Baza je ažurirana 16.12.2024. 

zaključno sa NN 123/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 97/15 od 11.09.2015.:

 

MINISTARSTVO BRANITELJA

Na temelju članka 33. stavka 2. Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu (»Narodne novine« broj 64/15), ministar branitelja donosi

 

PRAVILNIK O UVJETIMA I NAČINU OSTVARIVANJA STATUSA I PRAVA ŽRTVE SEKSUALNOG NASILJA U DOMOVINSKOM RATU

DIO PRVI UVODNE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja statusa i prava žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu (u daljnjem tekstu: Pravilnik) razrađuju se uvjeti i način stjecanja statusa te ostvarivanja prava žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu predviđenih Zakonom o prvima žrtava seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu (u daljnjem tekstu: Zakon).

Članak 2.

Izrazi rodnog značenja koji se koriste u ovom Pravilniku su neutralni i odnose se jednako na muški i ženski rod.

DIO DRUGI UVJETI I NAČIN OSTVARIVANJA STATUSA I PRAVA

POGLAVLJE I.

ODJELJAK A OSTVARIVANJE STATUSA I PRAVA ŽRTVE SEKSUALNOG NASILJA

Zahtjev žrtve seksualnog nasilja

Članak 3.

(1) Žrtva seksualnog nasilja u Domovinskom ratu (u daljnjem tekstu: žrtva) može podnijeti zahtjev za stjecanje statusa i ostvarivanje prava na obrascu (Obrazac Z) koji je sastavni dio ovoga Pravilnika, neposredno, poštom ili elektroničkom poštom ministarstvu nadležnom za branitelje (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).

(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka sadrži osobne podatke stranke (ime, ime roditelja, prezime, adresa, datum i mjesto rođenja, OIB), te naznaku prava koje se potražuje.

(3) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka stranka je dužna priložiti:

– presliku osobne iskaznice ili putovnice

– dokaz o državljanstvu države članice Europske unije

– dokaz o boravištu na području Republike Hrvatske u vrijeme počinjenja seksualnog nasilja (ako tada nije imala prijavljeno prebivalište/boravište u Republici Hrvatskoj)

– medicinsku i drugu dokumentaciju odnosno izravne dokaze kojima raspolaže u svrhu dokazivanja proživljenog seksualnog nasilja u smislu Zakona.

Zdravstvena i psihosocijalna pomoć

Članak 4.

(1) Stranka kojoj je rješenjem Ministarstva utvrđen status žrtve (u daljnjem tekstu: korisnik) može ostvariti zdravstvenu pomoć u Nacionalnom centar za psihotraumu u sklopu Klinike za psihijatriju Kliničkog bolničkog centra Zagreb, koja pruža usluge psihijatrijske pomoći, bolničku skrb i stacionarno liječenje te u regionalnim centrima za psihotraumu u sastavu kliničkih bolnica i kliničkih bolničkih centara (Zagreb – Rebro, Rijeka, Split i Osijek), koji pružaju usluge dijagnostičkih i terapijskih postupaka.

(2) Zdravstvena pomoć iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje se temeljem uputnice izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite.

(3) Psihosocijalna pomoć ostvaruje se temeljem izvršnog rješenja o statusu žrtve u centru za psihosocijalnu pomoć.

Pravna pomoć

Članak 5.

(1) Uredi državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno nadležno upravno tijelo Grada Zagreba i centri za psihosocijalnu pomoć Ministarstva pružaju pravnu pomoć koja obuhvaća davanje općih pravnih informacija (opća i načelna pravna uputa), pravnih savjeta i sastavljanje podnesaka vezano uz ostvarivanje prava iz Zakona.

(2) Pravna pomoć ostvaruje se izravnim obraćanjem korisnika nadležnim tijelima iz stavka 1. ovoga članka, temeljem izvršnog rješenja o statusu žrtve ili prije toga, kada je to stranci potrebno za ostvarivanje prava iz Zakona.

