MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
Na temelju članka 77. stavka 2. Zakona o policiji (»Narodne novine«, br. 34/11., 130/12., 89/14. – vjerodostojno tumačenje i 33/15.), ministar unutarnjih poslova donosi
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom utvrđuju se uvjeti za upućivanje policijskih službenika na rad u međunarodne organizacije, institucije i tijela Europske unije (u daljnjem tekstu: rad u inozemstvu), način izbora policijskih službenika te njihova prava i obveze, kao i upućivanje policijskih službenika u inozemstvo radi sudjelovanja u međunarodnom projektu.
Članak 2.
Potreba za upućivanjem policijskih službenika na rad u inozemstvo te za sudjelovanjem u međunarodnim projektima utvrđuje se strateškim dokumentima i smjernicama Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) koje se odnose na međunarodnu policijsku suradnju.
1. Rad u inozemstvu
Članak 3.
Mišljenje o potrebi upućivanja policijskog službenika na rad u inozemstvo za radna mjesta za koja je raspisan natječaj daje nadležna ustrojstvena jedinica Kabineta ministra u suradnji s nadležnom ustrojstvenom jedinicom Ureda glavnog ravnatelja policije.
Članak 4.
Mišljenje iz članka 3. ovoga Pravilnika daje se, uzimajući u obzir sljedeće:
– potrebu za upućivanjem policijskih službenika na rad u inozemstvo sukladno članku 2. ovoga Pravilnika;
– poseban interes Ministarstva;
– projekciju troškova koje će u vezi s upućivanjem policijskog službenika snositi Ministarstvo kao i mogućnosti njihova financiranja.
Članak 5.
Policijski službenik koji se želi kandidirati na natječaj za rad u međunarodnoj organizaciji, instituciji odnosno tijelu Europske unije dužan je prije kandidiranja, putem nadležne ustrojstvene jedinice Kabineta ministra ili nadležne ustrojstvene jedinice Ureda glavnog ravnatelja policije, pribaviti suglasnost nadležnog pomoćnika ministra odnosno glavnog ravnatelja policije.
Suglasnost iz stavka 1. ovoga članka daje se uzimajući u obzir mišljenje iz članka 3. ovoga Pravilnika.
Članak 6.
Na natječaj iz članka 5. ovoga Pravilnika može se prijaviti policijski službenik koji ima radno iskustvo od najmanje 5 godina u obavljanju policijskih poslova uz ispunjavanje uvjeta i kriterija koje određuje međunarodna organizacija, institucija i tijelo Europske unije u koje se policijski službenik kandidira.
Članak 7.
Uvjeti upućivanja, opseg djelovanja, vrijeme trajanja rada u inozemstvu utvrđuju se ovisno o propisima i pravilima pojedine međunarodne organizacije, institucije ili tijela Europske unije u koje se policijski službenik upućuje.
1. A Upućivanje na rad u inozemstvo uz sklapanje ugovora
Članak 8.
Policijski službenik koji je pribavio suglasnost iz članka 5. ovoga Pravilnika može se prijaviti na natječaj za rad u međunarodnoj organizaciji, instituciji ili tijelu Europske unije.
Izbor kandidata obavlja međunarodna organizacija, institucija ili tijelo Europske unije po propisima i pravilima međunarodne organizacije, institucije ili tijela Europske unije u koje se policijski službenik kandidira.
Nakon zaprimanja obavijesti međunarodne organizacije, institucije ili tijela Europske unije o izboru policijskog službenika ministar unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: ministar) donosi Odluku o upućivanju policijskog službenika na rad u inozemstvo.
Članak 9.
S policijskim službenikom koji se upućuje na rad u inozemstvo Ministarstvo sklapa ugovor kojim se reguliraju međusobna prava i obaveze.
Ugovorom iz stavka 1. ovog članka utvrđuje se trajanje rada u inozemstvu, plaća te druga prava i obveze sukladno propisima i pravilima međunarodne organizacije, institucije ili tijela Europske unije u koje se upućuje.
