Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 134/15 od 11.12.2015.:

 

MINISTARSTVO OBRANE

Na temelju članka 119. stavka 2. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 73/13 i 75/15), uz suglasnost ministra nadležnog za poslove zdravlja, donosim

 

PRAVILNIK O ZDRAVSTVENOJ POTPORI U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

(1) Ovim Pravilnikom uređuje se način planiranja, organizacije, provedbe i nadzora zdravstvene potpore u Oružanim snagama Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Oružane snage).

(2) Zdravstvena potpora je dio sustava logističke potpore Oružanih snaga koji se provodi s ciljem održavanja borbene spremnosti kroz prevenciju i nadzor bolesti, žurno zbrinjavanje i evakuaciju oboljelih, ozlijeđenih i ranjenih, njihov oporavak te povratak na dužnost.

(3) Područja provedbe zdravstvene potpore su teritorij Republike Hrvatske i područja operacija potpore miru, operacija odgovora na krize, humanitarnih operacija i drugih aktivnosti u inozemstvu (u daljnjem tekstu: operacije). U operacijama se pripadnicima Oružanih snaga pruža zdravstvena zaštita na način uređen pravilnikom kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama.

(4) Zdravstvenu potporu u Oružanim snagama provode djelatnici zdravstvene službe u ustrojstvenim jedinicama Oružanih snaga.

Članak 2.

Pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:

– Zdravstvena potpora – funkcionalno područje u sustavu logističke potpore u svrhu upravljanja cjelokupnim procesom zdravstvenog planiranja, organizacije te provedbe mjera i postupaka zdravstvene i veterinarske zaštite.

– Zdravstveno planiranje – postupak zahtijevanja, oblikovanja i dostizanja sposobnosti zdravstvene potpore u skladu sa zadaćom, strukturom snaga, vojnim potrebama te izloženošću rizicima tijekom cijelog operativnog ciklusa.

– Medicinska evakuacija – medicinski kontinuirani i nadzirani proces transporta bolesnih, ozlijeđenih i ranjenih s niže na višu razinu zdravstvene potpore.

– Borbeni spasilac (»Combat Lifesaver«) – nezdravstveni pripadnik postrojbe razine desetine, tima ili posade, koji je dodatno osposobljen za borbenog spasioca. Po posebnom planu i programu obuke stječe specifična medicinska znanja i vještine koje primjenjuje u borbenim uvjetima, u području operacije, do dolaska profesionalne medicinske pomoći. Osposobljen je i ovlašten za sljedeće postupke: trijaža, zaustavljanje krvarenja, otvaranje dišnog puta, zbrinjavanje tenzijskog pneumotoraksa, postavljanje stradalog u odgovarajući položaj, otvaranje venskog puta, uvođenje infuzije te upućivanje zahtjeva za medicinsku evakuaciju stradalog. Sposoban je djelovati samostalno ili uz nadzor medicinskog osoblja.

– Borbeni bolničar (»Combat Medic«) – nezdravstveni pripadnik postrojbi za specijalna djelovanja koji je po posebnom planu i programu obuke osposobljen i ovlašten za napredno pružanje prve pomoći, postupke stabilizacije i održavanja života do 36 sati u terenskim borbenim uvjetima, specifičnim za specijalna djelovanja, sve do dostupnosti medicinske evakuacije. Sposoban je djelovati samostalno ili uz nadzor medicinskog osoblja.

– Napredno pružanje prve pomoći (»Enchanced first aid«) – hitne mjere i postupci za spašavanje života koje primjenjuje vojno osoblje obučeno i ovlašteno za taktičko zbrinjavanje ozlijeđenih i ranjenih u borbenim uvjetima. Zaustavljanje i nadzor krvarenja te otvaranje i nadzor dišnih putova kod najteže stradalih nastoji se postići u roku 10 minuta (»Platinastih 10 minuta«) po nastanku ozljede, odnosno ranjavanja.