(3) Ovlaštene udruge pružaju pravnu pomoć temeljem izvršnog rješenja o statusu žrtve, te izravnog obraćanja korisnika, sukladno posebnim propisima.

Pravo na obvezno i dopunsko zdravstveno osiguranje

Članak 6.

(1) Korisnik može ostvariti pravo na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem izvršnog rješenja o statusu žrtve seksualnog nasilja, na način i pod uvjetima određenim propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.

(2) Korisnik može ostvariti pravo iz stavka 1. ovoga članka podnošenjem zahtjeva u bilo kojem područnom uredu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: HZZO) osobno ili putem Ministarstva.

(3) Korisnik može ostvariti pravo na dopunsko zdravstveno osiguranje temeljem izvršnog rješenja o statusu žrtve, prema propisima o dopunskom zdravstvenom osiguranju koje pokriva HZZO, podnošenjem zahtjeva izravno HZZO-u.

(4) Radi ostvarivanja prava iz stavka 3. ovoga članka, Ministarstvo jednom mjesečno dostavlja HZZO-u popis korisnika odnosno podatak o tome koje su osobe stekle status žrtve.

Pravo na medicinsku rehabilitaciju

Članak 7.

(1) Medicinska rehabilitacija provodi se kao održavajuća bolnička medicinska rehabilitacija u svrhu sprječavanja pogoršanja zdravstvenog stanja te očuvanju kvalitete života u specijalnoj bolničkoj zdravstvenoj ustanovi za bolničku medicinsku rehabilitaciju koje odredi Ministarstvo, u trajanju koje utvrdi Povjerenstvo za odobravanje bolničke medicinske rehabilitacije (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo za medicinsku rehabilitaciju).

(2) Na rad Povjerenstva za medicinsku rehabilitaciju na odgovarajući se način primjenjuju odredbe propisa o ostvarivanju prava na bolničku medicinsku rehabilitaciju HRVI iz Domovinskog rata.

Članak 8.

Korisnik može ostvariti pravo na bolničku medicinsku rehabilitaciju uz uvjet:

– da provođenje ambulantne rehabilitacije u specijalističko – konzilijarnoj zdravstvenoj ustanovi nije moguće odnosno nije primjenjivo.

– da bolest odnosno ozljeda zbog kojeg se podnosi prijedlog za bolničku medicinsku rehabilitaciju nije svrstana u važeći Popis bolesti, bolesnih stanja i posljedica ozljeda za odobravanje bolničke medicinske rehabilitacije, po propisima o ostvarivanju prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja za bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom HZZO-a

– da nije koristio bolničku medicinsku rehabilitaciju po odobrenju HZZO-a po istoj medicinskoj osnovi, 12 mjeseci prije podnošenja prijedloga za bolničku medicinsku rehabilitaciju po ovom Pravilniku.

Članak 9.

Korisnik ne može ostvariti pravo na bolničku medicinsku rehabilitaciju dok postoje sljedeće kontraindikacije:

– febrilna stanja, akutne zarazne bolesti, teški psihički poremećaji

– imobilizacija kod koje nije moguće provoditi rehabilitacijsko liječenje

– komplicirani tijek koronarne bolesti, kardijalna dekompenzacija, ne podnošenje ergometrijskog opterećenja od 50 W, tj. 300 Kpm, odnosno 2.0 METT-a, teški poremećaj srčanog ritma, ehografski utvrđeno povećanje kavuma lijeve klijetke preko šest cm, te kardiovaskularne aneurizme

– teška oštećenja jetre i bubrega

– zloćudne bolesti u stanjima egzacerbacije i dekompenzacije

– druga stanja i bolesti koje utvrdi Povjerenstvo za medicinsku rehabilitaciju.

Članak 10.

(1) Prijedlog za bolničku medicinsku rehabilitaciju daje izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite i to na temelju medicinske dokumentacije o pogoršanju zdravstvenog stanja korisnika i na temelju nalaza i mišljenja doktora specijalista odgovarajuće specijalnosti.