Ugovor iz stavka 1. ovoga članka sklapa se na određeno vrijeme, u skladu s pravilima međunarodne organizacije, institucije ili tijela Europske unije u koju se policijski službenik upućuje.
Ugovor iz stavka 1. ovoga članka može se, na temelju zahtjeva međunarodne organizacije, institucije ili tijela Europske unije i uz suglasnost policijskog službenika, ukoliko je to u interesu Ministarstva, produžiti za najviše jedan mandat o čemu odluku donosi ministar.
Članak 10.
Policijski službenik za vrijeme trajanja rada u inozemstvu prima plaću radnog mjesta s kojeg se upućuje sukladno Zakonu o policiji i podzakonskim propisima donesenim na temelju njega.
Članak 11.
Policijskom službeniku prestaje rad u inozemstvu:
– raskidom ugovora iz članka 9. ovoga Pravilnika,
– istekom ugovorenog roka iz članka 9. stavka 3. ovoga Pravilnika ili
– sporazumom.
Ministarstvo će jednostrano raskinuti ugovor iz članka 9. ovoga Pravilnika:
– ako međunarodna organizacija, institucija ili tijelo Europske unije u koje je upućen na rad zatraži opoziv policijskog službenika,
– ako je to neophodno potrebno zbog funkcioniranja službe u Ministarstvu,
– ako policijski službenik zbog zdravstvenih razloga nije u mogućnosti obavljati poslove radi kojih je upućen na rad u inozemstvo,
– ako policijski službenik svojim ponašanjem počini težu povredu službene dužnosti,
– ako policijskom službeniku prestane radni odnos ili
– ako policijski službenik ne izvršava ugovorne obveze.
Raskid ugovora iz članka 9. ovoga Pravilnika može iz opravdanih razloga zatražiti i policijski službenik.
Članak 12.
Po povratku s rada u inozemstvu policijski službenik rasporedit će se na upražnjeno radno mjesto u Ministarstvu za koje ispunjava propisane uvjete sukladno odredbama Zakona o policiji i podzakonskim propisima donesenim na temelju njega.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ako je policijski službenik upućen na rad u inozemstvu u trajanju do godine dana, po povratku s rada u inozemstvu može se rasporediti na radno mjesto s kojeg je upućen.
Članak 13.
Policijski službenik može se ponovno kandidirati na natječaj za rad u međunarodnu organizaciju, instituciju ili tijelo Europske unije po isteku 1 godine od dana povratka s rada u inozemstvu.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka, policijski službenik može se ponovno kandidirati na natječaj za rad u međunarodnu organizaciju, instituciju ili tijelo Europske unije i prije isteka roka od 1 godine od dana povratka s rada u inozemstvu, ako mu je iz objektivnih razloga prekinut rad u inozemstvu prije isteka ugovorenog roka ili kada je to u interesu Ministarstva.
1. B Upućivanje policijskog službenika na rad u inozemstvo uz mirovanje prava i obveza iz radnog odnosa
Članak 14.
Policijski službenik koji je pribavio suglasnost iz članka 5. ovoga Pravilnika može se prijaviti na natječaj za rad u međunarodnoj organizaciji, instituciji ili tijelu Europske unije.
Policijski službenik iz stavka 1. ovoga članka može se uputiti na rad u inozemstvo uz mirovanje prava i obveza iz radnog odnosa.
Članak 15.
U slučaju iz članka 14. ovoga Pravilnika, nakon što Ministarstvo zaprimi obavijest međunarodne organizacije, institucije ili tijela Europske unije o izboru policijskog službenika, ministar donosi rješenje o mirovanju prava i obveza iz radnog odnosa za vrijeme trajanja mandata u međunarodnoj organizaciji, instituciji ili tijelu Europske unije.
Po isteku mandata iz stavka 1. ovoga članka policijski službenik može se ponovno kandidirati na natječaj za rad u međunarodnu organizaciju, instituciju ili tijelo Europske unije za još jedan mandat.
Članak 16.
Po povratku s rada u inozemstvu policijski službenik rasporedit će se na upražnjeno radno mjesto za koje ispunjava propisane uvjete sukladno odredbama Zakona o policiji i podzakonskim propisima donesenim na temelju njega.
