MINISTARSTVO OBRANE
Na temelju članka 11.a stavka 4. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 33/02, 58/02, 175/03, 136/04, 76/07, 88/09 i 124/09), a u svezi s člankom 6.a Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (»Narodne novine«, broj 128/99, 129/00, 16/01, 22/02 i 41/08), donosim
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuju se standardi profesionalnog razvoja vojnika odnosno mornara (u daljnjem tekstu vojnik) i dočasnika, postupak utvrđivanja nemogućnosti daljnjeg profesionalnog razvoja te postupak odabira za izdvajanje odnosno zadržavanja vojnika i dočasnika kojima je utvrđena nemogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja u skladu s potrebama službe.
(2) Profesionalni razvoj vojnika i dočasnika temelji se na načelu jednakih mogućnosti prema kojemu se svaki vojnik i dočasnik razmatra u postupku odabira i odlučivanja u svim područjima upravljanja osobljem od prijma u službu do izdvajanja. Odvija se neprekidnim usavršavanjem, obukom i izobrazbom, uspješnim obnašanjem dužnosti, posebno ustrojbenih dužnosti višeg čina od osobnoga te promaknućem u viši čin.
(3) Napredovanje u službi temelji se na stjecanju novih znanja i vještina i njihovom periodičnom ocjenjivanju, izgradnji i održavanju sposobnosti potrebnih za obnašanje dužnosti više razine te posignutim rezultatima u obnašanju dužnosti.
(4) Pod djelatnim vojnikom u smislu ovoga Pravilnika razumijevaju se djelatni vojnici i djelatne vojnikinje, a pod djelatnim dočasnikom razumijevaju se djelatni dočasnici i djelatne dočasnice.
(5) Utvrđivanje nemogućnosti daljnjeg profesionalnog razvoja te odabir za izdvajanje ili zadržavanje u skladu s potrebama službe vojnika i dočasnika kojima je utvrđena nemogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja nisu upravne stvari u smislu Zakona o općem upravnom postupku.
Članak 2.
(1) Djelatnog vojnika i djelatnog dočasnika upućuje se na vojnu izobrazbu, raspoređuje na dužnosti i promiče u rodu, službi odnosno struci u kojoj je primljen u službu.
(2) Djelatni vojnik ili djelatni dočasnik može se profesionalno razvijati odnosno nastaviti karijeru i u okviru drugog roda, službe ili struke odnosno funkcionalnog područja kada postoji potreba službe i kada nema mogućnosti nastavka karijere u dosadašnjem rodu, službi, struci ili funkcionalnom području, a nisu ispunjeni uvjeti za njegovo izdvajanje u skladu s odredbama ovoga Pravilnika.
(3) Promjena roda, službe ili struke provodi se nakon odgovarajuće obuke, izobrazbe ili prekvalifikacije radi osposobljavanja za rad u drugom rodu, službi ili struci.
Članak 3.
(1) Standardi profesionalnog razvoja u smislu ovoga Pravilnika su pokazatelji na temelju kojih se usmjerava karijera djelatnog vojnika i djelatnog dočasnika i njegovo napredovanje u službi odgovarajućim tijekom i dinamikom, a ovise o osobnom činu, godinama života, stručnoj spremi i vojnoj izobrazbi, vremenu provedenom u službi, kao i o drugim okolnostima važnim za obnašanje službe u Oružanim snagama Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu Oružane snage).
(2) Djelatni vojnik i djelatni dočasnik nema mogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja u smislu ovoga Pravilnika kada ne može dostići propisane standarde profesionalnog razvoja zbog nemogućnosti stjecanja odgovarajuće stručne spreme, potrebne vojne izobrazbe, nemogućnosti promaknuća u viši čin odnosno promjene kategorije i uslijed navršenih godina života.