(2) Iznimno, prijedlog za bolničku medicinsku rehabilitaciju može dati i doktor specijalist odgovarajuće specijalnosti iz bolničke zdravstvene ustanove u kojoj se korisnik liječi kada je potreban premještaj u specijalnu bolničku zdravstvenu ustanovu za medicinsku rehabilitaciju na temelju medicinske dokumentacije.

(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka korisnik ima pravo na naknadu troškova prijevoza ako ne ispunjava uvjete za ostvarivanje prava na sanitetski prijevoz predviđene pravilnikom ministra nadležnog za zdravlje i utvrđene općim aktom HZZO-a.

(4) Prijedlog za produljenje važenja medicinske dokumentacije daje doktor specijalist odgovarajuće specijalnosti iz bolničke zdravstvene ustanove u kojoj je korisnik na medicinskoj rehabilitaciji na temelju medicinske dokumentacije.

Članak 11.

Prijedlog za bolničku medicinsku rehabilitaciju podnosi izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite, na obrascu (Obrazac MR-2) koji je sastavni dio ovoga Pravilnika, uz koji prilaže:

– zahtjev korisnika za bolničku medicinsku rehabilitaciju (Obrazac MR)

– odgovarajuću medicinsku dokumentaciju, odnosno presliku ovjerene od nadležnog doktora medicine

– presliku zadnjeg odobrenja HZZO-a i medicinsku dokumentaciju iz zdravstvene ustanove u kojoj je provedena medicinska rehabilitacija temeljem odobrenja HZZO-a

– presliku pravomoćnog rješenja o priznavanju statusa žrtve seksualnog nasilja i

– mišljenje i nalaz doktora specijalista odgovarajuće specijalnosti o potrebi liječenja bolničkom medicinskom rehabilitacijom.

Članak 12.

(1) Prijedlog za bolničku medicinsku rehabilitaciju zajedno s prilozima iz članka 11. ovoga Pravilnika upućuje se Povjerenstvu za medicinsku rehabilitaciju koje razmatra i utvrđuje potrebu korisnika za medicinskom rehabilitacijom te može dati ili uskratiti suglasnost.

(2) Povjerenstvo za medicinsku rehabilitaciju odlučuje u koju će bolničku zdravstvenu ustanovu za medicinsku rehabilitaciju uputiti korisnika, a može pozvati korisnika na osobni pregled, te zatražiti dodatnu medicinsku dokumentaciju.

Članak 13.

Korisniku se može uskratiti bolnička medicinska rehabilitacija ako:

– je ostvario pravo na bolničku medicinsku rehabilitaciju po odobrenju HZZO-a ili po posebnim propisima, po istoj medicinskoj dokumentaciji, u razdoblju od godinu dana prije podnošenja prijedloga za bolničku medicinsku rehabilitaciju po odredbama ovoga Pravilnika

– je ostvario pravo na bolničku medicinsku rehabilitaciju po drugoj osnovi, a po istoj medicinskoj dokumentaciji, u razdoblju od godinu dana prije podnošenja prijedloga za bolničku medicinsku rehabilitaciju po odredbama ovoga Pravilnika ili

– Povjerenstvo za medicinsku rehabilitaciju ocijeni da ne postoji potreba odnosno medicinska opravdanost za provođenje bolničke medicinske rehabilitacije, da je potrebno provesti ambulantnu rehabilitaciju ili da postoje drugi medicinski razlozi za uskratu bolničke medicinske rehabilitacije.

Pravo na liječnički sistematski pregled

Članak 14.

(1) Korisnik može ostvariti pravo na liječnički sistematski pregled u opsegu i u zdravstvenoj ustanovi koju odredi Ministarstvo.

(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka može ostvariti korisnik koji to pravo u tekućoj godini nije ostvario po drugoj osnovi.

