN-O-74) koji je zajedno s Uputom za ispunjavanje obrasca sastavni dio ovoga Pravilnika.
(2) Carinska uprava dužna je prilikom popunjavanja obrasca pridržavati se uputa navedenih na poleđini obrasca.
Elektronički prijenos podataka
Članak 5.
(1) Carinska uprava ispunjava elektronički obrazac koristeći se vlastitim aplikativnim softverom. Elektronički obrazac, XML podatke o prijenosu gotovine preko državne granice Carinska uprava dostavlja Uredu na posebnu e-mail adresu, odnosno na drugi odgovarajući elektronički način.
(2) Ako zbog tehničkih zapreka obuhvat i prijenos podataka u elektroničkom obliku nije moguć, Carinska uprava o tome bez odgode u pisanom obliku (telefaksom ili e-mailom), obavještava Ured te osigurava dostavu podataka na tiskanom obrascu na drugi način propisan u članku 3. ovoga Pravilnika ili na drugom nosaču podataka (npr. CD-ROM, USB).
Vrsta i način vođenja evidencije
Članak 6.
(1) Carinska uprava kronološkim redom vodi:
a. evidenciju podataka o svakom prijavljenom i neprijavljenom unošenju i iznošenju gotovine u domaćoj ili stranoj valuti preko državne granice u kunskoj protuvrijednosti 10.000,00 EUR ili više
b. evidenciju podataka o svakom unošenju odnosno iznošenju ili pokušaju unošenja odnosno iznošenja gotovine u domaćoj ili stranoj valuti preko državne granice pri čemu su postojali razlozi za sumnju na pranje novca ili financiranje terorizma bez obzira na iznos.
(2) Evidencije iz stavka 1. ovoga članka sadrže sljedeće podatke: ime i prezime prenositelja, vrstu i iznos gotovine, podatke o tome postoji li sumnja na pranje novca ili financiranje terorizma, datum prijenosa i datum obavješćivanja Ureda.
(3) Evidencije iz stavka 1. ovoga članka vode se u odgovarajućem elektroničkom ili papirnatom obliku.
(4) Carinska uprava mora čuvati evidencije podataka iz ovoga članka dvanaest godina od dana prikupljanja. Protekom tog roka podaci i informacije uništavaju se sukladno zakonu koji uređuje arhivsko gradivo i arhive.
Prijelazne i završne odredbe
Članak 7.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaju važiti odredbe Pravilnika o provedbi Zakona o sprječavanju pranja novca (»Narodne novine« broj 189/03) koje se odnose na obavješćivanje Ureda o prijenosu gotovine preko državne granice.
Članak 8.
Ovaj Pravilnik objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu danom objave.
Klasa: 470-06/07-04/1
Urbroj: 513-06-2/027-08-83
Zagreb, 19. prosinca 2008.
Ministar financija Ivan Šuker, v. r.
UPUTA O NAČINU POPUNJAVANJA OBRASCA ZA OBAVJEŠĆIVANJE UREDA ZA SPRJEČAVANJE PRANJA NOVCA O PRIJENOSU GOTOVINE PREKO DRŽAVNE GRANICE OD STRANE CARINSKE UPRAVE
Ovom Uputom propisan je način popunjavanja Obrasca za obavješćivanje Ureda za sprječavanje pranja novca o prijenosu gotovine preko državne granice.
Ovaj Obrazac je namijenjen pružanju podataka o prijenosu gotovine preko državne granice. U ovom Obrascu su sve rubrike (1-26) obvezne, a u pojedinom slučaju potrebno je upisati raspoložive podatke kojim Carinska uprava raspolaže sukladno ovoj Uputi.
Ako se podaci dostavljaju na tiskanom obrascu koristeći se preporučenom poštanskom pošiljkom, telefaksom ili preko dostavljača, isti moraju biti popunjeni čitljivo, tiskanim slovima i bez naknadnog prepravljanja. Podaci koji se odnose na državu i valutu upisuju se unošenjem brojčane ili slovne oznake iz Sustava brojčanih i slovnih oznaka koji se rabi pri popunjavanju JCD (Šifrarnik).
1. U rubrici »Prijelaz preko državne granice« upisom znaka »X« označava se »Ulaz u RH« ako osoba unosi gotovinu u Republiku Hrvatsku ili »Izlaz iz RH« ako osoba iznosi gotovinu iz Republike Hrvatske.
2. U rubrici »Prijenos gotovine preko državne granice« upisom znaka »X« označava se »Prijavljen« ako je prenositelj prijavio prijenos gotovine preko državne granice ili »Neprijavljen« ako prenositelj nije prijavio prijenos gotovine preko državne granice.
