Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 83/15 od 28.07.2015.:

 

MINISTARSTVO FINANCIJA

Na temelju članka 115. Zakona o trošarinama (»Narodne novine«, broj 22/2013, 32/2013 i 81/2013) ministar financija donosi

 

PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O TROŠARINAMA

Članak 1.

U Pravilniku o trošarinama (»Narodne novine«, broj 64/2013, 129/2013, 11/2014, 70/2014, 157/2014 i 8/2015) u članku 23. stavku 3. točka 3. mijenja se i glasi:

»3. potvrdu nadležnog tijela o zadovoljavanju minimalno tehničko-tehnoloških uvjeta za proizvodnju, skladištenje i obavljanje trgovine na veliko sukladno posebnim propisima, odnosno potvrdu ili drugi odgovarajući akt nadležnog tijela o zadovoljavanju minimalnih tehničkih ili drugih uvjeta sukladno posebnim propisima ako se traži izdavanje trošarinskog odobrenja za poslovanje s energentima,«.

Članak 2.

Iza članka 80. dodaje se naslov i članak 81.a koji glase:

»Obveza upisa u registar trošarinskih obveznika i posebne mjere nadzora nad ubranim duhanom

Članak 81.a

(1) Kao osobe koje su izravno ili neizravno poslovno ili na drugi način uključene u radnje s trošarinskim proizvodima, obvezi prijave djelatnosti i registracije trošarinskih obveznika te posebnim mjerama nadzora, osim osoba koje posluju s duhanskim prerađevinama, podliježu i sve fizičke i pravne osobe koje namjeravaju posjedovati, skladištiti, obavljati promet ili na bilo koji drugi način činjenično ili pravno raspolagati duhanom koji je ubran, neovisno o stupnju njegove prerade ili obrade, a koji se u smislu članaka 70. do 73. Zakona ne smatra duhanskom prerađevinom, što uključuje i obavljanje financijskih transakcija ili radnji koje podrazumijevaju izdavanje, potvrđivanje ili ovjeravanje bilo koje knjigovodstvene ili računovodstvene isprave, sklapanje ugovora ili sudjelovanje u ugovornim odnosima ili izdavanje, potvrđivanje ili ovjeravanja prijevozne ili neke druge isprave u svojstvu kupca, prodavatelja, posrednika, primatelja ili pošiljatelja.

(2) Obveza upisa u registar trošarinskih obveznika se ne odnosi na osobe koje obavljaju isključivo djelatnost prijevoza duhana, kao i na osobe koje sukladno posebnim propisima imaju status obrađivača duhana, kao i status proizvođača duhana koji u svemu postupaju u skladu s tim propisima. Posebnim propisima smatraju se propisi kojima se uređuje postupanje s duhanom u proizvodnji, otkupu, obradi i/ili prometu duhanom, osim propisa o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda (u daljnjem tekstu: duhanski propisi).

(3) Prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika osobe iz stavka 1. ovoga članka podnose carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, odnosno prebivalištu podnositelja prijave, i to najkasnije 8 dana od dana izvršnog rješenja o upisu u odgovarajući upisnik sukladno duhanskim propisima. Nadležnom carinskom uredu mora se prijaviti svaka izmjena podataka navedena prilikom prijave za upis u registar trošarinskih obveznika, kao i prestanak djelatnosti zbog koje je proveden upis u registar trošarinskih obveznika u roku od 8 dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.

(4) Uz prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika (za status XVII. Ostali trošarinski obveznici) osobe iz stavka 1. ovoga članka prilažu:

1. izvršno rješenje o upisu u odgovarajući upisnik izdano prema duhanskim propisima,

2. izjavu da nad tvrtkom podnositelja zahtjeva nije započet stečajni postupak, ne stariju od 15 dana,

3. potvrdu nadležnog tijela o redovnom podmirenju poreznih obveza, ne stariju od 15 dana.

4. izjavu ovjerenu od javnog bilježnika (koja se daje pod materijalnom i kaznenom odgovornošću i koju potpisuje ovlaštena osoba podnositelja prijave) o uvjetima i načinu obavljanja poslovne aktivnosti s detaljnim prikazom uključenih subjekata i njegovom ovlaštenju o pravu na isporuku, primitak i raspolaganje duhanom te poslovnom korespondencijom za period od 1 godine od dana upisa u registar trošarinskih obveznika, ne stariju od 15 dana.

