Baza je ažurirana 24.11.2024. 

zaključno sa NN 111/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 153/09 od 21.12.2009.:

 

MINISTARSTVO OBRANE

Na temelju članka 23. stavka 2. Zakona o Obalnoj straži Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 109/07) uz suglasnost ministra nadležnog za unutarnje poslove i ministra nadležnog za pomorstvo donosim

 

PRAVILNIK O PRIMJENI MJERA I SREDSTAVA PRISILE, ZAUSTAVLJANJU I PREGLEDU SUMNJIVOG PLOVILA, UZAPĆENJU PLOVILA, PRIVREMENOM ZADRŽAVANJU OSOBA, SLUŽBENIM EVIDENCIJAMA I DRUGIM RADNJAMA POTREBNIM ZA POKRETANJE POSTUPKA PROTIV PREKRŠITELJA PROPISA

I. TEMELJNE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se način i uvjeti pod kojima ovlaštene osobe Obalne straže Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Obalna straža) u nadzoru i zaštiti prava i interesa Republike Hrvatske na moru primjenjuju odredene mjere i sredstva prisile, zaustavljaju i pregledavaju sumnjiva plovila, uzapćuju plovila, privremeno zadržavaju osobe te vode službene evidencije i provode druge radnje potrebne za pokretanje postupka protiv prekršitelja propisa.

Ovlaštene osobe Obalne straže (u daljnjem tekstu: ovlaštene osobe) primjenjuju odredene mjere i sredstva prisile u obavljanju temeljnih poslova i zadaća u zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu, epikontinentalnom pojasu i na otvorenom moru, a u teritorijalnom moru i unutarnjim morskim vodama Republike Hrvatske prilikom pružanja potpore drugim nadležnim tijelima državne uprave.

Članak 2.

Obalna straža izvršava poslove i zadaće iz svoje nadležnosti u skladu s odredbama Zakona o Obalnoj straži Republike Hrvatske, priznatim pravilima medunarodnog prava mora i drugim propisima koji u Republici Hrvatskoj propisuju nadzor i zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru.

Obalna straža postupa prema svim pomorskim objektima kao i putnicima na njima, osim prema ratnim i javnim brodovima Republike Hrvatske.

Pod pomorskim objektima, u smislu ovoga Pravilnika, podrazumijevaju se objekti koji su:

– namijenjeni za plovidbu (plovni objekti),

– stalno privezani ili usidreni na moru (plutajući objekti),

– potpuno ili djelomično ukopani u morsko dno ili su položeni na morsko dno (nepomični odobalni objekti).

Putnik je, u smislu ovoga Pravilnika, svaka osoba na plovnom objektu osim djeteta ispod jedne godine života i osoba koje su u bilo kojem svojstvu zaposlene na plovnom objektu.

Prema stranim ratnim i javnim brodovima Obalna straža je ovlaštena izdavati upozorenja i zapovijedi, a sredstva prisile ovlaštena je uporabiti isključivo ako je brod Obalne straže napadnut vatrenim oružjem ili ga se manevrom pokušava potopiti.

Članak 3.

U slučaju kada zatekne osobu koja čini ili je počinila prekršaj kazneno djelo ili koja svojim ponašanjem dovodi ili može dovesti u opasnost osobnu sigurnost, sigurnost drugih osoba ili imovine, ili može dovesti do nastanka drugih štetnih posljedica ovlaštena osoba može tim osobama izdavati zapovijedi kojima se traži odredeno ponašanje, djelovanje ili propuštanje radnje.

Ovlaštena osoba može zapovjediti samo ono ponašanje, djelovanje ili propuštanje radnje koje izravno utječe na sprječavanje protupravnog ponašanja odnosno na izvršenje zadaće i to samo na vrijeme koje je nužno za obavljanje te zadaće.

Članak 4.

Upozorenja i zapovijedi mogu se dati usmeno, pisano, svjetlosnim ili zvučnim znakom ili signalom ili znacima medunarodnog signalnog kodeksa ili na drugi pogodan način, a moraju biti razumljiva i kratka.

Ovlaštena osoba upozorit će osobu kojoj izdaje zapovijed da će u slučaju odbijanja nepostupanja po zapovijedi uporabiti sredstva prisile.

Ovlaštena osoba nije dužna upozoriti osobe ili plovilo prije uporabe sredstava prisile kada su ispunjeni propisani uvjeti ako bi isticanje upozorenja dovelo u pitanje izvršenje službene zadaće.