– Razina zdravstvene potpore (»Role«) – označava se brojčanom oznakom od jedan (1) do četiri (4) prema definiranoj razini sposobnosti zdravstvene postrojbe.

– NATO normizacijski sporazum (»NATO STANAG«) – normativni dokument, pisani sporazum između nekoliko ili svih NATO članica koji je ratificiran na ovlaštenoj nacionalnoj razini s ciljem usvajanja i implementacije norme, u cijelosti ili djelomično, sa ili bez zadrške.

II. PLANIRANJE, ORGANIZACIJA I PROVEDBA ZDRAVSTVENE POTPORE

Članak 3.

(1) Planiranje i organizacija zdravstvene potpore u Oružanim snagama temelji se na konceptualnim i doktrinarnim načelima zdravstvene potpore te NATO normizacijskim sporazumima.

(2) Standardi zdravstvene potpore u Oružanim snagama temelje se na propisima iz područja zdravstva, hrvatskim vojnim normama te standardima i smjernicama NATO saveza iz područja zdravstvene potpore.

Članak 4.

(1) Zdravstvena potpora na teritoriju i izvan teritorija Republike Hrvatske organizira se i provodi u stacionarnim i terenskim uvjetima u skladu s planovima i zadaćama Oružanih snaga, a provode je ustrojstvene jedinice Oružanih snaga nadležne za poslove zdravstvene potpore.

(2) Provedba zdravstvene potpore u operacijama uređuje se operativnim planom i zapovijedi kojima se utvrđuju mjesto, vrijeme, način i resursi za provođenje zdravstvene potpore.

Zdravstvena potpora u stacionarnim uvjetima

Članak 5.

(1) Zdravstvena potpora u stacionarnim uvjetima organizira se i provodi tijekom redovitih zadaća i aktivnosti pripadnika Oružanih snaga na vojnim lokacijama na teritoriju Republike Hrvatske, u vojnim ordinacijama i drugim namjenskim prostorima ustrojstvenih jedinica Oružanih snaga nadležnih za provedbu zdravstvene potpore.

(2) Organizacija i provedba zdravstvene potpore u stacionarnim uvjetima obavlja se u skladu s odredbama pravilnika kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, pravilnika kojim se uređuje organizacija i način rada Vojno zdravstvenog središta Ministarstva obrane i Oružanih snaga Republike Hrvatske, pravilnika kojim se uređuju uvjeti u pogledu prostora, opreme i djelatnika Vojno zdravstvenog središta Ministarstva obrane i Oružanih snaga Republike Hrvatske te odredbama ovoga Pravilnika.

Članak 6.

(1) Zapovjednik ili čelnik ustrojstvene jedinice u kojoj je ustrojena vojna ordinacija izrađuje i kvartalno ažurira Plan zdravstvene potpore u stacionarnim uvjetima na tiskanici PZP-SU koja se nalazi u prilogu i sastavni je dio ovoga Pravilnika (Prilog 1).

(2) Plan zdravstvene potpore iz stavka 1. ovoga članka usklađuje se s Planom potreba za zdravstvenom potporom u terenskim uvjetima na razini nadležnog zapovjedništva/granskog nositelja koordinacije i nadzora provedbe zdravstvene potpore. Plan potreba za zdravstvenom potporom u terenskim uvjetima izrađuje se na tiskanici PZP-TU koja se nalazi se u prilogu i sastavni je dio ovoga Pravilnika (Prilog 2).

Članak 7.

U slučaju kada jedna vojna ordinacija treba privremeno preuzeti rad drugih ordinacija unutar iste grane ili iz različitih grana odnosno pristožernih postrojbi, zapovjednici ili čelnici granskih ustrojstvenih jedinica u kojima su ustrojene vojne ordinacije obvezni su odrediti privremeno nadležnu ordinaciju uz prethodnu suglasnost ustrojstvene jedinice Glavnog stožera Oružanih snaga nadležne za zdravstvo (u daljnjem tekstu: nadležna ustrojstvena jedinica Glavnog stožera).