(3) Djelatni vojnik i djelatni dočasnik ima mogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja u smislu ovoga Pravilnika kada ne udovoljava propisanim standardima profesionalnog razvoja, ali ih može dostići stjecanjem propisane stručne spreme, potrebne vojne izobrazbe odnosno promaknućem u viši čin.
(4) Prva razina vojne izobrazbe u smislu ovoga Pravilnika je program temeljne dočasničke izobrazbe.
(5) Druga razina vojne izobrazbe u smislu ovoga Pravilnika je program napredne dočasničke izobrazbe.
(6) Treća razina vojne izobrazbe u smislu ovoga Pravilnika je program visoke dočasničke izobrazbe.
II. STANDARDI PROFESIONALNOG RAZVOJA VOJNIKA
Članak 4.
(1) Djelatni vojnik može se profesionalno razvijati kao vojnik ili se može razviti u dočasnika odnosno časnika pod uvjetima propisanim Zakonom o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 33/02, 58/02, 175/03, 136/04, 76/07, 88/09 i 124/09) i ovim Pravilnikom.
(2) Profesionalni razvoj vojnika odvija se promaknućem u činove pozornika i razvodnika i završava u skladu s potpisanim ugovorom o službi u statusu djelatnog vojnika, a najkasnije u kalendarskoj godini u kojoj vojnik navršava 35 godina života.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka profesionalni razvoj djelatnog vojnika koji je u djelatnu vojnu službu primljen na neodređeno vrijeme završava u kalendarskoj godini u kojoj vojnik navršava 40 godina života.
III. STANDARDI PROFESIONALNOG RAZVOJA DOČASNIKA
Članak 5.
Skupnik je u standardu profesionalnog razvoja ako u tekućoj godini ima:
– manje od 36 godina života
– najmanje srednju stručnu spremu
– prvu razinu vojne izobrazbe za dočasnike
– manje od šest godina u činu.
Članak 6.
Desetnik je u standardu profesionalnog razvoja ako u tekućoj godini ima:
– manje od 39 godina života
– najmanje srednju stručnu spremu
– prvu razinu vojne izobrazbe za dočasnike
– manje od osam godina u činu.
Članak 7.
Narednik je u standardu profesionalnog razvoja ako u tekućoj godini ima:
– manje od 41 godine života
– najmanje srednju stručnu spremu
– drugu razinu vojne izobrazbe za dočasnike odnosno prvu razinu ako ima završen studij i zvanje u okviru svojeg roda, službe ili struke ili ima najmanje tri dodatne osposobljenosti funkcionalno povezane s osobnom vojnom stručnom specijalnosti
– manje od osam godina u činu.
Članak 8.
Nadnarednik je u standardu profesionalnog razvoja ako u tekućoj godini ima:
– manje od 46 godina života
– najmanje srednju stručnu spremu
– drugu razinu vojne izobrazbe za dočasnike odnosno prvu razinu ako ima završen studij i zvanje u okviru svojeg roda, službe ili struke ili ima najmanje tri dodatne osposobljenosti funkcionalno povezane s osobnom vojnom stručnom specijalnosti
– manje od osam godina u činu.
Članak 9.
Stožerni narednik je u standardu profesionalnog razvoja ako u tekućoj godini ima:
– manje od 48 godina života
– najmanje srednju stručnu spremu
– treću razinu vojne izobrazbe za dočasnike odnosno drugu razinu ako ima završen studij i zvanje u okviru svojeg roda, službe ili struke ili ima najmanje tri dodatne osposobljenosti funkcionalno povezane s osobnom vojnom stručnom specijalnosti
– manje od osam godina u činu.
Članak 10.
Časnički namjesnik je u standardu profesionalnog razvoja ako u tekućoj godini ima:
– manje od 51 godine života
– najmanje srednju stručnu spremu
– treću razinu vojne izobrazbe za dočasnike odnosno drugu razinu ako ima završen studij i zvanje u okviru svojeg roda, službe ili struke ili ima najmanje tri dodatne osposobljenosti funkcionalno povezane s osobnom vojnom stručnom specijalnosti
– manje od osam godina u činu.