(5) Izjava iz stavka 4. točke 4. ovoga članka podnosi se nadležnom carinskom uredu za svako naredno jednogodišnje razdoblje počevši od dana upisa u registar trošarinskih obveznika. Nadležni carinski ured će po službenoj dužnosti brisati trošarinskog obveznika iz registra trošarinskih obveznika ako izjava iz stavka 4. točke 4. ovoga članka nije podnesena ili nije podnesena na vrijeme, a u tom slučaju će se smatrati da trošarinski obveznik nezakonito postupa.

(6) Primatelj/pošiljatelj duhana iz stavka 1. ovoga članka koji unosi u Republiku Hrvatsku ili iznosi iz Republike Hrvatske duhan dužan je:

– najkasnije 24 sata prije unosa/iznosa obavijestiti Carinsku upravu – Trošarinski ured za vezu o namjeravanom unosu/iznosu duhana. Obavijest o namjeravanom primitku duhana iz druge države članice ili otpremi duhana iz Republike Hrvatske se podnosi elektroničkom poštom na adresu: [email protected] popunjavanjem Obrasca O-PD koji je tiskan u Prilogu 49 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio;

– omogućiti Carinskoj upravi provjeru i nesmetano obavljanje nadzora nad pošiljkom.

(7) Primjerak poslane obavijesti iz stavka 6. podstavka 1. ovoga članka mora pratiti duhan iz stavka 1. ovoga članka s dokazom o slanju (ispis obavijesti i poruke poslane elektroničkom poštom) i prema potrebi ista mora biti predočena nadležnim tijelima.

(8) Primatelj/pošiljatelj duhana iz stavka 1. ovoga članka dužan je voditi evidencije o primljenom, otpremljenom, naručenom, isporučenom i uskladištenom duhanu po trgovačkom nazivu proizvoda, tarifnoj oznaci iz Kombinirane nomenklature, količinama, pošiljateljima, naručiteljima i kupcima, kao i evidencije o kretanju tog duhana.

(9) Primatelj/pošiljatelj duhana dužan je voditi i čuvati evidencije iz stavka 8. ovoga članka na način da u svakom trenutku može iskazati stanje, odnosno kretanje duhana iz stavka 1. ovoga članka. Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od primatelja/pošiljatelja uvid u evidenciju, odnosno obvezati primatelja/pošiljatelja na dostavu iste.

(10) Primatelj duhana iz stavka 1. ovoga članka može od prijevoznika primiti duhan samo ako su ispunjeni uvjeti propisani stavkom 6. podstavkom 1. ovoga članka, a u protivnom dužan je bez odlaganja o takvoj pošiljci obavijestiti nadležni carinski ured. Prijevoznik može od pošiljatelja primiti duhan samo ako su ispunjeni uvjeti propisani stavkom 6. podstavkom 1. ovoga članka, a u protivnom dužan je bez odlaganja o takvoj pošiljci obavijestiti nadležni carinski ured pošiljatelja.

(11) Nije dopuštena isporuka, prijevoz, skladištenje ili prodaja duhana iz stavka 1. ovoga članka bez dokumentacije o stjecanju i/ili posjedovanju te za svaku količinu duhana koja je predmet takvog postupanja nastaje obveza obračunavanja i plaćanja trošarine.

(12) Dokumentaciju iz stavka 11. ovoga članka čine one isprave i drugi dokazi iz kojih proizlazi pravilnost posjedovanja ili postupanja s duhanom iz stavka 1. ovoga članka, a mora najmanje sadržavati podatke o:

1. pošiljatelju i njegovom ovlaštenju o pravu na isporuku duhana,

2. primatelju i njegovom ovlaštenju o pravu na primitak i raspolaganje duhanom,

3. prijevozniku,

4. registarskoj oznaci prijevoznog sredstva,

5. pravcu kretanja pošiljke duhana,

6. pojedinostima o vrijednosti pošiljke i načinu plaćanja.

(13) Primateljem/pošiljateljem duhana u smislu ovoga članka smatra se svaka osoba koja na bilo koji način činjenično ili pravno raspolaže ili posluje s duhanom iz stavka 1. ovoga članka.

