MINISTARSTVO POMORSTVA, PROMETA I VEZA
Na temelju članka 157. točka 6. Zakona o zračnom prometu (»Narodne novine«, broj 132/98), ministar pomorstva, prometa i veza donosi
Dio prvi
OPĆE ODREDBE
PODRUČJE PRIMJENE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti i način stjecanja, izdavanja, obnavljanja i produžavanja dozvola, ovlaštenja i posebnih ovlasti te stručna sprema, stručno osposobljavanje, provjere i ispiti, kao i drugi uvjeti kojima mora udovoljavati pomoćno zrakoplovno osoblje koje obavlja poslove pružanja usluga u zračnoj plovidbi, a koji se odnose:
1. na poslove zrakoplovnog informiranja, a kojem osoblju pripadaju operateri preduzletnog informiranja i operateri NOTAM-a,
2. na poslove obrade podataka o letu zrakoplova, a kojem osoblju pripadaju operateri obrade podataka o letu, i
3. na poslove prosljeđivanja zrakoplovnih informacija, a kojem osoblju pripadaju operateri AFTN/CIDIN.
POJMOVI
Članak 2.
U smislu odredaba ovoga Pravilnika, pojmovi koji se upotrebljavaju imaju sljedeće značenje:
1. dozvola pomoćnog zrakoplovnog osoblja (aeronautical personnel assistant licence): dokument koji identificira osobu kao stručno osposobljeno pomoćno zrakoplovno osoblje, a sadrži osobne podatke, te podatke o stručnoj osposobljenosti, uključujući pojedinosti o ovlaštenjima, posebnim ovlastima ako su propisane, njihovoj valjanosti i trenutnoj sposobnosti za obavljanje određenih poslova i zadaća;
2. ovlaštenje (rating): ovlast upisana ili pridružena dozvoli, koja čini njezin sastavni dio, a kojom su utvrđeni posebni uvjeti, prava ili ograničenja koja se odnose na dozvolu;
3. pomoćno zrakoplovno osoblje (aeronautical personnel assistant): osoba koja posjeduje dozvolu pomoćnog zrakoplovnog osoblja, valjano ovlaštenje i posebne ovlasti ako su propisane;
4. posebna ovlast (rating endorsement): ovlast upisana ili pridružena ovlaštenju kojom su utvrđeni posebni uvjeti, prava ili ograničenja koja se odnose na ovlaštenje te na lokaciju i/ili operativno radno mjesto na kojima imatelj može obavljati poslove i zadaće u skladu s valjanim ovlaštenjem ili ovlaštenjima upisanima u dozvolu;
5. poslodavac: pravna osoba za čije se potrebe pomoćno zrakoplovno osoblje stručno osposobljava ili kod koje je zaposleno;
6. pripravnik (student aeronautical personnel assistant): osoba na stručnom osposobljavanju do stjecanja dozvole pomoćnog zrakoplovnog osoblja uključujući i prvo ovlaštenje te posebnu ovlast ili ovlasti ako su propisane;
7. vježbenik (trainee): osoba koja pripada pomoćnom zrakoplovnom osoblju u tijeku prijelaznog osposobljavanja do stjecanja dodatnog ovlaštenja novoga razreda, uključujući i posebnu ovlast ili ovlasti ako su propisane;
8. svjedodžba o zdravstvenoj sposobnosti (medical certificate): dokument kojim se dokazuje da imatelj dozvole udovoljava posebnim zdravstvenim uvjetima.
OPĆI UVJETI ZA OBAVLJANJE POSLOVA I ZADAĆA POMOĆNOG ZRAKOPLOVNOG OSOBLJA
Članak 3.
(1) Pomoćno zrakoplovno osoblje, da bi moglo obavljati poslove i zadaće iz članka 1. ovoga Pravilnika, mora imati najmanje propisanu stručnu spremu, obavljeno stručno osposobljavanje, dozvolu pomoćnog zrakoplovnog osoblja (u daljnjem tekstu: dozvola), kao i udovoljavati drugim uvjetima utvrđenim ovim Pravilnikom.
(2) Imatelj dozvole iz stavka 1. ovoga članka, može obavljati samo one poslove i zadaće, za koje ima valjano ovlaštenje i posebne ovlasti ako su propisane, upisane u dozvolu. Ako su u dozvolu upisana bilo kakva ograničenja, imatelj dozvole je dužan postupati u skladu s upisanim ograničenjima.
(3) Osposobljavanje na radnom mjestu može obavljati osoba koja pripada pomoćnom zrakoplovnom osoblju s valjanim ovlaštenjem instruktora, odnosno osoba koja pripada pomoćnom zrakoplovnom osoblju koje ima odgovarajuća ovlaštenja i posebne ovlasti ako su propisane, te najmanje tri godine iskustva na odgovarajućim poslovima i zadaćama, a u okviru svojih valjanih ovlaštenja i posebnih ovlasti. Praktični dio osposobljavanja na radnom mjestu mora se provoditi u operativnom okruženju na odgovarajućim operativnim radnim mjestima.
OBAVLJANJE STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA
Članak 4.
(1) Stručno osposobljavanje pomoćnog zrakoplovnog osoblja, mogu obavljati samo ovlaštene stručne osobe sa popisa stručnjaka poslodavca, koji se donosi na uvid ministarstvu nadležnom za poslove zračnog prometa (u daljenjem tekstu: Ministarstvo).
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, teorijsko i drugo stručno osposobljavanje, osim teorijskog i praktičnog dijela osposobljavanja na radnom mjestu, može se obavljati i u inozemstvu pri stručnim ustanovama i organizacijama ako udovoljavaju uvjetima koji ne smiju biti niži od uvjeta propisanih ovim Pravilnikom.
PROGRAMI ZA STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE
Članak 5.
