MINISTARSTVO OBRANE
Na temelju članka 5. stavka 4. Zakona o Obalnoj straži Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 109/07), donosim
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom propisuju uvjeti i način stjecanja statusa ovlaštene osobe i ovlaštene osobe za primjenu mjera i sredstava prisile te se utvrđuju moduli i programski elementi obuke za stjecanje statusa ovlaštene osobe odnosno ovlaštene osobe za primjenu mjera i sredstava prisile.
Članak 2.
Ovlaštene osobe Obalne straže Republike Hrvatske su:
– ovlaštene osobe Obalne straže (u daljnjem tekstu: ovlaštene osobe) i
– ovlaštene osobe Obalne straže za primjenu mjera i sredstava prisile (u daljnjem tekstu: ovlaštene osobe za primjenu mjera i sredstava prisile).
Članak 3.
Obuka za stjecanje statusa ovlaštene osobe i ovlaštene osobe za primjenu mjera i sredstava prisile provodi se kroz Tečaj za stjecanje statusa ovlaštene osobe Obalne straže (u daljnjem tekstu: Tečaj).
Tečaj se sastoji od dva modula.
Status ovlaštene osobe stječe se na temelju uspješno završena oba modula Tečaja, rasporedom na ustrojstveno mjesto ovlaštene osobe u Obalnoj straži Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Obalna straža).
Status ovlaštene osobe za primjenu mjera i sredstava prisile stječe se na temelju uspješno završenog I. modula Tečaja, rasporedom na ustrojstveno mjesto ovlaštene osobe za primjenu mjera i sredstava prisile u Obalnoj straži.
Na Tečaj se mogu uputiti pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Oružane snage) koji imaju odgovarajuću izobrazbu i ispunjavaju ostale uvjete za raspored na ustrojbeno mjesto u Obalnoj straži.
Članak 4.
Na dužnost ovlaštene osobe može se rasporediti osoba koja je uspješno završila odgovarajuću obuku iz članka 3. ovog Pravilnika.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka, na dužnost ovlaštene osobe može se privremeno, najdulje na rok od dvije godine, rasporediti i osoba koja nije završila odgovarajuću obuku, a ispunjava druge uvjete ustrojbenog mjesta propisane aktom o unutarnjem redu.
Članak 5.
I. modul Tečaja sastoji se od teorijskih i praktičnih programskih cjelina koje obuhvaćaju osposobljavanje i uvježbavanje ovlaštenih osoba za pravilnu i učinkovitu primjenu mjera i sredstava prisile.
II. modul Tečaja sastoji se od teorijskih programskih cjelina koje obuhvaćaju:
– međunarodne konvencije
– zakonske i podzakonske propise koji uređuju pravo mora, pomorsko pravo te nadležnost Obalne straže
– zakonske i podzakonske propise kojima se uređuju ovlasti i postupanje ovlaštenih osoba prema počiniteljima prekršajnih i kaznenih djela.
Članak 6.
Polaznici I. modula Tečaja su kandidati za ovlaštene osobe i kandidati za ovlaštene osobe za primjenu mjera i sredstava prisile.
Polaznici II. modula Tečaja su kandidati za ovlaštene osobe.
Članak 7.
Tečaj se provodi u Središtu za obuku Hrvatske ratne mornarice (u daljnjem tekstu: Središte za obuku) po Nastavnom planu i programu Tečaja.
Nastavni plan i program, u skladu s modulima i programskim cjelinama iz članka 5. ovoga Pravilnika, izrađuje Središte za obuku Hrvatske ratne mornarice, uz suglasnost zapovjednika Obalne straže.
Nastavni plan i program Tečaja odobrava zapovjednik Hrvatske ratne mornarice.
Članak 8.
Provedbu Tečaja čine tri faze: razvoj nastavnog plana i programa, neposredna provedba programa izobrazbe ili nekog njegovog dijela te analiza i ocjena provedene izobrazbe i sadržaja programa.
Na provedbi jedne ili više faza Tečaja mogu biti angažirani predavači koji za to imaju potrebna znanja, vještine ili sposobnosti.
Predavači na Tečaju mogu biti djelatne vojne osobe Oružanih snaga, djelatnici Ministarstva obrane ili vanjski predavači.
Članak 9.
Vanjske predavače moguće je angažirati kada za provedbu Tečaja nije moguće angažirati predavače iz Oružanih snaga ili Ministarstva obrane, a kada je to potrebno zbog prirode programa izobrazbe.