(14) Ako se utvrdi postupanje protivno odredbama ovoga članka ili ako se utvrdi postupanje protivno duhanskim propisima, a koje ima za posljedicu nezakonito posjedovanje, skladištenje, promet ili raspolaganje duhanom, smatra se da je duhan predmetom nezakonitog postupanja i da je namijenjen korištenju za savijanje cigareta te nastaje obveza obračunavanja i plaćanja trošarine. Obračun trošarine vrši se prema trošarinskoj osnovici i visini trošarine koja je propisana na sitno rezani duhan za savijanje cigareta. Smatra se da je duhan iz stavka 1. ovoga članka predmet nezakonitog postupanja ako osoba koja postupa s tim duhanom ne može dokazati pravilnost stjecanja, posjedovanja i svakog drugog činjeničnog ili pravnog raspolaganja, a iz okolnosti slučaja proizlazi da je s duhanom nezakonito postupano.

(15) Obveze iz ovoga članka se ne odnose na duhan koji se nalazi u carinskom postupku s odgodom ili postupanju. Obveze iz stavaka 6. do 10. ovoga članka se ne odnose na osobe koje sukladno duhanskim propisima imaju status obrađivača duhana te proizvođača duhanskih proizvoda.«

Članak 3.

Iza članka 90. dodaje se naslov i članci 90.a, 90.b, 90.c, 90.d, 90.e, 90.f, 90.g, 90.h i 90.i, koji glase:

»Povrat plaćene trošarine na plinsko ulje za pogon akreditiranih strojeva za humanitarno razminiranje

Članak 90.a

(1) Mjera povrata plaćene trošarine na plinsko ulje za pogon akreditiranih strojeva za humanitarno razminiranje provodi se sukladno Provedbenoj odluci Vijeća broj 2014/921/EU od 16. prosinca 2014. o ovlaštenju Hrvatske da primijeni oslobođenje od poreza na plinsko ulje koje se upotrebljava za rad strojeva za humanitarno razminiranje u skladu s člankom 19. Direktive 2003/96/EZ (SL L 363, 18. 12. 2014., str. 150. – 151.).

(2) Pravo na povrat trošarine plaćene za utrošeno plinsko ulje za pogon akreditiranih strojeva za razminiranje mogu ostvariti pravne i fizičke osobe ovlaštene za razminiranje od Hrvatskog centra za razminiranje (u daljnjem tekstu: HCR) koje u okviru svoje registrirane djelatnosti imaju ocjenu sposobnosti HCR-a za obavljanje poslova humanitarnog razminiranja strojevima za razminiranje te vrše humanitarno razminiranje područja zagađenih minskoeksplozivnim sredstvima i neeksplodiranim ubojnim sredstvima na teritoriju Republike Hrvatske, a koje su upisane u registar korisnika prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje (u daljnjem tekstu: korisnici prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje), i to za razdoblje počevši od dana upisa u ovaj registar.

(3) Korisnici prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje koriste plinsko ulje za pogon akreditiranih strojeva koji su namjenski izrađeni za poslove obrade miniranog zemljišta.

(4) Akreditirani strojevi za razminiranje su strojevi koji su certificirani i koji imaju važeću ocjenu upotrebljivosti sukladno posebnim propisima. HCR vodi evidenciju o akreditiranim strojevima za razminiranje.

Članak 90.b

(1) Zahtjev za upis u registar korisnika prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje podnosi se carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, odnosno prebivalištu pravne ili fizičke osobe koja zahtijeva povrat trošarine. Zahtjev za upis u registar korisnika prava na povrat trošarine podnosi se u tri primjerka na Obrascu PUR-R koji je tiskan u Prilogu 50 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

(2) Zahtjev za upis u registar korisnika prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje podnosi se za svaku kalendarsku godinu.

