Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 140/15 od 30.12.2015.:

 

HRVATSKA NARODNA BANKA

Na temelju članka 43. stavka 2. točke 9. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (»Narodne novine«, br. 75/2008. i 54/2013.) i točke XVIII. Odluke o obveznoj pričuvi (»Narodne novine«, br. 136/2015.) guverner Hrvatske narodne banke donio je 28. prosinca 2015.

 

UPUTU ZA PROVEDBU ODLUKE O OBVEZNOJ PRIČUVI

Uvod

1. Ovom se Uputom u svrhu provedbe Odluke o obveznoj pričuvi uređuju sadržaj, popunjavanje i dostavljanje obrazaca za obračun obvezne pričuve te pobliže uređuju osnovica za obračun obvezne pričuve, način obračuna, izdvajanja i održavanja obvezne pričuve.

2. Obveznici dostavljanja obrazaca iz točke 1. ove Upute, odnosno obveznici obračuna, izdvajanja i održavanja obvezne pričuve jesu kreditne institucije iz točke II. Odluke o obveznoj pričuvi (u nastavku teksta: banke).

3. Obvezna pričuva obračunava se, izdvaja i održava u skladu s rokovima koji su propisani Odlukom o obveznoj pričuvi (u nastavku teksta: Odluka).

4. Svi pojmovi definirani Odlukom imaju isto značenje u ovoj Uputi.

5. Obračun obvezne pričuve sastavlja se na priloženim obrascima KOP 1 i DOP 1.

6. Obrazac KOP 1 sastoji se od dva dijela:

– KOP 1/1, koji obuhvaća obračun kunskog dijela obvezne pričuve i

– KOP 1/2, koji sadržava tablicu prikaza dnevnih stanja izvora sredstava u kunama i u kunama s valutnom klauzulom koji čine osnovicu za obračun kunskog dijela obvezne pričuve za sve dane pripadajućega obračunskog razdoblja.

7. Obrazac DOP 1 sastoji se od dva dijela:

– DOP 1/1, koji obuhvaća obračun deviznog dijela obvezne pričuve i

– DOP 1/2, koji sadržava tablicu prikaza dnevnih stanja izvora sredstava u stranim valutama koji čine osnovicu za obračun deviznog dijela obvezne pričuve za sve dane pripadajućega obračunskog razdoblja.

8. Svi podaci koji se navode u obrascima KOP 1 i DOP 1 iskazuju se u kunama (bez lipa), a svi postoci iskazuju se na dva decimalna mjesta.

9. Obračun održavanja obvezne pričuve sastavlja se na priloženim obrascima KOP 2 i DOP 2.

10. Podaci vezani uz održavanje i izdvajanje deviznog dijela obvezne pričuve dostavljaju se na obrascu DOP 3.

Obrazac DOP 3 sastoji se od tri dijela:

– DOP 3/1, koji se odnosi na popis banaka preko kojih se izvršava obveza održavanja i izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve,

– DOP 3/2, koji se odnosi na popis banaka za koje se izvršava obveza održavanja i izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve i

– DOP 3/3, koji se odnosi na popis država i kreditnih institucija na koje glase likvidna devizna potraživanja u razdoblju održavanja deviznog dijela obvezne pričuve.

11. Ispunjene obrasce KOP 1, KOP 2, DOP 1, DOP 2 i DOP 3 banke su obvezne dostaviti u Hrvatsku narodnu banku do 12 sati na dan obračuna obvezne pričuve.

12. Radnim danima u smislu ove Upute smatraju se dani od ponedjeljka do petka, a neradnim danima smatraju se subota, nedjelja i blagdani.

Ako je propisani dan obračuna i/ili valute namire obvezne pričuve neradni, obveza koja se mora izvršiti na taj dan prenosi se na prvi sljedeći radni dan.

U izračune koji se odnose na razdoblje obračuna osnovice i održavanja obvezne pričuve uključuju se svi dani, radni i neradni.