IV. POSTUPAK UTVRĐIVANJA NEMOGUĆNOSTI DALJNJEG PROFESIONALNOG RAZVOJA VOJNIKA I DOČASNIKA
Članak 11.
(1) Uprava za ljudske resurse Ministarstva obrane obvezna je provoditi godišnju raščlambu udovoljavanja standardima profesionalnog razvoja za sve djelatne vojnike i dočasnike te za vojnike i dočasnike koji ne udovoljavaju standardima profesionalnog razvoja utvrditi mogućnost odnosno nemogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja.
(2) Nakon provedene raščlambe iz stavka 1. ovoga članka Uprava za ljudske resurse Ministarstva obrane podatke o udovoljavanju standardima profesionalnog razvoja odnosno mogućnosti ili nemogućnosti daljnjeg profesionalnog razvoja vojnika i dočasnika evidentira u informacijskom sustavu personalnog upravljanja.
(3) Raščlamba iz stavka 1. ovoga članka provodi se najkasnije do kraja mjeseca studenoga za iduću godinu.
Članak 12.
Djelatni vojnik nema mogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja ako u kalendarskoj godini navršava godine života iz članka 4. ovoga Pravilnika.
Članak 13.
Djelatni dočasnik nema mogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja zbog nedostatka stručne spreme ako nema završenu odgovarajuću stručnu spremu i ako u kalendarskoj godini navršava ili je ranije navršio 20 godina staža osiguranja.
Članak 14.
Djelatni dočasnik nema mogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja zbog nedostatka vojne izobrazbe ako u kalendarskoj godini:
– skupnik navršava 34 godine života i nema prvu razinu vojne izobrazbe za dočasnike
– desetnik navršava 36 godina života i nema prvu razinu vojne izobrazbe za dočasnike
– narednik navršava 36 godina života i nema prvu razinu vojne izobrazbe za dočasnike odnosno navršava 38 godina života i nema drugu razinu vojne izobrazbe za dočasnike ako mu je propisana ovim Pravilnikom
– nadnarednik navršava 42 godine života i nema prvu razinu vojne izobrazbe za dočasnike odnosno navršava 44 godine života i nema drugu razinu vojne izobrazbe za dočasnike ako mu je propisana ovim Pravilnikom
– stožerni narednik navršava 44 godine života i nema drugu razinu vojne izobrazbe za dočasnike odnosno navršava 46 godina života i nema treću razinu vojne izobrazbe za dočasnike ako mu je propisana ovim Pravilnikom
– časnički namjesnik navršava 46 godina života i nema drugu razinu vojne izobrazbe za dočasnike odnosno navršava 48 godina života i nema treću razinu vojne izobrazbe za dočasnike ako mu je propisana ovim Pravilnikom.
Članak 15.
Djelatni dočasnik nema mogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja ako u kalendarskoj godini navršava godine života ili vrijeme u činu propisano ovim Pravilnikom i ne ispunjava uvjete za redovno promaknuće.
V. POSTUPAK ODABIRA DJELATNIH VOJNIKA I DJELATNIH DOČASNIKA ZA IZDVAJANJE
Članak 16.
Izdvajanje djelatnih vojnika i djelatnih dočasnika kojima je utvrđena nemogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja provodi se u skladu s godišnjim planom izdvajanja djelatnih vojnih osoba i potrebama službe.
Članak 17.
(1) Na temelju raščlambe iz članka 11. ovoga Pravilnika Uprava za ljudske resurse Ministarstva obrane izrađuje popis djelatnih vojnika i djelatnih dočasnika kandidata za izdvajanje u kalendarskoj godini i dostavlja ga Središnjici za upravljanje osobljem.