(1) Stručno osposobljavanje za stjecanje dozvole, ovlaštenja i posebnih ovlasti utvrđenih odredbama ovoga Pravilnika, obavlja se prema programima za stručno osposobljavanje koje odobri Ministarstvo.
(2) Programe za stručno osposobljavanje iz stavka 1. ovoga članka, dužan je izraditi i utvrditi poslodavac na način utvrđen odredbama ovoga Pravilnika, te u skladu s međunarodnim normama i preporučenom praksom. Za bilo kakvu izmjenu ili dopunu odobrenog programa, potrebna je suglasnost Ministarstva.
(3) Na programe prema kojima se obavlja stručno osposobljavanje iz članka 4. stavak 2. ovoga Pravilnika, ako ti programi osiguravaju najmanje jednaku kvalitetu stručnog osposobljavanja kao i programi iz stavka 1. ovoga članka, Ministarstvo daje suglasnost.
TIJEK STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA POMOĆNOG ZRAKOPLOVNOG OSOBLJA
Članak 6.
(1) Tijek stručnog osposobljavanja pomoćnog zrakoplovnog osoblja, u načelu, čine:
1. osnovno osposobljavanje (Institutional Training)
2. početno osposobljavanje na radnom mjestu (Pre-on-the Job Training; u daljnjem tekstu: PRE-OJT)
3. osposobljavanje na radnom mjestu (On-the Job Training; u daljnjem tekstu: OJT)
4. prijelazno osposobljavanje (Transitional Training).
(2) Početno osposobljavanje na radnom mjestu za stjecanje prvog ovlaštenja i posebne ovlasti ako je propisana, provodi se neposredno nakon uspješno završenog osnovnog osposobljavanja.
ZDRAVSTVENA SPOSOBNOST
Članak 7.
(1) Pripravnik za stjecanje dozvole, ovlaštenja i posebnih ovlasti, te imatelji dozvole i ovlaštenja operatera obrade podataka o letu zrakoplova, mora udovoljavati zdravstvenim uvjetima koje utvrđuje poslodavac. Zdravstvenu sposobnost utvrđuje i svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti izdaje zdravstvena ustanova ovlaštena za pregled zrakoplovnog osoblja.
(2) Valjanost svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti iz stavka 1. ovoga članka iznosi 24 mjeseca, osim ako ovlaštena zdravstvena ustanova ne odredi kraći rok valjanosti. Valjanost svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti, počinje teći s istekom roka valjanosti dotadašnje svjedodžbe, ako je liječnički pregled obavljen unutar posljednjih 45 dana prije isteka valjanosti.
(3) Ako postoji opravdana sumnja u zdravstvenu ili psihofizičku sposobnost imatelja svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti, poslodavac može zahtijevati da se isti podvrgne izvanrednom liječničkom pregledu. Ako imatelj odbije pristupiti izvanrednom pregledu, smatra se da ne udovoljava propisanim zdravstvenim uvjetima iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako tijekom valjanosti svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti nastupi smanjenje zdravstvene sposobnosti koje bi moglo umanjiti sposobnost imatelja za obavljanje njegovih poslova i zadaća, odnosno nesposobnost za obavljanje tih poslova i zadaća, imatelj je obvezan o tome neodložno u pisanom obliku izvijestiti poslodavca i zdravstvenu ustanovu koja je izdala tu svjedodžbu, a osobito o:
1. hospitalizaciji duljoj od 12 sati,
2. kirurškoj intervenciji ili zahvatu,
3. redovitoj upotrebi lijekova i potrebi korištenja sredstava za korekciju vida,
4. težoj ozljedi ili bolesti u trajanju duljem od 21 dan, ili
5. potvrdi trudnoće.
(5) U slučaju iz stavka 4. točka 4. i 5. ovoga članka, svjedodžba o zdravstvenoj sposobnosti smatra se privremeno nevažećom dok se liječničkim pregledom ili procjenom na temelju liječničkih nalaza u zdravstvenoj ustanovi, ne utvrdi opseg ili ograničenja zdravstvene sposobnosti imatelja svjedodžbe.
Dio drugi
UVJETI ZA STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE I STJECANJE DOZVOLE I OVLAŠTENJA
Glava 1.
STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE DO STJECANJA DOZVOLE I OVLAŠTENJA
STRUČNI I DRUGI UVJETI
Članak 8.
(1) Opći uvjeti za pristupanje osnovnom osposobljavanju za stjecanje dozvole i ovlaštenja pomoćnog zrakoplovnog osoblja su:
1. 18 godina starosti,
2. srednja stručna sprema,
3. opća zdravstvena sposobnost, i
4. znanje engleskog jezika u potrebnom opsegu.
(2) Iznimno, od odredbe stavka 1. točka 3. ovoga članka, operateri obrade podataka o letu zrakoplova moraju udovoljavati zdravstvenim uvjetima utvrđenima u skladu s odredbama članka 7. ovoga Pravilnika.
(3) Znanje jezika iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje poslodavac.
OSNOVNO OSPOSOBLJAVANJE
Članak 9.
Osnovno osposobljavanje pomoćnog zrakoplovnog osoblja provodi se u skladu s odredbama članka 4. ovoga Pravilnika i Sadržajem stručnog osposobljavanja utvrđenim u Dodatku 1. ovoga Pravilnika, u trajanju od najmanje 16 tjedana.
POČETNO OSPOSOBLJAVANJE NA RADNOM MJESTU
Članak 10.
(1) Uvjet za početak početnog osposobljavanja na radnom mjestu za stjecanje odgovarajućeg ovlaštenja je uspješno završeno osposobljavanje iz članka 9. ovoga Pravilnika.
(2) Osposobljavanje iz stavka 1. ovoga članka provodi se u skladu s odredbama članka 4. ovoga Pravilnika i Sadržajem stručnog osposobljavanja utvrđenim u Dodatku 2. ovoga Pravilnika, ovisno o ovlaštenju koje se stječe.