Članak 8.

(1) Radno vrijeme vojne ordinacije u pravilu traje od 8:00 do 16:00 sati i primjenjuje se na rad svih vojnih ordinacija ustrojenih u Oružanim snagama.

(2) U slučaju rada u smjenama, rad u prijepodnevnoj smjeni započinje u 8:00 sati i završava u 16:00, a poslijepodnevna smjena započinje s radom u 12:00 sati i završava u 20:00 sati.

(3) Rad u smjenama organizira se u pravilu svakodnevnom izmjenom po načelu izmjene parnih i neparnih datuma u mjesecu.

Članak 9.

(1) Zapovjednik ili čelnik ustrojstvene jedinice u kojoj je ustrojena vojna ordinacija obvezuje se u ordinaciji osigurati nazočnost zdravstvenog tima odnosno ovlaštene zamjene nositelja i člana tima tijekom propisanog radnog vremena.

(2) Zapovjednik ili čelnik ustrojstvene jedinice u kojoj je ustrojena vojna ordinacija obvezan je izraditi raspored radnog vremena pojedine ordinacije u tiskanici Raspored radnog vremena vojne ordinacije (tiskanica RVO) koja se nalazi u prilogu ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio (Prilog 3) te ispunjenu tiskanicu u najkraćem roku dostaviti nadležnoj ustrojstvenoj jedinici Glavnog stožera.

(3) Zapovjednik ili čelnik ustrojstvene jedinice u kojoj je ustrojena vojna ordinacija, može uz prethodnu suglasnost nadležne ustrojstvene jedinice Glavnog stožera odrediti drugačiji početak i završetak rada vojne ordinacije, uključivo i mogućnost rada u vremenu kraćem od radnog vremena propisanog člankom 8. stavkom 1. ovoga Pravilnika na način da jedan zdravstveni tim radi na dvije ili više lokacija uz uvjet da ukupno radno vrijeme zdravstvenog tima nije dulje od osam (8) sati dnevno.

(4) U slučaju promjene podataka iskazanih u tiskanici RVO, zapovjednik ili čelnik ustrojstvene jedinice u kojoj je ustrojena vojna ordinacija obvezan je u najkraćem roku dostaviti ažuriranu tiskanicu nadležnoj ustrojstvenoj jedinici Glavnog stožera.

Članak 10.

(1) Utvrđeni raspored radnog vremena pojedine ordinacije upisuje se u tiskanicu Obavijest o radu vojne ordinacije (tiskanica ORVO) koja se nalazi u prilogu ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio (Prilog 4). Ispunjena tiskanica mora se istaknuti na vidljivom mjestu na ulazu u ordinaciju.

(2) Nositelj i član zdravstvenog tima u ordinaciji kao i njihove zamjene dužni su poštivati utvrđeni raspored radnog vremena.

(3) Iznimno, kada zdravstveno stanje pacijenta koji se javlja u vojnu ordinaciju zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju, a rad vojne ordinacije je uređen na način propisan člankom 9. stavkom 3. ovoga Pravilnika, može se kontaktirati nositelj tima na broj naveden u Obavijesti o radu vojne ordinacije koji će dati upute za daljnje postupanje.

Zdravstvena potpora u terenskim uvjetima

Članak 11.

Zdravstvena potpora u terenskim uvjetima organizira se i provodi tijekom obučnih i drugih aktivnosti u terenskim uvjetima kao što su vježbe, taborovanja i slično te u slučajevima kada Oružane snage pružaju pomoć u skladu s odredbama Zakona o obrani.

Članak 12.

(1) Za potrebe planiranja, organizacije i provedbe zdravstvene potpore u terenskim uvjetima, određuju se obveze nositelja planiranja i provedbe zadaća i aktivnosti Oružanih snaga u terenskim uvjetima kao korisnika zdravstvene potpore (u daljnjem tekstu: Korisnik) te ustrojstvenih jedinica Oružanih snaga nadležnih za poslove zdravstvene potpore kao davatelja zdravstvene potpore (u daljnjem tekstu: Davatelj).

