MINISTARSTVO PRAVOSUĐA
Na temelju članka 102.a Zakona o kaznenom postupku (»Narodne novine« 110/97, 112/99, 58/02, 62/03, 115/06) ministrica pravosuđa uz suglasnost ministra unutarnjih poslova donosi
Članak 1.
Ovim Pravilnikom ureduje se pobliže izvršavanje i organizacija kućnog pritvora, te prava i obveze pritvorenika protiv kojeg je određen kućni pritvor.
Članak 2.
Pritvoreniku protiv kojeg je određen kućni pritvor mora biti dostupan ovaj Pravilnik kao i odredbe Zakona o kaznenom postupku koje se odnose na kućni pritvor, kako bi se upoznao sa svojim pravima i obvezama.
Članak 3.
Pritvorenikova sloboda i prava, koji se nalazi u kućnom pritvoru mogu biti ograničeni u mjeri potrebnoj da se ostvari svrha radi koje je određen kućni pritvor, spriječi bijeg pritvorenika, spriječi ponavljanje, dovršenje počinjenje kaznenog djela kojim prijeti, te spriječi komuniciranje pritvorenika s drugim osobama, osim osoba koje s njom žive ili je opskrbljuju neophodnim potrepštinama za život.
Članak 4.
Pritvoreniku protiv kojeg je određen kućni pritvor osigurava se liječenje u primarnoj, polikliničko-konzilijarnoj i stacionarnoj zdravstvenoj zaštiti sukladno općim propisima o zdravstvenoj zaštiti.
Članak 5.
Sudac nadležan za određivanje pritvora zatražit će od Ministarstva unutarnjih poslova mišljenje o ispunjenju tehničkih uvjeta izvršavanja kućnog pritvora u odnosu na konkretnog pritvorenika i prostorije u kojima će se izvršavati kućni pritvor. Redarstvena vlast je dužna spomenuto mišljenje, u pisanom obliku dostaviti odmah, a najkasnije u roku od 48 sati sucu nadležnom za određivanje kućnog pritvora.
Članak 6.
Nakon dostave rješenja o kućnom pritvoru redarstvenoj vlasti, ista će, ako je određena primjena vanjskog elektroničkog ili video nadzora, odmah, a najkasnije u roku od 48 sati, realizirati provedbu mjere video i elektroničkog nadzora postavljanjem odgovarajućih elektroničkih i video uređaja, po pravilima struke, a kako bi se osigurao u potpunosti nadzor nad provedbom kućnog pritvora.
Članak 7.
Kada sud naloži redarstvenoj vlasti da obavi nadzor kućnog pritvora, odnosno kada redarstvena vlast i bez naloga suda obavi nadzor kućnog pritvora, ista će o utvrđenom stanju izvijestiti nadležni sud. Izvješće se mora podnijeti najmanje jedanput u petnaest dana.
Članak 8.
U slučaju utvrđenja postupanja protivno rješenju o određenom kućnom pritvoru redarstvena vlast će odmah putem telekomunikacijskih uređaja o tome izvijestiti nadležni sud/suca, te naknadno u roku od 24 sata dostaviti i pismeno izvješće. U cilju utvrđivanja postupanja protivno rješenju o određenom kućnom pritvoru, nadležni sud može od relevantnih institucija zatražiti određene dokumente (ispise telefonskih razgovora fiksne i mobilne telefonije, faks poruka, e-mail poruka i sl.)
Članak 9.
Redarstvena vlast će putem nadležnog policijskog službenika nadzor kućnog pritvora obaviti na način da od pritvorenika nad kojim je određen kućni pritvor zatraži dolazak do ulaznih vrata stana prostorije u kojima se obavlja kućni pritvor.
Članak 10.
Suglasnost pritvorenika protiv kojeg je određen kućni pritvor za primjenu vanjskog elektroničkog ili video nadzora mora biti data u pismenoj formi.
Članak 11.
Dostava sudskih poziva i pismena, pritvoreniku protiv kojeg je određen kućni pritvor obavlja se putem nadležne pravosudne policije.
Članak 12.
Udaljavanje pritvorenika protiv kojeg je određen kućni pritvor iz stana drugog prostora, radi liječenja, provodi se uz pratnju nadležne pravosudne policije.
Članak 13.
Predmete i sredstva kojima bi pritvorenik protiv kojega je određen kućni pritvor mogao ponoviti kazneno djelo, dovršiti pokušano kazneno djelo počiniti kazneno djelo kojim prijeti, te kojima bi mogao komunicirati protivno zabrani komuniciranja, sud ako to smatra potrebnim, može od pritvorenika privremeno oduzeti i povjeriti na čuvanje postupajući u smislu članka 218. Zakona o kaznenom postupku.
Članak 14.
Zabrana komuniciranja pritvorenika protiv kojeg je određen kućni pritvor s osobama ili zabrana uporabe sredstava komuniciranja, ne smije osobe koje s njim žive ili ga opskrbljuju, ograničavati u njihovim ustavnim, odnosno zakonskim pravima koja bi mogla biti ugrožena provedbom ove zabrane.
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu u roku od osam dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 910-01/07-01/448
Urbroj: 514-04-03-07-2
Zagreb, 28. prosinca 2007.
Ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin, v. r.
Ministrica pravosuđa Ana Lovrin, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/337558.html