(3) Početno osposobljavanje na radnom mjestu iz stavka 1. ovoga članka, za operatera obrade podataka o letu zrakoplova traje do 8 tjedana, a za drugo pomoćno zrakoplovno osoblje do 7 tjedana.
OSPOSOBLJAVANJE NA RADNOM MJESTU
Članak 11.
(1) Uvjet za početak osposobljavanja na radnom mjestu za stjecanje prvog odgovarajućeg ovlaštenja i propisane posebne ovlasti je uspješno završeno osposobljavanje iz članka 10. ovoga Pravilnika.
(2) Osposobljavanje iz stavka 1. ovoga članka provodi se u skladu s odredbama članka 4. ovoga Pravilnika i Sadržajem stručnog osposobljavanja utvrđenim u Dodatku 3. ovoga Pravilnika, ovisno o ovlaštenju i propisanoj posebnoj ovlasti, koja se stječe.
(3) Osposobljavanje na radnom mjestu uključuje teorijsko i praktično osposobljavanje tijekom kojega pripravnik, za stjecanje odgovarajuće dozvole, ovlaštenja odnosno propisane posebne ovlasti, stječe potrebna praktična znanja i sposobnosti koja se odnose na radno mjesto.
(4) Osposobljavanje na radnom mjestu traje najmanje 6, a najviše 9 mjeseci, uz stalno praćenje i ocjenjivanje napretka pripravnika od strane instruktora.
ISPIT ZA STJECANJE DOZVOLE I OVLAŠTENJA
Članak 12.
(1) Nakon uspješno završenog osposobljavanja na radnom mjestu i pozitivnog mišljenja instruktora, pripravnik polaže ispit za stjecanje dozvole i ovlaštenja odnosno propisane posebne ovlasti.
(2) Ispit za stjecanje dozvole i ovlaštenja odnosno propisane posebne ovlasti sastoji se od teorijskog i praktičnog dijela. Teorijski dio obuhvaća predmete u skladu sa Sadržajem stručnog osposobljavanja iz Dodatka 3. ovoga Pravilnika, ovisno o ovlaštenju i propisanoj posebnoj ovlasti koja se stječe. Praktični dio ispita provodi se na operativnom radnom mjestu.
(3) Pitanja za pismeni dio ispita i testove te njihov opseg izrađuje poslodavac. Programi za stručno osposobljavanje i opseg pitanja za pismeni dio ispita su javni.
IZDAVANJE DOZVOLA I OVLAŠTENJA I/ILI POSEBNIH OVLASTI
Članak 13.
(1) Nakon položenog ispita iz članka 12. ovoga Pravilnika, stječu se uvjeti za izdavanje dozvole i ovlaštenja odnosno posebnih ovlasti ako su propisane.
(2) Smatra se da osoba koja pripada pomoćnom zrakoplovnom osoblju ima dozvolu, ovlaštenje i/ili posebne ovlasti, od dana kad je položila ispit.
(3) Dozvolu, ovlaštenje i/ili posebne ovlasti izdaje poslodavac. Ovlaštenja i posebne ovlasti upisuju se u dozvolu.
(4) Poslodavac će izdavati novi obrazac dozvole u slučaju promjene osobnih podataka, kada se određene rubrike dozvole za rad popune ili nakon oštećenja ili gubitka dozvole.
VALJANOST DOZVOLE, OVLAŠTENJA I POSEBNIH OVLASTI
Članak 14.
(1) Dozvola vrijedi neograničeno, osim ako ne prestane vrijediti u slučajevima propisanim odredbama ovoga Pravilnika.
(2) Ako odredbama ovoga Pravilnika nije drukčije propisano, ovlaštenja i/ili posebne ovlasti izdaju se s rokom valjanosti od 24 mjeseca ili s rokom utvrđenim u svjedodžbi o zdravstvenoj sposobnosti operatera obrade podataka o letu zrakoplova, ako je taj rok kraći.
DOZVOLA POMOĆNOG ZRAKOPLOVNOG OSOBLJA
Članak 15.
(1) Dozvola pomoćnog zrakoplovnog osoblja je neprenosiva službena isprava i dokaz stupnja stručne osposobljenosti osobe koja pripada pomoćnom zrakoplovnom osoblju.
(2) Izgled i način izdavanja dozvole pomoćnog zrakoplovnog osoblja propisuje poslodavac.
(3) Dozvola pomoćnog zrakoplovnog osoblja mora biti napisana latiničnim pismom i arapskim brojkama, a naslovi i tekst moraju biti napisani na hrvatskom i engleskom jeziku. Ispred ili iza naslova rubrike mora biti napisan rimski broj rubrike u okruglim zagradama, npr. (IV).
(4) Promjenjivi podaci mogu biti upisani na odvojivi dio koji s ostalim dijelom pripadajuće dozvole čini cjelinu. Odvojivi dio mora imati isti serijski broj pripadajuće dozvole i na njemu mora biti na hrvatskom i engleskom jeziku naznačeno da je sastavni dio dozvole.
OBVEZNI SADRŽAJ DOZVOLE POMOĆNOG ZRAKOPLOVNOG OSOBLJA
Članak 16.
(1) Stalni podaci, kao obvezni sadržaj dozvole pomoćnog zrakoplovnog osoblja, su:
(I) ime države u kojoj je izdana dozvola i logo poslodavca,
(II) naziv dozvole (masna slova),
(III) serijski broj dozvole,
(IV) ime i prezime imatelja,
(V) datum i mjesto rođenja imatelja,
(VI) državljanstvo imatelja,
(VII) vlastoručni potpis imatelja,
(VIII) naziv poslodavca koji izdaje dozvolu,
(IX) rok valjanosti ovlaštenja i posebnih ovlasti,
(X) datum prvog izdavanja i potpis ovlaštene osobe,
(XI) pečat poslodavca koji izdaje dozvolu,
(2) Promjenjivi podaci kao obvezni sadržaj dozvole su:
(XII) ovlaštenje i posebne ovlasti,
(XIII) primjedbe i ograničenja,
(XIV) bilo koja druga pojedinost ili podatak u svezi s dozvolom.