(2) Aktivnosti Korisnika i Davatelja zdravstvene potpore uređuju se u skladu s propisima o materijalnom zbrinjavanju u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama.

Članak 13.

(1) Korisnik je ustrojstvena jedinica Oružanih snaga koja za svoje planirane aktivnosti traži zdravstvenu potporu ili koja je ovlaštena zatražiti zdravstvenu potporu za planirane aktivnosti drugih ustrojstvenih jedinica Ministarstva obrane i Oružanih snaga.

(2) Korisnik je:

– Dom Glavnog stožera – za ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Glavnog stožera Oružanih snaga,

– ustrojstvene jedinice grana Oružanih snaga, Hrvatskog vojnog učilišta i Zapovjedništva za potporu,

– pristožerne postrojbe Glavnog stožera Oružanih snaga.

Članak 14.

(1) Davatelj je ustrojstvena jedinica u sastavu grana Oružanih snaga, Zapovjedništva za potporu i pristožernih postrojbi Glavnog stožera Oružanih snaga nadležna za poslove zdravstvene potpore koja planira, organizira i dodjeljuje zdravstvene timove za provedbu zdravstvene potpore u skladu s nalozima granskih nositelja koordinacije i nadzora zdravstvene potpore te stručnom procjenom i razmještajem svojih ustrojstvenih elemenata zdravstvene potpore na svom području odgovornosti, a prema odredbama ovoga Pravilnika.

(2) Sastav zdravstvenog tima za provedbu zdravstvene potpore iz stavka 1. ovoga članka kao i sadržaj opreme zdravstvenog tima i sanitetskog motornog vozila (u daljnjem tekstu: sanitetsko m/v) opisani su u prilogu ovoga Pravilnika i čine njegov sastavni dio (Prilozi 5 i 6).

(3) Davatelj je obvezan dostaviti nadređenom zapovjedništvu izvješća o provedbi zdravstvene potpore do 10. u tekućem mjesecu za protekli mjesec.

Članak 15.

(1) Korisnik koji u svom sastavu nema elemente zdravstvene potpore izrađuje Plan potreba za zdravstvenom potporom u terenskim uvjetima te ga dostavlja u nadležno zapovjedništvo, granskom nositelju koordinacije i nadzora provedbe zdravstvene potpore najkasnije do 15. u mjesecu ožujku, lipnju, rujnu i prosincu za naredno tromjesečje.

(2) Korisnik koji u svom sastavu ima elemente zdravstvene potpore provodi zdravstvenu potporu planiranih obučnih aktivnosti vlastitim snagama. U slučaju kada Korisnik nije u mogućnosti zdravstvenu potporu provesti vlastitim snagama, Plan potreba za zdravstvenom potporom u terenskim uvjetima izrađuje i dostavlja u nadležno zapovjedništvo, granskom nositelju koordinacije i nadzora provedbe zdravstvene potpore najkasnije do 15. u mjesecu ožujku, lipnju, rujnu i prosincu za naredno tromjesečje.

(3) Plan potreba za zdravstvenom potporom u terenskim uvjetima usklađuje se s Planom zdravstvene potpore u stacionarnim uvjetima, na razini nadležnog zapovjedništva ili granskog nositelja koordinacije i nadzora provedbe zdravstvene potpore.

Članak 16.

(1) Granski nositelj koordinacije i nadzora zdravstvene potpore je granski odjel nadležan za logističku i zdravstvenu potporu.

(2) Granski odjel iz stavka 1. ovoga članka na razini grane planira, organizira, koordinira i nadzire provedbu zdravstvene potpore putem vlastitih zdravstvenih postrojbi sljedećim Korisnicima:

– postrojbama iz svog sastava,

– postrojbama iz svog područja odgovornosti

– postrojbama izvan područja odgovornosti u slučaju raspoloživosti vlastitih zdravstvenih kapaciteta.