Osnovica za obračun obvezne pričuve

13. Osnovica za obračun obvezne pričuve sastoji se od kunskog i deviznog dijela.

14. Kunski dio osnovice za obračun obvezne pričuve sastoji se od izvora sredstava u kunama i u kunama s valutnom klauzulom, i to:

– depozita po žiro i tekućim računima,

– štednih depozita po viđenju i ostalih privremenih (ograničenih) depozita,

– izdanih dužničkih vrijednosnih papira,

– primljenih oročenih depozita,

– primljenih kunskih kredita,

– primljenih depozita s valutnom klauzulom,

– primljenih kredita s valutnom klauzulom,

– financijskih obveza koje se drže radi trgovanja (obveza isporuke vrijednosnih papira),

– obveza na osnovi financijskog najma (lizinga),

– hibridnih i podređenih instrumenata (s valutnom klauzulom i bez valutne klauzule) i

– obveza po ostalim osnovama.

15. Devizni dio osnovice za obračun obvezne pričuve sastoji se od izvora sredstava u stranim valutama, i to:

– redovnih deviznih računa,

– posebnih deviznih računa pravnih osoba, deviznih računa i deviznih štednih uloga po viđenju stanovništva,

– obveza po izdanim vrijednosnim papirima u devizama,

– primljenih oročenih deviznih depozita,

– primljenih deviznih kredita,

– financijskih obveza u devizama koje se drže radi trgovanja (obveze isporuke vrijednosnih papira),

– hibridnih i podređenih instrumenata u devizama i

– obveza po ostalim osnovama u devizama.

16. Banke ne obračunavaju obveznu pričuvu:

– na sredstva primljena od Hrvatske narodne banke,

– na sredstva primljena od banaka koje obračunavaju obveznu pričuvu u smislu Odluke,

– na sredstva depozita primljena na ime pomoći područjima stradalima od elementarnih nepogoda, uključujući i sredstva solidarnosti za otklanjanje posljedica ratnih razaranja,

– na sredstva primljena od Hrvatske banke za obnovu i razvitak ni

– na sredstva primljena od sljedećih multilateralnih razvojnih banaka:

– Međunarodne banke za obnovu i razvoj,

– Međunarodne financijske korporacije,

– Razvojne banke Vijeća Europe,

– Europske banke za obnovu i razvoj i

– Europske investicijske banke.

Obračun obvezne pričuve

17. Kunski odnosno devizni dio osnovice za obračun obvezne pričuve izračunava se zasebno, a čini ga prosječno dnevno stanje kunskih odnosno deviznih izvora sredstava u smislu točaka 14. i 15. ove Upute u jednom obračunskom razdoblju.

18. Tražene podatke o stanjima sredstava koja ulaze u kunski dio osnovice za obračun obvezne pričuve banke izračunavaju na osnovi vlastitih knjigovodstvenih podataka o dnevnom stanju izvora sredstava u kunama i u kunama s valutnom klauzulom definiranih u točki 14. ove Upute.

Dnevna stanja izvora sredstava u kunama s valutnom klauzulom iskazuju se u kunama primjenom srednjih tečajeva Hrvatske narodne banke koji vrijede za pojedini dan.

19. Tražene podatke o stanjima sredstava koja ulaze u devizni dio osnovice za obračun obvezne pričuve banke izračunavaju na osnovi vlastitih knjigovodstvenih podataka o dnevnom stanju izvora sredstava u stranim valutama definiranih u točki 15. ove Upute, u originalnim valutama. Tako izračunata dnevna stanja deviznog dijela obračunske osnovice iskazuju se u kunama primjenom srednjih tečajeva Hrvatske narodne banke koji vrijede za pojedini dan.

20. Kunski dio obvezne pričuve izračunava se tako da se iznos obračunat primjenom propisane stope iz točke VI. Odluke na kunski dio osnovice uveća za iznos deviznog dijela obvezne pričuve koji se izvršava u kunama, a koji se izračunava primjenom propisanog postotka iz točke VII. stavka 2. Odluke na obračunati devizni dio obvezne pričuve.