Naknada troškova prijevoza

Članak 15.

(1) Zahtjev za naknadu troškova prijevoza u drugo mjesto radi ostvarivanja prava iz Zakona podnosi se Ministarstvu.

(2) Troškove prijevoza isplaćuje Ministarstvo, a nadoknađuju se prema dostavljenoj voznoj karti (original) za prijevoz autobusom, odnosno drugim razredom željeznice ili brodom.

(3) Naknadu troškova prijevoza u drugo mjesto radi ostvarivanja prava iz Zakona korisnik ne može ostvariti ako je to pravo ostvario po posebnim propisima.

ODJELJAK B OSTVARIVANJE PRAVA NASLJEDNIKA

Zahtjev nasljednika

Članak 16.

(1) Zahtjev za ostvarivanje prava nasljednici prvog nasljednog reda i posvojenici žrtve (u daljnjem tekstu: nasljednici) podnose na obrascu (Obrazac ZN) koji je sastavni dio ovoga Pravilnika, neposredno, poštom ili elektroničkom poštom Ministarstvu.

(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka sadrži osobne podatke stranke (ime, ime roditelja, prezime, adresu, datum i mjesto rođenja, OIB), te naznaku prava koje se potražuje.

(3) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka nasljednici su dužni priložiti:

– rješenje o nasljeđivanju i

– pravomoćnu sudsku presudu ili drugi dokaz da je preminula osoba iza koje nasljednik izvodi svoje pravo žrtva seksualnog nasilja.

Članak 17.

Uz zahtjev iz članka 16. stavka 1. ovoga Pravilnika za povećanu novčanu naknadu, nasljednik je, ovisno o osnovi na koju se poziva, dužan dostaviti medicinsku dokumentaciju odnosno dokaz o tome da je:

– seksualno nasilje kod žrtve uzrokovalo prisilnu trudnoću

– seksualno nasilje kod žrtve izazvalo prisilni pobačaj

– uslijed prisilne trudnoće kao posljedice seksualnog nasilja rođeno dijete.

Sporazum nasljednika

Članak 18.

(1) U slučaju postojanja više nasljednika, uz zahtjev iz članka 16. stavka 1. ovoga Pravilnika, dužni su dostaviti međusobni sporazum ovjeren kod javnog bilježnika o tome tko će i u kojem opsegu ostvariti pravo na novčanu naknadu.

(2) Ako nasljednici ne dostave međusobni sporazum iz stavka 1. ovoga članka, službena osoba koja vodi postupak će utvrditi postoji li posljednje zajedničko prebivalište/boravište nasljednika s preminulom žrtvom.

POGLAVLJE II.

ODJELJAK A UTVRĐIVANJE ČINJENICA

Članak 19.

(1) Službena osoba će po službenoj dužnosti pribaviti podatke o kojima se vode službene evidencije, kada su isti potrebni za utvrđivanje činjenica u postupku, i to:

– izvadak iz matice rođenih

– izvadak iz matice umrlih

– uvjerenje o prebivalištu / boravištu i drugo.

(2) Činjenica maloljetne dobi žrtve, kao posebne osnove za ostvarivanje prava na povećanu novčanu naknadu, utvrđuje se izvatkom iz matice rođenih za žrtvu.

Članak 20.

(1) Original dokumentacija koja se uz zahtjev prilaže u preslici dat će se na uvid službenoj osobi koja vodi postupak.

(2) Prije upućivanja predmeta Povjerenstvu za žrtve seksualnog nasilja (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo), kada službena osoba utvrdi da je potrebna dopuna dokumentacije, pozvat će stranku na dostavu dokumentacije odnosno dopunu podataka.

Članak 21.

Službena osoba surađuje s nadležnim tijelima u prikupljanju podataka bitnim za utvrđivanje činjenica u postupku, te priprema dokumentaciju i obavlja potrebne radnje za dostavu podataka za nadležno postupanje državnog odvjetništva, odnosno policije, a vezano za saznanja prikupljena u postupku koja ukazuju na sumnju o počinjenim kaznenom djelu.