Članak 17.

(1) Na temelju Plana potreba za zdravstvenom potporom u terenskim uvjetima, Korisnik upućuje Davatelju zahtjev za zdravstvenu potporu pojedine aktivnosti iz Plana najkasnije petnaest (15) dana prije provedbe aktivnosti izuzev upućivanja zahtjeva za provedbu zdravstvene potpore izvanrednih/neplaniranih aktivnosti.

(2) Zahtjev za zdravstvenu potporu aktivnosti iz Plana potreba za zdravstvenom potporom u terenskim uvjetima odnosno izvanrednih/neplaniranih aktivnosti obvezno sadrži:

– redni broj i naziv aktivnosti iz tablice Priloga 5 ovoga Pravilnika za koju se traži zdravstvena potpora,

– vrijeme i mjesto provedbe aktivnosti,

– predviđeni broj sudionika,

– osobu za kontakt,

– napomene.

(3) U slučaju provedbe zdravstvene potpore tijekom aktivnosti u terenskim uvjetima kao što su višednevne vježbe, taborovanja, kampovi i slično, u zahtjevu se obvezno navodi način organiziranja prijevoza, smještaja i prehrane zdravstvenog tima.

Članak 18.

(1) Kada Davatelj nema mogućnosti provedbe tražene zdravstvene potpore (planirane ili izvanredne), proslijedit će u najkraćem roku zahtjev na daljnje postupanje nadležnom zapovjedništvu, granskom nositelju koordinacije i nadzora zdravstvene potpore.

(2) Granski nositelj koordinacije i nadzora zdravstvene potpore zahtjev iz stavka 1. ovoga članka prosljeđuje izvangranskom nositelju zdravstvene potpore s ciljem izravne međugranske komunikacije i koordinacije granskih odjela nadležnih za logističku i zdravstvenu potporu.

(3) U slučaju kada je zahtjev iz stavka 1. ovoga članka izvan trenutne sposobnosti i/ili odgovornosti granskih nositelja koordinacije i nadzora zdravstvene potpore, granski nositelj koordinacije i nadzora zdravstvene potpore iz stavka 2. ovoga članka prosljeđuje predmetni zahtjev nadležnoj ustrojstvenoj jedinici Glavnog stožera.

(4) Nadležna ustrojstvena jedinica Glavnog stožera na temelju zaprimljenog zahtjeva odredit će Davatelja u skladu s vlastitom stručnom procjenom i raspoloživim kapacitetima zdravstvene potpore Oružanih snaga.

Članak 19.

Zdravstvenu potporu na vojnim poligonima, vojnim vježbalištima i strelištima na kojima više različitih postrojbi istovremeno izvodi obučne aktivnosti provodi zdravstveni tim ili timovi, određeni granskom, odnosno intergranskom koordinacijom granskih nositelja koordinacije i nadzora zdravstvene potpore u skladu sa zahtjevima i stručnom procjenom.

Članak 20.

(1) Kod planiranja zdravstvene potpore vježbi, nositelj vježbe obvezan je, u sklopu Plana logističke potpore, izraditi Plan zdravstvene potpore kao dio Elaborata vježbe u kojem se određuje sastav zdravstvenog tima ili timova te vremenski slijed i razine zdravstvenog zbrinjavanja.

(2) Tijekom provedbe vježbe zdravstveni tim operativno je podređen zapovjedniku vježbe koji je u području provedbe zdravstvene potpore obvezan poštivati stručne prijedloge i odluke čelnika zdravstvenog tima (u pravilu doktor medicine).