(3) Uz zahtjev za upis u registar korisnika prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje se prilaže:

1. preslika izvatka iz sudskoga, obrtnog ili drugog službenog registra iz kojega je razvidna registrirana djelatnost obavljanja poslova humanitarnog razminiranja, ne starijeg od 6 mjeseci,

2. preslika važećeg rješenja za obavljanje poslova humanitarnog razminiranja izdanog od nadležnog ministarstva,

3. preslika važeće ocjene sposobnosti za obavljanje poslova pretraživanja i razminiranja strojevima za razminiranje izdana od strane HCR-a,

4. potvrda Porezne uprave da pravna ili fizička osoba nema nenamirenih dospjelih obveza s naslova javnih davanja, ne starija od 30 dana.

(4) Pravna ili fizička osoba može biti upisana u registar korisnika prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje ako nema nenamirenih dospjelih obveza s naslova javnih davanja čije je utvrđivanje, naplata i nadzor u nadležnosti Carinske uprave, uključujući i novčane kazne izrečene pravomoćnim i izvršnim rješenjem o prekršaju iz nadležnosti Carinske uprave.

(5) Ako pravna ili fizička osoba udovoljava uvjetima za upis u registar korisnika prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje, nadležni carinski ured odlučuje o registraciji u skraćenom postupku stavljanjem bilješke na obrascu zahtjeva za upis u registar korisnika prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje, a u protivnom o zahtjevu odlučuje donošenjem rješenja.

(6) Korisnik prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje je obvezan nadležnom carinskom uredu prijaviti svaku izmjenu podataka navedenu prilikom podnošenja zahtjeva za upis u registar korisnika prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje, kao i prestanak djelatnosti razminiranja zbog koje je upisan u ovaj registar, u roku osam dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.

(7) Nadležni carinski ured briše korisnika prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje iz registra korisnika prava na povrat trošarine na zahtjev korisnika prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje ili po službenoj dužnosti ako isti više ne udovoljava propisanim uvjetima za upis u registar.

Članak 90.c

(1) Korisnici prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje ostvaruju to pravo temeljem zahtjeva koji se podnosi carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, odnosno prebivalištu korisnika prava na povrat trošarine na Obrascu ZPR koji je tiskan u Prilogu 51 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

(2) Zahtjev za povrat plaćene trošarine podnosi se za svaki završeni projekt razminiranja nakon izdavanja potvrde o razminiranosti i/ili potvrde o nezagađenosti minsko-eksplozivnim, odnosno neeksplodiranim ubojnim sredstvima, a najkasnije do kraja prvog kvartala kalendarske godine koja slijedi godinu u kojoj je projekt razminiranja završen.

Članak 90.d

(1) Zahtjevu za povrat plaćene trošarine na humanitarno razminiranje obvezno se prilaže:

1. preslika važeće ocjene upotrebljivosti stroja za razminiranje za koji se podnosi zahtjev za povrat plaćene trošarine,

2. evidencija o radu stroja akreditiranog za humanitarno razminiranje,

3. evidencija o kupnji plinskog ulja za pogon stroja akreditiranog za humanitarno razminiranje, odluka o odabiru najpovoljnijeg izvoditelja,

4. potvrda o razminiranosti,

5. potvrda Porezne uprave da korisnik prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje nema nenamirenih dospjelih obveza s naslova javnih davanja, ne starija od 30 dana.

(2) Evidencija o radu stroja akreditiranog za humanitarno razminiranje iz stavka 1. točke 2. ovoga članka sadrži podatke o projektu na kojem se stroj koristi, podatke o stroju za razminiranje i podatke o korištenju stroja za razminiranje. Izračun utrošenog plinskog ulja za pogon, a koji se vodi u evidenciji kao bitan element za izračun iznosa povrata trošarine, predstavlja umnožak prosječne potrošnje stroja (navedene u ocjeni upotrebljivosti stroja iz stavka 1. točke 1. ovog članka) i broja radnih sati stroja. Evidencija o radu stroja vodi se na Obrascu ERSR koji je tiskan u Prilogu 52 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

(3) Evidenciju o kupnji plinskog ulja iz stavka 1. točke 3. ovoga članka sastavlja korisnik prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje uz prilaganje pripadajućih računa o nabavljenom plinskom ulju (izdanim prema propisima o porezu na dodanu vrijednost i drugim poreznim propisima). Evidencija mora sadržavati nabavljene količine plinskog ulja, datum nabave i lokaciju nabave. Evidencija o kupnji plinskog ulja vodi se na Obrascu EK koji je tiskan u Prilogu 53 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio, a koju potvrđuje i ovjerava korisnik prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje.