Članak 22.

Na postupanje službene osobe prema stranci u smislu obazrivosti i čuvanja tajnosti podataka na odgovarajući se način primjenjuju odredbe propisa o Povjerenstvu.

Izjava o ranije ostvarenom pravu

Članak 23.

Stranka u postupku daje izjavu je li po osnovi proživljenog seksualnog nasilja u Domovinskom ratu ostvarila neko novčano pravo u drugoj državi, naknadu štete odnosno neko drugo novčano pravo ili pravo na osobnu invalidninu po drugim propisima u Republici Hrvatskoj.

ODJELJAK B RJEŠENJE O UTVRĐIVANJU STATUSA I PRAVA

Članak 24.

(1) Rješenje o utvrđivanju statusa žrtve u izreci sadrži naznaku da se radi o žrtvi seksualnog nasilja te njene osobne podatke (ime i prezime, datum i mjesto rođenja, OIB).

(2) U izreci rješenja iz stavka 1. ovoga članka, o utvrđenom pravu na novčanu naknadu ovisno o zahtjevu stranke i utvrđenim činjenicama u postupku, utvrdit će se:

– pravo na novčanu naknadu odnosno povećanu novčanu naknadu te naznačiti iznos naknade

– pravo na mjesečnu novčanu naknadu s novčanim iznosom u kunama i datumom početka prava

– broj tekućeg računa odnosno štedne knjižice na koji će se isplatiti novčana naknada i

– da se radi o osobnom pravu koje prestaje smrću stranke, a dospjeli i neisplaćeni iznos naknade isplaćuje se nasljednicima po propisima o nasljeđivanju, kao i obvezu stranke u roku od 15 dana prijaviti svaku promjenu činjenica o kojima ovisi ostvarivanje ili opseg priznatog prava.

Članak 25.

(1) Rješenje o utvrđivanju prava nasljednika u izreci sadrži naznaku da se radi o nasljedniku žrtvi seksualnog nasilja te osobne podatke nasljednika (ime i prezime, datum i mjesto rođenja, OIB).

(2) U izreci rješenja iz stavka 1. ovoga članka utvrdit će se:

– pravo na novčanu naknadu odnosno povećanu novčanu naknadu, ovisno o zahtjevu stranke i utvrđenim činjenicama u postupku, te naznačiti iznos naknade

– u slučaju više nasljednika navest će se podatci za svakoga s utvrđenim iznosom naknade

– broj tekućeg računa odnosno štedne knjižice na koji će se isplatiti novčana naknada i

– da se radi o osobnom pravu koje prestaje smrću stranke, a dospjeli i neisplaćeni iznos naknade isplaćuje se nasljednicima po propisima o nasljeđivanju, kao i obvezu stranke u roku od 15 dana prijaviti svaku promjenu činjenica o kojima ovisi ostvarivanje ili opseg priznatog prava.

POGLAVLJE III. Evidencije

Članak 26.

(1) Ministarstvo vodi evidenciju o žrtvama seksualnog nasilja i nasljednicima, odnosno njihovim ostvarenim pravima i ispaćenim novčanim naknadama ostvarenih po osnovi seksualnog nasilja.

(2) Podatci iz stavka 1. ovoga članka o žrtvama i nasljednicima žrtava su tajni i neće se javno objavljivati, a služe u svrhu ostvarivanja prava iz Zakona, te kaznenog progona počinitelja seksualnog nasilja iz Domovinskog rata.

Prilozi

Članak 27.