VRSTE OVLAŠTENJA I POSEBNIH OVLASTI
Članak 17.
(1) Poslodavac izdaje ovlaštenja sljedećih razreda:
1. ovlaštenje operatera preduzletnog informiranja,
2. ovlaštenja operatera NOTAM,
3. ovlaštenje operatera obrade podataka o letu,
4. ovlaštenje operatera AFTN/CIDIN, i
5. ovlaštenje instruktora.
(2) Vrstu i pojedinačni broj ovlaštenja i posebnih ovlasti utvrđuje poslodavac u skladu s operativnim i lokalnim potrebama.
Glava 2.
STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE ZA STJECANJE DODATNIH OVLAŠTENJA I POSEBNIH OVLASTI
PRIJELAZNO OSPOSOBLJAVANJE ZA STJECANJE DODATNIH OVLAŠTENJA
Članak 18.
(1) Prijelaznim osposobljavanjem za stjecanje dodatnih ovlaštenja, smatra se osposobljavanje pomoćnog zrakoplovnog osoblja koji imaju dozvolu s valjanim ovlaštenjem, a poradi stjecanja ovlaštenja novoga razreda iz članka 17. stavak 1. točka 1. do 4. ovoga Pravilnika.
(2) Odredbe o osposobljavanju iz članka 10. i članka 11. ovoga Pravilnika i odredbe o polaganju ispita iz članka 12. ovoga Pravilnika, odgovarajuće se primjenjuju na osposobljavanje iz stavka 1. ovoga članka, kao i na provođenje ispita nakon završenog prijelaznog osposobljavanja.
(3) Tijekom osposobljavanja iz stavka 1. ovoga članka, osoba koja pripada pomoćnom zrakoplovnom osoblju smatra se vježbenikom.
PRIJELAZNO OSPOSOBLJAVANJE ZA STJECANJE DODATNIH POSEBNIH OVLASTI
Članak 19.
(1) Prijelaznim osposobljavanjem za stjecanje dodatnih posebnih ovlasti ako su propisane, smatra se osposobljavanje pomoćnog zrakoplovnog osoblja koje ima dozvolu s valjanim ovlaštenjem i posebnim ovlastima, a poradi stjecanja posebnih ovlasti u okviru ovlaštenja istog razreda iz članka 17. stavak 1. točka 1. do 4. ovoga Pravilnika, kojega osoba koja pripada pomoćnom zrakoplovnom osoblju već ima, odnosno osposobljavanje osoba koje su premještene u drugu ustrojstvenu jedinicu, a poradi osposobljavanja za rad na operativnim radnim mjestima u okviru ovlaštenja istog razreda, kojega je osoba koja pripada pomoćnom zrakoplovnom osoblju već imala u prijašnjoj ustrojstvenoj jedinici prije premještaja.
(2) Odredbe o osposobljavanju iz članka 11. ovoga Pravilnika i odredbe o polaganju ispita iz članka 12. ovoga Pravilnika, odgovarajuće se primjenjuju na osposobljavanje iz stavka 1. ovoga članka, kao i na provođenje ispita nakon završenog prijelaznog osposobljavanja.
(3) Tijekom osposobljavanja iz stavka 1. ovoga članka, osoba koja pripada pomoćnom zrakoplovnom osoblju smatra se vježbenikom.
STJECANJE OVLAŠTENJA I ZVANJA INSTRUKTORA
Članak 20.
(1) Uvjeti za stjecanje ovlaštenja i zvanja instruktora su:
1. valjana dozvola i ovlaštenja, uključujući i posebne ovlasti ako su propisane, iz članka 17. ovoga Pravilnika,
2. najmanje 2 godine radnog iskustva na poslovima i zadaćama u skladu s ovlaštenjima i posebnim ovlastima iz točke 1. ovoga stavka,
3. uspješno završeno osposobljavanje iz: pedagogije, psihologije, didaktike i metodike.
(2) Ovlaštenje i zvanje instruktora iz stavka 1. ovoga članka izdaje poslodavac.
Dio treći
ODRŽAVANJE DOZVOLA, OVLAŠTENJA I POSEBNIH OVLASTI
PRESTANAK VALJANOSTI DOZVOLE
Članak 21.
Dozvola pomoćnog zrakoplovnog osoblja prestaje vrijediti:
1.) ako su trajno oduzeta sva ovlaštenja ili
2.) ako je valjanost ovlaštenja istekla za više od 24 mjeseca iz bilo kojih razloga.
OBNAVLJANJE DOZVOLE
Članak 22.
(1) Dozvola pomoćnog zrakoplovnog osoblja koja je prestala vrijediti u skladu s odredbama članka 21. ovoga Pravilnika, može se na zahtjev vježbenika i uz pozitivno mišljenje instruktora s popisa stručnjaka, obnoviti ako vježbenik položi ispit u skladu s odredbama članka 12. ovoga Pravilnika koji obuhvaća predmete u skladu s Dodatkom 2. i 3. ovoga Pravilnika.
(2) Dozvola pomoćnog zrakoplovnog osoblja kod koje je valjanost ovlaštenja istekla za više od 36 mjeseci iz bilo kojih razloga, može se obnoviti ako vježbenik osim ispita iz stavka 1. ovoga članka položi i ispit koji obuhvaća predmete u skladu s Dodatkom 1. ovoga Pravilnika.
ODRŽAVANJE OVLAŠTENJA I POSEBNIH OVLASTI
Članak 23.
(1) Ovlaštenje i posebne ovlasti iz članka 17. ovoga Pravilnika, produžuju se za rok od 24 mjeseca:
1. ako je instruktor sa utvrđenog popisa stručnjaka provjerom utvrdio da je imatelj ovlaštenja stručno sposoban obavljati poslove i zadaće za koje je ovlaštenje izdano, i
2. ako operater obrade podataka o letu zrakoplova ima propisanu zdravstvenu sposobnost.