3. U rubriku »Carinska ispostava« upisuje se nadležna carinska ispostava. U rubriku »Datum i vrijeme prelaska granice« upisuje se datum i vrijeme kada je prenositelj prešao ili pokušao prijeći državnu granicu. Datum se sastoji od dvije znamenke za dan, dvije znamenke za mjesec i četiri znamenke za godinu, a vrijeme se upisuje s dvije znamenke za sat i dvije znamenke za minute.
A. U poglavlje »PODACI O PRENOSITELJU« upisuje se prezime, ime i identifikacijski broj prenositelja, prebivalište, datum i mjesto rođenja, državljanstvo i podaci o identifikacijskoj ispravi fizičke osobe koja prenosi gotovinu preko državne granice.
4. U rubriku »Prezime« i »Ime« upisuje se prezime i ime fizičke osobe koja prenosi gotovinu preko državne granice.
5. U rubriku »Identifikacijski broj« upisuje se identifikacijski broj fizičke osobe koja prenosi gotovinu preko državne granice. Identifikacijski broj se upisuje ukoliko se raspolaže tim podatkom. Pod identifikacijskim brojem upisuje se identifikacijski broj (OIB) kada isti bude dodijeljen. Do dodjeljivanja identifikacijskog broja upisuje se jedinstveni matični broj građana (MBG) ukoliko se raspolaže tim podatkom.
6. U rubriku »Prebivalište« upisuje se ulica i kućni broj, mjesto i država prebivališta fizičke osobe koja prenosi gotovinu preko državne granice. Navedeni podatak pribavlja se uvidom u identifikacijsku ispravu.
7. U rubriku »Datum rođenja« upisuje se datum rođenja fizičke osobe koja prenosi gotovinu preko državne granice pri čemu »D« označava dan, »M« mjesec, a »G« godinu rođenja. U rubriku »Mjesto rođenja« upisuje se naziv mjesta gdje je rođena fizička osoba koja prenosi gotovinu preko državne granice. Ukoliko iz identifikacijske isprave i drugih dokumenata nije moguće dobiti podatak o mjestu rođenja, taj podatak pribavlja se iz izjave prenositelja. U rubriku »Državljanstvo« upisuje se podatak o državljanstvu prenositelja gotovine.
8. U rubriku »Identifikacijska isprava« označava se vrsta isprave (službenog osobnog dokumenta s fotografijom što ga je izdalo nadležno državno domaće ili strano tijelo), te upisuju podaci o broju, datumu izdavanja isprave i nazivu izdavatelja isprave. Ako se označi »Drugo (navesti)« potrebno je navesti naziv druge identifikacijske isprave – diplomatska putovnica, putni list i sl.
B. U poglavlje »PODACI O VLASNIKU GOTOVINE« upisuje se prezime i ime fizičke osobe vlasnika gotovine te naziv pravne osobe i drugog s njom izjednačenog subjekta vlasnika gotovine, identifikacijski broj, prebivalište odnosno sjedište, datum i mjesto rođenja fizičke osobe, državljanstvo i podaci o identifikacijskoj ispravi fizičke osobe vlasnika gotovine ukoliko su isti raspoloživi.
9. U rubriku »Prezime«, »Ime« i »Naziv pravne osobe i drugi s njima izjednačeni subjekti« upisuje se prezime i ime fizičke osobe vlasnika gotovine te naziv pravne osobe ili druge pravne osobe i s njom izjednačenog subjekta odnosno naziv za obrtnika ili osobu koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
10. U rubriku identifikacijski broj« upisuje se identifikacijski broj fizičke osobe vlasnika gotovine odnosno identifikacijski broj pravne osobe i drugog s njom izjednačenog subjekta vlasnika gotovine. Identifikacijski broj se upisuje ukoliko se raspolaže tim podatkom. Pod identifikacijskim brojem obveznik upisuje identifikacijski broj (OIB) kada isti bude dodijeljen. Do dodjeljivanja identifikacijskog broja upisuje se jedinstveni matični broj građana (MBG) ukoliko se raspolaže tim podatkom odnosno matični broj (MB) pravne osobe i drugog s njom izjednačenog subjekta.
11. U rubriku »Prebivalište / Sjedište« upisuje se ulica i kućni broj, mjesto i država prebivališta fizičke osobe vlasnika gotovine odnosno ulica i kućni broj, mjesto i država sjedišta pravne osobe i drugog s njom izjednačenog subjekta vlasnika gotovine.