21. Devizni dio obvezne pričuve izračunava se tako da se iznos obračunat primjenom propisane stope iz točke VI. Odluke na devizni dio osnovice umanji za iznos izračunat primjenom propisanog postotka iz točke VII. stavka 2. Odluke na obračunati devizni dio obvezne pričuve.

Izdvajanje obvezne pričuve

22. Od obvezne pričuve, obračunate u smislu Odluke, banke su obvezne određeni postotak izdvojiti na račune Hrvatske narodne banke, u skladu s točkama IX. i X. Odluke.

Izdvajanje kunskog dijela obvezne pričuve

23. Postotak izdvajanja kunskog dijela obvezne pričuve određen je točkom X. stavkom 1. Odluke.

24. Kunski dio obvezne pričuve izdvaja se kod Hrvatske narodne banke prenošenjem tih sredstava na račun izdvojene obvezne pričuve što ga vodi Hrvatska narodna banka.

25. Valuta namire kunskog dijela obvezne pričuve jednaka je danu obračuna obvezne pričuve.

26. Ako je kunski dio obvezne pričuve izdvojen u prethodnom obračunskom razdoblju veći od kunskog dijela obvezne pričuve obračunate za izdvajanje u tekućem razdoblju, Hrvatska narodna banka vratit će banci razliku između tih dvaju iznosa. U protivnom banka će na račun izdvojene obvezne pričuve uplatiti razliku između kunskog dijela obvezne pričuve izdvojenog u prethodnom razdoblju i obračunatoga kunskog dijela obvezne pričuve za izdvajanje u tekućem razdoblju.

Izdvajanje deviznog dijela obvezne pričuve

27. Postotak izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve određen je točkom X. stavkom 2. Odluke.

Obveza u stranoj valuti izračunava se primjenom srednjeg tečaja Hrvatske narodne banke koji vrijedi na dan obračuna obvezne pričuve.

28. Valuta namire deviznog dijela obvezne pričuve jest tri radna dana nakon dana obračuna obvezne pričuve.

29. Izdvajanje deviznog dijela obvezne pričuve izvršava se prenošenjem tih sredstava na eurski i/ili dolarski račun Hrvatske narodne banke u inozemstvu te na devizni eurski račun Hrvatske narodne banke za namiru na datum valute namire deviznog dijela obvezne pričuve iz točke 28. ove Upute.

Hrvatska narodna banka dostavit će bankama koje izvršavaju obvezu izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve za sebe ili za sebe i za račun drugih banaka, standardne instrukcije plaćanja (»Standard Payment Instructions«) za uplate deviznog dijela obvezne pričuve, koje će vrijediti za sva buduća izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve. »Standard Payment Instructions« Hrvatska narodna banka može mijenjati, a pri svakoj će promjeni bankama pravodobno pismenim putem dostaviti nove »Standard Payment Instructions«.

Udjele izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve u svakoj od navedenih valuta banke same određuju u postotnom iznosu, kako je navedeno u obrascu DOP 1/1.

Iznosi izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve u eurima i američkim dolarima zaokružuju se na tisućice.

30. Ako je devizni dio obvezne pričuve izdvojen u prethodnom obračunskom razdoblju u eurima i/ili američkim dolarima veći od deviznog dijela obvezne pričuve obračunate za izdvajanje u tekućem razdoblju u eurima i/ili američkim dolarima, Hrvatska narodna banka vratit će banci razliku između tih iznosa u eurima i/ili američkim dolarima. U protivnom banka će na račune Hrvatske narodne banke uplatiti razliku između deviznog dijela obvezne pričuve izdvojenog u prethodnom razdoblju u eurima i/ili američkim dolarima i obračunatoga deviznog dijela obvezne pričuve za izdvajanje u tekućem razdoblju u tim valutama.

Prebijati se mogu samo iznosi u istoj valuti izdvajanja.

31. Štedne banke izvršavaju obvezu izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve preko banaka. Ostale banke također mogu obvezu izdvajanja obvezne pričuve izvršavati preko drugih banaka.