(2) Nakon svakog prekida u radu duljeg od 2 mjeseca, a kraćeg od 6 mjeseci instruktor s utvrđenog popisa stručnjaka mora provjerom na operativnom radnom mjestu utvrditi stručnu sposobnost imatelja ovlaštenja. Ako imatelj ovlaštenja ima prekid u radu dulji od 6 mjeseci, mora u potrebnom trajanju, a prema mišljenju instruktora, obaviti osposobljavanje na radnom mjestu, te provjerom pred instruktorom s utvrđenog popisa stručnjaka dokazati svoju stručnu sposobnost.
(3) Valjanost ovlaštenja i posebnih ovlasti koje nisu produžene u roku iz stavka 1. ovoga članka, a istekle su za više od 2 mjeseca, ali manje od 24 mjeseca, mogu se obnoviti ako imatelj dozvole ispuni uvjete iz stavka 2. ovoga članka te dodatno položi teorijski dio ispita u skladu s odredbama članka 12. ovoga Pravilnika.
(4) Imatelj ovlaštenja i posebnih ovlasti dužan je voditi brigu o uvjetima za njihovo produžavanje i održavanje.
PRODUŽAVANJE OVLAŠTENJA INSTRUKTORA
Članak 24.
Ovlaštenje instruktora smatra se valjanim sve dok su valjana odgovarajuća ovlaštenja i posebne ovlasti iz članka 17. ovoga Pravilnika i ako je:
1. u vremenskom razdoblju od 5 godina bez utvrđenih propusta u radu obavljao poslove i zadaće za koje je ovlaštenje izdano, ili ako je
2. u vremenskom razdoblju od 5 godina obavljao poslove predavača, sudjelovao u radu ispitnih povjerenstava ili pohađao dopunsko stručno osposobljavanje koje se odnosi na obavljanje poslova i zadaća instruktora.
PROVJERA STRUČNE SPOSOBNOSTI IMATELJA OVLAŠTENJA I POSEBNIH OVLASTI
Članak 25.
(1) Provjera stručne sposobnosti imatelja ovlaštenja i posebnih ovlasti može biti redovna i izvanredna. Provjera može biti u pismenom i usmenom obliku i/ili provjera stručne sposobnosti i vještine na operativnom radnom mjestu.
(2) Redovna provjera iz stavka 1. ovoga članka obavlja se u utvrđenim redovitim rokovima tijekom stručnog osposobljavanja, odnosno unutar posljednjih 45 dana prije isteka valjanosti ovlaštenja i posebnih ovlasti.
(3) Izvanredna provjera iz stavka 1. ovoga članka obavlja se:
1. nakon svakog prekida u radu u skladu s odredbama članka 23. stavak 2. ovoga Pravilnika,
2. ako se opravdano posumnja u stručnu sposobnost imatelja ovlaštenja,
3. ako je imatelj ovlaštenja svojim ponašanjem ili postupcima mogao ugroziti sigurnost zračnog prometa,
4. nakon svakog naprednog stručnog osposobljavanja, obnavljanja, osvježenja ili proširenja znanja i stručnih sposobnosti, te pri promjeni radnih operativnih sustava i operativnih radnih postupaka.
(4) Izvanrednu provjeru iz stavka 3. ovoga članka može na prijedlog instruktora ili neposrednog rukovoditelja narediti ovlaštena stručna osoba poslodavca. Izvanrednu provjeru iz stavka 3. točka 2. i 3. može narediti zrakoplovni inspektor.
(5) Redovnu provjeru te izvanrednu provjeru iz stavka 3. točke 1. i 2. obavlja jedan od instruktora s utvrđenog popisa stručnjaka. Izvanrednu provjeru iz stavka 3. točke 3., i 4. ovoga članka obavlja povjerenstvo od tri člana, od kojih najmanje jedan mora biti instruktor s utvrđenog popisa stručnjaka s odgovarajućim ovlaštenjima i posebnim ovlastima.
ODUZIMANJE I PRESTANAK VAŽENJA OVLAŠTENJA I POSEBNIH OVLASTI
Članak 26.
(1) Ovlaštenja i posebne ovlasti oduzet će se osobi koja pripada pomoćnom zrakoplovnom osoblju:
1. ako se provjerom iz članka 25. ovoga Pravilnika utvrdi da nije sposobna obavljati poslove i zadaće za koja su joj ovlaštenja i posebne ovlasti izdane,
2. ako se utvrdi da je operater obrade podataka o letu zrakoplova psihički ili fizički nesposoban za obavljanje poslova i zadaća za koja su mu ovlaštenja i posebne ovlasti izdane, odnosno u slučaju ostalog pomoćnog zrakoplovnog osoblja ako se utvrdi da je psihički nesposobno za obavljanje poslova i zadaća za koje su mu ovlaštenja i posebne ovlasti izdane,
3. ako je protiv nje izrečena sigurnosna ili zaštitna mjera zabrane obavljanja određenih poslova dok te mjere traju.
(2) Ovlaštenja i posebne ovlasti prestaju vrijediti ako im je istekao propisan rok valjanosti, odnosno ako imatelj ovlaštenja i posebne ovlasti ne obavlja poslove i zadaće za koje mu je ovlaštenje i posebna ovlast izdana u rokovima iz članka 23. stavka 2. ovoga Pravilnika.
PRIVREMENI PRESTANAK VALJANOSTI OVLAŠTENJA I POSEBNIH OVLASTI
Članak 27.
(1) Valjanost ovlaštenja i posebnih ovlasti privremeno prestaje:
1. ako je provjerom utvrđeno da imatelj ovlaštenja i posebnih ovlasti nije stručno sposoban.