II. MJERE I SREDSTVA PRISILE

Članak 5.

Ako upozorenja i zapovijedi nisu dovoljne za sprječavanje protupravnog ponašanja ili uspješno izvršenje poslova i zadaća Obalne straže, ovlaštena osoba može radi svladavanja otpora i sprječavanja bijega prekršitelja ili odbijanja napada na svoj ili život drugih osoba, uporabiti sljedeća sredstava prisile:

a) tjelesnu snagu,

b) sredstva za vezivanje osoba,

c) manevar za zaustavljanje plovila,

d) vatreno oružje.

Članak 6.

Ovlaštena osoba obvezna je primijeniti najblaže sredstvo prisile koje jamči uspjeh, na način da intenzitet uporabljene sile bude razmjeran povrijeđenom državnom interesu, odnosno povredi vrednota zaštićenih Ustavom i zakonima Republike Hrvatske.

Sredstva prisile se s posebnim obzirom primjenjuju prema djetetu, osobi čije je kretanje znatno otežano, trudnici u vidljivom stanju trudnoće te osobi koja je očigledno bolesna.

a) Uporaba tjelesne snage

Članak 7.

Uporabom tjelesne snage smatra se udarac, zahvat i druge borilačke vještine obrane ili napada prema osobama koje svojim ponašanjem onemogućuju izvršenje službene zadaće ili napadaju ovlaštenu osobu.

Ovlaštena osoba može primijeniti tjelesnu snagu kada službenu radnju ne može obaviti na drugi način, i to u svrhu;

– odbijanja napada na sebe ili druge osobe,

– sprječavanja napada i nanošenja ozljeda drugim osobama,

– svladavanja otpora osoba koje se protive provodenju službene radnje, odnosno izdanom upozorenju ili zapovijedi.

Ovlaštena osoba dužna je prestati s uporabom tjelesne snage kad prestane napad ili otpor.

Članak 8.

Otporom se, u smislu ovoga Pravilnika, smatra svako suprotstavljanje upozorenju ili zapovijedi ovlaštene osobe izdanoj u cilju izvršavanja službene zadaće, udaljavanja osobe ili plovila s mjesta dogadaja, privremenog ograničenja kretanja, privođenja ili zadržavanja i radi obavljanja drugih poslova koji su u nadležnosti Obalne straže.

Otpor može biti aktivan i pasivan.

Aktivan otpor postoji kada osoba pruža otpor uporabom oružja, oruđa, drugih predmeta ili tjelesnom snagom i na taj način onemogućuje ovlaštenu osobu u obavljanju zadataka. Aktivnim otporom smatra se i poticanje na otpor.

Pasivni otpor postoji kada osoba ne postupi po zapovijedi upozorenju ili se stavi u takav položaj koji onemogućuje ovlaštenoj osobi izvršenje službene zadaće (legne, klekne, uhvati se za drugu osobu ili neki predmet i sl.).

b) Uporaba sredstava za vezivanje

Članak 9.

Uporaba sredstava za vezivanje je ograničavanje pokretljivosti tijela, naročito ruku i/ili nogu, u pravilu metalnim lisicama, a iznimno i drugim prikladnim sredstvom (remen, uže i sl.), osobe koja pruža otpor, pokušava napasti, pobjeći ili se samoozlijediti, odnosno ozlijediti drugu osobu.

Ovlaštena osoba uporabit će sredstva iz stavka 1. ovoga članka na način da sredstvo za vezivanje ne nanese nepotrebne tjelesne ozljede vezanoj osobi.

Ovlaštena osoba ne smije jednim sredstvom za vezivanje istovremeno vezati dvije osobe različitog spola.

c) Manevar za zaustavljanje plovila

Članak 10.

Kada plovilo, kojem je upućen poziv za zaustavljanje ne stane, brod Obalne straže ovlašten je manevrirati na način kojim će prisiliti sumnjivo plovilo da se zaustavi.

Nakon što se plovilo na poduzeti manevar ne zaustavi, brod Obalne straže započet će progon plovila.

Zapovjednik broda Obalne straže dužan je o započetom progonu odmah izvijestiti Operativno središte Obalne straže (u daljnjem tekstu: Operativno središte).

Ako je progon plovila započeo u unutarnjim morskim vodama teritorijalnom moru Republike Hrvatske, Operativno središte o tome će izvijestiti Operativno-komunikacijski centar Ministarstva unutarnjih poslova.

d) Uporaba vatrenog oružja

Članak 11.