Članak 90.e

(1) O zahtjevu za povrat plaćene trošarine na plinsko ulje utrošeno za humanitarno razminiranje, nadležni carinski ured odlučuje rješenjem.

(2) Ako se u tijeku razdoblja za koje se traži povrat plaćene trošarine promijeni propisana visina trošarine na plinsko ulje za pogon, povrat plaćene trošarine se za mjesec u kojem je promijenjena propisana visina trošarine na sve količine plinskog ulja na koje se odnose računi iz evidencije potrošnje iz tog mjeseca, odobrava prema visini trošarine koja je važila prvoga dana u tome mjesecu. Za naredne mjesece povrat plaćene trošarine odobrava se prema važećoj propisanoj visini trošarine.

Članak 90.f

Osim u drugim slučajevima propisanim u ovom Pravilniku, povrat plaćene trošarine neće se odobriti i ako:

1. korisnik prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje ima nepodmirenih dospjelih obveza s naslova javnih davanja čije je utvrđivanje, naplata i nadzor u nadležnosti Carinske uprave, uključujući i novčane kazne izrečene pravomoćnim i izvršnim rješenjem o prekršaju iz nadležnosti Carinske uprave,

2. se utvrdi da korisnik prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje nije imao evidenciju potrošnje plinskog ulja (sa svim pripadajućim računima) ili ako ju je odbio predočiti na zahtjev carinskih službenika ili drugih nadležnih tijela,

3. svi računi o nabavljenom plinskom ulju nisu izdani u skladu s propisima o porezu na dodanu vrijednost i fiskalizaciji u prometu gotovinom,

4. se utvrdi da je korisnik prava na povrat trošarine na plinsko ulje utrošeno za razminiranje postupao protivno trošarinskim i poreznim propisima.

Članak 90.g

Carinska uprava u suradnji sa HCR-om provodi nadzor nad ostvarivanjem prava na povrat trošarine na potrošnju plinskog ulja za pogon akreditiranih strojeva za humanitarno razminiranje te obavlja sustavnu i neposrednu kontrolu namjenskog korištenja plinskog ulja za pogon tih strojeva.

Članak 90.h

Pravo na povrat plaćene trošarine na plinsko ulje za pogon akreditiranih strojeva za humanitarno razminiranje ostvaruje se uz uvjete i na način određen propisima o državnim potporama.

Članak 90.i

U slučaju nastupa obveze povrata državne potpore temeljem propisa o državnim potporama, isplaćeni iznosi povrata trošarine iz državnog proračuna Republike Hrvatske naplaćuju se od korisnika prava na povrat plaćene trošarine.«.

Članak 4.

Naslov iznad članka 93.b i članak 93.b mijenjaju se i glase:

»Posebnosti postupanja s energentima iz tarifnih oznaka KN 2710 19 91 i 2710 19 99 te proizvodima iz tarifne oznake KN 3826 00 90.

Članak 93.b

»(1) Svaka pravna ili fizička osoba koja namjerava poslovati s energentima iz tarifnih oznaka KN 2710 19 91 i 2710 19 99 (ulja za podmazivanje ili lubrikanti obuhvaćeni člankom 83. stavkom 2. točkom 1. Zakona), kao i proizvodima iz tarifne oznake KN 3826 00 90 kada im namjena nije pogon ili grijanje obuhvaćenima člankom 83. stavkom 3. točkom 3. Zakona mora carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, odnosno prebivalištu podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika (za status XVII. Ostali trošarinski obveznici), i to najkasnije 8 dana prije početka obavljanja registrirane djelatnosti ili drugoga događaja koji znači trošarinsku radnju kako je propisano člankom 48. ovoga Pravilnika. Obveza upisa u registar trošarinskih obveznika se odnosi na svaku osobu koja činjenično ili pravno na bilo koji način namjerava poslovati ili posluje s navedenim energentima i proizvodima, što obuhvaća i isključivo obavljanje financijskih transakcija ili radnji koje podrazumijevaju izdavanje, potvrđivanje ili ovjeravanja bilo koje knjigovodstvene ili računovodstvene isprave, sklapanje ugovora ili sudjelovanje u ugovornim odnosima ili izdavanje, potvrđivanje ili ovjeravanja prijevozne ili neke druge isprave u svojstvu kupca, prodavatelja, posrednika, primatelja ili pošiljatelja tih energenata i proizvoda. Ova odredba se ne odnosi na osobe koje obavljaju isključivo djelatnost prijevoza tih energenata i proizvoda te osobe koje su već upisane u registar trošarinskih obveznika za poslovanje s energentima.