2. ako je imatelj ovlaštenja i posebnih ovlasti svojim ponašanjem ugrozio ili mogao ugroziti sigurnost zračnog prometa,
3. ako se utvrdi zdravstvena nesposobnost operatera obrade podataka o letu za obavljanje poslova i zadaća za koje je ovlaštenje izdano.
(2) Privremeni prestanak valjanosti ovlaštenja i posebne ovlasti traje sve do prestanka razloga zbog kojih je privremeni prestanak valjanosti nastupio. Tijekom privremenog prestanka valjanosti ovlaštenja i posebne ovlasti, imatelj može samo pod nadzorom ovlaštene osobe iz članka 3. stavak 3. ovoga Pravilnika obavljati poslove i zadaće za koje su ovlaštenja ili posebne ovlasti izdane.
OBVEZE POSLODAVCA
Članak 28.
(1) Poslodavac je dužan voditi evidenciju o valjanosti svih dozvola, ovlaštenja i posebnih ovlasti.
(2) Poslodavac je dužan voditi knjigu osposobljavanja. Izgled, sadržaj i način vođenja knjige osposobljavanja utvrđuje poslodavac.
(3) Poslodavac je dužan voditi osobnik kao službeni dokument u koji se upisuje svako osposobljavanje pomoćnog zrakoplovnog osoblja. Izgled, sadržaj i način vođenja osobnika utvrđuje poslodavac.
(4) Ovlaštena osoba poslodavca dužna je osigurati da sve osobe koje pripadaju pomoćnom zrakoplovnom osoblju na operativnim radnim mjestima, imaju propisane dozvole, valjana ovlaštenja i posebne ovlasti za obavljanje svojih poslova i zadaća.
Dio četvrti
POPIS STRUČNJAKA
Članak 29.
Predavači i ispitivači poslodavca moraju biti na Popisu stručnjaka poslodavca, koji se dostavlja Ministarstvu na uvid.
ISPITNO POVJERENSTVO
Članak 30.
(1) Ispiti i provjere propisane odredbama ovoga Pravilnika polažu se pred ispitnim povjerenstvom imenovanom s Popisa stručnjaka iz članka 29. ovoga Pravilnika, koje imenuje poslodavac.
(2) Ispitno povjerenstvo uvijek mora imati neparan broj članova, a najmanje tri. Svako ispitno povjerenstvo u svom sastavu mora imati predsjednika. Najviše jedan od predavača koji su stručno osposobljavali pripravnika ili vježbenika, može biti član ispitnog povjerenstva.
(3) Tijekom praktičnog dijela ispita na radnom mjestu instruktor je odgovoran za obavljanje poslova i zadaća u opsegu nadležnosti radnog mjesta za koje pripravnik ili vježbenik polaže ispit.
POSTUPAK PROVOĐENJA ISPITA I PROVJERA
Članak 31.
(1) Pripravnik ili vježbenik koji ispunjava uvjete za polaganje ispita mora biti obaviješten u roku od 30 dana od dana podnošenja prijave za polaganje ispita o danu i mjestu polaganja ispita. Dan polaganja ispita ne može biti određen u roku kraćem od 15 dana od dana prijama obavijesti, osim ako pripravnik ili vježbenik izričito zatraži polaganje ispita prije toga roka.
(2) Ispiti i provjere nisu javni. O rokovima polaganja ispita poslodavac je dužan izvijestiti Ministarstvo koje može odrediti svojega predstavnika koji će prisustvovati ispitu.
(3) O ispitu se mora voditi zapisnik koji se prilaže ispitnoj dokumentaciji. Zapisnik potpisuje predsjednik i svi članovi povjerenstva. Predstavnik Ministarstva iz stavka 2. ovoga članka može u zapisnik unijeti svoje primjedbe.
(4) Ispiti se sastoje od teorijskog i praktičnog dijela. Teorijski dio ispita pripravnik ili vježbenik polaže pismeno, prema gradivu za polaganje ispita utvrđenom odredbama ovoga Pravilnika. Poslije položenog teorijskog dijela ispita pripravnik ili vježbenik polaže praktični dio ispita koji se sastoji od provjere stručne sposobnosti i vještine na operativnom radnom mjestu.
OCJENA ISPITA I PROVJERA
Članak 32.
(1) Ispitno povjerenstvo ocjenjuje ukupan uspjeh pripravnika ili vježbenika na ispitu, odnosno provjeri, ocjenom »položio/la« ili »nije položio/la«.
(2) Ispit se smatra položenim ako pripravnik ili vježbenik u svakom dijelu teorijskog ispita postigne uspjeh utvrđen programima za stručno osposobljavanje propisanim odredbama ovoga Pravilnika.
(3) Pripravnik ili vježbenik koji ne položi najviše dva predmeta iz teorijskog dijela ispita ili provjere, može pristupiti ponovnom polaganju tih predmeta, unutar roka kojega odredi predsjednik ispitnog povjerenstva ili u slučaju provjere instruktor, a koji ne smije biti kraći od 10 ni dulji od 30 dana od dana polaganja ispita.
(4) Pripravnik ili vježbenik koji ne položi tri ili više predmeta iz teorijskog djela ispita ili provjere, ponavlja ispit u rokovima iz članka 33. ovoga Pravilnika.
PONAVLJANJE ISPITA I PROVJERA
Članak 33.
(1) Ispit ili provjeru pripravnik ili vježbenik može polagati 2 puta.
(2) Rok između polaganja i ponavljanja ispita ne smije biti kraći od 1 mjeseca niti dulji od 3 mjeseca računajući od dana prvog polaganja ispita.
(3) Rok između polaganja i ponavljanja provjere ne smije biti kraći od 15 dana niti dulji od 30 dana računajući od dana prve provjere.
ISPITNA DOKUMENTACIJA
Članak 34.
(1) Pripravniku ili vježbeniku se nakon završetka ispita ili provjere, na njegov zahtjev, mora dati na uvid njegov pisani rad.