Vatreno oružje može se uporabiti prema sumnjivom plovilu i/ili prema osobama. Ovlaštenoj osobi dopuštena je uporaba vatrenog oružja ako primjena drugih sredstava prisile nije učinkovita i ne jamči uspjeh.

Članak 12.

Vatreno oružje prema sumnjivom plovilu može se uporabiti samo po odobrenju i zapovijedi zapovjednika broda Obalne straže.

Ovlaštena osoba može otvoriti vatru i bez upozorenja i izravno po plovilu koje vatrenim oružjem napadne brod Obalne straže ili ga manevrom pokušava potopiti.

Članak 13.

Vatreno oružje može se uporabiti prema plovilu koje se ne zaustavi na zapovijed za zaustavljanje upućenu vidljivim signalom ili uporabom sredstava veze.

Znak za zaustavljanje plovila daje se vidljivim svjetlosnim i zvučnim signalima ili znacima medunarodnog signalnog kodeksa, na udaljenosti koja omogućuje da se s plovila kojem je upućen može vidjeti, odnosno ćuti.

Prije izdavanja zapovijedi o zaustavljanju plovila, ovlaštena osoba dužna je utvrditi zemljopisnu poziciju plovila određivanjem koordinata.

Članak 14.

Ovlaštena osoba može uporabiti vatreno oružje protiv plovila koje pokušava pobjeći radi njegova zaustavljanja ako nije postupilo po nesumnjivo primljenoj zapovijedi za zaustavljanje.

Zapovjednik broda Obalne straže zapovjedit će otvaranje vatre i kada postoji mogućnost da progonjeno plovilo uplovi u teritorijalno more druge države.

Ovlaštena osoba s broda ili zrakoplova Obalne straže najprije ispaljuje dva uzastopna manevarska hica u zrak, a ako se plovilo ni tada ne zaustavi, ispaljuje bojevi hitac, po mogućnosti svijetleći, ispred njegova pramca.

Ako brod zrakoplov Obalne straže ne raspolaže manevarskim streljivom, ovlaštena osoba može ispred pramca plovila ispaliti jedno svjetleće bojevo zrno, a ako se ni tada ne zaustavi, ispaljuje još jedno svjetleće bojevo zrno preko plovila.

Članak 15.

Vatreno oružje prema plovilu uporabljuje se na način koji jamči izbjegavanje nepotrebnog nanošenja štete ljudstvu, plovilu i teretu na njemu.

Ovlaštena osoba otvara vatru prvo po jarbolima i vanjskim dijelovima kormilarskog uredaja, a u težim slučajevima i po palubi, odnosno drugim dijelovima plovila koje pruža otpor ili se ne zaustavi na zapovijed i druge poduzete mjere.

Plovilo se može u krajnjem slučaju i potopiti, ali potapanje ne smije i ne može biti cilj službene radnje.

U slučaju potapanja plovila zapovjednik broda Obalne straže dužan je poduzeti sve potrebne mjere za spašavanje članova posade i drugih osoba s potopljenog broda.

O uporabi vatrenog oružja odmah se izvješćuje Operativno središte.

O uporabi vatrenog oružja u unutarnjim morskim vodama teritorijalnom moru Republike Hrvatske, Operativno središte izvješćuje Operativno-komunikacijski centar Ministarstva unutarnjih poslova.

Članak 16.

Ovlaštena osoba može uporabiti vatreno oružje prema osobama kada na drugi način ne može:

– zaštiti sebe ili druge osobe od izravno prijeteće smrtne opasnosti ozbiljne ozljede,

– spriječiti oružani napad na pomorski objekt koji štiti.

Ovlaštenoj osobi dopuštena je uporaba vatrenog oružja prema osobama kada ocijeni da druga blaža sredstva prisile ne jamče uspjeh.

Prije uporabe vatrenog oružja ovlaštena osoba će uputiti usmeno upozorenje »stoj, Obalna straža«, a nakon toga drugo upozorenje »stoj, pucat ću!«.

Upozorenje iz stavka 3. ovoga članka neće se upućivati ako bi se time dovelo u pitanje izvršenje službene zadaće.

Ovlaštena osoba može uporabiti vatreno oružje prema životinjama kad od njih prijeti izravna opasnost i ako na drugi način nije moguće odbiti izravni napad na život ljudi otkloniti opasnost za zdravlje ljudi.