Sastavni dio ovoga Pravilnika su:

Obrazac Z – zahtjev za stjecanje statusa i ostvarivanje prava žrtve seksualnog nasilja

Obrazac ZN – zahtjev nasljednika za ostvarivanje prava na novčanu naknadu

Obrazac MR – zahtjev za ostvarivanje medicinske rehabilitacije i

Obrazac MR-2 – prijedlog izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite, odnosno doktora specijalista, za bolničku medicinsku rehabilitaciju

DIO TREĆI ZAVRŠNA ODREDBA

Članak 28.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/15-0002/3

Urbroj: 522-04/1-3-15-4

Zagreb, 4. rujna 2015.

Ministar

Predrag Matić, v. r.

 

Obrazac Z

ZAHTJEV za stjecanje statusa i ostvarivanje prava temeljem Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu

I. ZAHTJEV ZA STJECANJE STATUSA

STRANKA – PODNOSITELJ

Ime, ime roditelja, prezime

 

Datum i mjesto rođenja

 

OIB

 

Adresa stanovanja

 

Kontakt (tel./mob. – e-mail)

                                                                                  

DOGAĐAJ (seksualno nasilje)

VRIJEME

 

NA PODRUČJU RH (navesti mjesto)

IZVAN PODRUČJA RH (neprijateljski logori/zatvori) (navesti mjesto)

 
 

POČINITELJ (zaokružiti)

poznat – nepoznat              

II. ZAHTJEV ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA: (zaokružiti za što se podnosi zahtjev)

1.

(zaokružiti a ili b)  

a) NOVČANA NAKNADA

b) POVEĆANA NOVČANA NAKNADA

(zaokružiti osnovu)  

– prisilna trudnoća kao posljedica seksualnog nasilja

– prisilni pobačaj kao posljedica seksualnog nasilja

– rođenje djeteta zbog prisilne trudnoće kao posljedice seksualnog nasilja

– maloljetna dob žrtve seksualnog nasilja

2.

MJESEČNA NOVČANA NAKNADA

III. PRILOZI (zaokružiti što se od navedenog prilaže)

– preslika osobne iskaznice/putovnice

– dokaz o državljanstvu države članice EU

– dokaz o boravištu na području Republike Hrvatske u vrijeme počinjenja seksualnog nasilja

   (ako stranka nije imala prijavljeno prebivalište)

– preslika sudske presude ili drugog dokaza kojim dokazuje svojstvo žrtve seksualnog nasilja

– preslika medicinske dokumentacije

– potvrda nadležnog tijela uprave o činjenici zatočenja u neprijateljskom logoru/zatvoru

– preslika rješenja o ostvarenoj osobnoj invalidnini po drugom propisu

– preslika sudske presude o dosuđenoj naknadi štete

– drugo_____________________________________________

IV. PRAVA OSTVARENA U DRUGIM POSTUPCIMA (zaokružiti što je ostvareno)

Ostvario/-la sam pravo po osnovi seksualnog nasilja:

– osobna invalidnina po propisima o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji

– osobna invalidnina po propisima o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata

– naknadu štete (naziv suda gdje se vodio postupak i iznos)

– drugo novčano pravo _________________________________

Datum i mjesto                         

Vlastoručni potpis stranke                   

Obrazac ZN

ZAHTJEV nasljednika za ostvarivanje prava na novčanu naknadu temeljem Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu

I. STRANKA/NASLJEDNIK

Ime, ime roditelja, prezime

 

Datum i mjesto rođenja

 

OIB

 

Adresa stanovanja

 

Kontakt (tel./mob. – e-mail)               

                                               

II. ZAHTJEV ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA: (zaokružiti za što se podnosi):

A. NOVČANU NAKNADU

B. POVEĆANU NOVČANU NAKNADU (zaokružiti po kojoj osnovi)

– prisilna trudnoća kod preminule žrtve kao posljedica seksualnog nasilja

– prisilni pobačaj kod preminule žrtve kao posljedica seksualnog nasilja

– rođenje djeteta zbog prisilne trudnoće kod preminule žrtve kao posljedice seksualnog nasilja

– maloljetna dob žrtve seksualnog nasilja u vrijeme proživljenog seksualnog nasilja