12. U rubriku »Datum rođenja« upisuje se datum rođenja fizičke osobe vlasnika gotovine pri čemu »D« označava dan, »M« mjesec, a »G« godinu rođenja. U rubriku »Mjesto rođenja« upisuje se naziv mjesta gdje je rođena fizička osoba vlasnik gotovine. Ukoliko iz identifikacijske isprave i drugih dokumenata nije moguće dobiti podatak o mjestu rođenja, taj podatak dobiva se iz izjave prenositelja. U rubriku »Državljanstvo« upisuje se državljanstvo fizičke osobe vlasnika gotovine.
13. U rubriku »Identifikacijska isprava« označava se vrsta isprave (službenog osobnog dokumenta s fotografijom što ga je izdalo nadležno državno domaće ili strano tijelo) te upisuju podaci o broju i datumu izdavanja isprave i nazivu izdavatelja isprave. Ako se označi »Drugo (navesti)« potrebno je navesti drugu identifikacijsku ispravu – diplomatska putovnica, putni list i sl.
C. U poglavlje »NAMJERAVANI PRIMATELJ GOTOVINE« upisuje se prezime i ime fizičke osobe namjeravanog primatelja gotovine te naziv pravne osobe i drugog s njom izjednačenog subjekta namjeravanog primatelja gotovine, identifikacijski broj, prebivalište odnosno sjedište, datum i mjesto rođenja fizičke osobe, državljanstvo i podaci o identifikacijskoj ispravi fizičke osobe namjeravanog primatelja gotovine ukoliko su isti raspoloživi.
14. U rubriku »Prezime«, »Ime« i »Naziv pravne osobe i drugi s njima izjednačeni subjekti« upisuje se prezime i ime fizičke osobe namjeravanog primatelja gotovine te naziv pravne osobe ili druge pravne osobe i s njom izjednačenog subjekta namjeravanog primatelja gotovine.
15. U rubriku »Identifikacijski broj« upisuje se identifikacijski broj fizičke osobe namjeravanog primatelja gotovine odnosno identifikacijski broj pravne osobe i drugog s njom izjednačenog subjekta namjeravanog primatelja gotovine. Identifikacijski broj se upisuje ukoliko se raspolaže tim podatkom. Pod identifikacijskim brojem upisuje se identifikacijski broj (OIB) kada isti bude dodijeljen. Do dodjeljivanja identifikacijskog broja upisuje se jedinstveni matični broj građana (MBG) ukoliko se raspolaže tim podatkom odnosno matični broj (MB) pravne osobe i drugog s njom izjednačenog subjekta.
16. U rubriku »Prebivalište / Sjedište« upisuje se ulica i kućni broj, mjesto i država prebivališta fizičke osobe namjeravanog primatelja gotovine odnosno ulica i kućni broj, mjesto i država sjedišta pravne osobe i drugog s njom izjednačenog subjekta namjeravanog primatelja gotovine.
17. U rubriku »Datum rođenja« upisuje se datum rođenja fizičke osobe namjeravanog primatelja gotovine pri čemu »D« označava dan, »M« mjesec, a »G« godinu rođenja. U rubriku »Mjesto rođenja« upisuje se naziv mjesta gdje je rođena fizička osoba namjeravani primatelj gotovine. Ukoliko iz identifikacijske isprave i drugih dokumenata nije moguće prikupiti podatak o mjestu rođenja, taj podatak prikuplja se iz izjave prenositelja. U rubriku »Državljanstvo« upisuje se podatak o državljanstvu fizičke oosbe primatelja gotovine.
18. U rubriku »Identifikacijska isprava« označava se vrsta isprave (službenog osobnog dokumenta s fotografijom što ga je izdalo nadležno državno domaće ili strano tijelo), broju i datumu izdavanja isprave i nazivu izdavatelja isprave. Ako se označi »Drugo (navesti)« potrebno je navesti drugu identifikacijsku ispravu – diplomatska putovnica, putni list i sl.