Banka koja izdvaja devizni dio obvezne pričuve za drugu banku, dužna je nalog banke za koju izdvaja devizni dio obvezne pričuve u cijelosti provesti samostalno.

32. Obrazac DOP 3/1 popunjava banka koja obvezu izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve izvršava preko drugih banaka.

Banka iz prethodnog stavka dužna je na obrascu DOP 3/1 navesti:

1. nazive i sjedišta banaka preko kojih izvršava uplatu odnosno preko kojih se izvršava povrat deviznog dijela obvezne pričuve,

2. iznos deviznog dijela obvezne pričuve koji će preko pojedine banke biti uplaćen odnosno vraćen i

3. ukupan iznos deviznog dijela obvezne pričuve koji će biti uplaćen odnosno vraćen.

33. Obrazac DOP 3/2 popunjava banka koja izdvaja devizni dio obvezne pričuve za sebe ili za sebe i za račun drugih banaka.

Banka iz prethodnog stavka dužna je na obrascu DOP 3/2 navesti:

1. nazive i sjedišta banaka za koje izvršava uplatu odnosno kojima se izvršava povrat deviznog dijela obvezne pričuve,

2. iznos deviznog dijela obvezne pričuve koji će biti uplaćen odnosno vraćen za pojedinu banku iz prethodne točke,

3. iznos deviznog dijela obvezne pričuve koji će banka uplatiti za sebe odnosno koji će biti vraćen njoj i

4. ukupan iznos deviznog dijela obvezne pričuve koji će banka iz stavka 1. ove točke uplatiti ili koji će banci iz stavka 1. ove točke biti vraćen, a koji je jednak zbroju svih pojedinačnih uplata umanjenih za zbroj svih pojedinačnih povrata iz podstavaka 2. i 3. ove točke.

34. Banke koje izdvajaju devizni dio obvezne pričuve za sebe ili za sebe i za račun drugih banaka dostavljaju »Standard Payment Instructions« Hrvatskoj narodnoj banci za povrat izdvojenih sredstava deviznog dijela obvezne pričuve, koje će vrijediti za sva buduća izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve. »Standard Payment Instructions« banka može mijenjati, a pri svakoj će promjeni Hrvatskoj narodnoj banci pismenim putem dostaviti nove »Standard Payment Instructions« najkasnije na dan obračuna obvezne pričuve.

35. Ugovor o uvjetima deponiranja Hrvatska narodna banka dostavit će bankama koje izdvajaju devizni dio obvezne pričuve za sebe ili za sebe i za račun drugih banaka najkasnije na dan valute namire deviznog dijela obvezne pričuve.

Održavanje obvezne pričuve

36. Preostali dio obračunate obvezne pričuve (nakon odbitka dijela određenog za izdvajanje u smislu Odluke) banke su u razdoblju održavanja obvezne održavati prosječnim dnevnim stanjima likvidnih potraživanja.

37. Tražene podatke o stanjima sredstava koja ulaze u obračun održavanja obvezne pričuve banke izračunavaju na osnovi vlastitih knjigovodstvenih podataka i iskazuju u kunama.

Održavanje kunskog dijela obvezne pričuve

38. Kunski dio obvezne pričuve održava se prosječnim dnevnim stanjem na računu za namiru i na računu sredstava za pokriće negativnog salda na obračunskom računu u Nacionalnom klirinškom sustavu.

Održavanje deviznog dijela obvezne pričuve

39. Devizni dio obvezne pričuve održava se prosječnim dnevnim stanjem:

– likvidnih deviznih potraživanja od država članica OECD-a i od kreditnih institucija u zemljama OECD-a čiji najniži rejting prema standardizaciji međunarodnih agencija Standard & Poor's i FitchRatings glasi: AA– odnosno prema agenciji Moody's: Aa3,

– sredstava na vlastitim deviznim eurskim računima za namiru kod Hrvatske narodne banke i

– strane gotovine i čekova koji glase na stranu valutu.

