MINISTARSTVO PRAVOSUĐA
Na temelju članka 155. stavka 3. Ovršnog zakona (»Narodne novine«, broj 112/12.) ministar pravosuđa donosi
Članak 1.
Ovim Pravilnikom određuju se tarifa, odnosno način i mjerila za utvrđivanje visine naknade troškova i nagrade za obavljanje poslova javnog komisionara (u daljnjem tekstu: komisionar).
Članak 2.
(1) Visina naknade troškova i nagrade za obavljanje poslova komisionara određuje se, u pravilu, pisanim ugovorom između ovrhovoditelja i komisionara.
(2) Ugovorom iz stavka 1. ovoga članka određuju se između ostalog i visina predvidivih troškova i nagrade komisionara, a po završenom postupku komisione prodaje obračunavaju se stvarni troškovi i iznos nagrade komisionara u skladu s ovim Pravilnikom, ako ugovorne strane nisu drugačije odredile.
(3) Ako ugovor iz stavka 1. ovoga članka nije sklopljen, a komisionar je preuzeo od ovrhovoditelja pokretnine za prodaju, naknada troškova i nagrada komisionara ne može biti obračunata u iznosu višem od iznosa utvrđenih u skladu s ovim Pravilnikom.
Članak 3.
(1) Komisionar ima pravo na predujam za naknadu troškova, i to u iznosu do visine 1% procijenjene vrijednosti pokretnina koje su komisionaru povjerene za prodaju.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovog članka, ovrhovoditelj i komisionar mogu ugovoriti predujam u većem iznosu, ako to zahtijevaju posebnosti u pogledu vrste i količine robe, načina pohrane i skladištenja pokretnina i drugih uvjeta prodaje.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovog članka, ovrhovoditelj i komisionar mogu ugovoriti oslobođenje plaćanja predujma.
(4) Ako je na zahtjev ovrhovoditelja, a za potrebe otpreme oduzetih pokretnina, komisionar osigurao prometna sredstva i radnu snagu, iznos predujma iz stavka 1. ovoga članka uvećava se za troškove tog prijevoza, odnosno osiguranih prometnih sredstava i radne snage.
(5) Ovrhovoditelj je dužan platiti predujam nakon što su pokretnine predane komisionaru i uredno smještene na čuvanje, na način i u roku određenom ugovorom.
Članak 4.
(1) Visina naknade troškova komisionara utvrđuje se prema stvarnim troškovima koje je komisionar imao u vezi čuvanja i prodaje određenih pokretnina.
(2) U obračunu za naknadu troškova komisionar je dužan iskazati specifikaciju troškova koji se odnose na prodaju određenih pokretnina, uz koji obračun prilaže kopije računa, ugovora i/ili drugih vjerodostojnih dokumenata kojima su evidentirani ti troškovi.
(3) Za obračun putnih troškova, odnosno obračuna dnevnica i naknada za službeno putovanje komisionara, primjenjuju se iznosi dnevnica i naknada troškova koji se odnose na korisnike koji se financiraju iz sredstava državnog proračuna.
(4) Troškovi komunikacijskih usluga i drugih troškova tekućeg poslovanja proizašlog iz poslova komisionara u vezi s prodajom pokretnina (telefon, telefaks, internet, poštanske usluge, papir, fotokopiranje i sl.) utvrđuju se u paušalnom iznosu, i to ukupno do najviše 500,00 kuna po pojedinom ovršnom postupku.
(5) Ako je ovršni postupak obustavljen ili povjerena pokretnina nije prodana, komisionar ima pravo na naknadu troškova koje je imao u vezi s pohranom i prodajom te robe.
Članak 5.
(1) Ukupan iznos za naknadu troškova može se odobriti komisionaru u skladu s obračunom troškova najviše do iznosa u visini 4% procijenjene vrijednosti pokretnina koje su mu bile povjerene za prodaju. Komisionaru se priznaju opravdani troškovi poslovanja nastali u cilju prodaje robe.
(2) Najviši iznos za naknadu troškova iz stavka 1. ovoga članka odnosi se na ukupnost pokretnina koje su predmet ovrhe u određenom ovršnom postupku, odnosno koje su komisionaru povjerene za prodaju.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, nadležni sud može u opravdanim slučajevima odobriti i veći iznos za naknadu troškova komisionara, ako ti troškovi nesporno proizlaze iz prirode, odnosno vrste i količine pokretnina, te posebnih uvjeta i potreba u vezi s pohranom i prodajom te robe.
Članak 6.
(1) Nagrada pripada komisionaru na ime izvršene usluge za uspješnu prodaju pokretnine, a predstavlja naknadu koja obuhvaća sve radnje koje je komisionar izvršio u vezi s prodajom pokretnina koje nisu obuhvaćene naknadom troškova.
(2) Nagrada komisionara utvrđuje se nakon prodaje pokretnine u odnosu na iznos kupovnine, odnosno visinu sredstava ostvarenih prodajom robe.
(3) Visina nagrade komisionara za uspješno obavljenu prodaju određuje se razmjerno iznosu ostvarene kupovnine, i to prema sljedećoj tablici:
(4) Ovrhovoditelj i komisionar mogu ugovoriti visinu nagrade komisionara i drukčiju od iznosa utvrđenog prema stavku 3. ovoga članka, razmjerno ostvarenom iznosu kupovnine, roku prodaje i drugim uvjetima u vezi s prodajom pokretnina, a koji su od značaja za ovrhovoditelja.
(5) Ako je ovršni postupak obustavljen ili povjerena pokretnina nije prodana, komisionar nema pravo na nagradu.
Članak 7.
Kod naplate naknade troškova i nagrade komisionara utvrđenih prema ovome Pravilniku obračunava se porez na dodanu vrijednost, u skladu s posebnim propisima.
Članak 8.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o tarifi za naknadu troškova i nagradu za obavljanje javne komisione djelatnosti (»Narodne novine«, broj 43/11.)
Članak 9.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-01/12-01/108
Urbroj: 514-04-01-02-01-12-1
Zagreb, 15. listopada 2012.
Ministar Orsat Miljenić, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_10_115_2513.html