Policijski službenik dužan je, najmanje 30 dana prije isteka roka utvrđenog rješenjem iz članka 15. stavka 1. ovoga Pravilnika, o svom povratku na rad obavijestiti ustrojstvenu jedinicu nadležnu za upravljanje ljudskim potencijalima Ministarstva u sjedištu.
Ako za to postoje opravdani razlozi, policijski službenik može se, na osobni zahtjev, vratiti na rad u Ministarstvo prije isteka roka utvrđenog rješenjem iz članka. 15. ovoga Pravilnika.
2. Sudjelovanje policijskog službenika u međunarodnom projektu
Članak 17.
Suglasnost za kandidiranje Ministarstva za sudjelovanje u međunarodnom projektu daje ministar, na prijedlog glavnog ravnatelja policije odnosno nadležnog pomoćnika ministra.
Nakon zaprimanja obavijesti nadležnog tijela ili organizacije o prihvaćanju kandidature za sudjelovanje u međunarodnom projektu, ministar donosi Odluku o sudjelovanju u međunarodnom projektu.
Članak 18.
Policijski službenik u međunarodnom projektu može sudjelovati u svojstvu:
– voditelja projekta,
– stalnog savjetnika za provedbu projekta,
– dugoročnog/glavnog stručnjaka za provedbu projekta, ili
– kratkoročnog stručnjaka za provedbu projekta.
Članak 19.
Policijski službenik u svojstvu voditelja projekta sudjeluje u planiranju, pripremi, provedbi i upravljanju projektnim aktivnostima te obavlja i druge poslove ovisno o pravilima pod kojima je projekt ugovoren. Za vrijeme trajanja projekta policijski službenik povremeno boravi u inozemstvu neprekidno do 30 dana.
Policijski službenik u svojstvu stalnog savjetnika za provedbu projekta izravno sudjeluje u pripremi i provedbi projekta, koordinira operativnu i administrativnu provedbu svih komponenti projekta u zemlji korisnici projekta te u tu svrhu boravi u inozemstvu neprekidno duže od 30 dana.
Policijski službenik u svojstvu dugoročnog/glavnog stručnjaka za provedbu projekta koordinira i nadzire operativnu provedbu jedne ili više komponenti projekta te neposredno sudjeluje u provedbi aktivnosti. Ovisno o pojedinom projektu i njegovom trajanju, policijski službenik može boraviti u inozemstvu neprekidno duže od 30 dana.
Policijski službenik u svojstvu kratkoročnog stručnjaka za provedbu projekta neposredno provodi aktivnosti iz radnog plana projekta te za vrijeme trajanja projekta boravi u inozemstvu neprekidno do 30 dana.
Članak 20.
Za voditelja projekta može se predložiti policijski službenik koji ima najmanje 10 godina radnog iskustva na poslovima policijskog službenika, najmanje 5 godina radnog iskustva u rukovođenju na poslovima iz opisa projekta te koji ima iskustvo na radu u projektnim aktivnostima.
Za stalnog savjetnika za provedbu projekta i dugoročnog/glavnog stručnjaka za provedbu projekta, ovisno o uvjetima pojedinog projekta, može se predložiti policijski službenik koji ima najmanje 7 godina radnog iskustva na poslovima policijskog službenika, najmanje 3 godine radnog iskustva u rukovođenju na poslovima iz opisa projekta te koji ima iskustvo na radu u projektnim aktivnostima.
Za kratkoročnog stručnjaka za provedbu projekta, ovisno o uvjetima i zahtjevima pojedinog projekta, može se predložiti policijski službenik koji ima najmanje 5 godina radnog iskustva na poslovima policijskog službenika te neposredno radno iskustvo u obavljanju stručnih poslova u području koje pokriva pojedini projekt.
Uz ispunjavanje uvjeta iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka neophodno je znanje zahtijevanog stranog jezika te je poželjno znanje jezika države u kojoj se provodi projekt.
Članak 21.