Članak 17.

Osobni podaci ovlaštene osobe koja je uporabila vatreno oružje su tajna.

Kada su sredstva prisile uporabljena u skladu sa zakonom i na način propisan ovim Pravilnikom, isključena je odgovornost ovlaštene osobe koja ih je uporabila. Ovlaštenoj osobi koja uporabi vatreno oružje osigurat će se nužna medicinska i psihosocijalna pomoć.

III. IZVJEŠĆIVANJE O UPORABI MJERA I SREDSTAVA PRISILE

Članak 18.

Ovlaštena osoba koja je uporabila sredstvo prisile kao i zapovjednik broda Obalne straže koji je zapovjedio uporabu sredstava prisile dužan je o tome izvijestiti Operativno središte i podnijeti pisano izvješće nadređenom zapovjedniku.

Pisano izvješće o uporabi sredstava prisile mora sadržavati: vrijeme i mjesto uporabe, ime i osobne podatke osobe protiv koje je pojedino sredstvo prisile uporabljeno, vrstu uporabljenog sredstva prisile, opće i posebne uvjete pod kojima je sredstvo prisile uporabljeno, eventualno nastale posljedice te ime i prezime ovlaštene osobe koja je sredstva prisile uporabila odnosno zapovjedila njihovu uporabu.

Članak 19.

Zapovjednik broda Obalne straže dužan je odmah prikupiti potrebne obavijesti o okolnostima uporabe sredstava prisile te ih zajedno s pisanim izvješćem i mišljenjem dostaviti na ocjenu opravdanosti uporabe sredstava prisile zapovjedniku Obalne straže.

Zapovjednik Obalne straže dužan je u roku od 24 sata od prijma pisanog izvješća donijeti ocjenu opravdanosti uporabe sredstava prisile.

IV. ZAUSTAVLJANJE I PREGLED SUMNJIVOG PLOVILA

a) Zaustavljanje sumnjivog plovila

Članak 20.

Zaustavljanje i pregled sumnjivog plovila poduzima se ako postoji osnovana sumnja da je plovilo ili njegova posada ili osobe na njemu počinilo prekršaj ili kazneno djelo.

Članak 21.

Pregled sumnjivog plovila obavlja tim za pregled po zapovijedi zapovjednika broda Obalne straže.

Zapovijed iz stavka 1. ovoga članka obuhvaća mjere i aktivnosti kojima se brod Obalne straže najpogodnijim manevrom približava sumnjivom plovilu, a posada dovodi u punu spremnost uz istodobnu pripremu za prekrcaj tima za pregled plovila.

Članak 22.

Tim za pregled obavlja prekrcaj nakon manevra broda i pristajanja uz bok ili se na sumnjivo plovilo upućuje pomoćnom brodicom ili letjelicom.

Pomoćna brodica mora viti zastavu plovila Obalne straže, a voditelj i članovi tima za pregled moraju biti propisno odjeveni i s osobnim naoružanjem, koje je napunjeno i zakočeno.

U slučaju osnovane sumnje da je plovilo ili njegova posada ili osobe na njemu počinilo prekršaj ili kazneno djelo, zapovjednik broda Obalne straže zapovjedit će sumnjivom plovilu uplovljavanje u najbližu luku, odnosno sidrište koje mu odredi, ako vremenski uvjeti onemogućuju pristajanje uz njegov bok ili prekrcaj tima za pregled pomoćnom brodicom ili letjelicom.

b) Provjera identiteta plovnog objekta i osoba

Članak 23.

Po obavljenom prekrcaju voda tima za pregled će od zapovjednika zaustavljenog plovila zatražiti na uvid brodske isprave, a po potrebi i isprave osoba koje se nalaze na njemu.

Zapovjednik broda Obalne straže može zatražiti da se isprave sumnjivog plovila i putnika donesu na brod Obalne straže.

Po izvršenom pregledu i nakon uklanjanja sumnje u nezakonito postupanje tim za pregled napušta zaustavljeno plovilo i dopušta mu nastavak plovidbe.

Članak 24.

Identitet plovila utvrđuje se provjerom zastave i uvidom u brodske knjige, a identitet osobe uvidom u pomorsku knjižicu ili drugu javnu ispravu koja sadrži osobne podatke i fotografiju osobe čiji se identitet provjerava.

c) Pregled plovnog objekta, putnika, predmeta i dokumentacije

Članak 25.