D. U poglavlje »VRSTA I IZNOS GOTOVINE« upisuje se vrsta gotovine, oznaka valute i iznos u valuti.
19. Rubrike »Oznaka valute« i »Iznos u valuti« popunjavaju se posebno za »Novčanice i kovani novac«, »Putnički čekovi, ček«, »Mjenica«, »Bjanko zadužnica«, »Novčana uputnica« i »Drugo, navesti«, ovisno o kojoj se vrsti gotovine radi. Ako se označi »Drugo (navesti)« potrebno je navesti drugu vrstu gotovine koju prenositelj prenosi preko državne granice. Gotovina su novčanice i kovani novac koji je u optjecaju kao zakonsko sredstvo plaćanja u zemlji ili inozemstvu te instrumenti plaćanja na donositelja kao što su putnički čekovi, prenosivi vrijednosni papiri (uključujući čekove, mjenice, bjanko zadužnice i novčane uputnice i drugo) koji su izdani ili na donositelja, prenosivi bez ograničenja, ispostavljeni na fiktivnog primatelja ili u takvom obliku da vlasništvo nad njima prelazi na drugoga prilikom predaje te nepotpuni instrumenti (uključujući čekove, mjenice i novčane uputnice i drugo) koji su potpisani ali je izostavljeno ime primatelja. U rubriku »Oznaka valute« upisuje se valuta koju prenositelj prenosi ili je pokušao prenijeti preko državne granice. U rubriku »Iznos u valuti« upisuje se iznos gotovine.
E. Poglavlje »PODACI O IZVORU GOTOVINE«.
20. U ovoj rubrici upisuje se izvor gotovine koju prenositelj prenosi preko državne granice (npr. nasljedstvo, ušteđevina, kupoprodaja, pozajmica, kredit i dr.).
F. Poglavlje »NAMJERAVANA UPORABA GOTOVINE«.
21. U ovoj rubrici upisuje se namjeravana uporaba gotovine (npr. stjecanje pokretnina, stjecanje nekretnina, kupovina automobila, ulaganje i dr.).
G. U poglavlje »TRANSPORTNA RUTA« upisuju se podaci o državi polaska i državi krajnjeg odredišta prenositelja.
22. U rubriku »Država polaska« upisuje se naziv države polaska prenositelja unošenjem brojčane ili slovne oznake iz Sustava brojčanih i slovnih oznaka koji se rabi pri popunjavanju JCD (Šifrarnik). U rubriku »Država krajnjeg odredišta« upisuje se naziv države krajnjeg odredišta prenositelja unošenjem brojčane ili slovne oznake iz Sustava brojčanih i slovnih oznaka koji se rabi pri popunjavanju JCD (Šifrarnik).
H. U poglavlje »PODACI O TRANSPORTU« upisuju se podaci o načinu transporta.
23. U rubrici »Način transporta« upisom znaka »X« označava se »Cestovni« (»Motor«, »Automobil«, »Kombi«, »Kamion« ili »Autobus»), »Vlakom«, Avionom«, »Brodom« i »Drugo (navesti)». Ako se označi »Cestovni« u rubriku »Reg. Oznaka:« potrebno je upisati registarsku oznaku cestovnog motornog vozila. Rubriku »Drugo (navesti)« potrebno je označiti i navesti način transporta jedino ako nije korišteno niti jedno drugo prijevozno sredstvo (npr. pješački promet).
I. U poglavlje »PODACI O RAZLOZIMA ZA SUMNJU« upisuje se obrazloženje razloga za sumnju na pranje novca ili financiranje terorizma.
24. U rubrici »Obrazloženje razloga za sumnju na« upisom znaka »X« označava se »PRANJE NOVCA« ili »FINANCIRANJE TERORIZMA« te se upisuje opis činjenica i indikatora na kojima se temelji zaključak da se radi o jednom od razloga za sumnju na pranje novca ili financiranje terorizma (npr. prenositelj pruža sumnjive ili nejasne informacije, podnosi na uvid krivotvorene isprave, poznat je kao osoba iz kriminalnog miljea, gotovina je skrivena kod prenositelja ili u prijevoznom sredstvu i dr.)
J. U poglavlje »PODACI O USTROJSTVENOJ JEDINICI CARINSKE UPRAVE« upisuju se podaci o nazivu carinarnice i carinske ispostave i carinskom službeniku koji je popunio obrazac.
25. U potpoglavlje »J.1. NAZIV« upisuje se naziv carinarnice i naziv carinske ispostave.
26. U potpoglavlje »J.2. CARINSKI SLUŽBENIK KOJI JE POPUNIO OBRAZAC« upisuje se prezime i ime carinskog službenika koji je popunio obrazac te potpis i datum potpisivanja.
Obrazac za obavješćivanje Ureda za sprječavanje pranja novca o prijenosu gotovine preko državne granice od strane Carinske uprave sastoji se od dva istovjetna primjerka od kojih se jednim primjerkom obavješćuje Ured a drugi primjerak zadržava obveznik za svoje potrebe.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_01_1_3.html