(2) Ispitnu dokumentaciju čine pismeni rad pripravnika ili vježbenika te Zapisnik o polaganju ispita koji vodi ispitno povjerenstvo tijekom ispita.
Dio peti
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 35.
(1) Imateljima dozvola, koji danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika imaju valjanu dozvolu za rad izdanu na temelju Pravilnika o stručnoj spremi, ispitima i dozvolama za rad kontrolora letenja (»Narodne novine«, br. 53/91 i 34/95), priznaje se odgovarajuća dozvola odnosno samo ovlaštenja koja su u skladu s odredbom članka 17. ovoga Pravilnika.
(2) Imatelji dozvola za rad iz stavka 1. ovoga članka, koji u trenutku stupanja na snagu ovoga Pravilnika obavljaju poslove instruktora, a ne udovoljavaju uvjetima propisanim odredbama članka 20. ovoga Pravilnika, mogu te poslove i dalje obavljati pod uvjetom da su u posljednje 3 godine prije stupanja na snagu ovoga Pravilnika obavljali stručno osposobljavanje bez većih prekida i utvrđenih propusta u radu, te da u roku od 3 godine nakon stupanja na snagu ovoga Pravilnika udovolje propisanim uvjetima.
(3) Osobama koje u trenutku stupanja na snagu ovoga Pravilnika iz bilo kojeg razloga ne posjeduju odgovarajuću dozvolu za rad, a uspješno su obavili stručno osposobljavanje u skladu s propisom iz stavka 1. ovoga članka i poslove i zadaće pomoćnog zrakoplovnog osoblja obavljaju bez većih prekida i utvrđenih propusta u radu, što će se utvrditi izvanrednom provjerom, priznat će se i izdati dozvola pomoćnog zrakoplovnog osoblja s odgovarajućim ovlaštenjima u skladu s odredbama ovoga Pravilnika.
STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE
Članak 36.
(1) Stručno osposobljavanje pripravnika i vježbenika, koje je započeto prije stupanja na snagu ovoga Pravilnika, dovršit će se prema propisima koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovoga Pravilnika, odnosno prema postojećim odobrenim programima.
(2) Ispiti osoba iz stavka 1. ovoga članka, obavit će se u skladu s odredbama ovoga Pravilnika, a prema programima iz stavka 1. ovoga članka.
PROGRAMI ZA STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE
Članak 37.
Poslodavac je dužan utvrditi i izraditi propisane programe za stručno osposobljavanje, u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
OPSEG PITANJA I TESTOVI
Članak 38.
Poslodavac je dužan izraditi pitanja za pismeni dio ispita i testove iz članka 12. stavak 3. u roku od 9 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
IZDAVANJE OVLAŠTENJA
Članak 39.
Vrsta i pojedinačni broj ovlaštenja i posebnih ovlasti iz članka 17. stavak 2. ovoga Pravilnika, moraju se utvrditi u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
ISPRAVA DOZVOLE
Članak 40.
Zamjena isprava dozvola za rad izdanih prema propisima koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovoga Pravilnika, ispravama dozvola propisanih odredbama ovoga Pravilnika, započet će u roku 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika, prilikom produžavanja ovlaštenja.
DODACI PRAVILNIKU
Članak 41.
Sastavni dio ovoga Pravilnika čine Dodaci 1., 2. i 3.
STUPANJE NA SNAGU
Članak 42.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-01/00-02/46 Urbroj: 530-01-00-1 Zagreb, 15. prosinca 2000.
Ministar pomorstva, prometa i veza mr. sc. Alojz Tušek, v. r.
DODATAK 1.
(Članak 9.)
SADRŽAJ OSNOVNOG OSPOSOBLJAVANJA POMOĆNOG ZRAKOPLOVNOG OSOBLJA
1. Zrakoplovni propisi (AVL)
1.1. Međunarodne zrakoplovne organizacije i ugovori,
1.2. Nacionalna tijela i organizacije;
1.3. Pravila i propisi;
2. Operativne usluge kontrole zračnog prometa (RAC)
2.1. Vrste usluga;
2.2. Radiotelefonska frazeologija,
2.3. Odobrenja i instrukcije kontrole zračnog prometa;
2.4. Koordinacija;
2.5. Mjerenje visine i dodjela razina;
2.6. Razdvajanje zrakoplova;
2.7. Izbjegavanje sudara;
2.8. Prikazivanje podataka o letu zrakoplova;
2.9. Upravljanje protokom zračnog prometa;
3. Aerodromi (AGA)
3.1. Dijelovi aerodroma;
3.2. Aerodromske usluge i službe;
3.3. Označavanje aerodroma i sustavi rasvjete;
4. Usluga zrakoplovnog informiranja (AIS)
4.1. Svrha pružanja usluga zrakoplovnog informiranja;
4.2. Organizacija zrakoplovnog informiranja;
4.3. Odgovornost i poslovi zrakoplovnog informiranja;
4.4. Planovi leta;
4.5. Objedinjeni paket zrakoplovnih informacija;
4.6. Informiranje letačkih posada;
4.7. Razvoj usluge zrakoplovnog informiranja;
5. Zrakoplovna meteorologija (MET)
5.1. Osnove zrakoplovne meteorologije;
5.2. Atmosfera;
5.3. Atmosferski procesi;
5.4. Meteorološke pojave;
5.5. Meteorološki izvještaji;
6. Zrakoplovna navigacija (NAV)
6.1. Osnovni pojmovi;
6.2. Osobine zemlje;
6.3. Zrakoplovne karte;
6.4. Računska navigacija;
6.5. Radionavigacija;
7. Teorija letenja i osobine zrakoplova (APF)
7.1. Teorija letenja;
7.2. Zrakoplovni motori;
7.3. Instrumenti zrakoplova;
7.4. Kategorije i tipovi zrakoplova;
7.5. Performanse zrakoplova;
7.6. Podaci o zrakoplovima;
8. Oprema u zrakoplovstvu (EQP)
8.1 Vrste oprema;
8.2. Radiooprema;
8.3. Radarska oprema,
8.4. Komunikacijski sustavi u zrakoplovstvu,
8.5. ADS;
8.6. Oprema budućnosti;
8.7. Računalska tehnika;
8.8. Automatizacija;
8.9. Oprema na radnom mjestu;
9. Zrakoplovna psihologija (HUM)
9.1. Psihološki čimbenici:
9.2. Medicinski i psihofizički čimbenici;
9.3. Socijalni i organizacijski čimbenici;
9.4. Učenje;
9.5. Stres;
10. Zrakoplovni engleski jezik (AET) .
DODATAK 2.