40. Likvidnim deviznim potraživanjima smatraju se devizna potraživanja navedena u Prilogu A ove Upute. Odgovarajući rejting država i kreditnih institucija pojašnjen je u Prilogu B ove Upute.

41. Sve banke, osim štednih banaka, obvezne su određeni postotak deviznog dijela obvezne pričuve za održavanje, koji je definiran točkom VIII. stavkom 4. Odluke, održavati prosječnim dnevnim stanjem sredstava na vlastitim deviznim eurskim računima za namiru kod Hrvatske narodne banke.

42. Dnevna stanja likvidnih deviznih potraživanja iskazuju se u kunama primjenom srednjih tečajeva Hrvatske narodne banke koji vrijede za taj dan.

Knjigovodstvene vrijednosti likvidnih deviznih potraživanja mogu odstupati od vrijednosti koje ulaze u obračun održavanja deviznog dijela obvezne pričuve samo s osnove razlike između valutnih tečajeva banke obveznika održavanja deviznog dijela obvezne pričuve i srednjih tečajeva Hrvatske narodne banke.

43. Banka ispunjava obrazac DOP 3/1 samo ako svoju obvezu održavanja deviznog dijela obvezne pričuve izvršava preko neke druge banke.

Banka iz prethodnog stavka dužna je na obrascu DOP 3/1 navesti:

1. nazive i sjedišta banaka preko kojih izvršava obvezu održavanja deviznog dijela obvezne pričuve i

2. prosječan iznos deviznog dijela obvezne pričuve koji preko pojedine banke održava u likvidnim deviznim potraživanjima u razdoblju održavanja za koje se šalje obračun.

Banka koja ispunjava obvezu održavanja deviznog dijela obvezne pričuve prema Odluci preko druge banke, dužna je toj banci dostaviti pisani nalog da se željeni iznos deponira kod inozemne banke s odgovarajućim rejtingom u skladu s Odlukom. Banka koja održava devizni dio obvezne pričuve za račun druge banke dužna je u cijelosti provesti nalog banke za koju održava devizni dio obvezne pričuve.

Banka koja obveze održavanja i izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve izvršava preko drugih banaka, ne ispunjava obrasce DOP 3/2 i DOP 3/3.

44. Osim vlastite obveze održavanja deviznog dijela obvezne pričuve banka može održavati devizni dio obvezne pričuve i za račun drugih banaka.

Banka iz prethodnog stavka dužna je na obrascu DOP 3/2 navesti:

1. nazive i sjedišta banaka za koje izvršava obvezu održavanja deviznog dijela obvezne pričuve i

2. prosječne iznose deviznog dijela obvezne pričuve koje održava za račun pojedine banke kao i za sebe.

Banka iz prvog stavka ove točke također je obvezna ispuniti obrazac DOP 3/3, u koji se unosi popis država i kreditnih institucija na koje glase likvidna devizna potraživanja u razdoblju održavanja deviznog dijela obvezne pričuve.

Banka koja obveze održavanja i izdvajanja deviznog dijela obvezne pričuve izvršava za sebe, ne ispunjava obrazac DOP 3/1.

Kaznene odredbe

45. Banka koja ne izdvoji ili izdvoji nedovoljno odnosno ne održava obveznu pričuvu u smislu Odluke, dužna je Hrvatskoj narodnoj banci platiti naknadu prema Odluci o kamatnim stopama, diskontnoj (eskontnoj) stopi i naknadama Hrvatske narodne banke, i to za:

a) nedovoljno izdvojeni iznos obvezne pričuve,

b) neodržani iznos obvezne pričuve, koji čini pozitivna razlika između ukupnog iznosa obvezne pričuve za održavanje u određenom razdoblju održavanja i ostvarenog prosječnog dnevnog stanja likvidnih potraživanja banke u tom razdoblju održavanja i

c) neodržani iznos deviznog dijela obvezne pričuve na vlastitom deviznom eurskom računu za namiru kod Hrvatske narodne banke, koji čini pozitivna razlika između iznosa koji je izračunat primjenom postotka iz točke VIII. stavka 4. Odluke na devizni dio obvezne pričuve za održavanje i ostvarenoga prosječnog dnevnog stanja na bankinu deviznom eurskom računu za namiru kod Hrvatske narodne banke u razdoblju održavanja.