Voditelja projekta, na prijedlog glavnog ravnatelja policije odnosno nadležnog pomoćnika ministra, imenuje ministar. Voditelj projekta predlaže članove projektnog tima koji sudjeluju u pripremi i provedbi projekta.
Odluku o imenovanju policijskih službenika u projektni tim donosi ministar.
Za sudjelovanje u međunarodnom projektu potrebna je suglasnost policijskog službenika.
Članak 22.
S policijskim službenikom koji sudjeluje u međunarodnom projektu u svojstvu stalnog savjetnika za provedbu projekta ili dugoročnog/glavnog stručnjaka za provedbu projekta Ministarstvo sklapa ugovor kojim se reguliraju međusobna prava i obveze.
Ugovorom iz stavka 1. ovoga članka policijskom službeniku utvrđuju se prava i obveze ovisno o pravilima upravljanja međunarodnim projektom.
Ugovor se sklapa na određeno vrijeme ovisno o trajanju sudjelovanja policijskog službenika iz stavka 1. ovoga članka u međunarodnom projektu.
Članak 23.
Policijski službenik koji sudjeluje u međunarodnom projektu u svojstvu stalnog savjetnika za provedbu projekta ili kao dugoročni/glavni stručnjak za vrijeme trajanja projekta prima plaću sukladno članku 10. ovoga Pravilnika.
Policijski službenik koji sudjeluje u međunarodnom projektu u svojstvu voditelja projekta ili kao kratkoročni stručnjak za provedbu projekta za vrijeme boravka u inozemstvu prima plaću radnog mjesta na koje je raspoređen i naknade za sudjelovanje ako su predviđene pravilima sudjelovanja u međunarodnom projektu.
Članak 24.
Policijski službenik koji je u međunarodnom projektu sudjelovao u svojstvu stalnog savjetnika za provedbu projekta ili dugoročnog/glavnog stručnjaka za provedbu projekta te je u inozemstvu boravio do 1 godine, rasporedit će se na radno mjesto s kojeg je upućen.
Iznimno, ako se policijski službenik iz stavka 1. ovoga članka po povratku sa sudjelovanja u međunarodnom projektu ne može rasporediti na radno mjesto s kojeg je upućen, rasporedit će se na upražnjeno radno mjesto za koje ispunjava propisane uvjete sukladno odredbama Zakona o policiji i podzakonskim propisima donesenim na temelju njega.
Po povratku sa sudjelovanja u međunarodnom projektu policijski službenik u svojstvu stalnog savjetnika za provedbu projekta ili dugoročnog/glavnog stručnjaka za provedbu projekta u trajanju dužem od 1 godine rasporedit će se na upražnjeno radno mjesto za koje ispunjava propisane uvjete sukladno odredbama Zakona o policiji i podzakonskim propisima donesenim na temelju njega.
Članak 25.
Troškove sudjelovanja policijskog službenika u međunarodnom projektu snosi nositelj projekta, a međusobni odnosi reguliraju se ugovorom između Ministarstva i nositelja projekta.
II. ZAKLJUČNE ODREDBE
Članak 26.
Policijski službenik koji se upućuje na rad u inozemstvo te koji se upućuje u inozemstvo radi sudjelovanja u međunarodnom projektu treba poštivati pravni poredak države u koju se upućuje te propise i pravila međunarodne organizacije, institucije ili tijela Europske unije u koje se upućuje.
Policijski službenik za vrijeme rada u inozemstvu i sudjelovanja u međunarodnom projektu obavlja poslove i zadaće na način utvrđen ugovorom između Ministarstva i međunarodne organizacije, institucije ili tijela Europske unije u koju se upućuje na rad u inozemstvo, odnosno sukladno propisima i pravilima međunarodne organizacije, institucije ili tijela Europske unije u koje se upućuje.
Policijski službenik za vrijeme rada u inozemstvu i sudjelovanja u međunarodnom projektu postupa štiteći ugled Republike Hrvatske i hrvatske policije.
Članak 27.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Broj: 511-01-152-37109/3-2015
Zagreb, 23. lipnja 2015.
Ministar Ranko Ostojić, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_06_72_1382.html