(2) Prijevoznik ili druga osoba koja unosi energente i proizvode iz stavka 1. ovoga članka u Republiku Hrvatsku dužna je:

– najkasnije 12 sati prije unosa obavijestiti Carinsku upravu – Trošarinski ured za vezu o namjeravanom unosu pošiljke energenata i proizvoda iz stavka 1. ovoga članka. Obavijest se podnosi elektroničnom poštom na adresu: [email protected] popunjavanjem Obrasca O-PL koji je tiskan u Prilogu 48 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio;

– omogućiti Carinskoj upravi provjeru i nesmetano obavljanje nadzora nad pošiljkom.

(3) Prijevoznici ili druge osobe koje unose energente i proizvode iz stavka 1. ovoga članka moraju imati primjerak poslane obavijesti iz stavka 2. podstavka 1. ovoga članka s dokazom o slanju (ispis obavijesti i poruke poslane elektroničkom poštom) i prema potrebi istu predočiti nadležnim tijelima.

(4) U ime i za račun prijevoznika ili druge osobe koje unose energente i proizvode iz stavka 1. ovoga članka obavijest iz stavka 2. podstavka 1. ovoga članka mogu poslati i primatelji tih energenata i proizvoda u Republici Hrvatskoj.

(5) Primatelj energenta i proizvoda iz stavka 1. ovoga članka dužan je voditi evidencije o primljenim, naručenim, isporučenim i uskladištenim energentima i proizvodima po trgovačkom nazivu proizvoda, tarifnoj oznaci iz Kombinirane nomenklature, količinama, pošiljateljima, naručiteljima i kupcima, kao i evidencije o kretanju tih energenata i proizvoda. Primateljem energenata i proizvoda u smislu ovoga članka smatra se svaka osoba koja na bilo koji način činjenično ili pravno raspolaže ili posluje s energentima i proizvodima iz stavka 1. ovoga članka.

(6) Primatelj energenata i proizvoda članka dužan je voditi i čuvati evidencije iz stavka 5. ovoga članka na način da u svakom trenutku može iskazati stanje, odnosno kretanje energenata i proizvoda iz stavka 1. ovoga članka. Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od primatelja uvid u evidenciju, odnosno obvezati primatelja na dostavu iste.

(7) Primatelj energenata i proizvoda iz stavka 1. ovoga članka može od prijevoznika primiti energente i proizvode samo ako su ispunjeni uvjeti propisani stavkom 2. podstavkom 1. ovoga članka. U protivnom dužan je bez odlaganja o takvoj pošiljci obavijestiti nadležni carinski ured.

(8) Obveza obračunavanja i plaćanja trošarine na energente i proizvode iz stavka 1. ovoga članka nastaje u svakom slučaju kada se utvrdi postupanje protivno odredbama ovoga članka. Obračun trošarine vrši se prema iznosu propisanom za plinsko ulje za pogon. Smatra se da su energenti i proizvodi iz stavka 1. ovoga članka predmet nezakonitog postupanja ako osoba koja postupa s tim energentima i proizvodima ne može dokazati pravilnost stjecanja, posjedovanja i svakog drugog činjeničnog ili pravnog raspolaganja, a iz okolnosti slučaja proizlazi da je s energentima i proizvodima nezakonito postupano.

(9) Iznimno od stavka 8. ovoga članka, obveza obračuna i plaćanja trošarine ne nastaje ako osobe koje unose energente i proizvode te primatelji dokažu da su postupali u dobroj vjeri i da energenti i proizvodi stavka iz 1. ovoga članka u bilo kojem trenutku nisu bili namijenjeni korištenju kao pogonsko gorivo, odnosno gorivo za grijanje.