Osim toga, Hrvatska narodna banka prema takvoj će banci poduzeti odgovarajuće mjere u skladu s Odlukom o načinu provedbe supervizije kreditnih institucija i izricanju supervizorskih mjera.

46. Ako Hrvatska narodna banka u pravnom odnosu s trećim osobama snosi bilo kakve kamate i troškove prouzročene nepravilno ili nepravodobno izvršenim transakcijama od strane banaka vezane uz izdvajanje i održavanje deviznog dijela obvezne pričuve, navedene kamate i troškove banke su dužne odmah nakon primitka obavijesti nadoknaditi Hrvatskoj narodnoj banci, i to u valuti u kojoj su navedene kamate i troškovi nastali za Hrvatsku narodnu banku.

Završne odredbe

47. Danom stupanja na snagu ove Upute prestaje važiti Uputa za provedbu Odluke o obveznoj pričuvi (»Narodne novine«, br. 127/2014.).

Ova Uputa objavljuje se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 13. siječnja 2016., kada banke sastavljaju obračun obvezne pričuve za obračunsko razdoblje od 1. do 31. prosinca 2015., osim točke 41. i točke 45. stavka 1. pod c), koje stupaju na snagu 11. svibnja 2016., kada banke sastavljaju obračun obvezne pričuve za obračunsko razdoblje od 1. do 30. travnja 2016.

O. br. 355-020/12-15/BV

Zagreb, 28. prosinca 2015.

Guverner Hrvatske narodne banke prof. dr. sc. Boris Vujčić, v. r.

PRILOG A

Likvidna devizna potraživanja, u smislu točke VIII. Odluke, banke iskazuju u vlastitom knjigovodstvu na sljedećim računima, prema Odluci o kontnom planu za banke:

POPIS RAČUNA

150

Potraživanja u devizama za stranu gotovinu poslanu sabirnom centru

300

Strana gotovina

301

Čekovi koji glase na stranu valutu

3100

Devizni tekući računi kod stranih banaka

3101

Posebni devizni računi kod stranih banaka

3110

Devizni tekući računi kod HNB-a

3116

Devizni depoziti s osnove obvezne pričuve u stranoj valuti

33920

Depoziti s ugovorenim rokom dospijeća do 1 mjeseca

33921

Depoziti s ugovorenim rokom dospijeća preko 1 do 3 mjeseca

33922

Depoziti s ugovorenim rokom dospijeća preko 3 do 12 mjeseci

33923

Depoziti po viđenju

33924

Depoziti s ugovorenim rokom dospijeća preko 1 do 2 godine

33925

Depoziti s ugovorenim rokom dospijeća preko 2 do 3 godine

33926

Depoziti s ugovorenim rokom dospijeća preko 3 godine

33927

Dospjeli depoziti

35920

Instrumenti tržišta novca

35921

Obveznice i drugi dugoročni dužnički instrumenti

3594

Vrijednosni papiri i drugi financijski instrumenti stranih država

369200

Nominalni iznos

369207

Dospjelo

369210

Nominalni iznos

369217

Dospjelo

369400

Nominalni iznos

369407

Dospjelo

369410

Nominalni iznos

369417

Dospjelo

379200

Nominalni iznos

379207

Dospjelo

379210

Nominalni iznos

379217

Dospjelo

379400

Nominalni iznos

379407

Dospjelo

379410

Nominalni iznos

379417

Dospjelo

38920

Instrumenti tržišta novca

38921

Obveznice i drugi dugoročni dužnički instrumenti

3894

Vrijednosni papiri i drugi financijski instrumenti stranih država

S obzirom na to da se likvidnim deviznim potraživanjima u smislu Odluke smatraju samo ona potraživanja koja dospijevaju najkasnije za 3 mjeseca, kod navedenih računa čiji je ugovoreni rok dospijeća preko 3 mjeseca uzimaju se iznosi potraživanja koji dospijevaju u roku od 3 mjeseca u obračunskom razdoblju, osim kod računa vrijednosnih papira koji se drže radi trgovanja i koji su raspoloživi za prodaju, koji se uzimaju u ukupnom iznosu.