(3) O uporabi osoblja i sredstava zdravstvenog tima koji provodi zdravstvenu potporu odlučuje čelnik zdravstvenog tima. S obzirom na vrstu vježbe, broj bolesnih, ozlijeđenih ili ranjenih te stupanj ugroženosti/hitnosti, zapovjednik vježbe zatražit će preko Zapovjednog operativnog središta zračno-medicinsku evakuaciju helikopterom Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane opremljenim za zdravstveno zbrinjavanje i uz pratnju zdravstvenog tima.

(4) Ako vježba po zahtjevnosti i/ili zbog uporabe posebnih sredstava odstupa od vježbi opisanih u Prilogu 5 ovoga Pravilnika, nositelj vježbe provedbu zdravstvene potpore usklađuje s nadležnom ustrojstvenom jedinicom Glavnog stožera koja odlučuje o vrsti i opsegu zdravstvene potpore.

Članak 21.

(1) Korisnik je prije zahtijevanja zdravstvene potpore za one aktivnosti u terenskim uvjetima koje nisu nabrojane u Prilogu 5 ovoga Pravilnika (sanacija terena, građevinski radovi i sl.) dužan zatražiti stručnu procjenu potrebe, načina i opsega zdravstvene potpore od granskog nositelja koordinacije i nadzora zdravstvene potpore.

(2) Granski nositelj koordinacije i nadzora zdravstvene potpore donosi stručnu procjenu zdravstvene potpore aktivnosti ovisno o složenosti aktivnosti, lokaciji izvođenja aktivnosti, raspoloživosti zdravstvenih timova Davatelja i dostupnosti kapaciteta civilnog zdravstvenog sustava.

Članak 22.

Davatelj provodi zdravstvenu potporu civilnih manifestacija i priredbi na temelju posebnih ugovora ili sporazuma.

III. OPSEG ZDRAVSTVENE POTPORE

Članak 23.

(1) Opseg zdravstvene potpore definiran je veličinom, sastavom i opremom zdravstvenog tima i sanitetskog m/v za zdravstvenu potporu u terenskim uvjetima, a određuje se prema vrsti zadaće i aktivnosti na način opisan u Prilozima 5 i 6 ovoga Pravilnika.

(2) Prioritet pri upućivanju na provedbu zdravstvene potpore u terenskim uvjetima imaju vojni doktori medicine s većim iznosom dodatka za deficitarna zvanja i struke u skladu s pravilnikom kojim se uređuju dodaci na plaću djelatnih vojnih osoba.

Članak 24.

(1) Zdravstvenu potporu vježbi, obuke i/ili gađanja pješačkim oružjem do kalibra 12,7 mm uključujući i kalibar 12,7 mm provodi zdravstveni tim u sastavu: medicinska sestra – medicinski tehničar, vozač sa sanitetskim m/v. Ako veličina postrojbe koja provodi vježbu, obuku i/ili gađanja prelazi veličinu satnije u sastav zdravstvenog tima uključuje se i doktor medicine.

(2) Zdravstvenu potporu zadaća i aktivnosti u terenskim uvjetima gdje se upotrebljava oružje kalibra većeg od 12,7 mm, minsko--eksplozivna sredstva i ubojna sredstva provodi zdravstveni tim u sastavu: doktor medicine, medicinska sestra – medicinski tehničar, vozač sa sanitetskim m/v.

(3) Za provedbu zdravstvene potpore iz stavka 1. ovoga članka, ustrojstvene jedinice grana i pristožernih postrojbi Oružanih snaga mogu koristiti borbenog spasioca iz svog sastava.

(4) Za provedbu zdravstvene potpore iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, postrojbe za specijalna djelovanja koriste borbenog bolničara iz svog sastava.

(5) Borbeni spasilac iz stavka 3. ovog članka i borbeni bolničar iz stavka 4. ovog članka samostalno provode zdravstvenu potporu samo u slučaju kada je profesionalna medicinska pomoć dostupna unutar jednog sata.

Članak 25.