Ako i nakon pregleda isprava postoji sumnja u nezakonito postupanje plovila ili njegove posade, ovlaštene osobe mogu provesti pregled zaustavljenog plovila vodeći računa da se posadi, putnicima, teretu i drugim predmetima na plovilu ne počini šteta.

Članak 26.

Ovlaštene osobe mogu obaviti vizualni pregled brodskog prostora, tereta i drugih predmeta na plovilu ako postoji osnovana sumnja da će na njemu pronaći:

– počinitelje kaznenih djela ili prekršaja,

– tragove i predmete pogodne za izvršenje kaznenih djela prekršaja,

– predmete uporabljene za izvršenje ili proizašle iz izvršenja kaznenih djela prekršaja.

Radi uklanjanja osnovane sumnje iz stavka 1. ovoga članka ovlaštene osobe mogu obaviti i pregled brodske dokumentacije i svih brodskih isprava plovila.

Članak 27.

Ovlaštene osobe mogu obaviti vizualni pregled putnika i drugih osoba na plovilu, kao i predmeta koje imaju sa sobom, ako postoji osnovana sumnja da će kod njih pronaći:

– tragove i predmete pogodne za izvršenje kaznenih djela ili prekršaja, te

– predmete uporabljene za izvršenje ili proizašle iz izvršenja kaznenih djela i prekršaja.

Članak 28.

Prilikom pregleda plovila, tereta, drugih predmeta i osoba na plovilu mogu se za otkrivanje eksploziva ili droga koristiti službeni psi s ovlaštenim vodičima.

Članak 29.

O pregledu zaustavljenog plovila vodi se zapisnik u koji se unosi sljedeće: nadnevak, vrijeme i zemljopisna pozicija plovila u trenutku zaustavljanja i pregleda, ime i luka upisa te pripadnost plovila, rezultat pregleda isprava i pregleda plovila, tereta, predmeta i osoba te drugi važni podaci.

Zapisnik iz stavka 1. ovoga članka izrađuje se u četiri primjerka i to za:

– tijelo nadležno za vođenje kaznenog ili prekršajnog postupka,

– zapovjednika pregledanog plovila,

– brod Obalne straže, te

– pismohranu Zapovjedništva Obalne straže.

Zapisnik potpisuje voda tima za pregled i zapovjednik zaustavljenog plovila koji može u zapisnik dati i eventualne primjedbe.

Ako zapovjednik plovila odbije potpisati zapisnik, voda tima za pregled će odbijanje kao i razloge odbijanja, ako su mu poznati, upisati u zapisnik.

Članak 30.

Zapisnik se sastavlja odmah po izvršenom pregledu i na mjestu gdje je sumnjivo plovilo zaustavljeno.

Zapisnik se može izraditi i u luci/sidrištu ako se na mjestu zaustavljanja zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta nije mogao izvršiti pregled plovila.

Članak 31.

Voda tima za pregled potpisuje brodski dnevnik na zahtjev zapovjednika zaustavljenog plovila ako smatra da su uneseni podaci točni te uzima prijepis tih podataka koje ovjerava zapovjednik plovila.

Članak 32.

Za obavljanje poslova iz članka 20. do 31. ovoga Pravilnika ovlaštena osoba zatražit će po potrebi stručnu pomoć ministarstva nadležnog za pomorstvo.

d) Privremeno ograničenje slobode kretanja osoba

Članak 33.

Privremeno ograničenje slobode kretanja osoba mjera je koja se poduzima protiv osobe za koju se osnovano sumnja da bi mogla otežati pregled ili uzapćenje plovila ili ugroziti život ovlaštene osobe.

Privremeno ograničenje slobode kretanja osoba provodi se smještajem osoba u zasebnu prostoriju na plovilu ili njezinim prekrcajem na brod Obalne straže.

Ako postoji opasnost od fizičkog napada tijekom pregleda i/ili odvođenja uzapćenog broda, ovlaštena osoba može u krajnjoj nuždi ograničiti slobodu kretanja svih osoba na plovilu njihovim smještajem u za to odgovarajuću prostoriju na plovilu.

Članak 34.

Ovlaštena osoba zapovjedniku plovila može zapovjediti uplovljavanje u najbližu luku Republike Hrvatske ako postoji osnovana sumnja da je on ili druga osoba na plovilu počinila kazneno djelo ili prekršaj.