(2) Na popis kandidata za izdvajanje stavljaju se oni djelatni vojnici kojima je utvrđena nemogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja, koji u kalendarskoj godini navršavaju ili su ranije navršili 20 i više godina staža osiguranja.
(3) Na popis kandidata za izdvajanje stavljaju se oni djelatni dočasnici kojima je utvrđena nemogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja, koji u kalendarskoj godini navršavaju ili su ranije navršili 20 i više godina staža osiguranja.
(4) Djelatnom vojniku i djelatnom dočasniku koji je sudjelovao u mirovnoj misiji ili operaciji stavljanje na popis kandidata za izdvajanje odgađa se po jednu godinu za svako sudjelovanje u mirovnoj misiji ili operaciji, ali najviše do dvije godine.
(5) Djelatnom dočasniku koji se na temelju ugovora sklopljenog s Ministarstvom obrane školuje za stjecanje stručne spreme ili vojne izobrazbe propisane ovim Pravilnikom odnosno djelatnom dočasniku kojemu je utvrđena vremenska obveza ostanka u službi na temelju školovanja za potrebe Ministarstva obrane i Oružanih snaga, stavljanje na popis kandidata za izdvajanje odgađa se do ispunjenja obveza utvrđenih ugovorom.
Članak 18.
(1) Na temelju popisa kandidata za izdvajanje iz članka 17. ovoga Pravilnika provodi se završni odabir djelatnih vojnika i djelatnih dočasnika za izdvajanje u skladu s planom izdvajanja za kalendarsku godinu odnosno odabir djelatnih vojnika i djelatnih dočasnika za zadržavanje u službi u skladu s potrebama službe.
(2) Završni odabir djelatnih vojnika i djelatnih dočasnika za izdvajanje odnosno odabir djelatnih vojnika i djelatnih dočasnika za zadržavanje u službi u skladu s potrebama službe provodi Središnjica za upravljanje osobljem.
(3) Smatra se da postoji potreba zadržavanja u službi svih djelatnih vojnika s popisa kandidata za izdvajanje koji nisu odabrani za izdvajanje u skladu s godišnjim planom izdvajanja djelatnih vojnih osoba, bez utvrđivanja pojedinačnih razloga.
Članak 19.
Ustrojstvena jedinica iz članka 18. ovoga Pravilnika, koja provodi odabir djelatnih dočasnika za izdvajanje, na prijedlog odnosno preporuku zapovjednika grane, zapovjednik Zapovjedništva za potporu, ravnatelja Hrvatskog vojnog učilišta odnosno zapovjednika i čelnika ustrojstvene jedinice Glavnog stožera Oružanih snaga odnosno Ministarstva obrane, utvrdit će potrebu za zadržavanje djelatnog dočasnika u skladu s potrebama službe ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:
– ako mu zbog deficitarnosti u pripadajućem rodu, službi ili struci nije moguće osigurati odgovarajuću zamjenu – do osposobljavanja odgovarajuće zamjene, a najdulje do dvije godine
– ako ima završen studij i zvanje od interesa za rod, službu ili struku, znanje stranog jezika od interesa za Oružane snage razine STANAG 2222 odnosno ekvivalenta iste ili više razine, ako posjeduje određenu licencu, certifikat ili druge sposobnosti, znanje ili iskustvo u obnašanju dužnosti od interesa za Oružane snage – najdulje do dvije godine.
Članak 20.
Djelatni dočasnici odabrani za izdvajanje odnosno djelatni dočasnici kojima nije utvrđena potreba za zadržavanjem u službi izdvajaju se u skladu s godišnjim planom izdvajanja djelatnih vojnih osoba pod jednakim uvjetima unutar istog čina prema sljedećem redoslijedu prioriteta:
– dočasnici s nižom razinom stručne spreme
– dočasnici s nižom razinom vojne izobrazbe
– dočasnici s više godina staža osiguranja
– dočasnici s više godina života.
Članak 21.