(10) Obveze iz ovoga članka odnose se na komercijalni prijevoz u rasutom stanju energenata i proizvoda iz stavka 1. ovoga članka. Komercijalni prijevoz u rasutom stanju podrazumijeva nezapakirani proizvod koji se prevozi u kontejnerima kao sastavnom dijelu prijevoznog sredstva (kamion cisterna, vagon cisterna ili tanker) ili u ISO spremnicima, uključujući i nezapakirane proizvode koji se prevoze u drugim kontejnerima zapremine veće od 210 litara.«.

Članak 5.

U članku 94. stavak 3. mijenja se i glasi:

»(3) Iznimno od stavka 1. i 2. ovoga članka osobe koje nisu dužne ishoditi propisanu dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti sukladno posebnim propisima, nisu obvezne podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika.«.

Članak 6.

U članku 112. stavak 4. mijenja se i glasi:

»(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, oduzeta roba se može prodati neposrednom pogodbom državnim tijelima, tijelima koja imaju javne ovlasti, ustanovama znanstvenog, kulturnog, zdravstvenog, obrazovnog, vjerskog ili socijalnog karaktera te humanitarnim organizacijama. Također, oduzetu robu koju se sukladno ovome Pravilniku ne uspije prodati na javnoj prodaji ili putem internetske prodaje (aukcije) moguće je prodati neposrednom pogodbom.«.

Članak 7.

U članku 124. stavku 1. iza riječi: »trošarinski proizvodi« dodaju se riječi: »te uređaji, oprema i druga roba«.

Članak 8.

Članak 125. mijenja se i glasi:

»(1) Trošarinske proizvode te uređaje, opremu i drugu robu iz članka 124. ovoga Pravilnika prodaje, besplatno dodjeljuje, odnosno uništava nadležni područni carinski ured.

(2) Na provedbu postupka javne prodaje, prodaje neposrednom pogodnom i internetske prodaje (aukcije) trošarinskih proizvoda te uređaja, opreme i druge robe na odgovarajući način se primjenjuju odredbe članaka 112. do 122. ovoga Pravilnika. Oduzete duhanske prerađevine i duhan mogu se neposredno prodati i ovlaštenom držatelju trošarinskog skladišta-proizvođaču koji će ga koristi kao sirovinu u proizvodnji novog trošarinskog proizvoda unutar kategorije duhanskih prerađevina te pravnim osobama koje su registrirane za obradu duhana u smislu duhanskih propisa.

(3) Sredstva ostvarena prodajom trošarinskih proizvoda te uređaja, opreme i druge robe raspoređuju se tako da se naplati trošarina, zatim troškovi postupka, a ostatak sredstava prihod je državnog proračuna Republike Hrvatske.«.

PRIJELAZNA ODREDBA

Članak 9.

Osobe koje imaju izvršna rješenja o upisu u odgovarajući upisnik sukladno duhanskim propisima dužne su postupati s duhanom sukladno članku 2. ovoga Pravilnika, a najkasnije do 15. rujna 2015. godine podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika.

Članak 10.

U Pravilniku o trošarinama (»Narodne novine«, broj 64/2013, 129/2013, 11/2014, 70/2014, 157/2014 i 8/2015) iza Priloga 48 dodaju se: Prilog 49 – Obrazac O-PD, Prilog 50 – Obrazac PUR-R, Prilog 51 – Obrazac ZPR, Prilog 52 – Obrazac ERSR i Prilog 53 – Obrazac EK, koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.

Članak 11.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/15-01/13

Urbroj: 513-02-1710/1-15-2

Zagreb, 22. srpnja 2015.

Ministar financija mr. sc. Boris Lalovac, v. r.

PRILOG 49 - 53

[1]Odnosi se na osobu koja neposredno odgovara za primitak pošiljke (to može biti osoba koja je ujedno i odgovorna osoba društva, ali i ne mora ukoliko se radi o većim poduzećima)

2 Odnosi se na osobu koja neposredno odgovara za otpremanje pošiljke (to može biti osoba koja je ujedno i odgovorna osoba društva, ali i ne mora ukoliko se radi o većim poduzećima)

* Popunjava pošiljatelj/primatelj iz Republike Hrvatske

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_07_83_1613.html

Copyright © Ante Borić