Članak 35.

Mjere iz članaka 33. i 34. ovoga Pravilnika ovlaštena osoba može poduzeti samo po odobrenju zapovjednika broda Obalne straže.

e) Zadržavanje i dovođenje osoba

Članak 36.

Zapovjednik broda Obalne straže može, radi predaje nadležnom tijelu i provedbe odgovarajućeg postupka zadržati člana posade, putnika i drugu osobu zatečenu na zaustavljenom plovilu kada postoji osnovana sumnja da su počinili prekršaj kazneno djelo.

Zadržavanje se provodi na brodu Obalne straže i traje do predaje zadržane osobe nadležnom tijelu, ali u pravilu ne dulje od 24 sata, osim u slučaju više sile.

f) Privremeno oduzimanje predmeta i isprava

Članak 37.

Ovlaštena osoba može privremeno oduzeti predmete i isprave zaustavljenog plovila i/ili osoba zatečenih na njemu kada utvrdi da je:

– zaustavljeno plovilo počinilo protupravnu radnju,

– određeni predmet ili isprava korišten, nastao ili pribavljen počinjenjem kaznenog djela ili prekršaja,

– oduzimanje predmeta prijeko potrebno radi opće sigurnosti,

– predmet koji može poslužiti za samoozljeđivanje, napad ili bijeg u posjedu osobe zatečene na plovilu kojoj je privremeno ograničena sloboda kretanja.

O privremenom oduzimanju predmeta ovlaštena osoba sastavlja zapisnik i izdaje potvrdu osobi od koje je predmet privremeno oduzet.

V. UZAPĆENJE PLOVILA

Članak 38.

Uzapćenje plovila je mjera koja se poduzima kad postoji osnovana sumnja da je plovilo ili na njemu ukrcana osoba počinila kazneno djelo ili prekršaj.

Odluku o uzapćenju zaustavljenog plovila donosi zapovjednik broda Obalne straže.

Odluka o uzapćenju priopćava se zapovjedniku zaustavljenog plovila i o tome se sastavlja zapisnik.

Plovilo zatečeno u vršenju protupravne radnje može se uzaptiti i prije pregleda isprava, odnosno plovila.

Članak 39.

Uzapćeno plovilo odvodi se u luku u kojoj se nalazi nadležno tijelo za provedbu postupka na jedan od sljedećih načina:

– izdavanjem zapovijedi zapovjedniku uzapćenog plovila da u određenu luku plovi pod pratnjom broda ili zrakoplova Obalne straže,

– prekrcajem tima za pregled na uzapćeno plovilo i odvođenjem u određenu luku.

Odluku o načinu odvođenja uzapćenog plovila donosi zapovjednik broda Obalne straže.

Članak 40.

U cilju zaštite života i zdravlja tima za pregled dok borave na zaustavljenom plovilu zapovjednik broda Obalne straže dužan je:

– neprekidno nadzirati rad tima za pregled na zaustavljenom plovilu,

– održavati stalnu vezu s timom za pregled za vrijeme pretrage ili odvođenja plovila u luku,

– poduzeti potrebne mjere za sprječavanje mogućnosti da prekrcano osoblje bude napadnuto, razoružano ili oteto.

VI. SLUŽBENE EVIDENCIJE

Članak 41.

Radi sprječavanja i otkrivanja kaznenih djela i prekršaja te pronalaska njihovih počinitelja, Obalna straža samostalno i u suradnji s drugim tijelima nadležnim za nadzor i zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru prikuplja, obraduje i koristi podatke te vodi evidencije o povredama Ustavom i zakonima zaštićenih vrjednota.

Podatke o kojima vodi službene evidencije Obalna straža prikuplja samostalno ili u suradnji s drugim tijelima nadležnim za nadzor i zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru.

Članak 42.

Druga tijela Republike Hrvatske nadležna za borbu i prevenciju protiv svih vrsta protupravnih radnji razmjenjuju s Obalnom stražom prikupljene podatke o kaznenim djelima, osobama protiv kojih je podnesena kaznena prijava i oštećenim osobama te o osobama za koje se sumnja da su uključene u bilo kakve terorističke organizacije.

Podaci iz stavka 1. ovoga članka ne smiju se koristiti suprotno svrsi propisanoj ovim Pravilnikom i drugim propisima kojima se ureduje zaštita osobnih podataka.

Članak 43.