(1) Borbeni spasilac je aktivni sudionik borbenih zbivanja te se u trenutku potrebe za pružanjem prve pomoći nalazi neposredno na mjestu stradavanja. Borbeni spasilac sudjeluje u zdravstvenoj potpori aktivnosti Oružanih snaga u mirnodopskim terenskim uvjetima prema vrsti aktivnosti opisanih u Prilogu 5 ovoga Pravilnika.

(2) Planom i programom obuke za borbene spasioce propisuje se način i postupak osposobljavanja, način stjecanja i obnavljanja ovlaštenja, održavanja stečenih sposobnosti te sadržaj opreme pripadnika Oružanih snaga za dodatnu osposobljenost za borbenog spasioca.

(3) Plan i program obuke iz stavka 2. ovoga članka donosi načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga.

Članak 26.

(1) Borbeni bolničar je nezdravstveni pripadnik ustrojstvenih jedinica Oružanih snaga za specijalna djelovanja čija je dužnost propisana ustrojbenim mjestom.

(2) Planom i programom obuke za borbenog bolničara propisuje se način i postupak osposobljavanja, način stjecanja i obnavljanja ovlaštenja, održavanja stečenih sposobnosti te sadržaj opreme pripadnika Oružanih snaga za dodatnu osposobljenost za dužnost borbenog bolničara.

(3) Plan i program obuke iz stavka 2. ovoga članka donosi načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga.

Članak 27.

(1) Vozač sanitetskog m/v u sastavu zdravstvenog tima mora biti dodatno osposobljen za sigurnu vožnju i terensku vožnju u skladu s posebnim propisima.

(2) Vozač sanitetskog m/v u sastavu zdravstvenog tima mora biti osposobljen za pružanje prve pomoći u skladu s odredbama Hrvatske vojne norme HRVN STANAG 2122 te za ispomoć zdravstvenom osoblju u timu.

IV. STRUČNI NADZOR ZDRAVSTVENE POTPORE

Članak 28.

(1) Stručni nadzor sustava zdravstvene potpore obavlja ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane nadležna za poslove zdravstva.

(2) Stručni nadzor provedbe zdravstvene potpore Oružanih snaga obavljaju ustrojstvene jedinice Glavnog stožera, zapovjedništva grana i pristožernih postrojbi Glavnog stožera Oružanih snaga nadležne za poslove zdravstvene potpore u skladu s propisanim nadležnostima i mjerodavnostima.

(3) Zapovjednik ili čelnik ustrojstvene jedinice koja provodi zdravstvenu potporu obvezan je najkasnije do 10. u tekućem mjesecu dostaviti zapovjedniku ili čelniku nadređene ustrojstvene jedinice izvješća o provedenoj zdravstvenoj potpori u stacionarnim i/ili terenskim uvjetima tijekom prethodnog mjeseca. Sadržaj izvješća propisat će nadležna ustrojstvena jedinica Glavnog stožera u roku od mjesec dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.

V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 29.

(1) Naputak o sposobnostima, mjerodavnostima i opremi za borbene spasioce, klasa: 023-03/10-09/1, urbroj: 512M2-03-10-79, od 27. prosinca 2010. godine ostaje na snazi do donošenja posebnog plana i programa obuke iz članka 25. stavka 2. ovoga Pravilnika.

(2) Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaju važiti Naputak o provedbi zdravstvene potpore ustrojstvenim jedinicama OS RH u terenskim uvjetima na teritoriju RH, klasa: 023-03/12-06/1, urbroj: 512M2-020301-12-6 od 1. listopada 2012. godine i Odluka o rasporedu radnog vremena vojnih ordinacija, klasa: 023-03/14-03/1, urbroj: 512-01-14-918 od 8. prosinca 2014.

Članak 30.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 023-03/14-04/43

Urbroj: 512-01-15-11

Zagreb, 2. prosinca 2015.

Ministar Ante Kotromanović, v. r.

PRILOG 1 – PRILOG 6

 

 

 

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_12_134_2512.html

Copyright © Ante Borić