Vanjski predavači odnosno organizacije ili institucije koje zapošljavaju potrebne stručnjake moraju posjedovati odgovarajuća znanja odnosno certifikate utvrđene nastavnim planom i programom Tečaja.
Članak 10.
Potrebna znanja koja mora imati predavač da bi mogao biti angažiran na provedbi Tečaja utvrđuju se nastavnim planom i programom Tečaja.
Središte za obuku vodi evidenciju o predavačima i drugim osobama koje bi na temelju svog znanja mogle kao predavači provoditi pojedine programske elemente na Tečaju.
Članak 11.
Predavači iz Oružanih snaga ili Ministarstva obrane angažirani na provedbi Tečaja, imaju sljedeća prava:
– pravo na izbivanje s radnog mjesta radi provedbe dijela Tečaja za koji su angažirani
– pravo na smanjeni opseg posla razmjerno vremenu provedenom na pripremama za provedbu, njegovoj provedbi kao i na poslovima analize pojedinog postojećeg programskog elementa radi njegovog eventualnog dopunjavanja odnosno promjene.
Članak 12.
Predavači imaju sljedeće obveze na Tečaju ili njegovom pojedinom dijelu na kojem sudjeluju:
– držati se cilja i sadržaja programa Tečaja
– profesionalno se pripremiti za provedbu
– profesionalno provesti program Tečaja ili dio programa na kojem je angažiran
– pridržavati se naputaka zapovjednika Središta za obuku.
Zapovjednik Središta za obuku dužan je nadzirati rad predavača i u slučaju utvrđenog nepridržavanja obveza iz stavka 1. ovoga članka upozoriti predavača na njegove obveze te zabilješku o tome unijeti u evidenciju o predavaču.
Učestale i teže povrede obveza iz stavka 1. ovoga članka mogu uzrokovati zabranu daljnjeg angažmana odnosno brisanje iz evidencije potencijalnih predavača u provedbi Tečaja.
Članak 13.
Polaznici Tečaja nakon odslušanih predavanja i održanih vježbi iz nastavnih predmeta polažu ispit koji se u pravilu sastoji od pismenog, usmenog i praktičnog dijela.
Ispit iz jednog nastavnog predmeta može se polagati najviše dva puta, a iznimno i treći put pred ispitnim povjerenstvom na temelju pisane zamolbe polaznika.
Polaznicima koji su položili ispite iz predmeta I. modula Tečaja, Središte za obuku izdaje uvjerenje o uspješno završenom Tečaju za ovlaštene osobe za primjenu mjera i sredstava prisile.
Polaznicima koji su položili ispite iz predmeta oba modula Tečaja, Središte za obuku izdaje uvjerenje o uspješno završenom Tečaju za ovlaštene osobe.
Članak 14.
Za izvođenje pojedinih nastavnih tema i tematskih jedinica iz programskih cjelina za koje Oružane snage i Ministarstvo obrane ne raspolažu odgovarajućim izvoditeljima nastave iz svoga sastava, zapovjednik Središta za obuku u suradnji sa zapovjednikom Obalne straže angažirat će vanjske predavače.
Prava i obveze vanjskih predavača uredit će se ugovorom između Ministarstva obrane i pojedinog predavača kojim će se između ostaloga utvrditi nastavna cjelina koju će predavati, mjesto i vrijeme izvođenja nastave te visina honorara za izvođenje nastave.
Vanjski predavači imaju pravo na naknadu za obavljeni rad na Tečaju.
Visinu naknade za rad iz stavka 1. ovog članka utvrdit će ministar obrane posebnom odlukom.
Članak 15.
Provedba Tečaja financira se iz sredstava Obalne straže planiranih i odobrenih za obuku i izobrazbu ovlaštenih osoba.
Članak 16.
U svrhu stjecanja dodatnih znanja, vještina i sposobnosti ovlaštenih osoba, u suradnji s nadležnim tijelima državne uprave, ovlaštenim osobama omogućit će se sudjelovanje i pohađanje seminara, stručnih usavršavanja, tečajeva i ispita iz područja poslova i zadaća Obalne straže, a u skladu s propisanim zakonskim uvjetima za stjecanje ovlasti iz pojedinog područja djelovanja Obalne straže.
Članak 17.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu stjecanja statusa ovlaštene osobe Obalne straže (»Narodne novine« broj 133/08).
Članak 18.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 023-03/15-04/29
Urbroj: 512-01-15-2
Zagreb, 24. kolovoza 2015.
Ministar
Ante Kotromanović, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_09_98_1906.html