Zapovjedništvo Obalne straže vodi sljedeće službene evidencije:

– Evidencija primijenjenih mjera i sredstava prisile,

– Evidencija provjera identiteta osoba i plovila na moru,

– Evidencija obavljenih pregleda plovila,

– Evidencija uzapćenih plovila i njihovih zapovjednika,

– Evidencija privremeno zadržanih osoba,

– Evidencija privremeno oduzetih i vraćenih predmeta.

Obalna straža po potrebi vodi i druge evidencije koje proizlaze iz primjene njezinih ovlasti.

Članak 44.

Podaci u službenim evidencijama Obalne straže čuvaju su:

– o primjeni mjera i sredstava prisile – deset godina,

– o provjeri identiteta osoba i plovila – pet godina,

– o obavljenim pregledima plovila – pet godina,

– o uzapćenim plovilima i njihovim zapovjednicima – trajno,

– o privremeno zadržanim osobama te privremeno oduzetim i vraćenim predmetima – deset godina.

VII. DRUGE RADNJE POTREBNE ZA POKRETANJE POSTUPKA PROTIV PREKRŠITELJA PROPISA

Članak 45.

Ovlaštena osoba može zapovjednika i člana posade plovila podvrgnuti ispitivanju s pomoću alkometra i drugih odgovarajućih sredstava i aparata u slučaju osnovane sumnje u alkoholiziranost, konzumiranje opojnih droga ili drugih tvari čija je konzumacija zabranjena za vrijeme plovidbe ili određeno vrijeme prije započinjanja plovidbe.

Ispitivanju iz stavka 1. ovoga članka može se podvrgnuti i putnik na plovilu koji svojim ponašanjem onemogućuje izvršenje službene zadaće ovlaštene osobe.

Ovlaštena osoba dužna je osobi koju podvrgava ispitivanju dati upute o načinu korištenja i postupku ispitivanja sredstvima i aparatima te ih upozoriti na posljedice odbijanja podvrgavanja ispitivanju.

Članak 46.

Osobu iz članka 45. ovoga Pravilnika za koju se nakon ispitivanja utvrdi da je pod utjecajem alkohola opojnih droga drugih tvari koje mijenjaju stanje svijesti, kao i osobu koja odbije ispitivanje ovlaštena osoba odvest će na vađenje krvi i uzimanje urina radi analize ili na liječnički pregled.

Ovlaštena osoba o poduzetim radnjama iz članka 45. ovoga Pravilnika i stavka 1. ovoga članka obvezno sačinjava zapisnik i ispisuje zahtjev za liječnički pregled, odnosno vađenje krvi ili uzimanje urina radi analize.

Zapisnik potpisuju ispitana osoba, svjedoci, ako ih ima, i ovlaštena osoba koja je obavila ispitivanje.

Članak 47.

Kada utvrdi da je zapovjednik ili voditelj plovila pod utjecajem alkohola ili opojnih droga drugih tvari koje mijenjaju stanje svijesti, ovlaštena osoba dužna je privremeno zabraniti upravljanje plovilom i o svemu obavijestiti nadležnog inspektora sigurnosti plovidbe ili druge osobe ovlaštene za nadzor sigurnosti plovidbe radi poduzimanja mjera iz njihove nadležnosti.

Članak 48.

Zapovjednik broda Obalne straže dužan je po dolasku u luku nadležnom tijelu za provedbu postupka predati:

– uzapćeno plovilo i zapisnik o uzapćenju,

– brodske dokumente i dokumente posade plovila,

– račun o troškovima privođenja i isprave za naplatu troškova,

– privremeno oduzete predmete,

– druge isprave, zapise i predmete relevantne za provođenje postupka.

VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 49.

Zapovjednik Obalne straže detaljnije će urediti postupanje ovlaštenih osoba, brodova i zrakoplova Obalne straže u skladu s ovim Pravilnikom i uputama o standardnim operativnim postupcima.

Članak 50.

Izgled, oblik i sadržaj obrazaca za evidentiranje službenih radnji ovlaštenih osoba i službenih evidencija Zapovjedništva Obalne straže te upute o načinu popunjavanja obrazaca i vođenju službenih evidencija određuje zapovjednik Obalne straže.

Članak 51.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 023-03/09-04/14

Urbroj: 512-01-09-10

Zagreb, 27. listopada 2009.

Ministar

Branko Vukelić, v. r.

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_12_153_3770.html

Copyright © Ante Borić