(1) Nakon provedenog završnog odabira djelatnih vojnika i djelatnih dočasnika za izdvajanje odnosno utvrđivanja potreba za zadržavanjem u službi, s djelatnim vojnicima odabranim za izdvajanje te sa svim djelatnim dočasnicima s popisa kandidata za izdvajanje provodi se personalno savjetovanje.
(2) Tijekom personalnog savjetovanja djelatni vojnici i djelatni dočasnici upoznaju se s razlozima stavljanja na popis za izdvajanje, mogućnostima prestanka službe, nadnevkom prestanka službe te s mogućnošću korištenja programa tranzicije. Dočasnici koji se zadržavaju u službi upoznaju se s razlozima i vremenu zadržavanja te nadnevku prestanka službe.
(3) O personalnom savjetovanju sastavlja se zapisnik čiji se primjerak koristi pri izradi rješenja o prestanku službe, a jedan se primjerak uručuje savjetovanom djelatnom vojniku odnosno djelatnom dočasniku.
(4) Personalno savjetovanje u suradnji s Personalnom službom Uprave za ljudske resurse Ministarstva obrane i Upravom za personalne poslove Glavnog stožera Oružanih snaga provode djelatnici Središnjice za upravljanje osobljem.
(5) S vojnicima koji se zadržavaju u službi u skladu s člankom 18. stavkom 3. ovoga Pravilnika ne provodi se personalno savjetovanje.
VI. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 22.
(1) Zadržavanje u službi djelatnog dočasnika u skladu s odredbama članka 19. ovoga Pravilnika ne smije predstavljati zapreku za raspored i promicanje djelatnih dočasnika odgovarajućeg roda, službe ili struke čiji je profesionalni razvoj u okviru propisanih standarda odnosno koji ima utvrđenu mogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja.
(2) Djelatni dočasnik kojemu je utvrđena nemogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja i koji nije izdvojen odnosno koji je zadržan u službi ne upućuje se na vojnu izobrazbu, ali se može upućivati na funkcionalnu izobrazbu.
Članak 23.
Ako kod djelatnog vojnika ili djelatnog dočasnika koji je odabran za izdvajanje u kalendarskoj godini, zbog novih činjenica i podataka nastalih na temelju stjecanja stručne spreme ili drugih razloga, naknadno dođe do promjene uvjeta za izdvajanje propisanih ovim Pravilnikom, takav se djelatni vojnik odnosno djelatni dočasnik neće izdvojiti u toj kalendarskoj godini.
Članak 24.
Iznimno od odredbe članka 11. stavka 3. ovoga Pravilnika Uprava za ljudske resurse Ministarstva obrane raščlambu udovoljavanja standardima profesionalnog razvoja za 2011. godinu u skladu s odredbama ovoga Pravilnika provest će u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
Članak 25.
Djelatnom vojniku i djelatnom dočasniku koji je tijekom 2011. godine do dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika podnio zahtjev za prestanak djelatne vojne službe s pravom na mirovinu u skladu s člankom 6.a Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (»Narodne novine«, broj 128/99, 129/00, 16/01, 22/02 i 41/08) i o čijem zahtjevu nije riješeno, zahtjev će se riješiti u skladu s odredbama Pravilnika o standardima profesionalnog razvoja i postupku utvrđivanja nemogućnosti daljnjeg profesionalnog razvoja vojnika i dočasnika (»Narodne novine«, broj 98/04 i 37/06) i u skladu s Planom izdvajanja osoblja za 2011. godinu.
Članak 26.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o standardima profesionalnog razvoja i postupku utvrđivanja nemogućnosti daljnjeg profesionalnog razvoja vojnika i dočasnika (»Narodne novine«, broj 98/04 i 37/06).
Članak 27.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 023-03/11-04/1
Urbroj: 512-01-11-7
Zagreb, 6. travnja 2011.
Ministar
dr. sc. Davor Božinović, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2011_04_41_985.html