(Članak 10.)
SADRŽAJ POČETNOG OSPOSOBLJAVANJA NA RADNOM MJESTU POMOĆNOG ZRAKOPLOVNOG OSOBLJA
A.
SADRŽAJ POČETNOG OSPOSOBLJAVANJA NA RADNOM MJESTU OPERATERA PREDUZLETNOG INFORMIRANJA
1. Preduzletno informiranje (PFB)
1.1. Svrha preduzletnog informiranja,
1.2. Organizacija i zadaće preduzletnog informiranja;
1.3. Zrakoplovne publikacije,
1.4. Zrakoplovne karte i čitanje istih;
1.5 Dokumentacija;
1.6. Baza podataka;
1.7. Proslijeđivanje zrakoplovnih informacija (AFTN mreža, AFTN poruke, zaštita AFTN prometa);
1.8. Provedba preduzletnog informiranja;
1.9. Informiranje prije i poslije leta;
2. Obrada podataka o letu zrakoplova (FDP)
2.1. Poslovi i zadaće;
2.2. Operativni postupci za obradu podataka;
2.3. Sustav za obradu podataka o letu;
2.4. Poruke kontrole zračnog prometa;
2.5 ATFM, organizacija CFMU;
2.6. Poruke ATFM.
B.
SADRŽAJ POČETNOG OSPOSOBLJAVANJA NA RADNOM MJESTU OPERATERA OBRADE PODATAKA O LETU
1. Preduzletno informiranje (PFB)
1.1. Svrha obrade podataka o letu zrakoplova,
1.2. Organizacija i zadaće obrade podataka o letu zrakoplova;
1.3. Zrakoplovne publikacije;
1.4. Zrakoplovne karte i čitanje istih;
1.5. Operativne usluge kontrole zračnog prometa;
1.6. Proslijeđivanje zrakoplovnih informacija (AFTN mreža, AFTN poruke, zaštita AFTN prometa);
1.7. Radiotelefonska komunikacija;
2. Obrada podataka o letu zrakoplova (FDP)
2.1. Poslovi i zadaće;
2.2. Operativni postupci za obradu podataka;
2.3. Sustav za obradu podataka o letu;
2.4. Poruke kontrole zračnog prometa;
2.5. ATFM, organizacija CFMU;
2.6. Poruke ATFM.
C.
SADRŽAJ POČETNOG OSPOSOBLJAVANJA NA RADNOM MJESTU NOTAM OPERATERA
1. Preduzletno informiranje (PFB)
1.1. Svrha preduzletnog informiranja;
1.2. Organizacija i zadaće preduzletnog informiranja;
1.3. Dokumentacija;
1.4. Baza podataka;
1.5. Sadržaj PIB-a;
1.6. Provedba preduzletnog informiranja;
1.7. Informiranje prije i poslije leta;
1.8. Suradnja s ostalim službama i sudionicima u zračnom prometu;
2. Organizacija službe zrakoplovnog informiranja (AIS)
2.1. Prikupljanje, obrada, prezentacija i distribucija informacija;
2.2. Izvori sirovih informacija;
2.3. Proslijeđivanje zrakoplovnih informacija (AFTN mreža, AFTN poruke, zaštita AFTN prometa);
2.4. Uklapanje u međunarodnu mrežu zrakoplovnog informiranja;
2.5. Zrakoplovne publikacije;
2.6. Sadržaj i forma zbornika zrakoplovnih podataka (AIP);
2.7. Zrakoplovni cirkulari;
2.8. Uspostavljanje i objava restriktivnih zona;
3. NOTAM
3.1. NOTAM kao AFS poruka;
3.2. Vrste NOTAM-a;
3.3. NOTAM u odnosu na druge AIS publikacije;
3.4. NOTAM u sustavu AIRAC;
3.5. SNOWTAM;
3.6. NOTAM specijalne namjene (checklist, summary);
3.7. NOTAM Selection Criteria.
D.
SADRŽAJ POČETNOG OSPOSOBLJAVANJA NA RADNOM MJESTU AFTN/CIDIN OPERATERA
1. Zrakoplovna nepokretna usluga (AFS)
1. AFTN protokol;
2. AFTN indikatori;
2. Operativni postupci pri pružanju zrakoplovne nepokretne usluge (OPS)
2.1. Organizacija AFTN mreže;
2.2. Zaštita i koordinacija AFTN prometa;
2.3. Organizacija CIDIN mreže;
2.4. Zaštita i koordinacija CIDIN prometa.
DODATAK 3.
(Članak 11.)
SADRŽAJ OSPOSOBLJAVANJA NA RADNOM MJESTU POMOĆNOG ZRAKOPLOVNOG OSOBLJA (OJT)
1. Teorijski dio stručnog osposobljavanja na radnom mjestu (T-OJT)
1.1. Lokalni zemljopis;
2.2. Struktura zračnog prostora;
2.3. Lokalni operativni postupci;
2.4. Oprema na radnom mjestu i njezino posluživanje;
2.5. Lokalni postupci u nuždi
2. Praktični dio stručnog osposobljavanja na radnom mjestu (P-OJT).
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/231676.html