Računi kod kojih se u obzir uzimaju samo oni iznosi koji dospijevaju u roku do 3 mjeseca u obračunskom razdoblju jesu sljedeći:

33922

Depoziti s ugovorenim rokom dospijeća preko 3 do 12 mjeseci

33924

Depoziti s ugovorenim rokom dospijeća preko 1 do 2 godine

33925

Depoziti s ugovorenim rokom dospijeća preko 2 do 3 godine

33926

Depoziti s ugovorenim rokom dospijeća preko 3 godine

379200

Nominalni iznos

379210

Nominalni iznos

379400

Nominalni iznos

379410

Nominalni iznos

38920

Instrumenti tržišta novca

38921

Obveznice i drugi dugoročni dužnički instrumenti

3894

Vrijednosni papiri i drugi financijski instrumenti stranih država

PRILOG B

ODGOVARAJUĆA KREDITNA OCJENA DRŽAVA I KREDITNIH INSTITUCIJA KOD KOJIH BANKA IMA DEVIZNA POTRAŽIVANJA

1. U svrhu održavanja deviznog dijela obvezne pričuve likvidna devizna potraživanja iz točke VIII. Odluke moraju glasiti na države članice OECD-a ili kreditne institucije u tim državama koje je barem jedna od propisanih međunarodnih agencija ocijenila odgovarajućom kreditnom ocjenom. Odgovarajuća kreditna ocjena za državu i kreditnu instituciju u koju se ulaže minimalno je (propisani uvjeti, propisane kreditne ocjene):

Standard & Poor’s      AA–

FitchRatings                AA–

Moody’s                     Aa3

2. Banke mogu deponirati devizna sredstva radi održavanja deviznog dijela obvezne pričuve kod podružnica (filijala) čije matične kreditne institucije ispunjavaju propisane uvjete ako se podružnica nalazi u državi koja također ispunjava uvjet kreditne ocjene.

3. Banke samostalno prate kretanje kreditne ocjene država u sastavu OECD-a i kreditnih institucija u tim državama te obavljaju usklađivanje deponiranja deviznih sredstava radi održavanja deviznog dijela obvezne pričuve u skladu s propisanom ocjenom rejtinga država i kreditnih institucija.

4. Ako određena država i/ili kreditna institucija naknadno, nakon izvršenog deponiranja deviznih sredstava u skladu s Odlukom, dobije lošiji rejting od propisanoga, banka je dužna izvršiti deponiranje deviznih sredstava u drugu državu i/ili kreditnu instituciju s odgovarajućim rejtingom najkasnije nakon isteka roka dospijeća depozita.

5. Banke u obračun održavanja deviznog dijela obvezne pričuve uključuju i plasmane u vrijednosne papire stranih država te stranih kreditnih institucija (središnjih banaka i banaka) u skladu s načinom njihova vrednovanja u Odluci o kontnom planu za banke, pod uvjetom:

• da je strana država, izdavatelj vrijednosnog papira, članica OECD-a koja je ocijenjena minimalno propisanom kreditnom ocjenom,

• da se strana središnja banka, izdavatelj vrijednosnog papira, nalazi u državi članici OECD-a koja je ocijenjena minimalno propisanom kreditnom ocjenom i

• da strana banka, izdavatelj vrijednosnog papira i država članica OECD-a u kojoj se banka nalazi udovoljavaju propisanim uvjetima.

6. U obračun održavanja deviznog dijela obvezne pričuve ne mogu se uvrstiti devizna potraživanja koja na bilo koji način služe kao podloga (kolateral) za zaduživanje u zemlji ili u inozemstvu.

OBRASCI

 

 

 

 

 

 

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_12_140_2618.html

Copyright © Ante Borić