III. PRILOZI (zaokružiti što se od navedenog prilaže)

– preslika osobne iskaznice/putovnice

– dokaz o državljanstvu države članice EU za preminulu žrtvu seksualnog nasilja

– dokaz o boravištu preminule žrtve na području Republike Hrvatske u vrijeme počinjenja seksualnog nasilja (ako nije imala prijavljeno prebivalište)

– preslika sudske presude ili drugi dokaz kojim se dokazuje svojstvo žrtve seksualnog nasilja

– preslika medicinske dokumentacije

– sporazum nasljednika –NE/DA*(priložiti)

– preslika rješenja o nasljeđivanju

– preslika rješenja o ostvarenoj osobnoj invalidnini po drugom propisu preminule žrtve seksualnog nasilja

– preslika sudske presude o dosuđenoj naknadi štete preminuloj žrtvi seksualnog nasilja

– drugo ____________________________________________

Datum i mjesto                      

Vlastoručni potpis stranke             

Obrazac MR

ZAHTJEV za medicinsku rehabilitaciju

KORISNIK:

Ime, ime roditelja, prezime            

                                            

Datum i mjesto rođenja

 

OIB

 

Adresa stanovanja

 

Kontakt (tel./mob., e-mail)      

                                          

IZJAVA

Upoznat/-a sam s posljedicama davanja lažne izjave te pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujem da NISAM:

• Ostvario/-la pravo na bolničku medicinsku rehabilitaciju, po odredbama Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja statusa i prava žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu

• Ostvario/-la pravo na bolničku medicinsku rehabilitaciju po posebnim propisima ili odobrenju HZZO-a po istoj medicinskoj dokumentaciji, u razdoblju od godinu dana prije podnošenja prijedloga za medicinsku rehabilitaciju po odredbama Pravilnika

• Ostvario/-la pravo na bolničku medicinsku rehabilitaciju po odluci nadležnog tijela jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave, odnosno nadležnog tijela Grada Zagreba ili po drugoj osnovi, a po istoj medicinskoj dokumentaciji, u razdoblju od godinu dana prije podnošenja prijedloga za medicinsku rehabilitaciju po odredbama Pravilnika

________________                               __________________        Datum, mjesto                                        potpis korisnika

Obrazac MR-2

PRIJEDLOG IZABRANOG DOKTORA PRIMARNE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE/DOKTORA SPECIJALISTA, ZA BOLNIČKU MEDICINSKU REHABILITACIJU (uputiti Ministarstvu branitelja, Savska cesta 66, Zagreb)

1. KORISNIK:

Ime, ime roditelja, prezime

 

Datum i mjesto rođenja

 

OIB

 

Adresa stanovanja

 

Kontakt (tel./mob., e-mail)        

                                                  

2. DOKTOR – PODNOSITELJ PRIJEDLOGA:

Ime i prezime, specijalnost        

                                                   

Zdravstvena ustanova

 

Adresa i sjedište

 

Kontakt

 

3. PRIJEDLOG ZA BOLNIČKU MEDICINSKU REHABILITACIJU:

Uputna dijagnoza

 

Nalaz i mišljenje doktora spec.

(ime, prezime, specijalnost, datum izdavanja)

                                      

Prijedlog bolničke zdravstvene ustanove

(naziv i sjedište)

 

4. OBRAZLOŽENJE PRIJEDLOGA ZA BOLNIČKU MEDICINSKU REHABILITACIJU:

Medicinska dokumentacija: ______________________________                                                         (ukupan broj stranica)

Privitak:

1. preslika pravomoćnog rješenja o statusu žrtve seksualnog nasilja iz Domovinskog rata

3. nalaz i mišljenje doktora specijalista

4. preslika zadnjeg odobrenja HZZO-a uz medicinsku dokumentaciju

5. medicinska dokumentacija

Potpis i faksimil doktora

U ________ dana ____ g. ___________________

 

 

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_09_97_1888.html

Copyright © Ante Borić